In veilige armen Zeewater veroverde in luttele uren Zeeland Toevlucht in de Ahoy-lial KgT VRIJE VOLK DINSDAG 8 FEBRUARI 1953 Een tocht ver vliegmachine over de overstroomde gebieden wordt een eindeloze reeks trieste indrukken. Zo ver men zien kan. strekken de watervlakten zich uit. Stukken dijk liggen er als dunne lijnen doorheen. Steden en dorpen zijn blokkenbouwsels, door een zorgeloze hand in een plas water gegooid. Dit te zien, en te weten dat dit huizen waren, met woonkamers, met de duizend en een dingen, waarmee mensen in hun leven vergroeien, maakt die aanblik van boven aj dubbel droef. De twee luchtfoto's hierboven, beide genomen door het A.N.P.. geven maar een indruk van twee overspoelde plaatsen, Ooltgensplaat (boven), en Oude Tonge (daaronder). Twee uit een lange reeks, waarvan de een nauwelijks verschilt van de andere. In al deze plaatsen was de ellende dezelfde. De foto rechts onder op deze pagina laat zien, hoe overal de spoorlijnen gelegenheid geven aan het wassende water te ontkomen. Men brengt er vee langs, en mensen klimmen van dwarslegger tot dwarslegger. tot zij de droge grond hebben bereikt. Deze lijn vormde eens de verbinding tussen Bergen op Zoom en de zuidelijkste Zeeuwse eilanden. Met duizenden zijn de vluchtelingen uit het overstroomde gebied naar elders gevlucht. Zij vonden overal liefderijke handen die hen van voedsel en kleding voorzagen, en zorgden (Lat zij slapen konden, veilig voor het opdringende water. Rotterdam, zelf de ramp van 1940 en het overstromende water nog maar ten dele te boven, pakte de hulp groot scheeps aan. Het maakte de grote Ahoy-lial tot asyl, zette er nood- bedden gereed en grote blinkende etensketels. De foto hieronder toont de bedrijvigheid in deze enorme ruimte, waar honderden vluchtelingen een veilig onderdak vonden. t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3