DAGBLADVAN HET OOSTEN NOOD STIJGT IN HET RAMPGEBIED voor Overijssel .rr- Almelo adopteert Zierikzee Eerst eenheid, dan handel Aantal doden nog steeds toenemend nadert de 900 SchadeHonderden millioenen Zo is het in Engeland Reddingswerk in volle gang mm H Olie voor Europa's machinerie Stavenisse: 200 vermisten 72ste JAARGANG - No. 28 O DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Uitgave van H1LARIUS COURANTEN BEDKUF n.v. - Almelo Telefoonnummers 3455 en 2018 Girorekening 3333.44 Kantoren te Almelo: FORTSTRAAT 6 en GROTESTRAAT 94 Abonnementsprijs 1 6.10 per kwartaal 47 cent per week Eisenhower tot Europa President Eisenhower heeft in zijn jaarboodschap tot het Congres het volgende over Europa gezegd: De VS zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoe digen. Er is reeds voortgang ge maakt, maar de veiligheid der Euro pese landen eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans be staat De Amerikaanse regering erkent het belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel. Eisen hower verzocht het Congres, de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en beloofde, Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het bui tenland aan de moedigen en de be stellingen in het buitenland te be gunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Ameri kaanse industrie. De president gaf de landen, die met de Ver. Staten verbonden zijn in de strijd tegen het communisme, te kennen, dat zijn regering op grond van het Amerikaanse pro gram van de wederzijdse beveiliging hulp zal geven aan andere landen al naai- gelang deze landen er ern stig naar streven, hun volledig aan deel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economi sche kracht opbrengen, die ver eist is om de noodzakelijke mi litaire paraatheid en een tame lijk hoge levensstandaard te handhaven." Initiatiefnemen De president drong er op aan, dat de West Europese landen het Initia tief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hech tere valuta, teneinde een grote on derlinge ruil van goederen en dien sten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij „een economische sfeer scheppen, die ons er toe zou brengen, uiterst belangrijke hulp te verlenen." De hulp, die hij in het vooruit zicht stelde, omvat in de eerste plaats wijziging van de invoerbepa lingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handelsovereen komsten, die de president in staat stelt, tarieven vast te stellen op ba sis van wederkerigheid. Geen concurrentie Verder zal de Amerikaanse rege ring het investeren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoe digen, gebruik makend van de mo gelijkheid overzee tot voortbren ging van producten, die voor de we derzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote con currentie met de normale vredes- productie in de Ver. Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Ver. Staten helpen, grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Ver. Stalen niet in voldoen de hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zei- de Eisenhower tot de Europese lan den, ten doel, het ontstaan van een practische eenheid in West Europa aan te moedigen. Met man en macht snelt men uit het hele land te hulp om het leed van de zwaar getroffen gebieden zoveel mogelijk te lenigen. Langzamerhand heeft men een vrij volledig beeld gekregen van de verschrikkelijke ramp, die de Westelijke en Zuidelijke provincies ge troffen heeft. Het aantal doden is nog niet bekend, doch een schatting loopt naar de 900. De schade is ongemeen groot en wordt voorlopig op enkele honderden millioenen guldens geraamd. Het kan ook wel meer zijn, want voortdurend komen nog berichten binnen, die er op wijzen, dat de ramp groter is, dan men zelfs gisteren gedacht heeft. Dit was het eiland Schouwen Men kan wel zeggen, dat het hele land gemobiliseerd is en een enorme reactie ontstaan is in alle geledin- gèn van het volk om de noodlijden de gebieden te hulp te komen. Ook het buitenland'laat zich niet onbe tuigd. Het is niet gebleven bij betui gingen van leedwezen van staats hoofden en regeringen, doch uij alle landen komen de bewijzen bin nen van krachtdadige hulpverle ning. Niemand wil achter blijven. Er is hier niet alleen sprake van nationale hulpverlening doch van internationale. Momenteel is nog niet te over zien, hoe groot de ramp is, welke een deel van het land getroffen heeft. Het is wel zeker, dat het niet alleen zal kunnen blijven bij alle mogelijke spontane, particuliere hulp, doch dat ook van regerings wege op krachtdadige wijze zal moeten worden bijgesprongen. Mi nister-president dr Drees heeft daarop in zijn gisteravond gehouden radio-rede reeds gedoeld en van middag zal de regering nadere me dedelingen doen, hoe zij zich de hulp van regeringswege voorstelt. Dank zij de hulp, die van talloze zijden geboden wordt, dank zij ook de geweldige organisatie, die in en kele dagen tijds op geconcentreerde wijze in het leven is geroepen, wordt in de ergste nood voorzien. Evacuees worden bij massa wegge voerd en overal wordt hun onaer- dak geboden. Dit geldt voor men sen, en evenzeer voor het vee, de dieren die in nood verkeren onder wie door de overstromingen een ware slachting is aangericht. In deze dagen van grote nood toont Nederlana zich op zijn best. Het gehele volk is in actie geko men en voelt daadwerkelijk met de landgenoten mee, die daar in het Westen en Zuiden door de ramp getroffen zijn. Hoewel enerzijds ge meld wordt, dat de nood in 't ramp gebied stijgt, kan anderzijds worden gezegd, dat dank zij de krachtige huipverlening van alle kanten, men meent, dat de grootste gevaren be zworen zijn en :t ergste leed achter de rug is. Een zware slag heeft ons volk getroffen, doch met inspanning van alle krachten zal men er ook nu in slagen de moeilijkheden mees ter te worden. Het. Noorse Rode Kruis is Maandag begonnen met een collecte in het gehele land ten bate van de slacht offers van de watersnood, in het bij zonder in Nederland. De bladen in het gehele land ontvangen bijdra gen voor dit doel. è&KÊifev -u:~ WÊÊÊmÊSm (Van een onzer verslaggevers) Almelo heeft de zwaar getroffen Zeeuwse gemeente Zie rikzee geadopteerd. In het kader van de algemene hulp verlening zal Almelo zich zeer speciaal bezig houden met de belangen van deze stad. Na overleg met de betrokken instanties zal zo spoedig mogelijk, nadat er meer bekend is over de thans nog zeer verwarde situatie in Zierikzee, bepaald worden in welke vorm het gemeentebestuur en de burgerij van Almelo op snelle en doeltreffende wijze hulp kan bieden. De situatie in en om Zierikzee blijft zeer onduidelijk. Be richten spreken tot dusver van 18 doden en grote ver nielingen. Alle inwoners zouden vandaag geëvacueerd worden. ZUlD-BEVELAND: Mariniers en andere hulptroepen zijn de bewoners van Oostelijk Zuid-Beveland behulpzaam met de evacuatie. Door middel van een lange kabel voorkomt mendat de boten dQOT da Wind en de vaak sterke stromingen afdwalen Evenals in Nederland, heeft het noodweer ook Engeland geteisterd en staan grote delen land onder water. Ook daar is nog steeds geen overzicht te verkrijgen van de ware afmeting van de ramp. Het aantal doden loopt in de honderden. Onze foto geeft een overzicht van JAYWICK bij Clacton, waar tientallen vaartuigen zich een weg banen door het water, op zoek naar slachtoffers De watersnood in Engeland Het tot dusver vastgestelde aan tal doden in Engeland tengevolge van de watersnood bedraagt 289. 900 Personen worden evenwel nog vermist. Er zijn 24.000 daklo zen. Reddingsploegen zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag uit gevaren om lijken te bergen uit bo men en in woningen. Het eiland Canvey, in de mon ding van de Theems, is het zwaarst getroffen. Tot nu toe zijn daar 100 lijken geborgen. De 2.000 inwoners, die in hun zomerhuisjes waren ach tergebleven, terwijl 11.000 anderen het eiland verlieten, staan bloot aan ontbering en ziekte. 2.000 Mi litairen nemen aan het reddings werk deel en nog velen zijn onder weg met bulldozers, veldkeukens en zoeklichten. De storm en het water hebben de Engelse kust over een afstand van 250 km. verwoest, Nog vele Engelse vissers boten vermist De eigenaars van Britse vissers vaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen, die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaartuigen zijn er Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de bemanning waren ge wond. Tien schepen zijn te North Shields aan de Noavl-Oostkust aan gekomen. Alle schepen hadden Ontruiming Het is op dit moment nog uiter mate moeilijk om een duidelijk overzicht te krijgen van wat zich in Zierikzee heeft afgespeeld en wat de omvang van de schade is. Vele alarmerende berichten hebben de ronde gedaan over een even tuele noodtoestand in het ziekenhuis van Zierikzee, doch deze berichten zijn later tegengesproken. De situatie op het eiland Schou- wen-Duiveland is overal vrij ern stig. De verbinding blijft slecht, zo dat nog steeds niet bekend is, waar aan op het eiland de grootste be hoefte bestaat. Volgens de laatste mededelingen, die door de gemeente-secretaris via 'n mobilofoon-installatie aan boord van een schip van de Rijkswater staat werden verstrekt, zijn de voor bereidingen getroffen voor een al gehele ontruiming van het oude stadje Zierikzee. Het water spoelt dag en nacht door de straten en huizen, die langzamerhand onbe woonbaar zijn geworden. Slachtoffers Tot dusver zijn er in de stad zelf 18 slachtoffers, doch het is zelfs bij benadering niet te zeggen, hoeveel mensen er op het vrywel geheel ondergelopen eiland verdronken zijn. Het aantal doden is nog niet te ramen, zo heeft de gemeentesecre taris tijdens diens mobilofoonge- sprek verteld. De evacuatie van de zevendui zend inwoners van Zierikzee is van daag begonnen. Voor Almelo valt er nog niets te doen, want eerst wan neer er met zekerheid gezegd kan worden wat de schade is, zullen ge meentebestuur en burgerij van Al melo de hulp kunnen verlenen, die er in het ernstig geteisterde histo rische stadje nodig zal zijn. Poolshoogte De burgemeester van Zierikzee is Maandag in de loop van de avond langs radiografische weg op de hoogte gesteld van de Almelose adoptieplannen. Het Almelose ge meentebestuur stelt alle pogingen in het werk om contact te verkrij gen met Zierikzee, doch is hierin nog niet geslaagd. Een onzer verslaggevers heeft in middels de reis naar het geteisterde stadje ondernomen teneinde pools hoogte te nemen inzake de alge mene toestand. Inmiddels heeft ook de gemeente averij opgelopen. Ongeveer zestig schépen uit Lowestoft, aan de Oost» kust, zijn behouden teruggekeerd. Bijna al deze schepen hadden hun masten en reddingsboten verlorep. Deze luchtfoto illustreert wel bijzonder duidelijk hoe ernstig de situatie is op Schouwen. Er valt nauwelijks te zien wat eiland is geweest en waar de zee te zien is. Vaag slechts tc'-enen de dijken zich af en hier en daar staan wat geïsoleerde huizen. Triester beeld is nauwelijks denkbaar Op Walcheren de toestand meester Op Walcheren heeft men de toe stand nu vrijwel geheèl in de hand Ook bij Rammekens is het dijkgat afgedicht. In de zeedijk bij Schone Waardin (dit is een stuk van de Westerschelde) is ook /een gat ge slagen. De Slaperdijk 'achter deze zeedijk fungeert nu als zeewering. De duinen bij Oostkapelle zijn sterk afgeslagen. Ditzelfde is het geval bij Domburg. De Westkapelse zeedijk, waaraan in November j.l. reeds grote schade is aangebracht, heeft als gevolg van het noodweer en de springvloed opnieuw zeer ge. leden. Op het ogenblik is er ech ter geen reden meer tot ongerust heid. Sinds Maandagmorgen wer ken de gemalen op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog. De schade in de stad is zeer aanzienlijk. De bouw put van de nieuwe sluis is onder gelopen. ERNSTIGE TOESTAND OP THOLEN Naar tot nu toe niet bevestigde geruchten wordt de toestand op Thclen zeer ernstig geacht. Het aantal doden zou op dit eiland aan zienlijk zijn. Vriezenveen een getroffen plaats :eadopteerd. Men heeft zich name lijk in verbinding gesteld met Vrou wenpolder, waar de schade even eens zeer omvangrijk wordt ge noemd. Het gemeentebestuur van Vrou wenpolder heeft het aanbod tot extra hulpverlening uit Vriezen veen met grote erkentelijkheid aan vaard, doch evenals met Zierikzee zal eerst afgewacht moeten wor den, in welke vorm deze hulp ver leend zal moeten worden. Op eiland Tholen In de gemeente Stavenisse op het' Zeeuwse eiland Tholen worden meer dan tweehonderd mensen nog vermist. Dit heeft de kapitein van een kustvaartuig, dat uit Rotter dam naar het eiland was gevaren om bij de evacuatie te helpen, ver klaard. Er heerst in Stavenisse een ver schrikkelijke toestand. De kapitein, die hiervan zeer onder de indruk was, had gisteren 400 mensen aan boord genomen. Vanmorgen kwa men daar nog vijftig bij uit een klein plaatsje op Tholen. Intussen is het schip op de terugreis naar Rotterdam. Voor zieken en gewon den zullen daar twaalf ambulance wagens aan de kade moeten staan. Alle beschikbare ruimte op deze kustvaarder is door de vluchtelin gen bezet. Namens de burgemeester van Tholen is aan het A-N-P. via een mobilofooninstallatie medegedeeld, dat in de gemeenten Tholen, Poort vliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St. Annaland tien slachtoffers zijn te betreuren. Te St. Maartens dijk zijn waarschijnlijk vier doden. Het aantal doden in de gemeente Stavenisse is blijkens voorlopige te Tholen ontvangen berichten groot. Volledige gegevens zijn even wel nog niet beschikbaar. Dijkdichting op Rozenburg Er is een aanvang gemaakt met het voorlopig dichten van het zestig meter brede gat in de dijk langs de waterweg in de Bosr older op het eiland Rozenburg. Honderd man genietroepen, bij gestaan door evenzoveel eilandbe woners, hebben ond«-r leiding van ingenieurs van de rijkswaterstaat en het bestuur der generale dijkage van Rozenburg met behulp van be schikbaar gestelde draglines dit moeilijke werk uitgevoerd. Wanneer men nog niet wist, dat' Eisenhower, die van de laatste tien jaren er bijna zeven in Euro pa heeft doorgebracht, een bij zonder vriend en pleitbezorger van dit werelddeel is, dan kan men dat nu weten na ken nisneming van de gisteravond tot het Congres gerichte bood- - schap, een soort troonrede. Het grootste deel van deze boodschap was namelijk over de hoofden van de Amerikaanse volksvertegen woordigers heen, tot Europa ge richt. Wat Eisenhower nastreeft is misschien het best samen te vatten in de woorden, die hij be gin 1951 na een „kruistocht" langs de Europese hoofdsteden voor 'n Amerikaanse Senaatscommissie uitsprak. Bij die gelegenheid zei hij: „Waarom is de Westelijke we reld bang? Omdat de potentiële vijand één van doel is een een heid, bewerkstelligd door kracht, door onwetendheid en door de geheime politie. Het enige ant woord, dat wij op deze uitdaging kunnen geven, is de eenheid van vrije mensen". Ho e Eisenhower dit doel n a- streeft, nu hy van adviseur tot president is opgeklommen, laat zich uit de boodschap aan het Congres eveneens in enkele woor den samenvatten, n.l.: Versnelde eenwording van Europa eerst op economisch, ver volgens op politiek terrein. Als tegenprestatie van Amerika gro tere handelsmogelijkheden met grotere beleggingen van de Ver enigde Staten. In de komende dagen hopen wij op de consequenties van deze nieuwe politiek nog nader in te gaan. Tot op zekere hoogte nieuwe politiek dan. Want in zijn juist afgesloten ambtsperiode van ze- Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: (opgemaakt te 10 uur) Weinig wind. Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwe gend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. Woensdag: Zon op 8.16 Onder 17.33 Maan op 23.58 Onder 9.35 Laatste Kwartier 7 Februari. ven jaar heeft president Truman ook meermalen platonische lief desbetuigingen aan het adres van de Europese producenten en ex porteurs doen horen. Maar wan neer het er dan op aan kwam bleek de invloed van die Ameri kaanse zakengroepen, die hun belangen bedreigd zagen, zo groot, dat het Congres geen wezenlijke medewerking gaf. Zal Eisenhower op meer me dewerking" van het Huis van Af gevaardigden en Senaat kunnen rekenen? Er zal op de Amerikaan se parlementsleden een krachtige druk worden uitgeoefend om het niet te doen. Vooral de hoeren zullen zich daarbij roeren. Natuurlijk is dit de Amerikaan se president niet onbekend. Hel nieuwe element, dat hij geïntro duceerd heeft, is de bilaterale on derhandeling met andere landen over de hoogte der invoerrechten. Ongetwijfeld zal hij op minder te genstand in het Congres behoeven te rekenen wanneer hij, bijvoor beeld, uitsluitend met Zwitserland over de invoerrechten op horlo ges onderhandelt dan wanneer hij een algemene tariefsverlaging wil doorvoeren. Tegenover de betrokken landen heeft Amerika aldus dan even eens een wapen in handen een wapen dat het, tegenover Euro pa, kan gebruiken om druk uit te oefenen op het tempo der inte gratie, der eenwording. De boodschap van Eisenhower komt op een moment, dat het eenwordingsproces van Europa, nog ternauwernood op gang ge komen, practisch al weer tot stil stand was geraakt. Over een Europese Grondwet kon men het vorige maand in Straatsburg niet eens worden, de vorming van een Europese Defen sie Gemeenschap stuit in Frank rijk en Duitsland op de grootste moeilijkheden. Juist dezer dagen reizen Eisen hower's ministers Dulles en Stas- sen langs de Europese hoofdste den (zoals Eisenhower zelf dat twee jaar geleden heeft gedaan) met als voornaamste doel, de ma chine weer aan het lopen te krij gen. De hoofdmachinist, Eisenhower, beeft nu in zijn „troonrede" het kannetje met smeerolie verstrekt, waarmee Dulles en St assen hot Europese raderwerk moeten in- druppelen. Maar Eisenhower heeft op niet mis te verstane wijze te kennen gegeven, dat het de landen van Europa zelfs zijn die voor de ener gie moeten zorgen waardoor de zo eerbiedwaardige oude maar toch ook weer zo vitaal jeugdige ma chinerie, die men onder het be grip Europa samenvat, wordt voortbewogen. t. W.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1