7.65 7,25 jongens SIMON DE Wl Eis enhower's eerste jaarboodschap Prins Bernhard over het dollartekort Wat men in Londen kan horen Engeland bezorgd en ontstemd tue is s 1 iiii iiiii 'Iiii REES JanHagel^4Bc Levensmiddelen en medicamenten worden neergelaten Millioenen hulp DINSDAG S FEE3UAEI 1953, No. 5S PAGINA I V/ereld kan met steeds in spanning blijven Amerikaanse vloot zal communistisch China niet langer beschermen In *ïjn jaarboodschap aan het I volk te beschermen, dat in Korea Congres heeft president Eisenhower j tegen ons strijdt". inderdaad medegedeeld, dat hij be sloten heeft tot „dcneulralisering' van Formosa en aan de Zevende Vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide voorts, dat de V.S. ..het onweerlegbare bewijs be zitten. dat de Russen atoomwapens hebben". Daarom acht hij een or ganisatie Bescherming Burgerbevol king noodzakelijk. Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan hel Congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeggen. De president verzocht voorts aan het Congres herziening van de wet- McCarran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisatie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde on rechtvaardigheden. Hij beloofde ai het mogelijke te doen om de discriminatie van de negers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Over de houding van de nieuwe regering in de koude oorlog ver klaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet, dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning lean blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tiid en plaats laat. Over de deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower in zijn bood schap tot het Congres, dat de in 1950 gegeven instructie aan de Ze vende Vloot eigenlijk betekende, dat de Amerikaanse vloot moest op treden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de communisten in staat gesteld onge straft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Ko rea te doden, aldus Eisenhower. „Daarom geef ik", aldus de Ame rikaanse president, „opdracht, dat de Zevende Vloot niet langer ge bruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen agressieve be doeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een Tsjecho-Slowaakse ministers ontslagen Radio-Praag meldt dat dc Tsjecho- Slowaakse president Gottwald de minis ter van Buitenlandse Zaken, Viliam Siroky, van zijn ambt heeft ontheven. Siroky wordt opgevolgd door Vaclav David. Ook de ministers van voorlichting Kopechv, \an onderwijs Nedjcdly, zijn van hun functies ontheven. Alle van hun functies onthevcnen zijn 'benoemd tot vice-premier. Fierlingcr is ontheven van zijn func tie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft viece-pre- mier. VolgeDs politieke waarnemers in Wenen kwam hel ontslag van Siroky als minister \an Buitenlandse Zaken overwaclit. Hij was, aldus meende men, de man die de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Clementis ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oost-Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dertin- ger. was. Men herinnert er in Wenen aan, dat ook Slansky. na van zijn functies te zijn ontheven, vice-premier werd, voordat hij uiteindelijk werd gearresteerd en terechtgesteld. Voorts gelooft men in Wenen, dat de vorming Aan een nieuw ministerie ingegeven door de dwingende noodzaak van meer actie, teneinde het vijf-jaren plan op tijd voltooid te krijgen en de productie Aan voedsel en kolen te ver groten. Admiraal Radford bij Eisenhower Admiraal Arthur Radford, Ame rikaans operbevelhebber in het ge bied van de Stille Oceaan, heeft Maandag na een onderhoud van 'n half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese nationalisten op Formo sa in de onmiddellijke toekomst hun aanvallen op het vasteland zullen uitbreiden als gevolg van de „de- neutralisering" van Formosa. Men meent te weten, dat presi dent Eisenhower admiraal Radford instructie heeft gegeven tot „deneu tralisering" van Formosa. Volgens laatstgenoemd perbureau is Radford geroepen een belangrijke rol te spelen in de nieuwe politiek der regering ten aanzien van Azië. Amerikanen herstellen telegraaf- en telefoonkabel Een Amerikaanse afdeling is van het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Midden-Europa te Fontainebleau vertrokken om de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Antwerpen en Den Haag, die door de overstromingen in het onge rede zijn geraakt, te herstellen. De afdeling zal in drieën gesplitst worden. Een gedeelte blijft te Ant werpen, een tweede gaat naar Bre da en het vierde naar Den Haag. Medegedeeld werd nog, dat reeds achttien Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen te Antwerpen geland zijn. Meningsverschillen in de Japanse communistische partij Volgens voormalige leden van de Japanse Communistische partij bestaat er onenigheid in dc partijleiding over plannen om de boeren te organiseren teneinde tot geweldpleging over te gaan, indien de partij zulks nodig oor deelt. TAvee leiders van dc linkervleugel van de boerenbond. Fockazawu en Tomi- joeki, deelden mee dat velen met hen van mening zijn dat een dergelijke politiek, die ook in communistisch China en Zuid-OtM-A/ii- U !o-gcp«'>t. in Japan slechts schade «du béi lijke nen aan de Communistische belangen. De president wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is, dat de Sowjet-Unie over atoomwapenen beschikt. Binnenlandse politiek Als punten van de binnenlandse politiek noemde hij het in even wicht brengen van de begroting, het verminderen van de federale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuAV de instelling van de loon- en prijsbeheersing te vragen. wan- neer de huidige regeling op 30 April afloopt. De wet-Taft-Hartley zal in dien zin Avorden geamendeerd, dat de president het recht zal krijgen een staking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder dc Avet-MacCarran te noe men, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Verenigde Sta ten is geregeld, zeide de president, dat de bestaande wetgeving inzake de toelating van vreemdelingen on rechtvaardigheden inhoudt. Bureau Watersnood van Rode Kruis Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft een speci aal bureau „Watersnood" ingesteld, dat gevestigd is op de Princesse- gracht 27 te Den Haag. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de verschillende diensten uit gevoerd. Aanbiedingen voor mate riële hulpverlening komen even eens bij dit bureau binnen en wor- den daar gecoördineerd. De tele foonnummers zijn 184790, 184791 en 184792. De zendingen kleding en andere materiële goederen komen in zo grote getale bij de intendance van het Nederlandse Rode Kruis bin nen, dat de Houtrusthallen, als op slagplaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden. Nu zijn de koninklijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H.T.M. Fruitweg ook be schikbaar gesteld. Liever zelf verdienen, dan liefdadigheid Vrijere handel met de V.S. bepleit Tijdens de lunch, die Maandag aangeboden werd door de New- Yorkse Kamer van Koophandel, heeft Prins Bernhard een rede uit gesproken, waarin hij geAvag maak te van de ramp, die Nederland ge troffen heeft en waarin hij vervol gens het probleem van het dollar tekort van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de Prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam om de vie ring van NeAV Yorks driehonderd jarig bestaan als gemeente bij te Avonen, het moederland van deze stad door de grootste catastrophe getroffen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft plaats gevonden. „Ik weet niet meer over de ramp spoed, die ons land ten deel is ge worden, dan u zelf uit de nieuws berichten hebt vernomen. Dat is reden waarom ik besloten heb mijn bezoek aan New York te bekorten en naar mijn land terug te keren, teneinde te helpen bij de redding en het herstel van de getroffen gebie den, voor zover mij dat mogelijk is. Intussen zou ik u en het Ameri kaanse volk willen vragen te bid den voor uw Nederlandse bondge noten in hun uur van beproeving. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in dezelfde week, waarin zijn regering verklaard had „dat Nederland niet langer Amerikaanse economische hulp van node had". „Deze beslissing is een gelukkige7 vervolgde Prins Bernhard, „niet al leen ofaat zij een tastbaar bewijs was van de wijsheid van de Ameri kaanse na-oorlogse politiek jegens Europa, maar ook omdat zij de verhouding tussen onze beide lan den op een grondslag plaatst, die in overeenstemming is met het zelf respect, dat het wezen is van elk onafhankelijk volk". De handel Na oorzaken van het algemene West-Europese probleem van het dollartekort besproken te hebben, wees de Prins op het belang voor Nederland van handel met het bui tenland, welks totale volume van importen en exporten ongeveer ge lijk is aan zijn nationaal inkomen, terwijl voor de Ver. Staten dit to taal minder dan tien percent uit maakt. Snelle bevolkingsaanwas maakt zowel industrialisatie als emigratie noodzakelijk. „De voornaamste betekenis van het afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan afhankelijk te zijn van liefda digheid. Oplossing van het dollar probleem is een taak zowel voor Europa als Amerika. Ofschoon naar mijn mening Europa meer kan en moet doen dan zij reeds doet ter oplossing van het dollarprobleem, kunnen de Ver. Staten ook ver schillende dingen doen om bij te dragen tot het doen verdwijnen van het nu beroemd geworden dol lartekort", aldus de Prins. Hij noemde in dit verband de hoge Amerikaanse invoerrechten op sigaren (130 pet.) en Avollen dekens (50 pet.), voor welke typische Ne derlandse producten in de Ver. Sta ten een markt zou kunnen worden geschapen. Prins Bernhard zeide niet te ge loven, dat de Ver. Staten behoeven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Amerikaanse producen ten en hij gaf als voorbeeld, dat „dit grote land meer kaas kan con sumeren dan het thans doet en dat daarom zowel binnenlandse als bui tenlandse kaasproducenten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt. De totale Amerikaanse import van alle zogenaamde Marshall-plan lan den Avas in 1951 ongeveer 0.6 pet. van de totale bruto nationale pro ductie der Ver. Staten. Verdubbe ling van deze invoer zou enerzijds het einde van het dollartekort be tekenen, maar anderzijds zouden importen uit Europa toch nog tot een zeer gering percentage van bruto Amerikaanse productie blij ven", aldus besloot Prins Bernhard. Buitenlandse steun voor de noodgebieden Naar een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Bonn meedeelt, hebben talrijke Duitsers aangeboden hulp te verlenen. Men wil echter eerst zien, waar het meest behoefte aan bestaat en op welke wijze de hulp het beste kan worden geboden. Ook de stad Dortmund heeft de Nederlandse autoriteiten steun aan geboden. Burgemeester Hennsler zeide. dat volgens zijn eerste in drukken, kleding en dekens het noodzakelijkst zijn. Een uit leden van de Nederlandse kolonie te Parijs gevormd actieco mité heeft de Nederlanders Frankrijk opgeroepen kleding, schoeisel en dekens te zenden naar de KLM-kantoren te Parijs, Lyon, Bordeaux en Nice, vanwaar zij per vliegtuig naar Nederland kunnen worden vervoerd. Ook onder de Canadezen van Ne derlandse geboorte is een hulpactie begonnen. Het genootschap Neder landCanada te Ottawa zal Dinsdag bijeenkomen om een plan op te stel len. Volgens een Avoordvoerder hoopt men, over geheel Canada een oproep te verspreiden voor steun aan de getroffen gebieden. De ontsnapping uit Eygelshoven Op vragen van het lid der Twee de Kamer Jonk vrouwe Wttewaall van Stoetwegen, in verband met de ontsnapping van twee gedetineer den uit het mjjnkamp te Eygelsho ven, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het is waar, dat in de nacht van 14 op 15 December j.l. twee gede tineerden uit de Rijkswerkinrichting te Eijgelshoven zijn ontvlucht. Ten aanzien van de omstandighe den, waaronder deze ontvluchting heeft plaats gevonden, kan het vol gende worden meegedeeld. De betrokken gedetineerden be tonden zich in de nacht van 14 op 15 December j.l. in de ziekenafde ling van het strafgestieht, waar zij op medisch voorschrift ter verple ging waren opgenomen. In de ioop van de nacht zijn zij er in geslaagd met behulp van een stuk gereed schap het in de buitenmuur aange brachte tuimelraam van de aan grenzende badafdeling te verwijde ren en hiervoor aangebrachte tralies te forceren. Vervolgens hebben zij de beide rond het kamp aange brachte prikkeldraadversperringen weten te passeren om aldus het aan grenzend rangeerterrein van de myn Julia te bereiken. Tussen de zich daar bevindende kolentreinen en houtstapels moet het hun wei nig moeite gekost hebben zich ver der te verwijderen. Zodra in de vroege ochtend de ontvluchting geconstateerd was, zijn door de directeur de voorgeschre ven meldingen aan de diverse poli tie- en justitie-autoriteiten gedaan. Vrije tribune in het Hyde Park Men kan er uitkramen wat men wil (Van onze correspondent) Londen, Januari Speakers' Cor ner is beslist niet hetzelfde als Hyde Park Corner. Vele mensen verwar ren deze twee plekken met elkaar en meer dan eens komt het voor, dat de in Londen vertoevende vreemdeling, die de „beroemde sprekers" van Hyde Park wil be luisteren, naar Hyde Park Corner vraagt. Speakers' Corner dan, de „uit laatklep" van Londen, ligt aan de rand van Hyde Park (de „longen" van Londen), op de plaats, waar Bayswater Road en Marble Arch elkaar ontmoeten. Iedereen, die de wereld wil hervormen en gij, lezer, zijt heus de enige niet gaat daar maar staan, doch ook degene, die wil bewijzen, dat Nero al Hava na's rookte, kan daar terecht. Elk een, die nieuwe of zelfs oude ideeën of theorieën heeft, kan zijn wijs heden op dit idyllische plekje grond ongestoord uitkramen, het kan niet schelen of hij Engelsman of buiten lander is. Vaak hebben we 's avonds op Speakers' Corner gestaan en naar sprekers van velerlei formaat en kleur geluisterd. Naar Jack. die kruier op een Londens station heet te zijn en die steeds deze woorden herhaalt: „Ik ben de juiste man op de juiste plaats, op de juiste tyd en in de juiste positie". Alles wat Jack vertelt, kennen de vaste bezoekers al bijna uit het hoofd, maar dit neemt niet weg, dat zijn gehoor steeds Aveer in een daverend gelach FORMOSA Britse functionarissen hebben reeds bij de Amerikaanse regering blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en politieke ge volgen van Eisenhowers besluit tot deneutralisering van Formosa. Dit zou volgens Reuters correspondent reeds vorige week zijn geschied, toen de Britten van Eisenhowers besluit op de hoogte werden gesteld. Men gaf duidelijk blijk van ont stemming over het feit, dat Groot- Brittannië niet van tevoren over dit besluit geraadpleegd was. Naar ver luidt zou van Britse zijde aan de Amerikanen te kennen zijn gege ven, dat de Britse regering een on gunstige politieke terugslag van het besluit in de V.N. en in sommige Aziatische landen, zoals India, vreest. Uit Londen wordt gemeld, dat leden van de Labourpartij Maandag in het Lagerhuis openlijk hun af keuring over Eisenhowers besluit te kennen gaven alsmede over de manier waarop dit was genomen. Premier Churchill wilde Maan dag nog geen commentaar leveren. Van bevoegde Franse diploma tieke zijde werd verklaard, dat Eisenhowers besluit voornamelijk diende om de Chinese communisten „de bescherming te ontnemen, die zij van de Amerikaanse Zevende Vloot genoten". Men verwachtte overigens geen uitbreiding van het confilct in het Verre Oosten, daar de Chinese na tionalisten niet zonder Amerikaanse hulp een aanval zouden kunnen be ginnen. Bovendien meende men uit Eisenhowers woorden te mogen op maken, dat geen belangrijke beslui ten aangaande het Verre Oosten zouden worden genomen zonder overleg met de in hoofdzaak be langhebbende Westelijke mogend heden. Een woordvoerder van het Zuid- Korea.anse leger noemde Eisenho wers besluit „het beste nieuws, dat sedert twee jaar hebben ge hoord". uitbarst, ais hij een van zijn stereo tiepe moppen tapt. Deze bijvoor beeld: „Toen ik een paar jaar ge leden in de gevangenis zat, miste ik op een goede dag mijn tandenbor stel. Ik meldde dit direct bij de cipier, die me heftig verontwaardigd toebeet: „Maar Jack, je wilt toch niet beweren, dat hier dieven zijn!" Van alles wat Behalve naar Jack hebben naar tientallen andere sprekers ge luisterd. Naar die heftig gesticule rende neger, die hoog op een trap leer staat en die alleen maar over rassenhaat praat; naar die rustige, haast tè rustige filosoof en naar die artist met zijn wilde haardos et Kaïnsbaard. Communisten, die al tijd present zijn, staan tussen con servatieven, liberalen en socialisten hun dogma's uit te schreeuwen. De katholiek staat naast de protestant, de protestant naast de budhist en de budhist naast de atheïst. Dat het er op Speakers' Corner vaak heet aan toe gaat, zal niemand kunnen verwonderen. Men zou de sfeer kunnen vergelijken met die, welke er in een zaal bestaat, waar twintig mensen gelijktijdig over twintig verschillende onderwerpen praten en bovendien nog voortdu rend in de rede worden gevallen. Soms is dit kleine stukje trottoir aan de rand van Hyde Park een heksenketel gelijk, doch de aan trekkingskracht wordt hier eerder groter dan minder om. De étalage van Engeland's vrij heid van woord en geweten zou niet compleet zijn, als ze niet door hekelaars („hecklers", zeggen de Engelsen) werd opgeluisterd. Voor de goedmoedige hekelaar behoeft geen enkele geroutineerde spreker benauwd te zijn. Zijn geest is door zijn lange ervaring op de trapleer gescherpt en elke interruptie zal hij zonder enige moeite kunnen pa reren. Een orator, die al vijftien jaar lang naar Speakers' Corner trekt, beweert zelfs', dat hem de laatste zes jaar geen enkele nieuwe vraag is gesteld Maar tegen de kwaadaardige hekelaars en er lopen dagelijks tientallen van deze twistzoekers op Speakers' Corner rond zijn slechts een paar, zeer goed van de tong riem gesneden orators opgewassen. Hun opmerkingen worden, voor zover dit mogelijk is althans, ge negeerd, maar maken ze het tè bont, dan gebeurt het vaak, dat de omstanders de spreker te hulp komen. Ze snauwen de lastpost af, of bedreigen hem met van alles en nog wat. Tot handtastelijkheden komt het echter zeiden, want achter de ruggen der toehoorders wande len altijd een paar zwijgende „bob- bies" heen en weer. Speakers' Corner is slechts één plaa'.s in Londen, waar de ene mens de andere mens met ideeën of ge dachten. tracht te beïnvloeden. Ten MUZIEKSCHOOL, ALMELO. Ledenvergadering op DONDERDAG 5 FEBR. A.S., 's nam. 4.45 uur in de Muziekschool. HET BESTUUR. Wordt GEVRAAGD: Aank. Bakkersbediende J. ES HU IS, Burg. J. C. v. d Bergpl 17, "VVIERDEN, Telef. 205. TE KOOP: 1 Ford dump Vrachtauto, laadvermogen 3000 kg. Prima motor. COÖP. LANDBOUW- EN VERBR. VERENIGING LEMELERVELD, Tel. 233. Wegens omstandigheden net Dagmeisje GEVRAAGD, zelfstandig kunnende werken. LANDHUIS, Boddenstraat 56, Almelo. Februari-aanbieding voor DEMIE-SAISON Palm-Beach - Bajadère Double-face (de allerbeste kwaliteit) Zuiver wollen Jersey 120 breed 9 130 breed 90 breed Zuiver wollen Jersey 140 breed (Jij per meter per meter Jersey-tailleur 18° breed in 8 kleurstellingen in 10 mod. kleuren ïïlutdeb'ó fla^enüuió Almelo's speciaalzaak voor stoffen Grotestraat 90 In onderstaande lflst moet het nummer 9988 gewijzigd worden in 9983 r518de STAATSLOTERIJ fcu»»— K« 1133 8000! 19317 1300: 5330 1990'. f 1000: 1 9277 9317 9639 9687 9724 99S8 9999 10014 10219 10241 10268 10642 10677 106B1 11005 UOOfi 11021 11281 11298 11312 11671 11709 11793 11932 9 9112 9145 9 9366 9391 9109 9433 9440 955S 9591 9000 1 5 9760 9777 9825 9835 9844 9376 9886 9919 6 10042 10043 10044 10048 10051 10067 10122 10124 II 4 10356 10367 10371 10365 10393 10439 J0466 10473 II 0 10728 10833 10343 108T0 10B94 10898 10965 10992 II 3 11045 11057 11063 11156 11187 11203 11220 11261 i: 3 11354 11386 11140 11476 U535 11582 11616 11663 li 4 11831 11836 11312 11844 11852 11S96 11S99 11905 li 0 12077 12092 1: 2 12312 12337 1' 3 12139 t 12480 12483 12490 li 12723 12749 12799 1! 13121 13123 13129 li 15088 15102 15160 1! 15502 15528 15545 1! 15754 15794 15800 1! 16051 16003 10191 II 16333 16343 16359 II 16723 16730 16732 II 16920 16940 17029 1' 17515 17510 175 17842 17876 1" 18115 18132 II 18369 18377 II 19091 19166 19525 19527 19765 19778 1 20050 20057 2i 20316 20320 2 20523 20618 2 31082 21122 2 21402 21415 2! 21773 2T 12506 12340 12362 12575 12625 12B19 12831 12932 12833 12920 13182 13208 13211 13227 13228 13420 13424 13437 13444 13447 1,111,17 13BB6 13713 13791 13739 13833 13016 13925 13928 13967 14157 14190 14221 14233 14289 14478 14520 14528 14,336 14542 14703 14771 14833 14836 14844 12670 12876 12711 12944 12956 13010 13246 13258 13278 13448 13468 13492 14329 14354 14400 14621 14642 14653 14931 14941 14978 15570 15605 15811 15649 1D722 15812 15814 15830 15855 15950 16317 16230 16.' 16331 246 16443 16461 1C493 16553 16563 16792 16812 16817 16838 16840 15727 15728 15735 15951 15968 15991 16266 16273 16274 16S48 16858 16886 17174 17274 17353 17379 1 1 17435 17491 17500 17883 17890 17920 17914 1 18326 17-.. ,8 1-27: 18276 1 18470 18486 18508 18518 1 -.M.74 1SC76 18680 1 19371'. l':3.M t-v. 19213 19214 1922» 19244 1 19553 19358 1'>2 19C31 1 18026 18044 130S3 1 18284 18295 18304 18331 18566 18583 i 18983 19017 19031 1 19133 19153 19172 i 19661 19667 19731 1 19911 20011 20024 20123 20131 20113 20152 5 20347 20368 2037S 20143 2 20625 20847 20893 209S2 21145 21168 21187 21227 S 21473 21485 21488 21502 S 21908 21942 21851 21955 9.evJiaas}d enige nette van 15—18 jaar DIJKERS, WESTERSTRAAT, ALMELO Per pakje Java thee43 - 54 - 65 a China thee70 - 76 d Ceylon thee76 Deze alom geroemde, verfrissende Ceylon- melange is ook verkrijgbaar In tea-bags voldoende voor 2 tot 4 koppen, per pakje van 7 tea-bags 25 a Thee uitgewogen 100 gram 38 a Met een BRIL uit de Kerkstraat, Almelo, is de lijst van de staatsloterij duidelijk te lezen Goed en Goedkoop Zuiden van de Thames, op Clap- ham Common, bevindt zich nog zo'n forum en ook in Wood Green, High bury en North End Road kan men op gezette tijden debaters en hon derden omstanders aantreffen. Waar het bij al dit geredeneer vooral op aan komt, is wèt men zegt en waarschijnlijk nog meer hoe het wordt voorgedragen. Het Engelse publiek is, wat sprekers betreft, verwend en om deze reden uiterst critisch ingesteld. Niemand, die geen geboren Cicero is, of die zijn wijsheden niet op originele wijze weet uit te kramen, kan met goed fatsoen op dat stukje trottoir bij Hyde Park staan. Wij kennen een Nederlander, die een paar jaar geleden de euvele moed bezat met een paar landgeno ten het Wilhelmus aan te heffen en een speech over Indonesië te be ginnen. Na nog geen twee minuten liepen al zijn omstanders weg, om dat de man noch de Engelse taal, noch zy'n onderwerp beheerste HULP UIT NOORWEGEN Heden, Dinsdag, zal een Noors vliegtuig naar Nederland worden gezonden. Het zal als eerste hulp een ton dekens brengen. Het Noorse Rode rvruis heeft zich Maandag met het internationale Rode Kruis in verbinding gesteld om te weten te komen, waaraan de getroffen gebieden het meeste be hoefte hebben en het Noorse volk opgeroepen goederen en gelden be schikbaar te stellen. ZWEEDSE HULP Het ZweedsNederlands genoot schap en de Nederlandse club te Stockholm zijn in Stockholm en Go thenburg een inzameling van de kens en kleding begonnen voor de slachtoffers van de ramp. Binnen enkele dagen zullen uit Joenkoe- ping in Zuid Zweden enige autobus sen met kleding naar Nederland vertrekken. Het vliegveld Valkenburg is het ravitailleringscentrum van de ge teisterde gebieden. In een der gro te vliegtuigloodsen zijn willige man schappen van onze luchtmacht dag en nacht aan het werk om pakket ten levensmiddelen klaar te maken, die gedropped worden boven vol komen geïsoleerde plaatsen in de overstroomde gewesten van ons land. Grote voorraden brood en hele maaltijden in blik, alsmede blikken drinkwater worden hier verzameld en gebundeld tot pak ketten, die gedragen zullen kunnen worden door de vederlichte witzij den parachutes, die wij ons nog zo goed herinneren uit de dagen voor onze bevrijding. Het is een koortsachtige bedrij vigheid, daar op Valkenburg. Want iedereen hoog en laag zou graag nog meer willen doen dan met vereende krachten gedaan kan worden. Maar het aantal vliegtui gen, dat ingezet kan worden is maar beperkt, al is het dan ook al het transportmateriaal, waarover de luchtmacht beschikt, en al werden ons bovendien van Engelse en Am?, ïkaanse zijde nog enkele tosstel len meer ter beschikking gesteld. Niet alleen levensmiddelen wor den intussen op deze manier naai de bedreigde gebieden gebracht. Ook rubberboten, zakkenmateriaal, waarin het zand ter plaatse gedaan kan worden, waar dijkversterking of -reparatie nodig is en medica menten gaan erheen. Enige malen cirkelen we over 't getroffen gebied om de situatie goed te verkennen. Dan weer kermt het schelle belgeluid door de vliegruim te. Uit alle macht trappen de man nen tegen de stapel zakken voor de opening. Zonder geruis vallen ze naar buiten. Waarnemers consta teerden, dat ze goed terecht kwa men. Behalve een pak, dat in een sloot terechtkwam. MEDELEVEN IN CANADA De Canadese eerste minister, Louis Saint-Laurént, heeft een boodschap gericht tot de vorsten en de volke ren van Nederland, Groot-Brittan- nië en België, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met de ramp. „Canada is bereid", ver klaarde Saint-Laurent, „hulp aan de slachtoffers»te zenden, zodra men zal hebben medegedeeld, welke hulp men wenst." Geld stroomt binnen bij Rampenfonds Het kantoor van het Nationaal Rampenfonds, dat gevestigd is aan de Statenlaan 81 te Den Haag, gonst van de bedrijvigheid. Van alle kanten blijft de hulp toestromen, en het is wel zeker, dat dit de ko mende dagen nog zal toenemen. Op het ogenblik is al toezegging ont vangen voor een bedrag van tussen de 2 en 3 millioen gulden. Maandagmiddag was de twee mil lioen bereikt, waarbij dan de vele stortingen per giro niet gerekend waren. Later schonk iemand, die onbekend wenste te blijven, hon derdduizend gulden. Te verwachten is, dat uit het zgn. Zuivelfonds 3 in het Rampenfonds een millioen gul den zal worden gestort. Dit is al thans voorgesteld door de Stichting voor de Landbouw. Niet slechts grote bedragen zijn welkom voor deze hulpverlening. Iedere Nederlander, zo wordt ver wacht, die zelf niet getroffen is door de watersnood, zal het zijne doen om mee te helpen. Daarvoor zijn dan in honderden, beter dui zenden plaatsen reeds de comité's opgericht. En ook bij deze comité's wordt onder hoogspanning gewerkt om zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden. Bezoek Foster Dulles en Stassen aan Nederland De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veilig heid, Harold E. Stassen. die een tiendaags bezoek aan Europa bren gen, arriveren Vrijdag 6 Februari om kwart over tien op Schiphol. Zij zullen zich daarna naar Den Haag begeven. Des avonds biedt de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen, de Amerikaanse gasten een lunch aan. Zij zullen die dag met tal van Ne derlandse autoriteiten besprekin gen hebben. Beiden vertrekken Zaterd. or- gen d^uv. om half tien van Schip hol.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4