ERGSTE IN WEST-BRABANT IS ACHTER DE RUG Zevenbergen nog veilig Franse hulp uit Duitsland STROOM VLUCHTELINGEN HEEFT ROTTERDAM BEREIKT Utrecht verwacht ongeveer 30.000 geëvacueerden Ongeveer 5000 Amerikaanse troepen in ons land aangekomen Hulp van alle kanten wordt geboden 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Bewoners van het dorp VOSMEER werden gisteren in veiligheid gebracht Men vreest dat 50 mensen zijn omgekomen (Van onze verslaggevers) W e s t-B r a b a nt, Dinsdag TJET gëisoleerde dorp Nieuw Vosmeer «t West-Brabant (bij Steenbergen), dat zoals wij gisteren meldden, is verdwenen onder de golven van de aanstormende Ooster- schelde, werd Maandag geheel geëvacueerd. Tot tien uur 's ochtens nog, heeft de moedige kapitein van de common, do's uit Roosendaal met zijn kleine motorboot téllcens toeer groepen mensen, van de zolders der 1500 zielen tellende ge meente gehaald. Nadat hij dus meer dan 2.) uur aan een stuk bezig is geweest, kwam een grote troepenmacht op het drassige eindje dijk van waaruit de boten weg konden varen aan, met een groot aantal platbodemvaartuigen en schijn werpers voor het geval nog tot in de nacht zou worden doorgetoerkt. Toen om zes uur gisteravond allen in veilig heid waren gébracht, bleek dat door het instorten van vele huizen in de nacht van Zaterdag op Zondag vijftig mensen het leven hadden verloren. Als een van de laatsten kwam burgemeester Janssen, die een gebroken man is, op de vaste wal. Het water stond toen tot aan de dakgoot van de huizen. Gisteravond ging een nieuw gerucht door de reeds zo zwaar getroffen streek. De dijk tussen Steenbergen en Kruisland zou op doorbraak staan. Tot diep in de nacht reden de auto's af en aan en ook Kruisland is nu een verlaten dorp. Extra hulp moest worden gerequireerd om de honderden koeien en paarden in veiligheid te brengen. Vannacht vocht men om de verbindingswegen vaar Steenbergen, dat het centrum is van de hulpverlening. Rucphen, dat een ziekenhuis heeft, en dus van belang is bij de evacuatie van bejaarden ligt ten opzichte van Bergen op Zoom geïsoleerd. Men kan er nog komen via Dinteloord en langs Roosendaal. Roosendaal zelf loopt nog geen gevaar. De stad is nu wél erg overbevolkt, omdat men evacué's moeilijk naar elders kan afvoeren, doch de hulpvaardigheid houdt gelijke tred met het stijgen van de nood. dus gisteravond om 10 uur, toen het water weer hoog stond, on danks alle goede verwachtingen tijdens deze met zon begonnen dag, weer ernstig. De strijd werd nu vooral ook gevoerd In de gemeente Fijnaart, waar als door een wonder, de dijk van Zwin gelspaan naar het Oosten behouden was gebleven. Spoelde het water in de nacht van Zondag op Maandag over deze dijk heen, in de" vroege ochtend uren van Maandag en de gehele dag door was er zo hard gewerkt, door duizenden militairen en honderden stu denten uit alle delen van het land, dat tegen alle verwachtingen in, de dijk behouden kon blijven. In den beginne had men de zandzakken vooral boven op de dijk gelegd, hetgeen weinig doel treffend bleek, doch later kwam rijs hout, en konden de zakken vóór de dijk in het water worden gegooid, zodat van ondermijning geen sprake was. De meeste slachtoffers in deze gemeente zijn in «1e nacht van Zaterdag op Zon dag in het gehucht Heiningen geval len, waar men vreest voor bijna 70 mensenlevens. Het gehucht Heiningen, dat op de dijk ligt, ts volledig kapot geslagen. De golven sloegen zelfs door stenen huizen heen. De enige weg naar dit gebied loopt via Standdaarbuiten dat zelfs vannacht eveneens bedreigd werd door het opdringende water in de polder ten Zuiden van Klundert. De Commandotroepen en K.M.A.'ers hebben nog de gehele dag vanuit Hei ningen verbindingen met boten kunnen leggen naar Willemstad, waar de toe stand redelijk zou zijn. Reeds vandaag hoopt men in dit hele gebied 'met de kadaveropruiming te beginnen ter voor koming van epidemieën. Veel vee is ook verloren gegaan doordat sommige boe ren het vee in de stallen vastzette, zo dat het niet met het water naar boven kon drijven. Toen het water in het mid den van de dag wat was gezakt, zag men de bewoners van Heiningen ver slagen bij hun vernielde huizen in de snerpende wind staan» XJET was gedurende de dag van gis- 11 teren in West-Brabant duidelijk te merken, hoezeer heel Nederland eensgezind en spontaan helpt bij het lenigen van de nood. Toen gisteravond om 10 uur 300 man verse troepen uit Breda de dood vermoeide jongens aan de dijk bij Zwingelspaan aflosten, was de toestand zeer verbeterd. In de hot sende legerwagens op de terugweg vie len tientallen dwars over elkaar in slaap, doch sommigen vonden nog kracht om de gebeurtenissen van de dag en de daaraan voorafgegane gruwelnacht de revue te laten passeren. De militairen klaagden er toen over, dat sommigen van hen onder levensgevaar met kleine bootjes naar de geïsoleerde boerderijen hadden moeten roeien, omdat de boeren zo vaak weigeren op tijd te evacueren. Dodh kan men heT^sge Westbrabantse boeren, die ook in de oorlog zo ernstig hebben geleden, verwijten, dat zij soms outrance gehecht zijn aan hun huis en him vee? Toen een van de boeren, die de groep de hele dag, ondanks gebrek kige kleding en snijdende hagelbuien, leiding had gegeven bij het werk, de jongens daar opmerkzaam op maakte, toen was de vrede al gauw hersteld. Een enkele sigaret, die nog niet doorweekt was, werd opgestoken en stilte, om het samen doorgestane, daalde neer op de zwaaiende en hotsende wagen. Zo was de stemming overal. Een geladen vast beradenheid, een grote rust, geen pa niek. Ook bleek gedurende deze laatste nacht, dat de verliezen aan doden in deze streek bijna overal onder de 1 van het aantal der getroffen inwoners blijven. Merkwaardig was ook de tegen stelling tussen de slapende dorpen, ach ter het vloedfront, en de dorpen eraan, die werden geëvacueerd, terwijl het opgedreven vee soms de weg haast ver sperde. EEN merkwaardig verhaal over de kwestie van de slapende dijken in het achterland deed vannacht de ronde. Over het probleem van het om ploegen van de slapende dijken zou nog onlangs door de dijkgraven van West- Noord-Brabant zijn vergaderd met het Ministerie van Waterstaat, doch toen zou door de deskundigen zijn gezegd, dat er weinig bezwaar was tegen het omploegen van deze toen nog nutteloze dijkjes, waarvan thans zoveel afhangt. Velen in de eafé's, achter het front, waren 4S uur achter elkaar bezig ge weest. De tekenen van de stormnacht stonden op hun gezichten te lezen en onderwijl daverden buiten de colonnes met helpers voorbij. Helpers uit geheel Nederland: studenten, arbeiders, mili tairen. vooral militairen, doch ook jon gens van 16. 17 jaar uit Groningen en Limburg. Later in de nacht was het al gemene gevoel, dat hier in West-Bra bant het grootste gevaar was geweken, nu de wind afnam en naar het N.O. was gedraaid. Terugrijdend, het veilige land van Brabant in, bleken alle wegen naar het Westen vol met eindeloze files vracht- en personenauto's. Vrachtwa gens met zandzakken, met rubberboten, met plezierboten, met meel. met kleren, met bli'kke voedsel en 'brancards, vracht wagens met schoppen, met keien, met zinkstukken voor het herstel der dijken en met duizenden helpers; particuliere wagens, die kleine roeibootjes op de kap hadden vastgebonden of die wagentjes met kleren hadden aangehangen. Het was in deze nacht, de tweede na de rampspoed, duidelijk dat Nederland wakker was en bereid. Dat was een ge ruststellend gevoel voor hen. die thans nadat zij 48 uur in de wind en de hagel hadden gestaan op golvende dijken of tot hun kin in het water om door touwen met elkaar verbonden te trachten men senlevens te redden, 'huiswaarts keerden om te gaan slapen. De gehele nacht door en nog aanzwellend in de ochtend bleef het stromen op de wegen van Brabant: de vijand tegemoet. (Van een onzer verslaggevers) Zevenbergen, Maandagavond. Het gemeentehuis van Zevenbergen Is het hoofdkwartier van waaruit een ver beten strijd wordt geleverd óm het be houd van de polder Bloemendaal, de Noordtorenpolder, het Oude Land van Standdaarbuiten, en de Monseigneur Winterpolder, die door het water in de omliggende polders wordt bedreigd. De verbinding tussen Zevenbergen en Klun dert raakte in de loop van Maandag verbroken, doordat de weg door het water werd ondermijnd. Het dorp Klun dert, dat vrijwel geheel is ontruimd, raakte hierdoor geïsoleerd. Te voet kan men het nog slechts bereiken langs de Stoofdijk, die echter ook zwakke plek ken heeft. Slaagt men er ln het uit het Oosten opdringende water achter de spoordijk MoerdijkBreda te houden en ook de Stoofdijk te behouden, dan loopt Zeven bergen geen gevaar. Veiligheidshalve heeft men de lage delen van Zevenber gen ontruimd. 166 MAN FRANSE GENIETROEPEN met amphibievaartuigen, bulldozers, vrachtwagens en pontons kwamen van ochtend 6.30 uur te Venlo uit Koblenz ons land binnen op weg naar Bergen op Zoom. Luitenant-kolonel H. van der Slugs begroet de Franse commandant E. Vidal. P.T.T. zet de klok terug IN LUNTEREN WEER KOFFIEMOLENS (Van onze correspondent) E d e, 3 Februari In Lunteren (gem. Ede) wil de P.T.T. de kiok terugzetten door een aantal op het Edese telefoonnet aangesloten abonné's over te hevelen naar het Bar- neveldse net. In Ede heeft men edhter automatische toestellen doch in Barne- veld zwoegt men nog met de prae- historische ..koffiemolens".A'l'le gesprek ken naar en uit Bameveld moeten aangevraagd worden en vooral op de spitsuren duurt het uren eer men aan sluiting heeft. Het gaat vlugger op de fiets, zeggen de spotters wel eens. Enige tijd geleden kregen de Lunterse telefoonabonnees een aanzegging van P.T.T., dat de bedrijfsgrenzen tussen Ede en Bameveld verlegd zouden wor den. De betrokkenen dienden direct protesten in, maar toch begon P.T.T. met het leggen van enige kilometers dienstleiding. De „koffiemolens" werden inmiddels reeds op de bestemde adres sen gedeponeerd. Inmiddels is de datum van „inlijving" die eerst was bepaald op 2 Februari, op het laatste ogenblik tot nader order uitgesteld. FOOR HET RODE KRUIS Ten bate van de afdeling Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis zal er Donderdag 5 Februari 20 u. een feest avond worden gehouden in gebouw Nieuwendammerham, Meeuwenplein 2, hoek Adelaarsweg. De toneelgroep „2.46" zal die avond een blijspel in drie bedrijven opvoeren, „De rare familie"; de band van de R.P.S. zal muzikale medewerking verlenen. Programma's zijn te verkrijgen bij mevrouw Voor werk, Meidoornplein 3. mevrouw Van Mens. Nachtegaalstraat 50 en bij de heer Schenck, Pelikaanstraat 15. - B. en W. van Amsterdam vragen de raad voor de inrichting van een ste riele weefselkweekkamer in het Histolo- gisch Laboratorium der Universiteit van Amsterdam, ten behoeve van een onderzoek naar de oorzaken van het ontstaan van de rheumatiek, een crediet van 8500 beschikbaar te stellen. Morgen (Woensdag) van 12.3013 u. en van 13.1013.30 u. in de Eng. Herv. Kerk op het Begijnhof gebedsdiensten onder leiding van ds H. Bremer, collecte in haar geheel voor het Nat. Rampen- MET ZOEKLICHTEN VAN HET LEGER tast men het water af bij Halsteren. Honderden getuigen van het ontzaglijke leed, dat de Eilandbewoners te dragen hebben (Van onze correspondent) Rotterdam, 3 Februari nOTTERDAM kan zich, doordat het zélf weinig van .de watersnood te lijden heeft gehad, geheel instellen op het verletten van hulp en onderdak aan vele duizenden, wier have en goed verloren is gegaan. Een geregelde stroom van auto bussen, waarin talrijke gezinnen zijn gezeten, passeert gedurende laatste 2// uur de stadsgrenzen en sedert de laatste uren arriveren er ook schepen met vluchte lingen, afkomstig van de meest getroffen eilandenaan de Oosterkade; ook een coaster met vluchtelingen is op weg naar Rotterdam en wordt vanmiddag om .'t uur in de Maasstad verwacht. Van de Oosterkade te Rotterdam vertrekken ook telkens weer schepen met kledingmedicamenten en voedsel naar de meest bedreigde punten op de eilanden om straks zo mogelijk met vluchtelingen terug te keren. De grote Ahoy-hal is het centrale punt, waar de evacué's worden verzameld en vandaar worden zij zo spoe dig mogelijk bij burgers ondergebracht, opdat men anderen weer m de Ahoy-hal kan ontvangen. De enorme Ahoy-hal is in een slaapzaal herschapen. De betegelde vloer gaat schuil onder 3000 stretchers, welke de G. G. D. van de landmacht ter beschikking heeft gestéld. Het Rode Kruis heeft voor voldoende dekens zorg gedragen. Het paviljoen Rotterdam dient als opslagplaats van kleding, schoeisel en beddegoed, kinderwagens en wiegen, die in grote hoeveelheden uit alle delen des lands naar Rotterdam zijn gestroomd. Er is een aparte eetzaal, waar 500 mensen tegelijk het middagmaal kunnen gebruiken. De leiding is in handen van Sociale Zaken, de U. V. V., de G. G. D. en het Rode Kruis. OM elf uur vanmorgen heerste er een enorme drukte in de grote hal. In allerijl werden vele honderden bed den in gereedheid gebracht omdat er elk ogenblik weer nieuwe vluchtelingen kon'den worden vernacht. Er wordt zelfs een aantal van 3000 genoemd. Daarom heeft men ook in andere delen van de stad nog extra kleding, schoeisel en lijf goederen opgeslagen. Over het algemeen is er veel kle'ding bij de invasie van het water verloren gegaan. Een apart gedeelte van de Ahoy is als ziekenzaal ingericht. De meeste ziekenbedden waren vanmorgen bezet; er waren nogal wattmensen, die zeer van de. koude te ajdgiï hebben gehad, en begrijpelijk Jtadüen ook velen shock opgelopen. Om, acht uur gisteravond heeft H. M. de Koningin geheel onverwacht een bezoek aan de Ahoy-hal gébracht. De Koningin had eerst het Fijenoord-stadion bezocht, dat echter niet meer als ont vangstcentrum dienst doet in verband met de b eperkte accomodatie. De lei ding van het Ahoy-centrum ontving toen plotseling een telefonisch bericht van het Fijenoord-stadion, dat H.M. had medegedeeld zich naar het Ahoy-com- plex te zullen begeven. De Koningin heeft met verscheidene vluchtelingen ge sproken en naar hun belevenissen ge vraagd. Het leed, dat zeer vele vluchtelingen te doorstaan hebben gehad, is niet te be schreven. Vele honderden hebben de dood voor ogen gehad en even zovelen hebben gezien hoe hun familieleden in het ijskoude water om het leven zijn ge komen. Dan was er nog de tergende on gerustheid over het lot van elders op de Eilanden wonende familieleden van wie men na de rampzalige watervloed niets meer had vernonïen. ET ene relaas dat wjj te horen kre gen was al droeviger dan het andere. Landbouwer Borel, die 64 jaar oud is, en die met zijn 62-jarige vrouw, zijn twee dochters en een schoonzoon in een boerderij te Strijen Sas woonde, heeft urenlang met zijn gezin in de nacht van de overstroming tijdens de stormwind op een brok van het dak op het water rond gedreven. Zijn vrouw is ten slotte in zijn armen gestorven. Hg Garnizoenscommandant van Makassar doodgeschoten Zaterdagavond is de plaatselijke mili taire garnizoenscommandant van Ma kassar. kapitein W. E. Sumati, in zijn huis doodgeschoten door vijf onbekend gebleven personen. De aanvallers stop ten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis binnengingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. Luitenant Mutalessy. die zich in huis bevond, werd eveneens gedood. Mevrouw Mutalessy werd gewond. De onbek 1 gebleven personen schoten van ac :er de gordijnen. Overste Warouw, die zich in Menado bevindt, werd telegrafisch op de hoog te gesteld. Zij zullen bij particulieren en in enkele Jaarbeurs hallen worden ondergebracht (Vat onze correspondent) Utrecht, 3 Februari VANDAAG ïs men in Utrecht begonnen met het onderdak brengen van een groot aantal geëvacueerden, hoofdzakelijk van Goeree en Over- flakkee. Men verwacht hier circa 30.000 personen. De vluchtelingen worden voorlopig ondergebracht in de Jaarbeurshallen op het Croezelaan- terrein. Het gisteren opgerichte Comité Hulpactie voor de Slachtoffers van de Watersnood beschikt over voldoende adressen van particulieren. Het aantal aanbiedingen was indrukwekkend groot. Ook de provincieplaatsen zijn zeer actief. Zeist heeft het Oude Slot gereserveerd voor ontvangst van ge- evacueerden. In de stad Utrecht is bovendien een centraal depot gevestigd voor goederen. Een snel georganiseerde inzameling in de stad heeft verrassende resultaten opgeleverd. Met ongeveer 60 vrachtauto's en geassisteerd door de padvinderij, heeft het Rode Kruis in samenwerking met het hulpcomité onder de Utrechtse bevolking een zodanige voorraad kleding en huisraad bij elkaar verzameld, dat deze zelfs te groot was voor de enorme fruithal van de groenten- en vruchten veiling. Extra hallen van de Jaarbeurs waren nodig om alles op te slaan en te sorteren. Er wordt drastisch gehandeld. Grote partijen zijn reeds onderweg naar de getroffen gebieden. Honderden dames, padvinders en andere vrijwilligers helpen mede. Utrecht is nu een reservaat, waaruit men naar behoefte kan putten. De politie vestigt er de aandacht op, dat nog steeds vele évacuees worden vermist. In verband hiermede moeten allen, die zich binnen de gemeente Utrecht bevinden, zich zo spoedig mogelijk melden bij het hoofdbureau van politic Zes helicopters, 15 vliegtuigen en vele marine- vaartuigen modem uitgerust, bieden hulp bij redding en evacuatie (Van een onzer verslaggevers) rpOEN It.-generaal Manson S. Eddy, de chef-staf van het Amerikaanse leger in Europa, gisteren in gezel- ap van hoge Amerikaanse mili taire autoriteiten een vlucht had gemaakt over de overstroomde ge bieden in het zuidwesten van ons land, is hij diep onder de indruk gekomen van het ontzaglijke leed, dat daar door duizenden mensen wordt geleden. Hedenmorgen sprak hij tijdens een persconferentie in het hoofdkwartier van de U.S. Mili tary Assistance Advisory Group (M.A.A.G.) in Den Haag, waar hij een uiteenzetting gaf van de Ameri kaanse militaire steun aan ons land, de hoop uit, dat het ergste leed geleden was. Onmiddellijk na zijn vlucht over de getroffen gebieden voerde generaal Eddy gistermiddag besprekingen met hoge Nederlandse burgerlijke en mili taire autoriteiten over eventuele steun van de Amerikaanse troepen in West- Duitsland om te helpen het leed zo spoedig mogelijk te verzachten. Op ver zoek van de Nederlandse regering zullen de leden van de staf van gen. Eddy in ons land blijven in afwachting van de Instelling van een speciale militaire hulp-missie (American military relief mission) onder leiding van generaal R. Hendrix, die haar zetel zal krijgen in de Juliana-kazeme in Den Haag. Deze missie zal de Nederlandse generale staf die ook in de Juliana-kazerne zetelt, met alle mogelijke hulp terzijde staan. Op het vliegveld Gilze Rijen zijn in middels Amerikaanse vliegtuigen gear riveerd, waaronder een C-19 vrachttoe stel (een zogenaamde flying boxer), twee amphibie-vliegtuigen en een lief- schroef vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht in West-Duitsland, terwijl het Amerikaanse leger zes hefschroef- vliegtuAgen en vijftien verkenningstoe- stèllen zal zenden om de Nederlandse luchtmacht behulpzaam te zijn bij het afwerpen van levensmiddelen-, kleding en dekenpakketten, enz. Voorts werden twee afdelingen van de 511th Quarter master Aerial Supply Company, deskun digen in dropping-aangelegenheden, naar het vliegveld Valkenburg (Z.-H.) gediri geerd, om het verlies van goederen zo klein mogelijk te maken. ii 's-Hertogenbosch werden heden morgen vroeg reeds 300.000 lege zand zakken en 20.000 schoppen ter beschik king van de Nederlandse troepen gestéld voor herstelwerkzaamheden aan de door gebroken dijken. Voorts stélde de generaal onmiddellijk een hoeveelheid waterzuiveringsmidde len ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten, intotaal bijna 8000 kg aan tabletten en poeder om zoet water te zuiveren van ziektekiemen e. d., en ma terieel voor de evacuatie van de bewo ners van getroffen gebieden, waaronder twee afdelingen met ducks en hef- schroefvliegtuigen. De benzine, die nodig is om de vaar- en voertuigen op gang te hou den zal ook uit Duitsland worden aangevoerd. De Amerikaanse marine zendt twee marine-vaartuigen en een landings vaartuig, terwijl alle patrouillevaar tuigen in gereedheid worden gehou den, om, zo nodig, naar de getroffen gebieden op te stomen. Voor zover generaal Eddy had kun- nen nagaan, was hem gebleken, dat er, vooralsnog, geen tekort aan medicamen ten en medische eenheden bestaat. Toch had hij reeds maatregelen getroffen om VLUG MET HET MES De procureur-generaal bij het g< rechtshof in Amsterdam heeft vanmor gen bevestiging gevraagd van een vonnis van de rechtbank in Haarlem twee jaar met aftrek wegens poging tot doodslag tegen een 38-jarige tuin dersknecht uit Haarlemmermeer. In Juni j.l. heeft verdachte zijn be nedenbuurvrouw met een broodmes in de borst gestoken. Hij was kwaad, om dat zijn benedenburen hem niet volgens belofte op een autorit hadden meege nomen. In zijn requisitoir zei de p.-g., dat volgens de geneesheer het slachtoffer als door een wonder het leven heeft be houden. De verdediger vroeg het hof, een deel van de straf voorwaardelijk op le leggen. oniverwijld medische eenheden uit Duits land te laten komen', indien daaraan be hoefte zou bestaan. In totaal zijn thans 4 a 5.000 man Amerikaanse troepen in ons land aangekomen om behulpzaam te zijn bij de evacuatie en herstelwerk zaamheden. Deze troepen staan onder commando van Nederlands territoriaal bevelhebber, lt.-gen. D. C, Buurman van Vreeden, die ook voor huisvesting en voeding in de omgeving van Breda zal zorgen. Tenslotte verklaarde generaal Eddy vol lof te zijn over de reeds getroffen maatregelen en hij zegde het Naerlandse volk alle mogelijke hulp en steun toe. die in zijn vermogen liggen. Hem was door de Nederlandse autoriteiten verteld, dat bij de ramp in het gebied van de Zeeuwse eilanden rond één millioen zielen betrok ken zrjn. Generaal Eddy vertrekt morgenoch tend weer naar zijn hoofdkwartier in Heidelberg. De vrouw was 's morgens om half zes wakker geworden doordat het water de boerenwoning deed kraken. Zij heeft haar man en haar kinderen nog gewekt. De twee mannen zijn naar de schuur geijld om te proberen de 15 koeien en de drie paarden te redden. Achter deze schuur lag het 'bouwland, 10 h.a. groot. Er stond in de stal ongeveer een voet water toen men er binnen kwam. Plot seling bezweek de staldeur en stroomde het water met donderend geraas de schuur binnen. Men had niet de kracht de deur, die toegang tot het woonhuis gaf. te openen, omdat deze onder de druk van het water stond. „Ik heb toen mijn vrouw en twee dochters toegeroe- Den, dat ze zich naar de vliering moes ten begeven", vertelde de boer. „Mijn schoonzoon en ik zijn toen op een hooi schelf in de schuur geklommen, di( spoedig begon te drijven en ten slotte door het water tegen het dak werd ge drukt. Daardoor begonnen de muren van de schuur te scheuren en tenslotte stortten deze met veel geraas in. Een der muren kwam op het dak van de vliering terecht. Dat 'betekende de red ding van mijn vrouw en dochters, want er ontstond een groot gat waar door heen zij konden ontsnappen. Met veel moeite hebben wij toen het drietal op het drijvende stuk dak, waarop wij zateu, getrokken. We dreven in de richting van de dijk, die onze enige redding kon zijn, Helaas werden wij, vlak bij de dijk gekomen, door de storm weer wegge dreven. Ons vlot bleef toen haken aan de kruinen van enige 'bomen die ïn het water stonden. De angst en de koude, die wij te doorstaan hebben gthad, zijn niet onder woorden te brengen. Mijn vrouw stierf van uitputting, kort voor dat er hulp kwam opdagen. Na' nog enige ellendige uren kwam de hulp. Met behulp van pakken stro en planken heeft men een lange 'brug geslagen van de dijk naar de plaats, waar ons vlot vast zat. TALRIJKE andere vluchtelingen heb ben gedurende deze verschrikke lijke nacht evenveel angsten uitge staan eer zij konden worden gered- De verhalen spreken boekdelen van alle leed en ontzetting die de eilandbewoners te doorstaan hebben gehad. Zo vertelde onder de landbouwer Donkersloot uit Ootgensplaat, dat dit reeds het derde onheil was, dat zijn woonstede heeft ge troffen. In het begin van de oorlog werd het gebied rond Ootgensplaat geïnun deerd. In 1944 moest de bevolking voor het oorlogsgeweld vluchten en werd het gebied weer geïnundeerd. De man was toen met zijn gezin in Groningen te recht gekomen. Dit alles was echter niets bij deze ramp vergeleken, zeide hij. De man is er Zaterdagnacht in ge slaagd met zijn vrouw en zes kinderen, van wie de jongste zes maanden en de oudste achttien jaar is, tijdig de dijk te bereiken. Daar heeft men tot Zondag middag vijf uur in storm en regen op redding zitten wachten. Toen die einde lijk kwam opdagen en hij zijn gezin veilig wist, is hij zelf actief aan de red ding van de andere dorpsbewoners gaan deelnemen en heeft hij met een bootje 250 mensen het leven gered. Hij zeide geen toevluchtsoord in de buurt van Rotterdam te hebben. Zodra men echter een tijdelyk onderdak voor zijn gezin gevonden heeft, wil de man terug om verder zijn medemensen hulp te ver lenen. Van de angst en het leed, dat de dieren op de Eilanden te doorstaan heb ben gehad, wisten talrijke vluchtelingen te getuigen. De paarden stonden lange tijd luid hinnekend tot aan hun hals het ijskoude water, voor zij de strijd opgaven. Vijf jongens uit Groningen, die met een grote vrachtauto een sloep met aanhangmotor naar de bedreigde punten hebben gebracht, konden, op de Eilan den aangekomen, op een gegeven mo ment al dit dierenleed niet meer aanzien. Zij hebben de sloep te water gelaten en enige koeien aan een touw door het ater naar het droge gesleept. Een korperaal van het Rode Kruis, die de laatste 72 uur onafgebroken in touw was geweest, vertelde ons iets over het zwaar getroffen 'srGravendeel, waar het aantal slachtoffers ïn de honderden schijnt te lopen. Bij het invallen van de duisternis gisteravond hebben de hulp troepen in 's-Gravendeel twee heel ern stige zieke patiënten en een tiental een zame kinderen op zolders moeten ach terlaten; aangezien vele huizen tot de nok toe onder water verdwenen was het niet mogelijk hen gisteren nog te redden. Doordat een vlet op de punt van een verborgen dak lek stootte, sloeg dit vaartuig om en kwamen de patiën ten, die ermee werden vervoerd, en hun redders in het ijskoude water terecht. Zij werden echter gered. Een Rode Kruis- zuster, die 65 uren achtereen zieken en gewonden in een bootje had vervoerd, beleefde een nooit te vergeten moment, toen zij op de zolder van een huis, da.t tot de 'dakgoot toe in het water stond, een kindje ter wereld hielp brengen. Tramdienst naar Bergen Voorlopig 14 Februari voor het laatst De minister van Verkeer en Water staat heeft ingestemd met de staking van de tramdienst AlkmaarBergen Bergen aan Zee, met dien verstande, dat de tramdienst gedurende de badseizoe nen 1953, 1954 en 1955 nog zal moeten worden gehandhaafd. De staking van de reizigersdienst zal ingaan op 15 Februari 1953. Zaterdag 14 Februari rijden de trams dus voor het laatst. Van 15 Februari af wordt het vervoer van reizi gers overgenomen door een autobus dienst van de N.V. Noordhollandse Auto busdienst-Onderneming Bergen-Binnen te Bergen, Noord-Holland. De staking van de goederendienst geschiedt ingaan de 1 Maart 1953. Begin en einde van de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 zullen worden vastgesteld door de rijksinspec teur van het verkeer te Amsterdam, Landelijke Landbouw- voorlichtingsdienst De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ingesteld een Landelijke Landbouwvoorlichtings- raad, waarin overleg gepleegd zal wor den betreffende de landbouwvoorlich ting in de ruimste zin. In deze raad is benoemd: als lid, tevens voorzitter: ir A. W. van de Plassche, directeur-gene raal van de landbouw, te Voorburg. ONRUST OVER SCHEPEN Zowel in Groningen, waar de eige naar woont, als in Rotterdam, waar de rederij Königsfeld, voor wie het scheepje voer, gevestigd is. maakt men zich zeer ongerust over het lot van het 380 ton metende motorschip Brevo. Sedert Vrijdagmiddag 13 uur. toen het uit Hansweert in Zuïd-Beveland met een lading stukgoederen voor Duitsland ver trok. is het scheepje spoorloos, hoewel het radio aan boord heeft. Van het 297 brt metende m.s. Sal- land, eigenaar gebr. Teekman te Zwolle, is na het vertrek op 29 aJnuarï van de Zuidkust van Engeland, met besteip- ming Stockholm, niets meer vernomen. De bevrachters van het 267 brt metende Nederlandse motorkustvaar tuig Jan Kreumer, eigenaar J. Kreumer te Vlaardingen, maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek uit Rot- terdam ap 30 Januari met bestemming Esbjerg, heeft men niets meer verno men. T TIT alle delen van de wereld komen bewijzen van hartelijk meeleven met de ramp, die ons land heeft getroffen, binnen. De president van de Ver. Staten, koning Boudewijn, de groothertogin van Luxemburg en andere staatshoofden zonden aan de Koningin telegrammen van deelneming. Ook de Paus zond door tussenkomst van de internuntius een telegram. Treffend zijn de toezeggingen van daadwerkelijk hulpbetoon. De Britse marine zond negen helicop ters naar Nederland, vier toestel len zijn reeds ingeschakeld bij het red dingswerk in de noodgebieden. Een staf van 17 man voor onderhoudswerkzaam heden is eveneens naar Nederland ge zonden. Andere hefschroefvliegtuigen, waaronder twee nieuwe, staan klaar. Ook medische groepen, bestaande uit ongeveer tien artsen, enige honderden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers, zijn ter beschikking ge steld. West-Duitsland heeft honderd be roepsredders met motorboten en andere uitrusting naar Nederland gezonden om te helpen bij het reddingswerk. De Sabena zond twee hefschroefvlieg tuigen, van Oslo uit is een vliegtuig met een ton dekens onderweg, het Zweedse Rode Kruis zendt kleding, melkpoeder en kinder voedsel en uit vele landen komt bericht, dat ook daar de organi saties van het Rode Kruis acties voor bereiden. Uit Curasao komt het bericht, dat daar reeds een paar ton aan giften is verzameld; men streeft naar een bedrag van een millioen. In Djakatra is een centraal comité geovrmd onder leiding van de Neder landse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, de waarnemend lioge commissaris en onder voorzitter schap van mr G. E, baron van Itter- sum, teneinde op zo kort mogelijke ter mijn een snelle en daadwerkelijke hulp verlening aan de getroffen gebieden in Nederland te organiseren. De van Indo nesië uit te verlenen hulp zal aanslui ten bij hetgeen in Nederland reeds wordt georganiseerd. De president-directeur van de Willys- Overland zendt een complete ambulance op vier wielen. De Protestantse kerken in Amerika hebben reeds een bedrag van 6000 dol lar overgemaakt voor het aanschaffen van voedsel en kleding en andere arti kelen. Dé Wereldraad van kerken te Genève heeft 6000 Zw. francs ter beschikking gesteld. De Church World Service New York zond 2000 dollar. OOK in eigen land wordt geofferd om het leed van de slachtoffers te v-r- zachten. Een van onze groot, te internationale bedrijven stelde een half millioen beschikbaar. Iemand die onbekend wenst te blijven heeft een bedrag van honderdduizend gulden geschonken. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de aangeloten organisaties hebben een bedrag van 80.000 voor het Natio naal Rampenfonds beschikbaar gesteld. Een collecte, die op de Maandagbeurs te Rotterdam is gehouden, heeft 68.750 opgebracht. Een geldinzameling van de Vereni ging van de Tabakshandól en haar leden 'heeft in één dag ƒ60.000 opgebracht. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben heden besloten ƒ150.000 uit de provinciale kas te verstrekken aan het Nationaal Rampenfonds voor de getrof fen gebieden in het Zuidwesten des lands bovendien Gedeputeerde Staten gemach tigd die maatregelen te nemen, die in de provincie Noord-Holland, inzonder heid voor het eiland Texel, geen uitstel kunnen ljjden. De gemeenteraad van Arnhem besloot een bedrag van ƒ25.000 beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampen fonds. De Drost van Elten heeft medege deeld dat er in zijn grenseorrectiegebied reeds 1742.- bijeen is gebracht. Een wagen met goederen is onderweg ten behoeve van de slachtoffers van de ge troffen gebieden. De Gouverneurs van het 66e en 67e District van Rotary Nederland hebben besloten een bedrag van 5.000 uit het Districtsfonds aan het Nationaal Ram penfonds over te maken. Naar onze Haagse redacteur verneemt heeft de directie van de Bataafsche Petroleum Mij te 's-Gravenhage 500.000 ter beschikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld. De N.V. Philips gloeilampenfabrieken hebben een bedrag van 100.000 aange boden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen omvat, het besluit ge nomen om in de komende week twee uren over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips worden aangevuld met de resultaten, verkregen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem stelt een bedrag van 100.000 ter beschikking. De Ondernemingsraad van de AKU be sloot aan de werknemers aan te bevelen, ten behoeve van het rampenfonds af stand te doen van acht uur loon of 4% van het maandsalaris.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3