's-Gravendeel bracht zware tol aan het water Aanbod van hulp uit vele landen In de polders bij Halsteren greep de dood tientallen St. Philipsland is een verlaten woesternij Een zware teruggang in na oorlogse opgang Zal Engeland's dodenlijst ten slotte duizend namen tellen? DINSDAG S FEBRUARI 1953 Zé blad pa?. 1 Verdriet, ellende, wanhoop.... Volgens officiële gegevens zestig doden (Van een onzer speciale verslaggevers) De Zuid-Hollandse gemeente 's-Gra- vendeel heeft, wat het aantal slacht offers betreft, zeer zware tol betaald. Gisterochtend zijn wij er na een moeizame tocht in geslaagd het bij kans geheel door het water verzwol gen dorp te bereiken. De smalle wegen er heen waren vrijwel geheel versperd door schier eindeloze colonnes vrachtwagens, mi litaire auto's en Roode Kruis-ambu- lances. Onafgebroken voer de pont over de Dordtse Kil. die practisch weer zijn normale stand had bereikt. En het ■was nodig, dat de in nood verkeren- den, die letterlijk het water tot aan hun lippen hebben zien stijgen, met spoed uit het geteisterde plaatsje worden weggevoerd. Van drie uur af in de nacht van Zondag op Maandag hebben zij de koude en het geweld der Meer dan 200 vermisten in Stavenisse Het kustvaartuig „Crescendo" dat gisterochtend uit Rotterdam naar Stavenisse is vertrokken, heeft tot gisteravond zeven uur 400 mensen aan boord genomen De kapitein seinde, dat vanochtend nog vijftig mensen zijn opgenomen, die een plaatsje in de gangboorden kregen. Er is geen dokter aan boord van dit schip waarin men tweehon derd bedden heeft geplaatst. Van middag bij aankomst in Rotterdam was een twaalftal ambulance-wagens nodig. De kapitein vertelde nog van de verschrikkelijke toestand van Stave nisse, hii noemde een getal van ver misten van meer dan 200. Uit alle delen van de wereld stro men thans blijken van sympathie en aanbiedingen van hulpverlening in Den Haag binnen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Poster Dulles, heeft telegrafisch aan zijn verslagen heid over de ramp uiting gegeven, na dat de Amerikaanse en Canadese am bassadeurs en de Britse zaakgelastig de reeds daadwerkelijk steun had den aangeboden. De Franse en Bel gische regelingen hebben troepen ter beschikking gesteld: de Amerikaanse generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa is Maandag uit Wiesbaden naar Den Haag gevlogen, om een in zicht te verkrijgen over de hulp, die het Amerikaanse leger zal kunnen verlenen. De heer L. Couvreur, de Belgische zaakgelastigde in Den Haag, heeft de jachtclub te Antwerpen te lefonisch verzocht motorboten ter beschikking van de Nederlandse auto riteiten te stellen. Dr. von Holleben, de Duitse zaakgelastigde, heeft de deelneming van de Bondsregering overgebracht en medegedeeld dat de Duitse rivierpolitie motorboten en pompinstallaties ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten stelt. De gezanten van Venezuela. Peru en Columbia hebben hun deelneming betuigd ,en eveneens gezanten van Finland, Israel, Turkije en Denemar ken, en de pauselijke internuntius. De Finse gezant heeft zijn auto en chauffeur ter beschikking van het Roode Kruis gesteld. In Helsinki is men begonnen met de inzameling van geld en kleren. Voorts zijn betuigingen van deel neming ontvangen van de ambassa deur van India, de gezanten van Noorwegen, Spanje, Italië, en Ierland. De Indonesische waarnemend hoge commissaris heeft namens zijn re gering medeleven aan de minister president betuigd en het studenten huis van de Indonesische studenten in Den Haag aangeboden ter huis vesting van evacué's. De Nederlandse regering heeft met grote erkentelijkheid al deze blijken van sympathie in ontvangst geno men. Het actiecomité van het fonds „Overstromingsramp Nederland 1953" te Curacao is gisteren voor het eerst bijeen geweest. De diverse subcom missies zijn direct aan het werk geto gen. Tegen het eind van de week hopen de Curacaoenaars een aanzienlijk be drag bijeen te hebben gebracht. Men streeft naar een millioen (Antill. cou rant), al is dat erg hoog gegrepen. liet overstroomde gebied in N.-Brabant Overstroomd is alles ten Westen van de lijn OssendrechtWoens- drechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen. De weg Halsteren Steenbergen dreigt thans te over stromen. Op een plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een doorbraak te voorkomen. De Kruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt Kruis land op last van de burgemeester ge- evacueerd. Nieuw Vossemeer is reeds geheel geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoede lijk afkomstig van slachtoffers uit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steen- bergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse polder langs het Vol kerak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zevenbergsehoek tot aan het Hol lands Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwa- luwe. Wagenberg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn Geertrui- denberg—Waalwijk tot de Maas. De Biesbosch is geheel overstroomd. Het land van Heusden en Altena is over stroomd ten Westen van de lijn Wer kendam. Almkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bij Almkerk. elementen moeten trotseren. Op de daken van hun huizen hebben zij de komst van vaartuigen moeten af wachten. Het verdriet en de ellende heeft deze mensen in 'n apatische toestand gebracht. Twee nachten hebben zü bloot gestaan aan de koude en de woedende wind. De starre gezichten der mannen en vrouwen, waarin de ogen brandden door het tekort aan slaap, droegen duidelijk de sporen van de doorgestane ellende. Kinde ren, zieken en ouden van dagen, zij in het bijzonder, vormden het toonbeeld van menselijk verdriet. Van enige reactie, toen zij uit de boten op ae vaste wal stapten, was bij deze onge- lukkigen geen sprake meer. Moeten wij nog zeggen, dat het onthaal en de verzorging allerharte lijkst en liefderijk was? Een ieder, die de getroffenen groep voor groep zag arriveren, kon ziin ontroering nauwelijks verbergen. Onzegbare verschrikking De doorgestane ellende heeft de slachtoffers murw gemaakt. Zij hebben familieleden, buren en kennissen voor hun ogen zien verdrinken. Over eigen lijfs behoud kunnen ze nauwelijks ver heugd zijn. De enkele, die nog de moed had om iets uit de vreselijke nacht te vertellen, toen het water in tomeloze vaart de polder instroomde, kon dit slechts doen in monotone klanken, maar het beeld dat er door gevormd werd, was er een van on zegbare verschrikking. Een vader, die twee van zijn kin deren zag wegdrijven, sprong hen na, maar de stroom was te krachtig en de verraderlijke draaikolken waren zo sterk, dat de mens hiertegen niet was opgewassen. Voor haar ogen zag de tot wanhoop gedreven vrouw, haar man en haar twee kinderen verdrin ken. Met moeite konden buren haar verhinderen hen tot in de gewisse dood te volgen. 's-Gravendeel voelt zich door de doorgestane ellende één. Nu de red ding was gekomen, wilden de bewo ners zich niet meer laten scheiden en de soldaten, Roode-Kruis-helpsters en de vele particulieren, die hulp boden toonden hierover begrip. Meer dan zestig mensen, aldus de officiële lezing, hebben in 's-Graven deel het leven verloren Materiaal is te vervangen, doch machteloos staat men tegenover het leed, dat de wa tersnood over 's-Gravendeel en alle andere getroffen steden en dorpen heeft gebracht. ADVERTENTIE De eerste toto's van Walcheren werden opgenomen door een Engelse fotograaf. Daar het woeste water steeds hoger in de boerderij kwam te staan, klommen de bewoners op het dak, waar zij door middel van het seinen met een vlag de aandacht van de piloot probeerden te trekken. „We weten niet, hoevelen er verdronken" Uit het hoog gelegen Halsteren lopen de inwoners dikwijls even van hun werk weg naar het punt waar het water hun een halt toeroept. Want het zijn toch hun plaatsgenoten, die daar Zaterdagnacht een vreselijke dood vonden, besprongen door de stormvloed, die, aanstormend van de Ooster- Schelde, de zware zeedijk op vele plaatsen doorbrak en zich met vernielend geweld in het lage land stortte. In die polders leefden hun boeren en hun landarbeiders, die alleen maar tegen zich hadden, dat zij onder zeeniveau woonden; een omstandigheid die hun noodlottig werd. Er is langs de hoge walkanten gezocht en men vond 57 doden vrouwen, mannen en kinderen. En men weet, dat er nog meer kunnen worden gevonden, aandrijvend op de wind, die landinwaarts stuwt. Want niemand weet nog, hoeveel er liggen onder het puin van de ingestorte huizen en wanneer het water hen er uit zal spoelen. zijn onafschei delijk. Samen verrichten zij een wonder besparing, k. en smaak I Nog tientallen vermisten Zjj staren over de troosteloze wa tervlakte. In het Westen blikkert in de felle zon de dijk, een gekartelde streep, waar de zee de dyktop aan vrat. Dan is er ineens niets meer. Daar brak de dijk tot de voet door. En weer komt deze gekartelde rand boven het water uit, om verder te faan in de richting waarin de ver- e de kerken en huizen van Tholen boven het water uitsteken. Een armzalig stukje waterkering is van de massieve zeedijk overgebleven. Geen meter lijkt zo van een afstand gezien onbeschadigd. En dat kilome ters lang. Hier en daar steken boven de blin kende watervlakte de daken van en kele kapitale boerderijen en grote landbouwschuren uit. Die zijn nu ver laten. Wilgen steken hun takken bo ven water, onderin hangen slierten hooi en stro, die bij het vallen van het getij er in achter zijn geblevem Kleine daglonershuisjes staan ver strooid nog overeind. Wonderlijk ge spaard gebleven tegen de watervloed Nog honderden gevangenen van het water St. Philipsland is geheel verdronken. Door zes gaten, die de stormvloed in de zware zeedijk sloeg alsof het een slap zanddammetje was stroomde het water binnen. En binnen een uur was het gehele schiereiland een wild golvende binnenzee, die alles vernielde wat hem in de weg kwam. De zee sloeg gaten in de huizenstraatjes van het vriendelijke dorpje en talrijke woningen waren niet bestand tegen het geweld. Zij stortten in elkaar en alleen wat steenklompen steken nog boven de watervloed uit. In de polder staan als wankele eilandjes de kapitale boerderijen nog boven water. De meesten konden nog niet worden bereikt. Honderden volwassenen en kin deren zitten nog op de zolders, reikhalzend uitziend naar verlossing uit de nood. Hebben ze nog eten en drinkwater? Hoelang zullen de boerdeijen nog be stand zijn tegen het ondermijnende water. Zij weten het niet. maar bij het tramhuisje op de dijk ligt een motorboot en er zijn reeds militairen aangekomen om een begin te maken met het reddingswerk Die tocht naar het Schiereiland door de Brabantse Noord-Westhoek was moeizaam. Verscheidene wegen bleken dood te lopen in ondergelopen land, maar via Steenbergen kon de dijk worden bereikt, die naar St. Philipsland voert. Steenbergen, als opvangcentrum aangewezen, davert van leven en bedrijvigheid. In de straten hopen zich met het uur meer militaire auto's en colonnes op. Sol daten wachten op orders. En als we toestemming krijgen de dijk naar het verdronken schiereiland op te rijden, begint een zes kilometer lange weg. die op elke honderd meter herinnert aan de ramp. die nog bezig is zich te voltrekken. De hulp is spontaan en algemeen. Autobussen van de Gel derse Tramwegen ontmoeten we, overvol met ouden van dagen en kin deren, mensen die uit St. Philipsland worden afgevoerd naar een onbe kende maar veilige bestemming. Koppels angstig loeiende koeien dreigen de weg te versperren, maar ook veeauto's komt men tegen, vol geladen met koeien, die men uit het water heeft kunnen redden of langs de dijken heeft aangetroffen. De weg verliest zich in het water. Benedendijks ligt St. Philipsland en men staat onwillekeurig even stil om die lugubere vernieling, die het opge zweepte water in dit dorpje teweeg bracht, in zich op te nemen. Want de vloedgolf heeft hier huisgehouden op een wijze, die het hardste mens een brok in de keel jaagt. In Anna Jacoba In Anna Jacoba aan het andere eind van het schiereiland zijn twee honderd mensen nog de gevangenen van het water. Ze zullen van de landzijde moeten worden gered. Maar die weg over het water is lang, en er liggen zoveel boerderijen in de polder, waar de nood hoog is. Als we in de avond weer Brabant inrijden, daveren over de grote wegen lange colonnes militaire vrachtwagens naar het Westen. Zij zijn beladen met vlotten, platboomvaartuigen. motor boten, levensmiddelen en andere materiaal. Voorop rijden radio-wagens Van andere kanten komen particu liere vrachtauto's aanzetten, volge laden met zandzakken, rijshout en kruiwagens. Maar wie, zoals wii, de zes gaten in de zeedijk van St. Philips- heeft gezien, gaten van 70 tot 300 meter, wie heeft gezien hoe de nog gave dijk door het in de polder opge jaagde water aan de binnenzijde af brokkelt, zodat de kruin soms niet meer dan enkele decimeters breed is. vraagt zich af wat hieraan nog kan worden gedaan Het ziet er zo volko men hopeloos uit. Maar verderop hangt een huis scheef in het water, en staat op instorten. Een dakraam staat open, er waait een stuk gordijn uit. Van wat nog overeind staat konden de bewoners worden gered, maar tientallen arbeidershuisjes werden weggespoeld in de nacht bij de eer ste vloedgolf, later ondermijnd door .het water en het rukken van de storm. Verschrikkelijke uren De inwoners van Halsteren kunnen het vertellen. Hoe verschrikkelijk die Zondag voor de bewoners van de Auvergne-polder is geweest. Zij heb ben daar gestaan op de uiterste grens van de weg, waar het water tot stil stand kwam. Ze hebben gezien hoe dappere kerels/jongens uit Halsteren, en schippers uit Tholen en Bergen op Zoom met roeiboten zich waagden oo deze oogezwiepte binnenzee, op weg naar deze boven water uitsteken de daken, om te zien of zij nog le vens konden behouden. Zü hebben ook gezien hoe Zondagmiddag een van die daglonershuisjes, waar een vrouw, een man en drie kinderen op de rand van het dak zaten, langzaam in elkaar zakte. Zij zagen de men sen in het water worstelen, ze had den nog hoon dat ze, voortgedreven door stormwind, zouden komen aan drijven, maar ineens waren ze ver dwenen. Roeiboten, die op weg naar hen toe waren, zochten nog. maar konden niets vinden Hadden we maar een motorboot gehad, dan hadden we er meer kun nen redden, zeggen ze. Nu is die mo torboot er. Goed bruikbaar, zeker, maar voor velen te laat Moed en offervaardigheid Ze vertellen ook het verhaal van die wachtmeester van de rijkspolitie, die met de brandweer-auto op het eer ste alarm de polder was ingetrokken, met gillende sirene om de slapende mensen te waarschuwen. Maar ze stuitten op het aanstormende water. Ze keerden om en reden voor de aan vallende vloed uit. Ze gingen van de wagen om vluchtende mensen op te halen en mee te nemen. Zo kwam een moment, dat de wagen verder moest om niet overspoeld te worden. Twee dappere kerels waren in het duister nog aan het zoeken. Een van hen wist zich later te redden, de ander wordt vermist. De wachtmeester nam nog een oude man op zijn schouders, maar op weg naar de veiligheid, moest hij 'n boerderij invluchten. Op de zolder hebben ze gezeten, urenlang. Totdat ze door een roeiboot werden afgehaald. Redder en geredde moesten zelf wor den gered. Er is daar in die Auvergne-polder veel leed geleden, maar er zijn ook prachtige staaltjes van moed en of fervaardigheid getoond, die de men sen stil maken. Vele slachtoffers hebben ze gevon den. maar nog patrouilleeren ze langs de hoge kant om te zien of er nog meer aan komen drijven. Er worden nog ruim 60 personen vermist. 400 koeien kwamen om. 100 paarden, 165 varkens en 1500 kippen. Daar wordt ook ge zocht. onder de lagen hooi en stro. die oo die kant ziin aangespoeld en zijn blijven liggen bij vallend water. In die chaos ontwaart men een wrak ke stoel, een tafel, overblijfselen van een kast. weggespoeld uit een ineen gestort huis. Gistermiddag werden 50 militairen verwacht, om te gaan zoeken naar slachtoffers en cadavers van omgeko men vee. Over de weg vaart een roeibootje met technici In de richting Tholen, want daar in het dorp, dat. nog droog ligt, maar geheel door het water is omge ven. heerst al drinkwater- en voedsel gebrek. De waterleidingbuis is oo de duiker gesprongen Als ze deze plaats kunnen bereiken zullen ze het lek '"■"np.n repareren. Hard wordt er hier gewerkt en zo Minister Drees: Verheugend medeleven van vele zijdeii De minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond een radiorede ge houden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Twee dagen lang heeft een beangstigénd aanzwellende stroom van berich ten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Onder hen velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door die ontsnapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich Juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden, ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verder hulp te verschaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden geborgen. Gemeentelijke-, provinciale en rijksorganen hebben zich daarvoor onmid dellijk tenvolle ingezet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige bereidwillig heid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunver lening' beschikbaar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de regering en het Nationale Rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepartementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal onderhouden. De betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om geza menlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan. Premier Churchill: Nationale ramp (Van onze correspondent.) LONDEN, 3 FEBR. Hei aan tal slachtoffers van de ergste overstromingsramp, welke Enge land ooit getroffen heeft, is in de afgelopen nacht gestegen tot ruim 300. Het aantal vermisten beloopt evenwel nog honderden, zodat men vreest dat het dodental gelei delijk tol 1000 zal stijgen. Op het zwaar getroffen eiland Canvey was gisteren de hele dag een armada van kleine vaartuigen in actie om mensen te evacueren. Er waren tot het middaguur al honderd lijken geborgen, maar er zijn daar veel meer slachtoffers. Er worden nog omstreeks 500 eiland-bewoners vermist. Twee- tot drieduizend be woners, die op een iets hoger ge deelte wonen, hebben geweigerd hun huizen te verlaten. Ook naar het eiland Foulness, in de Theemsmonding. werd een red dingsexpeditie gezonden. Dit eiland is nu geheel geëvacueerd, op uitzon dering na van een echtpaar en een oude man. die geweigerd hebben te vertrekken. Op Foulness ziin geluk kig slechts enkele mensenlevens ver loren gegaan. Premier Churchill verklaarde gis teren in het Lagerhuis, dat het nog niet mogelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter dui delijk. zo zei hij. dat de ramp op na tionale grondslag en als een natio nale verantwoordelijkheid zal moeten worden bestreden. In België vordert herstel (Van onze correspondent). BRUSSEL, 3 Febr. De Belgische autoriteiten hebben met bewonde renswaardige snelheid het herstel van de geteisterde gebieden aangepakt. In het gebied van de Schelde ziin nog ongeveer 1000 personen geïsoleerd. De autoriteiten verdelen entstoffen tegen typhus. Koning Boude wijn was gisteren aan de kust en in Antwerpen. De schade, veroorzaakt door het ADVERTENTIE Rhenmatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kroschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. is het in de gehele Noord-West hoek van Brabant, want naast de Au- vergne polder liggen meer polders, in een lange rij In de richting Willem stad en Moerdijk. Ze vormen één gro te watervlakte, van verdronken land. dat in uiterste nood verkeert. wegdrijven der goederen uit de op slagplaatsen der havens, kon nog niet worden vastgesteld; zii loopt ze ker in de millioenen. Het aan'.d slachtoffers in België is nog niet bekend. In de Ardennen is de toestand gis teren nog verslechterd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie a vier meter hoog. Bastogne is weer zwaar getroffen en volkomen van de buiten wereld afgesloten. Een installatie voor hoogspanning werd zwaar beschadigd, waardoor Bastogne irj het duister is gedompeld en niet over water noch over gas be schikt. Ook in Ulven en te Staflo (N. België) was de toestand gisteravond tenge volge van nieuwe sneeuwstormen slecht. Honderden auto's en vracht wagens ziin op de wegen ingesneeuwd. In het algemeen echter is de situ atie in België veel minder erg dan in Nederland. MARINE IN ACTIE De Kon. Marine heeft thans 122 mo torvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mij nenvegers, die hedennacht om 24.00 uur uit Den Helder over zee zijn ver trokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 13 landingsvaartui gen en 3 motorbarkassen van 't Brit se Rijn flottielje. Hierbij hebben zich 4 motorvaartuigen van de Belgische Marine aangesloten. De helicopter van de Marineluchtvaartdienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posi ties gered. De Sea-otters brachten ge- isoleerde gewonden naar Valkenburg. Het reddingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voort gezet. Belgische vlieger redde Nederlandse mensen levens De Belgische Sabenapiloot kapitein Gerard Tremerie heeft met ziin hef- schroefviiegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilanden ge maakt en in de loop van Maandag enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woens- drecht gebracht. Hij werd vergezeld door de Nederlandse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte kapitein Tre merie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge. dat vermoedelijk zestig doden te betreuren heeft. Hij landde daar op een stukje slii- kerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Sowensdrecht. In de loop van Maandag, heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid met de helicopter een verkenningsvlucht over Schou- wen-Duiveland gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen en vee opeengehoopt ston den. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men landen. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er op gebroken om het dijklichaam te ver sterken. Kapitein Tremerie heeft ver scheidene „droppings" gezien. Jam mer genoeg werden soms rubber boten door wind en golven meege sleurd. Tijdens een landing op Tho len ontving hij tal van boodschappen en mededelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op luci fersdoosjes gekrabbeld. Waar moge lijk, probeert de ingesloten bevolking met behulp van auto-radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van kapt. Tremerie zouden twintig hefschroefvliegtuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringendste be hoefte aan transport te lenigen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3