Nooduitkeringen aan slachtoffers watersnood Een nacht als „het laatste oordeel" Sympathie en hulp uit heel de wereld De spoorwegen en het water Schrijnend leed in Rotterdamse Ahoy-hal Nieuwsblad van het Noorden van Dinsdag 3 Februari 1953 - Pagina 6 Regeringsverklaring Minister-President Belastingfaciliteiten ten behoeve van de getroffenen Gelet op de zeer bijzondere omstandigheden heeft de Regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschil lende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschaps belasting, giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperking op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan, waaronder begrepen loon uit overwerk, hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedijfsvoorraden ten behoeve van de waters noodslachtoffers aan het Ned. Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten- laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzet belasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Ned. Roode Kruis, en eventueel andere daartoe aangewezen instanties, zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door de watersnood zijn ge troffen, op ruime schaal in te willigen. Rijkshulp voor herstel In samenwerking met het Nationaal Rampen Fonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkerin gen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebestu ren nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. De bijzondere kosten die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d., te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boer derijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schade zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogs schade. Te verwachten is dat voor de leni ging van de directe nood en vergoeding van verloren kleding en andere parti culiere bezittingen in de eerste plaats Prinses Wilhelmina in Zeeland Prinses Wilhelmina, die op door reis naar Zeeland gisteren per trein in Antwerpen was aangekomenis onmiddellijk na aankomst per auto doorgereisd naar het geteisterde Zeeuws-Vlaanderen, waar zij ver schillende plaatsen bezocht. Met de veerboot Prins Willem I arriveerde zij des middags in Hoe- dekenskerke. Vervolgens begaf zij zich naar Kruinmgen, Hansweert- Oost, Goes, Wolphaartsdijk, 's-Gra- venpolder, Kwadendamme, Driewe genOuderwande, 's-Heerenhoek en Leeuwendorp. Via de Sloepolder ging H.K.H. vervolgens naar Wal cheren. Om half zes arriveerde zij in Vlissingen. Via Koudekerke ging zij naar Middelburgwaar zij de nacht heeft doorgebracht. In alle gemeenten onderhield zij zich met nabestaanden van de slachtoffersmet autoriteiten en met werklieden, die bezig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag ging Prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Zuid-Bevelcmd. Ook zal zij een be zoek aan Zierikzee en andere ge meenten op Schouwen-Duiveland brengen. 'n beroep zal worden gedaan op de of ferzin van 't Nederlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstro mingsramp is zo groot, dat ook aan zienlijke bedragen voor herstel en schadevergoedingen voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegen waarderekening, verkregen uit de dol larhulp. Zodra de regering over volledige ge gevens over de gevolgen en de omvang van de ramp beschikt, zal zij de Staten- Generaal nader inlichten over wat be treft de nadere maatregelen. Dit deelde de Minister-President, dr W. Drees hedenmiddag mede in een Regeringsverklaring aan de Tweede Kamer, waarin hij, na namens de Rege ring deelneming betuigd te hebben met de persoonlijke en materiële verliezen, welke de slachtoffers van de waters nood hebben geleden, een overzicht gaf van de ramp, die Zuidwest Nederland heeft getroffen. De Minister-President bracht hulde aan allen, die spontaan op welke wijze ook hulp verleend hadden en nog verlenen en deed een beroep op de bevolking in al haar geledingen, op grote schaal hulp en steun te verle nen. Voorts gaf dr Drees nog een over zicht van de organisatie der hulpver lening. Tevoren heeft de voorzitter van de Kamer, dr Kortenhorst, in een indruk wekkende rede uiting gegeven aan de deelneming van de Kamer. Deze rede werd door de Kamerleden staande aan gehoord. Kranig werk van Scheveningers Kranig werk heeft een hulpcolonne uit Scheveningen verricht bij de red ding van zevenhonderd mensen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet ten N.O. van Hellevoet- sluis, Ze waren uit Scheveningen ge komen met twintig sloepen; voor elke sloep vier roeiers en een veerman. Het reddingswerk ging met zeer gro te moeilijkheden gepaard, want de zeer sterke stroomversnellingen, die in de ondergelopen polders ontstaan wa ren, vroegen inspanning van de uiter ste krachten. Het gebeurde vaak, dat men in drie uur tijd slechts twee 'kilo meter gevorderd was. De zware sloe pen moesten over dijken worden heen getrokken, doch uiteindelijk vjerd alle moeite beloond: TOO slachtoffers van de watersnood waren weer gered. Helaas heeft deze kranige reddings ploeg ook haar tol aan het water moe ten betalen. Een der Scheveningei-si kwam tijdens het reddingswerk in een kolk terecht en is om het leven geko men. De Dordtse Biesbosch ondergelopen 1400 a 1500 hectare onder water De Dordtse Biesbosch, waarvan men gisteren nog hoop had, dat zij het zou houden, is ondergelopen. Tot hun ont zetting hebben de landbouwers hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, toch nog verloren zien gaan. De scheiding tussen de Prinsenpolder, die reeds eerder was ondergelopen, en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de oude Veerweg wordt genoemd, is thans doorgebroken, zodat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch kon lopen. De polder staat thans blank en de schade is, evenals overal elders op het Eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wiel- drechtse Zeedijk zijn nu verloren. stijgen, uit het geteisterde plaatsje wer den weggevoerd. Van 3 uur af in de nacht van Zon dag op Maandag hebben zij de koude In Vlissingen, waar alleen de oude en het geweld der elementen moeten stad was ondergelopen is het water j trotseren. Op de daken van hun behui- Droeve stoet van door smart verstilde mensen (Van een speciale verslaggever) 's-Gravendeel heeft van alle Zuid-Hollandse gemeenten, wat het aantal slachtoffers betreft, wel de zwaarste tol betaald. Na een moeizame tocht zijn wij erin geslaagd het bijkans geheel door het water verzwolgen 's-Gravendeel te bereiken. Een moeizame tocht, omdat de smalle wegen erheen vrijwel geheel versperd wareh door schier eindeloze colonnes vrachtwagens, militaire auto's en Roode Kruis-ambulances. Het niet al te grote veer kon heel moeilijk de toevloed van mensen, dieren en auto's verwerken. Onafgebroken voer de pont over de Dordtse Kil, die practisoh weer zijn normale stand heeft bereikt. Het was de hoogste tijd, dat de in tot wanhoop gedreve^vrouw, haar man nood verkerenden, die letterlijk het water tot aan hun lippen hebben zien Vlissingen weer droog nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de Boulevard is een nood- dichting aangebracht en men gelooft nu, ook wat de dijken betreft, de si tuatie wel meester te zijn. Indrukwekkende „haak-in"-actie in eigen land Buitengewoon groot is het mede leven met de slachtoffers van de watersnood. Uit alle delen van de wereld stromen blijken van sym pathie en aanbiedingen van hulp verlening binnen. In eigen land wordt op alle mogelijke manieren geld bijeengebracht, tonnen goede ren zijn beschikbaar gesteld en vele ondernemingen en particulie ren hebben schepen, voertuigen en ander hoog nodig materieel be schikbaar gesteld. De President van de Verenigde Sta ten, Eisenhower, betuigde zijn deel neming in een telegram aan Koningin Juliana, ook de Paus zond een tele gram, evenals diverse staatshoofden, ambassadeurs (o.a. van de Sovjet-Unie) en gezanten gaven uitdrukking aan hun diep medeleven. Daarnaast kwamen er talloze aan biedingen voor materiële hulp. Het zijn er te veel om op te noemen. Het Zweedse Roode Kruis zal vijf ton kleding en verdér melkpoeder en kin- dervoedsel zenden. Voor minstens honderdduizend Zweedse kronen (ruim f 70.000.zal men dekens en kleding zenden en het „Herinneringsfonds" van Graaf Folke Bemadotte gaf bijna f 15.000.— De stad Dortmund gaf tienduizend mark (pl.m. f9000.—), de Wereldraad van Kerken 6000 Zwitserse francs (on geveer f 5000.in tal van andere lan den vinden nog inzamelingen plaats (o.a. in Denemarken), het Franse ministerie van Openbare Werken wil spoorwegmaterieel en andere essentiële goederen sturen. Zweden en Denemar- Herstelwerkzaamheden bij Moerdijkbrag kwestie van weken De Nederlandse Spoor wegen hebben een nauw keurig onderzoek inge- De Spoorwegen ver- van Hoek van Holland wachten vandaag in de rijden, doch die thans namiddag het baanvak naar en van Den Haag «kPiH naar de situatie bii Rotterdam—Dordrecht S.S. gaan, rijden heden- de Moerdbkbrug DaarbS geheel hersteld te heb- avond weer naar Hoek is gebleken dat tussen ben' nadat reeds Bjfteren van Holland en vertrek- Dordrecht én de Moer- een sPoor Rotterdam— ïen morgenochtend daar S^bSf onSdde^ten Noorden van de brug, dan honen de SDoIr- Ult Engeland 1S bencht drie kilometer spoorbaan ^gén de halfuur-dfenst ontvangen dat de spoor- vrijwel is weggeslagen. gd liin Dordrecht— wegverbinding Harwich- Ten Zuiden van de brug p^ttGrdam Den Haag Londen, die op enkele 'S eHn Haarlem, Amsterdam té Patsen onder water in de spoordijk ontdekt. hervatten. Het emplace- st°nd. waarschijnlijk mor- ment Lage Zwaluwe gen weer in orde is. staat onder water. Ten Gistermiddag is de dienst Zuiden van Woensdrecht RotterdamGouda vol- in de spoorlijn Bergen op gens de normale dïenstre- ken hebben aangeboden kinderen voor enige tijd op te nemen, de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zor gen voor vliegtuigen, helicopters, zandzakken, zoeklichten, radio's enz. Steun van militaire zijde werd ook aangeboden door Groot-Brittannië, het Canadese leger in Duitsland en Frank rijk. Tegenwaarde fondsen Een woordvoerder van het bureau voor wederzijdse veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Sta ten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegen waardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel werkzaamheden in de door de storm vloed getroffen gebieden. Op nog vele tientallen andere wijzen verleent het buitenland steun. Millioenen uit eigen land Als een geweldige haak-in-actie wor- ;n in ons eigen land overal geldinza melingen gehouden en belangrijke be dragen beschikbaar gesteld door ondernemingen, bedrijven en organi saties. In 't kantoor van het Nationaal Ram penfonds in Den Haag staat de telefoon niet stil. Hoewel gistermiddag om streeks vijf uur nog talloze geldzendin gen onderweg waren en de giro overschrijvingen nog niet binnen waren gekomen, was toen al f2.000.000. ontvangen. De georganiseerde Nederlandse land bouw en de georganiseerde Neder landse zuivelbedrijven schonken teza men een millioen gulden, de N.V. Phi lips gaf f 100.000.—, evenals de A.K.U., de Hoogovens gaven f 50.000.de Uni lever gaf een kwart millioen, een andere vooraanstaande industrie een half millioen, de Nederlandse Bioscoop bond f 100.000.—, het C.N.V. f 80.000.—, en zo blijven de grote giften stromen. ten dan ook, dat de her stelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Moer- „OM 111 ue syuunijii DBigen up geus ue jiuimcue uxeiisue- 4?S.eTeSeSzafwoarn Zoom-Vlissingen, is het gehng hervatinbeide den. spoor over twee kilome- richtingen, zij het, dat ter weggeslagen. Het wat langzamer wordt.- ge- Alle verkeer van het Zui- staat daar zelfs met eb reden.' Er is een-pendel den naar het Noorden, onder water. dienst ingesteld -over en- dat vari deze verbinding 3ij Rilland-Bath staat het kei spoor tussen Dor- gebruik placht te maken, spoor over vier kilometer drecht en Zwijndreeht, wordt voorlopig via onder water. waarmede Dordrecht dus Utrecht, Den Bosch afge- De internationale D-trei- practisch weer per trein wikkeld, nen, die normaal naar en bereikbaar is. gevulde portefeuille 100 gulden, over reikt^, klopt het oude Scheveningse vis: sersvrouwtje aan, dat met tranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigt. Zo gaat het door, jong en oud, rijk en arm, zij allen be grijpen wat hier op het spel staat. Materiële steun uit eigen land was er ook in overvloed. Overal in het land werden en worden goedereninzamelin gen gehouden, die eerst naar Rotter dam en later naar Den Haag moesten worden gestuurd. De beschikbare op slagruimten zijn echter al zó vol, dat men voorlopig nauwelijks meer weg met alle goede gaven weet. Voorts werden vele schepen beschik baar gesteld, o.a. door Rotterdamse rederijen. Het hospitaalkerkschip De Hoop en het koninklijke jacht Piet Hein zullen naar de noodgebieden varen om er zieke en gewonde slachtoffers op te nemen. Peize-Abbenbroek De Drentse gemeente Peize heeft de zwaar geteisterde Zuidholland se gemeente Abbenbroek, gelegen op VoornePutten tussen Helle- voetsluis en Brielle, geadopteerd. zingen hebben zij de komst van vaar tuigen moeten afwachten en als er ooit gesproken kan worden van verdriet, dat de mens in een volkomen apathi sche toestand kan brengen, dan was dit bij deze ongelukkigen, die met dekèns om twee nachten onder niet meer men selijke omstandigheden hebben zitten wachten. Ontstellende ellende De .starre gezicjaten der mannen en vrouwen, waarin de ogen brandden door het tekort aan slaap, droegen dui delijk de sporen van de doorgestane ellende. Kinderen, zieken en ouden van dagen, zij in het bijzonder, vormden het toonbeeld van menselijk verdriet Van enige reactie, toen zij uit de boten op de vaste wal stapten, was er bij deze mensen bijna geen sprake meer. Nie mand huilde van blijdschap omdat er nog hulp was komen opdagen en zulks omdat deze ongelukkigen volkomen uitgeweend waren en in volledige over gave en berusting wachtten op de nieu we fase in hun leven, die op dat mo ment begon. De enkele, die nog dë^moed had om iets uit die vreselijke nacht te vertellen, toen het water in tomeloze vaart de polder instroomde, kon dit slechts doen in monotone klanken, maar het beeld dat er uit was te vormen, was er een van verschrikkingen van niet te schat ten omvang. Een vader, die twee van zijn kinde ren zag wegdrijven, sprong hen na, maar de stroom was te krachtig en de verraderlijke draaikolken waren zo sterk, dat de mens hiertegen niet was opgewassen. Voor haar ogen zag een Verwezen kinderen, tröosteloze ouderen Een dag arbeid In vele bedrijven besloot men een dagloon voor de getroffenen af te staan en meestal legden de directies daar een zelfde bedrag bij. De textiel industrie in Twente zal hierdoor f650.000.opbrengen! In de mijnen zal Zaterdag a.s. twee uur woren over gewerkt. Daarnaast waren er de kleinere gif ten, in vele gevallen voor de gevers een waarlijk offer. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ouden van dagen die van een klein pensioen een gedeelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemiddelde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoorlijk (Van een onzer redacteuren). In de reusachtige Ahoy-hal te Rot terdam zijn de door het water verjaag de bewoners van de Zuidhollandse eilanden samengebracht. Enkele uren tevoren woonden zij nog in hun huizen en boerderijen, hadden zij nog hun meu beltjes, hadden zy nog hun veenu hebbc zij niets meer. Troosteloos en gelaten zitten zy in de enorme hal. Het diepst trof het leed der kinde ren. Als kleine hoopjes ellende, nog volkomen versuft door de snelle gang van zaken, die in enkele uren hun hele leventje veranderde, zaten zij voor zich uit te staren. We zagen een jongentje liggen met felle koortsblossen op de wangen. Hij lag met zware griep te bed toen het water kwam. Met hun auto trok het gezin weg, maar spoedig liepen zij in het water vast. Een bakkerij gaf hun voorlopig onderdak, maar toen daar het werk begon moesten de vluchtelin gen weer verder. Van een klein meisje, dat met grote angstogen, als een schuw vogeltje zich in een hoekje had weggedrukt, hoor den we, dat het water haaf uit haar bedje had gesleurd. Op het nippertje had haar vader haar nog kunnen grij pen. Er zit een moeder, die met haar kin deren naar het dak was gevlucht en haar zoon door een stormvlaag zag wegsleuren. Niemand kon haar vertel len of de jongen er het leven had af gebracht. Diep begaan ook moet men zijn met de ouden van dagen, die in één klap alles verloren wat zij in een lang leven van noeste arbeid hadden samenge- gaard en waaraan zij dierbare herinne ringen hadden. Welk een leed alleen al in deze ene hal. En dan te bedenken, dat dit nog maar een klein deel is van het geheel. DE OORZAAK VAN DE RAMP Het verloop van de storm en haar twee kinderen verdrinken. Met moeite hebben buren haar weten te verhinderen hen in deze gewisse dood te volgen. Huizen werden ondermijnd en stort ten ineen, alle bewoners, die zich hier tegen het watergeweld veilig waanden, bedelvend onder brekende muren en vallende balken. Gezinnen werden uit elkaar gerukt en wel zo snel, dat pas tegen het ochtendgloren, toen de storm nog maar steeds over de grauwe wate ren loeide, de achtergeblevenen besef ten, welk een zware en niet te herstel len slag hen had getroffen. Meer dan 60 mensen, aldus de offi ciële lezing, hebben iri 's-Gravendeel het leven verloren. Materieel zal men veel kunnen vergoeden. Maar machte loos staat men tegenover het leed, ont staan door het verlies van mensen. Voor wie de nacht zich heeft gepresen teerd als een „laatste oordeel". Bureau wafersnood ingesteld Coördineert materiële hulpverlening Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" in gestelddat gevestigd is op de Prin- cessegracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van het voormalige Centraal Distri butiekantoor, die de verschillende activiteiten van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de verschillende diensten uit gevoerd. Aanbiedingen voor mate riële hulpverlening komen eveneens bij dit bureau binnen en worden daar gecoördineerd. De telefoon nummers zijn 181/790, 181/791 en 181/792 (Kengetal K 1700). Koningin Juliana in geteisterde gebieden Met waterlaarzen door het water Koningin Juliana verliet gistermor gen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H. M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswater staat. Het eerste doel was 's-Graven deel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aantal dok toren en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Nu- mansdorp, waar H. M. zich onderhield met vele evacue's, die in een café wa ren ondergebracht. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H. M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich ne men in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in- en uitgingen. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoord- stadion en de Ahoy-hallen bezocht. In de Ahoy-hallen sprak zij o.a, met vluchtelingen van Schouwen en Duive- land. Om 21.00 uur gisteravond kwam de Koningin op Soestdijk terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij vandaag op nieuw de geteisterde gebieden bezoe ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4