Eerst vice-premier worden en dan sterven Buitenlandse is gaarne militaire hulp aanvaard Vandaag Geef hooi en ander ruwvoeder! Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 2 Tsjechische minister van B.Z. van zijn ambt on'lieven en „bevorderd" op de wijze van Slanslty Regering in Praag ziet zich gedwongen tot meer actie Radio-Praag meldt, dat de Tsje- cho-Slowaakse president Gottwald de minister van Buitenlandse Za ken, Villam Siroky, van zijn ambt heeft ontheven. Siroky wordt op gevolgd door Vaclav David. Dit ontslag maakt deel uit van een uitgebreide wijziging in de Tsjeeho-Slowaakse regering. Be halve Siroky zijn ook de beide volgende ministers ontslagen: de minister van Voorlichting, Ko- pecky, en de minister van Onder wijs, Nedjedly. Het ministerie van Voorlichting is opgeheven en het ministerie van Onderwijs is ge splitst in twee departementen. Si roky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zo danig zullen zij, met premier Za- potocky en de andere vice-pre miers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is - Zdened Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke za ken. Hij blijft vice-premier. President Gottwald heeft voorts tot vice-premier benoemd: generaal Baci- lek, minister voor Binnenlandse Vei ligheid, generaal Cepicka, minister van Defensie, en de onder-ministers Antonin Nevotny en Jindrich Uher. De reeds in functie zijnde vice-pre miers blijven aan. Het nieuwe regeringspresitiium zal „de regeringszaken behandelen in het tijdsverloop tussen de vergaderingen van de regering en het zal de activi teit van de regeringsleden contro leren", aldus Radio-Praag. Maandag zijn verder ingesteld o.m. een ministerie voor Staatsboerderijen, een ministerie voor Bouwmaterialen, een ministerie voor Scholen en inlich tingen en een ministerie voor Hogere onderwijsinstellingen. Volgens politieke waarnemers in Wenen kwam het ontslag van Siroky als minister van Buitenlandse Zaken onverwacht. Hij was, aldus meende men, de man, die de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken de mentis ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goed vriend van de onlangs gearresteerde Oost- Duitse minister van Buitenlandse Za ken, Dertinger, was. Men herinnert er in Wenen aan, dat ook Siansky, na van zijn func ties te zijn ontheven, vice-premier werd, voordat hij tenslotte werd gearresteerd en terechtgesteld. Voorts gelooft men in Wenen, dat de vorming van dc nieuwe ministeries is ingegeven door de dwingende noodzaak van meer actie, teneinde het vijf-jarenplan Nachtelijke vechtpartij in Apeldoorn Man levensgevaarlijk gewond Van onze correspondent Naar nas heden door de Apeldoovnse politie voor publicatie werd vrijgegeven is bij een vechtpartij in de nacht van Zaterdag op Zondag i 1, de 39-1arige on gehuwde los werkman K. H. bij het huis van zijn ouders aan de Chr, Geurtsweg zodanig met een schoen bewerkt, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Verdacht van deze zware mishandeling werd in de loop van Zondag aangehou den de 25.-jarige los werkman J. v. W. uit Apéldóorn, wonende aan de Staal- weg aldaar. De politie koesterde ver denkingen tegen van W„ omdat bejeend was. dat hij met het slachtoffer tot Za terdagavond laat een aantal café's had bezocht. De aangehoudene ontkende aan vankelijk bil hoog en laas, dat hij iets met het gebeurde had uit te staan. De bewijzen in de vorm van stille getuigen stapelden zich echter tegen hem zo hoog op. dat hij uiteindelijk toegaf met het slachtoffer te hebben gevochten. De va der van het slachtoffer werd 's nachts gewekt door luid geschreeuw. Toen hij zich naar builen begaf zag hij nog juist een man van het erf wegvluchten. De dader heeft tegen de politie ver klaard. dat hij om een onschuldig feit ruzie had gekregen met H., waarmede hii in vriendschappelijke betrekking stond. Het gevecht, waarbij het slacht offer, h^t onderspit moest delven, liep zo hoog, dat de 25-iarige dader een van zijn met ijzer beslagen schoenen uittrok en hiermede de hersenpan van K. verbrij zelde. In zorgwekkende toestand is het slachtoffer opgenomen in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn. op tijd voltooid te krijgen en de productie van voedsel en kolen te vergroten. Bevoorrading :n Oost-Duitsland wordt gereorganiseerd De Oost-Duitse regering heeft een reorganisatie van de bevoorrading aangekondigd ter overwinning van de bestaande moeilijkheden, aldus heeft de regeringspersdienst medegedeeld. Het kabinet heeft vier nieuwe mi nisters benoemd en een nieuwe staats commissie ingesteld voor coördinatie en controle van regeringsbesluiten op het gebied der bevoorrading. De nieuwe ministers zijn Kurt Wach (handel en bevoorrading), Gerhart Ziller (zware machines), Bernd Wein berger (vervoer en landbouwmachi nes) en Helmut Wunderlich (machi nerie-algemeen). Wacht vervangt Karl Hamann, die in December gearresteerd is. Hoofd van de nieuwe „Commissie voor handel en bevoorrading" is Elli Schmidt, voorzitster van de „Demo cratische vrouwenbond". In Engeland Driehonderd doden en duizend vermisten Honderdduizend ha bouwland door zeewater overstroomd Volgens officiële schattingen worden ruim 200 inwoners vermist van het Britse eiland Canvey aan de Oostkust. Van de 12.000 inwoners zijn de meesten in veiligheid gebracht. Het eiland, dat 8 km lang is, ligt onder water. Het werd in 1622 door de N s d e rl a n- d e r Cornelius Vermuyden droogge legd! Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, een eiland in de monding van de Crouch, heeft ge maakt, meldt dat men geen teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 3-50 inwoners heerst grote ongerustheid. Een groot aantal barken, visserboten en amphievoertuigen is op weg naar het eiland, dat grotendeels onder water staan. Men hoopt dat een deel der bevolking zich op de nabij gelegen oever van de rivier in veilig heid heeft kunnen stellen, voordat de dijk bezweek. Het aantal slachtoffers in Enge- geland beloopt ongeveer driehon derd doden en duizend vermisten. Aan de Britse Oostkust is 100.000 ha bouwland door zeewater overstroomd, aldus heeft de minister van Landbouw in het Lagerhuis meegedeeld. VEEL MATERIAAL REEDS ONDERWEG riet aanbod van buitenlandse militaire hulp is in beginsel door de Nederlandse autoriteiten in dank aanvaard. Daar hulpverle ning thans nog beperkt blijft tot redding en evacuatie, is de ge allieerde steun, welke hierbij kan worden verleend, direct aangeno men. Engelse steun zal allereerst wor den verleend door luchtfotografen boven het getroffen gebied. Ame rikaanse steun door aanvoer en gebruik van reddingsmaterieel, zoals ducks, hélicopters, vlotten, 1 rubberboten, verkenningsvliegtui gen, verbandmiddelen en water zuiveringseenheden. Belgische een heden nemen reeds sedert de aan vang van de watersnood daadwer kelijk deel aan de reddingswerk zaamheden in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Een Amerikaanse, afdeling is van het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa te Fontainebleau vertrokken om de tele foon- en telegraafverbindingen tussen Antwerpen en Den Haag, die door de overstromingen in het ongerede zijn geraakt, te herstellen. De afdeling zal in drieën gesplitst worden; een gedeel te blijft te Antwerpen, een tweede gaat naar Breda en het derde naar Den Haag. Reeds achttien Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen zijn te Antwerpen geland. Waterzuiveringsinstallaties, evacua tie-materieel met amphibievaartuigen en hélicopters zijn in opdracht van de Amerikaanse generaal Manton S. Eddy onmiddellijk uit Duitsland naar de Nederlandse rampgebieden gediri geerd. Behalve wee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Ame rikaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten. „Vliegende spoorwegwagons''. 300.00U zandzakken en lichte verkennings vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht worden ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Aanvullings-eenheden en aanvullend materiaal voor de Amerikaanse troe pen worden over land naar Nederland gedirigeerd. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgi sche bemanningen is van Duitsland uit onderweg. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en drie motorbar kassen van de Britse vloot en twee landingsvaartuigen en vier motorbar- kassen die door Belgen zijn bemand. De 27e Canadese infanterie-brigade te Hannover heeft aangeboden drie afdelingen genie te zenden. De Royal Air Force heeft vijfhonderd man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling aangeboden. Zwolle bracht bijna halve ton bijeen Kledinginzameling groot succes De bus- en lijstcollecte, welke gisteren in Zwolle werd gehouden heeft meer dan f 34.000,opge bracht. Dit gevoegd bij het bedrag van f 10.000,dat een onbekende instantie heeft toegezegd en andere bedragen dié door verenigingen enz. buiten de collecte om beschikbaar zijn gesteld, rechtvaardigt'de schat ting van het totaalbedrag op f 50.000,—. Daarnaast is in alle delen van de stad een inzameling van kleding enz. gehouden, hetgeen een groot succes is geworden. Een grote ïoods van Stork, de foyer van de Buiten- sociëteit, enkele kamers van het Hervormd Weeshuis en de kapel van de Broerenkerk liggen vol met goederen. Alle daagse wijs heden Eon waarachtig vriend is de grootste van alle be zittingen; en tegelijk die, welke men het minst van alle zich zoekt te ver- La Rochefoucauld. Zware Noordelijke aanval afgeslagen Zuid-Koreaanse troepen hebben Dins dagochtend een van de zwaarste com munistische aanvallen sedert een jaar afgeslagen, De aanval werd onderno men op een heuvel ten Noord-Oosten van de „Punchkom" aan het Oostelijk front in Korea. G1ETERSE PUNTERS NAAR ZEELAND Vele inwoners van Giethoorn wa ren gisteravond naar hotel Gerrits gekomen om de uittocht van veertig dorpsgenoten bij te wonen, die met twintig punters (met aanhang- motoren) in Zeeland hulp gingen bieden. De punters werden in mili taire vrachtwagens geladen. Mili tairen uit het kamp Havelte boden de helpende hand. Nederl. reddingboot brengt zes Duitse zeelui binnen Moeilijke redding op de Eierlandse gronden De reddingboot „Prins Hendrik" van de Kon. N.Z.H.R.M. is de haven van Den Helder binnengekomen met aan boord de zes runners' van de Duitse tanker „Oder" uit Hamburg. De red dingboot was Zaterdagavond om kwart over negen uitgevaren om naar de schipbreukelingen te zoeken. De „Prins Hendrik" voer door het Molen gat voorbij het lichtschip „Texel" naar de Eierlandse gronden, verbleef de hele nacht in vliegende storm doch kon,mede door de duisternis, niets vinden. Na een zeer zware reis keerde de reddingboot om. drie uur Zondag middag onverrichterzake in Den Hel der terug. Toen aanwijzingen werden ontvangen, dat de tanker op de Eier landse gronden zou zitten, is de red dingboot Maandag om kwart over zes wederom uitgevaren, en trof inder daad de bemannig op de in tweeën ge broken tanker aan op de brug van het voorste deel. Viermaal ging men door de branding om de zes runners aan boord te nemen. De schipper van de reddingboot Pieter Bot, ver telde, dat de runners niet bang waren over te springen na drie dagen honger en kou te hebben geleden. De runners waren niet gewond doch wel in hoge mate overstuur. Zij zijn direct na aankomst in Den Helder naar de ziekenboeg overgebracht. De bemanning van de reddingboot bestond uit: de schipper Pieter Bot, stuurman J. van Veen, machinist J. 'Bijl, en de matroos P. Kramer. „Duidelijke politiek vermindert het oorlogsgevaar" Foster Dulles over zijn richtlijnen John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een op gramo- foonplaten opgenomen interview verklaard, dat een „positieve krachtige buitenlandse politiek het oorlogsgevaar zal verminderen, in plants van vergroten". „Groot oorlogsgevaar komt voort uit het feit. dat een moge lijke aanvaller zich misrekent. Hij meent, dat hij iets in de wacht kan slepen en er zich mee u't de voe ten kan maken. Dan grijpt hij en merkt, dat hij het niet kan". „Wat ons te doen staat is van tevo ren volkomen duidelijk maken wat ons doel en onze voornemens zijn". Naar zijn mening, zouden „de com munisten niet getracht hebben zich van Korea meester te maken, indien zij geweten hadden wat de V.S. daar zouden gaan doen". In tijden is het in Zandvoort niet zo vol geweest als Zondagmiddag, hoorde Vandagenaar door de radio vertellen en een krant voegde er aan toe, dat het, behalve dan het weer, wel een vroeg-zomerse dag leek, Zo veel mensen waren naar Amster- dam-aari-zee getrokken. Om de zee te zien, de woeste grimmig belager, de erfvijand, die er bijna in geslaagd was, het pas herstelde Nederland groggy te slaan, zoals dat in boks- taal heet. Het wil zeggen, dat de zo stevig geraakte nog net niet bewus teloos is, maar al wel heel veel ster retjes ziet en de uiterste moeite heeft om op de been te blijven. Al die mensen stonden dus in Zandvoort naar de zee te kijken en vonden het dreigende, bruisende water, met de woest gekuifde golven en de vlie gende schuimslierten machtig in drukwekkend. Het is ook een pracht gezicht zo'n langzaam tot rust ko mende zee na een stormnacht. Al leen was het ditmaal geen impone rend spel, maar beklemmende wer kelijkheid tegen een achtergrond van weemoed en rouw. Daarom is Vandagenaar zo bang, dat velen van die mensen die naar Zandvodrt wa ren gereisd, zo niet de meesten, het meer om de sensatie hadden gedaan. U weet wel: zo echt lekker grieze len en zelf geen cent gevaar lopen. De mensen moesten niet naar ander mans leed en narigheid gaan kijken; wie naar de getroffen gebieden gaat, doe dat om de handen uit de mou wen te steken; wie alleen maar (sjonge, sjonge, wat erg) hoofd schuddend wil zien, hoe erg het wel is, kan beter het filmjournaal gaan aanschouwen. Al die mensen in Zandvoort en helaas ook wel elders, die plaatsen eerste rang watersnood wilden hebben, 'zullen aan vervoer, natje en droogje ook nog wel een aardig bedrag hebben uitgegeven. Als ze dat nu eens aan het Rampen fonds, of plaatselijk comité hadden gegeven, dan was het geld bepaald beter besteed. Uit de krant, van de radio en de film hadden ze heus meer dan voldoende te weten kun nen komen. Menslievêndheid is on der de huidige omstandigheden be ter op haar plaats dan nieuwsgie righeid. OPROEP TOT OVERIJSSELSE BOEREN: De avonturen van Clowntje Riek De jongens bleven bij Pilon, tot de bel klingelde; toen was het bezoekuur afgelopen. Nu móet jullie weg, waarschuw de Pilon. Ik vind het erg leuk, dat jullie me hebt opgezocht. Kom je mor gen weer eens naar me kijken? Ja, vast! beloofden de jongens. En dan komt oom Tripje ook! Wel bedankt voor de bloemen en het heerlijke fruit, zei Pilon. En vergeet niet, tante Liezebertha ook te bedanken. De jongens beloofden dat -en ze vroegen, of Pilon nog iets nodig had, dat ze konden meebrengen. Ja, hij zou wel graag wat boeken lezen, om de tijd te korten. Misschien kon oom Tripje hem wel wat lenen, dacht hij. We zullen er aan denken! beloof den ze. En toen namen ze afscheid van Pilon en verlieten het ziekenhuis. De volgende dag, toen de jongens met oom Tripje weer naar Pilon zou den gaan, zocht oom Tripje enkele boeken uit zijn kast bij elkaar, die Pilon wel mooi zou vinden. Hier, doe die maar in de tas! zei hij. Bunkie pakte de boeken in zijn schooltas. Dat zal Pilon wel fyn vinden, meende hij. Het is vervelend, als je in een ziekenhuis ligt en niets te doen hebt, zei oom Tripje. Dan kun je maar het best iets te lezen hebben! Pas vee opnemen na overleg met prov. voedsel- commissaris Met medewerking van de provinciale voedselcommissaris, de Rijks veeteelt consulent en de Gezondheidsdienst voor Dieren in Overijssel, hebben de landbouworganisaties in Overijssel zich beraden over de wijze waarop daad werkelijk hulp geboden zou kunnen worden, zonder de hulpactie van het Nationale Rampenfonds te doorkruisen. Dit kan geschieden: Door het inzamelen van hooi en ander ruwvoeder, voor zover daar aan behoefte blijkt te bestaan. De voorlopige berichten wijzen er reeds op, dat er voor het vee vooral een groot gebrek aan hooi zal zijn en daarnaast waarschijnlijk ook behoefte aan ander ruwvoeder en aan stro. Aan de burgemeesters in de provin cie Oyerijssel, de besturen van de afde lingen der Overijsselse Landbouw Maatschappij, de Overijsselse Chr. Boeren- en Tuindersbond en Kring Overijssel van de A.B.T.B., aan de dis trictscommissies der Stichting voor de Landbouw in Overijssel, de plaatselijke bureauhouders, aan de zuivelfabrieken in Overijssel en aan de aan- en ver koopverenigingen van het Centraal Bureau en van de Handelsraad in Overijssel wordt verzocht te willen be vorderen, dat op korte termijn van alle landbouwers een opgave wordt ver kregen van de hoeveelheid (in kg) hooi of ander ruwvoeder, welke men ten behoeve van de noodgebieden zou willen schenken. Bedoeld wordt dus voorlopig slechts een opgave van het kwantum. Of en wanneer daadwerkelijk van het aanbod gebruik gemaakt zal wor den, zal nader worden medegedeeld. ....of geld Zij, die onmogelijk voeder kunnen afstaari doch hun bedrijfsgenoten in de overstroomde gebieden toch, zij het op andere wijze, r!« zo vereiste hulp wil len bieden, kunnen dit ook doen door het beschikbaar stellen van een bedrag in geld. Dit bedrag zal dan worden aange wend voor transport naar het nood- gebied en eventueel voor de aankoop mcijiemu vah een DOOR JOHN HENRY MACKAY 18) Hem schrijven? Hem opmerl&aam ma ken op zijn verkeerde zienswijze en uit leggen dat hij geen schuld droeg aan.,.. Onmogelijk, ook dat. Hoogstwaarschijnlijk zou hij geen antwoord krijgen en dus nut teloos een bewijs uit handen gegeven heb ben, dat op een of andere manier tegen hem uitgespeeld kon worden. Geen den ken aan. Een man van zijn positie kon zich een dergelijk risico niet veroorloven. Hij kon' plotseling de rollen omkeren en hem achtervolgen. Persoonlijk ontbrak het hem daartoe aan tijd en de geldmiddelen voor het in dienst nemen van een parti culiere detective stonden hem nu eenmaal niet ten dienste. Dergelijke mensen kost ten handen met geld en op hun discretie viel lang niet altijd te rekenen. Meer dan eens was hem dat ambtelijk gebleken. En wat zou dan nóg bereikt kunnen worden? Niets immers. Sierlin schrok van zijn" eigen gedachten. Zo ver was het met hem gekomen! Hij ging steeds meer betekenis toekennen aan iets dat geen enkele aandacht waard was. Hij liet zich meesleuren door zijn fantasie, die van een mug een olifant maakte. Opgelucht besloot hij, rustig een volgen- de ontmoeting af te wachten een andere betere gelegenheid dan zich tot dusver had voorgedaan. En dan zou hij deze arme lummel, die misschien niet ten volle toe rekenbaar was, zo vriendelijk mogelijk uiteenzetten, hoe hij zich vergiste. Wie weet zou deze Braun zich bevrijd voelen van een waan en de zaak was in het be lang van beide partijen onopvallend afge daan. Een jurist kan een zaak toch ook menselijk en ruim zien, niet waar, en wat lag meer voor de hand dan dat men een dwalend medemens de behulpzame hand toestak! Wat natuurlijk niet zeggen wilde, dal men met zich rnoest laten spotten. Mocht deze hem Inderdaad een handbreed in de weg leggen, dan zou hij natuurlijk toeslaan. Ook dat was plicht. Hij begroef zich weer in zijn werk, ver beten. een prikkelbaar mens, nors en steeds moeilijker in de omgang. Men schudde steeds bedenkelijker het hoofd over hem. 3. Het had er de schijn van alsof Braun met de plannen van Sierlin op de hoogte was. Hij vertoonde zich niet meer. Dagelijks keek Sierlin naar hem uit: In het park, op de terugweg naar huis, in het café. En merkwaardig genoeg was deze afwezigheid geen opluchting voor Sierlin. Ook deze beklemde hem, Ook onzichtbaar vot-lde Sierlin zijn aanwezigheid: in do tram waande hij hem op het achter- balcon, ook dan als het leeg was; naar huis wandelend meende hij doorborende blikken in zijn rug t; voelen en de een zame bank tegenovo ;!jn huis dreigde met het onnaspeurlijke, dat hem achter volgde en was onbezet. Sloop daar niet een gedaante haastig weg tussen de strui ken? En de gestalte, die hij juist om de hoek van de straat zag verdwijnen, was hij dat? Was het verbeelding geweest, dat er iemand naderde toen hij de stoep van zijn huis opliep? Hij speurde de straat ai: niemand. Een schaduw en zelfs dat niet. Een niets. Werd er gebeld, midden in de nacht? Klopte men aan de deur van zijn schemerige kamer waarin hij verschanst zal achter zijn dossiers? En wie was die diep in zijn kraag gedoken man, daar bij de tramhalte? Hij wilde ingrijpen, ener giek en zag niets dan schaduwen hier, schimmen daar. Op een dag onbood hij Bendiclce. Bendicke was de bode van 't Paleis van Justitie, sedert jaar en dag in functie een oude vos. Algemeen bekend als een uitgeslapen „jongen" (hoewel hij er met zijn rode propneus en welgedane buikje uiterst ongevaarlijk uitzag) had hij bij rechters, advocaten en Openbaar Mi nisterie de naam, een discreet man te zijn. Hij was onderdanig in de omgang met zijn meerderen, „hij kende zijn plaats", deed zijn werk nauwgezet en het enige dat men tegen zou kunnen aanvoeren was zijn bereidheid tot het aannemen van een fooi en dat terwille van z'n periodieke hartver sterking, die hij trouwens strikt buiten diensttijd en bovendien uitsluitend op Zondagen in de stilte van zijn binnenka mer veroorloofde, Dat was natuurlijk Bendicke's zaak. Bendicke verscheen. We kennen elkaar langer dan van daag, Bendicke. Dat zal wel waar wezen, meneer de Officier. Het loopt al in de jaartjes, dat ik u mag dienen. Juist, Bendicke. Je weet, dat wij je betrouwbaarheid bijzonder weten te waar deren. Ik doe mijn plicht, meneer de Officier, al zal een ieder wel eens een foutje maken. Juist, Bendicke. Je bent misschien niet ongenegen, me van dienst te zijn, in het belang van een onderzoekhm, een onderzoek dat niet strikt van ambtelijke aard is, maarhm, maar voor de hand having der algemene rechtsorde toch ook weer niet (en hier verhief hij zijn stem lichtelijk) van belang is ontbloot. Je zult begrijpen, dat ik niet duidelijker kan zijn. Je hakt al lang genoeg met het bijltje om geen andere toelichting te verwach ten, Beridicke. Dat heeft natuurlijk niets met geheimzinnigheid te maken, maar wel met geheimhouding, in het belang van de zaak waarom het gaat. Ik begrijp meneer volkomen. Dat verwachtte ik ook van je, Ben dicke. Nu, ik zou willen weten of een zekere Braun, Adolf Braun (wil je dat even noteren niet ambtelijk natuurlijk) ingeschreven staat bij het bevolkingsregis ter en inderdaad woont op het aange wezen adres, wat zijn werk is waar schijnlijk is de betrokkene momenteel werkloos en, hmenfin. Begrepen, meneer de Officier, Verder nog iets van uw dienst? Dank je, Bendieke. Het doet me ge noegen, dat ik me niet.hm, ln je ver gist heb. Op de eerste de beste vrije middag ging Bendicke naar de Burgerlijke Stand en kreeg te horen dat Adolf Braun, .koopman op dat en dat adres stond Ingeschreven. Een half uur later stond Bendicke voor het opgegeven huisnummer en belde. Een oud gebogen vrouwtje opende de deur en keek met wantrouwend-stekende blik op de bezoeker. Heeft u misschien een kamer te huur, een zit-slaapkamer of twee kleine kamers? Ik heb maar één kamer, het voor kamertje, en dal is verhuurd. Ze wilde de deur sluiten. Ik kom binnenkort in een betrekking hier in de buurt, weet u, haastte Bendicke zich stroperig-zoet te zeggen, „en het is zo moeilijk iets te vinden bij nette mensen. Is er geen kans dat die kamer vrijkomt? Vrijkomen? Gelukkig niet. Ik moet niets hebben van huurders die vandaag komen en morgen verdwijnen. Die van mij is niet van dat soort. Nou ja, ik dacht maarprobeerde Bendicke het gesprek gaande te houden, net komt toch vaak genoeg voor dat een hospita haar huurder kwijt wil. Ik infor meerde'daareven nog op een ander adres, waar de kostganger ook de deur uit moest omdat hij bij nacht en ontij thuiskwam en soms niet alleen. Zó één zou ik nooit genomen hebben. Die van mij is elke avond om tien uur binnen. Niks op te zeggen. Je merkt hem nauwelijks ln huis. Keurige jongen. An ders was hij bij mij niet de deur inge komen. Nee hoor. Geen rarigheid in mijn huls. Die van mij ontvangt nooit bezoek, houdt de bullen netjes moet u maar eens kijken, en ze duwde de kamerdeur in de vestibule open. Een hoogst eenvou dig gemeubileerde kamer tafel, enkele stoelen, bed, kast en een klein tafeltje met boeken en schrijfgerei. (Wordt vervolgd.) van nieuw vee, resp. andere bedryfs- benodigdheden. Een beroep wordt gedaan op de bur gemeesters om hierover op zo kort mo gelijke termijn een eerste bespreking met de bovengenoemde functionarissen en organisaties te arrangeren. Een totaal-opgave van de hoeveel heid hooi, stro en eventueel ander ruw voeder (alles in kg) en van de gelds bedragen, welke in een gemeente wor den aangeboden, wordt, kan het zijn nog deze week, ingewacht bij het Secretariaat van de Stichting voor de Landbouw in Overijssel, Landbouw- huis te Zwolle, Telefoon 0 5200-5247. Tal van burgemeesters en indivi duele landbouwers hebben aangeboden om geëvacueerd vee onder te brengen. Berichten, welke tot nu toe vanuit het noodgebied werden ontvangen, doen vooralsnog betwijfelen of de evacuatie van het vee tot in Overijssel zal wor den uitgestrekt. Voorzover het niettemin noodzake lijk mocht blijken van de aanbiedingen tot onderbrenging van vee ook in Overijssel gebruik te maken, wordt ge wezen op het volgende. groot risico In het onderbrengen van vee op in dividuele veehoudersbedrijven schuilen grote risico's, t.a.v. eventuele besmet ting met tuberculose, mond- en klauw zeer en abortus. Er is in de provincie Overijssel ruim schoots gelegenheid het eventueel te evacueren vee te huisvesten in gebou wen en opstallen, waar dit besmet tingsgevaar niet aanwezig is. Het verdient derhalve voor het 'op nemen van vee aanbeveling om te zien naar ruimten welke aan eisen in ver band met het voorkomen van besmet ting kunnen voldoen. Derhalve wordt uitdrukkelijk- ver zocht geen vee in de gemeente op te nemen, dan na overleg met de provin ciale voedselcommissaris, die is aan gewezen de gehele vee-evacuatie in' zijn provincie te coördineren. Het adres is:. Frpvinciale Voedsel commissaris voor Overijssel, Potgieter singel 3 te Zwolle. Telefoon 0 5200- 6343. Voor inlichtingen omtrent het een en ander op het gebied van de in deze oproep bedoelde hulp, kan men zich wenden tot de twee als contactpunten aangewezen instanties te weten: de Provinciale Stichting voor de Landbouw in Overijssel en de Provin ciale Voedselcommissaris voor Over ijssel, die de verbinding onderhouden met het noodgebied. NIEUWS IN HET KORT Radio-jeugdgroeten met Pasen. Evenals in 1951 biedt Radio Nederland Wereldomroep (PCJ) aan in Nederland studerende kinderen gelegenheid, in de Psasvacantie een radiogroet uit te spreken voor hun ouders of naaste verwanten in Indonesië of op Nieuw-Guinea. De op name geschiedt in Hilversum, ln twee groepen, nl. op Dinsdag 7 April en op Vrijdag 10 April. In het hol van de leeuw. Bij de Am sterdamse politie is aangifte gedaan van diefstal van 22 kg lood, tussen 27 en 30 Januari gepleegd, bij de verbouwing van het paleis van Justitie te Amsterdam. Uitspraak ln Duitse spionnagezaak. De vroegere actrice Maria Knuth (4G) is te Bonn tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot hoogver raad. Gedurende vijf jaar verliest zij haar burgerrecht. Noorse vissersboot gezonken. De acht opvarenden van een Noorse vissersboot die tengevolge van a; waring met het Noorse vrachtschip „Norse Ladey" is ge zonken, zijn om het leven gekomen. De aanvaring vond plaats ter hoogte van de Noorse kust.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2