Gemeente Heilendoorn op z'a best VOORMCHTINGSAVONC De heer Coes ten grave gedragen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953, No. 28 PAGINA t ALMELO Dodeli jk ongeluk bij Hedeman Man raakte tussen rollen van verfmachine De 63-jarige J. de Vries, wonende Rappers weg IS, is gistermiddag om ongeveer half een in de fabriek van dc N.V. Hedeman tussen de rollen van een verfjnachine geraakt en op slag ge dood. Hot slachtoffer was met een collega bezig een reserverol op de machine aan te brengen en is klaarblijkelijk, toen zijn collega even werd weggeroepen door de vleugelmoeren, welke op de rollen zijn aangebracht, gegrepen. Stukjes kleding zaten na het gebeurde althans aan de moeren. De collega van de heer De Vries is slechts even weggeweest. Toen hij te rug kwam was het slachtoffer reeds aan een schedelbasisfractuur overleden De heer De Vries stond reeds veer tig jaar achter deze machine. Het stof felijk overschot is naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. f 75.000 van confectionnairs De Oostelijke Boud van Confec tionnairs heeft gisteren to Enschede besloten f 25 of goederen ter waar de van f 25 per werknemer ter be schikking te stellen van het Natio nale Rampen Fonds. Dit betekent, dat circa i' 75.000, kan worden afgedragen. BORNE Ook Borne zamelt in Met vertegenwoordigers van vak- en standorganisaties en besturen van daartoe m de eerste plaats in aanmerking komende verenigingen werd gistermiddag in de raadzaal een conferentie gehouden met het gemeentebestuur, teneinde maatre gelen te treffen voor een zo effi ciënt mogelijke inzameling van gel den en goederen voor de getroffen gebieden. De burgemeester, de heer H. B. A. Kaufmann herdacht de slachtoffers van de watersnood, waarvoor een minuut stilte werd betracht. Ver volgens zette de burgemeester uit een, dat hier snel en goed gehol pen dient te worden en dat er reeds plannen zijn gemaakt om Borne zo doelmatig mogelijk te bewerken. Er bleken reeds 36 auto's voor dit doel beschikbaar te zijn. Na de besprekingen werd er een werkcomité benoemd, waarin zit ting namen vertegenwoordigers van het Rode Kruis, de EHBO, de mid- denstandsraad, de Bornse Besturen bond, de KAB, de Chr. Besturen bond en de landbouworganisaties. In het werkcomité kregen zitting de heren J. C. Pollee, H. Kuipers, C. D. Balk, H. C. Boom, H. G. Brink, D. Zoetebier, H. Bootsma. Voor de buurtschappen werden aangewezen de heren B. J. Gorte maker (Bornerbroek), H. J. Smit (Zenderen) en B. J. Huiskes (Hert- me). Deze heren kregen wat de werkwijze in hun buurtschappen betreft carte blanche. Voor Borne werd een nauwkeurig plan opge steld, het dorp werd in talrijke wij ken verdeeld, waar vier personen de goederen en gelden zullen ver zamelen. Aan beide zijden van de straat zullen twee personen zich bij de bewoners melden, een voor de financiën en de tweede voor de goederen. De gelden zullen worden verzameld door middel van een lijst- collecte. Dat er allerwege grote spontaniteit bestaat voor dit plan tot leniging van de nood van de getroffen landgenoten, bleek des avonds overduidelijk bij de aanmel ding ten gemeentehuize. Er meld den zich zoveel personen, dat lang niet allen in het werkplan opgeno men konden worden. De inzameling en collecte begint Dinsdagmiddag om een uur en verwacht mag wor den, dat tegen de avond het werk klaar is. De verzamelde goederen zullen worden bijeengebracht in 't schaftlokaal van de N.V. Spanjaard. Voor zover de bewoners niet thuis zijn wordt verzocht de goederen en gelden bij de buren klaar te leggen. BONTE AVOND UITGESTELD Teneinde het grote plan ten bate van het Nationale Rampenfonds niet te doorkruisen heeft het co mité voor Ouden van Dagen beslo ten de bonte avond, die Zaterdag avond door de leerlingen van de Bornse scholen gegeven zou wor den, uit te stellen tot na Pasen. De supportersvereniging van de Bornse Harmonie besloot om de opbrengst van de hedenavond (Dinsdag) te houden filmvoorstel ling van de film „Borne zoals het reilt en zeilt" geheel ter beschik king te stellen van de door de wa tersnood getroffen, landgenoten. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Borne en 't daaronder behorende ambtsgebied w.erd gedurende de maand Januari ingelegd f 15.279,23 en terugbetaald f 9709.78. DELDEN Hulpverlening in snelle gang De actie van hulpverlening aan de getroffen gebieden onder auspi ciën van het plaatselijke Rode Kruis is in volle gang. De lijstinzameling in Stad-Delden verloopt in het al gemeen gunstig, hoewel een enke ling nog niet doordrongen schijnt te zijn van de uiterst grote nood van zeer vele landgenoten. De gemeente Ambt-Delden is in een 18-tal wij ken verdeeld. Woensdag zullen in de 7 buurtschappen inzamelingen gehouden worden. Goederen van de inwoners van Ambt Delden kunnen gebracht worden in de scholen van de diverse buurtschappen. De in zameling van goederen in Stad-Del den zal Woensdagmiddag geschie den. De gevers worden verzocht zo veel mogelijk schoenen per paar samen te binden, en bij kleding zo veel mogelijk een label voegen vermeldende de maat van het kle dingstuk, Dit vergemakkelijkt het sorteren en werkt een snelle en goede verzending in de hand. Van gemeentewege zijn hedenochtend enige rubberpakken en zuidwesters boven de geteisterde gebieden uit geworpen. ZILVEREN JUBILEUM Mej. G. J. van Heek vierde gis teren haar zilveren jubileum als on derwijzeres aan de Chr. Kleuter school alhier. Met een korte onder breking tijdens de verbouwing van het gebouw v. Chr. belangen in 1952 heeft zij gedurende de afge lopen 25 jaar dagelijks een 40-tal kleuters op voortreffelijke wijze on derwijs gegeven. In de harten van de vele honderden kleuters en hun ouders heeft mej. Van Heek een grote plaats ingenomen. Van vele zijden ontving de jubilaresse bewij zen van sympathie. Het bestuur van de Chr. Kleuter school bood naast een bloemenhulde een fraai boekwerk in uitzicht. De leerlingen' vierden feest met de juffrouw, die de laatste jaren ge assisteerd wordt door mej. J. San- gers. Het bestuur van de Chr. school en van de Ver. v. Chr. Belangen bood naast de gelukwensen bloemen aan. GOOR Gouden jubilaris Maandag herdacht de heer Johan Exterkate, wonende Wijnkamp II, de dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst trad bij de NV Katoenfabr.e- ken v/h Arntzenius Jannink en Co. De jubilaris werd des morgens in het hoofdkantoor ontvangen en toe gesproken door de oudste directeur, de heer H. J. Jannink, die hem de gebi'uikelijke enveloppe.aanbood. Burgemeester J. B. Vlam speldde hem de bronzen eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst. Van zijn colle ga's mocht de heer Exterkate een dubbele fietstas en enige rookarti kelen in ontvangst nemen. De gou den jubilaris heeft zich in het ver leden zeer verdienstelijk gemaakt als vertegenwoordiger van het al gemeen Ziekenfonds OGZO en als bestuurslid van de reclassering. Lichtmisse-markt De belangstelling' voor de Licht misse-markt 1953 had, gezien ver schillende omstandigheden veel groter kunnen zijn, Het feit, dat in Utrecht en in Rijssen een grote markt werd gehouden, had zeer ze ker invloed op de Goorse markt. Ook de gure weersomstandigheden werkten nadelig. Ruim 200 paarden waren aangevoerd, waarvoor hoge prijzen werden betaald. De 'handel was zeer vlot. De prijzen varieer den van 800 tot 1200 gulden. Het verkeer was omgelegd en de politie had versterking van manschappen van elders. Jaar verg. „De Zwaluw" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield haar jaarvergade ring in café De Zon, onder voorzit» terschap van de heer W., Wijnen, Het verslag van de penningmeester sloot met een batig saldo. In 1952 waren in totaal 3853 duiven inge- korfd. Tot leden van de kascommis- sie werden benoemd de heren W. Hondeling, G. K. Landeweer en G. Derksen. Besloten werd over te gaan tot bestuursuitbreiding en het aantal leden te brengen van 5 op 7. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: W. B. Wijnen, voorzitter, G, H. Landeweer, secretaris, J. Zwiers, 2e secretaris, G. Freriksen, eerste pen ningmeester. G, Hemming 2e pen ningmeester, J. Slaghu'.s en J. Heis- sen commissarissen. De kampioen schappen werden uitgereikt aan da heren Rouwhof-Wijnen, J. $lagturis, H. Relke'r, G. J. Slathuis en H. Kuipers. Besloten werd dit jaar ook een feestavond te organiseren en wel op 25 April a.s. MARKELG Grote gift voor Rampenfonds Indertijd zijn in Markelo gelden bijeengebracht voor de stichting van een monument ter gedachtenis aan de gevallen inwoners dezer ge meente in de tweede wereldoorlog. Het uitvoerende comité heeft ech ter gemeend, nu ons land door zulk een enorme ramp getroffen is, een groot gedeelte van deze gelden be schikbaar te moeten stellen tot le niging van de grote nood onder de bewoners van bet geteisterde ge bied. Het resterende deel zal wor den aangewend voor het laten ver vaardigen van een eenvoudig ta bleau, hetwelk geplaatst zal wor den in de hal van het gemeente huis. Aangezien de gelden bijeenge bracht zijn door de inwoners, ver zoekt' het comité diegenen der schenkers die overwegende bezwa ren hebben tegen dit besluit, deze kenbaar te willen maken aan een der heren J. Hakkert, A. P. Nu- mans en G. Wissink, vóór a.s. Don derdag 12 uur. DIEPENHEIM ONDERSCHEIDEN Door de minister van Oorlog wer den de volgende in Indonesië ge diend hebbende Diepenheimers on derscheiden met het Ereteken voor Orde en Vrede, welke onderschei ding inmiddels door de burgemess- ter van Diepenheim werd uitgereikt A. Izaks, H, L. v.d. Berg, A. Schrij ver, H. J. Loman, A. J. Escher, T. N. Eijsink en G. J. Floors, RIJKSPOSTSPAARBANK De afgelopen maand werd ten kantore van de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 8987.00 en terugbetaald f 3710.16. OPGEHAALDE CADAVERS In de afgelopen maand werden door de NTF uit Nijver dal de vol gende cadavers uit deze gemeente opgehaald: 5 varkens, 1 big en 9 nuchtere kalveren. HELLENDOORN Een gecombineerd kerk- coneert Het is een zeer goede gedachte geweest van de Chr. gemengde zangver. „Looft den Heer" alhier om een gecombineerd kerkconcert te organiseren, samen met de Chr. gemengde zangver. „Hoop op Ze gen" uit Wierden en het meisjes koor van deze vereniging. Het was geen erg gelukkige avond en dat zal de oorzaak geweest zijn, dat het publiek niet in zo'n grote getale was opgekomen, maar toch mocht men ook weer niet ontevreden zijn. Zij, die opgekomen waren hebben een prachtige avond van goede koorzang meegemaakt. De avond werd geopend door de voorzitter van „Looft den Heer", de heer A. Hofman, waarna „Hoop op Zegen" onder leiding van haar dirigent, de heer G. Schildkamp, een drietal nummers zong. Het koor heeft een prachtige bezetting. Ook het meis jeskoor zong enige nummers. Hier na was het de beurt aan de plaat selijke vereniging „Looft den Heer" en ook dit koor zong onder leiding van haar dirigent, de heer J. Bril man Jr. uit Almelo, op haar be kende uitstekende wijze een drie tal werken. De heer Brilman gaf nog een orgelsolo ten beste, Men heeft genoten van een pro gramma van goede vocale kunst, welke om herhaling vraagt. N3JVERDAL Gekozen en bedankt. Bij de verkiezing van een ouder ling der Vrije Ev. Gemeente alhier werd de heer J. Calkhoven Czn. gekozen. Deze heeft echter voor de benoeming bedankt, zodat er bin nenkort opnieuw gekozen moet worden. Beroepen predikant komt kennis maken. Ds H. Gosliga te Hattem* die be roepen is als derde predikant der Verwacht wordt, dat er f 90.000 wordt geofferd Dat men in Heilendoorn, Nij ver dal en de buurtschappen zeker zou bijdragen voor de leniging van de nood in de door de overstroming getroffen gebieden, stond bij voor baat vast, Maandagmorgen om 9 uur, toen de aanmelding voor collectanten werd opengesteld, begon het al. Honderden meldden zich en slechts enige tientallen had men nodig. In enkele minuten waren de collecte bussen uitgedeeld. Die spontaniteit sloeg over op de genen van wie de giften gevraagd werden en mooie bedragen werden in .de bussen gedaan of werden aan het comité overhandigd. Wil men enkele voorbeelden: De directie der KSW maakte bekend, de opbrengst der collecte in de gemeente Heilen doorn te zullen verdubbelen en dat betekende een gift van duizenden guldens; de fa. K. Bosch gaf samen met het personeel 2000; het over- laadpersoneel van de NTF schonk Hulpactie enthousiast ingezet De Holtense bevolking heeft de financiële hulpverlening aan de ge troffen gebieden met groot enthou siasme ingezet. Aan de oproep voor een hulpactie was door velen ge hoor gegeven zodat Amicitïa de mensen niet kon bevatten, welke gekomen waren om hun medewer king voor de huis aan huis collecte aan te bieden. Nadat de burgemeester, mr W. H. Enklaai', de ernst van de toestand in de getroffen gebieden had uit eengezet en gewezen had op de noodzaak om geld bijeen te bren gen, gaf de voorzitter van de Rode Kruisafdeling, de heer' W. Beijers, een uiteenzetting hoe men zich deze actie heeft gedacht. De gemeejxte is verdeeld in 96 delen, waarvoor een collectelijst beschikbaar is. Tijdens de uitgifte dezer collectelij'sten, waarvoor veel gegadigden beschik baar waren, werden door verschil lende verenigingen en organisaties reeds bedragen beschikbaar gesteld. Telkens werden de aankondigingen met applaus begroet. De suggestie werd gedaan, dat Holten tenminste f 10.000 moest opbrengen. Aan het slot der vergadering bleek, dat reeds f 3100 op deze wijze was aangebo den. De aanbieding van de laatste collectelijst bracht enkelen er toe om reeds bij v.oorbaat een bedrag van f 50 beschikbaar te stellen op deze lijst. Besloten werd, dat de Rode Kruis- afdeling dekens en lakens in ont vangst zal nemen met het oog op de door het Metereologisch Instituut te De Bilt verwachte winterweer. Indien dit in de buurtschappen wordt verlangd zullen deze voor werpen worden afgehaald. Men kan ze brengen in Amicitia of in de scholen te Dijkerhoek of Espelo, Tijdens de collecte zal een onder zoek worden ingesteld naar de aan wezige stalruimte voor vee om deze, indien nodig, beschikbaar te stellen. Vrijwilligers voor werkzaamheden in 'de overstroomde gebieden kun nen zich ten gemeentehuize melden, waar men zich met het Arbeids bureau in Deventer voor de be schikbaarstelling van deze mensen in verbinding zal stellen. Medegedeeld werd, dat zeker nog een beroep zal worden gedaan op de bevolking om zich op een of andere wijze verdienstelijk te ma ken voor de slachtoffers van de overstromingsramp, omdat nog veel nood gelenigd zal moeten worden. Jaarvergadering' Onderlinge Paardenl'onds In de jaarvergadering van het Onderlinge Paaraenfonds, welke werd gehouden in het café van de wed. J. A. Jansen, sprak de voor zitter, de heer J. Aaltink, de hoop uit, dat 1953 voor de leden en de vereniging een goed jaar mag zijn. Blijkens het jaarverslag zijn vrij veel paarden gestorven, n.l. 16 stuks, waarvoor een schadeloosstelling van f 8825 werd uitbetaald. De 2 pet. premie welke werd geheven •Jxebben de schade niet geheel ge- 'dekt, maar wegens het aanwezige batige saldo van voorgaande jaren konden de boeken nog worden af gesloten met een kassaldo van f 8674,95. De aftredende bestuursleden, de heren J. Aaltink en J. W. Stevens werden met bijna algemene stem men herkozen, evenals de taxateur, de heer G. Aanstoot. Op vragen van de vergadering om de premie in de zomer en niet in de winter te heffen werd door de voor zitter medegedeeld, dat heffing di rect na de hertaxatie het meest ac curaat werkt. ƒ500 en dan vele bijdragen van particulieren. Dit vond in Nijverdal plaats, maar ook in Heilendoorn en de buurtschappen. De Chr. Nat. Ulo school, Nijverdal, gaf 95. Na de middag werd begonnen met de inzameling van goederen, de kens en schoeisel. De heer Freië reed rond met zijn auto en daarop de geluidsinstallatie en in enkele ogenblikken wist iedereen wat de bedoeling was. In Heilendoorn wer den de goederen naar de gebouwen van de Boerenbond gebracht en te Nijverdal naar het R.K. parochie huis. Tientallen inwoners stelden hun auto's beschikbaar om de goe deren af te halen van de huizen. In korte tijd was het gebouw van de Boerenbond te Heilendoorn en het parochiehuis te Nijverdal ver anderd in een groot pakhuis. De za kenmensen offerden hun vrije andagmiddag ^daarvoor op iedereen was beïfig'voor de mensen die zo zwaar getroffen waren. Het resultaat van deze inzame ling van goederen is tenslotte ge worden, dat uit dorp Heilendoorn twee vrachtauto's vol vertrokken konden. Te Nijverdal zamelde men vijf vrachtauto's en een autobus vol in. Te Nijverdal werden b.v. niet minder dan 1250 paar goede schoe nen geschonken en zo zouden we door kunnen gaan. De buscollecte te Nijverdal bracht Maandag op 10.024.81, aan losse giften een be drag van 9.370.50. In Heilendoorn collecteerde men ƒ6.500, te Haarle 1720.20. De andere buurtschappen zijn nog niet afgewerkt en volgen düs nog. De ruwste berekening is, dat de collecte en biidragen in de gemeente rond 45.000 zal opbren gen, welk bedrag dan door de di rectie der KSW verdubbeld zal worden, zodat de gemeente Heilen doorn niet minder dan 90.000 zal bijeenbrengen. WESTERHAAR Verenigingsgebouw en badhuis Maandagavond had te Vriezen- veensewijkWesterhaar een verga dering plaats van de Ned, Herv. Kerk, waarin mede f anwezig waren de burgemeester van Vriezenveen, de heer Nijland, adviseur van de Dienst Maatschappelijk Werk in de Provincie Overijssel te Zwolle en de heer Jan Jans, architect te Almelo. Uitvoerig werd in deze vergadering gesproken over de bouw van een verenigingsgebouw en een badhuis, waartoe in principe besloten werd. Ook een badhuis is dringend no dig en zal in een dringende behoefte voorzien. Waarschijnlijk zullen beide objecten nog dit jaar worden uitge voerd. De plaats, waar het vereni gingsgebouw en het badhuis zullen komen is naast de Ned, Plerv, Pas torie. Ned. Herv. Kerk, alhier, hoopt a.s Donderdag naar Nijverdal te ko men om kennis te maken, 's Avonds 7.30 u. zal er een bijeenkomst zijn in het gebouw Bethel. Begrafenis wachtmeester Bolink Onder zeer veel belangstelling werd Maandagmiddag' op de alge mene begraafplaats tussen Nijver dal en Heilendoorn het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de wachtmeester van de verkeersgroep der rijkspolitie te Almelo, wijlen Bolink, die NijverdaUer van ge boorte was, doch enige jaren ver bonden was aan de genoemde groep van de verkeerspolitie. Na een ziek te van enkele maanden is wacht meester Bolink vorige Woensdag te Almelo overleden. De baar was bedekt met kransen en bloemen en werd gedragen door acht manschappen van de verkeers groep Almelo. Naast de familie, bu- •en en vrienden van de overledene werd de baar ook gevolgd door zijn naaste chefs. Achtereenvolgens spraken aan 't graf de districts-commandant der 'ijkspolitie N. J. Bijlsma, de groeps commandant J. Nieuwenhuis en adj. H. Kraan voor de Ned. Politie Bond. Zij getuigden, dat de overledene een uitstekende politieman en aan genaam kameraad is geweest, die zijn werk met veel plichtsbetrach ting heelt vervuld en met wie het goed samenwerken was. Men sprak woorden van troost tot de weduwe en kinderen en men beloofde haar zoveel mogelijk te zullen steunen, ook op stoffelijk gebied. Ds J. J. Poldervaart, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, die de dienst in het gebouw Bethel, van waaruit de uitvaart plaats vond, ook had geleid, las Ps 73 en daarvan het slot, om vervolgens voor te gaan in gebed. Alle manschappen brachten daar na een voor een hun groet aan de overledene. De heer H, Hendriks dankte na mens de familie voor medeleven, betoonde vriendschap en de laatste eer. Als bestuursleden bedankt De heren H. Marsman en B. Schot hans, die vanaf 1943 toen het voor malige ziekenfonds „Hellendoorn- Nijverdal" overging naar het A.Z, Onderl. Ziekenfonds Almelo en om streken, lid zijn geweast van de zg. Hogeraad, hebben wegens het be reiken van een hoge leeftijd, thans hiervoor bedankt. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Nijverdal en het daaronder behorende ambtsge bied werd gedurende de maand Ja nuari ingelegd ƒ25.908.14 en terug betaald ƒ25.384.54. RIJSSEN Rijssen schenkt De ontroerende golf van medeleven met het ondenkbare zware mensenleed, dat door de ontzettende natuurramp, is veroorzaakt, heeft werkelijk natio nale weerklank gevonden. Ook Rijssen heeft zijn plicht beseft, en zal dit nog nader kunnen bewijzen. Nadat de burgemeester de bevolking had opgeroepen financiële steun te verlenen, waaraan spontane medewer king is verleend, heeft het Rode Kruis een inzamelingsactie georganiseerd. Woensdag zal huis aan huis kleding alsmede dekens worden ingezameld, welke in goede staat moeten zijn. Het verdient aanbeveling, 's nmrgens te negen uur, als de inzameling een aan vang neemt, de beschikbare goederen niet alleen gereed te leggen, maar ook aan te geven de maten van het goed en de leeftijd. Brc k en jas dienen aan elkaar bevestigd te zijn, evenzo meer delige kledingstukken. Do vereniging van Huisvrouwen zal de ingezamelde goederen sorteren en ze zullen zo spoedig mogelijk worden vervoerd. Maandagmiddag organiseerden de gezamenlijke, Middenstandsver. inzame lingen bij de textielhandelaren voor nieuw goed. Ook deze actie is zeer goed geslaagd, ook niet aangesloten winkels hebben spontane medewerking ver leend. Moge Rijssen's medeleven in staat zijn het grote leed enigermate te verzachten. üe wereldreis van Jïmtny Brown 77. Boven op dc muur, zo goed mogelijk verborgen in 'n vrij diepe spleet, zat Jimmy te kijken naar 't schouwspel, dat zich voor zjjn ogen ontrolde, En een schouwspel was het inderdaad. Steeds meer Roelei- raki Chimpansees stroomden het plein op. Eerst waren het er enige tientallen, maar binnen een kwar tier kon men rustig spreken van honderden en honderden apen, die in gesloten gelederen door de poort stroomden. Zij schaarden zich in een wijde kring om '1 middelpunt van het plein, dat zij vrij lieten. Intussen bleven dé tom-toms maar eentonig dreunenJimmy keek in ge spannen aandacht toe, maar of en toe spiedde hij ook achter zich. Het gevaar, dat een der Bavianen schild wachten zijn spoor zou ruiken, was niet denkbeeldig en dan zou hij het volgen tot de piek waar Jimmy zich nu verdekt had opgesteldEinde lijk zwegen de tom-toms, er drup pelden nog laatkomers na, maar véél konden er niet meer bij. Dg binnen plaats zag zwart van de apen. Zij gedroegen zich rustig, doch het was voor Jimm.V niet, mooiJijk to bemer ken dat zich een zekere angst van hen had meester gemaakt. Met hen wachtte Jimmy óp de dingen, die komen gingen. En deze lieten niet lang op zich wachtenEensklaps ging er een siddering over 't plein. Er verschenen vier Bierbier Bavia nen in de poort, die met korte bam boe stokken om zich heen begonnen te slaan om zich op deze hardhan dige wijze een weg naar het midden van de binnenplaats te banen. De Roekiraki's stoven uit elkaar, maar gillen deden zij niet, iets, dat Jim- nv hogelijk verbaasde. Tandenknar send aanschouwde hij dit voor zijn volk zo beschamende tafereel. H.H. Landbouwers! Bezoekt WOENSDAG 4 FEBRUARI A.S. in Café „DE BAKKER", Haarstraat 50 te RIJSSEN de zeer belangrijke van de Vereniging MARKTWEZEN. SPREKER de Heer Dr. POST, Dir. Prov. Gezond heidsdienst. ONDERWERPEN: T.b.c.-vrijmakin Rijssense vee markt; maatregelen tegen mond- en klauw zeer; kleurenfilm over de horzelbestrijdjjig. AANVANG 7.30 UUR. ENTREE VR.U. RIJSSEN 7eemarkt ondervond terugslag Ogenschijnlijk leek de nationale arnp ook een stempel gedrukt te hebben op de veemarkt. Aange voerd was het zeer minieme aantal van 83 runderen. De oorzaak hiervan was, dat in verband met de bestrijdingsmaat regelen tegen mond- en klauwzeer geen vee op de markt werd toege laten, waarvan geen bewijs van in enting kon worden getoond, dat niet ouder was dan 10 dagen. Aangevoerd: 83 runderen (vette koeien 20, melk- en kalfkoeien 25, nuchtere kalveren 38). 506 varkens (dr. zeugen 19, loopvarkens 17, big gen 470). Prijzen: vette koeien, le kwal. f 270 tot f 2.80, 2e kwal. f 2.50 tot f 2.65, 3e kwab f 2.35 tot f 2.48 per kg slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien f500 tot f980. nuchtere kalveren f 35 tot f 48, dr. zeugen f 240 tot f280, loopvarkens f60 tot f70, big gen f 4.75 tot f 5.25 per week. Overzicht handel: vette koeien, aanvoer klein, de handel had een zeer langzaam verloop met iets la gere prijzen. Nuchtere kalveren: aanbod kort, handel slepend, prij zen niet hoger. Varkens en biggen: aanvoer iets minder dan vorige markt, doch er bestond eerj willige kooplust, waardoor de prijzen zich iets in stijgende richting bewogen. Gebruiksvee: aanbod kort, handel zeer flauw met onveranderde prij zen. MORGEN RAADSVERGADERING De raad der gemeente Rijssen komt morgen in vergadering bij een. Aan de orde komt o.m., een voorstel van B en W tot aankoop van de pastorie aan de Wierdense- straat van de Nederduits Herv. gemeente en tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Wierden- sestraathoek Weth. H. H. Korte- boslaan. Voox-ts tot aanwijzing van het kruispunt ElsenerstraatOran jestraatTabakgaarden als voor- rangspunt tot vaststelling van een nieuwe veemarktverordening in verband met de invoering van de tbc-vrije markt. Rijkspostspaarbank Op het postkantoor Rijssen werd gedurende de maand Januari inge legd ten behoeve van de rijkspost spaarbank 'n bedrag van f 45913,95 en terugbetaald f 23.712.07. ENTER Kind onder sleepkar Tijdens het vervoer 'van bieten op een sleepkar, getrokken door 'n tractor, waarop enkele kinderen hadden plaatsgenomen, viel 'n kind van F. Janzen te Enterbroek van de kar en kwam onder de wielen terecht. Het kind werd met zware inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis te Almelo vervoerd. TONEELSPEL „VERZEGELDE LIPPEN" Door de R.K. Gem, Toneelvereni ging „Vriendenkring" werd Zater dag- en Zondagavond voor een stampvolle zaal gebracht 't toneel stuk „Verzegelde lippen" door Tom Bakker. De avond werd geopend door kapelaan Dlemen. De rollen waren in goede handen en Vrien denkring' heeft weer bewezen, dat ook Enter op het gebied van to neel een woordje meespreekt. Op de eerste plaats een woord van lof aan de regisseur, die tevens de hoofdrol vertolkte. Ook de enkele nieuwelingen hebben grote bewon dering afgedwongen. De in de pau ze gehouden collecte voor het Ma ria kapelletje bracht op f38,—. Omdat er van vele zijden gevraagd Grote waardering en dankbaarheid Dat ue heer G. Coes, in leven directeur van de gemeentelijke electriciteitsbedrijven van de ge meenten Vriezenveen en Wierden, een belangrijke plaats innam in het gemeenschapsleven en bij velen 'n moeilijk te vervullen ledige plaats achterlaat, bleek Zaterdagmiddag, toen ongeveer 60(1 belangstellenden aanwezig waren bij de rouwdienst in de Ned. Herv. kerk, waar het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen stond opgebaard, en op de droeve gang naar de begraaf plaats om deze overledene de laat ste eer te bewijzen. De rouwdienst werd geleid door ds Pelleboex*. die begon met 't lezen van Romeinen 8 vanaf vers 31, waarna hij liet zingen Ps. 89:7. waarvoor de heer Coes in zijn leven veel voorliefde had. Sprekend over zijn tekst „Als de Heer met mij is, wie zal dan tegen mij zijn?", bracht hij naar voren, dat men hier stond aan het einde van een vruchtbaar leven, waaraan de Ned. Herv, kerk in Vriezenveen buitengewoon veel te danken heeft. Met name was men hem dankbaar, omdat hij met inspanning van al zijn la-achten geijverd heeft voor de bouw van de nieuwe Ned. Herv. kerk in het Westeinde. Menselijk gesproken, aldus ds Felleboer, is 't dan ook zeer te betreuren, dat hij de inwijding van deze kerk niet meer heeft mogen meemaken. Daarna wees hij op het kortstondige van 's mensen leven. Als slotzang liet hij wederom een lievelingszang van de ovei-ledene zingen, nl. de Lofzang van Simeon, le vers. Hierna werd vanwege het slechte weer in de kerk gelegenheid gege ven, ook voor anderen, om 't woord te voeren.- Burgemeester spreekt Allereerst sprak de burgemeester! van Vriezenveen, de heer H. W. K. didder Iiuyssen van Kattendijke. Deze bracht naar voren, dat al len geschokt waren door het plotse linge overlijden van de heer Coes. Ook bij het bestuur der gemeente, alsmede bij het personeel en met name bij 't personeel van het gem. Electriciteitsbedryf heerste diepe verslagenheid. Dit bedrijf heeft door zijn heen gaan dan ook een zeer groot verlies geleden. Over ons, aldus spr., komt dan ook een gevoel van diepe dank baarheid voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan. De heer Coes heeft het gemeentelijk electri- citeitsbedryf opgebouwd en als men aan dit bedrijf kwam, raakte men hem zelf ook. Hij zorgde er voor, zoals hij zijn eigen goed verzorgde. Spr. besloot zijn toespraak met nogmaals uiting te geven aan zijn grote dankbaarheid, die hij ten op zichte van de overledene koesterde. Verlies voor Wierden Vervolgens sprak de heer Ten Brinke, wethouder van de gemeente Wierdeni Ook deze bracht naar voren, dat de gemeente Wierden 'n groot verlies heeft geleden bij dit overlijden. We kunnen het nog bij na niet begrijpen, aldus spr., doch we moeten het hoofd buigen, om dat God ze heeft beschikt. De heer Coes was de „grote baas" in Wierden, waarvoor iedereen ont zag had, maar waarmede iedereen ook goed kon overleggen. Nooit was hem een moeite te veel en altijd stond hij voor zijn werk beschik baar en bovendien voor ieders no den persoonlijk. Wij willen hem dank zeggen voor het goede, dat hij gedaan, heeft en ook voor de wijze, waarop hij ons is voorgegaan. Zijn voorbeeld en zijn geest- blijven voor ons in ons -id r leven altijd een richtsnoer. Met een „rust zacht" en de hoop is naar een heropvoering, zal dit s. Dinsdagavond zijn. Rest ons nog te vermelden, dat er na afloop op Zondagavond nog een extra collecte werd gehouden voor de overstroomde gebieden, welke ruim f288,opbracht. COLLECTE GELUIDSINSTALLA TIE R.K. KERK De collecte in de parochie Enter voor de geluidsinstallatie in de RK Kerk bracht op f 1700. Er was nog f 1100 in kas van een vroegere col lecte, zodat er nu ruim voldoende de middelen zijn om tot aanschaffen over te gaan. AANVRAGE RUILVERKAVELING Door de A.B.T.B. alhier is bij Gedeputeerde Staten een aanvrage ingediend om te komen tot verka veling van de Enteres. WIERDEN Ernstig ongeluk op de Rijssensestraat Maandagmiddag om ongeveer half vijf is het negenjarig zoontje van de heer Klaas, alhier, door een per sonenauto aangereden en ernstig gewond. Het kind liep hoofdwon den op en brak voorts een been. Dokter E. J. Beens verleende eerste hulp en adviseerde overbrenging naar een ziekenhuis te Almelo. De aanrijding ontstond doordat het kind spelenderwijs achteruit de rijweg opliep. CAUSERIE OVER BRAZILIË De CJO vergaderde onder leiding van de heer Achteresch, die na de opening het woord gaf aan E. J. Wassink. Deze hield een lezing over het onderwerp „Mijn reis naar en door Brazilië". Spr. schetste zijn reis als begeleider van. een trans port jongvee en stieren naar een nieuwe kolonie in Brazilië, waarna hij uitvoerig stilstond bij de toe standen aldaar. Er liggen daar ge weldige mogelijkheden voor emi grerende landbouwers, tenminste, wanneer men in groepsverband gaat, volgens spr. Na deze zeer in teressante lezing volgde er een ge- dachtenwisseling tussen de heer Wassink en de aanwezige leden. Na de pauze werden nog verschil lende zaken behandeld, o.a. kwam aan de orde het organiseren van 'n kalveropfokclub in samenwerking met de C.B.P.B. Ook werd besloten de Toogdag- en jaarvergadering, die op 11 Febr. te Zwolle gehouden worden in groepsverband per bus te gaan be zoeken. Uitslagen K.N V.B, afd. Twente le klasse A: PW 2—Almelo 2 2-^1 2e klasse E: Langeveen 1Saas- veldia 1 01 gestaakt regen. 2F: Wierden 2—RKSV 1 0—0 ge staakt regen. 3e klasse J: Heracles 5Rietvo gels 3 0—4, La Prem. 4—Twen the 2 2—3, Omhoog 1—NEO 3 7—1. 3K: KOSC 1—Reutum 1 0—2. 3L: RV 3—Nijverdal 3 1—4. 4e klasse O: RKSV Z^-Bqrner- broek 3 (L—2. Jeugdklasse: JulianaRV Juliana n.o.g. Zaterdagcompetitie le klasse: ON 1Vr Boys 1 23, Juliana 1—rSparta 2 2—2. 2e klasse A: Achilles 3—Sportclub D 1 2—3, ON 2Voorwaarts 2 22, 2B; DES 2—SVVN 2 2—2, Vr. Boys 2—DOS 2 2—5. 2B Sportclub D 2Achilles 5 12 2C; SLV 1—Vr. Boys 4 Vr. B n.og. 3D: VESÓS 2—Excelsior 4 0—13 3E: Enter V 3—SVVN 3 1—5, Hufz. Boys 1—VESOS 1 5—1, ON 3 —DES 4 3—5. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiimiiitiiiii" op een weerzien uitsprekend, be sloot deze spreker zijn van warme vriendschap getuigende toespraak. Vervolgens sprak ds Vink, als voorzitter van de Chr. Schoolbestu ren. Ontzaggelijk veel aldus-ds Vink is het geweest, wat de heer Coes in zijn leven voor 't Christelijk on derwijs in Vriezenveen heeft ge daan. Veel meer, dan wij kunnen zeggen en denken. De persoon van de heer Coes werd dan ook bij de bestuursleden en 't personeel der verschillende afdelin gen hogelijk gewaardeerd. Men wist het van de heer Coes, dat zijn hart warm klopte voor dit bijzonder onderwijs en altijd stond hij er voor qp de bres. Ds Vink besloot met de weduwe en de kinderen van de heer Coes troost toe te bidden bij het dragen van dit ontzettend verlies. Tenslotte sprak de heer J. B. M. van den. Belt, namens het voorma lige Ziekenfonds- Vriezenveen en de commissie van bijstand voor herstel. Spr. zeide, dat de heer Coes lange jaren secretaris van dit fonds was en dat dit mede zijn onver flauwd streven was geworden tot 'n groot en stexdc plattelandszieken fonds. Oolc in de laatste jaren, toen hij secretaris-penningmeester was en voor dit fonds veel achter de schermen werd gewerkt, was hij de grote stimulans voor rechtsherstel. De overledene vond in dit wex'k de bevrediging van zijn sterke drang naar sociaal werk, maar ook profi teerde dit fonds steecis van zijn vele en goede capaciteiten. Zo werd zijn leven voor ons allen een voorbeeld. Moge dit, aldus spr. een troost zijn voor zijn weduwe en kinderen. Hij ruste in vrede. Hierna dankte een zoon van de overledene voor de aan zijn vader bewezen eer. Vervolgens kregen de aanwezigen de gelegenheid nog een maal langs het stoffelijk .overschot te gaan, hetgeen in diepe stilte en onder zachte orgelmuziek geschied de. Naar het kerkhof gaande, onder zwaar klokkengelui, werd een af zonderlijke baar met talrijke bloem stukken en kransen meegedragen, die op het open graf werden ge legd. Hier las allereerst ds Pelleboer enkele psalmreyc-ls, waarna ds Ven Oost nvt enkele treffende woorden en g'ebed sloot.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2