GROOT SMOKKELCOMPLOT VOOR DE ZUTPHENSE RECHTBANK HENUELO'S NIEUWS Hasperhoven c.s. moesten zich verantwoorden DINSDAG S FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD le blad pag. 2 Kwart millioen van metaalindustrie De werkgevers en werknemers In de Hengelose metaalindustrie willen alles doen wat in hun vermogen om de nood in het Westen des lands te lenigen. Reeds meldden we, dat de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. ca f 100.000 biieen denkt te bren gen. Thans kunnen we melden, dat ook de andere metaalbedrijven door overwerk of anderszins een bijdrage zullen geven. Het totaal bedrag wordt geschat on f 250.000. Auto met goederen vertrok Gisteravond is weer een grote vracht auto vol goederen van hier naar Den Haag vertrokken, om zo hulp te' bieden aan de slachtoffers van de overstromings ramp. De lading bestond voornamelijk uit onder- en bovenkleding, dekens, ma trassen en schoeisel. Opening rijdende B.B.- tentoonstelling Gisteravond werd de rijdende tentoon stelling Bescherming Burgerbevolking, welke op de hoek Telgen Molenstraat is „geparkeerd", officieel voor het pu bliek geopend. De onmiddellijk de aan dacht trekkende wagen heeft uitschuif- bare gedeelten, zodat het interieur van de wagen een kleine expositiezaal vormt, welke keurig is ingericht. Met behulp van fotomateriaal, in sommige gevallen sterk vergroot, wordt een beeld gegeven van de verschrikkingen van een bombar dement. Met grote nadruk wordt er op gewezen, dat de gevolgen van een oorlog krachtig bestreden en in belangrijke mate verminderd kunnen worden, als men be schikt over een getraind corps van hel pers en helpsters, die zich bezig houden met reddingswerk, opruimingsarbeid, met het blussen van branden, met de medische verzorging der slachtoffers en met het sociale werk, dat niet achterwege mag blijven. Op suggestieve wijze wordt dui delijk gemaakt, wat kan gebeuren, wat moet gebeuren en hoe dat thans dient te geschieden, namelijk de vorming der Bescherming Bevolking, haar organisatie werkzaamheid en sociale voorwaarden. Geslaagd. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het docto raal examen Rechten de heer H. H. Egbers, alhier. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DIKKERS Gisteren werd de heer M. J. Maze- land, controleur in de Bankwerkerij van G. Dikkers Co. N.V. gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum. 's Morgens werd de heer Mazeland ontvangen door de heer Ir. H. van Mourik Broekman, die hem tijdens een hartelijk onderhoud de traditio nele directiecadeaux aanbood. In zijn afdeling werd de heer Mazeland gehuldigd door zijn chefs en collega's bij monde van de hoofd controleur, de heer G. W. Hensen. die hem namens de collega's een pols horloge aanbood, waarna de jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Geslaagd. Voor het examen Mo derne Bedrijfsadministratie slaagde de heer J. Colvoort, alhier. VAN ACHTER DE PAAL Ook Minister wil helpen Aanbod om kinderen op te nemen Het stadsbestuur van Münster in Westfalen heeft in een telegram aan de burgemeester van Enschede uit drukking gegeven aan zijn medeleven met de zwaargetroffen bevolking in het door een natuurramp geteisterde gebied. In het telegram wordt voorts aangeboden om een honderdtal kin deren uit het watersnoodgebied ge durende vier tot zes weken in Mün ster op te nemen. De burgemeester van Enschede heeft met dankbare gevoelens van deze geste nota genomen. Of men van dit vriendelijke aanbod gebruik zal maken, kan thans nog niet worden meegedeeld, daar dit een kwestie is die andere instanties aangaat. Botsing tussen stakers en politie Toen gisteren een met textiel be laden vrachtauto het fabrieksterrein van de fa. B. Rawe en Co. te Nord- horn wilde verlaten, werd de wagen tegengehouden door geposteerde sta- k6& hierop gealarmeerde politie veegde de straat schoon en maakte het de bestuurder van de vrachtauto mogelijk, weg te rijden. Later werden de politie-agenten door de stakers met stenen bekogeld. Hierbij werd een der agenten aan het hoofd gewond. Ook een staker liep verwondingen op. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Martin Gerrit zv G H Lammers en E Papenhuijzen; Jeanet- te dv R de Waal en P Eessebaggers. Overleden: H Kasper 80 j wed v C G van Druten: J Blokhuis 8 3j wedn v H Jansen. Waar gaan we heen? Dinsdag 3 Februari. HENGELO Concertgebouw, 3 uur: Starlift. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Opmars der vrouwen. Telgen, Tentoonstelling Bescherming Be volking. Kunstzaal, 7.30 uur Opening Tentoon stelling v affiches. ENSCHEDE Schouwburg Bioscoop: 3, 6.45 en 9 uur: Mandy. Bioscoop Irene: 3, 6,45 en 9 uur: The Crimson Pirate. Alhambra: 3 6.45 en 9.15 uur: The greatest show on earth. Cinema Palace: 3. 6.45 en 9 uur: Mein Herz darfst du nicht f ragen. Het Witte Huis: 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Boekelo: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en Blauw", Overwerk en winkelsluiting Nu de meeste Hengelose bedrijven in de komende weken ter leniging van de nood een uur langer zullen werken zal het gemeentebestuur trachten de besluiten ten aanzien van de winkel sluitingswet dusdanig te wijzigen dat de sluiting der winkels een uur zal worden verschoven. Tien uur overwerken Door het personeel van de N.V. Garenfabriek alhier werd besloten 10 uur over te werken ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Het op deze wijze bijeen te brengen be drag zal door de Dirctie met een ge lijk bedrag worden aangevuld. Uitwisseling kinder tekeningen met Mitcham Op verzoek van de Londense voorstad Mitcham. waarmee Hengelo vriend schapsbetrekkingen onderhoudt, heeft de afd. onderwijs ter gemeente-secretarie aan de groep tekenleraren en -onder wijzers verzocht om een tekenwedstrijd voor kinderen te organiseren. Het ligt in de bedoeling om uit de inzendingen 40 tekeningen te kiezen, ver deeld over vier leeftijdsgroepen en die naar Mitcham te zenden, inzenders wier tekening wordt bekroond, zal uit Engeland een „certificate of me rite" ontvangen, alsmede een tekening van een jongen of meisje uit Mitcham. Het formaat der tekeningen is vastge steld op 28x38 cm. Nagetekende voorbeel den komen niet in aanmerking. Auto's botsten Gistermiddag moest de automobilist N. uit Enschede stoppen voor de ver keersregelaar op het kruispunt Ensche- desestraat-Brinkstraat-Weemenstraat. De wagen gleed echter door de remmen, waardoor een botsing ontstond met een reeds wachtende auto van C. uit Den Haag. Beide wagens werden beschadigd. Werkraad in jaarvergadering bijeen ER KOMT WEER EEN FRANSE BAZAR. Onder leiding van de heer G. Men- tink kwam de Werkraad voor de Mid denstand gisteravond in jaarverga dering biieen. De voorzitter gaf aller eerst een overzicht van het afgelopen jaar en constateerde, dat de gevoer de Sint Nicolaasactie een groot suc ces was. De Werkraad hield zich ver volgens bezig met de moeilijkheden in de sigarenbranche, ten aanzien van de verplichte winkelsluiting. Ge tracht zal worden deze moeilijkheden op korte termijn op te lossen. Een be langrijke verruiming werd verkregen voor de middenstand om acties voor liefdadige of culturele doeleinden te steunen. In het verleden is het zo ge weest, dat voor allerlei dikwijls hoogst onbelangrijke acties, een beroep op de middenstand werd gedaan om op diverse manieren te steunen. De werkraad heeft daar toen een einde aan gemaakt, door de leden der mid denstandsorganisaties te verbieden hun medewerking te verlenen, tenzij met goedkeuring van de Werkraad. De normen-bleken kennelijk als een reactie op een ongewenste toestand te streng gesteld zodat nu werd be sloten soepeler regelingen te treffen. Definitief werd besloten in Septem ber a.s. weer een Franse Bazar te houden. Een grote tent zal daartoe in de onmiddellijke nabijheid van het centrum worden opgesteld. Over wogen werd aan deze bazar een show te verbinden, doch aangezien dit een heel afzonderlijke organisatie vraagt, zal pas later de beslissing vallen. Uitvoerig werden de electriciteits- tarieven besproken. De Werkraad was van mening, dat de winkelier te genover de partculere verbruker veel te zwaar werd belast. Men zal bij de bevoegde instanties vragen om ver lichting van de lasten, welke via ver hoogde electriciteitstarieven op de middenstand worden gelegd. De verbinding met het z.g. achter land van Hengelo ligt de middenstand na aan het hart. In samenwerking met V.V.V. zal men nog eens aan dringen op busverbindingen o.m. met Weerselo en Boekelo, welke gebieden thans geen officiële communicatie hebben met de stad, waarop een groot deel der bewoners voor hun inkopen en ook cultureel is georienteerd. Enige minuten stilte werden door de aanwezigen in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers in het rampgebied. DELDEN Roode Kruis leidt de inzameling De actie tot hulpverlening aan de getroffen gebieden onder auspiciën van het plaatselijke Roode Kruis, is in volle gang. De lijstinzamelmg in Stad-Delden verloopt in het algemeen gunstig, hoewel een enkeling nog met doordrongen schijnt te zijn van de uiterst grote nood van zeer vele land genoten. De gemeente Ambt-Delden is in een 18-tal wijken verdeeld. Woensdag zullen in de zeven buurt schappen inzamelingen gehouden worden. Goederen van de inwoners van Ambt-Delden kunnen gebracht worden in de scholen van de diverse buurtschappen. De inzanielling van goederen in Stad-Delden zal Woens dagmiddag geschieden. De gevers worden verzocht zoveel mogelijk schoenen per paar samen te binden, en bij kleding zoveel mogelijk een label voegen vermeldende de maat van het kledingstuk. Dit vergemakke lijkt het sorteren en werkt een snelle en goede verzending in de hand. Enige rubberpakken en zuidwesters, be schikbaar gesteld door de gemeente, werden boven de geteisterde gebieden uitgeworpen. EEN KWART EEUW KLEUTER- ONDERWIJZERES. Mej. G. J. van Heek vierde gisteren haar'zilveren jubileum als onderwij zeres aan de Chr. Kleuterschool al hier. Met een korte onderbreking tij dens de verbouwing van het gebouw v. Chr. Belangen in 1952 heeft zij ge durende de afgelopen 25 jaar dage lijks een 40-tal kleuters op voortref felijke wijze onderwijs gegeven. In de haften van de vele honderden kleu ters en hun ouders heeft Mej. van Heek een grote plaats ingenomen. Van vele zijden ontving de, jubilaresse be wijzen van svmnathie. Het bestuur van de Chr. Kleuterschool bood naast een bloemenhulde een fraai boekwerk aan. De leerlingen vierden feest met de juffrouw, die de laatste jaren ge assisteerd wordt door Mej. J. Sangers. De besturen van de Chr. School en van de Ver. v. Chr. Belangen bode*1 bloemen aan. Feestavond ontaardde in vechtpartij Ztvare mishandeling berecht De Almelose rechtbank heeft van morgen de zaak behandeld tegen de 46-jarige opperman A. H. uit Olden- zaal. en tegen de 35-jarige A. v. E. woonwagenkampreiniger te Hengelo. Van E. stond terecht wegens bedrei ging met doodslag en mishandeling. Het gehele gebeuren in deze zaak heeft zich afgespeeld op oudejaars avond in de woning van H. Op die dag vierden vader en zoon hun verjaardag en zij vergaten daar bij het oude jaar niet. In feestelijke stemming ging men naar een café, waaT de beide broers Van E. met hun vrouwen en andere kennissen en de fam. S. aanwezig waren. Later op de avond zette het gezelschap het feest voort in het huis van H. Alles verliep eensgezind, tot er een woordenstrijd ontstond over de verkoop van een woonwagen. Er volgde een vechtpartij met ernstige gevolgen. Slachtoffer daarvan werd Van E., die door H. zodanig met een mes in de buikholte werd gestoken, dat een slagader werd doorgesneden. Verd. Van E. had de zoon van de fam. H. met een strijkijzer bewuste loos geslagen. De verwonding bleek later niet ernstig te zijn. De Officier van Justitie achtte de feiten zeer ernstig en requireerde een onvoor waardelijke gevangenisstraf van dne maanden tegen van E. Volgens ge tuigenverklaringen was Van E. niet erg dronken geweest. Hij heeft reeds een veroordeling wegens zware mis handeling achter de rug. Tijdens de behandeling van de zaak tegen A. H.. die A. van E. op de be wuste avond zo ernstig had verwond, bleek, dat H. zich als een bezetene heeft gedragen. Van E. was op de grond terecht gekomen en had zich dus niet kunnen verweren. ,.U hebt vanmorgen kunnen zien. hoe ernstig Van E. er aan toe is", aldus de presi dent. Het is de vraag of deze man ooit zal herstellen. „Het spijt me", was het antwoord van verdachte, „maar ik kan er ook niets aan doen". De officier was van mening, dat opzettelijke zware mis handeling bewezen was. Spr. eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. BORNE BORNE SLAAT DE HANDEN INEEN! Met vertegenwoordigers van vak- en standsorganisaties en be sturen van daartoe in de eerste plaats ln aanmerking komende verenigingen werd gistermiddag ln de raadzaal een conferentie gehouden met het gemeentebe stuur, teneinde maatregelen te treffen voor een zo efficient mo gelijke Inzameling van geld en goederen voor de getroffen ge bieden. De burgemeester, de heer H. B. A. Kaufmann, herdacht de slachtoffers van de watersnood, waarvoor een minuut stilte werd betracht. Vervol gens zette hij uiteen, dat hier snel en goed geholpen dient te worden en dat er reeds plannen zijn gemaakt om Borne zo doelmatig mogelijk te bewerken. Er bleken reeds 36 auto's voor dit doel beschikbaar te zijn. Na de besprekingen werd er een werkcomité benoemd, waarin zitting namen vertegenwoordigers van Het Roode Kruis, de E.H.B.O., de Midden- standsraad, de Bornse Besturenbond, de K.A.B.. de Christelijke Besturen bond en ae Landbouworganisaties. In het werkcomité kregen zitting de heren J. C. Pollee, H. Kuipers, C. D. Balk, H. C. Boom, H. G. Brink, D. Zoetebier, H. Bootsma. Voor de buurt schappen werden aangewezen de heren B. J. Gortemaker (Borner- broek), H. J. Smit (Zenderen) en B. J. Huiskes (Hertme). Deze heren kre gen wat de werkwijze in hun buurt schappen betreft carte blanche. Voor Borne werd een nauwkeurig plan op gesteld; het dorp werd in talrijke wijken verdeeld, waar vier personen de goederen en gelden zullen verza melen. De gelden zullen worden ver zameld door middel van een lijstcol- lecte. Dat er allerwege grote sponta neïteit bestaat voor dit plan tot leniging van de nood van de getroffen landgenoten bleek 's avonds overdui delijk bij de aanmelding ten gemeen tehuize. Er meldden zich namelijk zoveel personen, dat lang niet allen in het werkplan opgenomen konden worden. De inzameling en collecte begon hedenmiddag om een uur en verwacht mag worden, dat tegen de avond het werk klaar is. De verza melde goederen zullen worden bijeen gebracht in het schaftlokaal van de N.V. Spanjaard. Teneinde het grote plan ten bate van het Nationale Rampenfonds niet te doorkruisen heeft het Comité voor Ouden van Dagen besloten de bonte avond, die Zaterdag door de leerlin gen van de Bornse scholen gegeven zou worden uit te stellen tot na Pasen. De supportersvereniging van de Bornse Harmonie besloot om de op brengst van de hedenavond te hou den filmvoorstelling van de film „Borne zoals het reilt en zeilt" geheel ter beschikking te stellen van de door de watersnood getroffen landgenoten. STIJGEND SPAARTEGOED. Aan het postkantoor Borne en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende Januari ingelegd f 15.279,23 en terugbetaald f 9709,78. GOOR LICHTMISSE-MARKT. De belangstelling voor de Lichtmis se-markt 1953 had. gezien verschil lende omstandigheden, veel groter kunnen zijn. Het feit, dat in Utrecht en in Rijssen grote markten werden gehouden, was zeer zeker van invloed op de Goorse markt. Ook de gure weersomstandigheden werkten heel nadelig. Ruim 200 paarden waren aangevoerd, waarvoor hoge prijzen werden betaald. De handel was zeer vlot. De prijzen varieerden van 800 tot 1200 gulden. Het verkeer was om gelegd en de politie had versterking van manschappen van elders. Eerst „kleinere" verdachten De rechtbank te Zutphen heeft zich vandaag bezig gehouden met de berechting van de grote smokkelaffaire, in verband waarmede veertien verdachten terecht zullen staan wegens frauduleuze uitvoer van ongeveer 32.000 kg koffie, enkele honderden damesmantels en de clandestiene invoer van ongeveer 47.000 shawls. De hoofdverdachte in deze zaak is de vijftigjarige Enschedeër G. Hasperhoven, terwijl voorts de Enschedese confectionnair H. P. A. M. Laumans terecht zal staan. De zaak is in Duitsland aan het rollen ge bracht doordat te Münster een partij koffie van ongeveer 1000 kg in beslag werd genomen, welke afkomstig was van de koffiebrander J. He. uit Hengelo. He. was van plan met zijn vertegenwoordiger Th. Ti. naar Duitsland te gaan om te informeren, hoe het met die koffie stond. Beide mannen werden bij hun terugkeer uit Duitsland bij de Poppe gearresteerd. Zij zijn op het ogenblik gedetineerd te Münster en zij zijn mede de hoofdpersonen in deze grote smokkelzaak. rige jaar gedetineerd in het Huis van Bewaring te Zutphen, had enkele honderden kg. koffie en 50 kg. thee naar het huis van mej. te N. gebracht. Hij was een -dergenen die de uitvoer hadden georganiseerd. Tegen hem eiste, de Officier van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat O. op 7 Februari a.s. in vrijheid wordt gesteld. De 52-jarige bakker J. W. O. te Winterswijk had ten gerieve van zijn zwager G. H. W. te Ratum een partij van 2800 kg. koffie opgeslagen. O. was nog nooit tevoren veroordeeld. De Officier eiste tegen hem een ge vangenisstraf van eén maand met aftrek van enkele dagen voorlopige hechtenis. De volgende verdachte was A. uit Ratum. Op een vraag van de presi dent, of hij Hasperhoven ook kende, antwoordde verd. ontkennend. Hij had een afspraak met een Duit ser, die aan de overkant van de grens woonde. Deze zou de koffie bil hem komen halen. Op zekere dag was de koffie weg, zo zeide verdachte en lag er een bedrag van duizend gulden, dat bestemd was voor zijn aandeel in deze zaak. De Officier van Justitie merkte op, dat er een groot rapport van de doua ne-recherche is verschenen over de financiële positie van A. Hieruit blijkt, dat A. zo ruim in zijn middelen zat, dat hij een auto kon aanschaf fen zonder echter in het bezit te zijn van een rijbewijs. De officier van Justitie eiste acht maanden gevan genisstraf met aftrek. De uitspraak in al deze zaken is bepaald op Dins dag 17 Februari. Alvorens de Economische kamer van de Zutphense rechtbank over ging tot de behandeling van deze grote koffiesmokkelaffaire werd een aantal kleinere zaken behandeld, die voor het merendeel op zichzelf ston den en waarvan slechts een enkele eventueel verband kan blijken te houden met de grote zaak. De rechtbank werd gepresideerd door mr. R. Bichou van IJsselmonde. Het openbaar ministerie werd verte genwoordigd door de waarnemend substituut-officier van Justitie, mr. A. N. Messchaert. Tegen de twee ver dachten J. C. v. Lo. en A. Ne., beiden afkomstig uit Eibergen, werd bij ver stek een maand gevangenisstraf ge ëist. De 31-jarige H. J. B. N.. eveneens uit Eibergen, had. nadat hem zulks door L. B. Hu. was gevraagd, zijn schuur beschikbaar gesteld voor het opslaan van 2500 kg. koffie. N. zeide niet te weten, dat de koffie bestemd was voor de smokkelhandel. De officier eiste tegen hem eveneens een maand gevangenisstraf. Ook de 31-jarige mej. J. H. M. te N. wonen de te Rekken (gemeente Eibergen), had aan de smokkelhandel meege werkt. Bij haar woning waren onge veer 500 kg. koffie en 50 kg. thee op- ;eslagen. Deze zouden door een an jer worden afgehaald. In totaal zijn er drie partijen bij haar bezorgd. Mej. Te N. erkende volledig, dat de ze partijen bii haar opgeslagen wa ren geweest. Zij had Hu. in contact gebracht met Tr. in een café op de markt te Enschede. Het doel was een smokkellijn naar Duitsland uit te zetten. Hu. kreeg van Tr. 1500 gulden voor zijn aandeel in deze zaak. De officier van Justitie merkte op, mej. Te N. de ernst van de zaak niet inziet. De douanerecherche is langs twee lijnen bij mej. Te N. terecht gekomen. Zij moet dus een belangrijke rol in deze affaire hebben gespeeld. „Als men Iets wil smokkelen", zo zeide de Officier van Justitie, „dan komt men terecht bij mej. Te N." Hij achtte een gevoelige straf op zijn plaats en was van mening dat een voorwaardelijke straf niet in aan merking komt. Spr. eiste een gevan genisstraf van zes weken. De 35-jarige L. B. Hu. uit Eibergen ontkende, dat hij 2500 kg. koffie naar Duitsland zou hebben gesmokkeld. Hij werd ervan verdacht uit de bouw vallige schuur van N. een hoeveelheid van 2500 kg. naar de grens te hebben gebracht. Verdachte ontkende, dat hij deze tartij over de grens zou hebben ge- jracht, „maar de getuigenverklarin gen wijzen het wel anders uit", aldus de Officier. Getuige Te N. verklaarde, dat verd. f 1500 heeft gekregen voor zijn aandeel in deze affaire. Hu.: „Dat liegt ze". Mej. Te N.: „Dat is bii mij in huis gebeurd". Getuige A. N. Le., 42 jaar, brand stoffenhandelaar uit Eibergen, zeide de koffie te hebben vervoerd. Drie broers Vervolgens verschenen drie ver dachten, de gebroeders D., J. H. en E. H. S. uit Eibergen, resp. 26, 29 en 28 jaar voor de groene tafel. Zij waren betrapt bij het vervoer van een partij koffie. De gebroeders S. hadden een blanco strafregister, waarmede de Officier rekening wilde houden. Hij eiste tegen J. H. en D. een week ge vangenisstraf. en tegen E. H.. die een keer vooruit is gefietst om bij onraad te waarschuwen, een geldboete van vijf gulden subsidiair tien dagen hechtenis. De 32-jarige Enschedese schilder A. J. O., sedert Augustus van het vo ALMELO Dodelijk ongeval bij verfmachine In de fabriek van de N.V. Hede- man aan de Ootmarsumsestraat te Almelo werd Maandagmiddag de 63- jarige arbeider J. de Vries uit Alme- .0 bij de verfmachine levenloos aan getroffen. -Naast hem lag een zware verfrol, die hij waarschijnlijk op het hoofd heeft gekregen, waardoor - tengevolge van een schedelbasisfrac tuur de dood vrii spoedig moet zijn Ingetreden. Het stoffelijk overschot werd naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. In een verfmachine was een nieuwe losse verfrol aangebracht. De V. is waarschijnlijk door een vleugelmoer od een as gegrepen, daar men hier kledingstukken van het slachtoffer heeft gevonden. Hierbij moet de zwa re verfrol op het hoofd zijn terecht gekomen, met het ieeds vermelde noodlottige gevolg. Niemand heeft t ongeval zien gebeuren. WEGENS DIEFSTAL VEROORDEELD De 45-1arige mastiekdekker J. H. U. te Almelo werd vanmorgen in zijn woonplaats door de rechtbank ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proefti!d van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R.K. reclasseringsvereniglng. afd Almelo. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek voor verschil lende diefstallen, zoals van bank- bill etten en een paar portemonnaies met inhoud. Smokkel van shawls en mantels Vervolgens stond terecht H. P. A. M. L. confectionnair te Enschede, die sedert Augustus van het vorig jaar is gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Almelo. Hii wordt ervan ver dacht 250 mantels met zijn auto te hebben meegevoerd. Voorts waren in zijn woning enkele honderden mantels aanwezig. L, werd er tevens van verdacht, dat hij in de periode van 1950 tot 1952 46.000 shawls heeft gekocht van de 50-jari ge G. Ha., die ook de mantels lever de. terwijl hij redelijkerwijs kon aan- RIJSSEN Raadsvergadering De gemeenteraad van Rijssen is voor een openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 4 Februari a.s. des avonds 8 uur ten gemeentehuize. De agenda omvat o.a. de volgende punten: Vaststelling van de verorde ning betreffende verkoop van koks waren. Voorziening in een vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens bedanken van de heer Kattenberg. Benoeming van een administrateur der bedrijven. Voorziening in de vacatures van het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. wegens periodieke aftreding van mevr. D. S. P. Rengervan den Berg en de heer A. H, ter Horst. Vaststelling van de voor 1953 beschikbaar te stellen be dragen per leerling ter bestrijding van de materiële exploitatietekorten van het lager onderwijs. Vaststelling van het getal wekelijkse lesuren, ge durende welke in 1953 aan de open bare school voor g.l.o. vakonderwijs zal worden gegeven. Verhuur voor een tijdvak van 5 jaren van het perceel Haarstraat 33-35 aan het staatsbe drijf der P.T.T. Aankoop van de pas torie aan de Wierdensestraat van de Ned. Herv. Gemeente. Verkoop van een perceel bouwgrond aan de Wier densestraat hoek Weth. Korteboslaan. Verkoop van een perceel grond in het olan Zuid-West aan de coöperatieve bakkerij en winkelver. „Rijssen". Aan wijzing van het kruispunt Elsener- straat. Oranjestraat Tabaksgaarden als voorrangskruispunt. Vaststelling van een nieuwe veemarktverordening i.v.m. de invoering van de t.b.c. vrije markt. Namen van enkele straten in het plan Zuid-West en in de omge ving van de Schoolstraat. Machtiging aan b. en w. tot het toekennen van een subsidie in de kosten van vervan ging van het z.g.n. tonnenstelsel door closets. Wijziging bijdrage aan de fe deratieve commissie voor de geestelij ke volksgezondheid in Overijssel. T.B.C. VRIJE MARKT In 1952 is te Rijssen reeds enkele malen een t.b.c. vrije markt gehouden. Hoewel het begin hiervan wel tot optimisme aan leiding gaf, liep de markt echter later terug, om tenslotte als een nachtkaars uit te gaan. B. en W, schrijven dit toe aan het feit, dat er toentertijd nog te veel reageerders waren, en kunnen du: zonder meer constateren dat het tijdstip te vroeg is genomen. Thans liggen de feiten echter heel anders. Per 1 Mei 1953 zal het gehele ge bied in en om Rijssen t.b.c. vrij zijn, d.w.z. dat de melkfabriek met ingang van die datum alleen maar melk zal ver werken van t.b.c. vrij vee. B. en W. zyn van gedachte, dat het inderdaad noodzakelijk is de t.b.c. vrije markt zo spoedig mogelijk in te voeren, en hebben gemeend, de datum van in gang te moeten bepalen op 2 Maart a.s.. opdat die veehouders die nog reageerders hebben deze nog op de Rijssense markt kwijt kunnen worden. In verband hiermee hebben B. en W. voorgesteld de veemarktverordening van 1926 in haar geheel te herzien. nemen, dat deze shawls waren ge smokkeld. Tevens heeft hij in 1952 meegewerkt aan de clandestiene uit voer van koffie, waarvan hij zestien zakken, elk van 70 kg. in voorraad had. zonder daartoe een vergunning te bezitten. Hii wist dat deze koffie zou worden uitgevoerd naar Duits land. Een gedeelte van de mantels had L. van verd. Ha. gekocht. L. ont kende dat deze mantels uit Duits land kwamen. De president: „U hebt gezien dat Hasperhoven de mantels in zijn auto laadde en H. heeft ze naar Duitsland vervoerd. U kent toch Hasperhoven?" „Ja, inderdaad", antwoordde ver dachte. „U kende Ha. zelfs zo goed. dat de laatste in het bezit was van Uw huis sleutel". Verd. L. erkende de 46000 shawls te hebben gekocht. „U moest toch weten, dat deze shawls niet afkomstig waren van een firma uit Amsterdam, want U hebt zelf gezien, dat Ha. ze onder de mo torkap van de auto weghaalde". De koffie Vervolgens kwam de koffiesmokkel op het tapijt. De president: „U bent wel eens eer der met koffie tegen de lamp gelo pen. Was dat voor u geen reden om er met de vingers af te blijven? Hebt u uw huis niet opengesteld als op slagplaats voor koffie?" Verdachte: „Ja. maar later niet meer.' De president: „Honderden balen koffie hebben in uw huis aan de Noordesmarker Rondweg gestaan. Zelfs hebt u in uw Studebaker koffie gehaald bij de koffiebrander He. te Hengelo." Verd.: „Dat waren twee keer vier zakken." (De zitting duurt voort.) NJJVERDAL Begrafenis wachtmeester M. Bolink Onder zeer grote belangstelling werd Maandagmiddag op de algemene be graafplaats tussen Nijverdal en Hel- lendoorn het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de wachtmeester van de verkeersgroep der Rijkspolitie te Almelo, wijlen M. Bolink, die Nijver- daller van geboorte was. De baar, gedekt met enige kransen en bloemen werd gedragen door acht manschappen van de verkeersgroep Almelo. Achtereenvolgens spraken aan het graf de districts-commandant der rijkspolitie majoor N. J. Bijlsma, de groepscommandant opperwachtmees ter G. J. Nieuwenhuis en adj. H. Kraan voor de Ned. Politiebond. Zij getuig den er van, dat de overledene een uitstekend politieman en aangenaam kameraad was geweest, die zijn werk met veel plichtsbetrachting had ver vuld en met wien het goed samen werken was. Hoofdagent C. Phielix van de ge meentepolitie van Hellendoorn, bracht een laatste groet namens dit politie corps. Ds. J. J. Poldervaart, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, die de dienst m het gebouw „Bethel" van waar uitvaart plaats had, had geleid, las van Ps. 73 het slot, om vervolgens voor te gaan in gebed. De heer H. Hendriks dankte namens de familie voor de eer, de overledene WIERDEN JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN Maandagmiddag omstreeks halt vijf waren enige kinderen op de Rijs- sensestraat alhier aan het spelen. Het negenjarig zoontje van K. liep daarbij tegen een juist passerende auto. De knaap werd ernstig aan het hoofd gewond en brak een been. Dokter E. J. B. verleende eerste hulp en oordeelde het nodig, dat de jongen naar een ziekenhuis in Almelo werd overgebracht zijn toestand is ernstig. FRIEZENVEEN VERGADERING PLAATSELIJK BELANG. De vereniging „Plaatselijk Belang" voor de buurtschap De Pollen heeft onder leiding van de heer J. Wiltvank vergaderd. Bij de bestuursverkiezing zijn als nieuwe bestuursleden gekozen de heren L. Hamberg en W. Koop- mans. Een bestuursvoorstel om bii de a.s. gemeenteraadsverkiezing samen te gaan met de C.H. kiesvereniging van het dorp Vriezenveen werd met 36 tegen 5 stemmen verworpen. De hierna vastgestelde eigen candi- datenlijst luidt als volgt: 1. D. A. v. d. Stelt, 2. J. Wiltvank, 3. J. Webbink, 4. G. Marsman en 5. H. J. Wiltvank. Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor te Vriezenveen werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 13.761.01 en terugbetaald f 15.534.52. VEELZIJDIG DIEF KREEG EEN JAAR. De officier van Justitie te Almelo heeft vanmorgen tegen de 32-jarige A.B., steen bewerker uit Den Haag, een gevangenis straf van één jaar geëist met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering met 'n proeftijd van 3 jaar. „Ik heb in de zaak tegen B. een keuze gemaakt uit een reeks van door hem ge pleegde strafbare feiten", aldus de offi cier in zijn requisitoir. In Den Haag heeft hij enkele jassen gestolen, alleen omdat hij de verleiding niet kon weerstaan, toen hij de deur van een woning open zag staan. Het andere feit was diefstal van een fiets in Enschede. Bovendien had deze man zich in Almelo en Zwolle aan oplichting schuldig gemaakt door bij verschillende adressen logies te vra gen en dan zonder betaling te vertrek ken. In Almelo had hij ook nog f 20. gestolen. Volgens het psychiatrisch rap port van Dr. Beek te Enschede, had B. een zwakke wil en een impulsieve geest. Uitspraak over 14 dagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2