griep? „Zevende vloot niet langer als beschermer van rood China MINISTER-PRESIDENT SCHETST OMVANG VAN DE RAMP Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Scheveningse reddingseolonnes redden honderden PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 le blad - pa;. 8 President Eisenhoiver in zijn State of the Union: 99 Beschermd door 300 militairen en politie-agenten heeft president Eisen hower gisteren zijn eerste „State of the Union"-boodschap voorgelezen ten aanhore van de verzamelde congresleden. In zijn rede, die bijna een uur duurde, kondigde hij o.a., zoals was verwacht, aan de terugtrekking van de Amerikaanse 7e vloot uit de Straat van Formosa, alsmede dat hij het Con gres spoedig zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Jalta op te zeggen. Potsdam tussen Amerika. Engeland en de Sowjet-Unie; vele van deze clausules hadden nog betrekking op de toestand van vlak na de oorlog en zyn reeds sedert 1947 niet meer ge heim. De overeenkomst van Yalta van 1945, in Potsdam opgemaakt als basis van de Russische Intrede in de oorlog in het Verre Oosten, stond o.a. Russisch bestuur over de Korillen en Zuid-Sachalin toe. Yalta-cïausules zullen worden afgewezen Over de deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower o.a. dat de in 1950 gegeven instructie aan de 7e vloot eigenlijk betekende dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van com munistisch China. „Door deze steun worden de communisten in staat ge steld ongestraft nog meer Ameri kaanse en de met hen verbonden sol daten in Korea te doden," aldus Elsenhower. „Daarom geef ik," aldus de Amerikaanse president, „opdracht dat de 7e vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van com munistisch China. Deze opdracht houdt geen agressieve bedoeling van onze kant in." Kennelijk verwijzend naar de ge heime clausules van de overeenkoms ten van Yalta zei de president o.a „Mijn regering zal geen enkele soort van verplichting erkennen, welke in geheime clausules in het verleden met buitenlandse regeringen waren aangegaan en die het in slavernij brengen van volkeren toelieten." Evenals in zijn installatierede drong de president er bij de West- europese landen op aan zich hecht aaneen te sluiten, o.a. door het ini tiatief te nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hech tere valuta om een grotere onder linge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Waneer de Euro pese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „econo mische sfeer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belangrijke hulp te verlenen." Het geheim van Yaka De woorden, waarmede president Eisenhower in zijn boodschap aan het congres de „geheime overeen komsten van het verleden met bui tenlandse regering" van de hand wees, hebben op Britse diplomatieke kringen in Londen een vrijwel even grote indruk gemaakt als- zijn af zwering van de neutraliteit van For mosa. Eisenhower doelde met deze woor den op de zgn. „geheime clausules" van de overeenkomsten van Yalta en HOOFDKOERSEN Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 3—3%% Ned. '47 3% Invest. Cert. Ned. '47 Dollarlen. Aand. A'damse Ban Shell Union Ned. H. Mij. eva AKU v. Gelder gw. a Hoogovens cvoa Unilever cvga Philips gw.a.GB Kon. Olie Amsterd. Rubber Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eva Aand. Dikkers Co. 162% Gew. aand. Heemaf 172 Kon. Ned. Zoutind. 268 Nw. aand. Spanjaard 101 Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 136 Anaconda Copper 46f^ General Motors 67% Un. States Steel 42% 94% 94+i 95% «0% 94% 168% 156% 166 164% 153% 157 183 161% 160% 315 313% 87% 86% 129% 129 96% 81% 96% 80 95A 95 H 94% 156 164% 153% 158% 183% 160% 129 96% 81% 163 172 135% 68'A Naar Soivjet-JJnie of naar de gevangenis De dertien Amerikaanse communis tische leiders, die veroordeeld zijn wegens samenzwering tegen de Ame rikaanse staat, zijn voor de keus ge steld öf naar de Sowjet-Unie öf in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod om hun cliënten naar de Sowjet-Unie te laten ver trekken. Het voorstel werd gedaan door de federale rechter Edwark Dimock. De advocaat van de verdediging zeide „zeer in de war en een weinig geschokt" te zijn door de vragen van de rechter over een dergelijk alter natief. Vijf der beschuldigingen zijn van Russische, twee van Poolse en een van Hongaarse geboorte. ADVERTENTIE Admiraal Radford bij Eisenhoiver Admiraal Arthur Radford, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft na een onderhoud van een half uur met pre sident Eisenhower verklaard niet te verwachten dat de Chinese nationa listen op Formosa in de naaste toe komst hun aanvallen op het vaste land zullen uitbreiden als gevolg van de „deneutralisering" van Formosa. A.F.P. meent te weten dat Eisen hower admiraal Radford instructie heeft gegeven tot „deneutralisering" van. Formosa. Het onderhoud werd gehouden kort voordat de president zijn rede hield. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi- ge warmte verjaagt verkoudheid. frJERMOGÈNf Eisenhower nodigt Mayer en Bidault uit President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bidault, de minister van buitenlandse zaken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uit nodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken die giste ren in Parijs besprekingen van Mayer en Bidault voerde. Minister Bidault verklaarde op de besprekingen, die met een onderbre king voor een bezoek van Dulles en Stassen aan president Auriol, de ge hele dag duurden, dat de Franse re gering zou voortgaan met het bou wen van een verenigd Europa. Na afloop van de besprekingen ver klaarden Dulles en Stassen tegenover verslaggevers, dat de besprekingen zeer vruchtdragend waren verlopen. Ongerustheid over Nederlandse schepen ROTTERDAM, 3 Febr. Van het 297 brt. metende m.s. „Salland", uit Zwolle, is na het vertrek op 29 Janu ari uit Par aan de Zuidkust van En geland, met bestemming Stockholm, niets meer vernomen. De bevrachters van het 267 brt. metende Nederlandse motorkust vaartuig „Jan Kreumer" uit Vlaar- dingen, maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek uit Rotter dam op 30 Januari met bestemming Esbjerg. een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer verno men. MAN VAN GEËVACUEERDE VROUW OMGEKOMEN ROTTERDAM. 3 Febr. Gister avond is te Rotterdam de dekknecht A. van der Starre uit Sliedrecht, door de duisternis misleid en van boord van de „Sliedrecht" gevallen en ver dronken. Zijn Hik is door de rivier politie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd en men zoekt thans uit. waar zij zich bevindt om haar het droevig nieuws te kun nen mededelen. BEURSOVERZICHT APATHISCH DOOR DE WATERSNOOD. AMSTERDAM. 3 Febr. Het za kenleven op de Effectenbeurs ont komt niet aan een zekere terugslag onder de psychologische invloed van de ramp, die ook vandaag het onder werp van gesprek vormde. De radio berichten werden in de sociëteit van de beurszaal verspreid en de belang stelling scheen groter voor het nieuws uit het overstromingsgebied dan voor de koerslïjsten. Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beursbezoe kers, dat de handel nu weer ge schiedt onder auspiciën van een volkomen zelfstandige vereniging voor den effectenhandel. De markt was echter apathisch, hoeken vormden zich vrijwel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilijk uit te voeren. Het viel erg mee, dat zich onder deze omstandigheden geen koersver liezen van betekenis voordeden. De internationale fondsen lagen alge meen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen ble ven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aandelenomzet van gisteren bleef bijna f 2,bedragen. De onder toon van de markt bleef vrij gunstig. Prolongatie 3 procent. Tweede Kamer Volledig overzicht nog niet mogelijk In een vergadering der Tweede Kamer zijn hedenmiddag gevoelvolle woor den gewijd aan de ramp, die over ons land is gekomen. De tribunes waren dicht bezet. Zeventien leden van het kabinet waren aanwezig. Nadat de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, een rede had uitgesproken was het woord aan minister-president dr. W. Drees. Hij zei o.a. het volgende: Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkrijgen. Uit de tot nu toe ingekomen be richten, aangevuld met enkele ver kenningen uit de lucht, kan het vol gende beeld over de overstromingen worden geschetst. Langs de rechteroever van de Nieu we Waterweg tussen Hoek van Hol land en Rotterdam is de bandijk wel iswaar intact gebleven, doch enkele buitenpolders zijn ingelopen. Schieland's hoge zeedijk gelegen langs de Nieuwe Maas en Hollandse IJssel is gelukkig intact gebleven; men is er in geslaagd een gat in deze voor het behoud van Zuid-Holland vitale waterkering tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van de Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel. Ook hier is het gelukt een gat provisorisch te dichten, waar door overstroming van de diep gele gen Krimpenerwaard werd voorko men. De Zuidelijke helft van de Alblas- serwaard werd overstroomd als ge volg van enige dijkdoorbraken, waar van men er een heeft kunnen dich ten, terwijl de dichtingswerkzaamhe den aan het andere gat in volle uit voering ziln. Men hoopt hierdoor te kunnen voorkomen dat het uitge strekte en laag gelegen gebied in zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJsselmonde bleef de overstro ming beperkt tot een strook langs de Zuidzijde. Het eiland Rozenburg is met uit zondering van het Westelijke deel grotendeels overstroomd. Van Voorne en Putten werd nage noeg het gehele ten Oosten van net kanaal door Voorne gelegen deel overstroomd; het herstel van de dijk doorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand ge nomen. In de Hoeksche Waard zijn enige zeer ernstige doorbraken ten gevolge waarvan het gehele eiland met uit zondering van het middendeel is over stroomd. Van het eiland van Dordrecht staat het Zuidelijk deel en een strook in het ADVERTENTIE DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tand pasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige In West-Europa!) munt uit door een schier onuitputtelijke schuim vormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spé cial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, ge noeg voor drie weken. Het mag ver standig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken. de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! Westen onder water. De stad Dor drecht heeft aanvankelijk ernstige wateroverlast ondervonden. Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen, met uitzondering van het meest Westelijke gedeelte en een gebied om Dirksland staat het eiland vrijwel geheel onder water. De Brabantse Biesbosch en het meest Westelijke gedeelte van het Land van Altena werden eveneens ge ïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het noordelijke gebied van de Landstraat, het West waarts aansluitende deel van Weste lijk Noord-Brabant tot bij Dintelsas, en het Brabantse gebied tussen de Steenbergse Vliet en de hoge gronden tussen Halsteren en Bergen op Zoom. Ook St. Philipsland is vrijwel geheel overstroomd. Schouwen en Duiveland is zeer ern- stie geteisterd. Evenals op Goeree en Overflakkee ziin op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeelteliik overstroomd. Van Noord-Beveland ls de Noorde lijke rand en het Westelijke gedeelte droog gebleven. Op Walcheren beperkt de overstro ming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorliin en het kanaal door Walcheren, doch ook ten Zuiden heeft men waterbezwaar. Od Zuid-Beveland zijn in het ge deelte ten Westen van het kanaal HansweertWemeldinge belangrijke oppervlakten in het Noorden en Zui den onder water gekomen. Het brede middendel is vrij gebleven. Oostelijk van het kanaal is het ADVERTENTIE Voorkom Ne.™ i keel- u tabletten atweeii"' .ïaoend. "'"jnr aangenaam van smaaK Neem tijdig Eerste slachtoffers begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, in woners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. De trieste plechtigheid droeg een. zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak be wogen woorden, waarmee hij de ge voelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds. A. J. van Heuven, Neder lands Herv. predikant van 's-Graven deel. sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. eiland met uitzondering van enkele smalle stroken geïnundeerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn enkele polders langs de Westerschelde over stroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noord-Holland is wel be langrijke schade toegebracht, doch direct gevaar voor de waterkering is niet, aanwezig. Op het eiland Texel ls de polder Eendracht ingelopen. Uit het verdronken land van Abbenbroek en Zuidland (Van onze speciale verslaggever). Hulpcolonnes uit Scheveningen hebben gisteren honderden mensen uit het verdronken land rondom Ab benbroek en Zuidland, op het eiland Putten geëvacueerd. De mensen wer den in de twintig sloepen, die uit Scheveningen waren meegebracht, naar een café in Abbenbroek ver voerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgde. Het reddingswerk werd de gehele avond en nacht voortgezet. Een vrachtwa gen met Scheveningse vissers is later gekomen om de roeiers en schippers, die al urenlang in touw waren, af te lossen. Jan van Bavel, werkzaam bij een uitgeversmaatschappij, en studerend voor stuurman, vertelde ons, dat het personeel van een rederij te Scheve ningen, Zondagmiddag om half vijf besloot hulp te gaan verlenen. Om 5 uur lagen zeven reddingboten van loggers op 5 wagens en om halfzes vertrok deze colonne, waarbij zich ook verschillende vrijwilligers had den aangesloten. De heer van Bavel gaf ons een re laas van hetgeen hii in het onderge lopen land had aanschouwd. Het ergst was de toestand geweest in Zuidland, waar de bevolking ver rast als zij was door het water, voor een groot deel ingesloten is geweest en waar door het Rode Kruis, geas sisteerd door mannelijke en vrouwe lijke studenten, alsmede door zee verkenners. reeds prachtig werk was verricht. De colonne slaagde er met veel moeite In 7 personen (een klein kind, drie vrouwen en drie mannen) te red den uit een kleine boerderij in de omgeving van Zuidland, waarvan de Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHY QUENTIN 57. Toni haalde even haar schouders op. Het had kennelijk geen zin met Carlos te pralen op dit moment. Het zou zelfs gevaarlijk kunnen zijn. aangezien hij al zijn aandacht nodig had voor het bestu ren van de auto, die in topsnelheid reed. De zware regenval had bomen en plan ten een nieuwe, frissere kleur gegeven en zelfs in de schemering viel de felheid van hun groen op. Het was een heerlijke avond en de eerste sterren waren al zichtbaar. Carlos sprak tijdens hun rit naar Miranda over allerlei luchtige on derwerpen en Toni vond het prettig naar hem te luisteren. Hij had een amusante manier van vertellen en ze vond hem het aardigst, als hij zo volkomen onpersoon lijk was. Hij vertelde over de reizen, die hij gemaakt had. „Mijn vader hield er ouderwetse ideeën op na inzake op voeding. Nadat ik mijn studie beëindigd had, liet hij me een reis om de wereld maken, om de suiker-productie overal ter wereld te leren kennen en om me ge legenheid te geven een beslissing te ne men, wat ik in de toekomst zou willen doen. Het kostte een fortuin, want het was vlak na de oorlog en alles was pe perduur, maar het was het geld waard." Ouders dacht Toni ook hier weer ouders, die alles voor hun zoon over haddenZe was blü. dat op de Club die avond niemand anders van Floriana aanwezig bleek te zijn. Het diner, dat Carlos bestelde, was veel uitgebreider dan de maaltijd, die Toni met Mark ge bruikt had. en Carlos drong aan op wijn en likeuren. „Het is een belediging voor de voor treffelijke keuken hier om niet de juiste wijnen bij de diverse gangen te drinken," merkte hij op. Hij scheen in een uitste kend humeur te zijn en zat vol bewon dering naar Toni te kijken. Aangezien ze wist, dat dit de laatste keer zou zijn. dat ze alleen met hem uitging, maakte Toni geen bezwaren tegen de overdreven luxe en stelde het ernstige gesprek nog even uit. Op de terugrit naar huis zou den ze kunnen praten.... Carlos was zo'n voortreffelijk danseur, dat het onmogelijk was met hem op de dansvloer te praten. Toni gaf zich vol komen over aan het genot van de dans onder zijn superieure leiding. Er waren enkele vage bekenden, die ze goedendag knikten, maar geen van hen beiden zag Mark, die van de tennisbaan kwam. bin nenkomen. Mark bleef doodstil staan en sloeg Toni gade. Toni was dol op dan sen om het dansen zelf en Carlos ont hield zich vanavond van hinderlijke op dringerigheid. Ze gaf zich dus volkomen aan zijn leiding over en had het gevoel in een droomwereld rond te zweven. Mark zou heel verbaasd zijn geweest, als hij haar gedachten had kunnen volgen: ze dacht aan haar dans met hèm, die minder perfect danste dan Carlos, maar die haar in veel groter vervoering had gebrachtEr lag een dromerige uit drukking in haar ogen en ze zag er uit als een kind, dat iets heel moois gekre gen heeft. Met een wat bittere glimlach sloeg Mark haar gade, half verborgen achter een palm. „Ze houdt van die ventmompelde hij zacht tot zich zelf, „en hij danst veel beter dan ik. Waarschijnlijk is hij in alles beter dan ik Toni zag er aantrekkelijker uit dan ooit. En dat was slechts gedeeltelijk een gevolg van haar nieuwe kapsel. Haar ge zichtje had een uitdrukking van vol maakte rust en geluk, het was alsof er voor haar geen twijfel meer bestond En wat stond die dóódsimpele witte jurk haar betoverend! Mark verwenste Car los om zijn uitzonderlijke danstalent en zichzelf om zijn irritatie hierover. Hij draaide zich abrupt om en liep weer naar buiten, naar zijn wagen. Hij had de hele avond bij kunstlicht tennis gespeeld en was van plan geweest, na een douche, op de Club te dineren. Maar het zou te veel gevergd zijn de verdere avond Toni en Carlos gade te moeten slaan in deze gelukzalige toestand Hoewel Toni hem niet gezien had. werd ze toch gestoord in haar gepeins en opeens vond ze het dansen met Car los niet prettig meer. Ze moest denken aan het onderhoud met deze man, die haar. ondanks zijn relatie met Juanita, zeker niet gemakkelijk los zou laten. Tot Carlos' grote ergernis danste ze ver volgens enkele keren met andere leden van de Club en tenslotte stelde ze voor om vroeg naar huis te gaan. „Ik wil nog met je praten." bracht ze hem in her innering, toen ze een ontstemde trek op zijn gezicht zag komen. Onmiddellijk keek hij opgewekter. Hij besefte, dat hij op de stille weg naar Flo riana veel meer mogelijkheden zou heb ben Toni voor zich te winnen dan tij dens een gesprek hier op de Club tus sen alle andere mensen Iets, dat ze zelf niet zou kunnen ver klaren, deed Toni, voordat ze vertrok ken. Floriana opbellen. Ze vroeg naar Fisk. die haar verwonderd antwoordde. „Hallo Toni, wat is er aan de hand?" „Niets bijzonders," stelde ze hem ge rust, „maar Carlos en ik gaan op dit moment uit de Club weg en de auto schijnt niet helemaal in orde te zijn. Mochten we om elf uur nog niet thuis zijn, zou je ons dan tegemoet willen rijden langs de gewone weg?" Ze vond het vervelend Fisk dit leugen tje te vertellen, maar er was iets in de uitdrukking van Carlos' gezicht geweest, dat haar angst had aangejaagd en daar om trof ze deze veiligheidsmaatregel Natuurlijk was het overdreven en kon ze hem heel goed aan, en misschien was het alleen haar gevoel van schuld ten opzichte van hem, dat haar zenuwachtig maakte. Maar hoe dan ook. de weg terug langs het moeras was lang en eenzaam en ze wilde geen risico's nemenZe had niet meer met hem uit moeten gaan, maar op Floriana met hem moeten pra ten. Het was echter waar, dat Carlos' wezen haar pas duidelyk was geworden, nadat ze die blik van haat op het ge zicht van Juanita, die hen nastaarde, had gezien „Natuurlijk zal ik dat doen," antwoord de Fisk vol bereidwilligheid. „Ik zal de klok in de gaten houden. Grootmama speelt bridge met Rita en nog een paar mensen en ik kan er gemakkelijk tussen uit glippen. Tot kijk!" Ze was er niet zeker van, of Fisk haar leugen over het mankement aan de auto had geslikt. De wagen was nieuw en Carlos wist uitstekend met auto's om te gaan. Hoe het ook zij, ze had hem op deze manier gewaarschuwd zonder ver der iets los te laten. Toen ze uit de garderobe kwam, waar ze getelefoneerd had, keek Carlos haar vragend aan. „Wat had je allemaal te doen, dat het zo lang duurde," merkte hij fronsend op, maar toen hij een blos op haar wan gen zag komen, keek hij haar teder aan en verdween zijn ontstemming. Ze zag er zo jong en hulpeloos en uiterst vrou welijk uit,... (Wordt vervolgd.) Panda's opzet gelukte prachtig. Hij en Pat konden de dans der neerdreunende vaten nog juist ontspringen, maar de beide spionnen kregen de volle lading op zich. zodat zij even later met hoofdpijn op de grond lagen. „Ha!" riep Pat. terwijl hij triomfantelijk 'n revolver op hen richtte, „nu liggen jullie plannens in duigens hè?! Steken jullie maar eens gauw de handens op!" Maar thans kwam de kapitein, die op het lawaai was toegesneld, tussenbeide. „Hagel en bliksem!" don. derde hij, „mijn lading door elkaar gooien en passagiers be dreigen! Wat heeft dat te betekenen?!" „Die twee zijn spion- nens", legde Pat uit, „zij wilden mijn geheime brief roven en„Zwijg! Zwijg!" bulderde de kapitein, „tk wil dat dwaze verhaal over geheime documenten eq spionnen niet nog eens aanhoren!" „Maar kapitein", bracht Panda bene pen in het midden. „Het is heus waar, deze keer. Het ZIJN spionnen en,..." De kapitein werd paars. „Uit mijn ogenl"' schreeuwde hij, vort jullie! En als jullie nog één keer iemand met jullie spionnen-spelltje lastig vallen, worden jullie op gesloten!!" voorgevel voor een groot deel was weggeslagen door het water. Door een lijn "te spannen van een telegraaf paal naar de boerderij, die gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de dijk. waarin een gat was ge slagen, konden hier zeven mensenle vens worden gered. Uit een andere boerderij werden een vader, een moe der en hun twintigjarige dochter via een dakraam bevrijd. Bij dit reddingswerk de sloepen moesten vaak over de dijken worden getransporteerd werden fantasti sche prestaties geleverd. Elke sloep was bemand met vier roeiers en een schipper. Met zeer gro te moeilijkheden heeft men te kam pen gehad, daar er sterke stroomver snellingen zijn, waardoor men slechts met inspanning van alle krachten over een afstand van niet meer dan twee kilometer bijna drie uur nodig had. Nabil Abbenbroek Is een man in een kolk terecht gekomen en ver dronken. Uit een molen redden de Scheve- ningers ongeveer 300 mensen. Men moest de zware sloepen over een diik heen trekken, die later op vier plaat sen is doorgebroken. Een sloep sloeg tijdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen door een eat in een van de dijken. De opvaren den konden worden gered. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 4 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Grara.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Grammuz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.- muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Grara. muz. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. Ir. M. J. Dols: „We reldvoedselproblemen". 11.30 Gram.- muz. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Gram. muz. 14.00 „De weg omhoog", cause rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: „De brie venbus gaat open". Correspondentieclub o-l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn; „Stu dies in vergelijkende literatuurgeschie denis: Van Eden en Tolstoj, een paral lel". 19.00 Discussie. 19.20 Gram. muz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concertgebouw orkest en soliste. 21.10 „Het laatste recept", hoorspel. 22.20 Amusements muziek. 22.45 „Tranen op Anjouan", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.20 Gramjnuz. Hilversum II, 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberiehtena 8.18 Ge wijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muz. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muz. 11.15 „Het conflict", hoorspel. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Lichte muziek. 13.50 2e acte uit „Lakmè", opera (gr.pl.). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Grammuz. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Viool, cello en clavecimbel. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven". 18.45 Avondmaalsliederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Grammuz. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram.muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble. 20.45 „Jezus Christus en de Wereldreligies", causerie. 21.05 Omroeporkest en soliste. 21.45 Grammuz. 22.00 Pianorecital. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gram.muz. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 23.15 Grammuz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2