Herinneringen aan de Uiver-vlucht Concertseizoen van orkest eist veel zakelijke voorbereiding Raad en daad voor land- en tuinbouw Pim, Pam en Pom in het luchtruim Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging WEK DE GAL IN UW LEVER OP DINSDAG 3 FEBRUARI 1953, No. 28 De komende luchtrace Parmentier werd eerste in Melbourne-race HEEL NEDERLAND LEEFDE MEE De 8 October a.s. in Engeland be ginnende wedstrijd voor vliegtuigen over het traject Engeland—Nieuw Zeeland staat, wat ons land betreft, midden in de belangstelling. De prestaties van de English elec tric „Canberra" en haar bemanning van twee personen geven een in druk van hetgeen men in de snel heidssectie van de Christchurch race kan verwachten. Zoals men weet is deze „Canber ra", een foto-verkenningsuitvoering van de „Canberra"-straalbommen- werper, twee en twintig uur na het vertrek van „Londen Airport" in Darwin in Australië aangekomen. De vliegtijd over deze afstand van ongeveer 10.000 mijl bedroeg negen tien uur. Het toestel, dat was uitge rust met vleugeltip-brandstoftanks heeft slechts drie tussenlandingen gemaakt en telkenmale was de ma chine eerder van brandstof dan de bemanning van voedsel voorzien. Het staat wel vast dat aan de Christchurch-race enige tweemoto- rige ,,Canberra"-vliegtuigen deel nemen. Zij moeten als alle andere toestellen die aan de wedstrijd mee doen, één verplichte tussenlanding maken, n.l. in de omgeving van Basra. Voor het overige staat het iedere deelnemer vrij alle naar zijn inzicht nodige maatregelen te ne men die een snelle volbrenging van de reis mogelijk zal maken. Hij mag, als zijn vliegtuig daarvoor geschikt is, in de lucht brandstof laten in nemen en kan daardoor tussenlan dingen overslaan, behalve die bij Basra. Verwacht mag worden dat de meer-motorige straalvliegtuigen, voor passagiersvervoer niet in de lucht zullen tanken; enige toestellen der Amerikaanse luchtmacht, uitge rust met zuigermotoren, zullen wel van die mogelijkheid gebruik maken De „Uiver" Het is interessant de prestaties van de „Uiver" en haar bemanning in de herinnering te brengen. De „Uiver" won, zoals bekend is, in de Octoberdagen van 1934 de eerste prijs in de handicap-afdeling van de Melbourne-race. Het toestel legde de afstand Mil- denhall-Melbourne (19.877(8) 9.3534) af in drie dagen, 18 uur en 17 minuten. De vliegtijd bedroeg 71 uur en 28 minuten, het oponthoud op de grond 18 uur en 49 minuten. Gezagvoerder was K. D. Parmentier De grootste afstand die de „Uiver" zonder tussenlanding aflegde was die tussen Bagdad en Djask, n.l. 1590 kilometer, daar deed de ma chine 5 uur en 13 minuten over, zo dat de kruissnelheid 306 kilometer per uur bedroeg. Niettegenstaande de, in onze ogen geringe reikwijdte van de Douglas DC-2, PH-A J U(iver), was de prestatie van bemanning en vlieg tuig niet gering. Op de eerste dag immers werd al een afstand van 4500 kilometer afgelegd, op de twee de dag niet minder dan ongeveer 6200 kilometer, de derde dag 5600 kilometer en in de laatste 20 uur circa 3500 kilometer. In die „oude tijd" van by na 19 jaar geleden was de belangstelling voor de Melbourne-race in ons land zeer groot. Over gebrek aan tegenslagen had den wij Nederlanders in de race toen niet te klagen: de trotse drie- motorige Panderjager met Asjes, Geysendorffer en Pronk kwam bij de landing in Allahabad door een onwillig landingsgestel onzacht neer en werd beschadigd. De twee motoren van de „Uiver" maalden rustig duizenden kilome ters, totdat in de nacht van Maan dag 12 op Dinsdag 13 October 1934 het Engelse persbureau Reuter be richtte, dat Parmentier een nood sein had uitgezonden. De bemanning was de koers kv/ijt en cirkelde bo ven Wodonga. Een uur later vloog de „Uiver" daar in noodweer nog rondjes en kort daarop kwam het bericht dat het toestel op de ren baan van Albury bij het licht van de koplampen der auto's van be woners van dit plaatsje een geslaag de noodlanding had gemaakt. De machine was gestrand op 300 kilo meter van de eindstreep.Albury was ontdekt, omdat met de stads verlichting van dit plaatsje de naam was geseind Heel Nederland gonsde. Alle an dere berichten hadden geen aan dacht, het enige wat iedereen inte reseerde was de „Uiver" en Albury. Er was bijna niemand die, toen de kranten waren verschenen, het ra diotoestel in de steek liet. In de bioscopen werden de toeschouwers van het laatste nieuws op de hoogte gehouden en de krantenbureaux hadden een ongekend grote belang stelling. De Nederlandse zenders, die om twaalf uur 's nachts behoorden te INGEZONDEN Onze landbouwpolitiek en de kleine landgebruikers Als men de minister van Land bouw hoort spreken en deskundige Tweede Kamerleden en de Stichting van de Landbouw, over de belangen van de kleine boeren en landge bruikers, dan zou men zeggen, wat zijn die mensen bezorgd voor die kleine boertjes. Zie hier! In 1952 is er 85 millioen voor landbouwsteun uitgetrokken en in 1953 meen ik 111 millioen, alles voor de kleine boer en landgebruiker, zo zegt men. Aardige cijfers niet waar, maar de kleine boer en landgebruiker krijgt daar geen cent van, als hij geen 3 h.a. grond heeft. Toch is een derde van de Neder landse cultuurgrond in handen van de kleine boer. Er wordt beweerd, dat er 250.000 boerenbedrijven zijn, maar daar staan tegenover 500.000 kleine bedrijven beneden de 3 h.a., die van al ie milüoenen geen cent mee krijgen, omdat het nevenbe- drijven zijn. Maar hoeveel boeren boven de ~3 h.a. hebben nog veel en veel groter neveninkomsten aan geld en goede betrekkingen, toch krijgen zij steun, voor lichte gron den, hooiruiters, egaliseren van hun grond, silo's, gierkelders, zelfdrin- kers voor de stallen, verbeteren van stallen, en zaaizaad enz-, noem maar op. De kleine man krijgt van die veelgevulde koek geen hapje mee. En toch als men wil, hij mag wel naar de D.U.W. gaan werken. En nu de aardappelmoeheid. Weer is het de kleine man, die de slagen opvangt. Als je met een halve h.a. midden tussen grote bedrijven in ligt, dan haalt men er u uit, en dan zegt de Plantenziektekundige dienst die grond is besmet. De groten kun nen gerust hun gang gaan. Mij is het verleden jaar overko men, dat 17 controleurs op mijn Y> h.a. bouwgrond hebben gelopen. En nu zeggen ze, die grond is besmet. Geen wonder, iedere veertien dagen stonden er een paar met de hoofd controleur en pareerden door mijn land. En zo zijn er vele gevallen, maar overal moet de kleine man het ontgelden. Wij zijn bejaarde mensen en heb ben onze inkomsten wel hard nodig, maar moeten zodoende grasland la ten scheuren en met kunstmest la ten bewerken, wat enorme onkos ten voor ons meebrengt. Zo zijn er tientallen grote gezinnen, die met sluiten, zouden doorgaan met het uitzenden totdat de „Uiver" in Mel bourne was geland. In Albury werd n.l. koortsachtig gewerkt om de Douglas uit de modder te krijgen en weer startklaar te maken. Dat gelukte en menigeen heeft die nacht nog het bericht gehoord: dat de „Uiver" om twaalf minuten over één in Melbourne was aangekomen. Op Woensdag 14 October leek het wel Koninginnedag in Nederland, overal wapperde de driekleur. Ieder een leed aan „Uiveritis". Jonggebo renen kregen de naam „Uivertje", er werden later „Uiver"-herinne- ringsborden in de handel gebracht, er ontstonden Uiver-straten, Uiver- auto's, Uiver-koekjes, Uiver-liedjes. „Safety- first" Gedurende heel de Melbourne- race is het „safety first" van de KLM nooit overboord gegooid. Steeds is de veiligheid in het oog gehouden. Een tocht op één motor over de Timor-zee, zoals die door de winnaars Scott en Campbell Black in de tweemotorige „Cornet" is uitgevoerd, is nooit in de ge dachten van Parmentier, Moll, Prins en Van Brugge opgekomen. Zij vol brachten de vlucht, zoals ze elke luchtreis zouden hebben onderno men: zonder risico. In de komende Christchurch race zal door de KLM van dit principe niet worden afgeweken. Besprekingen te Parijs Mayer en Bidault naar de Ver. Staten President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bi dault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. In een communiqué werd ver klaard, dat premier Mayer de na druk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China waar „in het gemeen schappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. Minister Bidault verklaarde op besprekingen, die met een onder breking voor een bezoek van Dul les en Stassen aan president Auriol, de gehele dag duurden, dat de Franse regering zou voortgaan met het bouwen van een verenigd Europa. Aan de besprekingen werd, be halve door Dulles, Stassen, Mayer en Bidault, ook deelgenomen door de ministers Pleven (defensie), Bu- ron (economische zaken) en Bour- ges-Maunoury (financiën). Na afloop van de besprekingen verklaarden Dulles en Stassen te genover verslaggevers, dat de be sprekingen zeer vruchtdragend waren verlopen. In Franse diplomatieke kringen geloofde men Maandagavond, dat een der punten van bespreking het verdrag voor een Europees leger is geweest, dat verleden week ter goedkeuring bij de Nationale Ver gadering is ingediend. Men meende, dat de Franse ministers erop ge wezen hebben, dat de nauwst mo gelijke Britse samenwerking met de verdedigingsgemeenschap een grote hulp bij het overwinnen van de weerstand in het Franse parlement zou zijn. Over orkestmensen, die nooit worden toegejuicht (Van een muziekmedewerker) i de solistenkamer van het Rotterdams Colosseum-theater, waar het Rotterdams Philharmon.. h Orkest concerteertis het bij zonder druk; er heerst die nerveuze bewegelijkheid, die men onder musici aantreft vóórdat hun optreden begint. In de hoek van het vertrek staat Theo Olof, die straks Beethoven zal spelen en nu nog even vluchtig enkele passages repeteert. Dirigent Eduard Flipse schijnt zich afgesloten te hebben voor de roezige drukte rondom hem, hij beshideert de partituur en wendt zich tot Olof om nog een detail van een cadensovergang te bespreken. Concertmeester Salvatoro Tomasse is in een geanimeerd gesprek gewikkeld met een Rotterdams medicus, die de solistenkamer is binnengewandeld Plotseling echter verstomt alle conversatie. Er is nadrukkelijk op de deur geklopt, die nu langzaam opengaat: een man-in-uniform ver schijnt, naar wie iedereen in hel vertrek gespannen kijkt. In de stilte komt van ver uil de foyer het geluid van .tinkelende kopjes Met enige pathos declameert deze suppoost zijn aankondiging, als ware hij de oude Graalkoning uit. Wagner's .farsival". Dan klinkt het plechtig: „Mijne heren, het is tijd!" Over enkele ogenblikken zal het ap-' plaus In de zaal opklinken, zal FÜose de dirigeerstok heffen en zullen de vier zachte, mysterieuze paukenslagen ge hoord worden, waarvan men vertelt, dat Beethoven ze noteerde, toen een late bezoeker behoedzaam aan zijn deur klopte De luisteraar in de zaal bespeurt weinig van de geestelijke spanning, waarin dirigent, solist en orkest ver keren. een spanning die een hoogte punt bereikt in de ogenblikken, waar op het podium wordt betreden. Voor hem is een concert een vanzelfspreken de gebeurtenis, waarbij hij zich niet druk behoeft te maken over de inten sieve voorbereidingen, die er aan voorafgingen, de dagelijkse repetities, en allerminst over de enorme hoe veelheid werk, die verzet moest wor den door diegenen, aanwie de zake lijke leiding en de organisatie van een concertseizoen zijn opgedragep. In de solistenkamer van het Colosse um-theater troffen wij temidden van de musici de heer F. H. Berghuys aan, directeur - zakelijk leider - van het Rotterdams Philharmoniseh Orkest. Ook hij keek op, toen de suppoost zijn plechtige aankondiging naar binnenriep, want elk concert immers is mede zijn werk. Daarom onderging hij de span ning van het ogenblik evenzeer als de mensen van het orkest. In de pauze, tussen Beethoven en Strawinsky, vertel- hij ons iets van de vele voorbereidin gen, die nodig zijn vóórdat het schema voor een seizoen voor elkaar is. Het schema „Eerst gaan we kijken, welke vaste concerten we moeten maken" zo zei hij (mensen uit de muziekwereld spreken over een concert of een bepaald werk „maken" en niet over „geven"), „die concerten vullen we aan met de vaste series in andere plaatsen, bijv. Delft, Gouda, Dordrecht, Leiden, Vlaardin- gen en met de jeugdconcerten in Rot terdam. Zo komt het „frame" van hot seizoen voor elkaar. Voorts gaan we de zalen bespreken helaas heeft Rot terdam nog steeds geon eigen concert zaal en bh' de ia'ossariaten infor meren, welke solisten ter beschikking zijn en in welke periode. Daaruit ma ken wo vanzelfsprekend dit alles in nauwe samenwerking met de dirigent een keuze. Wanneer dan vaststaat met welke werken de solisten komen, kan de heer Flipse bepalen, welke couipe- sities hij met het orkest wil uitvoeren. Inmiddels zijn er zo ongeveer zes maanden voorbijgegaan. Van verschil lende kanten hebben we dan al aan vragen lopen voor begeleidingen, bij voorbeeld van oratoriumveremgingen. Dat alles moet zo goed en zo kwaad het --at worden ingepast in ons „fra- KRO heeft 356.000 leden De K.R.O. heeft 855.091 leden en handhaaft daarmede zijn positie van §rootstc Omroepvereniging. Dit is Zon- agavond bekend gemaakt in een fees telijke uitzending, onder de titel „Een bom barst", waarbij tevens de aan brenger van het 350.000ste lid, de heei A. Koopman, uit Alkmaar, is gehuldigd viiifillllliiiiiiiiliiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' ons daarvan de dupe geworden. Wij menen, dat minister, Kamer leden en Stichting van de Land bouw, gekozen door arm en rijk, hier pa-1 en perk aar moeten stel len en niet mogen gedogen, dat zo vele kleine luidjes grote schade toe gebracht. wordt, zonder dat hulp verleend wordt. Een kleine landbouwer te Almelo ine". Gemakkelijk gaat dat niet altijd. Dikwijls is het een heel gescharrel, ter wijl het aantal manifestaties toeneemt. In het seizoen 1951/1952 hadden we er 148 in totaal Financiën „Daarnaast komen natuurlijk de financiële zorgen: er moet op gelet worden, dat liet schema precies in de begroting past en bij dit alles moet er een nauwe samenwerking bestaan met de artistieke leiding, met de dirigent dus, ook omdat sommige werken enorm duur zijn om uit te voeren, met name noviteiten": De taak van de heer Berghuys en de zijnen is totaal anders dan die van de musici op het podium. Zij doen hun werk op de achtergrond in civiel. Nooit betreden zij het podium, keurig in rok met het instrument onder de arm, nooit worden zij enthousiast toe gejuicht en teruggeroepen door een op. getogen publiek, maar toch is hun werk onmisbaar. Zonder deze arbeid zou 'n goed concert onmogelijk zijn, want me de dank zij grondige voorbereidingen en onderhandelingen, mede dank zij het passen en meten in een schema en mede dank zij een zakelijk inzicht kan het orkest een artistiek resultaat be reiken J Na de pauze De pauze is om. Dit keer heeft de suppoost volstaan met de mededeling „dat er geheld is". In de gangen van het thenter haastten zich de orkestle den naar het podium en enkele ogen blikken later staat Flipse achter zijn lessenaar e. klinken de eerste maten Strawinsky's „Petrouchka", dat brillant geïnstrumenteerde werk, dat enwel het uiterste van het orkest en dirigent vraagt. Het publiek is enthou siast na afloop en applaudiseert staan de. De dirigent buigt, het orkest is opge rezen Zij danken. Doch ook namens de werkers „op dc achtergrond". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE SCHADE IN ZANDVOORT De schade aan wegen, toegangen lot het strand en gemeentelijke ge bouwen wordt te Zandvoort voor lopig geschat op ongeveer 100.000 gulden. Donderdagavond zal de Zandvoortse gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen worden ge roepen ter bespreking van de si tuatie. Nationale inkomen in 1952 Uit een berekening van het C.B.S. over het nationale inkomen in 1952 blijkt, dot het nationaal product (tegen marktprijzen) in 1952 met f450 mil lioen is toegenomen tot f20.150 min. hetgeen een kleinere toeneming is dan in beide vorige jaren, toen het nationaal product met ca. f2 milliard is geste gen. De productie in dc bedrijven wordt geschat op f 15.530 min. tegen f 15.210 min. in 1951. De productie van de overheid beliep f 1520 min. (f 1480 min.). De netto in komsten uit het buitenland bedroegen f 400 min. (f 330 min.). Het nationaal inkomen tegen factorkostcn (de som van de beloningen der productiefacto ren) kan gesteld worden op f 17.450 min (f 17.020 min). De indirecte be lasting minus subsidie beliep f2700 min (f2680 min). Het saldo van schenkin gen en leningen van of aan het buiten land is ditmaal negatief voor een be drag van f 1800 min (vorig jaar posi tief voor f 100 min), zodat het totaal der middelen, beschikbaar voor bin nenlandse bestedingen, geschat kan worden op f 18.350 min (f 19.800 min) De consumptie door verbruikers wordt geraamd op f 13,650 min. (f13.600 min), de overheidsbestedingen op f 3470 min (f 3200 min). De netto investering in de bedrijven wordt go- schat op f 19S0 min. (f 2000 min), en de voorraadvorming en toeneming on der handen werk op f700 min. nega tief, tegen f 1000 min positief vorig jaar Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is (basis 1948 is 100) berekend op 106, tegen eveneens 106 in 1951 en 107 in 1950. Prinses Wilhelmina in Zeeland F'oosterzande Kwart voor twaalf Maandagmorgen heeft Prinses Wil helmina onverwachts bezoek ge bracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen perso nen het leven lieten in de vloed golf. Prinses Wilhelmina bracht, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deel neming van Koningin Juliana over aan mevr. De Smet, waarvan vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood von den in de golven. De prinses onder hield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te vieren, door het water uit zijn haardstede werd ver dreven. Nadat de prinses een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beve land overstak. Melkproductie en melkcontröle Steeds duidelijker wordt bij 'n groot aantal veehouders het streven om de melkproductie hunner koeien op meer verantwoorde basis te brengen. De vee houders in vroeger tijden beweerden wel eens dat niet alleen op de melk productie moest worden gelet, immers men had de koeien ook voor de mest. Het was in de dagen, dat de koeien in dienst stonden van het land. Vooral na de grote economische structuurwijzi ging in 1880, toen ons land zich toe ging leggen op het leveren van een ver edeld product melk, boter, kaas etc. is het land in dienst gekomen van het vee en trachtte men de productie in steeds beter banen te leiden, gehol pen door voorlichting en onderwijs. Het is zo moeilijk echter, een be paald deel der veehouders mee te krij gen op de nieuwe wegen der veehou derij. Men beweert wel eens, dat deze groep ook nooit zal volgen, omdat hiervoor capaciteiten vereist worden, die in die gevallen niet aanwezig zijn. Wij zijn echter van mening, dat nog een grote groep verbetering kan aan brengen, zelfs zonder veel moeiten en kosten. Wij willen hiertoe enkele omstandig heden noemen die invloed hebben op de plas melk en de vetpraductie. Goede keuze van vee Van direct zeer grote invloed is het veebestand. Steeds moet in dit opzicht gestreefd worden naar verbetering. Niet altijd zal zonder meer prima vee kunnen worden aangeschaft, maar wel zal men de keuze van aan to hou den vee nauwkeurig moeten verrichten Dc weinige kosten, die men bijv. heeft bij de keuze van het mannelijk materi aal, worden meer dan dubbel en dwars later terug verdiend. En juist in do kringen, die de grootste behoefte heb ben aan verbetering van het vee, 54. Hoe ging het intussen met Pim? Wel, hij zweefde vrolijk dooi de lucht. „Ik voel me zo vrij als een vogeltjePim sprak hard op, want hij had er behoefte aan om zich te uiten. „Nooit gedacht, clat het zo leuk zou zijnfantas tischen ik kan nog sturen ook met mijn voeten. De professor heeft toch maar aan alles gedacht. Alleen jammer, dat niemand me zien kan, maar enfin, dat komt later wel". Pim maakte enige zwenkingen. Eerst naar links, dan weer naar rechts en het toestelletje op zijn rug deed alles wat hij verlangde. „De professor wordt hier schatrijk mee", dacht Pim. „Want iedereen wil na tuurlijk zo'n apparaat hebben. En over een paar jaartjes vliegen we allemaal door de lucht. Krijg je luchtagenten natuurlijk, want an ders gebeuren er nog ongelukken. Dan wordt ik verkeersagent in de lucht, vast en zeker. Ik heb dan per slot van rekening de meeste erva ring". Terwijl Pim zich aan allerlei fantasieën overgaf, stonden een eindje verder Billie en Kareltje zwaar te mopperen. „Ik krijg die Pim nog wel", bromde Billie, ter wijl hij woedend met zijn vuist zwaaide. En de professor is ook nog niet van me af". Kareltje zei niet veel. Hij voelde zich nog steeds duizelig van al dat getol, maar de vreemdeling knikte goedkeurend. „Dat is mannentaal", zei hij. „Zo mag ik het horen. Niet versagen, voordat de vijand verslagen is." Ja, die woorden van meneer X. klon ken wel heel flink en dapper, maar in zijn hart was de geheim? mige vreemdeling blij, dat Billie c" Ka reltje het gevaarlijke werk voor hem opknapten, werkt >ne» in dit opzicht vaak hope loos onverstandig en onverantwoord, terwijl j '.:m hun betere collega's, el ke dag h-t goede voorbeeld voor ogen Verder dient men bijv. te bedenken, dat de melkgü't stijgt tot 7 a 8 jarige leeftijd van de koe. Over het alge meen balen de koeien deze leeftijden niet, -'czien het feit, dat de gemiddolde leeftijd vijf jaar is. Daar de opfokkos- ten over do productiejaren mpeten den omgeslagen betekent dus een lan ger© productietijd groot voordeel 5 de boer. Op de verzorging van de droogstand werd door ons reeds enige tijd geleden liet een en ander opge merkt. Wij willen er nog het volgende aan toevoegen. Volgens in Gelderland ge dane onderzoekingen, bleek, dat tb productie van koeien, die nieuwmolkt werden in November en December per lactaticpcriode gemiddeld bijna 1000 ADVERTENTÏËN DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat f is: Castella Tandpasta. De fabri- i kanten hebben de gelukkige ge dachte gehad, om Nederland mas saal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. L, Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bü ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial. gemaakt op een nieuwt Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heer lijke, nieuwe schoonheidszeep. en een tube Castella Tandpasta, ge noeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken de fabrikanten kunnen dit slecht» zeer tijdelijk doen! liter melk meer gaven, dan bij afkal ven in de maand Juni, terwijl het vet gehalte weinig wordt beïnvloed. Zo zouden we nog een groot aantal factoren kunnen bespreken als het voedsel, het melken, de stalinrichting en verpleging, de gezondheidstoestand van de koeien, het drenken enz. enz., een groot aantal factoren, die alle zo goed mogelijk behartigd moeten worden Alleen dan zullen de dieren tot de hoogst mogelijke productie worden ge bracht. De boer dient echter ook precies te weten, hoe groot deze productie per dier en per lactatieperode is. Het spreekt eigenlijk van zelf en toch als men steekproeven neemt, zou men soms het tegenovergestelde denken. In de regel stelt men het zo, dat een koe 120 kg botervet moet leveren, wil het dier rendabel zijn. Rekent men met een prijs van f5 per kg vet, dan wordt dit een opbrengst van f 600. Na tuurlijk is dit ook wederom een norm, die voor de bedrijven verschillend ligt, wel is echter dan pas van behoorlij ke rentabiliteit sprake, als men hier behoorlijk boven komt. Deze norm is overigens ook wel te bereiken. En toch, velen houden vee en werken en komen tot totale vetnroductie, die liggen bij bv. 60, 70 en SO kg vetopbrengst per koe. En het ergste is, dat sommigen het niet bewust weten. Controle De enige remedie hiertegen is de aansluiting bij de z.g. melkcontrole. Zeker men kan afgeven op de melk controle en zeggen, dat deze cijfers soms ook geflatteerd zijn. Het gaat hier echter mee, als met de beste stuurlui, die aan de wal staan. Hot staat vast, dat de melkcontröle en het aanleggen en fiatteren van de melklijston een der beste middelen is, om het veeteeltbe drijf op peil te brengen, vooral wan neer het gaat om de individuele renta biliteit van elke koe afzonderlijk, de ervaringen hebben dit onomwonden be- Temeer nioesl de deelname aan de contrölevereniging 100 pet, omdat er geen financiële bezwaren zijn, immers cle kosten zijn er met eenmaal melken uit. En weer zegeen wij en toch Dezer dagen lazen wij. dat in Fries land een percentage aansluiting van bijna 90 was bereikt. Zover zijn wij in verreweg de meeste gebieden in Twen te nog niet gekomen. Natuurlijk weten de veehouders ook zonder cijfermateriaal een en ander van de productie van hun veestapel. Ze komen echter niet tot officiële, be trouwbare cijfers. En dit is voor de verbetering dringend noodzakelijk. Laat degenen, die in dit opzicht nog terzij de staan, hun tegenzin overwinnen en een kloek besluit nemen tot aansluiting Zij zullen er wel bij varen en hun be drijf op dio 'wijze op hoger niveau breVigen. v.d. B. Hazardspelers gearresteerd De Amsordarose politic beeft Maan dagnacht in een perceel aan de Slne- straat 11 personen aangehouden we gens liet spelen van hazardspel. Twee personen zijn in bewaring ge houden. De overigen zijn na verhoor op vriju voeten gesteld. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. kerk Beroepen te Delft: J. J. Polder vaart te Nijverdal te Zwijndrecht (vacature J. Godthelp): W. L. Tuk ker te Delft te Nieuw-Dordrecht (toezegging): N. Wams te Wanne- perveen. Bedankt voor Bleskensgraaf: C. M. van Dieren te Ede voor Utrecht: (vacature J. B. Groenewe- gen): H. W. Waardenburg te Rot terdam. Benoemd tot hulpprediker te En schede: H. J. Nyland, voor'heen voorganger aldaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middenmeer: H. W. Noordman, candidaat te Kampen te Tiel-Zaltbommel: Z. G. van Oene, candidaat te Kampen te Gees: H. W. Noordman, candidaat te Kampen. Geref. kerken Aangenomen naar Vleuten De Meern: J. Banga. candidaat te Noordbergum, die bedankte voor Castricum, Heer Hugowaard, Hein- kenszand. Numansdorp en voor Woldendorp. Geref. gemeenten Beroepen te Aagtekerke: H. van Gilst te Elspeet. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Aalburg: T. Woud- wijk te Rotterdam-Zuid. Examens Aan de Vrije Universiteit, is ge slaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer J. Wessel te Lei den en voor het doctoraal examen theologie zijn geslaagd ds P. J. N. Smal te Pretoria (Zuid-Afrika) en ds R. Kooistra te 's-Gravenhage- Moerwijk (cum laude). De nationale ramp Naar wij vernemen is nog Zondag vanwege het Centraal Bureau van Geref. diaconieën te Utrecht een circulaire uitgegaan aan alle Gerei', kerken in Nederland, om a.s. Zon dag een collecte te houdep voor de noodgebieden. RADIO-PRO GAMMA Hilversum I 402 meter WOENSDAG 4 FEBRUARI VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gra- mofoon 8.00 Nieuws 8.18 Gra- mofoon 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gramofoon 9.40 Gramo- foon VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw - 11.00 R.V.U.: Wereldvoedselprobleem 11.30 Gramofoon 12.00 Instru mentaal trio 12.30 Land- en tuinbouw 12.33 Voor het platte land 12.38 Gramofoon 13.00 Nieuws 13.15 Commentaar 13.20 Accordeonmuziek 13.50 Gra mofoon 14.00 De weg omhoog, causerie 14.15 Jeugdconcert 15.00 Voor de jeugd 15.50 Piano recital 16.10 Voor de jeugd 16,45 Voor cle zieken 17.15 Dans muziek 17.50 Regeringsuitz. v. d. jeugd: De brievenbus gaat open 18.00 Nieuws 18.15 Vara-varia 18.20 Actualiteiten 13.30 R.V.U.: Studies in vergelijkende literatuur geschiedenis: Van Eden en Tolstoj, een parallel 19.00 Discussie 19.20 Gramofoon VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commen taar 20.15 Concertgebouworkest en soliste 21.10 Het laatste recept, hoorspel 22.20 Amusementsmu ziek 22.45 Tranen op Anjouan, causerie 23.00 Nieuws 23.15 Soc. nieuws in Esperanto 23.20 Gramofoon. Hilversum H 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gra mofoon 7.15 Gymnastiek 7.30 Gramofoon 7.45 Eer woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.18 Ge wijde muziek 8.45 Gramofoon 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gramofoon 10.15 Idem 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon 11.15 Het con flict, hoorspel 12.00 Bas-bariton en piano 12.30 Land- en tuin bouw 12.33 Gramofoon 13.00 Nieuws 13.15 Prot. Interk. Thuis front 13.20 Lichte muziek 13.50 2e acte uit „Lakmé", opera (gram.) 14.45 Voor de meisjes 15.00 Gramofoon 15.15 Kamerorkest 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgel spel 17.50 Militaire causerie 18.00 Viool, cello en clavecimbel 18.30 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsloven 18.45 Avondni aalsliederen 19,00 Nieuws -- 19.10 Boekbespreking 19.-25 Gramofoon 19.30 Buiten lands overzicht 19.50 Gramofoon ADVERTENTIE WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN U iult 's morgens „kiplekker" uit bed springen, BBke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. rseem de plantaardige CARTER'S LEVERPIti- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht rAr, 0«l tik rirukn EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende Effectenbeurs Amsterdam Officiële noteringen 30/1 2/2 Nederland 1951 3V» 99* 99V, Nederl. 1948 (3>/0 Nederl. 1947 (3'/t) 3 94"/16 947/, Nederland 1937 3 94u/J6 94l3/lé Dollarlening 1947 3 94'A 941/4 Invest, vert. 3 951/4 95* Nederl. '62-64 z. bel. 95n/jj 9515 ,s Nederl. idem m. bel. 9511/16 95'3/I6 Nederl. N.W.S. 2>/» 78V, 78'/,6 Indië 1937 A3 943/,é 94* Grootboek 1946 3 94»'16 95 Cult H. en Ind.Bank 523/g 52* Nat. Handelsbank 1073 s 107 Ned. Handelmij. 1563/ 4 156* \lg. Kunstz. Unie 1633/s 165>/a V. d. Bergh-Jurgens 271 271 119 119 107* 107* Gelder Zonen 1533/4 153', 4 Kon N. Hoogovens 158 157 Ned Ford 188 189 Ph. Gloeil. gem. bez. 162* 161V, Lever Br. en Unil. 1823.4 183 Wilton-Feyenoord 168',4 1663 4 179 179 N Gist- en Spir. fa. 200 136V4 1363/4 Dordtse Petr My 2963/4 294* Kon, Petr. Mij 317 3H* Amsterdam Rubber 86V, 87 Serb. Sum Rubber 42'/, 42 Holl.-Amerika-lijn 1363/4 138 K. N Stoomb. Mij. 137 13S» '4 Kon Paketvaart US* 120'A Rotterdamse Lloyd. 126* 126* Ned Scheepv Unie 1273/4 I29V, Stv Mij. Nederl. 145 147 Handelsv A-dam 95 96V« Javase Cult Mij. 453/fl 44 N.-Ind Suikerunie S3* 821/2 Deli-Batavia-Mij 109'. s 112 Deli-Mij 79* 81 Senembah Mij 73* 73* Woningb.len. 4%% 1037/s Idem 0/5/10% 112 Overzicht Van het gebruikelijke geroeze moes en de drukte op de Amster damse effectenbeurs was gistermid dag niet veel te bespeuren geweest. Allerwege besprak men de natio nale ramp en de zaken kwamen op het tweede plan. Veel animo heerste er overigens niet en ook aan het aantal orders was duidelijk te mer ken, dat men andere dingen aan het hoofd heeft. AKU was evenals Za terdag vooral voor buitenlandse rekening gevraagd. Toen steeg de koers in het telefonisch verkeer 5 punten tot 168, maar gistermiddag werd circa 165'/s betaald. Hiertegen over stond aanbod in Kon. Olie, die ruim twee punten lager kwam. Overigens was de inöusrtiemarkt nagenoeg prijshoudend. De scheep vaartafdeling heeft Vrijdag de te leurstellingen van het onverander de negen procent dividend der KNSM blijkbaar geheel verwerkt. Nu was de setmming iets beter. De cultuurmarkt was een fractie hoger voor de voornaamste soorten. tiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiliiliiilllliiilip 20.00 Radiokrant 20.20 Meis jeskoor en instrumentaal ensemble 20.45 Jezus Christus en de We reldreligies, causerie 21.05 Om roeporkest en soliste 21.45 Gra mofoon 22.00 Pianorecital 22.30 Int. Evang commentaar 22.40 Gramofoon 22.45 Avond overdenking 23.00 Nieuws 23.15 Gramofoon. Brussel 324 meter (Vlaams) 11.45 Gramofoon 12.00 Om roeporkest 12.34 Gramofoon 13.00 Nieuws 13.15 Gramofoon 13.30 Omroeporkest 14.00 School radio 15.40 Svmphonie-orkest en solisten 16.40 Gramofoon 16.55 Idem 17.00 Nieuws 17.10 Gra mofoon 17.30 Voordracht 17.45 Gramofoon 17 50 Boekbespreking 18,00 Kamermuziek 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Zang en piano 20.00 Hoorspel 21.00 Gramofoon 21.15 Idem 21.30 Omroeporkest 22.00 Nieuws 22.15 Voordracht en muziek 22.55 Nieuws

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4