BEECHCRAFTS DROPTEN BOVEN DE BEDREIGDE DIJKEN Twente en Oost-Gelderland helpen getroffen gebied Koeien loeiden van de dorst Medewerking overtreft verwachtingen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 2e blad - pag. 3 Noodtoestand op Vliegbasis Twente Na de ramp werd op de verschillende vliegbases en in kazernes de nood toestand afgekondigd om ieder gewenst ogenblik hulp te kunnen gaan bie den. Ook op „Twente" hield men 300 manschappen gereed, allen voorzien van een etmaal proviand, dekens en schoppen. Zodra als nodig is zullen zij in volgorde van misbaarheid vertrekken. De afgekondigde noodtoestand hield verscherping van de wacht en de regels in. Daarom werd Zondag dan ook de man, die vreemd op het veld liep, na verschillende malen gesommeerd te zijn, onder vuur genomen. Hij is gevlucht, zonder dat men weet, wie hij geweest is en of hij geraakt is. De Nederlandse Heide Maatschap- Pij gaf gistermorgen de afdeling Drente en Overiissel opdracht te zor gen voor de levering van 150.000 zak ken. die ter plaatse gevuld zullen worden met zand en in de bedreigde diiken geworpen. Reeds om twaalf uur kwamen de eerste auto's binnen op het "vliegveld. In de grote hangar wer den zii gelost. Uit Coevorden, Meppel, Enschede en Almelo waren de vracht auto's afkomstig. Van de vliegbasis Leeuwarden werd een drietal Beech- crafts gezonden om voor het vervoer en de ..dropping" van det zakken te zorgen. De eerste machine rolde aan en de manschappen, die met een vrachtwa gen waren gebracht, vormden kettin gen van de hangar naar de machine. Geheel de zilverglanzende romp werd gevuld. Daarna klauterden de piloot en de beide anderen over de zakken heen. in de cabine. Instructies De instructies waren simpel. ..Drop heren". De vinger van de kapitein wees voor de eerste piloot, sergeant G. van de Oever. Souburg aan. een plaats tussen Vlissingen en Middel burg. De motoren gromden en even later was de Beechcraft B 28 de lucht in, op weg naar de geteisterde gebie den met lege zakken, die gevuld met zand. de diiken zouden kunnen hel pen dichten. Er stond een flinke bries en tot het land van Altena zat de lucht dicht. Alleen het grillige wcl- kenlahdschap was zichtbaar. Maar toen de wolken openbraken, even de zon zichtbaar werd. lag ook het ge teisterde gebied open en bloot te zien. De storm, die verder de diiken met water had doorploegd had hier de wolken verjaagd en het uitzicht vrii gegeven. De route voor de B 28 was geweest: naar Gilze-Rijen. vandaar naar Bergen op Zoom. over Beveland naar Walcheren, naar Souburg en te rug naar Twente over Schouwen. Rotterdam, zo rechtstreeks mogelijk naar Enschede. Breda, al is het zelf niet in die mate getroffen, gaf de eerste tekenen: grote colonnes vrachtwagens met niet te onderken nen goederen bevolkten de wegen. Achter Rosendaal werd het eerste water, dat land onder zijn hoede ge nomen had. alsof het rechtmatig bezit was. zichtbaar. Bergen op Zoom zelf was er gezien en te constateren vanuit de lucht, vrii goed vanaf ge komen. maar nog was de eerste reac tie. lieve helpToen werden de eerste doorbroken diiken zichtbaar, tenminste stukken ervan. Andere ge deelten waren volkomen weggeslagen. Zo ook op Zuid-Beveland: Krabben- diike. J Er was nauwelijks meer onderscheid tussen vroeger land en werkelijke zee in het volgende deel van Zuid Beve land. De hoger gelegen spoordijk diende als navigatie-lijn op weg naar Walcheren. Er waren boten, die in één lijn voeren en dus wel een kanaal of ander diepere vaargeul volgden. Waarschijnlijk vervoerden ze midde len om de in moeilijkheden geraakte en van huis verdreven mensen te hel pen. Eenzaam, temidden van het zoute water, loeiend van dorst, ston den er koeien op stukken van dijken, een enkel paard keek naar het drei gende water om zich heen. Vrouwen stonden met kinderen op de arm klaar hun benarde positie te verla ten en aan boord van op enkele me ters afstand dobberende roeiboten te gaan. Laat vallen Mannen zwoegden met schoppen en groeven willekeurige grond achter de dijk af en smeten het in de gaten. schijnbaar nutteloos. „Maarzei van den Oever, „Eerlijk gezegd viel het ons mee. We hadden er ons meer water voorgesteld, maar wij wisten evenmin waar land geweest was" Hiermee zei hij niet. dat er geen schuurdeuren dreven en dressoirs, dat er geen verloren auto's meer zichtbaar warenMaar het ging naar Souburg. Er was even buiten het dorp een stuk hoger gelegen land zichtbaar, waar een honderd mensen rond liepen. Ze wuifden. Ze wisten, dat er via die laag overscherende vliegtuigen, redding mogelijk was. „Laat vallen", was het commando. En de derde man trapte de zakken uit de open deur. Het waren er maar acht honderd, meer konden er niet geborgen worden, hoe nodig ze ook waren. Levensgevaarlijk liepen de mensen over het land, terwijl er werd gedropt. Onmiddellijk grepen zij de Oost-Zeeuws Vlaanderen» begint met droog'malcn Heden is al met het droogmalen van de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders be gonnen. Dit zijn de Nieuw Neuzen polder Nieuw Olthene polder en de Kruispolder. Uit Terneuzen verneemt het A.N.P.. dat de toestand aldaar zich in gunsti ge zin ontwikkelt. De burgemeester verklaarde, dat als het weer goed blijft, men de toestand meester is. Er zijn 250 militairen van de kader- school uit Weert aangekomen. Deze zijn met herstelwerkzaamheden aan de dijken van de polders rondom Ter- neuzen begonnen. Terneuzen heeft nu weer een normale verbinding met Sas van Gent. Rond het getroffen Hontenisse. waar 8 slachtoffers te betreuren zijn. staan 2000 hectaren blank. Men is met het dichten van de polder be gonnen. Gisteravond is men er in geslaagd de diik van de Kruispolder te dichten en heden hoopt men ook hier bij goed weer met droogmalen te kunnen beginnen. Zowel Hontenisse als in Grauw. Zaamslag en Hoek zijn de gemeentelijke auto.riteiten van mening, dat men. behoudens onvoor ziene omstandigheden, de situatie meester is. In deze streek is zeer veel vee verloren gegaan. gevallen zakken aan om ze te vullen en in het dijkgat te gooien. Zwaaiend toonden zij hun dankbaarheid. Het was triest hen ie moeten verlaten, wetend, hoe nodig meerdere zakken waren. Geruststellend was echter het radiobericht later, dat de diik bij Vlissingen was gedicht. En dat deed me zo'n plezier, zoals dat alle solda ten een pleizier doet: wij vochten met al ons kunnen, al onze mogelijkheden tegen een vijand die nu eens niet menselijk was. We vochten voor het leven van landgenoten." Daarom ook stonden de anderen op de basis te hunkeren, het bevel te krijgen, ook te vertrekken. Ze staan klaar, binnen het uur is uitrukken mogelijk. Maar het is nog niet nodig. Andere vliegtuigen Van den Oever heeft onderweg zeker een zevental vliegtuigen gezien, alle van de Nederlandse luchtmacht, die of voedsel, of rubberboten uit wierpen. Vooral de Dakota's zijn voor dit doel geschikt: de sergeant-vlieger heeft er enkele op zijn tocht gesignaleerd. Bij de terugtocht kon hij zich pas reali seren, wat er gaande was. Tolen was niet meer zichtbaar. Boven Schouwen was een Mitchell bezig met het drop pen van rubberboten. Het was er no dig. want in het traject, dat de B 25 gevlogen had. was dit wel het zwaarst geteisterde gebied. Zelfs vrouwen werkten Noordelijker aan de dijken. Met een zekere voldoening werd de kist weer op het veld gezel, na een tocht van ongeveer twee uur. Intussen was ook de Beechcraft B 10 met piloot tweede luit. vlieger H. Spie renburg om half vier, een half uur na de eerste, de lucht ingegaan Ook zijn toestel bevatte een 800 lege zakken: deze waren bestemd voor Oud-Beyerland. Zijn vliegroute lag enigszins anders. Hij vloog over het land van Altena naar Rotterdam, vandaar zuidelijk naar IJsselmonde en Willemstad. Zijn indrukken kwa men overeen met die van de andere piloot: „Het is alles zo triest. Ik heb er geen woorden voor". Vanaf de Biesbosch was het één grote water massa, waarin alleen daken en ge deelten van dijken opstaken. Bevrijding Er dreven hooischelven rond op de witgekopte golven. Het water was niet bijzonder wild, maar niettemin grim mig. De dijken werden onderbroken door gaten van 10 tot 25 meter, waar door het water nog steeds de polders ingutste. De luitenant signaleerde een vliegboot, waarvan hij de nationaliteit niet kon vaststellen. De overige vlieg tuigen waren Nederlandse. Toen hij dropte, werd er gewuifd, uitbundig, zoals destijds de Geallieerde vliegtui gen welkom werden geheten bij de bevrijding, al was de zekerheid voor de veiligheid, die de kleine kist kon geven, niet half zo groot. In deze streken hadden zelfs de spoordijken geen weerstand kunnen bieden."Beneden de Moerdijk bij Ber gen op Zoom was een groot deel van de rails verbogen als een breinaald in een kinderspeelgoedverzameling. Grote stukken waren weggeslagen. De 26-jarige luitenant-vlieger Spie renburg, was evenals zijn 22-jarige collega piloot diep onder de indruk en hij deed zijn verhaal moe, maar enthousiast, nadat wij hem uit zijn bed hadden gehaald. Vandaag stonden andere vluchten op het programma. Maar zakken zul len er niet meer worden gebracht, want tegen middernacht zijn de laat ste trucks, beladen met 70.000 zakken vertrokken naar het Westen. Boven dien is de Transva. de transportdienst van de luchtmacht, bezig, grotere vliegtuigen in te zetten. Men heeft de Amerikanen te Wiesbaden .verzocht Packet Faïrchilds te zenden. Eventu eel zullen ook andere Dakota's wor den ingelegd. Vanmorgen stonden de vliegtuigen klaar voor een vlucht naar het Wes ten. Het weer was echter zo slecht, dat de machines, nadat zij waren op- eestegen, terug moesten keren wegens ijsaanzetting op de vleugels. Na de laatste orders van vanmorgen zijn de machines tegen de middag vertrokken naar Valkenburg. In het consigne op „Twenthe" is nog geen verandering gekomen. Koninklijk jacht „Piet Hein" wordt noodhospitaal Op koninklijk bevel is het konink lijke jacht „Piet Hein" op de rijks werf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag is het schip naar Am sterdam vertrokken, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drij vende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrekken. Januari-overschot E.B.U. 27 millioen Blijkens de voorlopige gegevens heeft Nederland gedurende de maand Januari 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van ca. f27 milli'oen verworven. Vlieginstructies. Onder: Er werd een ketting gevormd om de zakken door te geven naar het vliegtuig Een deel van de bemanning neemt de zakken in ontvangst en deponeert ze in de romp van de Beechcraft Onafgebroken stroom goederen en geld In alle steden en dorpen in Twente en Oost-Gelderland wordt een koorts achtige activiteit ontwikkeld ter leni ging van het leed in de door de wa tersnood geteisterde gebieden. De ramp die het vaderland heeft getrof fen, heeft alle verschillen overbrugd en als één man maakt men zich op, hulp te brengen waar die nodig is. Snel wordt er gewerkt, want de nood dringt. Reeds Zondag vertrok ken de eerste vrachtauto's met goe deren en levensmiddelen naar het Westen. Deze zendingen zwollen aan een stroom op Maandag, een stroom die gisteren nog groter was en die ongetwijfeld wel enkele dagen zal aanhouden. Ook zijn er reeds flinke bedragen aan geld ingekomen. De acties in de verschillende gemeenten verlopen bui tengewoon vlot. Het aantal collectan ten dat zich meldt, overtreft verre de verwachtingen. In Markelo b.v. heb ben zich zoveel collectanten gemeld, dat de raadszaal van het gemeente huis te klein was om ze allen te ont vangen, zodat gisteravond in allerijl vergaderd moest worden in een van de grote cafézalen. Thans beschikt men daar over 2 collectanten per 15 woningen. Gisteren hebben we reeds melding gemaakt van giften zowel in geld als natura uit Twente en Oost- Gelderland, die in een onafgebroken stroom naar het Westen vloeien. He denmorgen ontvingen we opnieuw vele berichten, die alle stuk voor stuk riigen van de offervaardigheid en wil om al het mogelijke te doen de geslagen wonden zoveel mogelijk te helen. Arbeiders in fabrieken en bedrijven hebben de wens te kennen gegeven om overwerk te verrichten. De directies zullen de baten die hier uit voortkomen verdubbelen. Voorts melden zich tallozen voor hulp bij het dichten van stukgeslagen dijken. Werkgevers in verschillende plaatsen zijn gaarne bereid daarvoor hun per soneel tijdelijk af te staan. Ook nog in andere vorm is steun toegezegd. Zondag reeds heeft het kampeercentrum „Hessenheem" te Markelo zich bereid verklaard eva- cué's op te nemen. Honderd personen kunnen daar onderdak krijgen. De bond van oud-leerlingen van land bouwscholen te Vriezenveen heeft aangeboden 300 runderen uit de overstroomde gebieden onder te brengen. De Gereformeerde Gemeente te Rijssen heeft reeds in de kerkdienst van Zondagmorgen een geldinzame ling gehouden. Deze werd in de mid dag- en avonddienst voortgezet. Deze collecten brachten de mooie som van f2575 op. Niet minder vorstelijk is het besluit van de Oostelijke bond van confec tiefabrieken te Enschede, die in zijn gistermiddag gehouden vergadering esloot f 100.000 in natura ter be schikking te stellen van de door de watersnood van alles beroofde be volking. Reeds gisteravond is de eer ste zending overalls. japonnen, regenkleding enz. naar de getroffen gebieden verzonden. Vandaag zal de rest worden overgebracht. Vriezenveen heeft de banden weer nauwer aangehaald met de door haar tijdens de oorlog geadopteerde gemeente Vrouwenpolder op Walche ren. In een telegrafische mededeling heeft de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis alle mogelijke hulp toegezegd. In een Maandagavond m de Ned. Hervormde Kerk aldaar ge houden bidstond werd f781.13 bijeen gebracht. Voorts heeft „Het Groene Kruis" te Vriezenveen een van haar wijkverpleegsters voor uitzending naar de noodgebieden beschikbaar gesteld. Uit Eibergen vertrokken Maandag avond reeds twee vrachtauto's met plm. 8 ton aan goederen naar het Westen. Deze waren bijeengezameld in het dorp Eibergen. Vandaag ko men de goederen uit de buurtschap pen binnen. Deze zullen nog van avond hun weg naar de geteisterde gebieden vinden. In Losser, uitgezonderd Noord- Zuid-Berghuizen. in welke gebieden door Oldenzaal zal worden gecollec teerd, is reeds een bedrag van f 15.000 ingezameld, d.w.z. ongeveer f 1 per inwoner. Vanavond zijn daar nog een aantal vrijwilligers nodig om- de gecollecteerde kleding en schoei sel in te pakken. In Enschede is men vandaag be gonnen met een lijst- en buscollecte, terwill Zaterdag een straatinzameling zal worden gehouden. Met het bij eenzamelen van kleding, dekking en schoeisel is men al enige tijd bezig. De goederen worden tijdelijk opgesla gen in de tentoonstellingshal aan de Boddenkampstraat, vanwaar zij naar het Westen worden vervoerd. Zivaar materiaal voor Rozenburg Een Enschedese aannemer is van middag met zwaai materiaal naar het eiland Rozenburg vertrokken, n.l. grote" kipwagens en graafmachines, terwijl later nog een stalen damwand zal worden nagezonden. Een begra fenisonderneming te Enschede heeft f 500 geschonken, terwijl de Verenig de Enschedese Slagers in een buiten gewone ledenvergadering hebben be sloten 5% van de omzet over de vo rige week. ter leniging van de nood. af te staan. In Lichtenvoorde is men ook reeds Zondag met de hulpactie begonnen. De Ka jotters zijn daar 's avonds reeds de huizen langs gegaan om kle ding, dekens, enz. in te zamelen. Gis termorgen vertrok reeds de eerste vrachtauto vol naar Den Haag. Ook zijn gistermorgen in alle vroegte pl.m. 50 leden van de Ned. Roode Kruisco- lonne en E.H.B.O. uit Lichtenvoorde, Zieuwent en Harreveld. naar de ge troffen gebieden vertrokken. De hulpactie ln Winterswijk werd gistermiddag met volle kracht inge zet. 's Avonds was reeds een bedrag van f 15.500 binnen. Dit bedrag wordt nog hoger als de bijdragen van fabri kanten en buurtbewoners ontvangen zijn. Met een grote vrachtauto wer den tevens goederen ingezameld, die tijdelijk werden opgeslagen in drie depots. I n Boekelo zal morgen een goede- reninzamelng worden gehouden. Gel den zijn al gecollecteerd, maar zij, die liever aan kinderen geen grote geldsbedragen meegeven, kunnen hun gaven aan de collectanten van goe deren ter hand stellen. Het kampeercentrum „Twente" te Boekelo heeft zich ook bereid ver klaard evacué's op te nemen. Onge veer 60 slaapplaatsen heeft het mo menteel vrij. Spontaan gebaar Ook in Denekamp wordt met groot enthousiasme ingezameld en gegeven. Zondagavond hadden reeds inleiden de besprekingen plaats gehad, maar de eigenlijke actie begon toch pas gisteren. Niets demonstreert duide lijker het medeleven der bevolking met het leed der getroffenen, dan het gebaar van een landbouwer in een der buurtschappen, die spontaan zijn winterjas uittrok en ter beschikking stelde. In „Concordia" kwamen kin deren om hun gevulde spaarpotjes in te leveren. In het dorp is f 1923 bij eengebracht in Lattrop f 1260, in Klein Agelo f 346. in Groot Agelo f 725. in Nutter f 503. in Oud-Oot- marsum f 1049, in Brecklenkamp f 500, en in Tiligte f 130. Totaal dus 'n bedrag van f 6436. De hulpactie te Groenlo is gister middag ook gestart. Het ligt in de be doeling een der getroffen gemeenten te adopteren. Een toneelgroep zal morgenavond in hotel „De Pelikaan" een opvoering geven van het toneel stuk „Het meisje met de rode strik". De opbrengst komt geheel ten bate van de watersnoodgebieden. De gis termiddag gehouden collecte heeft f 6000 opgebracht. Een plaatselijke vleeswarenfabriek heeft een vracht auto met vleeswaren naar het Wes ten gezonden. Vandaag is een begin gemaakt met de inzameling van kle ding. enz. InHellendoorn en Nijverdal werd de geldcollecte een groot succes, even als trouwens de inzameling van goede ren. In Nijverdal kwam f 10.024,81 uit de collectebus, terwijl aan losse giften f 9.370,50 binnenkwam. In Hellendoorn ontving men- f 6500.en in Haarle f 1720,20. In de andere buurtschappen is men nog niet klaar. Gerekend wordt op een totale opbrengst van f 45.000. Overeenkomstig gedane toezegging zal dit- bedrag door de directie van de K.S.W. worden verdubbeld, zodat de gemeente Hellendoorn niet minder dan f 90.000 zal bijeen brengen. Wat de inzameling van goederen betreft, zijn uit Hellendoorn reeds twee zwaar beladen vrachtauto's, en uit Nijverdal vijf vrachtauto's en een autobus vol vertrokken. Almelose dekens. In Almelo was men Zondag ook reeds actief werkzaam. Een oproep van de burgemeester had tot gevolg dat een groot aantal dekens beschikbaar werd gesteld. Dit werd dezelfde avond nog naar Rotterdam overgebracht. Vele daklozen uit de geteisterde ge bieden hebben die eerste nacht al onder Almelose dekens geslapen. Ook de verdere hulpacties te Almelo ver lopen vlot. De burgemeester maakte gisteravond om 8 uur bekend dat reeds een bedrag van f 110.000 was binnen gekomen. Zoals bekend, heeft Almelo de getroffen gemeente Zierik- zee geadopteerd. In de Hervormde Kerk wordt Zater dagavond ten bate van het Nationale Rampenfonds een bijzonder concert gegeven. Hieraan werken mee het Alrnelosch Kamerkoor en het strijk kwartet van Almelose artsen, terwijl mej. Juul ten Cate vocale medewer king verleent. In Oldenzaal startte men gister middag met de hulpactie, 's Avonds had men reeds meer dan f 20.000 ont vangen. De actie te Aalten is gisteren be gonnen. De Coöperatieve Landbouw- vereniging heeft reeds nagenoeg al haar jutezakken afgestaan. De giften stromen binnen, zodat ook in deze gemeente een grote opbrengst wordt verwacht. De aannemersbond schonk f 250 en de oudjes uit Huize Avond rust brachten f 120 bijeen. Voorts hebben de Aaltense klompenmakers 530 paar klompen beschikbaar ge steld. De afdeling Aalten van de Ned. Chr. Vrouwenbond gaf f 100. Drie politiemannen uit Aalten ziin naar de getroffen gebieden vertrokken. .en lakens uit Goor De collecte welke gisteravond in Goor werd gehouden, heeft f 4830.68 opgebracht. De fa. Jannink en Co. heeft 2000 lakens beschikbaar gesteld. Vanavond om 5 uur begint de grote kledineinzameling. De goederen zul len tijdelijk worden opgeslagen in de oude slagerij Hillebrand. Bewoners van het woonwagenkamp te Enschede hebben zelf een inzame ling in het kamp gehouden. Vanmor gen konden zij f 53.50 afdragen. In Hengelo (O.) is men vanmiddag begonnen met inzamelen van kleding, dekking en schoeisel. Vanmorgen heeft een vliegtuig van het vliegveld Twente 40 rubberpakken en laarzen uitgeworpen op het marktplein te Middelharnis. Deze goederen waren beschikbaar gesteld door de politie uit Hengelo. Delden en Goor. Door het overwerk dat door perso neel van fabrieken en bedrijven tt Hengelo wordt verricht, worden moei lijkheden verwacht met betrekking tot de winkelsluiting. Het gemeente bestuur van Hengelo zal daarom po gingen in het werk stellen de werking van de verordening op de winkelslui ting tijdelijk op te schorten. De kousenfabriek ..De Jong en Van Dam" heeft 6000 paar kousen be schikbaar gesteld voor onmiddellijke verzending. Maximum-prijzen voor aardappelen 's-GRAVENHAGE. 3 Febr. Naar het ANP verneemt, zal het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening vandaag maximumprijzen afkondigen voor aardappelen. Naar de directeur van het directo raat Voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft medegedeeld, ziin in de door de watersnood getroffen ge bieden veel kleiaardappelen verloren gegaan. De export van aardappelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waar toe ons land contractueel is ver plicht. Deze maatregel geldt totdat een volledig overzicht van de situatie zal zijn verkregen. Er is echter geen reden om aan te nemen, dat de be schikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn. al zal gedeelte lijk moeten worden overgeschakeld op zandaaraappelen. In Noord-Beveland ziin grote hoe veelheden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25000 zakken naar dit ge bied overgebracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Tot de afkondiging van maximum prijzen is in eerste plaats overgegaan om ongewenste speculaties die op sommige plaatsen reeds ziin gesigna leerd tegen te gaan. Weggeslagen en overstroomde spoorlijnen Bij een nauwkeurig onderzoek naar de situatie bij de Moerdiikbrug is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdiikbrug. onmiddellijk ten Noorden van de brug. drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoorlijn ontdekt. De Spoorwegen verwachten dan ook. dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Moerdiikbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te maken, wordt voor lopig via Utrecht, Den Bosch afge wikkeld. De Spoorwegen verwachten heden- namiddag het baanvak Rotterdam- Dordrecht geheel hersteld te hebben. Een spoor RotterdamZwijndrecht is reeds hersteld. Het emplacement Lage Zwaluwe staat onder water. Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoor lijn Bergen op Zoom—Vlissingen is het spoor over twee kilometer weg geslagen. Het- staat daar zelfs met eb onder water. Bij RillandBath is het spoor over drie kilometer onder wa ter. Deelneming van koning Boudewijn Koning Boudewijn van België heeft in een telegram aan de Belgische am bassade van België te Den Haag op dracht gegeven, aan koningin Juliana zijn innige deelneming te betuigen met de nationale ramp die Nederland heeft getroffen en die rouw heeft gebracht in zovele gezinnen. Grote ongerustheid over m.s. „Brevo" Zowel in Groningen, waar de eige naar woont, als in Rotterdam, waar de rederij, waarvoor het scheepje voer, gevestigd is, maakt men zich ernstig ongerust over het lot van het 380 ton metende motorschip „Brevo". Sedert Vrijdagmiddag 1 uur, toen het uit Hansweert in Zuid Beveland met een lading stukgoederen voor Duitsland vertrok, is het scheepje spoorloos, hoewel het radio aan boord heeft. De Brevo voer Vrijdag eerst het Kanaal van Wemeldinge door naar de Oosterschelae, op weg naar het Volkerak, Hollands Diep en Waal. Vermoedt wordt, dat het Zaterdag voor de opkomende storm de wijk heeft genomen in een van de dichtst bijzijnde havens, b.v. Zijpe op de Oostelijke punt van Duiveland. Aangezien het ook radiografisch niets meer van zich heeft laten horen, wordt gevreesd, dat het scheepje ver loren is gegaan. Aan boord bevonden, zich schipper Breedveld uit Gronin gen en enkele bemanningsleden. Er was 1 vrouw aan boord, de echtgenote van de stuurman. Militaire garnizoens commandant van Makassar doodgeschoten De plaatselijke militaire garni zoenscommandant van Makassar, ka pitein W. E. Sumati, is in zijn huis doodgeschoten door een vijftal onbe kenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hun ner het huis binnengingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. De luitenant Mutalessy, die zich in huis bevond, werd eveneens ge wond.- Kapitein Sumati werd nog naar het militaire hospitaal gebracht, doch overleed enkele uren later. Over ste Warouw, die zich in Menado be vindt. werd telegrafisch op de hoogte gesteld. Het onderzoek in deze zaak is gaande. HULPACTIE LANDBOUW ORGANISATIES. De besturen der landbouworganisa ties in Overiissel hebben besloten tot het gezamenlijk organiseren van hulp aan de noodgebieden. Dit kan ge schieden door het inzamelen van hooi en ander ruwvoeder. voorzover daaraan behoefte blijkt te bestaan. Het ligt in de bedoeling in iedere ge meente een organisatie in het leven te roepen, die een en ander regelt. Zii. die onmogelijk voeder kunnen af staan. doch hun bedrlifsgenoten ln de overstroomde gebieden toch hulp vullen bieden, kunnen dit doen door het beschikbaar stellen van een be drag in geld. Dit bedrag zal dan worden aangewend voor transport naar het noodgebied en eventueel voor de aankoop van nieuw vee, resn. andere bedrilfsbenodigdheden. Ver zocht wordt geen vee in de gemeente op te nemen, dan na overleg met de provinciale voedselcommissaris, die is aangewezen de gehele vee-evacu atie in de provincie te coördineren. Tenslotte kan nog worden gemeld dat vanaf heden in alle bioscopen in het land bii iedere voorstelling zal worden gecollecteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4