Daar aan de overkant is het heel erg zeggen ze in Ierseke Amerikanen moeten meer kaas eten Overwerk ten behoeve van de noodgebieden Slachtoffers kunnen rekenen op krachtige aanpak Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 3 NOODTOESTAND ROND ZIER] K ZEE 5? Op Walcheren heeft men toestand in de hand De gemeentesecretaris van Zierikzee schetste de toestand op Schouwen- Duiveland om twee uur vannacht als volgt: de algemene situatie zeer ver ward. Zierikzee, als centrum van Schouwen-Duiveland, doet al het moge lijke om in verbinding te komen met de kleinere gemeenten in de polders, die totaal zijn geïsoleerd. Het aautal doden is niet te benaderen. Er is thans hoog water. In de woningen te Zierikzee heeft het water een hoogte bereikt van één tot anderhalve meter. Men hoopt dat een Zuid-Oostelijke wind het water zal doen zakken. In Brouwershaven is de toestand zeer kritiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven. Volgens de zender „Maybe", aan boord van een jacht, dat bij Helle- voetsluis ligt, bedraagt het aantal doden in Ziefikzee thans 18. Ongeveer 50 pet van de boerderijen is verwoest. In de loop van de dag zal tot evacuatie van Zierikzee worden overgegaan. Volgens de meeste berichten is de toestand op Schouwen-Duiveland hoogst ernstig. Talrijke huizen zijn ondergelopen en weggeslagen. dat hij met behulp van een wegen kaart en het tellen van kerktorens kon bereiken. Hij landde daar op een stukje slijkerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Woens- drecht. De Zeeuwse hoofd-inspecteur van de volksgezondheid heeft met de helicop ter een verkenningsvlucht over Schou- den-Duiveland gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen opeengehoopt stonden. Vlak bij het ziekenhuis van Noordgouwe kon men landen. Ale valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te Duizend verkleumde mensen In Ierseke op Zuid-Beveland zitten thans ongeveer duizend vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. Duizend verkleumde mensen, die ternauwer nood aan de dood zijn ontsnapt, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers van Ierseke. Zij worden in gekwartierd bij de burgers van dit dorp en het kleine stadhuisje is gelijk een bijenkorf waar honderden in- en versterken. Naar de mening van kapitein Trcme- uitlopen. „Daar aan de overkant in Zierikzee, daar is het- erg", zéggen ze in Ierseke en ze kunnen het weten, want enkele vissers zijn er in.de buurt geweest en ze spreken van tientallen doden, huizen die op instorten staan, geen licht, geen verwarming, en weinig voedsel. Zeven duizend mensen zitten daar nog te wachten, ongeteld de andere veertien duizend van het eiland Schouwen en Duiveland, die afhankelijk zijn van snelle hulp van de rest van het land. Belgische vlieger redde mensenlevens De Belgische Sabenapiloot kapitein Gerard Tremerie heeft met zijn hef- schroefvliegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilanden ge maakt en in de loop van Maandag enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Hij werd vergezeld door de Nederlandse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte kapitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, URK HELPT Een groot deel van de Urker vis sersvloot is vertrokken met bestem ming Zierikzee. De inzameling van goederen neemt op het oude eiland een ge weldige omvang aan. Men herinnert zich nog, dat in 1916 de watervloed Urk voor" twee derde overtroomde. Nu, na de af sluiting der Zuiderzee, heeft men er geen last meer van water. Uit dankbaarheid wil-de bevolking alle medewerking verlenen- Zo is gis teravond hesloten de vissersge meente Stellendam te adopteren. ringe hoeveelheid drinkwater gesteld. De duinen bij Oostkapelle zijn sterk afgeslagen. Ditzelfde is het geval bij Domburg. De Westkappelse zeedijk, waaraan in November jl. reeds grote schade is aangebracht, heeft als gevolg van het noodweer en dc springvloed opnieuw zeer geleden. Op het ogenblik is er echter geen reden meer tot onge rustheid. Sinds Maandagochtend wer ken de gemalen op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog. De schade in dc stad is zeer aan zienlijk. Sinds gistermiddag is er weer een uurdienst tussen Vlissingen en Bres- kens. Prinses Wilhelmina, die gisteren een rondtocht door Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland maakte, heeft ook een bezoek gebracht aan Vlissingen. Daarna begaf zij zich naar Middelburg, waar zij ten huize van de commissaris der koningin de nacht zou'doorbren gen. Somber nieuws De burgemeester van Oude Ton ge op Overflakkee deelde aan de Belgische vlieger kapitein Gerard Tremerie mede, dat Oude Tonge vermoedelijk zestig doden te be treuren heeft. De slachtoffers zou den in hun bedden door het water verrast zijn, Ongeveer vierhonderd mensen zitten nog in het dorp op eengepakt. De toestand op Goeree-Overflak- kee is nog uiterst critiek. Volgens nog niet bevestigde gegevens zou den er reeds zeventig doden te betreuren zijn in Stellendam, waar de mensen nog in de bomen zitten. De toestand in Middelharnis is, hoe wel critiek. met hopeloos. De schade DE OVERSTROMINGEN TE OOLTGENSPLAAT - De over stromingen te Ooltgensplaat; de huizen staan tot aan de dpkgoot onder water. Luchtopname ANP-foto. op het eiland loopt in de millioenen. Honderden mensen in de gemeente Ooltgensplaat (Overflakkee) zitten op de dijken en op de bovenverdiepingen van woningen Zij hebben geen ver binding kunnen krijgen sinds Zaterdag en hebben vooral dringend behoefte aan'levensmiddelen en medicamenten, vooral melk voor de zuigelingen. Di recte hulpverlening met motorboten of uitgeworpen rubberboten van Dintel- oord is gevraagd. van ons volk Wij weten niet wat er van zal blij ven staan. En wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het ge beurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oor log. Een opgang, die zich juist duide lijker begon af t.e tekenen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik. hebben begrepen dat gemeente lijke-, provinciale- en Rijksorganen zich daarvoor onmiddellijk ten volle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening be schikbaar te stellen. Prachtig ook de Prins Bernhard te New York: Pleidooi voor grotere invoer uit Europa Tijdens de lunch die Maandag aan geboden werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel, heeft prins Bernhard e.en rede uitgesproken, waar in hij gewag maakte van de ramp die Nederland getroffen heeft en waarin hij vervolgens het zogenaamde „dollar- gap" probleem van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de prins, dat juist op de dag, waarop ik in dit land aankwam om de viering van New Yorks driehonderd jarig be staan als gemeente bij te wonen het moederland van deze stad door de grootste catastrophe getroffen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft plaats gevonden. „De voornaamste betekenis van het afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we lie ver ons bestaan verdienen dan afhan kelijk zijn van liefdadigheid. Oplossing van het dollarprobleem is een taak zo wel voor Europa als Amerika. Ofschoon Europa meer kan en moet doen dan het reeds doet ter oplossing van het dollarprobleem, kunnen de Ver. Stater ook verschillende dingen doen om bij te dragen tot het doen verdwijnen van de nu beroemd gewor den dollargap", aldus de prins. Hij noemde in dit verband de hoge Amerikaanse invoerrechten op sigaren (130 pet.) en wollen dekens (50 pet.), voor welke typisch Nederlandse pro ducten in de V.S. een markt zou kun nen worden geschapen. Prins Bernhard zeide, niet te gelo ven, dat de V.S. behoeven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Amerikaanse producenten en hij gaf als voorbeeld, dat „dit grote land meer kaas kan consumeren dan het thans doet en dat daarom zowel binnen-, landse als buitenlandse kaasproducen ten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt. De totale Amerikaanse import van alle zogenaamde Marshall-plan- landen was in 1951 ongeveer 0,6 pet. van de totale bruto nationale produc tie der V.S. Verdubbeling van deze in voer zou enerzijds het einde van de dollar-gap betekenen, maar anderzijds zouden importen uit Europa toch nog tot een zeer gering percentage van bruto Amerikaanse productie blijven", aldus besloot prins Bernhard. betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat. in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons be dreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons landi daarbij is gegroeid en sterker gewor den. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om geza menlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw of fervaardigheid een beroep wordt ge daan. (De in de rede van minister Prees aangekondigde 'oelastingfaciliieiten zullen waarschijnlijk o.m. betreffen een verruiming van de vrijstelling «an loonbelasting, inkomsten-belasting en vennootschapsbelasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds. Red.). rie zouden twintig hefschroefvliegtui- gen gedurende 'zeker veertien, dagen druk werk hebben om de dringendste behoefte aan transport te lenigen. I Middelburg zonder drinkwater J Op Walcheren heeft men de toestand nu vrijwel geheel in de hand. Ook bij Rammekens is het dijkgat afgedicht, i In de omgeving van Arnemuiden I staan enkele polders blank. Hier is aantal landbouwgezinncn geëvacueerd. Het gat in de dijk bij Vee re, waardoor de Kattenpolder is ondergelopen, is gedicht en men weipl l:hans een ver- sterkingsdam op van klei. Het water- j leidinggebied van de gemeente Mid delburg in de duinen bij Oranjezon is volkomen uitgeschakeld en daar het ook niet mogelijk is drinkwater aan :e voeren van de zijde van Beveland, zit Middelburg zonder drinkwater. Uit j 'n reserve-voorraad heeft de gemeente j echter met behulp van 'n tankwagen alle gezinnen in het bezit van een ge- l ALGEMENE VERGUNNING: Stichting r. 'd. Arbeid vraagt: één uur loon Iïct ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in verband met de nationale ramp het volgende be kend: Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergun ning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden ver- richt ter voorziening in de behoeften I der getroffen gebieden eventuele I steunaclies hieronder begrepen lan- ger te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeids wet bij vergunning kan worden toege staan. Deze algemene vergunning' geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. Hét bestuur van de .Stichting van dc Arbeid heeft een dringend beroep ge daan tip alle Nederlandse werkgevers cïi werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizen den is gekomen, dc navolgende maat regelen te nemen: 1. Alle werknemers zullen nog deze week via hun v. ei kgever een bijdrage storten in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd; 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur wor den overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal. verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een gelde lijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt, Het besloot der halve zich te zijner tijd nader tc bera den over eventuele verdere maatrege len. Over een gedeelte van een los hangende spoorlijn brenger, de evacua's zich, na per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veiligheid. Australië gaat Indonesië ,,in het oog houden" Australië zal een militaire waarne mingspost in Nieuw Guinea vestigen, vanwaar men uitzicht heeft op de ter ritoriale grens van Nederlands-Nieuw- Guinea. zo heeft de Australische minis ter van Oorlog Josiah Francis, medege deeld. De minister zeide. dat zij geves tigd zou worden in Wanimo aan de Noordkust. 30 km van de grens en 60 km van Hollandia. Dc Australische bladen noemden deze post een middel „om Indonesië in het oog te houden"'. Kinderwagen brandde reeds: baby gered Brand in Buitensocieteit te Hattem (Van onze correspondent) In de Buitensocieteit buiten de Dijk- poort in Hattem brak Maandagochtend op de eerste verdieping brand uit in het woongedeelte van de familie M. De overige bewoners begonnen ook onmid dellijk met de ontruiming van hun woongedeelten. Een der buren slaagde er in een baby van de familie uit een reeds brandende kinderwagen te halen. De kleine had enkele brandwonden op gelopen en moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. De inboedel van de fa milie- M. kon gedeeltelijk in veiligheid worden gebrachi. Door het snel en ef fectief ingrijpen van dc Hattemer brand weer. kon de brand beperkt blijven tot het woongedeelte van de familie. De er onder liggende kamers kregen echter zeer veel schade var. het bluswater, hoe wel ook hiervan de inboedel in veilig heid kon worden gebracht. Radio pij film er bij Dat de radio een onmisbaar hulp middel is geworden in onze samen leving blijkt duidelijk uit de voorname rol die door hem in deze dagen van nationale rampspoed wordt vervuld. Volledig is de radio ingeschakeld in de diensten van hulpverlening door het omroepen van oproepen en mededelin gen voor de getroffen gebieden en het aanbieden van hulp. De omroepverenigingen hebben hun taak in deze volledig begrepen en zo verzorgden zij gisteravond van 7.15 uur af een gezamenlijk programma over beide zenders in samenwerking met Radio Nieuwsdienst en R.V.D. in Den Haag. Hierdoor wérd het Nederlandse volk geconfronteerd met het verschrik kelijke gebeuren in de noodgebieden. Dit laatste werd nog duidelijker door directe reportages uit N.-Brabant en Zeeland, vanuit een vliegtuig, die een ontroerend klank-„beeld" gaven van de grote nood. Van minuut tot minuut kon men de situatie zien veranderen. Een ver schrikkelijk wezenlijk hoorspel! De journaals. Ook Polygoon-Profilti heeft zijn taak begrepen en zond zes film-équipes de door de stormvloed getroffen gebieden in. Een triest beeld van de lijdende mensen en dieren en 't haast groteske machteloze mensenwerk tegen het woedend binnenstromende water is het wat men ziet in de eerste journaal opnamen, die van gisterert af in de bioscopen draaien. Vluchtende mensen en vluchtend vee en water, ingestorte huizen en kapotte dijken zijn de stomme getuigen van de grote ramp. Dr Di-ees voor de radio: Relusli ngfacili tei ten voor giften De minister-president dr W. Drees heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Grout zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn henderden omge komen, Daaronder velen bij po gingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbeid en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen die slachtoffer werden van het watergeweld. Zware terugslag in opgang krachtdadige medewerking van vele organisaties. Overstelpenü zijn de toezeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nairv overleg tussen de regering en het Na tionale Rampenfonds dat de particu liere steun bundelt. Van regeringswege is een interde partementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschil lende rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal on derhouden. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de ver dere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de financiering van het herstel en de voor de giften te verle nen belastingfaciliteiten enzovoorts Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoe- velen alles hebben moeien prijsgeven, die, na uren op zolders of zelts op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje, slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige al wachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te spo ren, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebie den weer talloze boerderijen en hui zen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2