NIEUWSBLAD van het NOORDEN Nederland: wrede droom van pijn en puin Reeds een millioen mensen in nood Ramp in Zeeland nog niet te overzien West-Noord-Brabant zwaar geteisterd gebied Tientallen doden op Zuid-Hollandse eilanden 66ste JAARGANG No. 28 Dinsdag 3 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MIJ N.V. Ged. Zuiderdiep 24 Groningen WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT 1787 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5.70 p. 3 maanden. Losse ex. 13 cent Advertenties 30 ct. per m.M. Minimum f2. Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107. - Giro 83863 Nog honderden bewoners Uit de nadere berichten, welke uit het Westen van Noord-Brabant komen blijkt, dat dit gebied mag gerekend worden tot de zeer zwaar geteisterde gedeelten, die in de greep van het alles verwoestende water zijn gekomen. De ontwikkeling van de situatie maakt, het echter steeds moeilijker een onder scheid te maken tussen zwaar en min der zwaar geteisterd gebied, want nieuwe doorbraken wijzigen vrijwel voortdurend de toch al reeds zo erge toestand. Volgens de laatste berichten is alles ten Westen van de lijn Ossendrecht WoensdrechtBergen op ZoomHal steren en Steenbergen overstroomd, terwijl de weg van Halsteren naar Steenbergen in zeer penibele toestand verkeert. Op verschillende plaatsen spoelde het water reeds over de weg en men poogde met zakken zand een doorbraak te voorkomen. Stromen vluchtelingen In de afgelopen dagen is Steenber gen overstroomd geweest met vluchte lingen uit St. Philipsland, Anna Jacoba en Nieuw Vossemeer. De evacué's wer den tijdelijk in de gebouwen van de Hollandse Kunstzijde Unie, die als op vangcentrum hebben gefungeerd, op genomen en zijn intussen naar het achterland gebracht. Lang niet de voltallige bevolking van de genoemde plaatsjes is ech ter gered en het is nog de vraag of honderden bewoners van een zame en geïsoleerde boerderijen nog gered kunnen worden, want bij het krieken van de dag trekken militaire eenheden in motorboten en platboomvaartuigen de polders in om het gehele gebied af te zoe ken. In de buurt van Steenbergen zijn reeds vele lijken aangespoeld, bewo ners van Nieuw Vossemeer, Sint Phi lipsland en Steenbergen zelf. De eerste vluchtelingen, die Steen bergen via de Slaakdam bereikten, kwamen uit St Philipsland, dat thans geheel blank staat. Er is uiteraard niets gered. St, Philipsland telt officieel 2194 inwoners, doch hoogstens 1300 van hen zjjn Steenbergen binnengekomen en thans naar het achterland gebracht. Wat er met de andere 800 tot 900 be woners is gebeurd, is niet bekend. Motorboot bracht redding Terwijl de vluchtelingen uit St. Phi lipsland doorgevoerd werden, arriveer den militaire eenheden uit Den Bosch en commandotroepen uit Roosendaal. Steenbergen kreeg de beschikking over een motorboot. Met vereende krachten slaagde men er zo in „het overgrote deel" van de bevolking uit Nieuw Vossemeer over het water naar Steenbergen te brengen in eenzame en geïsoleerde lerijen en af te leveren in het opvangcentrum. Officieel telt het plaatsje 1670 inwo ners. Van hen zo schat men zijn ongeveer 1300 door de militairen uit hun benarde positie bevrijd. Ook deze mensen zijn per bus door gevoerd naar veiliger oorden, t.w. Rucphen (vlak ten Oosten van Roosen daal) en Zundert (ten Zuiden daarvan, dichtbij de Belgische grens). In de loop van vandaag zouden de militairen in hun boten eveneens trach ten in de buurt van Nieuw Vossemeer nog achtergebleven inwoners te redden. Veilige, droge post Intussen zijn alle pogingen om de NoordZuid lopende wegen tussen Halsteren en Steenbergen en de daar achter bijna parallel gelegde weg tus sen Bergen op Zoom en Steenbergen te behouden, mislukt. Beide verbindingen zijn door het water overstroomd. Zover liep het water vervolgens nog in oos telijke richting het land in, dat het ongeveer 10 km dieper landinwaarts gelegen plaatsje Kruisland ernstig be dreigd werd. Als voorzorgsmaatregel is daarom gisteren ook de Kruïslandse bevolking geëvacueerd en wel naar Ossendrecht aan de Belgische grens. Zo ligt dan Steenbergen zelf als een ver vooruitgeschoven maar wonder boven wonder geheel gespaarde veili ge en droge post aan de rand van deze geheel ondergelopen westelijke punt van Brabant. Geen commando-troepen omgekomen De commandant van de commando troepen Roosendaal verzoekt mede te delen dat de berichten waarin melding wórdt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn onderdeel beslist on waar zijn. Aantal doden overschrijdt de duizend Nog steeds is het onmogelijk het aantal doden bij benadering te ge ven. Honderden slachtoffers zijn reeds geborgen en het aantal ver misten stijgt van uur tot uur. De meeste méldingen komen thans uit Zeeland, waar grote delen nog steeds geïsoleerd zijn. Alleen op Schouwen-Duiveland verkeren nog duizenden mensen in grote nood. Het staat vast, dat reeds meer dan duizend doden zijn te betreuren De plaatsen, die het zwaarst zijn getroffen, zijn: Stavenisse (geschat op 300), Nu- mdnsdqrp (67), Oude Tonge (60; een onbekend aantal mensen ver keert hier nog in doodsnood) 's-Gravendeél (55) en Nieuw-Vosse- meer (50). Tienduizenden mensen vragen om redding Hoewel de eerste, aanvankelijk vaak nog onvolledige en onover zichtelijke berichten uit de gebieden, die door de ontzettende watersnood zijn getroffen, toch reeds aanstonds de overtuiging wettigden, dat hier kon worden gesproken van een „nationale ramp," de meldingen die daarop volgden en steeds weer opnieuw spraken .van verwoestingen en verliezen aan mensenlevens maakten het nog eens des te duidelijker, dat wij hier staan voor een catastrophe, waarvan men zich de betekenis en de om vang nauwelijks kan voorstellen. Met een angstwekkende regelmaat van de klok stijgt telkens weer het aantal landgenoten, dat bij deze ramp de dood heeft gevonden. En als men dan hoort, uit de mond van een Hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, dat er tengevolge van de 50 a 80 breêsen, die in de dijken zijn geslagen, ongeveer een mil lioen mensen in nood verkeren, dan realiseert men zich wel de gelijk dat de omvang van de nood zo ontzettend is, dat men zich met angst afvraagt, hoe al deze ellende en al dit leed te boven te komen is. Hoewel men vanmorgen enigszins een overzicht kreeg van de catastrophale omvang van de ramp in de overstroomde gebieden van Zuidwest-Nederland, baart de vreselijke toestand, waarin honderdduizenden landgenoten zijn komen te verkeren, nog schier onoverkomelijke zorgen. Het ergst schijnen de bewoners van SCHOUWEN-DUIVELAND er aan toe te zijn. De toestand is daar nog steeds uiterst critiek. Met uitzondering van de West rand is het gehele eiland aan de zee ten offer gevallen. Tot gistermorgen verkeerde men in angstige onzekerheid over het lot van Schouwen, dat ook in het verleden zo dikwijls door watersnood werd geteisterd. Steeds meer noodlotstijdingen ko men thans van dit eiland binnen. De dijken bij Burgh, Dreischor, Sluis en bij minstens tien andere plaatsen zijn geheel door het water weggespoeld! Honderden huizen zijn weggeslagen en hele dorpen zijn ondergelopen. Op tal van plaatsen zijn zelfs de da ken onder de oppervlakte van de, nu gelukkig vrijwel tot rust gekomen zee, verdwenen. Zierikzee in grote nood De situatie in Zierikzee en on middellijke omgeving is nog steeds zeer verward. Over het aantal slachtoffers in deze plaats kon nog niets met zekerheid gezegd worden. Reeds zijn meer dan 20 doden ge teld, maar men verwacht dat dit aantal nog sterk zal stijgen. De bevolking, die voor het ander halve meter hoge water, naar de bo venverdiepingen of op de daken ge vlucht is, wordt vandaag geëvacueerd. Ook vanmorgen was de toestand nog zeer critiek. Ongeveer 50 pet. van de in de omgeving van Zierikzee staande boerderijen is volledig verwoest. Over het lot van de mensen, die daar in woonden, is niets bekend. Nog erger is de situatie in NOORD- GOUWE, dat 6 kilometer van Zierik zee ligt. Alle patiënten van het daar staande ziekenhuis verkeren in ver drinkingsgevaar. Zij hebben zich op de zolders verzameld, doch lijden groot gebrek aan voedsel en drinkwa ter. Een amphibievaartuig en helicop- tères zouden vandaag proberen de zie ken te redden. Wanhopige situatie De loco-burgemeester van Zie rikzee, het centrum van Schouwen- Duiveland, doet pogingen om in verbinding te komen met de klei nere gemeenten en de polders, die zonder uitzondering zijn geïso leerd. Volgens de gemeente-secre taris valt het aantal doden op het eiland niet te benaderen.... In BROUWERSHAVEN is gister avond nog een dijk doorgebroken, waardoor de evacuatie van dit dorp ernstig wordt belemmerd. In Bruinis- se dreigt na de watersnood thans ook hongersnood. Over het achterland is hier nog niets bekend. Vliegtuigen hebben daar echter waargenomen, dat mannen, vrouwen en kinderen op de nauwelijks boven het water uit ko mende daken staan. Vanmorgen wer den in deze omgeving rubberboten af geworpen doch het grootste deel hier van is afgedreven. Inmiddels is men met man en macht bezig redding te brengen. Uit Urk zijn gistermiddag o.m. 25 IJselmeerkotters naar Zierikzee vertrokken. Om negen uur vanmorgen is men met de evacua tie van de 2300 inwoners van Brui- nisse begonnen. Militairen zijn van daag met reddihgsmateriaal bij Zie rikzee aan land gegaan. Ook uit België is hulp voor Schouwen onderweg. De Belgische Sabena-piloot kapitein Gerard Tre- merie heeft met zijn hefschroef- vliegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilanden ge maakt. Gisteren bracht hij tiental len zieken naar de vliegbasis Woensdrecht over. In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woeste water, seinen deze mensen met een vlag haar het vliegtuigwaarin een fotograaf gisteren boven Walcheren vloog. Oude Tonge en Numansdorp zwaar getroffen De toestand op de Zuidhollandse eilanden is nog steeds zeer beden kelijk. Telkens worden hier meer slachtoffers gemeld, waardoor het totaal aantal telkens met tientallen stijgt. De toestand op Goeree en Overflak- kee moet uitermate bedenkelijk heten. Slechts een tweetal gebieden, n.l. rond om Dirksland en rondom Ouddorp, zijn nog niet overstroomd. De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee deelde mee, dat Oude Tonge vermoedelijk zestig doden te betreuren heeft. De slachtoffers zou den in hun bedden door het water ver rast zijn. Ongeveer 400 mensen zitten in het dorp opeengepakt. Ook de Hoeksclie Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op ver schillende plaatsen zijn de dijken be zweken, een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aange troffen rondom Oud-Beijerland en Klaaswaal. Het aantal slachtoffers is gestegen tot 67. Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd wordt hier om het behoud van een gro ter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevochten. Van de Alblasserwaard is het Zuid westelijk gedeelte ondergelopen. Het Oosten en Noorden zijn nog droog, maar worden door het water bedreigd. Op het eiland Rozenburg zal een aan vang worden gemaakt met het voor lopig dichten van het zestig meter brede gat in de dijk langs de Water weg in de Bospolder, zodat spoedig be gonnen zal kunnen worden met de ge deeltelijke droogmaking van het zwaar geteisterde eiland. Gevaar op Texel voorshands geweken Verbinding met Den Helder hersteld Van Texel wordt medegedeeld, dat men daar de situatie meester is en het gevaar voorshands geweken wordt ge acht. Er zijn op het eiland twee slachtoffers geborgen, terwijl nog vier personen vermist worden. De kans dat deze vermisten nog levend zullen wor den teruggevonden, wordt zeer gering geacht. Het vee is voor het grootste gedeelte gered en naar alle kanten geborgen. De verbinding met Den Helder is her steld. Kapitein Tremerie, die overal groep jes mensen in de onmetelijke water vlakte waarnam, is van mening, dat twintig hefschroefvliegtuigen minstens veertien dagen nodig hebben om deze geïsoleerde mensen te redden. Met schepen (het hospitaal-kerkschip De Hoop is ook naar het gebied van de watersnood onderweg) en vliegtuigen kan men voor deze hulpelozen boven dien weinig uitrichten. Zuirl-Pe •ehn'J- Behalve in het Oostelijke deel is de toestand in Zuid-Beveland thans zo goed als geconsolideerd. In Ierseke zijn 1000 vluchtelingen, grotendeels uit Noord-Beveland en Tholen binnen gebracht. Duizend verkleumde men sen, die ternauwernood aan de dood zijn ontsnapt, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers van Ierseke. Deze vissers spreken van honder den doden op Schouwen-Duiveland. Volgens hen vragen minstens 21.000 mensen van dit eiland om directe hulp. In WAARDE zitten nog 40 mensen opgesloten in de huizen, die in ander halve meter water staan, maar ver der schijnt men op Zuid-Beveland de toestand meester te zijn. In het Oos telijk deel zijn duizenden vrijwilligers reeds met het dichten van de dijken begonnen. g. Temidden van een uitgestrekte, g troosteloze watervlakte ligt het "j§ g dorpje Ooltgensplaat. |j B (Luchtopname ANP-fotog Ijllllllllllllllllllllllllllllllll Uit Tholen komen steeds meer berichten binnen, die spreken van een „verschrikkelijke ramp, die tal loze doden kost." De toestand op hv't gehele eiland is zeer ernstig. De burgemeester van Tholen vraagt nog steeds meer amphibïe- vaartuigen en rubberboten. Het ergst is Stavenisse er hier aan toe. In de nacht van Zondag op Maan dag brak de zeedijk op drie plaat sen tegelijk door. Het water, dat op sommige plaatsen twee meter hoog staat, zakt nog steeds niet. Er is gebrek aan drinkwater en voedsel. Verbetering Gunstiger berichten komen van Noord-Beveland. Alleen KORTGENE is zwaar getroffen. Reeds 40 doden werden hier geteld en men vreest, dat onder de ingestorte huizen nog tal van lijken liggen. Naar schatting staat 25 pet. van het eiland onder water, doch men is de situatie zo goed als meester. Er is een bootverbinding met Veere dat niet meer onder water staat ingesteld. Evenals op Walcheren is de toestand op Zeeuws-Vlaanderen, met uitzonde ring van enkele streken ten Oosten van de Braakman, thans veel gunsti ger. In vele gemeenten is het water verdwenen en men is begonnen met het dichten van de bressen jn de dij ken. In de loop van de avond hoopt men reeds met het leegpompen van enkele polders te beginnen. Prinses Beatrix geeft haar nieuwe fiets weg Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar ver jaardag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschon ken aan de hulpacties voor het Roo- de Kruis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1