Ike's gedragslijn: een nieuwe positieve buitenlandse politiek 9575 jOnG Gericht op de practische eenheid van West-Europa RADIO Moderne meubelen winnen een eigen, vaste plaats Eisenhotvers State of the IJnion-hoodschap Deneutralisatie van Formosa in afwijking van Truman programma Formosa-plan lont voor nieuwe wereldoorlog? Voor de kleine tvoning en de minder-dïkke heurs Financiën en Economie Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 7 WASHINGTON, 2 Februari President Eisenhower heeft vandaag „een nieuwe positieve buitenlandse poli tiek" bekend gemaakt, die, naast andere kardinale pun ten „bedoeld is om de komst van een practische eenheid in West-Europa te bevorderen". Eisenhower bevestigde in zijn rede, dat hij bevel geeft dat de zevende vloot „niet langer meer gebruikt wordt om communistisch China te beschermen". Hij zei: „Dit bevel houdt geen agressieve bedoeling onzerzijds in, maar wij hebben zeer zeker geen verplichting een land, dat ons op Korea bevecht, te be schermen". Per slot van rekening beschermde de zeven de vloot immers het communistische Chinese vasteland tegen Nationalistische aanvallen en gaf zij daardoor de roden vrijer spel in de Koreaanse oorlog. Investeringen in 't buitenland In deze State of the Union- boodschap verklaarde Eisenho wer, dat „het vraagstuk van de veiligheid nauwer samenwerking eist tussen de landen van Europa dan tot nu toe bekend is. Al leen een meer geintegreerd eco nomisch en politiek systeem kan dc sterk verhoogde economische kracht verschaffen, die benodigd is om zowel de militaire paraat heid als een respectabele levens standaard te handhaven." Hij prees de inspanning der Europese leiders tot dit doel. Eisenhower verklaarde, dat de eenheid van West Europa alleen verwerkelijkt kan worden van binnenuit. Hij zei dat zijn nieuwe buitenlandse politiek bestuurd zal worden „door bepaalde vaste ideeën", die hij opsomde als Onze buitenlandse politiek zal het belang erkennen van winst gevende en rechtvaardige wereld- WOENSDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.13 Gramofoon- muziek, 8.00 Nieuws en weerbe richten, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gra mofoonmuziek, 9.35 Waterstanden 9.40 Gramofoonmuziek, 10.00 Schoolradio, 10.20 Voor de vrouw 11.00 R.V.U.: Prof. Dr. Ir. M. J. Dols: „Wereldvoedselproblemen", 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 In strumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramo foonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Commentaar, 13.20 Accordeon- muziek, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Voor de jeugd, 15.50 Pianorecital, 16.10 Voor de jeugd, 16.45 Voor de zie ken, 17.15 Dansmuziek, 17.50 Re geringsuitzending: Jeugduitzen ding: „De brievenbus gaat open", correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart, 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia, 18.20 Actualiteiten 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: .Stu dies in vergelijkende literatuur geschiedenis: Van Eden en Tol stoi. een parallel", 19.00 Discussie 19.20 Gramofoonmuziek, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Politiek commentaar, 20.15 Concertgebouworkest en soliste, 21.10 „Het laatste recept", hoor spel, 22.20 Amusementsmuziek, 22.45 ..Tranen op Anjouan". cau serie. 23.00 Nieuws. 2.3.15 Socia listisch nieuws in Esperanto, 23.20 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gewijde muziek, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw, 9.35 Gramofoonmu- 10.15 Idem, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuziek: 11.15 „Het conflict", hoorspel, 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Gramofoonmuziek, 12.59 Klokge lui, 13.00 Nieuws. 13.15 Protes tants Interkerkelijk Thuisfront, 13.20 Lichte muziek, 13.50 2e acte uit „Lakmé" opera (gr. pl.), 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gra mofoonmuziek. 15.15 Kameror kest. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Orgelspel, 17.50 Militaire causerie 18.00 Viool, cello en clavecimbel, 18.30 „SDectrum van het Chris telijk Organisatie- en Vereni gingsleven": 18.45 Avondmaals- liederen. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht, 19.50 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant, 20.20 Meisjeskoor en instrumen taal ensemble, 20.45 ..Jezus Chris tus en de Wereldreligies", cause rie. 21.05 Omroeporkest en soliste 21.45 Gramofoonmuziek. 22.00 Pianorecital, 22.30 Internationaal F^angelisch Commentaar, 22.40 Gramofoonmuziek. 22 45 Avond- overdenkTne. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. „Onze buitenlandse politiek moet duidelijk zijn, een vaste lijn hebben en vol vertrouwen zijn. De politiek die wij volgen moet samenhangend, wereldomvattend zijn. De vrijheid die wij lief heb ben en verdedigd in Europa en Amerika verschilt niet van die welke in Azië in gevaar gebracht wordt. Onze politiek die erop gericht is de vrije wereld zekerheid te verschaffen zal alle vredelieven de methodes omvatten, uitgezon derd het breken van de trouw met onze vrienden. Eisenhower zei, dat hij het Congres later zal vragen zich aan te sluiten bij een resolutie, waar in duidelijk gemaakt wordt, dat de Amerikaanse regering geen enkele verplichting erkent die tot stand gekomen is bij geheime overeenkomsten uit het verleden met buitenlandse regeringen, die het tot slavernij brengen van vol keren toestonden. (Geheime clau sules van het verdrag van Yalta) De politiek die wij volgen zal de waarheid erkennen dat geen enkel land, zelfs niet een zo machtig als het onze, alleen de vrijheid van alle landen verde digen kan. De president zei „Wij zullen andere landen hulp verstrekken aan de hand van de mate waarin zij er ernstig naar streven hun volle aandeel te leveren aan de gemeenschappelijke taak." Onze politiek zal erop gericht zijn de komst van de practische eenheid in West-Europa te be vorderen. handel. In dit verband verklaar de de president dat een goed be gin gemaakt kan en moet worden door onze vrienden zelf". Hij voegde eraan toe: „Europa heeft gebieden waar een teveel aan arbeidskrachten is en andere gebieden waar een tekort aan ar beidskrachten bestaat. Het heeft landbouwstreken, die machines nodig hebben en industrie-stre ken, waar gebrek aan voedsel is. Wij hopen, dat onze vrienden hier en elders het initiatief zul len nemen om hun markten te vergroten en hun valuta's be trouwbaarder te maken, teneinde te bewerkstelligen, dat er een intensieve uitwisseling van goe deren en diensten tussen deze landen onderling komt. Wanneer wij zo handelen kan dit een eco nomisch klimaat scheppen, dat ons er gemakkelijk toe zal bren gen vitale hulp te verlenen." De president zeide, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs be zitten, dat de Russen atoomwa pens hebben." Hij verzocht het congres de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaan se kapitaals-investeringen en de fensie-orders in het buitenland te begunstigen, in ruil voor de leve ring van grondstoffen voor de Amerikaanse industrie. De president verzocht voorts aan het congres herziening van de wet-McCarran, welke betrek king heeft op immigratie en na turalisatie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde onrechtvaardighe den. Hij beloofde al het moge lijke te doen om de discriminatie van de negers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Het programma, dat Eisenho wer schetste voor de buitenland se politiek, bleek bijna identiek te zijn aan dat van de regering Truman als men afziet van zijn beslissing ten aanzien van de zevende vloot. Eisenhower scheen evenwel meer de nadruk te leggen op de noodzakelijkheid van concrete re sultaten aan de zijde van andere landen als een voorwaarde voor hulpverlening door de V.S. of een richtlijn voor de mate van die hulpverlening. De president liet duidelijk doorschemeren, dat zijn „nieuwe positieve buitenlandse politiek" ten doel heeft, het initiatief in de koude oorlog aan Rusland te ont wringen. Ja, zegt Bevau c.s.; neen, zegt Dulles BIRKENHEAD, Engeland, De Britse leider van de linker- Labour-vleugel, Aneurin Bevan heeft scherpe critiek uitgeoefend op het Amerikaanse plan, de Chinese nationalistische troepen op Formosa vrije hand te laten. Hij verklaarde dat de vooruit zichten om de wereldvrede te handhaven en een derde wereld oorlog te voorkomen, misschien afhankelijk zullen zijn van dc wijsheid en moed, welke Groot- Brittannië op het ogenblik aan de dag legt." „Wij zijn niet bereid, Engeland te zien betrokken in een nieuwe wereldoorlog uitsluitend om de ziekelijke eerzucht van Tsjang Kai Sjek ten aanzien va<n het Chinese vasteland te vervullen", aldus Bevan. Bevan verklaarde met ontstel tenis te hebben gezien, dat John Foster Dulles tot minister van Buitenlandse Zaken van de V.S. was benoemd. Dulles had volgens hem een vreemde voorstelling van democratie. Bevan gaf te kennen dat men de Chinese nationalisten uit de Uno moest zetten, zelfs al zou dit betekenen dat er in de Vei ligheidsraad een zetel vacant zou komen. „Laten we de bezorgd heid van het Chinese volk weg nemen, dat op Formosa een con- tra-revolutionnaire oorlog wordt voorbereid". KELLNERS EN HUURVERHOGING In ons verslag van de tweede dag van het 41ste bondscongres van „St Antonius", de Nederland se Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restaurant geëmployeer den, dat te Leeuwarden is gehou den, is een storende fout geslo pen. Daar werd nl. de indruk ge wekt als zou het hoofdbestuur van de bond er naar streven een eventuele huurverhoging te doen verwerken in het garantieloon. Dit is evenwel pertinent onjuist zoals de mensen van het vak wel zullen hebben begrepen. De bond zal er integendeel voor vechten, dat een eventuele huur verhoging wordt verwerkt niet in het garantieloon, maar in het juridische weekloon, waardoor dus in werkelijkheid aan de ver zwaring van de gezinslasten wordt tegemoetgekomen. Ook oud-minister Shinwell, die te Peterborough een rede hield verzette zich tegen het Ameri kaanse plan. „Dat kon de oorlog wel eens uitbreiden en zou zelfs John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, heeft, echter ver klaard, dat een „positieve krach tige buitenlandse politiek het oorlogsgevaar zal verminderen, in plaats van vergroten". „Wat ons te doen staat is van tevoren volkomen duidelijk ma ken wat ons doel en onze voor nemens zijn." Naar zijn mening, zouden de communisten niet getracht heb ben zi-ch van Korea meester te maken, indien zij geweten had den wat de V. S. daar zouden gaan doen OLYMPISCHE SPELEN TOCH IN AUSTRALIë MELBOURNE Op een bij eenkomst van Olympische auto riteiten is vandaag in Melbour ne besloten, het Internationale Olympische Comité te verzoeken de cricketvelden van Melbourne aan te wijzen als de plaats voor de Olympische Spelen in 1956. De premier van Victoria heeft onmiddellijk een telegram aan de voorzitter van het Internatio nale Olympische Comité Brun- dage in Chicago gezonden, waar in deze wordt uitgenodigd, de terreinen in Melbourne te komen inspecteren. Op de bijeenkomst werd ge schat. dat de organisatie van de Spelen 8.5 millioen gulden zal De Australische regering zal de helft hiervan voor haar reke ning nemen, de regering van Victoria en de gemeenteraad van Melbourne gezamenlijk de twee de helft. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampenfonds Statenlaan 81Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? Telegrammen van deelneming 's-GRAVENHAGE. 2 Febr. H.M. de Koningin heeft de vol gende telegrammen ontvangen: Van de koning van Noorwegen: „Aanvaard miin diep gevoelde deelneming in de ramp. veroor zaakt door de storm van giste ren." w.g. HAAKON Van de Groothertogin van Luxemburg: „Zeer ontroerd door de ramp. die uw land zo smartelijk getrof fen heeft, betuig ik U en Uw De meubelbeurs nadert De Nederlandse Meubelindustrie is zich thans met grote ijver aan het opmaken voor de tweede beurs voor meubelen en woningtex tiel, die van 9 tot en met 13 Februari in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden. In de vele grotere en kleinere fabrieken, over het gehele land verspreid, zoemen de zaagmachines en ratelen de vlakbanken, die de laatste machinale hand leggen aan de nieuwste modellen fauteuils, tafels en dressoirs. Nog staan de moderne „huis kamers" en „slaapkamers" kaal en ongeschuurd temidden van zaag sel en krullen, over enkele weken zullen diezelfde stoelen, tafels en zitbanken te pronken staan in prachtige, zelfs weelderige stands, j Wat betreft de binnenlandse situatie in de meubelbranche, zei de heer Kempkes niet te ver wachten, dat binnen afzienbare tijd de meubelen in prijs zullen gaan dalen. Eerder zal -een ze kere stabilisatie tot stand komen indien evenwel niet het prijsni veau wordt beïnvloed door loon- verschuivingen als gevolg van huurverhoging e.d. In de nacht van Zondag op Maandag omstreeks kwart over twee is te Scheveningen het 2709 br. reg. ton metende Franse schip „Carthage" aan de grond gelopen. Het schip ligt onder stoom op het strand dapper volk mijn innige deelne ming." wjï. CHARLOTTE Van de President van Frank rijk: „Diep geroerd door het bericht van de verwoesting, die de storm in Nederland heeft veroorzaakt, zend ik U mijn levendige deel neming. Ik verzeker U. dat het Franse volk deelneemt in het on geluk van het Nederlandse volk. Ik verzoek U eveneens om aan de families van de slachtoffers van de overstromingen en aan de betrokkenen mede te delen, dat ik diep geschokt ben." w.g. VINCENT AURIOL Van de Gouverneur van Suri name. mr J. Klaasesz: „Betuig mede namens landsre gering en bevolking Suriname innige deelneming met zware ramp. welke Nederland getrof fen heeft. Regeringsraad hesloot hedenochtend in spoedvergade ring zelve te vormen het storm- rampcomité. voor hulpverlening aan getroffenen, onder miin voorzitterschap." Getekend: KLAASESZ De Nederlandse meubelindu strie maakt op ui'.—moment een ontwikkeling door naar de fabri cage van het goede meubel voor het moderne interieur voor de kleinbehuisden en voor de min der dikke beurs. Hetgeen op de komende meubelbeurs te Utrecht te zien zal zijn, zal van die ont wikkeling een nog helderder in zicht kunnen geven dan reeds 't geval was bij de eerste woning- beurs van het vorig jaar. Op deze beurs zullen 206 fir ma's hun producten uitstallen in een expositieruimte met een to tale oppervlakte van 7.300 vier kante meter. Hoewel natuurlijk de z.g. traditionele meubelen niet zullen ontbreken omdat daar nog altijd een grote vraag naar is zullen verschillende fabri kanten tonen hoever zij gevor derd zijn met de ontwikkeling van een „eigentijds" meubel, waaraan speciale eisen worden gesteld wat betreft stijl en vorm geving. Zo zal een Waddinxveense fir ma nieuwe modellen brengen in het genre formule-meubelen, die vorig jaar als nouveauté werden gelanceerd. De toepassingsmoge lijkheden van deze stapel-onder delen zijn nog meer uitgebreid, waardoor opnieuw aan de klein behuisden wordt tegemoetgeko men. Ook de zitbanken die in 'n wip te veranderen zijn in bed den, blijven populair en zo zul len vanzelfsprekend ook hiervan verbeterde exemplaren te be wonderen zijn. En dan zijn er natuurlijk ook de snufjes, waarvan er een is verwerkt aan een uittrektafel. Indien men n.l. een kant uit trekt, gaat het blad aan de an dere kant ook uit, het tussen- blad komt dan eveneens automa tisch naar boven. De Nederlandse pers is dezer dagen in de gelegenheid gesteld tussen de krullen en het zaagsel kennis te nemen van hetgeen er voor nodig is om een goed pro duct op de markt te brengen te gen een prijs, die eensdeels voor het binnenland aanvaardbaar is en anderdeels een export moge lijk maakt. Dat men in het laatste ge slaagd is tonen de cijfers, waar uit blijkt, dat Nederland in 1949 aan meubelen exporteerde voor 2,7 millioen gulden, in 1950 voor 6,4 millioen, in 1951 voor 8,6 mil lioen en in de eerste elf maan den van 1952 voor 13,2 millioen. Niettemin, zo deelde de heer A. Kempkes, voorzitter van de centrale bond van meubelfabri kanten op deze persexcursie mee, ondervindt de Nederlandse meu belexport naar enkele Europese landen grote moeilijkheden. Zo is naar Engeland deze uitvoer practisch stopgezet en hetzelfde is het geval met Frankrijk, ter wijl Duitsland een invoerrecht heeft van 25 procent. De export van Nederlandse meubelen naar België neemt echter meer en meer toe en de Belgische meu belindustrie heeft dan ook al haar nood geklaagd over dit ver schijnsel. Hoewel het verschil in loonpeil tussen België en Nederland het Hollandse meubel in prijs aan trekkelijk maakt, zeide de heer Kempkes van mening te zijn, dat de hoofdoorzaak van het toe nemen van deze export gezocht moet worden in het feit, dat het Nederlandse product meer dan het Belgische is aangepast aan de hedendaagse behoeften, de moderne smaak en de ook daar beperkte woonruimte. Daarbij komt, dat de Belgische meubel nijverheid niet zo is gemoderni seerd en de Nederlandse geratio naliseerd. waardoor serieproduc tie vrijwel niet mogelijk is. Scholten's Aardappelmeel Op de algemene jaarvergade ring van aandeelhouders van W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken N.V. ziin de jaarstukken over het boekjaar 1951—1952 goedgekeurd. Het dividend is be paald op 7 procent (v.j. 8 Dro- cent). waarvan 4 procent in stock en 3 procent in contanten. (Op I 18 December j.l. werd reeds uit betaald een interim dividend v. 4 procent in stock en 1 procent in contanten.) Maintz en Co De N.V. Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co heeft verslag over 1951 uitgebracht van een viertal onder haar di rectie staande Indonesische elec- triciteitsmaatschappiien. De N.V. electriciteits mij. „Rembang" heeft 1951 afgesloten met een nadelig saldo van rp 70.096. Er is niets afgeschreven. De afzet is belangrijk gestegen. De N.V. electr. mij. „Sumatra" heeft, dank zii een toeneming van de bedrijfsomvang 'n winst saldo behaald van rp 36.114. Dit is aangewend ter gedeeltelijke delging van het verlies a.p. Per 1 Januari 1952 bedroeg dit nog rp 11.599. De N.V. „Solosche" electrici teits mii. heeft in 1951 een winst behaald van rp 63.809. Voorge steld wordt een dividend van 5 net. De electriciteits mii. „Ban- joemas" heeft rp .68.350 winst behaald, waaruit eveneens 5 pet. dividend wordt voorgesteld. Ver. v. d. Effectenhandel herkrijgt oude statuten Na afloop van de beurs van gisteren heeft de heer Willem Schrikker, de voorzitter van de Vereniging voor den Effecten handel in de grote zaal van de beurs de bezoekers toegesproken. Met ingang van 31 Januari, aldus de heer Schrikker, is de Vereni ging voor den Effectenhandel niet langer een publiekrechtelijke bedrijfsgroep, daar de erkenning als zodanig is komen te verval len heeft de samengevoegde, af deling van de Raad voor het Rechtsherstel een beschikking getroffen, waarbij de Vereniging volledig rechtsherstel verkrijgt en weer haar oude statuten van 1939 terugontvangt. Spr. noemde de dag van heden een historische datum in de geschiedenis der vereniging. Volgens de statuten berust nu de hoogste macht weer bij de ledenvergadering, waaraan het bestuur verantwoording ver schuldigd is. Het huidige bestuur zal zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 15 April zijn mandaat ter beschikking stellen. Beursoversicht AMSTERDAM, 2 Febr. Van het gebruikelijke geroezemoes en de drukte op de Amsterdamse Effectenbeurs is vanmiddag niet veel te bespeuren geweest. Aller wegen besprak men de nationale ramp en de zaken kwamen op het tweede plan. Veel animo heerste er overigens niet en ook aan het aantal orders was duidelijk te merken, dat men andere dingen aan het hoofd heeft. AKU was evenals Zaterdag voor al voor buitenlandse rekening gevraagd. Toen steeg de koers in het telefonisch verkeer 5 punten tot 168, maar vanmiddag werd circa 165 betaald. Hiertegen over stond aanbod in Kon. Olie, die ruim twee punten lager kwam. Overigens was de indus- triemarkt nagenoeg prijshoudend. De scheepvaartafdeling heeft Vrijdag de teleurstelling van het onveranderde negen procent di vidend der K.N.S.M blijkbaar geheel verwerkt. Vanmiddag was de stemming hier iets beter. De cultuurmarkt was een fractie ho ger voor de voornaamste soor ten, Vooral aandelen Deli tabak goed gevraagd. De beleggings- markt was stil en zonder zaken. Amerikanen onveranderd. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortoonis 87) Theodoor voelde zich hoe lan ger hoe hopelozer verdwaald in de wirwar van veronderstellin- ;en. Het speet hem, dat hij in- Jertijd die orief van de jonkheer in een opwelling van woede ver scheurd had. Want hij begon steeds meer te twijfelen of hij wel correct gelezen had. Hij zou na afloop van het concert het he le geval aan monsieur Delcroix voorleggen en hem eens dringend ■zijn excuses aanbieden. Ja, die man moest wel ondersteboven zijn geweest. Je zult, gerénom- meerd man zijnde, door een snot blaag voor leugenaar uitgeschol den worden! Een dienaar kwam nog eens vragen of monsieur „Broncor" iets wenste. Neen, dank u; Theo door wenste niets. Hij wenste al leen maar, dat hij zich straks niet zo had laten gaan. lik zal dit goed moeten maken door de zaal te begeesteren. Iedereen, zonder uitzondering, moet tevre den uit deze schouwburg weg gaan. Ze moeten allemaal stuk voor stuk geen moment meer aan Louis Mouton denken. Toen Delcroix weer binnen kwam hij was lange tijd af wezig geweest glimlachte hij zielsgelukkig. „Over drie minuten is het uw •beurt weer, monsieur Broncor. De pauze is reeds voorbij. Wilt u mij maar volgen?" Theodoor nam zijn guitaar. Vol slagen zot om in zo'n muziekpa- leis op een guitaar te willen tok kelen. Doch de guitaar had hem géholpen, altijd en zonder hem ook maar één ogenblik in de steek te laten of te vervelen. Het doek ging op. Theodoor wilde aan zijn befaamde inleiding beginnen, doch de adem stokte hem in de keel. Hij keek recht in het verheerlijkte aangelaat van André van Trioht. Deze zat in avondkleding op de eerste rij. Naast hem de kleine Christ Mo- rees. die zijn geluk al evenmin op kon. Theodoor knikte hem verrast toe en liet zijn blik ver der glijden. Mijn hemel, zij wa ren er allen, de mannen van Wa- lisco, de spoorman, de kruidenier, de bankwerker en de eandidaat- notaris! Ze zaten in stemmig zwart en geen man, die niet glunderde. De bedienaar van de contra-fagot stak spontaan een hand op en Theodoor wuifde te rug tot vreugde van heel de schouwburg. Dus daarom moest Delcroix weg, flitste het door Theodoor heen. hij is mijn vrienden gaan halen, misschien hadden zij al op de drempel van het opera-ge bouw gestaan. Hij heeft Ihierme- de willen bewijzen, dat hij op recht is Op slag was Theodoor in de juiste stemming, zo tussen blij en sentimenteel-dankbaar in. „Mes amis, mijn vrienden", zei hij, „ik wilde u meenemen op 'n reis rond de wereld. Ik vertrek uit dit schone land om er straks weer in terug te 'keren...." Het werd een boeiende reis over sneeuwtoppen, over bran dend hete steppen, door woestij nen en over hoogvlakten. Parijs luisterde, Parijs genoot. De le vensgenieters. die de namen van de Franse wijnen uitspreken als of God zelf het hun geleerd heeft zaten stil en ontroerd bij de sim pele volksliederen uit alle lan den en eeuwen. Theodoor kwam weer terug in Frankrijk. Hij wist waar zijn reis eindigde: Bretagne. Even aarzelde hij. Hij keek naar André van Tricht. De oude man had zijn ogen vol tranen. Zijn trillende mond vormde geluid loos: „Bretonse legende". Eens, hoe lang geleden als, had een lachende Van Tricht hem luid keels hetzelfde gevraagd. Dat was geweest de eerste avond in ,,'t Hemeltje", toen ze met een zong: hoort: de donkere zelfbewuste stem van de ridder en de zilve ren, smekende stem van de prin ses. ZaCht begon Theodoor, bijna fluisterend, maar elke letter greep ging rijp uitgesproken over de hoofden heen. En toenin de onwezenlijke stilte tussen de eerste en tweede strofe, klonk plots uit een der zij-loges een meisjesstem, bevend misschien, maar helder en zuiver als bronwater. Een figuurtje in 't wit stond rechtop in de zijloge en 'leg* zaal zaten. n nu, mijn vrienden", zei Theodoor langzaam Frans spre kend, „als laatste: een lied voor de gebroken harten. Dus voor ons allen. Want geen mens, die ont komt aan de pijn van de liefde. Eéns heb ik dit lied voor iemand gezongen van wie ik grenzeloos veel hield. Zij kwam naar uw land en vergat hier omwille van één uwer charmante zonen. En op dit ogenblik ben ik blij, omdat zij tenminste Uit de honderden nationaliteiten ter wereld de on sterfelijke Fransman koos. Daar om zing ik nu dit weemoedige en toch zo vriendelijke lied als een groet aan haar, die ergens in uw onmetelijk schoon land vertoeft. Een groet aan haar, opdat zij gelukkig moge zijn. moet het mij vergeven, dat ik zo openhar tig spreek. In dit land kent men geen geheimen, meen ik. Als ik nu voor u een Bretonse legende ga zingen, moet u zich eigenlijk voorstellen dat u twee stemmen beau chevalier, voulez vous bien m'emmener?" Het was Clarence Zij stond in een krans van licht, want onmiddellijk had een bijdehande toneelknecht een bat terij schijnwerpers op de zange res gericht. Haar gezicht was krijtwit, maar ze glimlachte. Theodoor vergat alles om zich heen, Hij zag alleen het meisje in de loge. dat hem toegezongen had. Er was geen verleden tus sen hem en dat witte figuurtje, geen jonkheer Men da van Daal, geen Delcroix jr., niets niets, al leen maar de roep van een een zame: „Ridder, ach ridder, neem mij mee!" Er lag nauwelijks één seconde tussen roep en antwoord: „Prin ses met je gouden ogen, op de wegen van het leven zul je mijn enige rijkdom zijn." En samen zongen zij de derde strofe: „Over de velden gaan zij naar het land van geluk en de glans in hun ogen is als die van alle geliefden". (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4