Aantal doden op Schouwen en Tholen is nog niet te schatten EXTRA-EDITIE URKER BOTTERS BINNENDOOR 1 Wie zal helpen Zeeland kreeg Het Vrije Volk DRIEKLEUR EEN NOODVLAG Koningin bij slachtoffers Tiuee honderd vermist Coaster redt 450 bewoners van Tholen Rotterdam- vandaag Dordrecht hersteld 865 doden Dropping op Schouwen Het Vrije Yolk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL WJ? DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Dinsdag 3 Februari 1953 Gitg. N.V. De Arbeiderspers, Hekelveld IS, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Woerden. Abonn.prijs 41) cent per week, ƒ6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 NOORDZEEUWSE EILANDEN ZWURST GETROFFEN Jlllllllllllllinilllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!l!llllllllllllllllill!llllllllllllllllll!lllllll!ll!llllllllll!lll|, De veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke zal, aldus het ANP. vandaag worden herval. Tussen Yer- seke. het opvangcentrum voor Zuid- Beveland en Bergen op Zoom zal vandaag een schip gaan varen. Tus sen Goes en Middelburg gaat de bus weer rijden. De postverbinding is ook weer hersteld. Van Bergen op Zoom uit varen postschepen naar Zuid- Beveland en Walcheren. Gisterenis de post door vliegtuigen gedropt. Een van delandelijke bladen (Het Vrije Volk) heeft kranten uitgeworpen. Hetzelfde blad heeft voorts kans ge zien in de grote steden van Zeeland, Vlissingen, Middelburg en Goes de krant van Maandag te bezorgen. HET WATER KWAM. Zo snel, dat de mensen zich nog slechts op het dak van hun boerderij ergens in de overstroomde Nicuwlandse polder op Walche ren hebben weten te redden. Om de aandacht op zich te vestigen hebben ze het rood-wit- en-blauw van de Nederlandse driekleur aa neen geïmproviseer de mast gehesen. En dan zitten zij nu, doorweekt, verkleumd, hongerig, dorstig en volkomen uitgeput. Wie zal hen redden Midden tussen de door het water verdrevenen die worden opgevan gen in de grote Ahoyhal te Rot terdam beweegt zich een vrouw met een hoofddoek: de Koningin. De Koningin, die als een van de eersten zich persoonlijk op de hoogte ging stellen van de vrese lijke ramp die over haar en ons land is gekomen. Vandaag concentreert zich de belangstelling in het hijzonder op de eilanden Schouwen en Duifeland, Tholen,Noord-Beveland, Goeree-Overl'lakkee en op de hoek van West-Brabant, die het zwaarst is getroffen. Ons land wacht in spanning af, of men met de evacuatie van de vele duizenden die hier in nood verkeren, zal kunnen beginnen. Vannacht om twee uur had men contact met de gemeente secretaris van Zierikzee, die de toestand op het eiland Schouwen en Duiveland als zeer verward kenschetste. Zierikzee poogt ver geefs een verbinding met de kleinere gemeenten in de polders tot stand te brengen. Deze zijn totaal geïsoleerd. Het aantal slachtof fers is op Schouwen en Duiveland dan ook niet te schatten. In Zierikzee zelf blijken de patiënten van het ziekenhuis zich nog in goede welstand te bevinden. In Noordgouwe echter heeft men het ziekenhuis moeten prijsgeven op de zolderverdieping na. Vijftig procent van de boerderijen op Schouwen en Duiveland is verwoest. Bij Brouwershaven was vanmorgen de toestand zeer kritiek, omdat men verwacht, dat de dijk het daar spoedig zal begeven, of misschien reeds is bezweken. Zierikzee heeft thans een mobilofoonstation, dat contact met de vaste wal onderhoudt. De Willem II zal vandaag in elk geval 250 zieken evacueren en militairen aan wal zetten. Op Goeree-Overflakkee heeft thans Ouddorp via een zender op e enschip contact met de vaste wal kunnen maken. Uit Oude Tonge op Overflakee komt de Jobstijding, dat in dit dorp ver moedelijk zestig doden te betreuren zijn. Ongeveer 400 mensen zitten in het dorp opeengepakt. Tal van dorpen op dit eiland zijn nagenoeg niet bereikbaar. De bevolking bevindt zich op zolders en daken van de huizen. Slechts twee kleine gebieden, rondom Dirksland en Ouddorp lijn nog niet overstroomd. Evacuatie op ruime schaal zal op dit :iland onvermijdelijk zijn. De kustvaarder Crescendo, die ruim 400 vluchtelingen van Tholen aan boord genomen heeft, is op weg naar Rotterdam. De kapitein heeft zijn rederij medegedeeld, dat er volgens de mrgemeester meer dan 200 mensen op Tholen worden vermist. Hoofdzakelijk zijn dit bewoners van Stavenisse. Tien doden zijn te betreuren in de gemeenten Poortvliet, Scherpenisse, Oud Vossemeer en St Annaland. In St Maartens- lijk waarschijnlijk vier. Het totale aantal slachtoffers is niet >ekend. De kustvaarder „Crescendo" van Holsehers' Kustvaartbedrijf heeft Maandagavond en vannacht onge veer 450 mensen uit Stavenisse, op Tholen, aan boord kunnen nemen en is met deze vluchtelingen op weg naar Rotterdam. Het schip vaart via het Spui en arriveert in de loop van Dinsdagmiddag aan het Spido- ponton bij het Willemsplein. Blijkens berichten van de burge- meeter van Tholen zijn er op dit eiland vele slachtoffers. De kapitein van de kustvaarder heeft aan zijn rederij meegedeeld, dat er volgens de burgemeester meer dan 200 ver misten zijn, hoofdzakelijk inwoners van Stavenisse, De burgemeester heeft via een mobilofooninstallatie aan het ANP echter alleen meege deeld, dat het aantal slachtoffers groot zou zijn. Een cijfer heeft hij daarbij niet genoemd Zeker is het echter, dat er tien doden te betreuren zijn in de ge meenten Poortvliet. Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St- Annaland. In St Maartensdijk zijn waarschijnlijk vier slachtoffers. In West-Brabant is alles overstroomd, ten Westen van de lijn OssendrechtWoensdrechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen. De laatste plaats dreigt geïsoleerd te worden. Jieuw Vossemeer wordt geheel geëvacueerd. Volgens niet-be- restigde berichten zouden hier 50 slachtoffers zijn. In Steenbergen zijn dertien stoffelijke overschotten aange- •poeld. Het gebied ten Noorden van de Steenbergsevliet en ten 'uiden van de Dintel staat onder water. Ten Noorden van Din- .el en Mark is alles overspoeld tot aan de spoorlijn die langs Sevenbergsehoek naar het Hollands Diep loopt. Blank staat het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Vagenberg en Drimmelen. De Biesbosch is geheel overstroomd. Verwachting bij de Spoorwegen: (Van een onzer verslaggevers) De verbindingen met de getroffen gebieden zijn voor het overgrote ge- gedeelte nog verbroken. De spoor wegen hopen echter vanmiddag het treinverkeer RotterdamDordrecht te hervatten. Dinsdagavond vertrekt de boottrein naar Hoek van Holland weer, Woensdagochtend rijdt deze trein van Hoek van Holland naar Amsterdam. De grootste schade voor de spoor wegen viel aan de Noord- en Zuid zijde van de Moerdijk. Ten noorden van de brug spoelde de dijk over een lengte van drie kilometer weg, ten zuiden van de dijk is er een gat van zevenhonderd meter lengte in gesla gen. Het zal vele weken duren voor de schade hier is hersteld Ten zui den van Woensdrecht spoelde de spoorbaan over een lengte van twee kilometer weg, bij Rilland Bath over een lengte van vier kilometer. In Zeeland werden enkele verbin dingen hervat: vandaag de veer dienst TerneuzenHoedekenskerke, tussen Goes en Middelburg de auto bus. Van Bergen op Zoom uit varen postschepen op Zuid-Beveland en Walcheren en tussen Yerseke (dat het opvangcentrum voor de evacua- tie voor Zuid-Beveland is) en Ber gen op Zoom gaat een schip varen. Post uitgeworpen De post werd in Zeeland door vliegtuigen gedropt. Ook Het Vrije Volk verscheen in de Zeeuwse ramp gebieden: een vliegtuig heeft de kranten uitgeworpen. Tussen Terneuzen en Breda zal een nood-busverbinding worden in gesteld. Woensdag zal er tussen Zuid- Beveland en Bergen op Zoom een verbinding komen met het motor schip Medio: het schip meet 86 ton en zal over de tocht naar schatting steeds twee uur doen. De ZVTM zal Woensdag een verbinding tot stand proberen te brengen per bus van Breskens naar Breda, via Axel. Hulst en Antwerpen. Men verwacht dat. de bus drie en een half uur rijtijd nodig zal hebben. Een nieuwe dag is aangebro ken voor de duizenden die nog steeds de eenzame worsteling tegen het water volhouden. Een dag, naar wij hopen, die echter de evacuatie en redding van honderden zal brengen. Te hulp snellend Nederland heeft contact weten te maken met tal van plaatsen die Zon dagavond nog volkomen onbe reikbaar waren.. Met dit nieu we contact komen de berichten binnen, die het cijfer van de slachtoffers angstwekkend doen stijgen. Het aantal slachtoffers is op het ogenblik vermoedelijk 865. De meest uiteenlopende berich ten over verongelukte mensen blijven echter dit cijfer van uur tot uur wijzigen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om 4 uur kreeg de gemeentelijke dienst van Sluis-, Brug- en Havengelden te Amsterdam be richt van de burgemeester van Urk. dat 25 botters door de Amsterdamse wateren zouden komen op hun weg „binnendoor" naar Rotterdam. Van daar zouden zij hulp gaan bieden in de overstroomde gebieden. In groepen passeerden deze Urkers gisteravond tussen negen en twaalf uur de Oranjesluizen. Over het IJ voeren zij naar de Kostverlorenvaart en via de Nieuwe Meer en de Zuid hollandse wateren naar Rotterdam. Het treinverkeer moest nu en dan worden stilgelegd, doordat- de spoor- (Eigen nieuwsdienst). De hulpver lening uit de lucht concentreert zich op het ogenblik op Schouwen-Dui- velancL Marinevliegtuigen hebben vanmorgen rubberboten neergelaten bij Dreischor, Nieuwerkerk. Ouwer- kerk, St Jansland en Zonnemaire, bij elke plaats drie. De piloten stelden vast. dat inwo ners van deze dorpen alle boten hebben kunnen bergen en aanstal ten maakten te vertrekken. brug bij het Haarlemmerplein, waar over de treinen naar de richting Haarlem en Zaandam rijden, open moest. Dit verkeer ondervond nu en dan vertraging. Ook het tramverkeer in Amster dam. dat over de bruggen in de Kostverlorenvaart- rijdt, moest wach ten op het passeren van de botters, die met staande mast voeren, zodat alle bruggen geopend moesten wor den. Vanmorgen kwamen nog veertien botters door de Amsterdamse wateren. Her waren schepen uit Bunschoten en Spakenburg. Öok voor deze groeo moesten zowel de spoorbrug als de bruggen in het westen van de stad worden geopend. Voor dit passeren van de schepen heeft de dienst van Sluis-, Brug- en Havengelden, geen geld geheven. Al les is gedaan om de schepen zo snel mogelijk langs te laten gaan. Gisteravond is het treinverkeer in totaal ongeveer een uur stilgelegd: alle instanties hebben de grootste medewerking verleend. Koningin Juliana is vanmorgen om half tien per vliegtuig vertrok ken om de nondgebieden in ogen schouw te nemen. Daarna zal de Koningin op een vliegveld in Bra-' bant landen en vandaar uit de ge troffen gebieden bezoeken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1