i Nieuws voor hampen Steeds hoger wordt het getal der slachtoffers PROVINCIALE OVERJJSSELSCHE EN ZWOLSCHE COURANT Koninklijk voorbeeld Een miilioen mensen verheren in nood Hoopvol nieuws uit Terneuzen Vijfde jaargang, No. 28 Dinsdag S Februari 1953 (Dit nummer bevat tien pagina's) 1 T ~W 7~~ Redactie voor KampenHans Wlersma. Abonnementsprijs f 6,'— p. tw. 47 ct p. w. Bureau: Broederstraat 9 Telefoon 457. waarin Opgenomen Het K amper DagbladAdv.prijs 1-15 mmregels f 1.65 Giro 549375. De georganiseerde landbouw en de georganiseerde zuivelbereiding bijvoor beeld schonken aan het Nationaal Rampenfonds niet minder dan een miilioen gulden. Eén van de grootste internationale bedrijven in ons land schonk een half miilioen, zonder zich bekend te maken. Het adres van het Nationaal Ram penfonds is Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575. Menselijke hyena's Helaas blijken er bij alle meeleven, dat betoond wordt, nog menselijke hyena's rond te lopen, die zich niet ontzien om misbruik te maken van de rampzalige toestand, waarin ande ren zich bevinden. Zo is in Rotter dam gecollecteerd met zelf gemaakte intekenlijsten met gefingeerde be dragen Kon. Marine in actie Maandag zijn van de Kon. Marine ingezet vijf motorvaartuigen bij Mid- delharnis, het 500 ton opleidingsschip „Abraham van der Hulst" bij Hans- weert, zes motorvaartuigen bij Stel lendam en Hellevoetsluis, een motor vaartuig bij Wissekerk en een bij Sta- venisse. Van Den Helder waren naar Rotter dam onderweg vijf motorvaartuigen. In Den Helder werden gereed gemaakt het 300 tons opleidingsschip „Queen Wilhelmina" en voorts 26 motorsloe pen. In Rotterdam is gereed gemaakt de mijnenveger „Vliestroom". Vliegtuigen van de MLD hebben ver kenningen uitgevoerd boven Goeree- Overflakkee. In Oude Tonge heeft éen „Sea Otter" al taxiënd mensen uit mnarde posities opgehaald en ver voerd. IJ weet het toeh: Postrekening 9575 van het NATIONAAL RAMPENFONDS Den Haag. Of bij Uw plaatselijk comité! De nood is groot, geeft met milde hand!! Luchtopname van de overstromin gen te Nieuwerkerk. Luchtopname ANP-foto. VOLGENS LAATSTE GEGEVENS ZEKER 627 DODEN De Bilt verwacht: van Dinsdagavond tot Woensdag avond (opgemaakt te 10 uur): WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met later ver- preide opklaringen Overwegend droog weer Matige tot zwakkr wind in hoofdzaak tussen Noord oost en Noord. Temperaturen °ven boven het vriespunt maar •annacht en morgenochtend olaatselijk lichte vorst. Morgen zon op 8.14, onder 17.27; maan op 23.54, onder 9.31 Tussen gisterochtend en heden •htend 8 uur viel in Zwolle 1.2 om neerslag. Temperatuur hedenochtend 8 u. 0 er., wind N. 2. Het bezoek van Fostei; Dulles en Stassen De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Stassen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, denken Vrijdag 6 Februari om kwart over tien op Schip hol aan te komen. Zij zullen zich naar Den Haag begeven en aanzitten aan een lunch bij de Amerikaanse ambassa deur, Selden Chapin. Des avonds biedt de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beven, de Amerikaanse gasten een maaltijd aan. Zij zullen met tal van Nederlandse autoriteiten besprekingen hebben. Beiden vertrekken Zaterdagochtend om half tien van Schiphol. „Piet Hein" wordt noodhospitaalschip Op koninklijk, bevel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de Rijkswerf in Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag zou het schip naar Amsterdam vertrekken, waar het snel tot' noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrekken. Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaar dag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpactie van het Rode Kruis. Wel schade, geen doden in Noord-Frankrijk Honderden mensen zijn geëvacueerd uit de ondergelopen laaggelegen delen van Duinkerken in Frankrijk. De scha de in het gebied van Duinkerken en Calais wordt geschat op vele millioenen francs. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De gehele nacht van Zondag op Maandag heeft men ge- werkt aan het dichten van twee gaten in de zeedijk, een van 100 en een van 60 meter breed. De haven van Duin kerken, die ernstig getroffen is, staat tot Woensdag slechts in beperkte mate voor de scheepvaart open. Bij Calais zijn honderden hectaren vruchtbaar land overstroomd. Koningin ziet ramp gebied uit de lucht Grootste deel van Z.W. Nederland staat onder water ons land zijn ingezet (overwerk in de mijnen opneming van vluch telingen, herbergen van vee, enz. enz.). Grote bedragen aan geld komen bin nen. Harwich. De nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich van Zaterdagavond, die nog steeds niet was vertrokken, is gis terochtend om 8 uur uitgevaren. De dagboot uit Harwich is gisterochtend om half tien in Hoek van Holland bin nengekomen. Brits koningspaar vertrekt in November naar Anstralië Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen naar officieel wordt medegedeeld, op 23 November a.s. per vliegtuig naar de Bermuda eilanden en vervolgens naar Jamaica vertrekken om daarna op het passagiersschip „Go thic" via het Panama-kanaal naai* Nieuw-Zeeland te varen. Onderweg zullen zij de Fiji-eilanden ende Tonga archipel bezoeken. Na een verblijf van vijf weken in Nieuw-Zeeland zullen zij op 30 Januari 1954 naar Australië gaan, waar zij op drie Februari zullen aankomen. In Australië zullen zij twee maanden doorbrengen. Op 1 April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij van 10 tot 21 April zullen verblijven. Later zullen bijzonderheden over dé terugreis worden gegeven. Het postverkeer Verbroken of zeer vertraagd Nog steeds stijgt het getal dergenen, die door de watervloeden over vallen werden en geen kans zagen het vege lijf te redden. Volgens de laatste berichten is hun aantal geklommen tot het verbijsterende cijfer van 627, terwijl op grond van binnengekomen berichten gevreesd moet worden, dat dit cijfers met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. En buiten die honderden doden verkeren één miilioen mensen thans in nood, aldus heeft dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, medegedeeld. Het grootste gedeelte van Zuid-West Nederland staat onder zout water. Het aantal bressen, dat in de dijken is geslagen, wordt geschat, tussen de 50 en 80 te bedragen. De plaatsen, waar zovele landgenoten aan het geweld van het water ten offer zijn gevallen, zijn: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabben- dijke 4, 's Gravendeel 55. Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekens- kerke 1, Hondbossche zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispo3der 8, Rotterdam 1, Nieuw Neuzenpolder 1, Heijningen 25, Numans- dorp 55, Auvergne en Theodoruspolder (West-Brabant) 17, Hellevoetsluit 5, Texel 2 (en vier vermisten), St Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raams- donkveer 2, Hoeksewaard 7. Oosterschelde 4, Krainingen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40, Kloosterzande 1, Stormpolder 2, Goese Sas 7, Ouderberk a/d IJssel 2, Zieribzee 1, lersebe 10, Kortgene 5, Papendrecht 1, Wolfaartsdijk 6, Geersdijk 1. In Stavernisse, waar een ver schrikkelijke toestand heerst, worden meer dan 200 personen vermist. Spoorverbindingen worden hersteld Bij Moerdijkbrug nog kwestie van weken zoek ingesteld naar de situatie bij de Gisteren is een nauwkeurig onder- Moerdijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoor dijk ontdekt. De spoorwegen verwach ten dan ook, dat de herstelwerkzaam heden aan de spoorbaan bij de Moer- dïjkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te maken, wordt voor lopig via Utrecht, Den Bosch afgewik keld. De spoorwegen vanwachtten van daag in het begin van de namiddag het baanvak Rotterdam-Dordrecht geheel hersteld te hebben, nadat reeds gister ochtend een spoor RotterdamZwijn- drecht was hersteld. Als dit vandaag gelukt, dan hopen de spoorwegen de hall-uur-dienst op de lijn Dordrecht- RotterdamDen HaagHaarlemAm- sterdam te hervatten. Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Bergen op Zoom—Vlissingen is het spoor over twee kilometer weggeslagen Het staat daar zelfs met eb onder water. Bij Rilland-Bath is 't spoor vier kilometer onder water. De mternationaie D-treinen, die nor maal naar en van Hoek van Holland rijden, doch die vandaag naar en van Den Haag S.S. gingen, rijden heden avond weer naar Hoek van Holland, en vertrekken Woensdagochtend weer van Hoek van Holland. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de dienst Rotterdam—Gouda volgens nor male dienstregeling hervat in beide richtingen. Er is een pendeldienst ingesteld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwijndrecht, waarmede Dordrecht dus vrijwel weer per trein bereikbaar is Nachtboot van de Hoek naar Deelneming en hulp uit de hele wereld Overstelpend groot is het aantal be wijzen van deelneming en de aanbie ding van hulp uit binnen- en buiten land. De koningin ontving telegram men met betuigingen van deelneming van president Eisenhower, koning Haakon van Noorwegen, van groot hertogin Charlotte van Luxemburg, van de president van Frankrijk, Vin cent Auriol, en van gouverneur Klaasesz van Suriname. Ook de Paus heeft door de pauselijke internuntius in Den Haag zijn deelneming laten be tuigen, Trygve Lie deed een boodschap toekomen aan de permanente afvaar digingen van Nederland, Engeland en België in de VJM., de ambassadeur van de Sovjet-Unie heeft uiting ge geven van het diepe medeleven van zijn regering en dr Drees ontving tele grammen van o.a. de Franse premier, René Mayer, van de president van Finland, de minister-president van Luxemburg en de secretaris-generaal van de Benelux. Aanbiedingen van hulpverlening komen niet alleen in een onafgebroken stroom uit heel Nederland, maar ook uit alle werelddelen en daarbij blij ven de vijand van tien jaar geleden, Duitsland, dat toen over ons volk zo veel rampen en leed bracht, en ook de Sovjet-Unie, niet achterwege. Men kan hierover elders in dit nummer nadere bijzonderheden lezen, alsook over de spontane acties, die overal in ROTTERDAM BIEDT GETROF FENEN ONDERKOMEN - De grote Ahoy-hal te Rotterdam is in gereedheid gebracht voor het ont vangen van de vluchtelingen uit de overstroomde gebieden. Grote hoeveelheden voedsel, kleding bedden en andere goederen wer den naar deze hal gebracht, waar velen zich verdienstelijk maken door het liefderijk verzorgen van de binnenkomende evacué's, die geen van allen weten, wat er met dat wat ze achterlieten is gebeurd. De eerste zorg van de ouders zs voor de kinderen. Dit kleintje, nog onbewust van alle ellende, hapt met smaak in een boterham, die vader haar voert. De PTT deelt mede, dat de postver bindingen met de eilanden Beijerland, Rozenburg, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Noord-Be veland nog geheel verbroken zijn en dat met de overige getroffen gebieden het postverkeer aan grote vertraging onderhevig is. Het uiterst mogelijke wordt gedaan de verbroken verbindingen te herstel len, waarbij van iedere zich voordoen de gelegenheid wordt gebruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissersboot naar Ierseke en vandaar per fiets naar Kruiningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Walcheren bereikt. Droogmolen polders begonnen Wind en weder dienende wordt van daag met het droogmalen van de Oost- Zeeuws-Vlaamse polders begonnen. Uit Terneuzen vernemen we, dat de toestand zich daar in gunstige zin ont wikkelt. De burgemeester verklaarde, dat als het weder goed blijft men de toestand meester is. Er zijn 250 militairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Deze zijn met herstelwerkzaamheden aan de dijken van de polders rondom Terneuzen beT gonnen. Het stadje heeft nu ook weer een normale verbinding over land met Sas van Gent. De veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke zal vandaag worden hervat. Tussen Ierseke, het opvang centrum voor Zuid-Beveland, en Ber gen op Zoom zal vandaag een schip gaan varen. Tussen Goes en Middelburg gaat de bus weer rijden. De postverbinding is ook weer hersteld. Van Bergen op Zoom uit varen postschepen naar Zuid- Beveland en Walcheren. Gisteren is de post door vliegtuigen gedropt. De koningin is hedenochtend om half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogen schouw zou nemen. Vervolgens zou H.M. op een vliegveld in Noord-Bra bant landen, waarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie wilde be zoeken. Blankenham: ruim f 10- per inwoner! In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 in woners telt, heeft f 5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeeï (Fr.) met 5200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of f 7.20 per inwo ner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. Rotterdamse rederijen stellen boten beschikbaar De Kon. Rott. Lloyd heeft haar mo torboot „Lloydmail", de firma Ruys en Co haar motorschip „Spartan" beschik baar gesteld. Ook de motorsloep van de gistermiddag uit Indonesië teruggeko men „Maratam" werd terstond voor hulpverlening uitgerust. In de afgelopen nacht is het hospi taalkerkschip „De Hoop" ter assisten tie bij de hulpverlening in de geteister de gebieden uit IJmuiden via de Noordzee naar Hellevoetsluis vertrok ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1