ALS ÉÉN MAN HELPT NEDERLAND 491 Slachtoffers tot heden bekend A Détails onthullen verschrikkelijke toestanden - -A - Eerste berichten van het uiterst zwaar getroffen Schouwen en Duiveland En nu: wat er gebeuren moet Koninklijk jacht' drijvend hospitaal HOED AF VOOR DE RADIO Net van hulpzenders Noordoostenwind A HEUPEN COOLSINGEL A 4 R'DAM POSTOROERS ONOÉR REMBOURS TEt. 24)90 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Dinsdag 3 Februari 1953 74ste Jaargang: No. 28. Prijs 13 cent 46 cent per week HOEWEL, 7.ij het voor ons ongeduld zeer langzaam, steeds meer berichten binnenkomen uit de getroffen gebieden blijft de toestand voorshands nog zeer onoverzichtelijk. De bange vraag: hoe groot zal uiteindelijk het aantal slachtoffers zijn, is nog niet be antwoord en het laat zich aanzien dat de vraag niet zal kunnen worden beantwoord voordat het overstroomde land is komen droog te liggen. Ook is nog niet bij benadering vast te stellen hoe groot de directe schade is en zeker is er nog geen kijk op hoever de rampzalige gebeurtenissen zullen doorwerken in het economische leven van ons land. Wat wel zeker is en onomstotelijk bewezen: de ramp heeft een nationaal réveil veroorzaakt. Het is een grote troost in de diepe ellende, te kunnen ervaren dat niemand achterblijft nu er te helpen valt. Over alle politieke, economische en andere meningsverschillen heen koepell zich de grootse demonstratie van nationale saamhorigheid Hier volgt het overzicht van wat er in dit nummer over de toestand wordt gemeld: ZEELAND: Verdronken land. Reportage uit de lucht (pag. 3). WEST-BRABANT: Boten te kort (pag. 6). ALBLASSERWAARD: Vijfduizend hectaren water (pag. 5). KRIMPENERWAARD: Ouderkerk beet het spits af (pag. 4). HULP UIT BUITENLAND: Fransen, Belgen en Amerikanen komen ons helpen (pag. 4). OVERZICHTSKAART: Het overstroomde gebied (pag. 4). SCHEPEN IN NOOD: Kloeke redding vrachtschip op strand te Scheveningen (pag. 5). Q/V» pil. JjUbC.AA De zee, waarop wij Nederlanders door de eeuwen heen land hebben veroverd, heeft teruggeslagen. Het zijn vreedzame veroveringen ge weest, welke ons als kinderen werden voorgehouden door ouders en onderwijzers. Veroveringen, waarop wij in steeds toenemende mate trots zijn geworden. Een belangrijk deel van die land aanwinst is verloren gegaan Hopelijk zal een aanzienlijk deel der aangerichte schade herstelbaar blijken. Veel is echter ook onher stelbaar. De dodenlijst groeit nog steeds met het uur Vooral deze lijst, veel meer dan een opgave van het aantal hectaren overstroomd gebied, spreekt tot ons aller ver beelding. Zij drukt in harde cijfers uit het leed, dat in het getroffen gebied door de zee werd aange richt. Tegenover de doden past slechts eerbied; geen menselijke hulp kan hun meer baten. Doch de over levenden, waarvan velen in enkele uren alles verloren wat zij bezaten, behoeven hulp; daadwerkelijke hulp van hun landgenoten voor wie zij de op de zee veroverde grond bebouwden. Deze hulp moet met ruime hand worden gegeven. Het gaat nu niet om een kleine gave voor een goed doel, zoals deze zo dikwijls aan ons wordt gevraagd, het gaat nu om een waarlijk natio nale manifestatie van medeleven met het grote leed, dat duizenden landgenoten is overkomen Daarom doe ik een beroep op de burgerzin van U, lezers van het Algemeen Dagblad, en ik vraag U dringend het Nationale Rampen fonds te steunen door storting van een bijdrage op POSTGIRO 9575 Uw lijfblad gaat U hierin vöor met een gift van 2500.—. Moge dit voorbeeld in ruime mate navolging vinden DEN HAAG. (A.N.P.) Het Konink lijke jacht Piet Hein, dat voor zijn jaar lijkse revisie in Den Helder ligt, wordt met spoed vaarklaar gemaakt. Morgen vertrekt het sohip naar Amsterdam. Daar zal het tot noodhospitaal worden ingericht. Het zal zo spoedig mogelijk naar de noodgebieden vertrekken. Een groot aantal kledingstukken van naarzelf en van haar gezin heeft ko ningin Juliana ter beschikking gesteid aan het Roode Kruis. Ook een wieg werd door de Koningin aangeboden. Zoals men weet zijn de auto's van de Konink lijke stallen al bij de hulpactie inge schakeld. Prinses Beatrix heeft spontaan net nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden, geschonken aan de hulpacties voor het Roode Kruis. MMm Wie in deze vreselijke dagen aan de radio heeft gezeten, zal van bewondering vervuld zijn voor het prachtige werk dat de nieuwsdienst en de radio omroepverenigingen hebben verricht. Een schier niet ein digende stroom van mede delingen vond via de radio zijn weg naar de inwoners van de getroffen gebieden, en dank zij de radio konden er mensen worden opgeroe pen, veevoeder, zandzakken, auto's worden gerequireerd, dank zij de radio konden bur gemeesters met elkander con tact krijgen, konden polder besturen worden gewaar schuwd. De radio heeft in deze dagen meer dan ooit er blijk van gegeven, haar taak te be grijpen. Zo benauwend troosteloos en zo grauw in doodse verlatenheid is het beeld, dat het geteisterde land van de lucht uit biedt. Geen levend xoezen is te zien, water niets dan golvend water, waarin de ondergelopen dorpen verloren schijnen. Twee opnamen, die boven Go$ree werden gemaakt: één van Stellendam, waarop dui delijk de doorbroken dijken zijn te zien, terwijl de andere het plaatsje Goedereede toont. Alleen in de buurt van de kerk is het nog wat droog. (Speciale luchtfoto) DEN HAAG. Men heeft op het ogenblik een radiotelefonisch net vau hulpzenders ingericht, dat de verbinding onderhoudt met de plaatsen Hansweert. Zierikzee, Ellewoutsdijk, Kortgene, Kats en Rilland Bath. Binnenkort komt er ook verbinding tot stand met Ouddorp. Zierikzee verzocht direct dringend na de totstandkoming van het contact om zak lantaarns, kaarsen en vaten voor drink water voor Noord-Beveland. De zenders van het net staan opgesteld op schepen, die in de omgeving van de eilanden ligplaats hebben gekozen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad W7 IJ zouden niet het volk zijn, dat welvarende landstreken aan het geweld van de zee heeft onttrokken, als wij niet direct na deze ramp, ons de vraag stelden op welke wijze wij een her haling zouden kunnen voor komen. de wind en het water nieuwe plannen werden aangevoerd veel werkloosheid direct afweermiddelen worden toe- Ongetwijfeld zouden hier en kan worden bestreden, niet gepast. daar locale belangen worden bruikbaar zijn, want eerst geschaad. Maar wat is er op den duur zullen deze N u «et kan aan de lezers van j^an? van deze locale be- werken een bijdrage kunnen Natuurlijk, het geweld van het „Aleemeen Dagblad" utt over bteven7 Niet ,everen tot ruimer werk natuur een reeks recente publieat.es aüeen |andbouwbcdrijven tegenheid hier te lande, a a e bekend rijn, dat onze water- zyn ernstjg geschaad, maar Deze plannen zullen onge- S>.aals,nEenleu" mtgewerkn- ook van mdustriele twijfeld onze betallngsl ngen bleken bij di gedurende een reeks waterstaatkundige jaren ongunstig beïnvloeden situatie uiterst kwetsbaar Uitvoering zal slechts moge Wat baat het, de vestiging lijk zijn, wanneer het Neder van industrie te bevorderen, landse volk zich beperking wanneer, zoals nu gebleken van consumptie wil opleggen. is, de vestigingsplaatsen al Dat is aanvaard voor onze nuft zich steeds verder ge- er op, om de vrije toegang rlslco>s me, lich militaire defensie, dat moe, npipnn in hpi inlvinnDn van van Hp tpp rnt Hinn m nnc de krachten der blijft onpeilbaar' i mensenwerk blijft worpen aan hoger maar zulks neemt niet weg, de waterstaatkundige situatie ^uidiee dat het mensenplicht is, de van de Zuid-Hollandse eilan verworven welvaart met alle den en van Zeeland op een beschikbare inspanning te geheel andere leest te orga behoeden. In de loop des niseren. In het bijzonder tijds heeft het menselijk ver- richten deze plannen zich de dollar-steun worden afge slagen, maar nu is het aspect geheel veranderd Onze betalingsverhoudingen tot het buitenland moeten op gezonde voet blijven, maar naast de 1500 millioen voor militaire defensie, heeft Nederland de komende jaren .werken blldr'ge kunnen minder nod|g om zjjn defensie tegen het water te organiseren. Wat zou het baten, dat wij onze zelfstan van industriële twufelU onze betalingsbalans hejd he, ondernemingen bleken bij d. gedurende een reeks van handhaven, maar onze min oefend in het uitvinden van van de zee tot diep in ons afweermiddelen tegen het land voortaan onmogelijk te geweld van de natuur. In de maken en aldus het front eeuw van atoom-energie, be- korter en krachtiger te tonconstructies, uitgebalan- maken, ceerde afweermiddelen tegen krachten, welke vroeger rpOT nu toe zijn deze plan- brengen? ook aanvaard worden voor onze defensie tegen het zonder meer als oppermach- Nog en ander aspect. Het water> uitvoeren van de ongetwij feld gedurfde plannen van I N dit verband zou een be onze Rijkswaterstaat vor- roep kunnen worden ge- dert enige milliarden. Dat daan op de Ver. Staten, nen met veel terug- geld zal moeten worden ge- Nederland heeft blijk ge- tig werden beschouwd, mag houdendheid bejegend. Er vonden. Daarbij zal de krul- geven zich zelf zo snel moge- ook gevorderd worden, dat waren allerlei overwegingen, deniersrekening, welke zich lijk te willen bedruipen tegen de uitbarstingen van welke tegen deze grootse angstvallig afvraagt, hoe- Daarom kon reeds toegezeg derwaardigheid tegen het geweld van het water uit het Westen zouden moeten be talen met vernietiging van landstreken, die van ouds belangrijk bijdroegen tot onze welvaart? Daarom is thans het woord aan onze regering. Moge dal woord er toe strekken, dat onze waterstaatkundige inge nieurs een grootse nationale traditie kunnen voortzetter en het erfdeel onzer vaderen op moderne voet tegen nieuwe aanslagen gaan be veiligen. ROTTERDAM. Over hei lot dat de bewoners van Schouwen hebben ondergaan was nog niets bekend totdat de kustwacht van West-Schouwen aan Schevemngen-radio seinde, dat de dijken op verschillende plaatsen door braken en de toestand kritiek was. De kustwacht had gebruik kunnen maken van de radio-installatie van het toen voor Schouwen vastgelopen Finse schip Bore 6. Nu weet men dat geheel Schouwen, de duinen uitgezonderd, onder water staat Maar in de aan de duinen grenzende streek is de toestand ook zeer gevaarlijk. Want via de kust wacht heeft de burgemeester van Haamstede gevraagd om voedsel, buta gas en medicamenten. Tevens verzocht hij medische hulp en een chirurg. Evacuatie van de bevolking aan zee acht hij noodzakelijk. Gisternacht spoelde er te Ierseke een vlot aan met drie mensen uit Ouwerkei k Eén was er ernstig aan toe Ze verklaar den dat vier anderen van het vlot waren gespoeld en verdronken. In een brief uit Zierikzee per boot via Ierseke verzonden wordt gezegd, dat er in Ierseke 19 men sen zijn omgekomen. De dijken bij Offenhoofd, Dreischor, Burgh. Sluis, Stevensluis en Sii Jansland zijn weggeslagen. Men dient er mee re kening te houden, dat het niet zeker is dat bewoners die als vermist staan opge geven omgekomen zijn. De Iersekse vissersvloot zal trachten hulp te bieden Zeven kotters zijn uit Scheveningen onderweg naar Zierikzee Op een van de schepen bevindt zich een arts. Van Ymuiden zijn alle botters, kot ters en loggers uitgevaren. Het schip de Drie Gebroeders neeft dertig geredden aan boord. Het bericht werd gegeven toen het vaartuig zich op acht kilometer van Zierikzee bevond. Een politieboot verricht in Zierikzee ook red dingswerk. De Schevemngse kotters zou den vannacht in Zierikzee kunnen zijn. Ze worden begeleid door het visserijon- derzoekingsschip Anthonie van Leeuwen hoek. Er zijn nog meer schepen onderweg voor Schouwen, uitgerust met noodzen- ders. Ze zijn bestemd voor Kortgene. Zie rikzee. Ouwerkerk en Bruinisse. Adver+entie Cari: Wie verheugt zich niet, als hij de mens beziet Die in GbnMon geniet. Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke be wolking met op de meeste plaatsen en kele sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige Noordoostelijk! wind Iets koude: met in de ochtend plaatselijk lichte vorst Miesje: Vandaag nor storten op giro nummer 9575! Zon op 8.17- 17.31 Maan op 22.46—924. L.K. 7 Februari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1