Waleseen land van duizend heuvels rivieren LANGS LANDWEG EN TUINPAD Frankrijk, een groot-consument van politici en staatslieden DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD 2e blad pag:. 2 Zo is Wales: De stilte van een bergdal gevuld door het zinyen van een rivier. Wilde, norse rotsen beschutten als trouwe wachters het vriendelijk dal, waar de zon haar spel speelt met de takken van de pijnbomen en het witte schuim van de stroom. En zilve ren forellen houden u gezelschap in deze rustige eenzame ongereptheid. (Van een medewerker) Ik ben een beetje benauwd geworden dat gij, trouwe lezer die mijn ont dekkingstocht door Wales uit uw fauteuil gevolgd hebt, hard aan een vacantie toe zijt. Dat gij, nu ge door de rijstebrijberg van historische, po litieke en economische feiten hebt heengegeten, recht hebt op een stukje Luilekkerland. En per slot van reke ning kunt ge nooit een land hele maal begrijpen door er maar voort durend ernstig over te praten. Ge moet er ook een beetje over kunnen dromen. Welnu, dromen kunt ge in dat on vergelijkelijk mooie Wales zoveel ge wilt. De Welshmen doen het zelf ook. Niet over het smokerige industriege bied van het Zuid-Oosten, maar over het andere, dat échte Wales. Het Wa les van de heuvels en de bergen en de rivieren. Dat wilde, onbedorven land, dat ik een van de mooiste heb gevonden, die ik ooit gezien heb. Om die waardering in een juist daglicht, te stellen, moet ik daaraan toevoegem dat ik Zwitserland niet zo'n erg mooi! land vind. Zwitserland vind ik een/ land mét bergen, Wales een land van bergen. De Zwitserse kolossen, die ze ker drie maal zo hoog zijn als Wales' hoogste top, Snowdon, zijn mij teveel berg. Te hoog en te onbereikbaar. En te zeer décor. Als men in Zwitser land op een berg wil klimmen, moet men een leren broek en spijkerschoe nen en touwen, staalblauw^ ogen en goede tanden hebben. Om op elkaar te klemmen. In Wales hoeft ge slechts een warm hart te bezitten. Daar moet ge niet rekenen in zoveel duizend meter hoog, maar in de paar vierkante meter van een dal, die zo onbegrijpelijk veel schoons kunnen bevatten, dat dat gek ke hart van u ineens veel sneller gaat kloppen. Ge kunt in zo'n dal waar altijd een schuimende rivier door haar rotsige bedding stroomt, ineens 'n koninklijke zalm zien sprin gen op zijn niet te stuiten weg naai de plaatsen waarover zijn instinct hem beloften influistert. Het is vreemd, dat het in zo'n dal waar de rivier haar eindeloos lied zingt, tussen de roerloze dennen zó stil kan zijn, dat ge uw hart kunt vóelen kloppen. Ge hoeft werkelijk niets van histo rie te weten om geraakt te worden door de grijze ruine, waar het gekras van de kraaien de sombere herden kingshymne van de vergetelheid is. Maar ge moogt vooral met naar een comfortabel land verlangen. Zo'n ge organiseerd land waar ae zon gega randeerd schijnt uit een altijd blauwe hemel, zo'n land waar alle wegen recht zijn, alle bergen een kabelbaan hebben en alle bezienswaardigheden in kaart zijn gebracht. Zo'n land waar ADVERTENTIE Scheepvaartberichten 3 Februari Alnatl B-Aires-R'dam 2-2 v Vittorla- Ilheos. Blijdendjjk New York-R'dam p 2-2 Landsend-Antwerpen. Britsura New Or- leans-R'dam p 2 Scillys. Delfland Z Ame- rika-A'dam 3-2 v Vittoria te Hheos verw. Diemerdijk Vancouver-R'dam p 2-2 nm Azoren-Antwerpen. Laagkerk 2-2 v Syd- n y-Aaelalde. Muiderkerk R'dam-Cal- cutta 3-2 Marseille verw. Nestor A'dam-W. Indië 2-2 v Georgetown-Paramaribo. Ni- gerstroom A'dam-W Afrika 2-2 v An'tw.- Bordeaux. Schie 2-2 Piraeus-Herakiion. Singkep Indonesië-A'dam 3-2 vm Suez verw. Tabinta Indonesië-A'dam 2-2 v Be- lawan-Colombo. Tawali 2-2 TJ. Priok- Semarang. Westerdam 3-2 vm v R'dam te New York. Wieldrecht Baytown-Madras 2-2 V Djeddah. Aalsdijk 2-2 v R'dam - New York. Amerskerk 3-2 v R'dam te Fremanfcle (heeft ten anker storm afge wacht. Averdijk 2-2 v New Orleans te R'dam. BHjdendijk New York-R'dam verw. p 4 Vlissingen-Antw. Kota Agoeng 2-2 v Gdynia te R'dam. Mataram 2-2 v Indonesië te R'dam. Noordam 2-2 v New York ie R'dam. Oranjestad 2-2 v R'dam- Indonesië. Prins Philips Willem R'dam- Bathurst p 2-2 Kp Finisterre. Rijndam New York-R'dam 2-2 580 m ONO Kp Race-Cobh Ierl. Ternate 2-2 v R'dam- ïr.donesië. Themisto A'dam-Philadelphia p 2 Bermudas. Veendam R'dam-New York 2-2 Portland Bill-Halifax. ge weet, waar ge aan toe bentr. Zo'n land waar ge alle sensaties en alle ontroering op nimmer falende dienst regeling met modern comfort voorge schoteld krijgt. Arcadië Als gij dat wenst, moet ge nooit naar Wales gaan. Maar misschien zijt ge wel tevreden met het gezel schap van een kudde schapen, die naar onze smaak altijd te prefereren is boven dat van een kudde mensen met een goud-gegalonneerde herder. Misschien zit ge liever ergens in een weiland dan op een café-terras. Mis schien kijkt ge graag naar zo'n vrien delijke bergbeek, die zacht ruisend in duizend bochten haar weg zoekt langs dè hazelaars onder de oude grijze ste nen brug door. kabbelend langs de groene bergweiden. Misschien drinkt ge liever een glas melk, dat u aange reikt wordt door de wat schuwe boe rendochter, die wel Megan zal heten, dan een kopje koffie in het bergres taurant. Ge hebt zo immers het beste uitzicht op die bergen van Wales, die door de eeuwen heen een volk veilig beschut hebben. Ze zijn wild die bergen, en kaal en onherbergzaam ten nors. Grimmig en soms een beetje droevig. En vooral grillig en onberekenbaar. Die bergen veranderen altijd, zoals het weer dat ook doet. Als het regent of mist, zijn ze guur en dreigend en onherbergzaam zoals het schildwach ten past in tijden van gevaar. Maar ze kunnen ook vriendelijk zijn, wan neer de zon schijnt. Vriendelijk zoals de dalen, die zij beschutten. Dat is het fascinerende van Wales. Het land is nooit hetzelfde. Ge zijt op. de top van een berg en ge voelt u eenzaam en verlaten. Maar nauwelijks daalt ge driehonderd meter af, of ge zijt in een warm en gastvrij dal. Beschut met de beschutten. In een arm en toch rijk Arcadië, waar het leven nog wordt geleefd zoals eeuwen geleden. En het weer speelt dat spel mee. Het dreigt met zware wolken en re gensluiers en wilde eenden en dan in eens wordt de hemel schoongeveegd en speelt de zon met een paar wolken- schaduwen, die zij over de hellingen iaagfc als paarden, die jolig voortga- lopoeren over de ruige heggen en de brokkelende muren, die de weilanden scheiden. VEEMARKT RIJSSEN. Aangevoerd 83 runderen (vette koeien 20, melk- en kalfkoeien 25, nuchtere kalveren 38), 506 varkens (drachtige zeugen 19. loopvarkens 17, biggen 470). in totaal 589 stuks vee. De prijzen waren als volgt: vette koeien, eerste kwaliteit van f 2.70 tot f 2.80, tweede kwaliteit van 2.50 tot f 2.65, derde kwaliteit f 2,35 tot f 2.48 per kg. slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien van f 500 tot f 980. Nuchtere kalveren van f 35 tot f 48. Drachtige zeugen van f 240 tot f 280. Loopvarkens van f 60 tot f 70. Biggen van f 4.75 tot f 5.25 per week. De aanvoer van vette koeien was zeer klein, de handel had een zeer langzaam verloop met iets lagere prijzen. Van nuchtere kalveren was het aanbod kort, handel slepend, prijzen niet hoger. De aanvoer van varkens en biggen was iets minder dan op vorige markt, doch er bestond een willige kooplust waardoor de prijzen iets in stijgende richting bewogen. Ook in gebruiksvee was het aanbod kort. handel zeer flauw met onver anderde prijzen. UITSLAGEN. Zondag 1 Februari. Ie klasse. A. PW 2—Almelo 2 2—1. B. Enschede 5Glanerbrug 1 03. 2e klasse. A. E. Boys 5Zd. Esmarke 2 11. RK HSC 2—UDI 3 5—1. Enschede 7— R'bleek 5 1—2. B. E. Boys 6Phenix 3 23. C. WDL 1—ASVO 2 3—3. D. Achilles 3—W'school 2 2—3. E. Langeveen 1Saasveldia 1 01 gest. regen. F. Wierden 2RKSV 1 00 gest. regen. Jeugdlclasse. JulianaRV (Jul. n.o.g.). Zaterdagmiddagvoetbal. Ie klasse. ON 1Vr. Boys 1 23. Juliana Sparta 2 22. 2e klasse. A. Achilles 3Sportclub D. 1 23. ON 2 —Voorwaarts 2 22. B. DES 2—SVVN 2 2—2. Vr. Boys 2- DOS 2 2—5. Licht hoven de pas Ik zal mijn leven niet vergeten hoe ik een bergpas onder Dolgelly beklom. Het land dat onder in het vriendelijke dal mij had toegelachen begon, naarmate ik hoger kwam, te verstillen en te versomberen. De pas varnauwde zich tussen steile kale hellingen waar rauwe rotsblokken la gen. als hadden reuzen ze daar ach teloos neergesmeten. De wind was gaan liggen en grijze nevelflarden daalden neer. En ondanks dat het pas middag was. scheen er een nacht in de dag te gaan vallen. De rotsen wer den glimmend zwart en zelfs het gras langs de weg was niet licht en vrolijk meer. De schapen op de hellingen be gonnen bijeen te drommen en hielden op met grazen. En de flarden van de mist leken gekwelde geesten die zich heen spoedden naar een noodlottige samenkomst ergens op de gekerfde granieten flanken van een berg. Toen. terwijl het duistet zo nabij scheen, zag ik een oranje licht over de top van de pas dagen: Ik haastte mil naar boven, om aan deze beklem ming der somberheid te ontkomen. En aan de andere kant van de pas was het licht. De zon was door de mist en de wolken gebroken. En haar war me licht koesterde het dal. Het speel de over de gouden herfstbossen daar beneden en streelde de verweerde grij ze huizen aan de kronkelende straten van het kleine stadie Dolgelly. De wei den werden weer groen en Wales glimlachte, zoals het dat doet wan neer de Mega as en de Lyns. de doch ters en zonen van zijn valleien, hun bittere dromen vergeten en gaan zin gen en dromen over hun Cymru, hun land. HOCKEY. Hocksyprogramma opgeschoven Het hoekeyprogram van Zondag 8 Februari is vervangen door dat van Zondag 1 Februari uiteraard met uit zondering van de wedstrijden, welke op deze datum zijn gespeeld. SCHAKEN. TAIMANOV SLOEG BOTWINNIK. De vijfde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov is door Tai- manov, die met wit speelde gewonnen. De stand is thans 32 in het voordeel van Botwinnik. De zesde partij zal morgen worden gespeeld. JEUGDKAMPIOENSCHAP T.S.B. De eindstand van groep A der voor- wedstrijden van het jeugdkampioenschap van de Twentse Schaakbond is als volgt: Van Heerde (Delden) 4 2 2 0 3 Zuur (Almelo) 4 1 3 0 2 y2 Bakker (Nijverdal) 4 2 2 1 2y2 Averink (Boekelo) 4 112 1V2 Heiman (Hengelo) 4 0 13 y2 In verband met bovenstaande situatie heeft het bestuur van de TBB. in over weging genomen, uit deze groep drie in plaats van twee spelers naar de finale te laten overgaan In dat geval bestaat de finalegroep dus uit Van Heerde, Zuur, Bakker en Dijkhuis, Bijvank en Van Veen Jr., alle drie van Max Euwe, En schede. KORFBAL. De bondsraad van de K.N.K.B. heeft Zaterdag en Zondag j.l. te Utrecht over een aantal korfbalproblemen be raadslaagd. Een van de hoofdpunten was de viering van het 50-jarig be staan van de K.N.K.B. de jubileum commissie ontvouwde de volgende plannen: Het hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni. 's middags recipiëren in het Carlton Hotel te Amsterdam, 's Avonds wordt daar een reünie ge houden voor oud-korfballers, bonds- en verenigingsfunctionarissen. Op Zondag 7 Juni vindt de sportieve herdenking plaats in het Ajax-stadion. Er staat o.m. een jubïleumlanden- wedstrijd Nederland—België op 't pro gramma. Massakamp T.S.B.—O.S.B.O. Zaterdag wordt in de cantine der tex tielfabriek Ten Cate te Almelo de massa- schaapkamp tussen de Twentse- en de Oostelijke Schaakbond gehouden, 't Is de vierde maal. dat de beide Bonden om de „Hoving-Buis wisselbeker" tegen elkaar uitkomen. De beker is thans in handen van de OSBO, die twee keer won, tegen Twente één keer. Telkens won de „thuis- bond", zodat als deze traditie voortgezet wordt, nu Twente zal moeten winnen. Ongetwijfeld is dit een zware opgave, aangezien de OSBO. die behalve geheel Gelderland, o.a. ook nog Deventer en Zwolle omvat, Zy3 maal zoveel leden telt als de T.SB. Aan weerszijden nemen 100 spelers deel. In de drie voorgaande wedstrijden speelden de resp. eerste tientallen een keer gelijk, terwijl ook hierbij de OSBO twee keer won. Dit keer echter is het Twentse eerste tiental vrij sterk, al ont breken de O.O.-spelers. De beide tien tallen zijn als volgt samengesteld: 1. P. J. G. Mulder (Heng. S.C.)B. Perfors (Arnhem). 2. Drs. P. J. H. Wil- lems (Almelo)C. J. de Feyter (Deven ter). 3. H. Schaper (MOP, Enschede) D. Smit (Zwolle). 4. P. H. Haverkamp (Almelo)—J. Smit (Zwolle). 5. J. H. Kei zer (Ensch. S.G.)R. A. Meijer (Nijme gen). 6. Dr. Ir. F. Tollenaar (Heng. S.C.) A. P. Schijf (Zwolle). 7. C. A. Valster (Heng. S.C.)H. v. Hartskamp (Apel doorn). 8. H. Kramer (Ensch. S.G.)C A. Tiemens (Apeldoorn). 9. Ir. IJ. H. Tromp (Heng. S.C.)H.B. Sarink (De venter). 10. H. G. van Lente (Almelo) J. H. Kolber (Zutphen). Aan de massakamp is tevens een jeugd wedstrijd aan 16 borden verbonden. O.i. zal hierbij de Twentse jeugd winnen. Dit eerste tiental bestaat uit de volgende spelers: 1. J. van Heerde (Delden). 2. G. Dijkhuis (M. Euwe). 3. J. Zuur (Almelo). 4. R. Bakker (Nijverdal). 5. W. Aeyelts Averink (Boekelo). 6. J. Logtenberg (01- denzaal). 7. J. Steunenberg (MOP). 8. G. Bijvank (M. Euwe). 9. C. G. Heiman (Hengelo). 10. G. v. d. Genugten (M. Euwe). Critiek op Oekraïne minister Het in Kief verschijnende blad Prawda Oekraine heeft de Oelcrainse minister van justitie. Panasioek, en zijn departement aangevallen, omdat minister en departement het uit roeien van de medeplichtigen en be schermers van dievenbenden hebben verhinderd. Panasioek had volgens het blad nagenaten „onwaardige en niet-prlncipiéle ambtenaren" te ont- Het blad vermeldt een geval van een jurist, die een omkoopsom van 50.000 roebels van een bende handels- dieven had aangenomen. Wanneer we de bomen zien in hun schoonheid. Winier- kenmerken, die grote zekerheid voor een juiste determi natie geven, maar tochDe vruchtkluwens bij de Plataan. Interessante zaken voordenkende mensen. Meer fantasie, meer geluk? Wie Platanen schuwen. H"; vandaag schijnt de mist, die dagen, ja weken schier aaneen onze vriendelijke contreien in zijn griezelig klamme omarming sloot, de ademhaling zwaar maakte en 't zicht tot een straal van luttele meters be perkte, te zullen optrekken of althans aanmerkelijk lichter te worden. Mis schien zal straks de hemel even open splijten en de zon, die ik dit jaar nog nauwelijks zag, een vleugje leven gieten over de dode verlatenheid van zo troosteloze dagen. Nu wil ik vandaag de bomen zien in hun majesteitelijke schoonheid. Of we daar nu nog niet enkele weken mee moeten wachteij tot vriendelijke open lentedagen de kale kronen zul len omhuiven met een etherische sluier van 't eerste pralende groen? Neen, als u bomen wilt leren zien in hun volle kracht en meest typerende kenmerken van vorm en vertakking, dan moet u er nu op uit. De forse Eik. de slanke Peppel, de vorstelijke Beuken, de zilverglanzen- de Berken zijn dadelijk te herkennen en komt ge soms in twijfel te staan als ge voor het eerst deze wondere pracht in uw belangstelling betrekt zal dat ongetwijfeld spoedig het ge val zijn het aantal „winterkenmer- ken" is veel groter dan u ooit hebt vermoed en overtreft niet zelden in zekerheid en scherpte datgene wat u voor een juiste determinatie onmis baar waande: bloesemweelde en lo- verpracht. waarmee ook weer niet ge zegd is dat men de laatste in enkele bepaalde gevallen geheel ontberen kan. Iheel gemakkelijk gemaakt, want weinig bomen zijn zo op 't eerste ge zicht in him winterkleed of als net u liever is ontkleding te kennen als de Plataan Kijkt u maar eens naar de talloze bolletjes waarmee de kronen behangen zijn tot Maart- April en soms nog langer. Het zü'n de vruchtkluwens en het is al dadelijk de moeite waard ze nauwkeurig te bekijken. Ze hangen aan lange slier ten; hoeveel aan elke? Aan elke steel één bolletje? Dan hebben we onge twijfeld te doen met de Westerse Pla taan (Platanus occidentalis)De mo gelijkheid bestaat dat ge een boom treft met aan elke vruchtsteel 36 kluwens. Dan hebt ge. zonder restric tie de Oosterse Plataan (Platanus oriëntalis) voor u. Intussen is de kans heel wat gro ter dat ge aan de vruchtstelen over wegend twee bolletjes vindt. Deze boom Platanus acerifolia we kunnen m.i. het best spreken van de Gewone PlataanEsdoornblad-pla taan is al te lelijk wordt bij ons het meest aangeplant. De Westerse Plataan kwam uit Amerika tot ons, de Oosterse uit Klein-Azië of met een iets kleinere sprong van het Balkan- Schiereiland. Algemeen wordt nu onze Gewone Plataan aangezien voor een krui singsproduct tussen de Wester- en Oosterling en inderdaad staan zijn meest markante eigenschappen tus sen die van deze beide bomen in. Dat komt niet enkel uit in het aantal vruchtkluwens aan elke steel, maar zeer scherp ook in de vorm van de fraai gelobde grote bladeren. Daar het nog enkele maanden duurt voor fe mijn beschrijving kunt vergelij' en met de werkelijkheid laat ik die thans achterwege. Het is trouwens niet om de blad- vorm die inderdaad veel gelijkenis toont met die van de Esdoorn-Acer dat men aan dit kruisingsproduct verre de voorkeur geeft boven de stamvormen. Dat ligt in het feit dat de Gewone Plataan vee) beter win- tervast is dan de beide stamouders. de winterkenmerken van de Pla taan en niet in de eerste plaats over zijn erflijke opbouw, hoe verleidelijk dat onderwerp op zich zelf ook is. Ik hoop dat ik er straks of later nog iets van zeggen kan, want interessant is het voor ieder die leerde nadenken over wat een onuitputtelijk rijke Schepping aan levensvormen biedt, in hoge mate. Welnu, niet minder dan aan zijn typerende vruchtkluwens, kent ge de Plataan onmiddellijk aan zijn forse stam. waarvan de bast in grote plak katen afschildert. Na 't afvallen laten ze een grijs-groene kleur achter, die het jonge weefsel nog tijden lang be houdt en waaraan ge de boom al op afstand direct hèrkent. En dan is er nog een opvallend kenmerk aan die stam, geheel enig onder onze inland se bomen. De stam neemt nl. opval lend snel in dikte af, zodat hij aan de grond soms tweemaal zo dik is als enige meters daarboven: oudere bo men kunnen daardoor enigszins de indruk geven van op een voetstuk te staan. Beschikt de Plataan over een rui me standplaats en veel licht, treft hij daarbij een vochthoudende, voedzame bodem, dan groeit hij in enkele jaren tot een grote zware boom, waarvan de brede, wel niet dichte, maar iet wat warrig vertakte kroon door het forse blad een heerlijke schaduw biedt. Daaraan en aan zijn ongevoe ligheid voor rook en stof heeft de Plataan zijn roem als park- en plant soenboom te danken. De geschiede nis verhaalt dat ten tijde van de Kruistochten het gehele leger van Godfried van Bouillon schut en scha duw vond onder de machtige kroon van een enkele Plataan in de nabij heid van Constantinopel. De omtrek van zijn stam was niet minder dan 50 meter. Ja. de Kruistochten vielen in een tijd rijker aan fantasie er daardoor naar ik meen in vele op zichten heel wat gelukkiger dan onze eeuw van hef exacte weten en de strenge logica van getal en maat. Nu moeten mensen met aanleg voor allergie overgevoeligheid voor be paalde stoffen althans enkele onder hen in het voorjaar uit de buurt van de Platanen blijven. Maar daar over later eens. M A. v. d. P. Oud-ministers wachten geduldig (Van onze Parijs correspondent). Wal doel een oud-minister in Frankrijk? In den regel wachten tot hij opnieuw minister wordt! De ministers worden hier uitsluitend uit de leden van hel parlement gorecruteerd (in hoofdzaak uit de nationale vergadering, de Franse Tweede Kamer, en bij uitzondering ook wel de Senaat) en zo treedt na een opgeloste crisis zo'n „af gedankte" excellentie dus weer terug in de rangen der (625) parlementsleden, van wie er bij elke kabinetswisseling ongeveer één op de twintig een kans maakt een portefeuille te bemachtigen. Want een regering bestaat hier gemiddeld uit een goede dertig leden. De verhouding van kamerleden, die wel 's een keertje en die nog nooit minister zijn geweest, is één op zes. Pinay en Schuman zijn nog niet vergeten Het lijkt overigens niet te boud ge sproken, wanneer men verondersteld, dat het verlangen naar zo'n minister zetel een factor is, die niet geheel mag worden uitgeschakeld, wanneer men de oorzaken van de meeste Franse crises onderzoekt. En die drang was in het bijzonder wel heel duide lijk aanwijsbaar, toen na een be windsperiode van acht maanden on langs Pinay door Mayer werd afge lost. Dat het grote publiek van Pinay genoeg had, kon immers zeker niet worden gezegd. Hij had zelfs een populariteit bereikt, die in Frankrijk voor uiterst weinige bewindvoerders is weggelegd. Het publiek wordt in stinctief door het begrip „hogerhand" nu niet direct tot gevoelens van over dreven veel respect of genegenheid geïnspireerd. Mayer sloofde zich in zijn regeringsprogramma bovendien dan nog uit om duidelijk te maken, dat hij de algemene politieke lijn van zijn voorganger op alle punten zou volgen. Of dat ook inderdaad gebeuren zal, is inmiddels nog een tweede Wat er intussen van Pinay gewor den is? De ex-premier, die burge meester is van een klein plaatsje in de buurt van Lyon, waar ook zijn leerlooierijtje is gevestigd, is eenvou dig naar zijn vroegere woonstee teruggekeerd om daar zijn oude bezig heden te hervatten. Alleen voor urgente zaken komt hij over naar Parijs om zijn plaats tussen zijn collega's in te nemen. Wanneer men hem in het Palais Bourbon ont moet, krijgt men altijd enigszms de indruk, dat hij hier een plicht ver vult, die hijzelf eigenlijk eer als een oorvee bescnouwt. Hij heeft inderdaad niets van de arrivist, waaraan vooral een Frans politicus meestal wel even denken doet, en nog minder van een intrigant. Of men, wat Pinay aangaat, op een terugkeer mag rekenen? Pinay is, zoals men zich herinnert, nogal boos vertrokken. Hij heeft met de deur geslagen en gezegd, dat het geharre war en gekonkel van de politiek hem tot h i e r zat. Maar toen een journa list hem, een paar dagen later, toen hij weer eens een nacht goed geslapen had, vroeg of hij afzijdig zou blijven als de president der republiek later weer eens een beroep op hem zou doen, heeft Pinay toch niet Ja" fezegd. Een demonstratie, vooral in rankrijk, is nu eenmaal een groot consument van politici en zelfs van staatslieden, omdat ze hier nooit heel lang achtereen op een post worden geduld. En de roem vervliegt zo snel. Pinay, die maanden lang dagelijks in de kranten toegejuicht en zelfs be wierookt werd, is men nu zeker niet helemaal vergeten, maar toch kan hij zich thans weer rustig op straat begeven, zonder door voorbijgangers nagegaapt of zelfs opgemerkt te wor den. En in het Museée Grevin, het beroemde Parijse museum van wassen beelden, is zijn conterfeitsel zelfs al weer verwijderd en gesmolten ten behoeve van een ander model. Mis7 schien wel voor zijn opvolger Rene Mayer, wanneer die in de ogen het publiek zich even verdienstelijk zou gaan maken als Pinay. heeft hem nu voorlopig onderdak verschaft in een bescheiden flatje met twee vertrekken, en daar zit de vader van de staal-pool nu aan een geïmproviseerd bureau zijn dossiers te bestuderen en zijn correspondentie af te doen. Karakteristieker van uiterlijk dan Pinay, die het type is van de doorsnee-Fransman, valt het Schuman wat minder gemakkelijk zich onopgemerkt onder het publiek te begeven en zo heeft hij zijn meest reliefde hobby, het nasnuffelen van. Je boekenstalletjes langs de Seine, dan ook niet kunnen hervatten. Want Schuman, een zichtbaar verlegen natuur, houdt er nu eenmaal niet van door de mensen op straat te wor den nagekeken. Overigens maakt niemand onder zijn aanhangers zich er heel veel zorgen over, dat de amb teloze burger Robert Schuman erg lang zonder emplooi zal moeten blij ven. Men zal hem bij een volgende gelegenheid zo denkt men zeker wel weer eens inviteren voor een regeringszetel en men noemt hem zelfs als eventuele opvolger van pre sident Auriol, die in December het Élysée verlaten zal. Maar diens troon wordt door meerderen begeerd en zo sterk zelfs dat men nu al een zeker gedrang rond zijn Paleis kan waar nemen.... Schuman minder gelukkig Een andere vermaarde figuur uit het vorige kabinet. Robert Schuman, die vier en een half jaar onafgebro ken zetelde op de Quai d'Orsay, voor Frankrijk een oneindig lange termijn was wat zijn huisvesting betreft minder gelukkig dan Pmay. want hij stond na de overdracht practisch op straat. Als gedeputeerde van de provincie Lotharingen bezit Schuman wel 'n huis in Metz. maar in Parijs had hij. onvoorzichtigerwijze zijn twee-kamer-appartementje al een paar jaar geleden van de .hand gedaan. Zijn vroegere kabinetschef Politie doet inval in speelhol De Amersfoortse politie heeft in de nacht een inval gedaan in een perceel aan de Hendrik van Viandenstraat te Amersfoort. De politie vermoedde al eeruime tijd. dat daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven, achttien spelers trof men aan de speeltafel in het huis aan. Zij werden allen in ar rest gesteld. Ruim 500 gulden aan contanten en veel spelmateriaal werden in beslag genomen. Eerst in de ochtend herkregen zes tien gearresteerden hun vrijheid. Een koopman, de bewoner van het perceel, en een Hilversummer bleven in arrest. De spelers kwamen voor het meren deel van buiten Amersfoort. Egypte verzoekt terugroeping Britse functionaris Egypte heeft verzocht om de te rugroeping van een functionaris van de Britse ambassade te Cairo, aldus heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gisteravond medege deeld. Het betreft hier Arthur Kel- las, secretaris voor voorlichtingsza ken. Kellas zou een beledigend com mentaar hebben gesteund dat een woordvoerder der Britse ambassade zou hebben geleverd op een verkla ring van kolonel Nasser. Kolonel Nasser, een vooraanstaand militair, heeft onlangs gezegd dat de Egyptenaren hun toevlucht tot een guerilla zouden zoeken indien de Britten zich niet uit de Suez-kanaal- zone zouden terugtrekken. Kellas is reeds uit Egypte vertrok ken voor een vacantieverblijf in En geland. Reorganisatie in Praag De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteravond gemeld, dat de minister van buitenlandse zaken Siroky, de minister van voorlichting Kopecky en de minister van onderwijs Nedjedly van hun functies zijn ontheven. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn be noemd tot vice-premier. Als zodanig zullen zij, met premier Zapotocky en 'de andere vice-premiers, zitting heb ben in een nieuw „regeringspresidi um". Voorts is Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken; hij blijft vice-premier. ENSCHEDE Geslaagde inzameling van goederen Activiteit in de Tentoonstellingshal Gistermiddag begon de huis-aan- huis collecte van het comité, dat in Enschede op zich heeft genomen te zorgen voor doorzending van de ge boden hulp. De beschikbaar gestelde auto's gingen de huizen af, terwijl vrijwilligers de goederen inzamelden. Zij werden bijeengebracht in de Bloe- mendaalschool en de Tentoonstel lingshal aan de Boddenlcampstraat, waar het spoedig een groot warenhuis leek. In de hall stapelde het goed zich op tot een dijk ter bescherming van de getroffenen. Het was er als een bijenkorf, waar het een drukte was van belang. Steeds werd er meer aan gevoerd: stoelen, wiegen, bedden, kleding, schoeisel; het meeste ver keerde in prima conditie. Padvind- sters, H.T.S.-ers en andere scholieren, buschauffeurs, Rode Kruissoldaten en -helpers waren druk bezig met de selectie en de verpakking. Onbeken den stelden dozen en touw beschik baar, buiten stonden de wagens klaar voor vertrek, terwijl in het kantoortje nog steeds mensen zich kwamen mel den als chauffeur. Via de microfoon werden instructies gegeven. Het was een grote bedrijvigheid, waarbij men geen vermoeidheid scheen te kennen. De eerste wagens vertrokken naar de hulpcentra Rotterdam, den Haag, Breda en 's-Hertogenbosch. Vandaag wordt het werk voortgezet, waarbij steeds alle hulp welkom is. Vannacht zijn drie wagens vertrok ken naar Rotterdam. Vanmiddag was men bezig vier L.S.K.-wagens te laden met dekens, bedden en ondergoed, waarvan twee wagens zijn bestemd voor Rotterdam en twee voor Rosen- aaal. Ook auto's van N.V. Rigters- bleek, Blijdenstein en Co. N.V. en van Heek en Co. N.V. alle te Enschede, zullen worden ingelegd. In de tentoonstellingshall meldden zich vanmiddag de eerste évacué's om te worden voorzien van de beno digde kleding. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerb. Beroepen te Zwijn- drecht W. L. Tukker te Delft; te Nieuw. Dordrecht (toez.) N. Warns te Wanne- perveen. Bedankt voor Utrecht H. W. Waardenburg te Rotterdam. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vleu- ten-De Meern, J. Banga. cand. te Noord- bergum. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Be roepen te Gees H. W. Noordman, cand. te Kampen. Geref. gemeenten. Beroepen te Aagte- kerke, H. v. Gilst te Elspeet. Oud-Geref. gemeenten. Bedankt voor Aalburg, T. Woudwijk te Rotterdam- Zuïd. PUBL1CATIE HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Hen gelo (O.) vestigen de aandacht op de pu blicatie welke is aangeplakt aan het ge meentehuis, ten aanzien van hun besluit d.d. 29 Januari 1953, waarbij de beslis sing is verdaagd op het verzoek van de N.V. Hengelose Bierbrouwerij, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van haar fabriek met een brouwhuis met silo's, voor het maken van mout en de verwer king daarvan tot gehopt moutextract, waarin zullen worden gebezigd 23 elec- tro-motoren met 'n gezamenlijk vermogen van 101,05 P.K., op het perceel gelegen aan de Parallelweg S.S., alhier, en ka dastraal bekend in Sectie S. no. 240. Hengelo (O.), 29 Januari 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. R. Kamman. De Burgemeester, R. J. J. Lambooy. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4