De watersnood is ontzettend" Tocht met legervliegtuig over eindeloze watervlakten Hulpverlening loopt thans gesmeerd Belgische piloot redde leven van tientallen mensen Waar het water woedt Millioen mensen in nood HULP UIT HET BUITENLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1953, No. 28 PAGINA 9» Duinrand als door reusachtig scheermes rechtgesneden (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Juist terug van een vlucht van anderhalf uur boven het verdronken land van Zuid-Holland en Zeeland, kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. Zesendertig uur van honderden rampberichten hebben niet zoveel iudruk gemaakt als deze snelle tocht met een legervliegtuig over de eindeloze watervlakten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat dijkkruinen en verdronken dorpskernen herkennen kan. Het water op het overstroomde land heeft doorgaans een grauwgele kleur van de lucht uit gezien, zodat het ietwat afsteekt tegen de buiten dijkse stromen. Wij vlogen langs de kust naar de Hoek. Het lijkt alsof de duinrand niet een reusachtig scheermes is rechtgesneden. Voorbij Hoek van Holland het reservaat De Beer, dat er tamelijk geteisterd uitziet. De verbindingsdijk door de Brielsche Maas is gehavend, maar heel. Op Yoorae-Putten ontwaart men de eerste overstroomde gebieden rond Heilevoetsluis en Zuidland en dan, aan de overkant van het Haring vliet, Goeree-Overllakkee, een schier onafzienbare watervlakte, ge markeerd door een droge duinrand langs de Noordzee en verder hier en daar een dijk, die soms door brede stroken water van doorbraken wordt onderbroken. Het gebied van Haamstede is het boden wordt. Op de stromen zwoe- voornaamste gespaard gebleven ge bied van Schouwen-Duiveland. Noord-Beveland lijkt gedeeltelijk door de zee verzwolgen, al krijgt men de indruk, dat het water niet bijzonder hoog staat. Van sommige huizen kan men de voordeuren bij na geheel zien. Bij Kortgene er Geersdijk is de toestand ongetwij feld het ergste. De rest van het eiland lijkt matig getroffen. Het is in de lucht boven dit land moeilijk navigeren. Doorgaans is gemakkelijker zich op de auinkust en de zeegaten te oriënteren, dan op de eilanden en hun dorpen. Walcheren: troosteloos Walcheren ziet er al bijna even troosteloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlis- lingen lijken van boven af aanzien lijk. Het Oostelijke en Zuidelijke deel van Zeelands tuin is opnieuw verdronken. Zeeiiwsch-Vlaanderen: gunstiger Langs de kust van West-Zeeuwsch- Vlaanderen vliegend, lijkt de situa tie daar gunstiger. In de buurt van Terneuzen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- ccren staan vrij veel polders blank. Ernstiger is de situatie bij Walsoor den en Hontenisse. Bij eb ziet men het water door de gaten in de dijk ce Schelde in stromen. Zuid-Beveland: zware wonde Zwaar is de wonde, die aan de zeedijk in de punt van Baarland op Zuid-Beveland is toegebracht. De achterliggende polders zijn volge stroomd. Ten Oosten van het kanaal Kruiningen-Wemeldinge zit even eens een groot gat in de dij^. Krui- ningenis slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de daken aer huizen. Een der veer boten .ligt honderden meters land inwaarts. De streek van Krabben- dijke ligt als een eiland van geluk zaligheid tussen de grote watervlak ten, dié zich verder naar Rilland en Noordelijk daarvan uitstrekken. De indruk wordt gewekt, dat zowel de grote weg naar Goes als de spoor lijn gedeeltelijk overspoeld en weg geslagen zijn. Van de brede Oosterschelöe af ge zien, lijkt het of deze zeearm zich diep landinwaarts voortzet in het gebied van Woensdrecht, Zuidelijk van Bergen op Zoom en Noordelijk van die stad in de richting Halste- ren-Eteenbergen. Tholen: grotendeels gespaard Over een grotendeels gespaard gebleven Tholen ontwaart men dan in de verte reeds de geweldige wa tervlakte rond Dinteloord, Willem stad en Moerdijk. Vandaar komende, lijken de over stroomde gebieden van de Hoekse Waard, het eiland van Dordt en IJs- seimonde minder ernstig, hoewel zij op zïehzelve reeds rampzalig genoeg zijn. Een benauwende indruk daar: entegen maken de Alblasser- en Krimpenerwaarden. Aan de beweging van schepen en auto's in en rond de verdronken ge bieden kan men zien, dat hulp ge- gen tal van grote en kleine schepen. Vliegtuigen van marine, luchtmacht en KLM snorren rusteloos af en aan, duiken zo diep mogelijk en werpen rubberboten, zakken brood en an dere noodzakelijke materialen op of vlakbij droge plekken af. Wij zagen een klein pleziervaartuig, vol gered den, dat nog een rubberboot vol vluchtelingen naar veiliger plek sleepte. Ook elders voer men met rubberboten rond om geïsoleerde mensen naar de dijken en zo moge lijk vandaar naar een evacuatie centrum te brengen. Waar mensen huiveren Langs de vele dijken en op droge plekken ziet men dood of levend rundvee en paarden, doorgaans zonder dat er mensen bij zijn. In enkele, ten dele droog liggende dor pen draaien de molens in de felle koude wind. Nu en dan vagen hagel en regen vlagen over de eindeloze water vlakten, waar mensen huiveren en wachten op hulp, die zij niet kun nen ontberen. Men kan het zich in denken hoe zij zich voelen, maar men zou hetzelfde lot moeten onder gaan om zich geheel te kunnen reali seren hoe afschuwelijk hun toestand is. De hulp komt. Daarvoor is Neder land in de weer, daartoe zijn duizen den en tienduizenden paraat. Sche pen zijn onderweg. Men ziet ze al- lerwege op de stromen. Moeizaam worstelen gemotoriseerde autoco lonnes langs modderige wegen. En waar men niet snel genoeg komen kan, schieten vliegtuigen te hulp. Terug van een vlucht boven het verdronken land van Zuid-Holland en Zeeland kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ont zettend. En wat verder aan indruk ken kan worden gegevén is slechts een beeld in woorden. De werkelijk heid is veel, veel erger. Steun van de Twents- Gelderse textielindustrie In verband met de ernstige ramp welke ons land het afgelopen week end heeft getroffen, is in vele textielbe drijven spontaan door de arbeiders aangeboden om door middel van c werk een bijdrage te leveren tot de le- niging van het leed en de nood v door duizenden landgenoten zijn troffen. Dit aanbod en andere dergelijke plannen hebben aanleiding gegeven tot een bespreking tussen de vier Twents- Gelderse Werkgeversverenigingen er de Bedrijfsunie in de Textielindustrie over de meest effectieve wijze waarop door werkgevers en werknemers uit de textielindustrie gezamenlijk de zozeer noodzakelijke hulp kan worden gebo den. Dit overleg heeft geleid tot het volgende uniforme advies aan alle tex tielbedrijven in Twente en de Gelderse Achterhoek. De gehele bedrijfsbevolking hoog tot laag stelt een snipperdag ter beschikking, welke op liet vacantie te goed in mindering wordt gebracht. Van werkgeverszijde zal het hierdoor ter beschikking komende bedrag worden aangevuld met ten minste een zelfde bedrag. Het komt de Regionale Commissie voor, dat op deze wiize snel en goed hulp geboden wordt, terwijl allerlei moeilijkheden en complicaties, die overwerk bijvoorbeeld bij ploegenar- beid of ten aanzien van liet vervoei kan medebrengen, vermeden worden. De Regionale Commissie vertrouwt dat allen, die in de Twents-Gelderse Textielindustrie werkzaam zijn. aan bo venstaand advies gevolg zullen geven. De Regionale Commissie: Th. Eniclaar, J. Fahner. A. F. van der Heijden, J. Nieuwenhuis. ZWEEDSE AANBIEDING De Zweedse vereniging „Redt het Kind" heeft aan het nationale bu reau van kinderbescherming telefo nisch aangeboden voedsel in blik en kleding te verstrekken. In de eerste uren sprake van een chaotische toestand Met de ervaring van nauwelijks een dag hard werken aan de hulp verlening voor de door de overstromingen getroffen gebieden en dank zij voortdurend overleg en nauwe samenwerking tussen de particuliere en overheidsinstanties is er in de organisatie van de bijstand, welke op allerlei gebied wordt verleend, reeds een soepel werkende coördinatie gebracht. Vanzelfsprekend kon in de eerste uren van de ramp alleen maar worden gesproken van een chaotische toestand, waarin, hoe snel ook ieder, die helpen kon, reageerde, geen lijn viel te ontdekken en waar over in de verste verte geen overzicht was te krijgen. Overal, waar men maar dacht van dienst te kunnen zijn, meldden zich behulpzame lieden aan, die met auto's, vaartuigen, ja zelfs met fietsen er op uit wilden trekken om de zo zwaar getroffen landgenoten met have en goed naar veiliger oorden te brengen. Op punten, die beschikbaar wa ren gesteld om eventuele vliichte- lingen of geevacueerden uit de noodgebieden onderdak te bieden, kwam men ^andragen met karre- vrachten kleding, schoeisel en voedsel. Zo heerste er in de eerste uren na het bekend worden van de vreselijke gevolgen van de ramp zalige storm een uit medeleven en barmhartigheid voorspruitende be drijvigheid, die ontroerde en her inneringen opriep aan de tijd van de bombardementen op Rotter dam. Den Haag en andere steden in Nederland, toen de burgers el kaar zo prachtig bijstonden. Coördinatie dringend gewenst Hier kwamen de beste eigen schappen van het Nederlandse volk tot uiting en het werd, behalve door de slachtoffers zelf, ook door de autoriteiten hogelijk gewaardeerd. Maar in de loop van de „rampzon dag" werd het allengs duidelijk, dat coördinatie in soepele doch zo efficiënt mogelijke vorm dringend gewenst was. De Nederlands territoriaal bevel hebber, luit. generaal D. C. Buur man van Vreeden, regelde de be schikbaarstelling van vaartuigen. De hoofdinspecteur van het Brand weerwezen leidde de hulpverlening van brandweren uit de niet getrof fen gebieden zoals bij het leegpom pen van kelders en licht-aggrega- ten. De evacuatie werd geregeld door de hulpverleningsdienst. Rode Kruis en Oranje Kruis werden in- Landinq in Zierikzee mislukte Druk werk van twintig helicoptères De Belgische Sabenapiloot kapi tein Gerard Tremerie heeft met zijn hefschroefvüegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilan den gemaakt en in de loop van Maandag enige tientallen slachtof fers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Hij werd vergezeld door de Neder landse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte kapitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tong. dat hij met behulp van een wegenkaart en het tellen van kerk torens kon bereiken. Hij' landde daar op een stukje slijkerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Woensdrecht. In de loop van Maandag heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van - de volksgezondheid met de helicopter een verkenningsvlucht over Schou wen-Duiveland gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen misluk te, omdat daar te veel mensen en vee opeengehoopt stonden. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men lan- den. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te versterken. Kapitein Tremerie heeft verscheidene „droppings" ge-i zien. Jammer genoeg werden soms rubberboten door wind en golven meegesleurd. Tijdens een landing op Tholen ontving hij tal van boodschappen en mededelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op lucifersdoos jes gekrabbeld. Waar mogelijk, pro beert de ingesloten bevolking met behulp van auto-radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van kapitein Tre merie zouden twintig hefschroef- vliegtuigen gedurende zeker veer tien dagen druk werk hebben om de dringendste behoefte aan trans port te lenigen. Twee ton voor Rampenfonds Het dagelijks bestuur van 't NVV (25.000 gulden), de bij het NVV aangesloten bonden (75.000 gulden), de Centrale Arbeiders Verzeke ringsbank te Den Haag (50.000 gul den), de N.V. De Arbeiderspers dag blad Het Vrije Volk (30.000 gulden), het partijbestuur van de Partij van de Arbeid (10.000 gulden), 'thoofd bestuur van de VARA (10.000 guld- den), hebben in totaal een bedrag van 200.000 ter beschikking ge steld van het nationaal Rampen fonds. DEELNEMING SOVJET-UNIE De ambassadeur van de Sovjet-Unie beeft uitdrukking gegev en aan' het die pe niedi- .en van zijn regering met de amp, welke Nederland heeft getroffen geschakeld. En tussen al deze in stanties verzorgde het ministerie van Binnenlandse Zaken de telefo nische coördinatie. Langzamerhand kwam er op deze wijze enig systeem in de hulpver lening, doch tegen 5 uur in de mid dag bleek mede in verband met de toenemende stroom van aanmeldin gen van hulp op allerlei gebied die uit alle delen van het land binnen kwam, dat het wenselijk was tot een nadere coördinatie over te gaan. Een uur later werd op het ministerie van Binnenlandse Zaken op het binnenhof een bespreking gevoerd van de afdeling openbare orde en veiligheid van het ministe rie, de heer A. van Emden, direc teur van het Rode Kruis, mr Mul der, voorzitter van de centrale eva cuatie commissie en majoor G. H. Olie van de generale staf. Na tele fonisch overleg te hebben gepleegd met de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, werd besloten verschillende rege lingen te treffen. Samenvattend is de hulpverle ning voor de noodgebieden zodanig georganiseerd, dat het initiatief tot acties zoveel mogelijk van ramp- haarden uit wordt genomen. De burgemeesters van de getroffen steden en dorpen treffen regelin gen, veelal in overleg en samen werking met eikaar. Provinciale autoriteiten grijpen in waar nodig is en in laatste instantie wordt cen trale leiding gegeven door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken eu de staf Territoriale Bevelheb bers. Deze beide instanties werken dus als topleiding nauw met elkaar Samen, doch zij arbeiden, wanneer men het zo noemen mag, aan de buitenkant van de hulpverlenings organisatie. V GtTxdrtrt gr Cl int Oijkdoorbrokra Ondrrgt/ofitn grditd Btdrngd gr bird P/ogfxtn mvcr De Amerikaanse generaal Eddy heeft Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zorgen voor zo veel mogelijk vliegtuigen, helicopters, zandzakken, zoeklichten, vervoermiddelen, walkie-talkies en halacone-tabletten, deze laat ste om water te zuiveren. Hij zeide, dat hij reeds machtiging had gegeven, tot het zenden van zes helicopters uit Duitsland. Deze belofte werd door hem gedaan, nadat hij een vlucht van een uur had gemaakt over het getroffen gebied in een Ameri kaans luchtmachtvliegtuig, waarin gezeten waren de vijftien assistenten van de generaal onder wie generaal-majoor William H. Middlesward, hoofdkwartiermeester van het Europese bevel van het Amerikaanse leger, schout-bij-nacht Howard E. Orem, commandant Amerikaanse marine-strijdkrachten in Duitsland en brigade-generaal Robert C. Gard, plaatsvervangend chef-staf operaties. Dit vliegtuig werd begeleid door twee Nederlandse Beechcrafts met Nederlandse militaire en burgerautoriteiten. In een onderhoud, daarna, waarbij minister Staf en staats secretaris Kranenburg aanwezig waren, gaf dr J. van Veen, hoofdingenieur rijkswaterstaat, een overzicht van de toestand. Hij deelde mee, dat er een millioen mensen in nood zijn. Het grootste deel van Zuid-West Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hij zei moeilijk te kunnen meedelen, hoeveel bressen er in de dijken waren gesla gen, doch hij schat het aantal op 50 tot 80. Hij vervolgde, dat vele mensen zich nog in bomen ophouden en te gedemoraliseerd zijn om gebruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubber boten. Amphibievaartuigen zijn het enige middel om deze men sen te verlossen. Generaal Buurman van Vreden verklaarde, dat evacuatie en herstel van de verbindingen de voornaamste onmiddellijke taak is. Generaal Eddy zeide, dat hij al het mogelijke zal doen om de nood te verlichten, doch hij voegde hieraan toe, dat de omvang van de nood zo ontzettend is, dat hij nog' niet kan zeggen, hoe veel hulp de Amerikaanse strijdkrachten kunnen verlenen. Waterzuiveringsinstallaties, evacuatie materieel met amphibie vaartuigen en helicopters zullen in opdracht van de Ameri kaanse generaal Manton S. Eddy onmiddellijk uit Duitsland naai de Nederlandse rampgebieden worden gedirigeerd. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Amerikaanse hoofd kwartier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten. „Vliegende spoorwegwagons", 300.000 zandzakken en lichte verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Aanvullingseenheden en aanvullend materieel voor de Ameri kaanse troepen worden over land naar Nederland gedirigeerd. Duitse hulpkrachten kunnen ongehinderd de grens passeren Beroep op de jeugdbewegingen in de vrije landen van Europa De regering van de West-Duitse staat Noordrijnland-Westfalen heeft Nederland en België hulp aangeboden in de vorm van arbeidskrachten, pompen, bouwmaterialen en graafmachines. De minister van Economische Zaken Arthur Straeter heeft alle staatswaterwegen, bouw- en voorzieningsinstanties order gegeven ter stond hulp te verlenen wanneer daarom verzocht wordt door de getrof fen nabuurlanden. Hij heeft ook particuliere bouwondernemingen ver zocht hulpaanvragen te behandelen. De West-Berlijnse Artsenvereriging heeft de hulp van Berlijnse dok ters aangeboden voor de overstroomde gebieden in Nederland. Het „Technische Hilfswerk" heeft de Nederlandse consul-generaal te Düsseldorf hulp voor de over- stroomae gebieden in Nederland ge boden. De consul-generaal heeft het aanbod dankbaar aanvaard en maat regelen genomen om de Duitse hulpkrachten, die naar Nederland onderweg zijn, ongehinderd de grens te doen passeren. Vandaag wordt een ton eerste- hulp-uitrusting door het Noorse Rode Kruis en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij per vlieg tuig naar Nederland overgebracht. Het internationaal secretariaat voor de jeugd van de Europese Be weging heeft te Parijs een dringend beroep op de jeugdbewegingen in de „zestien vrije landen van Europa" gedaan om een hulpactie te organi seren. Men wil kleding en dekking inzamelen om dit door bemiddeling van de Nederlandse ambassades en het Rode Kruis te verzenden. Ook heeft men plannen voor adoptie. De stad Keulen heeft de stad Rot terdam hulp aangeboden. De Keulse burgemeester, dr Ernst Schwering, heeft het aanbod telefonisch over- jebracht. Hij uitte daarbij zijn leed wezen met de ramp. De Nieuw-Zeelandse Rode Kruis vereniging heeft een som van hon- dei'd pond sterling aan Nederland overgemaakt. Naar Engeland zond zij 250 pond sterling en dertig kisten kleding. Het bureau van de KLM te Kaap stad heeft aangeboden gratis hulp- ;oederen voor Nederland te vervoe ren. Het Zuid-Afrikaanse Rode Kruis heeft de Britse vereniging hulp aangeboden. Te Londen is onder voorzitter schap van de Nederlandse ambas sadeur, mr. D. Stikker*, een waters nood-comité gevormd dat inzame lingen zal houden van geld en goe deren onder de Nederlandse ge meenschap in Engeland ten bate van de getroffen gebieden in Ne derland. Maandagavond vertrok 'n vlieg tuig van de KLM uit Kopenhagen naar Nederland met een eerste la ding hulpgoederen van het Deense Rode Kruis, bestaande uit wollen dekens, die gratis worden vervoerd. Het Deense Rode Kruis heeft ver der een begin gemaakt met een actie tot verstrekking van warme kleding voor de watersnood-slacht offers in Nederland. Pers en radio hebben het publiek opgeroepen hulp te verlenen. De kantoren van vele bladen nemen bijdragen in ont vangst, in geld of in natura en vele vervoersondernemingen hebben gra tis vervoer toegezegd. De ramp in Engeland De Londense bladen geven als voorlopig cijfer voor het aantal slachtoffers der overstromingen in Groot-Brittannië: 273 doden en dui zend vermisten. Gevreesd wordt, dat het definitieve cijfer hoger zal liggen. DE PAUS BETUIGT ZIJN DEEL NEMING De pauselijke internuntius in Den Haag, mgr Paolo Giobbe, heeft na mens Paus Pius XII aan de Neder landse regering zijn deelneming aangeboden met de ramp welke ons land heeft getroffen. PRINSES BEATRIX GEEFT HAAR NIEUWE FIETS WEG Prinses Beatrix heeft liet nieuwe rij wiel, dat op haar verjaardag werd aan geboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpac ties voor het Rode Kruis. iiiuimiimimimiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiii Oproep Herv. Kerk Het moderamen van de Ned. Herv. kerk, deelt namens de Gene rale Synode het volgende mede: Het moderamen steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inzamelingen, wel ke oproep mede in zijn naam ge daan is door de oecumenische raad van kerken in Nederland. Het moderamen heeft met grote instemming begroet het initiatief van de diaconale raad van de Ned. Herv. kerk om sociale werksters en andere hulp via haar provincies ter beschikking te stellen. Het moderamen heeft het voor nemen de gemeente op te wekken in de morgengodsdienstoefening van aanstaande Zondag 8 Februari te komen tot bijzondere verootmoe diging, gebed en offer. Dinsdagochtend 3 Februari zou door het moderamen overleg ge pleegd worden met de vertegen woordigers van verschillende ande re kerkgenootschappen, die alle de uitnodiging hebben aanvaard. Waar in de evacuatie-gebieden de geestelijke hulp te kort schiet door gebrek aan predikanten stelle men zich in verbinding met dominee M. D. Gijsman, tel. K 1700 - 116306. Predikanten, die voor deze bij stand beschikbaar zijn, gelieven zich daar te melden. Goederen uit Zuid-Afrika De KLM vervoert uit Zuid-Afrika gratis goederen voor de getroffen Nederlandse gebieden, voorzover er vervoerscapaciteit is en voor zover het dringend noodzakelijke goede ren betreft, die in Nederland zelf niet zijn te krijgen. In grotere plaatsen in Z.-Afrika zullen, naar verwacht wordt, hulp- comité's worden opgericht. FRANSE HULP De beide bataljons Franse genie troepen die hun hulp zullen verle nen bij de bestrijding van de wa tersnood zijn aangekomen te Bergen op Zoom. Zij zullen zij aan zij met de Nederlandse militairen medewer ken aan het reddingswerk voor de getroffen gebieden. Numansdorp 67 doden Alle inwoners van Numansdorp. die zich nog in nood bevonden, heeft men kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is ge stegen tot 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaaswaal. Koningin Juliana heeft ook een bezoek gebracht aan het zwaar getroffen Numansdorp, In Halsteren vermisten In Halsteren worden nog ruim 60 personen vermist. 400 stuks rund vee is verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paarden en 1500 kip pen. De gemeente Halsteren is geadop teerd door de gemeente Oosterhout, die reeds een inzameling heeft ge houden en veel materiaal heeft ver- TOT NU TOE 19 DODEN IN ZIERIKZEE Bij de overstroming van Zierik zee zijn tot dusver 19 personen om gekomen, aldus werd vernomen uit een brief die uit Zierikzee per boot via Ierseke werd gezonden. Behou dens de Westrand staat geheel Schouwen en Duiveland onder water DUITSE STEUN VOOR NOOD GEBIEDEN Huisvrouwen, journalisten, ar chitecten en ambtenaren uit Slees- wijk-Holstein hebben de West-Duit se bondskanselier dr Adenauer geld gezonden voor de slachtoffers van de watersnood in West-Europa. Zij stelden bovendien voor, leden van de grenswacht en van de reserve- politic van de West-Duitse landen naar de noodgebieden te zenden. WERELDRAAD VAN KERKEN GEEFT 6000 FRANCS Bij het landelijk interkerkelijk bureau te Utrecht is een telegram binnengekomen van het interkerke lijk hulpcomité van de Wereldraad van Kerken te Genève, waarin werd medegedeeld, dat een bedrag van 6000 francs ter beschikking is ge steld voor slachtoffers van de wa tersnood. EISENHOWER BETUIGT DEELNEMING De president der Verenigde Sta ten, Eisenhower, heeft het volgende telegram aan Koningin Juliana doen toekomen: „Mijn landgenoten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de verwoesting, in uw land aange richt door storm en vloed. Zij en ik wensen Uwe Majesteit ons innig medeleven in deze tragische omstan digheden te betuigen". Oproep aan bedrijfsleven Minstens uurloon direct) daarna overwerk Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een te Amsterdam gehouden spoedverga dering beraden over de eerste hulp* die het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, die ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting be sloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tien duizenden is gekomen, de navol gende maatregelen ten uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2 Op een bedrijfstaks- of onder nemingsgewijze te regelen ma nier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmee verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, even eens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval overwerk niet moge lijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bij drage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het ,op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve, zich t. z. t. bader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkge vers, wier ondernemingen, als ge volg van de overstromingen tijde lijk zijn stilgelegd, indien mogelijk, het dienstverband met hun werk nemers te laten voortbestaan. Millioen van georgani seerde landbouw De georganiseerde landbouw en zuivelbereiding heeft een millioen gulden beschikbaar gesteld. Voor lopig komt deze bijdrage uit het zuivelfonds, dat door de rundvee houderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft alle leden van de Christelijke vakbewe ging opgeroepen tot hulpverlening en het geven van bijdragen. De ap paratuur van 't CNV-fonds „Draagt Elkanders Lasten" komt ter be schikking voor de nationale inza meling. Het vacantieoord van de Chr. vakbeweging te Putten en het conferentieoord van de Christelijke bedrijfsgroepeneentrale te Drieber gen worden opgengesteld voor ge- evacueerden. Het Nederlands Bijbelgenootschap stelt bijbels beschikbaar. Bijbels kunnen worden aangevraagd bij en gezonden naar het Bijbelhuis te Amsterdam, Herengracht 366, telef. 36300. Het tehuis „De Keijenberg" te Renkum van de alg. diaconale raad der Ned. Herv. kerk is beschikbaar voor evacué's. De Evangelische kerk in 't Rijn land, Duitsland, zal een oproep doen voor het bijeenbrengen van gelden voor de Nederlandse getroffenen. Het Leger des Heils heeft zijn gehele apparaat ter beschikking ge steld voor de inzamelingen en mo biele cantines naar geteisterde ge bieden gestuurd. Moord op Makassar Garnizoenscommandant en officier doodgeschoten Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant van Makassar, kapitein W. E. Sumati, in zijn huis doodgeschoten door 'n vijftal onbekenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis bin nengingen en drie vuurschoten uit automatische wapens gaven. De lui tenant Matulessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, me vrouw Matulessy werd gewond. Onbekenden schoten van achter de gordijnen. Kapitein Sumati werd nog naar 't militaire hospitaal gebracht, doch overleed enkele uren later.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3