„Hel Hemelbedstuk van eenvoudige menselijkheid |j Collecte watersnood Voorstellen van B, en W. aan de gemeenteraad W/a ar gaan heen Voetballers in dienst van de liefdadigheid Bonaventurabeleefde honderdste voorstelling Pasina 2 Dinsdag 3 Februari 1953 GRONINGEN. De belang stelling voor de school voor kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden (Pestalozzischool) is zo groot, dat het aantal klassen, hetwelk thans drie bedraagt, tot vier dient te worden uitgebreid. Huisvesting voor deze leerlin- gengroep kan worden gevonden in het schoolgebouw in de Jaco- bijnerstraat, waarin genoemde in richting is ondergebracht en waarin voor dit doel een lokaal beschikbaar is. B. en W. brengen ter kennis van de raad in de be treffende voordracht, dat de mi nister van O.K. en W. zich bereid heeft verklaard de bezoldiging van de nieuw aan te stellen leer kracht bij het berekenen van de rijksbijdrage voor de betrokken school mede te tellen. De kosten van het inrichten van een lokaal met inbegrip van de aanschaf- fingskosten van het nodige meu bilair worden geraamd op f 1920, terwijl met de aanschaffing van de leermiddelen en schoolbe- hoeften een som van f 360 ge moeid zal zijn B. en W. stellen de raad voor hen te machtigen de nodige maatregelen te treffen. Rijwielpad langs Paterswoldseweg In een voordracht aan de raad verzoeken B. en W. machtiging voor de aanleg van een rijwiel pad langs de Westzijde van het in de gemeente Haren gelegen gedeelte van de Paterswoldseweg. De kosten van het werk worden begroot op f93 400. Van rijks wege zal voor 2/3 gedeelte in de directe kosten ad f81.000 worden deelgenomen. Voorts mag gere kend worden op een bijdrage van de gemeente Haren groot onge veer f 2000, zodat nog voorzien moet worden in een bedrag van rond f37.500. Plantsoen bij van Starkenborghkanaal In verband met de bebouwing van de terreinen tussen de Olie- muldersweg en het van Starken- Uitreiking oorkonde Commerciële Club GRONINGEN In een bij eenkomst van directie en perso neel van de N.V. Noordelijk As surantie Kantoor „N.A.S.K." al hier. werd door enkele bestuurs leden der Commerciële Club de oorkonde met legpenning uitge reikt aan de heer A. Wester- vaarder, die od 1 Februari de dag mocht herdenken waarop hij voor 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst trad. BIOSCOPEN: BEURS: „De man van Colorado" (18 jaar), dag. 2 30, 6.30 en 9 uur. „Furie van de Kongo". Woens dag 2.30 uur. CINEMA: Iwo Jima (18 jaar), dag. 2.30. 6.30 en 9 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) I mËor; dH" mi]SenUrvan koning de nublieke smaak en borghkanaal komt het B. en W. wenselijk voor, dat ter plaatse een plantsoen wordt aangelegd. Het ligt in de bedoeling deze aan leg te doen aansluiten bij de vorm van de reeds aanwezige vijvers. In het gedeelte tussen de vijvers is een rosarium met pergola ont worpen. Ook is rekening gehou den met de nodige ruimte in dit uitbreidingsplan voor een school- sportveld en voor een kinder speelterrein, terwijl aan de zijde van de Pioenstraat nog twee ver harde kinderspeelplaatsen zijn ge projecteerd. De gazons zijn be doeld als speelweiden. Uiteraard is dit een aantrekkelijk object voor werkverruiming. B. en W. hebben met overleg ging van een door de Nederlandse Heide Maatschappij opgestelde begroting een subsidie-aanvraag ingediend bij de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken. In dien naar verwacht mag worden een subsidie wordt verkregen van 100 op het geraamde loons- bearag van f41.000, kunnen de alsdan nog voor de gemeente blij vende kosten van het werk op f 103.620 worden begroot. B. en W. stellen de raad voor hen de nodige machtigingen te verlenen. Aanschaffing personenauto Verder is nog een voordracht aan de raad ingediend voor de aanschaffing van een auto voor de dienst van Openbare Werken. De kosten van f 6000 kunnen be streden worden uit de begrotings posten waarover thans het huur bedrag moet worden verdeeld. MOEILIJKHEDEN IN HET N.H.V. GRONINGEN Men heeft in enkele dagbladen een artikel kunnen lezen over de grote ach teruitgang van het ledenaantal van het Ned. Handbalverbond. Het Bondsbestuur meent dat de ze achteruitgang te wijten is aan de werkzaamheden van het hui dige afdelingsbestuur. In een persbijeenkomst heeft dit be stuur gemeend zich als volgt te moeten verdedigen: In de eerste plaats heeft men Licli twedstrij d in Groi^ngen «amrawktag' !s f eed? Saf- GRONINGEN tiekleraren in de provincie voor te lichten over het handbalspel met lezingen van de heer van der Geest. Het bondsbestuur heeft de nodige steun daarvoor geweigerd, terwijl de aangeslo ten Noordelijke verenigingen zich tegen dit plan hebben uit gesproken. In de tweede plaats heeft het afdelingsbestuur er bij het bondsbestuur op aangedron gen een fusie aan te gaan met de bedrijfshandbalbond. Maar deze laatste bond kon niet op de voorwaarden, gesteld door het bondsbestuur. vooral die betref fende de contributie ingaan. Ook wijst zii nog op het internatio- middag 't besluit genomen dat 't bestuur van de K.N.V.B. afd. Groningen een aanvang zal ne men met zoals vaker gebeurde voetbal te stellen in dienst der liefdadigheid. Verschillende suggesties om de ons land getroffen watersnood ramp mede te helpen verlichten, bereikten voornoemd bestuur, dat in afwachting van nader uit te werken plannen, heeft gemeend op Woensdagavond a.s. in 't Oos tersportpark te Groningen, een lichtwedstrijd te afgamseren tus sen een vertegenwoordigend elf tal van de le klassers (Be Quick naai contact met Bremen, waar- en G.V.A.V.) en een elftal van 2e door het handbaïspel meer in de publieke belangstelling is geko men. Bovendien, en niet in de laatste plaats, heeft het steeds gewaarschuwd tegen een contri butieverhoging. die vooral een grote terugslag in het ledental ten gevolge heeft gehad. klassers (G.R.C., Oosterparkers en Velocitas). Het waren met- alleen de ver enigingsbestuurderen cn voet ballers. die deze wedstrijd, waar van ALLE baten voor voornoemd doel worden afgestaan mogelijk maakten. De gemeente Gronin- gen was direct bereid voor deze Dies viering Uitgesteld j wedstrijd vrustelling van verma GRONINGEN De Senaat var. i kelükheidsbeiasting te geven, dt het Groninger Studentencorps Gemeentelijke Commissie voor de Vindicat Alque Polit deelt ons lichamelijke Opvoeding stelde het mede. dat in verband met de terrein gratis ter beschikking. notiorale ramp de viering van de Dies Natalis van het corps :s afgelast. Wel zal in de aula de openbare vergadering plaats vin den. GRONINGEN Jan de Har- tog's succes als toneelschrijver is langs omwegen gegaan. De mees te van zijn stukken zijn in het Engels geschreven en werden in het Nederlands vertaald, nadat New York vol geraakt was van hun succes. In Nederland bleken ze dan nog niet steeds de opgang te ma ken die ze in de Angelsaksische landen hadden. Wie de romans van deze auteur kent zal dat niet zo heel erg verwonderen. Maar zijn „Fourposter" is ook in het eigen land. waar het on der de titel ..het hemelbed" wordt uitgebracht, onbetwistbaar een groot succes. Dat bleek Zon dagavond in de voorstelling, die G™„m°MrrdXuwbS »aV hiï "somï m de ernstar ee- De sdiriiver lieeft het S Sfi j S?" tehs. hem gemakkelijk gemaakt, toen hij 'n makeï? k0P- Daaraan herkende stuk scWreef. waarin ^lechts twee personen optreden. Bram. een succesvol, zij het dan ook geen terwij! het terïeiopersoneel, de controleurs e.a. spontaan hun krachten ter beschikking stelden om het fmanciëeTvoordelig saldo zo groot mogelijk te doen zijn. Ieder wil en zal zi.in steentje bij dragen tot leniging van de grote nood en alle gratis toegangsbe wijzen. die van de K.N.V.B. of af- deüngszijde voor dit seizoen zijn verstrekt, worden voor deze wed strijd niet geldig verklaard. De ontmoeting, die door de heer K. Schipper wordt geleid, vangt J— avonds om zeven uur aan. entreeprijzen zijn vastgesteld middentribune f 1.50: zijtribunes staanplaatsen f0.75 en jon- ding". zegt Lily Bouwmeester genskaarten (tot 14 jaar) 25 ct. aan het slot van haar Agnes-rol en dat is in dit stuk op een voudige eerlijke wiize duidelijk gemaakt rond dit hemelbed. Lily Bouwmeester heeft deze rol met prachtige nuanceringen gespeeld vanaf het ogenblik dat zii als jonge bruid over de drem pel van de slaapkamer wordt ge dragen tot het moment waarop ze vijf en dertig jaar later als de kinderen getrouwd zijn en ze het nu te grote huis gaan verwisselen voor een flatje, weer over diezelfde drempel de kamer uitgedragen wordt. Ko van Dijk deed niet voor haar onder. Integendeel. Maar de man in dit stuk is ook wat raker getekend dan de vrouw. Ook Ko van Dijk ging ons soms wat ver in het uitspelen van de goed kope passages, maar daarnaast De keuze-commissie van de afdeling Groningen stelde voor deze wedstrijd de elftallen als volgt samen: le Klassers: doel Roffel GVAV, achter Havinga (Be Quick) en groot schrijver en zijn vrouw Agnes. In zes taferelen zien we hun huwelijksleven van 35 jaar zich voor ons afspelen in scenes die al de ups en downs als het ware samenvatten. Bedenkingen hoeft men tegen dit stuk niet te hebben. Het is menselijk en ge zond en de auteur heeft alle ge legenheden tot pikanterie geheel vermeden. Het enige bezwaar dat men zou kunnen maken betreft de soms wat hinderlijke neiging de tekst om concessies Salomo (alle leeft.), dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT Nieuwsrepor- tages, dag. 10.302.20 uur. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE. Noor derhaven Z.Z.. Bas Galis, olie verfschilderijen en aauarellen. MAN GELGANG(tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies; Piet Snel. reisherinneringen Scandinavië. ZONDAG- EN NACHTDIENST APOTHEKEN (31 Jan— 7 Febr.) Apotheek Zijlstra. Nwe Ebbin- gestraat 24, tel. 23726; Apotheek Pagenkamp, Heere straat 32, tel. 26913; Apotheek Tonella, Zuiderpark 18, tel. 21030. HEDEN: STADSSCHOUWBURG 8 uur: Theatre Hébertot met „Rome n'est plus dans Rome" HARMONIE 8 uur Volksconcert G.O.V. MORGEN: HARMONIE: 8 u. Abonnements concert G.O.V. TEHUIS: 8 uur toneeluitvoering St. Maartenscollege. STADSSCHOUWBURG: 8 uur Grunneger sproak met „Rcege Bast", ten bate van getroffen gebieden. Regionale Omroep Noord DINSDAG 3 FEBRUARI 13.45—19.00 en 19.12—20 00 j Fryske ütstjüring. a. „Sterke stik-1 ken fan Sweitse Swetser", for-1 helle foar jong.... en aid troch Sweitse seis, de man dy 't eltse wike mear bilibbet as in oar yn hiel syn libben. b. „Mei rju ach- tinge", brieven fan bikenden en ünbikenden. 19.0019.10 Onderbreking voor de nieuwsberichten over Hilver sum II. 19.1019.12 Noteringen van de korenbeurs te Groningen. 19.1220.00 Forfoich Fryske j ütstjüring. c. „Dübel of neat", in wedstriid yn kennis fan it Fryske j lan, de Fryske tael en de Fryske skiednis. Twa ploegen üt Snits j geane de striid oan. Wedstriid- j lieder is S. J. van der Molen, J fragesteller D, A. Tamminga. d. j Ut it Lieteboek. Corry Ruiter sjongt. e. Sa wie dat", foarfallen i üt Fryslans skiednis, koart en j krêftich forteld troch J. J. Kal-! ma. Nü 8 „Leaver in lytse baes aa in greate feint", f. „Winter- jounenocht", in rige radioblyden. Sechte stik: Hwat op aide platen stiet. 8. Nei de komeedzje. h. „Korat om 'e hoeke", nys fan it kulturele mêd. te pas en te onpas hilariteit te wekken. De regie laat deze gerichtheid ook nog tot het uiterste uitspe len met knap aangewende mid delen. Maar de ras-schrijver die men das de grote acteur, die hij- is. Het zeer talrijke publiek leefde van begin tot einde mee. Vrolijk geamuseerd, maar ook ontroerd en na afloop geestdrif tig in zijn applaus. Drs. P. L. Geenen VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN GRONINGEN De op brengst van de collecte die Zondagavond tijdens de voor stelling van toet Rotterdams Toneel in de Stadsschouw burg werd gehouden, bedroeg lf«.— De GOV zal de recette van het Volksconcert dat heden avond zal worden gehouden in de Hartmnie ter beschik king de getrof fen gjp Shu- ra Cnèrsass/wPneei: ven ge deelte van zijn honorarium voor leniging van de nood af gestaan. Rotterdams toneel GRONINGEN Dat het Rot terdams Toneel Zaterdagavond de Hartog is. heeft ook heel wat met een heropvoering in Gro- momenten in zijn stuk zo ge- ningen van „Bonaventura" eer schreven dat de zaal ademloos zit en zelfs ontroerd is. „Het huwelijk is een goed Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen GRONINGEN De Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in stad en provincie Groningen, vergaderde Zaterdag middag in café de Valk in Gro ningen. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Het bondsconcours 1953 zal worden gehouden te Warffum ter gele genheid van het 55-jarig bestaan van „Euphonia" te Warffum. In September zal te Groningen een solistenconcours worden gehou den, terwijl op het jaarlijkse con cours een tamboersconcours zal worden georganiseerd. Het con cours zal thans op twee Zonda gen worden georganiseerd en wel op 22 en 29 Juni a.s. heeft ingelegd door de wijze waarop deze originele detective- story over het voetlicht werd ge bracht laat zich begrijpen, mers het was uitgerekend de 100ste opvoering van dit toneel stuk van Charlotte Hastings en zo werd met extra toewijding en enthousiasme gespeeld. En daarmede is meieen re vanche genomen op de bedriifs- voorstelling die helemaal in het begin van dit seizoen gegeven is en toen met een zekere slordig heid gespeeld werd. Het talrijke publiek dat de schouwburg Zaterdag nagenoeg vulde heeft zeker veel genoegen beleefd aan dit stuk. dat zich af speelt in een zusterklooster in de buurt van Norwich, dat tengevol ge van een overstroming ge ïsoleerd is komen te liggen en allerlei vluchtelingen opneemt. Zo vindt er ook onderdak een ge zelschap, bestaande uit een poli- tie-inspecteur, een vrouwelijke GRONINGEN. B. en W. van Groningen maken bekend dat na overleg met de daarvoor in aanmerking komende nationale organisaties de collecte voor de slachtoffers van de watersnood zal worden gehouden op Dinsdag 3 Februari (vandaag). „Een nationale ramp heeft ons volk getroffen. Het geweld van het water heeft talrijke families in rouw gedompeld en duizen den gezinnen van alle have en goed beroofd. Ik ben diep getroffen door de talrijke blijken van medeleven, welke mij van zovele kanten bereikten en door de spontane hulpvaardig heid, welke zo talrijk velen willen bieden. Onze bijdrage aan de leniging van de ontstane ellende zal voorshands beperkt moeten blijven tot het offeren van geld en goederen. De goede reninzameling is intussen georganiseerd door het Rode Kruis en is inmiddels gisteravond begonnen. Dekens en kleding, doch straks ook meubilair, zijn artikelen die men hoog nodig heeft. Vandaag zal dan een huis aan huis straatcollecte worden ge houden. Ik houd mij er van overtuigd dat gij allen de oproep tot hulpverlening zult verstaan. Ik wek u op. Geeft, geeft met milde hand. Ditmaal is de ramp onze stad voorbij gegaan. Laat ons daarvoor ten diepste dankbaar zijn. Laat ons die dank uiten door onze gave een offer te doen zijn." De burgemeester van Groningen: J. TUIN. politie-beambte en een ter dood veroordeelde vrouw, een kun stenares. Zuster Bonaventura krijgt de overtuiging dat de vrouw onschuldig is én met veel intelligentie en tact ontdekt zii wat voor het gerecht verborgen is gebleven en wijst de ware moordenaar aan. Dat gebeurt in het derde bedrijf, dat het meest boeiend is. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Ilaag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampenfonds Statenlaan 81, Den Haag. Wie sou zich onbetuigd laten? Buist (GVAV), midden Appel (Be Quick), Terpstra (Be Quick) en Hoekstra (GVAV). voor: De Koe (GVAVj, Lugthart (Be Quick), Van Oosten (GVAV), La Croix (GVAV) en Brugts (Be Quick). Reserves Flieringa (Be Quick), Jeltema (GVAV), Schuur (Be Quick) en De Groot (GVAV) 2e Klassers: doel Meulema (Ve locitas), achter Bauman (Ooster parkers) en Willems (Velocitas), midden Menninga (GRC), San- nes (Velocitas) en Fransen (Oos terparkers), voor Lanting (Velo citas), Pesman (Velocitas), Wolda (Oosterparkers), Kruger (Ooster parkers) en Dilling (Oosterpar kers). Reserves. Byl (GRC) Roelfsema (GRC). Bakker (Oos terparkers) en Westerdiep (Ve locitas). De voorzitter van de afdeling Groningen K.N.V.B. tekent hier bij aan: Een beroep, om deze wedstrijd te bezoeken, doen, op de duizen den voetballers en aanhangers van deze sport zal niet nodig zijn. Een krachtmeting als deze is al tijd interessant en staat-helaas- niet vaak op het programma. Maar, er zijn altijd nog honder den, die vaak van voetbal en lichtwedstrijden hebben gehoord, maar er nog nimmer toe zijn ge komen om deze te bezoeken. Welnu, nu is er een welkome gelegenheid om dit wél te doen! ziet een aardige wedstrijd op een prima lichtterrein, wellicht mede het beste van Nederland en U steunt een doel dat gesteund moet en zal worden. Laat de ac commodatie te klein blijken, neemt Uw kaarten zo mogelijk, in voorverkoop bij Homan of Bon- sema, die de verkoop daarvan Dinsdagmorgen openstellen. Proyiuciaal comité Watersnood 1953 GRONINGEN. Onder voor zitterschap van de commissaris der Koningin in de provine. e Groningen, is gistermorgen een Provinciaal Comité Watersnood 1953 in het leven geroepen, om de provinciale activiteit tot le niging van de nood in de getrof fen gebieden zoveel mogelijk te coördineren. In dit comité zijn vertegen woordiging: het Rode Kruis, net Oranje Kruis, de burgemeester van Groningen, de Stichting Groningen voor sociaal en cul tureel werk, de provinciale eva cuatie commissaris, de Rijksver- keers-inspectie. Als secretaris treedt op de Griffier der Gro ninger Staten Voor de inzame ling van geld en goederen in de provincie Groningen, voor zover deze nog niet heeft plaats ge had, heeft het comité de volgen de richtlijnen uitgegeven: a) Zij worden, voor zover moge lijk. Dinsdag 3 Februari en Woensdag 4 Februari gehouden. b) Zij worden gemeenteliik ge- GRONINGER POLITIE HELPT GETROFFENEN GRONINGEN - Vertegenwoor digers van het Groninger politie corps kwamen gistermorgen on der voorzitterschap van de hoofd commissaris in spoedvergadering bijeen teneinde te overleggen wat het gemeentelijk politie corps zou kunnen doen om de nood in de geteisterde gebieden te helpen lenigen. Staande de vergadering werd door vertegenwoordigers van de vakorganisaties en gezelligheids- verenigingen een bedrag ter be schikking gesteld van totaal f 1200.Enkele verenigingen wisten niet beter te doen dan de gehele kas om te keren en alles beschikbaar te stellen. Daarnaast werd besloten dat elk cornslid in de maand Februari één dag salaris ter beschikking stelt van het Nationale Rampenfonds. Hierdoor wordt een totaal be drag verwacht van ruim f 3000. Ook van andere zijden blijven de goede gaven binnenstromen. Zo stelde de personeelsvereni ging van N.V Reinier Muller vier kisten ondergoed (enkele honderden doziinen) ter beschik king van het Rode Kruis. Amateurs spelen voor slachtoffers GRONINGEN De NATU, de Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft zich in een oproep tot alle toneelverenigingen ge richt om zo snel mogelijk wel dadigheidsvoorstellingen te ge ven en daarbij een beroep te doen op gemeentebesturen om geen vermakelijkheidsbelasting te behoeven te betalen. Ook doet het NATU-bestuur j een beroep op zaalhouders en dergelijke om geen huur in reke-l ning te brengen. De secretaris de heer H. Bos, i Heesterlaan 24. Groningen (van de stadsafd.) en A. Oosting, Iris laan 66. Gron., tel. 22517 te Gro ningen zijn graag bereid alle ge wenste inlichtingen te geven Behalve de Grunneger-sproak. die Woensdag a.s. in de schouw burg een voorstelling geeft zijn reeds toezeggingen binnengeko men van O.B.K. uit Groningen en U.D.I. te Appingedam. Zr. Dr. E. LIPPITS SPRAK OVER „MEDISCHE MISSIE" GRONINGEN In „Huize Maas" sprak gisteravond voor „Geloof en Wetenschap" de moeder-overste der Medische Missiezusters, zr dr Lippits over de „Medische Missie". Duidelijk schetste zr Lippits de ellendige toestanden in landen als Indo nesië, Afrika, China en vooral in het Mohammedaanse India Geweldig veel leed en onnoem bare nood heerst in dit land, vooral onder de moeders en de kinderen. „Hier moet geholpen worden", aldus zr Lippits, niet om het geloof, maar om de naas tenliefde. Natuurlijk vroeg zr Lippits voor deze gebieden om daadwerkelijke en noodzakelijke steun. Millioenen verkeren hier nog in diepe ellende, vooral door het moeilijk te bekeren Moham medanisme. dat door het bijge loof, niet in het geringste mee werkt om de medische nood te verzachten. De belangstelling voor deze avond was geringer dan doorgaans het geval is voor de bijeenkomsten van Geloof en Wetenschap. W eer svenrnch tine geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele sneeuwbuien. Krachtige tot matige Noordoostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatselijk lichte vorst. Het is zeker een aardig stuk, door ,het E^meente- Mr piWn hPt i»mmpr Aut Futuur. dat daartoe samenwer- maar alleen is het jammer dat allerlei religieuze aangelegenhe den „behandeld" moeten worden, zoals de gehoorzaamheid van een kloosterzuster. En dan zwijgen we nog maar over het dwaze slot (moordenaar springt van toren en zuster heft Magnificat aan). Zoals gezegd werd er op bui tengewoon gave en overtuigende wijze gespeeld onder regie van Frits van Dijk. Charlotte Kohier maakte van de zuster Bonaven tura een pracht creatie. Fientje Berghegge speelde de ter dood veroordeelde kunstenares heel mooi. Jetty van Dijk was een waardige moeder-overste. Coba Keiling een gemoedelijke keu- kenzuster, Ad Noyons een goed getypeerde zwakzinninige. Ook de andere medespelenden verdienen lof voor hun uitbeeldingen. De decors van Ir. A. Viergever wa ren sfeervol en kregen door het slechte weer buiten (storm en regen) een extra accent. Het publiek was te voren door het lid van het schouwburgbe stuur, de heer Hattuma ingelicht dat het hier de 100ste voorstel ling betrof. Het enthousiasme was groot, hetgeen bleek uit. langdurig applaus. Er waren bloemen en als speciale attentie voor alle spelers een grote „Grunneger kouke"Bs Nutsspaarbank Groningen Volgens de cijfers van de Nuts spaarbank 4e Groningen is over de afgelopen maand Jan. inge legd f 3.233 229.40 (In Dec. 1952 f .164.160.86)Terugbetaald werd f 1 623 827,69 (vorige maand een bedrag van f 1.046.687.72) Meer ingelegd werd f 1 609 401,71 (vo rige maand f 117.473,14). Het te goed van de inleggers bedroeg aan her eind van de maand f 67.189.673,10 (vorige maand f 65 580 271.39). Er werden 1028 nieuwe boek jes uitgereikt (vorige maand 462) en 707 boekjes afbetaald (v.m. 394). zodat het totaal aantal in leggers steeg tot 118.420 (v.m. 118.099) Er valt dun een gewel dige toename van de spaarzin te constateren. king verzoekt met de plaatselij ke vertegenwoordigers van Ro de Kruis, Oranje Kruis, met de commissies voor vrouwelijke hulpverlening, met kerkelijke en levensbeschouwelijke organisaties en voor zover nodig en gewenst met andere organisaties en ver enigingen. In de gemeentelijke organisatie zal derhalve plaats moeten zijn voor alle acties ter leniging van de nood. c) Directe behoefte bestaat er in de eerste plaats aan kleding en dekking. Deze worden ge meentelijk verzameld en dienen derhalve niet eigener beweging naar de noodgebieden te worden gedirigeerd. d) De inzamelingen betreffen voorts geld en andere noodza kelijke goederen. e) Het aanbod van werkkrach ten, voer- en vaartuigen, onder dak voor geëvacueerden en (of) vee, enz. worden door de ge meentelijke organisaties geregis treerd. Voor zover thans bekend, zal daarop in de eerste dagen waarschijnlijk geen beroep wor den gedaan. Het Provinciaal Comité ver zoekt dringend, voor zover men dit nog niet mocht hebben ge daan. op milde wijze bil te dra gen tot leniging van de grote nood. die in een gedeelte van ons vaderland door het waterge weld is ontstaan. De Commissaris der Koningin, E. H. Ebels. Abonnementsconcert G.O.V. GRONINGEN Aan het abonnementsconcert van Woens dag avond (witte en rode serie) zal solistische medewerking wor den verleend door de wereld vermaarde Russische pianist Shura Cherkassky, die het con cert voor piano en orkest in bes kl. t. van P. I. Tschaikowskv (het bekende) ten gehore zal brengen. Het cbncert zal worden geopend met de eerste uitvoe ring van de 7e symphonie van Sibelius, terwijl na de pauze het concert zal worden besloten met de 5e symphonie van Ludwig van Beethoven. HOHE MESSE IN GRONINGEN GRONINGEN 10 Februari zal weer de Hohe Messe worden i uitgevoerd door het Bachkoor. I Voor de ware muziekliefhebbers zal een aanbeveling voor het be- zoeken van dit concert overbodig I zijn. Maar misschien is het nog niet tot allen doorgedrongen, dat er iets moois te beleven valt. I Het zou jammer zijn. als de zaal niet tot de laatste plaats bezet zou zijn. Vooral voor de weg blijvers. Zii missen dan een avond van kunstgenot. Het komt niet zo vaak voor dit mooie werk van Bach op een goede manier te horen brengen. Maar ook voor het Bachkoor, dat zo ijverig stu deert en zich veel opofferingen getroost om de kunst te dienen. Vandaar dus een warme aanbe veling van mijn kant om op 10 Februari naar de Harmonie te gaan om de Hohe Messe te horen A. J. Aarsen-Jansen. wethouder van Kunstzaken. RAADSVERGADERING UITHUIZEN UITHUIZEN Uit de toe spraak van de voorzitter, mr, A Brinkman, die een overzicht gaf van toet afgelopen jaar, vermel den we. dat het inwonertal iets is achteruit gegaan en er 48 per sonen zijn geimigreerd. Voor 1953 staat op het programma: de wo ningen bij Valom en het station; reconstructie rest der straten en herstel der kade aan het Boter- diep. Wethouder A. Riepma werd benoemd tot lid van ae stichting Uittouizer-Woningbouw. Eervol ontslag als straatmaker werd ver leend aan de heer G. J. Bekke ring met ingang van 1 April. Van de algemene beschouwingen voor de begroting 1953 werd aïieen ge bruik gemaakt door de heer de Pater. Bij de post subsidie kleu teronderwijs werd door meerdere leden bepleit deze te verhogen van f 15 op f 25 per kind. Aan de kleuterscholen zal een exploita tie-rekening worden gevraagd, om later op dit punt terug te ko men. De cijfers van de begroting waren als volgt: Gem. begroting, gewone dienst: inkomsten en ut- gaven f 711.083,32. Kapilaaldienst inkomsten f 1.673,094,89, uitga ven (hierin een bedrag van f 100 duizend als bijdrage aan de gew. dienst, baten en lasten, f 74.239,10 kapitaaldienst f 64.083.13. De bedragen der uitgaven voor het openbaar onderwijs en de voorschotten aan de bijzondere scholen en de exploitatiekosten werden hierna vastgesteld. Voor aanleg van wegen en bouw van woningen bij net nieuw aan te leggen sportterrein werden en kele percelen grond aangekocht voor een bedrag van plm. f 4573. Amusementsavond voor Nationaal Rampenfonds GRONINGEN Donderdag avond zal in de Harmonie on der leiding van Kittv Prins en Ko Hoff een amusementsavond plaats vinden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Nationale Rampenfonds. Verschillende Groninger be- roepsartisten. doch ook amateurs hebben hun medewerking geheel belangloos toegezegd, terwiil ook de Harmoniezaal gratis werd af gestaan voor dit doel. O.a. zullen medewerking verlenen: Kittv Prins. Ko Hoff. Hans Toss, Song Singers. Miss Jonelly. The Three Williams, de Chromata's. The Rhytme Club en The Two Jel- nies. Oproep ..St. Franeiscus van Assisië" GRONINGEN Het afdelings bestuur van de „Ned. Kath. Bond van Administratief, verkopend en Verzekeringspersoneel St. Fran eiscus van Assisië" heeft een op roep gericht tot het Kath. admi nistratief. verkopend en verzeke- ringspersoneel. Er wordt op gewezen dat reeds meer dan veertig jaar een kath. Vakboni op de bres staat voor de belangen van de collega's die werkzaam zijn in bovengenoemde beroepen. Mede door haar invloed kwamen vele sociale verbetennr gen tot stand waarvan ook de ongeorganiseerde collega's dage lijks de voordelen ondervinden. Het afdelingsbestuur van Gro ningen heeft gemeend leden zo wel als niet-leden in de gelegen heid te moeten stellen van het doel en streven van de HKW kennis te nemen en moeilijkhe den te bespreken om zo mogelijk van advies te dienen. Daartoe zullen speciale zittingsuren wor den gehouden, waarvan de eer ste hedenavond, 3 Febr., des avonds van 8 tot 9 uur in café de Valk, zaal 4. Rademarkt zal worden gehouden. Wanneer hiervoor voldoende belangstelling zal blijken te be staan zullen meerdere zittingen worden gehouden. Feestavond Beatrixoord GRONINGEN In de Harmo nie vond Zaterdagavond 'n pro paganda-avond plaats ten bate van Beatrix-oord, georganiseerd door de afd. Groningen van deze vereniging. De zaal was tot de laatste plaats bezet,, toen de voor zitter van, de afdeling Groningen dr. J. L. Hartogh deze avond opende. Tijdens de avond sprak de voorzitter van de oud-patiën tenvereniging „De Kraanvogels" een kort propagandawoord. Voor de rest was de verzorging van de avond in handen van 't amateur cabaret gezelschap WK, dat voor 't amusement-programma zorgde. Ook de directeur-geneesheer van het Beatrix-oord dr. Kraan, woonde een gedeelte van deze feestavond bij. Jaarvergadering A.B.T.B. TER APEL De algemene jaarliikse ledenvergadering van de A.B.T.B., die gepresidieerd werd door de heer Joz. Bater, mocht zich verheugen in een flin ke belangstelling. De in 1952 overleden leden werden, staande met gebed herdacht. De kas sloot met een nadelig saldo. De aftredende bestuursle den Joz. Buter en C. Zoelman werden herkozen en wegens uit breiding van het bestuur met twee leden werden gekozen de heren H. Eikens en H. Dummer. Besloten werd het innen van de contributie te laten lopen over de B.L.B. Het nadelig saldo zal worden weggewerkt door de con tributie met 10 pCt. te verhogen. Een bestuursvoorstel om de gra nen coöperatief te verkopen werd met algemene stemmen aangenomen. Uit de vergadering werd het plan naar voren gebracht tot het stichten van een retraitefonds, om jaarlijks enige leden van de afd. te laten deelnemen aan de retraite te Zenderen. Ook dit voorstel kreeg zijn beslag. FEESTAVOND BEATRIX-OORD WILDERVANK In hotel „De Nederlanden" gaf de afd. Wilder- vank van het Sanatorium „Bea trix Oord" te Appelscha haar tra ditionele feestavond. De voorzit ter van de afd. Dr. P. H. van Lenning heette in zijn openings woord allen welkom en in het bijzonder burgemeester Liese. Spr. wekte allen op spontaan hun morele en financiële steun aan dit prachtige werk te blij ven geven, zoals zulks ook het vorig jaar was geschied. Hierna werd onder leiding van Bé Al- §era een Cabaret-programma ge- oden onder de titel: „Martini- Cocktail 1953. In de pauze sprak Dr. Kraan, geneesheer-directeur van het Sa natorium, een woord van dank aan allen, die hun steun, in welke vorm ook, geven aan dit Sana torium. Dr. Kraan sprak de wens uit zo spoedig mogelijk met de voorgenomen uitbreiding te kun nen beginnen. R.K. Vrouwengemeenschap STADSKANAAL Dezer da gen hield de R.K. Vrouwenge- meenschan haar maandelijkse bijeenkomst in hotel „Donoer. De presidente mevr. Bodewes- Wilkens opende de vergadering, en besprak enkele punten. De fa. Leutscher gaf vervolgens een de monstratie over de gebruiksmo gelijkheden van allerlei soorten wol. en toonde tal van fraaie handwerken, hetgeen door de da mes zeer gewaardeerd werd. Me vrouw Bodewes-Wilkens dankte na aflooo de firma Leutscher voor het gebodene. en sloot de bijeenkomst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2