Millioenen guldens stromen binnen bij het Rampenfonds DOS maakte goede indruk Voorlopig geen belangrijke actie van Formosa verwacht Dinsdag 3 Februari 1933 Pagina 8 Grote industn leen zorgden voor eerste stoot (Van een speciale slaggever) In het statige herenhuis aan de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren na het vreselijke nieuws, de bel niet stil en rin kelen vrijwel constant de telefoons. Daar, in het hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp aan de ge troffenen gedaan. Een spontane reactie op de oproep tot steun van het Ram penfonds. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur was reeds een bedrag van enige millioenen guldens ontvangen. Daarnaast waren duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruispost te Den Haag ingeleverd. DRUKTE AAN DE STATENLAAN Het is voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1935, dat het Nationaal Rampenfonds, dat een overkoepelende organisatie is, op een dergelijke wijze in actie is gekomen. Nauwelijks was het beroep van het fondsbestuur op het Nederlandse volk om, waar maar enigszins mogelijk was en op wat voor manier dan ook, steun aan de getroffenen te verlenen, de deur uit, of van alle zijden kwamen de gaven en giften in een ononderbroken stroom binnen. Enkele voorbeelden Het is natuurlijk niet mogelijk alle gevers te vermelden. Slechts enkele voorbeelden. De georganiseerde Nederlandse land bouw en de georganiseerde Nederland se zuivelbedrijven schonken tezamen 1 millioen gulden; de Unilever heeft een kwart millioen geschonken, de Neder landse Bioscoopbond en de stichting Bio-vacantieoord f 100.000. Vandaag draait het eerste filmnieuws van de ramp in de bioscopen, van morgen tot en met 12 Februari wordt in alle the aters gecollecteerd. De Nederlandse meelimporteurs heb ben hun bezit aan jute zakken, 66000 stuks, ter beschikking gesteld. De NV Philips Gloeilampenfabrieken heeft een bedrag van honderdduizend gulden aangeboden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen om vat, het besluit genomen om in de komende week twee uren over te wer ken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de NV Philips worden aangevuld met de resultaten, verkregen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de AKU te Arn hem stelt een bedrag van honderddui zend gulden ter beschikking. De direc tie van de Hoogovens heeft een bedrag van vijftigduizend gulden aangeboden. Het personeel van Van der Heem NV heeft zich bereid verklaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. Contrasten Maar het waren niet alleen de grote industriëlen, die hun plicht begrepen, want honderden en honderden goede gevers komen op de Statenlaan bren gen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ou den van dagen die van een klein pen sioen een gedeelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemiddelde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoor lijk gevulde portefeuille 100 gulden overreikt, klopt het oude Scheveningse vissersvrouwtje aan, dat met tranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigd. En zo gaat het door, jong en oud, rijk en arm, zij allen begrijpen wat hier op het spel staat. Hulp uit vele lauden Uit alle delen van de wereld stromen blijken van sympathie en aanbiedingen van hulpverlening in Den Haag binnen. Tot nu toe kwam uit zestien landen (óók Rusland) hulp in alle mogelijke vormen. Nadat Frankrijks president Vincent Auriol, die een der eersten was die zijn deelneming betuigde, de hulpacties had ingezet, stuurde de Franse regering twee bataljons genietroepen en spoor- wegmaterieel. De Verenigde Staten gaven technisch materiaal en troepen en wagens. Duits land kwam met alle mogelijke vormen van hulp uit tientallen steden en pro vincies en bovendien met een corps van honderd „beroepsredders" met boten. België stelde drie duizend man troe pen ter beschikking. Een woordvoerder van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, MSA, heeft de regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroe gere Marshallhulp ten behoeve van de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden. VISSERIJDACEN TE BERGEN In de volkshogeschool De Zandhoeve te Bergen (N.H.) werd Vrijdag en Za terdag de zevende visserijbijeenkomst gehouden, onder leiding van mr O. V. L. Guermonprez. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de Raad voor de Visserij, ir G. J. Lienesch. Hierna sprak de heer H. W. Kemmers van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen over de minimum prijsregelingen en opvangfondsen in de tuinbouw. Deze lezing was ook van belang voor de visserij, gezien deze in veel opzich ten parallel loopt met de land- en tuinbouw. Drs A. G. U. Hïldebrandt van het Landbouwkundig Economisch Insti tuut van Den Haag, vertelde hierna over zijn reis met prof. dr H. J. Frie- tema naar Denemarken, Noorwegen en Zweden, ter bestudering van de coöpe ratie in deze landen. In de avondver gadering van Vrijdag werd een film vertoond over de plaats van Neder land in Europa. Zaterdagochtend sprak prof. dr H. J. Frietema over de visserij en de vis serijcoöperatie in de Scandinavische landen. In deze landen is de coöperatie sterk ontwikkeld, waartoe de volks hogescholen veel hebben bijgedragen. Tot slot behandelde spreker de mo gelijkheden voor de coöperatie in de Nederlandse visserij. Hij adviseerde niet overijld te werk te gaan. Een coöperatie moet langzaam en moeizaam worden opgebouwd. Spreker raadde aan te beginnen met een aankoopver eniging, zoals die al te Urk en op Texel bestaan. Een zeer moeilijk pro bleem bij de coöperatie is ook om ge schikt personeel hiervoor te krijgen. Dit moet immers meer denken aan dienen dan aan vèrdienen. Voor een goede coöperatieve aankoopvereniging is veel geld nodig. Aan het slot van deze twee belang rijke dagen werd een nabeschouwing gegeven door mr J. H. Kiewit de Jonge van de Stichting voor de Nederlandse Visserij, die o.m. opwekte tot eendrach tige samenwerking. De vergadering v/as door ongeveer tachtig personen bezocht. Eerste slachtoffers begraven Vier inwoners van 's Gravendeel De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwo ners van het zo zwaar geteisterde 's Gravendeel, zijn hedenochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof. wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, sprak bewogen woor den, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Een predikant sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. Man verdronken, vrouw was gecvacueerd Gisteravond is in de tweede petro leumhaven te Rotterdam de dekknecht A. van der Starre uit de Savornin Lohmanlaan te Sliedracht, door de duisternis misleid en van boord van de „Sliedrecht" gevallen en verdron ken. Zijn lijk is door de rivierpolitie opgehaald. De vrouw van het slacht offer is geëvacueerd en men zoekt thans uit, waar zij zich bevindt om haar het droevig nieuws te kunnen mededelen; Schade enige bonderden millioenen 175.000 ha cultuurgrond onder water Ruwe schattingen hebben vastgesteld dat ongeveer 175.000 ha cultuurgrond onder water staat, dit is een gebied drie maal zo groot als de Noord-Oost polder. Hieronder vallen delen van de beste bouwgronden var. ons land. De schade beloopt waarschijnlijk enige honderden millioenen guldens. Correctie trekkingslijsl Staatsloterij De volgende correctie van de trek- kingslijst van de Staatsloterij ontvin gen wij: een prijs van f 200 is niet ge vallen op nr. 1293, doch op nr. 1273. Geen export van aardappelen Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen inge trokken. Naar het ANP vernam zou het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vandaag maximum prijzen afkondigen voor aardappelen. In de door'de watersnood getroffen gebieden zijn veel kleiaardappelen verloren gegaan. De export van aard appelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waartoe ons land contractueel is ver plicht. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de be schikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn, al zal gedeelte lijk moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoe veelheden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit ge bied overgebracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Stand gehouden, maar: Toch schade van millioen aaii de Afsluitdijk Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de Afsluitdijk zich goed heeft gehouden tijdens de barre stormen van het afgelopen weekeinde. Toch is voor ongeveer een millioen gulden schade aan de dijk aangericht. De constructie van de dijk is geble ken goed berekend te zijn. De grootste schade kreeg het dijkgedeelte dat de Ewijcksiuis verbindt met de kust de z.g. Balgzanddijk. Dit werd veroorzaakt door de minder zware constructie van dit deel van de Afsluitdijk, hier ligt nl. een tweede waterkering achter, de Amsteldiepdijk. Men heeft nu besloten de Balgzanddijk te zullen versterken. De constructie van de Afsluitdijk is berekend op nog zwaarder stormen dan hij nu heeft weerstaan het water is nog vijf centimeter onder het maxi mum gebleven. Zeer bevredigende uitvoering in Gehoorzaal DOS is weer op de goede weg. Duidelijk viel bij de eerste uitvoering die gisteravond in de Gehoorzaal werd gehouden, de. deskundige leiding van de heer Muller te bespeuren. De senioresafdelingen mogen dan door verschil lende omstandigheden in sterkte hebben ingeboet, kwalitatief was er belang rijke vooruitgang te bespeuren. 'Te oordelen naar het werk der jongerenafdelingen, menen wij te mogen vaststellen, dat de toekomst voor DOS hoopvolle perspectieven biedt. Vooral de jongensafdeling bevat een aantal veel belovende krachten, die met vaste hand geleid door de heer Muller, binnen niet al te lange tijd de heren afdeling zal versterken met uitstekende turners. oefeningen. De jongens konden dank GROTE VOORUITGANG BIJ DE JEUGD Ter inleiding sprak de DOS-voorzit- ter een kort openingswoord, waarin hij de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, wethouder Broek, en verdere genodigden een hartelijk wel kom toeriep. Spreker gaf daarna een overzicht van de verenigingsgebeurte nissen van het afgelopen jaar, waarin hij er op wees, dat het ledental zich in stijgende lijn bevond, en dat er ge lukkig een prachtige geest heerste bij DOS. De prestaties van de afdelingen stemmen tot tevredenheid. Dank werd gebracht aan de heer Muller en zijn beide assistenten de dames Bruins en Wielink, die elk een herinnering ont vingen. Mevrouw Muller werd vereerd met een prachtige bloemenmand. In verband met de ramp die ons land i in de nacht van Zaterdag op Zondag i getroffen had, werd besloten het twee de gedeelte van het programma, het optreden van de „Kampereilanders" af te gelasten. Dit besluit vond algemene instemming. Nadat DOS zich aan de zaal gepre senteerd had, waaraan vooraf gingen de vaandelgroet en clublied, openden de allerkleinsten het uit zeventien nummers bestaande programma. De meisjes deden alleraardigste be hendigheidsoefeningen, waax-bii sprin gen domineerde, de jongens klommen op en af het paard dat het een lieve lust was. De toekomstige jongensafdeling werkte op brug en lange bank iets moeilijker oefeningen af. De toekomstige meisjesafdeling deed het knap in de vrije oefening. Dezelfde groep liet vervolgens zien dat zij aan de brug reeds lot aardige prestaties kon komen. Zeer verdienstelijk werk gaf de jon gensafdeling met elementaire grond- WÊm £ljdg§f zij hun ijverige training reeds tot be hoorlijke prestaties kernen. Zij buitel den in alle standen over het toneel. De meisjesafdeling verraste met een vrije oefening, die werkelijk een prachtige vertolking kreeg. Gelijkma tigheid in werken vielen hier bijzon der op. Bravo meisjes. Ook aan de brug toonde deze groep met dit toestel reeds vertrouwd te zijn, hoewel begrij pelijk de uit te voeren stof eenvoudig gehouden was. De jongensafdeling be wees nogmaals, nu met klassikaal paard, dat D.O.S. goede verwachtin gen voor de toekomst mag hebben. Be houdens enkele kleine oneffenheden kreeg de vrije oefening jongens een goede vertolking. De verjongde heren- ploeg (met enkele oudjes) liet aan hoog rek correct werk zien. De oudjes blonken hier nog onbetwist uit. De damesafdeling kwam bij het nummer paardspringen wel zeer goed voor de dag. De afwerking was uitstekend. Spectaculair was het nummer eenvou dige vormen van springen heren. Sal to's en losse sprongen wisselden elkaar in snel tempo af en terecht verwierven de heren hierbij een open doekje. Ook de brugoefeningen dames kon den bevrediging wekken. Een viertal onderscheidde zich hier wel bijzonder, voor wat de gekozen oefenstof en af werking betrof. Hoogbrug heren schonk eveneens voldoening. Deze af deling telt enkele veelbelovende jon geren. Het voor het publiek meest aantrek kelijke nummer zal ongetwijfeld ge weest zijn de knotsoefening der dames afdeling. De oefening bestond uit logisch opgebouwde variaties, waarbij als ondersteuning van de armzwaai de knotsen de meest ingewikkelde figuren beschreven. Een goed nummer. De herenploeg sloot het programma af met paardspringen. Tot slot van deze voor DOS wel zeer geslaagde avond deelde voorzitter Kra nenburg mede, dat de gehouden col lecte voor het Nationaal Rampenfonds f 87,11 had opgebracht, verder was be richt binnengekomen van de drukkers van het cluborgaan, de heren Kok en v. Oene, dat de kosten van het drukken voor het eerstvolgende nummer van de Nieuwsgier eveneens aan dit fonds ter beschikking worden gesteld. De Kampereilanders wilden hierbij niet achterblijven en stelden hun honora rium eveneens spontaan ter beschik king. Er kon dus weer een flink be drag afgedragen worden. Admiraal Radford zou geroepen zijn tot belangrijke rol in Azie HARTELIJK APPLAUS VOOR EISENHOWER Vooraanstaande Franse diploma ten in Parijs zijn van mening, dat Eisenhower's besluit over de „de- neutralisering" van Formosa voor namelijk dient om de Chinese com munisten „de bescherming te ont nemen, die zij in feite van de Amerikaanse zevende vloot genie ten". Men verwacht overigens geen uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese na tionalisten niet zonder Amerikaan se hulp een aanval kunnen begin nen. Eovendien meent men uit Eisenhower's woorden te mogen opmaken, dat geen belangrijke be sluiten aangaande het Verre Oos ten- zullen worden genomen zon der overleg met de in hoofdzaak belanghebbende Westelijke mo gendheden. Admiraal Arthur Radford, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft Maandag na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese nationalisten op Formosa in de onmid dellijke toekomst hun aanvallen op het vasteland zullen uitbreiden als gevolg van de „deneutralisering" van For mosa. Volgens AFP behoort admiraal Rad ford tot degenen, die een blokkade van de Chinese kust en gebruikmaking der Amerikaanse superioriteit ter zee en in de lucht in het Verre Oosten voor staan. Radford zou geroepen zijn een belangrijke rol te spelen in de nieuwe politiek der regering ten aanzien van Azië. De leden van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden brachten Eisenhower gisteren staande een ovatie, toen hij binentrad om zijn „State of the Union message" uit te spreken. In de eerste vijf minuten werd er door de congresleden zes maal geap- plaudiseerd, voornamelijk bij de krach tige verklaringen ten aanzien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe, toen de president met klaar blijkelijke verwijzing naar de over eenkomst van Jalta zei, dat zijn regering „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het ver leden met buitenlandse regeringen waren aangegaan en het in slaver nij brengen van volkeren toelie ten". Maar de Congresleden luisterden in stilte, toen de president zijn, politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krachtig, toen hij sprak over omvangrijker ge bruikmaking van Zuid-Koreaanse troe pen. Hetzelfde was het geval bij zijn bekendmaking, dat Formosa „gedeneu- traliseerd" zou worden. Het applaus was zwak, toen de president verklaar de dat het onverstandig zou zijn de inkomsten te verminderen, voordat de uitgaven worden verlaagd. Zijn boodschap werd in het geheel 53 maal door applaus onderbroken. De toespraak duurde 56 minuten. Toen Eisenhower de zaal verliet brachten de Congresleden hem opnieuw staande een ovatie. In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woeste water, seinden deze mensen met een vlag naar het toestel, waarin de Engelse fotograaf zich bevond, die deze foto maakte, toen hij Maandag over Walcheren vloog. (Luchtfoto ANP) KAMPERZEEDIJK Jaarvergadering DES De Cbr. gem. zangvereniging „Door Eendracht Sterk" hield haar zesde jaar vergadering onder leiding van de heer J. v. Enk. De heer D. de Jonge had schriftelijk meegedeeld, dat hij om ge zondheidsredenen de leiding van het koor definitief moest neerleggen. D.E.S. had in het afgelopen iaar met velerlei moeilijkheden te kampen, die oorzaak waren, dat de vereniging sinds October '51 nog niet weer in het openbaar op trad. Uit de verslagen kwam echter dui delijk het vertrouwen naar voren, dat de vereniging, die sinds medio 1952 onder leiding van de heer G, v. Putten uit IJs- selmuiden staat, een goede toekomst heeft, mits het koor versterking ont vangt van enkele goede sopranen en te noren, de reptities trouwer bezocht wor den en de leden zich vol ijver op de studie werpen. Mej. B. Kloosterman en de heren J. v. Enk en J. Leusink wer den tot bestuurslid herkozen. Na de pauze werd een gevarieerd programma afgewerkt. URK Weekoverzicht visserij De aanvoer van snoekbaars was de af gelopen week weer vrij goed. De vang sten der spannen waren bevredigend,, per span en per dag van 200 tot 600 pond. De prijs van de snoekbaars liep terug, noteringen f 0.57 tot f 0 67. Aanvoer van rode baars iets beter dan voorheen, note ringen f 0.85 tot f 1.23; voorn en blei f 0 10 tct f 0.13: karper f 0.28 tot f 0.33 Week- fcesommingen snoekbaarsvissers per span f 300 tot f 900 Aangevoerd werd de afge lopen week: 19665 p. snoekbaars. 2128 p. rode baars: 14638 p. voorn en blei; 123 p. karper en 11 p. snoek. De totale omzet bedroeg ongeveer f 16500. BLOKZIJL Spontane hulp. De storm heeft ook in Blokzijl schade aangericht. Verschei- dene daken moesten het ontgelden en ook een aantal bomen werd toegetakeld. Op de Marknesserweg werd een woon wagen gekraakt, zodat het gezin bestaan de uit tien personen elders onderdak moest zoeken. De inventaris van de wa gen is nagenoeg vernield. De actie voor de Hongaarse vluchtelingen is uitgesteld. In de plaats hiervan komt de inzame ling voor de slachtoffers van de ramp. welke inzameling reeds Maandagmiddag is begonnen. Het gemeentebestuur heeft met lijsten gelopen en een damescomité zamelde goederen in in het Prins Maurits Weeshuis. De inzameling gaat bijzonder goed. HASSELT Prachtig resultaat van inzameling Reeds Zondag' bereikten burgemeester M. I-I. Malcorps mededelingen, dat ook Hasselt niet wilde achterblijven met daadwerkelijke hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp. De typisch Nederlandse zin voor naastenliefde en eensgezindheid ging hier ongetwijfeld gepaard met de herinnering aan vroegere jaren toen de afsluitdijk Hasselt nog niet beveiligde. Zo is het mogelijk geworden Zondagavond met medewerking van het personeel van de brandweer, de Natio- nale_ Reserve, de Luehtmachtdienst en particulieren, een inzameling van geld. kleding, schoeisel, linnengoed en dekens te houden. Dat echter deze inzameling een voorlopig geldbedrag van f 7469.15 (met inbegrip van nog nader ontvangen toezeggingen ca. f 8000.—) zou opbren gen, overtrof zelfs de stoutste verwach tingen. Daarboven werden niet minder dan ruim twee autovrachten met goed bruikbare kleding en dergelijke opge haald Vele keurige pakjes, dozen en zelfs kisten goederen werden beschik baar gesteld door de burgerij en schip pers. De twaalf intekenlijsten waren in de loop van de dag reeds elk voorzien van een eerste particuliere of bedrijfs- inschrijver, waardoor een bedrag van f 3185 werd bereikt. Prachtig waren de intekeningen van ingezetenen welke zelf met financiële moeilijkheden te kampen hebben. Kinderen stonden de inhoud van hun spaarpot af. Buurtverenigingen, ga ven afgezien van de persoonlijke gaven van haar leden, een groot deel van haar kasgeld. Werknemers schonken een deel van "het loon, dat met giften van de directies tot belangrijke gemeenschappe lijke giften aangroeide tot grote bedra gen. Hasselt toonde zijn ware gedaante, met een spontane bijdrage van gemiddeld ongeveer f 3,33 per inwoner.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5