Vormingscentrum voor Leerling kraamverzorgsters Huis vol Mysterie DERDE BLAD Nieuwsblad van het Noorden van Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 9 Dr P. WKoppius ziet een wens vervuld Gisteren te Zeegse geopend (Van een onzer redacteuren). Dr P. W. Koppius ziet een wens vervuld. Deze provinciale kinder arts lieeft reeds lang het verlan gen gekoesterd om via een inter naat de kraamverzorgsters zoda nige vorming te geven, dat zü naast de technische hulp, ook hy- giënisch-culturele voorbeelden kun nen zijn in de gezinnen, waarin zij by een blijde gebeurtenis haar dien sten verlenen. Samen met de heer H. J. Dijkhuis te Groningen, inspecteur voor de volks gezondheid in Groningen en Drenthe, heeft hij motorische arbeid, zoals het bij de officiële opening werd genoemd, verricht om Groningen en Drenthe aan zulk een internaat te helpen. Dat is gelukt, uitstekend gelukt zelfs. In het mooie Zeegse staat aan de Schapen- drift het fraaie bondshotel van de fa milie Jac. van LeliveldVos, dat reeds enige zomers tal van gasten ontvangt, die daar in de mooie natuur en rustige omgeving op verhaal willen komen. En daarop heeft de heer Dijkhuis zijn „be gerige" volksgezondheids-ogen gesla- Het Incident in Beerta's raadzaal Laatste verdachte ook 6 weken De Politierechter behandelde weder om de zaak tegen de 47-jarige land arbeider K. S., die tweemaal werd aangehouden. Verdachte stond terecht in verband met het incident in Beer ta's raadzaal op 17 December. De Officier nam aan, dat S. hierin geen leidende functie had, maar hij heeft zich na de vordering van de bur gemeester niet verwijderd. Ook tegen deze verdachte luidde de eis 6 weken gevangenisstraf. Mr Mok uit Amsterdam wees er op, dat S. heeft ontkend de vordering te hebben gehoord. Wel is in het proces verbaal vermeld, dat hij verklaarde de burgemeester wèl te hebben horen ge lasten de publieke tribune te ontrui men, maar hij zegt, dat hij dit niet zo heeft bedoeld. Volgens de vonnissen van de anderen had ieder redelijk den kend mens moeten weten, dat de vor dering was geschied. Dat de burge meester op de tribune toeliep is geens zins als een vordering te beschouwen. Bovendien heeft hij daarna als een goed burgervader gemoedelijk met de mensen staan praten. De burgemees ter is, aldus pl„ zelf ook van de von nissen geschrokken. Mr Mok was er van overt-'igd, dat S. niet heeft be grepen, dat hij moest weggaan. Hij wilde slechts over zijn noden spreken. PI. vroeg ontslag van rechtsvervol ging. subsidiair clementie. De Politierechter achtte het tenlaste- gelegde bewezen door de verklaringen van de getuigen en het proces-verbaal van opperwachtmeester Stoel. Bijna alle verdachten hebben aanvankelijk verklaard, dat zij de vordering van de burgemeester wel hebben gehoord en er is geen enkele reden te twijfelen a&n de processen-verbaal van getuige Stoel, die ze bovendien onder ede heeft bevestigd. De Politierechter wilde wel aannemen, dat verdachte S. geen kwaad wilde, maar hij wilde geen on derscheid maken en veroordeelde hem evenals de anderen tot 6 weken. Ook S. is in hoger beroep gegaan. Jonge staker van „De Ommelanden" veroordeeld Voor de Politierechter stond terecht de 18-jarige fabrieksarbeider Jacob K., hier ter stede. Hij maakte ook deel uit van de groep stakers van „De Omme landen", die op 20 September de he ren Baarveld en ir Vos per fiets volg den en daarbij een bord met „Onder kruiper" er op meevoerden. De ande ren stonden 6 Januari terecht, de zaak van deze verdachte, die toen nog geen 18 jaar was hij is dit gisteren ge worden zou aanvankelijk voor de Kinderrechter dienen. Daar deze dit jaar nog geen zitting heeft gehouden, bracht de Officier haar ter bespoedi ging van de procedure bij de Politie rechter aan. Eis 20 of 20 dagen en 14 dagen voorwaardelijk. Mr Koppius was van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden met een kleine boete zou kunnen worden volstaan. Vonnis 20 of 10 dagen en 1 week voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. gen. Met het resultaat, dat het inter naat gistermiddag in tegenwoordig heid van vele geïnteresseerden kon wor den geopend. Geestelijke en sociale scholing In de buitengewoon gezellig inge richte conversatiezaal heeft, na een welkomstwoord van de voorzitter van de Provinciaal Groninger Vereniging Het Groene Kruis, dr T. A. Staal uit Grijpskerk, prof. dr J. H. Tuntler het internaatofficieel geopend, waarna verschillende spx-ekers het woord hebben gevoerd, waarbij dr P. W. Koppius, de provinciale kinderarts te Groningen, uiteenzette dat het internaat voortspruit uit de gedachte, dat de waarde van de mens mede wordt bepaald door zijn karakter- Daarom wordt hier de vorming ter hand geno men voor de wachtende taak, die niet alleen lichamelijke verzorging inhoudt, maar tevens een hygiënisch-cultureel voorbeeld moet zijn. Indrukwekkende filmbeelden Extra-reportages van Polygoon-Profilty Meer dan welke radioreportage, dan welke foto en dan welk verslag ook, is de film het middel om een scherpe in druk te geven van de nood, die er door het stormweer in Zuidwestelijk Neder land is ontstaan. Acht volledig uitgeruste équipes van Polygoon-Profilty waren kort na de catastrophe in de weer om voor binnen- en buitenland reportages te maken. De opnamen van Zondag waren reeds gisteravond in de bioscopen te zien. Ze geven een indrukwekkend beeld van de geweldige kracht van het water; men ziet de storm aan de kust bij IJmuiden, Noordwijk, Katwijk en 's-Gravenzande, ondergelopen Rotter dam en Dordrecht en de verschrikke lijke vernielingen in West Noord- Brabant. De film toont militairen bezig met het versterken van de dijken, ter wijl de vloed zich als een waterval in het land stort. Verder zijn er opnamen van vluchtelingen, wie de ontzetting en de doorgestane ellende op het gezicht te lezen staat. Gisteren zijn door Polygoon-Profilty weer opnamen gemaakt, voor een deel ook uit de lucht. Duizenden meters film zijn naar het buitenland verzonden. In de Nederlandse bioscopen zullen bij het vertonen van de extra journaals collectes worden gehouden. Ook Cinetone maakt in opdracht van de M.S.A. een film, die hulp acties zóil moeten steunen. Kunst en Wetenschap Vanavond geen Schouwburgvoorsfelling Théatre Hébertot in Brabant Het Théitre Hébertot, dat vanavond in de Stadsschouwburg een opvoering zou geven van „Rome n'est plus dans Rome", vertoeft op het ogenblik in Brabant en heeft door de moeilijke om standigheden niet de gelegenheid kun nen vinden om Groningen tijdig te bereiken. De voorstelling moest dien tengevolge worden afgelast. Abonnementsconcert Aan het abonnementsconcert van Woensdagavond (witte- en rode-serie) zal solistische medewerking verlenen de Russische pianist Chura Sherkass- ky, die het concert voor piano en or kest in bes van P. I. Tsjaikofski ten gehore brengt. Het concert wordt geopend met de eerste uitvoering van de 7e symphonie van Sibelius, terwijl na de pauze het concert zal worden besloten met de 5e symphonie van L. v. Beethoven. Groningen gaat meer werken uitvoeren Rijwielpad langs Paterswoldseweg Plantsoen aan Oliemuldersweg Zoals reeds was aangekondigd heeft Groningen een aantal werken bij de Commissie Werkverruiming voorge dragen, teneinde bij de uitvoering er van Rijkssteun te verkrijgen. Tot deze plannen behoort ook de aanleg van een rijwielpad langs de Pa terswoldseweg ter breedte van drie meter en gelegen in de gemeente Ha ren. Thans wordt door B. en W. voor gesteld het werk aan te vatten. De kosten worden geraamd op f 93.400, waarvan het Rijk f 81.000 bijdraagt en Haren f 2000. Tqp laste van Groningen komt f37.500 mede door werken van voorbereiding en toezicht. Verder hebben B. en W. de raad een voorstel doen toekomen om op de ter reinen langs de Oliemuldersweg en het Van Starkenborghkanaal een plant soen aan te leggen, aansluitende aan de reeds aangebrachte vijvers. Tussen deze laatste wordt een rosa rium met booggang ontworpen. Reke ning is voorts gehouden met de aanleg van een schoolsportveld en een kinder speelterrein, terwijl aan de Pioenstraat nog twee verharde kinderspeelplaat sen zijn geprojecteerd. De gazons zijn verder bedoeld als speelweiden. Verwacht wordt, dat voor belang rijke werkverruimingsobjecten het loonbedrag van f41.000 van het Rijk terugontvangen zal worden, waarna ten laste van de gemeente blijft een bedrag van f 103.620. Stadgenoot voorzag in 1949 natuurramp En schreef daarover aan de Koningin In de herfst van 1949 richtte de heer C. L. Schaap hier ter stede, die zich in zijn vrije tijd aan astrologische stu dies wijdt, aan H. M. de Koningin een schrijven, waarin hij op grond van zijn studies en zijn gevoelens de vrees uit sprak, dat Nederland binnen een tijd perk van ongeveer zes jaren voor een natuurramp zou komen te staan. In het bijzonder drong zich bij deze vrees de gedachte op aan de Delflandse Zee wering en de dijken, die om de grote Zuidhollandse polders zijn gelegd. De cosmische situatie is zo schreef hij, dat wij veel dijkdoorbraken zullen heb ben. Hij vroeg de Koningin of het geen aanbeveling zou verdienen een plan voor evacuatie voor die gebieden op papier te laten zetten. De heer Schaap grondde zijn voor spellingen op het feit, dat Uranus in Juni 1949 in het sterrenbeeld de Kreeft trad en zes jaar nodig heeft daardoor te komen. Nederland is een Kreeftland en Uranus heeft een grenzen dijken zijn ook als grenzen te beschouwen verbrekende werking. Op Ameland werd liet hotel Steinvoorte door de woedende zee vernield. Studentenpadvinders en andere jongeren beklommen gisteravond op de Ossenmarkt vrachtauto's, waar mee ze de stad Groningen ingingen om wijk voor wijk, straat voor straat en huis aan huis goederen in te zamelen. Sport Sport in dienst van de nationale ramp Voetbal, gymnastiek en zaalhandbal Ook de sport in Groningen tracht haar steentje en zo mogelijk een flinke steen bij te dragen ter leni ging van de grote ellende, welke wa ter en storm over een belangrijk deel van ons land hebben veroorzaakt. Reeds hebben we melding gemaakt van de interessante voetbal lichtwedstrijd, welke morgenavond in bet Oosterpark tussen een combinatie van de Groninger eerste klassers en een selectie van de tweede klassers wordt gespeeld en thans deelt ook de gymnastiekvereniging Spar ta ons mede, dat haar uitvoering van Zaterdagavond in de Harmonie in dienst gesteld wordt van het Nationaal Rampen Fonds. De gemeente Groningen verleent in beide gevallen haar medewerking door vrijstelling te verlenen van vermakelijk heidsbelasting en voor de Sparta-uitvoe- ring tevens door het gratis ter beschik king stellen van de nodige turntoestellen. Waar ook een deel van het Nederlandse dameskeurcorps medewerking verleent, wordt een interessante avond verwacht vooral ook omdat het damesturnen ge deeltelijk een nieuwe richting uitgaat (de evenwichtsbalk) De entree is bepaald op f 1.25 en kaar ten zijn verkrijgbaar bij de heren Spier en Bonsema. Ook de afdeling Groningen van het Ned. Handbal Verbond doet mee en heeft besloten de gehele opbrengst van de Donderdagavond in de Bloemenveiling te spelen competitiewedstrijden af te staan. De directie van de bloemenveiling heeft in verband daarmee de zaal gratis ter beschikking gesteld. Het programma is interessant. WANDELEN. Verzet tegen Apeldoornse Vierdaagse Ook in N.W.B.-kringen Het verzet tegen de door de Nederland se Wandelsport Bond georganiseerde vier daagse neemt steeds grotere vormen aan. Ook in de kringen van de bond zelf is men het met de beslissing van het be stuur niet eens. Te Utrecht hebben clubs, aangesloten bij de N-W.B. en de Stichts- Gooise Wapdelsportbond critiek geleverd zowel op het feit. dat geen overleg met de verenigingen was gepleegd als op de beslissing zelf. Men bleek van oordeel, dat de Nijmeegse vierdaagse behouden moet blijven. Eéndagscompetitie ten bate der „Stichting" Eventueel op 5 Mei Naar wij vernemen heeft de Stichting 1940-1945 tot het bestuur van de Vereni ging van Eersteklassers een aanvrage ge richt om op 5 Mei a.s. door alle eerste klassers in ons land voetbalwedstrijden te laten verspelen, waarvan de opbrengst ten bate van de Stichting komt. Als voorbeeld stelde men, dat no. 1 van afdeling A speelt tegen de hoogstgeplaatste club in in afdeling B, no. 1 van afdeling C tegen no. 1 van afdeling D en zo vervolgens alle tweedegeplaatste verenigingen tegen elkaar. Op deze wijze zal dus een ééndags- competitie van alle afdelingen ontstaan. Volgens informatie zou. indien de netto opbrengst ten bate van de Stichting zou komen, dit neerkomen op een bedrag van minstens f 40.000.Voorts heeft de Stich ting het idee geopperd om aan deze com petitie een prijsvraag te verbinden. Door deze competitie c.a. rekent de Stichting op een opbrengst van enkele tienduizen den guldens, waardoor de taak: de ver zorging van de verzetsslachtoffers en de nagelaten betrekkingen beter kan worden vervuld. C. v. Staveren voorzitter Noordelijke T.C. In de plaats van de heer L. Stein- foorte. die benoemd is tot lid der hoofd- technische commissie van de K.N.V.B.. is als voorzitter van de Noordelijke technische commissie aangewezen de heer C. van Staveren, voorzitter van Achilles. ATHLETTEK Weert leverde in België goede prestatie In de te Hannut (België! gehouden cross country wist Zondag j.l. de Belg van de Wattune als eerste voor zijn land genoot Theys te eindigen. Derde werd de Engelsman Pirie. Willy Weert van Nur- mi wist zich in het grote veld van pl.m. 70 athleten als 27ste te plaatsen, door tegelijk met onze nationale 5 km kam pioen van den Veerdonk en vóór Janus van de Zanae te finishen. HOCKEY. Het hockeyprogramma voor 8 Februari Het hockeyprogramma van Zondag 8 Februari is vervangen door dat van Zon dag 1 Februari, uiteraard met uitzonde ring van de wedstrijden welke op 1 Fe bruari zijn gespeeld. Feuilleton door JANE ENGLAND Uit het Engels vertaald 31) Ze voelde hoe ze zich met moeite beheerste en op de rand van tranen was. Zo kalm mogelijk liep ze langs hem heen het huis in. Er zou niet veel anders opzitten dan naar de zitkamer te gaan en Sara te begroeten. Het was echt iets voor die goede oude ziel om op een ogenblik als dit dat alles verkeerd scheen te gaan, aan te komen zetten. Sara had een arendsblik en doorzag iedere situa tie onmiddellijk. Ze zou dadelijk begrij pen, wat de moeilijkheid tussen Fiona en Neill was en ze zou Constance zeker verwijten maken. Ze zou hinder lijke dingen zeggen en het ergste van alles was, dat ze waarschijnlijk gelijk zou hebben Als Neill er maar was, dacht Constance hulpeloos, terwijl ze de deur naar de zitkamer opende, en tegelijkertijd besefte ze, hoe erg het met haar gesteld moest zijn. dat zij, Constance Fairlie, uitzag naar de hulp en steun van een 21-jarige jongeman. Sara zat geheel op haar gemak in de overvolle, muffe zitkamer en haar kleine persoontje zag er opgewekt en fris uit. Haar krullerige grijze haar zat slordig, zoals altijd en in haar ogen was een spottende uitdrukking. Me vrouw Fincham zat in haar volle om vang tegenover haar in haar eigen stoel en maakte de indruk van ont stemd te zijn. „Goedenmorgen, m'n lieve Constan ce", zei Sara. „Hoe gaat 't Naar je uiterlijk te oordelen, zou ik zeggen: niet al te best". Mevrouw Fincham keek in Constan ce's richting en merkte kwaadaardig op: „Dat komt er van, als je 's avonds laat uit gaat". 1 „Allemensen, wat hoor ik riep Sara uit. „Ben je aan de zwier ge weest, Constance Dat is helemaal niets voor jou „Met m'n neef", voegde mevrouw Fincham er aan toe op een toon, die Constance verwonderd op deed kijken. „M'n beste Chloë", zei Sara op kal me toon. „Constance is een jonge on afhankelijke vrouw-met-een-baan. Je neef is veilig en wordt heus niet door haar belaagd". Ze glimlachte tegen Constance. „Ik heb ontdekt, dat me vrouw Fincham een oude schoolvrien din van me is. Vind je dat geen merk waardig toeval „Geen oude vriendin", zei mevrouw Fincham kortaf, „we zijn geen vrien dinnen geweest, Sara". „In ieder geval goede bekenden", zei Sara onbewogen, „en géén vijanden, naar ik me herinneren kan". „Ik heb nooit vriendinnen gehad", zei mevrouw Fincham, „en je hoeft dus niet te doen alsof. Ik begrijp niet goed, wat je hier komt doen, Sara. Ik herinner me, dat je altijd een gewel dige bemoeial bent geweest". „Dat ben ik nog", zei Sara. „Het is me echter duidelijk, dat je niet van plan bent me voor de lunch uit te nodigen, zodat ik er vandoor ga. De reden, waarom ik hierheen kwam, is dat ik erg gesteld ben op Constance en dat ik me Fiona's moeder zo goed herin ner. Ik zou graag haar dochter leren kennen". „Dan nemen we dus nu afscheid", zei mevrouw Fincham. Sara keek haar geamuseerd aan. „Het lijkt me niet juist om me, waar Constance bij is, zó te behandelen", zei ze. „Constance hééft al de neiging om me te beschouwen als iemand die niet helemaal meer meetelt. Ik zou graag Fiona en Neill uitnodigen om morgen avond met mij te dineren, Chloë. Mag ik aannemen, dat je daartegen geen bezwaar hebt Er heerste even stilzwijgen. Sara trok haar handschoenen aan en haar kleine scherpe gezichtje had een uit dagende uitdrukking. Mevrouw Fin cham maakte met haar dikke lichaam een gebaar, dat op schouderophalen duidde. „Nee, Sara", zei ze, ik heb inderdaad geen bezwaar". „Goed zo", zei Sara. „Dan ga ik er nu vandoor. Constance, liefje, je moet me komen opzoeken, als je een vrije dag hebt. Waarschijnlijk kun je er 's middags wel eens tussen uit Me vrouw Fincham vindt het misschien minder prettig, dat je 's avonds uit gaat, in verband met die dieven". „Ik heb niet gezegd, dat 't dieven waren", wierp mevrouw Fincham te gen. „Wat zouden 't anders geweest zijn vroeg Sara, terwijl ze haar wenkbrauwen optrok. „Daarvoor heb ik nu speciaal juf frouw Fairlie aangesteld", antwoordde mevrouw Fincham, „om dat uit te vin den. Goedendag, Sara Sara schudde haar hoofd. „M'n beste Chloë", zei ze, „Constance is een uit stekende privé-secretaresse en kan een opdracht prima uitvoeren, maar ik zou haar werkelijk niet willen aanbevelen als particulier detective. Haar nieuws gierigheidszin is niet voldoende ont wikkeld en bovendien is ze te fijn be snaard". Ze lachte en liep in de rich ting van de deur. Constance opende deze voor haar met een geforceerd lachje op haar gezicht. „Ik zal je even uitlaten, Sara", zei ze koel. „Dag Chloë", zei Sara vrolijk, „zorg goed voor jezelf en stel een politie agent aan om die dief van je te pak ken. 't Lijkt me op den duur werkelijk bevredigender". Ze liep door de hal en Constance volgde haar, na de zitkamer achter hen gesloten te hebben. Er was nie mand in de hal aanwezig. Door de open voordeur zag Constance Fiona, die nog steeds voor het huis rond hing. maar Philip was nergens te be kennen. Dat was een opluchting. Het zou helemaal onmogelijk geweest zijn, als Sara op dit moment een gesprek met hem zou hebben kunnen aankno pen over Constance's merkwaardige eigenschappen Opeens keerde Sara zich echter met een ongewoon ernstige uitdrukking op haar gezicht naar Constance om. „Lieve kind", zei ze zacht, „dit is geen omgeving voor jou. Ik vind het hele maal niet prettig, dat je hier bent. Helemaal niet „M'n beste Sara", antwoordde Con stance, zich flinker voordoende dan ze zich voelde, „dit is inderdaad niet een ideale baan voor een vrouw, die wat bereiken wil in de wereld, maar het duurt maar drie maanden en mis schien zelfs korter, als ik eerder ach ter het mysterie hier kom ,,'t. Roeren in een stinkende modder poel is geen werk voor een meisje", zei Sara scherp. „Wat bedoel je in vredesnaam vroeg Constance oprecht verwonderd. „Noem jij jezelf intelligent was Sara's wedervraag. „Zie je niet in dat alles wat met Chloë Fincham te ma ken heeft, bedorven is Ze is een af schuwelijk mens en op het randje van abnormaal. Ik wil niet, dat je hier blijft, en ik moet dat kind, die Fiona, hier ook weg zien te krijgen, 't Is een tè ongezonde atmosfeer voor jonge mensen. Ik ben dankbaar, dat ten minste die roodharige jongeman hier aanwezig is om op je te passen". „Philip Bagnet riep Constance verontwaardigd uit. „Ik begrijp niet, hoe je zo iets zeggen kuntVoor zo ver ik heb kunnen nagaan, kan hij heel goed diegene zijn, die die diefstallen pleegt. Hij is hier altijd op de raarste momenten aan 't rondneuzen". Sara staarde haar aan en barstte dan opeens in lachen uit. „M'n lieve Constance", zei ze, „je bent aardig be zig je gezonde inzicht te verliezen. Ten eerste is het overduidelijk, dat die jon- geman volkomen te vertrouwen is en bovendien is hij een telg uit het ge slacht Bagnet uit Wiltshire". (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden) BILJARTEN Winschoter Van Dijlt Noordelijk kampioen Uitstekend spel en promotie De Friese Biljart Club te Leeuwarden heeft dit weekeinde de strijd om het Noordelijk kampioenschap eerste klasse libre op voortreffelijke wijze georgani seerd. Na een spannend verloop is de titel terecht gekomen bij de negentien jarige F. van Dijk uit Winschoten, die een hoogste serie scoorde van 70 en het fraaie moyenne van 10.02 noteerde. De eerste dag had hij concurrentie van Groothuis uit Emmen en Hof uit Kol- lum, maar ook toen kwam hij reeds bo ven de anderen uit. Zijn partij tegen de Leeuwarder Vellinga maakte hij in ne gen beurten uit, hetgeen een gemiddel de betekende van liefst 22.22. Daaren tegen verloor Groothuis van Dommering uit Winschoten, terwijl Van Dijk van Hof won, Onverwacht kwam daarna ech ter een nederlaag van de Winschoter te gen de Groninger Boerema, zodat de strijd weer volkomen open werd. Ook de Groninger Jagt voegde zich met zes punten bij de kopgroep, zij het met twee punten achterstand op de anderen. Met grote interesse werd het verdere verloop daarom gevolgd, temeer omdat de con currenten elkaar nog moesten ontmoeten. Van Dijk toonde echter zijn kracht, liet zich niet meer kloppen, schakelde zelf Groothuis uit, terwijl Hof klop kreeg van Jagt. Zo werd Van Dijk op fraaie wijze kampioen. Hij. Hof uit Kollum. Groot huis, die de hoogste serie van het tour- nooi scoorde (98) en Vellinga (Leeuwar den) promoveren nu naar de klasse 7-1L De uitslag werd: pt gem. h.s. F. van Dijk, Winschoten 12 10.02 70 G. Hof. Kollum 10 9.44 83 W. Groothuis. Emmen 8 8.04 98 J. Vellinga. Leeuwarden 8 7.94 76 J. Jagt. Groningen 8 6.95 40 S. Boerema. Groningen 6 6.78 49 B. H. Dommering. Winschoten 2 5.66 48 J. Oosting, Emmen 2 5.31 42 HANDBAL. Moeilijkheden in handbalwereld Oppositie tegen afdelingsbestuur Het Bondsbestyur van het Nederlands Handbal Verbond heeft een viertal perso nen te Groningen verzocht te onderzoe ken op welke wijze de teruggang van le den in de afdeling Groningen verder kan worden voorkomen en een herstel bereikt. Met dit doel is Zaterdagmiddag een bijeen komst met vertegenwoordigers van zeven verenigingen belegd, in welke vergadering besloten is het huidige afdelingsbestuur te verzoeken in zijn geheel af te treden en dit de verenigingen vóór de Zondag te houden algem. jaarvergadering te melden. Er zou dan een nieuw bestuur worden voorgesteld, dat op de bijeenkomst van Zaterdag eveneens werd geformeerd. De aandrang om in zijn geheel af te treden, werd gedaan om een eventuele indruk, dat het hier persoonlijke kwesties zou be treffen, te voorkomen. Gisteravond belegde het bestuur van de afdeling Groningen na zijn wekelijkse ver gadering een persconferentie, waarin werd verklaard, dat men niet op het verzoek van de vertegenwoordigers van de zeven verenigingen om af te treden, zal ingaan. Het bestuur is ni. van mening, dat het alles heeft gedaan wat mogelijk was om de verloren gegane verenigingen te be houden. Men vindt dat het Bondsbestuur niet voldoende medewerking heeft ver leend. Een verzoek om financiële steun voor propaganda in de provincie door middel van rondreizen bijvoorbeeld werd door het Bondsbestuur afgewezen evenals een verzoek om de uitgetreden verenigin gen te behouden door een lagere contri butie te vragen. Het afdelingsbestuur zal dus Zondag a-s. de vergadering normaal leiden en behalve de periodiek aftredende leden zal men niet heengaan, tenzij natuurlijk de ver gadering het bestuur wegstemt. DAMMEN. Het Veenkoloniale tournooi De demi-finale van het Veenkoloniale tournooi is in alle plaatsen afgewerkt met de volgende uitslagen: Veendam. Hoofdklasse: C. de Vries— B. Dijkstra 12, waardoor laatstgenoemde finalist werd. Ie klasse: H. Keizer finalist. Winschoten: Hoofdklasse: P. v. d. Schans W. Oost 30, H. BronsP. v. d. Schans 30. Ie kl.: VenemaJ. H. Kloosterhuis 03 (laatstgenoemde finalist). 2e kL: G. ZoutmanS. v. d. Pruik 30 (eerst genoemde finalist). Te Stadskanaal wer den finalist: le kl.: R. Bijleveld; 2e kl.2 J. Toutenhoofd, beiden van D.C. Stads kanaal en 3e kl B Vooorintholt van D.C. E.D.D D (Gasselïernijyeen' Groningen: Finalisten: hoofdkl.: E. Noorman (DGZ) le kl.: B. Boersma (Vios): 2e kl.: J. G. Zinkhann (DGZ).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5