NGELOSCM DAGBLAD EEN MILLIOEN LANDGENOTEN VERKEERT IN DE HOOGSTE NOOD Velen apathisch in bomen en op daken STRUDEMD Jg NEDERLAND Koningin lieden naar N.-Brabant Talrijke geslaagde reddingspogingen Koningin en prinses Willielmina in getroffen gebieden Verdronken land in vogelvlucht ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal 6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 431431. 12e JAARGANG No. 28 8 PAG. Het dodental stijgt nog voortdurend Een millioen mensen verkeert in nood, al dus dr. J. van Veen, hoofdingenieur van Rijks waterstaat. Het grootste deel van Zuidwest holland staat onder zout water, en de binnen havens zijn moeilijk te bereiken. Het aantal bressen, dat in de dijken werd geslagen schat hij op 50 tot 80. Vele mensen houden zich nog in bomen op en zijn te apathisch om gebruik te maken van door vliegtuigen gedropte rub berboten. Amphibie-voertuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. Men doet wat men kan om hen te redden. Het hos pitaalkerkschip „De Hoop"' is vertrokken om te assisteren bij de hulpverlening in de geteis terde gebieden. Het aantal slachtoffers van de storm en overstroming stijgt nog steeds H.M. de Koningin is hedenmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroom de gebieden,, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zal H.M. op een vliegveld in Noord-Brabant lan- dén, waarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie zal bezoeken. De luchtvaart heeft zich bij de hulp verlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg o.a. zijn bergen werk ver zet. Grote hoeveelheden geconser veerde levensmiddelen, brood, rubber boten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige sa menwerking door vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst, de L.S.K., de Rijksluchtvaarschool, de K.L.M. en niet te vergeten door twee vliegboten van „rescue-service" van de Ameri kaanse luchtmacht boven de over stroomde delen van ons land afgewor pen. Ook heeft de helicopter van de Marine Luchtvaartdienst zijn goede diensten bewezen. Toen in de namiddag een „Sea- Otter" een Marine-amphibievlieg- tuig tussen Oude en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeerde, een rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boer- De evacuatie van liet vee De evacuatie van het vee uit de ge troffen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voor lopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflakkee 90% verdronken. Dit betekent dat op dit eiland onge veer 9000 stuks vee verloren zijn ge gaan. In het overige gedeelte van Zuid Holland zijn naar schatting 1000 die ren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid.. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de vee stapel in dit gebied is nog aan de gang In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zij zijn echter onbereik baar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er ziin nog geen be richten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee ge- evacueerd. REEDS MEER DAN 2 MILLIOEN Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven bij het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, Den Haag. Gistermiddag omstreeks 5 uur was een bedrag van ruim 2 millioen gulden uitgezon derd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruispost te Den Haag wa ren ingeleverd. Het is voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1935 dat het Natio naal Rampenfonds, dat een overkoe pelende organisatie van het Neder landse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en E.H.B.O. het „Oranje Kruis het Ned. R.K. Huisvestingscomité en de „Algemeen verenigde commissie tot leniging van rampen door waters nood in Nederland" is. op een derge lijke wijze in actie is gekomen. derij de stroom was te sterk kwam de helicopter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al ge deeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en ten slotte zijn bejaarde moeder overwon nen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. De oudste zoon. die nog in de boerderij was achter gebleven. trof het minder gelukkig. Nadat de helicopter weer boven de boerderij was teruggekeerd, stapte ook hij op de touwladder. Zo onder op de touwladder kon hij behouden op de dichtstbijzijnde dijk worden afge zet. Hii kon niet aan boord worden genomen, doordat de hijsinrichting onklaar was geraakt. Derde nacht op dak Maar tegenover deze en vele an dere geslaagde reddmgrêpogingen staan de gevallen van slachtoffers die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en de derde nacht öp het dak of de zolder van hun wo- :ng hebben doorgebracht. Onze verslaggever die gisteren in de namiddag een vlucht meemaakte met een vliegtuig dat rubberboten in een gebied ten Noorden van Zierik- zee uitwierp, zag hier nog enkele bij na onder water gelopen boerderijen, waarvan de bewoners waren samen- JVeerbericht Weerbericht van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond. Weinig wind Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofd zaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vries punt maar vannacht en morgenoch tend plaatselijk lichte vorst. Woensdag 4 Februari: Zon op 8.16 onder 17.33 Maan op 23.58 onder 9.35 WAARSCHIJNLIJK BIJNA 900 DODEN Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie zeker heid bestaat dat zij zijn omgeko men, is op het ogenblik 6 2 7. Op grond van binnengekomen berich ten zal gevreesd moeten worden, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. gehokt op het dak en die met de na tionale vlag, beddelakens en andere tekens de aandacht van de overvlie gende toestellen wisten te trekken. Wellicht zullen zij hun leven te dan ken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. Het was een lang niet eenvoudige taak voor de bemanning van dit vliegtuig een „Harpoon"-bommen- werper de meegekregen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur. voordat de laatste boot een bestemming had gekregen. Tientallen malen werd dit geteistercc gebied overvlogen om te kunnen vaststellen, of er in de talloze verdronken lande rijen nog slachtoffers waren achter gebleven. Waar tekenen van leven werden bespeurd, werd een boot neer gelaten Het was tegen schemer, dat de ..Harpoon" de terugreis naar het vliegveld Valkenburg aanvaardde. H. M. waadde door het water H.M. de Koningin verliet gister morgen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebie den. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H.M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de koningin de evacuatie aanschouwde en gesprek ken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevol king. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelhamis, het volgende doel, waadde de koningin met waterlaar zen door het water om het gemeente huis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijd gebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verant- Terug van een vlucht van anderhalf uur boven het verdronken land van Zuid-Holland en Zeeland, kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. Honderden rampberichten hebben niet zoveel indruk gemaakt als deze snelle tocht met een legervliegtuig over öe eindeloze watervlakten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat dijkkruinen en ver dronken dorpskernen herkennen kan. Goeree en Overflahkee De toestand op Goeree en Over- flakkee moet uitermate bedenkelijk heten. Slechts een tweetal gebieden, n.l. rondom Dirksland en rondom Ouddorp zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevol king zich in aller ijl op de dijken als ook op de bovenverdiepingen van hare woningen teruggetrokken. Ver schillende plaatsen zijn bijna met bereikbaar. Hoekse Waard Ook de Hceksche Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op ver schillende plaatsen zijn de dijken bezweken, een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge ondergelo pen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen rondom Oud-Bijerland en Klaaswaal, voor het overige ver toont het eiland een soortgelijk beeld als Goeree-Overflakkee. Voorne - Putten Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd wordt hier om het behoud van een groter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevoch ten. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder teruggelegen waterkeringen moeten terugtrekken. Waar het water hier tenslotte tot staan zal worden gebracht, valt nog moeilijk te zeggen. Het dichten van de düksgaten is met kracht aange vat. Alblasserwaard Van de Alblasserwaard is het Zuid westelijk gedeelte ondergelopen. Het Oosten en Noorden is op het ogen blik nog droog, maar wordt door het water bedreigd. Veel hangt er van af, of het grote gat in de dijk tussen Papendrecht en Alblasserdam zal kunnen worden gedicht, aan welk karwei met man en macht wordt ge' werkt. Schoutven Duiveland Het gebied van Haamstede is het voornaamste gesnaard gebleven ge bied van Schouwen - Duiveland. Noord-Beveland lijkt gedeeltelijk door de zee verzwolgen, al krijgt mén de indruk, dat. het water niet bijzon der hoog staat. Van sommige huizen kan men de voordeuren bijna geheel zien. Bij Kortgene en Geersdijk is de toestand ongetwijfeld het ergste. De rest van het eiland lijkt matig ge troffen. Walcheren Walcheren ziet er al bijna even troosteloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlissin- gen liiken van bovenaf aanzienlijk. Het Oostelijke en Zuidelijke deel van Zeelands tuin is opnieuw verdron ken. Zeeutvsch Vlaanderen Langs de kust van West-Zeeuwsch Vlaanderen vliegend, lijkt de situatie daar gunstiger. In de buurt van Ter- neuzen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen staan vrij veel polders blank. Ernsti ger is de situatie bij Walsoorden en Hontenisse. Bii eb ziet men het water door de gaten in de dijk de Schelde in stromen. Zuid Beveland Zwaar is de wonde, die aan de zwa re zeedijk in de punt van Baarland op Zuid-Beveland is toegebracht. De achterliggende polders zijn volge stroomd. Ten Oosten van het kanaal KruiningenWemeldinge ziet even eens een groot gat in de dijk. Krui ningen is slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de daken der huizen. Een der veerboten ligt honderden meters landinwaarts De streek van Krabbendijke ligt als een eiland van gelukzaligheid tussen de grote watervlakten, die zich verder naar Rilland en Noordelijk daarvan uitstrekken. De indruk wordt gewekt, dat zowel de grote weg naar Goes als de spoorlijn gedeeltelijk overspoeld en weggeslagen zijn. Van de brede Oosterschelde af ge zien, lijkt het of deze zeearm zich diep landinwaarts voortzet in het ge bied van Woensdrecht .Zuidelijk van Bergen op Zoom en Noordelijk van die stad in de richting Halsteren steenbergen. Tholen Over een grotendeels gespaard ge bleven Tholen ontwaart men dan in de verte reeds de geweldige water vlakte rond Dinteloord. Willemstad en Moerdijk. Stavenisse is zwaar ge teisterd. Vandaar komende lijken de over stroomde gebieden van de Hoekse Waard, het eiland van Dordt en IJs- selmonde minder ernstig, hoewel zij op zichzelve reeds rampzalig genoeg zijn. Een benauwende indruk daar entegen maken de Alblasser- en Krimpenerwaarden woordelijkheid niet op zich nemen In het donker een haven binnen te va ren, waar voortdurend boten in en uit gingen. De koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereen volgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy'-hal- len bezocht. In de Ahoy'-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schou wen en Duiveland. Om 21.00 uur gisteravond kwam H.M. te Soestdijk terug. H.K.H. prinses Wilhelmina heeft gistermiddag Hoedekenskerke be zocht. Vervolgens begaf zij zich naar Kruiningen, Hansweert-Oost, Goes, Wolphaartsdijk, 's-Gra venpolder, Kwadendamme. Driewegen, Ouder- wande, 's Heerenhoek en Leeuwen dorp. Via de Sloepolder gig zij vervol gens naar Walcheren. Om half zes arriveerde zij in Vlissïngen. Via Kou- dekerke ging zij naar Middelburg, waar zij de nacht heeft doorgebracht. In alle gemeenten onderhield zij zich met nabestaanden van de slachtof fers, met autoriteiten en met werk lieden, die bezig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag gaat prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Zuid-Beveland. Ook zal zij een bezoek aan Zierikzee en aan andere gemeenten op Schou wen-Duiveland brengen. Toestand bij Bruinisse ernstig Volgens een bericht van de burge meester van Bruinisse zijn nog vele personen aanwezig in Oosterland en onmiddellijke omgeving. De burge meester verzocht schepen voor de evacuatie te zenden. Blankenham: tien gulden per inwoner! In de kleinste gemeenten blij ken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft £5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per ge zin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of f 7,20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gul den pe» gezin op. In Sassenheim is door de bloembollenbedryven f 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft £54.364 opgeleverd. Water, water en nog eens water is alles wat het oog ziet. Temidden van deze troosteloze uitgestrektheid ligt Ooltgensplaat, verlaten in de eenzaamheid. (Luchtopname A.N.P.-Foto) PRINS BERNHARD KOMT TERUG Prins Bernhard der Nederlanden heeft, in verband met de overstro mingen besloten zijn reis door de Ver enigde Staten te onderbreken en naar Nederland terug te keren. Morgen vroeg hoopt de prins op Schiphol te arriveren. Onmiddellijk na zijn aan komst is Z.K.H. van plan de over stroomde gebieden te bezoeken. De prins heeft verschillende af spraken kunnen uitstellen. Hij hoopfc ever enige weken weer naar de Ver enigde Staten terug te keren. Prins Bernhard heeft voor zijn ver trek naar Nederland op het vliegveld Idiewild de volgende verklaring afge legd: „Ik heb mijn bezoek aan de Ver enigde Staten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de groot ste catastrophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de middeleeuwen, heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welks historische taak 't geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het wa ter te ontworstelen. De huidige cata strophe herinnert er aan dat Hol lands gevecht tegen de zee nog steeds voortduurt. Ofschoon de overstro ming uitgebreide gebieden onder wa ter heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsver woesting te boven waren gekomen, weet ik, dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zijn eeuwen oude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedurende de afgelopen twee dagen hebben be reikt. Alles wat ik u thans wil vra gen is, dat gij uw Nederlandse bond genoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproe ving." Stichting van de Arbeid adviseert Een uur toonafstand Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in ver band met de nationale ramp het vol gende bekend: Ingevolge de Arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in onder nemingen. waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder be grepen langer te werken en wel tot het max. aantal uren, dat krach tens de Arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een dringend beroep gedaan op alle Nederlandse werk-" gevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navol gende maatregelen ten uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgevei een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal OD korte termijn zo mogelijk door alle werknemers tenminste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daar mee verdiend wordt, zal verhoogd met een gelijk bedrag van de ziide van de werkgever, eveneens worden afge staan aan het Nationaal Rampen fonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een gel delijke biidrap£ van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1