GRIEP JJlontieJ Velen nemen bij busstation weg door de heg In manege ligt weer grote partij goederen klaar voor verzending Richt de aanbiedingen tot het gemeentehuis Men stelle zich niet rechtstreeks met rampgbied in verbinding en KIEKEBOE DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Nieuics uit Leeuwarden Tijdens de behandeling in de seclies van de ontwerp-begroting heeft een der raads leden gezegd, dat hij graag de illegale weg door de heg bij de wachtkamer van liet centrale autobusstation legaal zou willen maken. „Wij zullen dit nader bezien", ant woordden B. en W. Inderdaad wordt er vrij veel ge bruik gemaakt van deze illegale weg. Vooral op Vrijdag door de busreizi gers, die naar de veemarkt gaan of daar vandaan komen. Dit is dan de kortste weg, maar niet de veiligste, want bij het busstation rijden dan de bussen af en aan, terwijl het op de Zuidersingel dan ook een drukte van belang is. Door de haast letten velen niet voldoende op het verkeer, vaak ook omdat zij daarmee niet zo vol komen vertrouwd zijn. Daarom zal er op dit punt iets moeten gebeuren. Komt er een over steekplaats. dan blyft natuurlijk de factor van het gevaar. Wenst men die volledig uit te schakelen, dan zal de lieg dermate moeten worden versterkt, dat men er onmogelijk door of over kan. De verleiding om die hindernis te nemen, blijft namelijk groot, omdat het busstation alleen aan de beide uit einden toegankelijk is. Ook voor fiet sers. die op het nippertje zijn, is het wel eens lastig, dat er halverwege geen toegang is, want zij mogen van Slagers hebben bun gezellenopleiding De Friese slagers zijn mooi op weg naar een vakschool. Het ge bouw ontbreekt nog, maar de cur sussen zijn er en dat is heel be langrijk. Wat het gebouw betreft, is men ook al een heel eind op weg, want in het abattoir te Leeuwar den is een praktijklokaal, alleen het theorielokaal is er nog niet. Daaraan bestaat thans behoefte, want de cursus van het leerling stelsel zal aanstaande Maandag middag starten. Tenminste voor de derde klas, want de eerste en de tweedejaars leerlingen krijgen resp. les op Woensdag- en Dinsdagmiddag. Voorlopig zullen de lessen worden gegeven in de gemeente school in de Eestraat. Er zal vaktheorie worden onderwezen, terwijl aan de algemene ontwikkeling van de jonge slagers in belangrijke mate aandacht zal worden geschonken door middel van lessen in taal, rekenen en maat schappijleer. Na drie jaar zullen de cursisten het gezellendiploma kunnen halen, waarzonder in de toekomst nie mand meer naar de slagersvakschool in Utrecht of de vakopleiding voor patroons kan. De laatste opleiding bestaat reeds verschillende jaren, maar de behoefte aan een vooropleiding werd hoe langer hoe meer gevoeld, omdat de vakoplei ding voor patroon pas op negentien jarige leeftijd begint. Doordat in het c.a.o. het leerlingstelsel verplicht is ge steld, heeft men nu die vooropleiding gekregen. In café Van der Weide aan de Lange Marktstraat is gisteravond de cursus 'begonnen. Behalve de leerlingen 87 in getal waren voor deze gelegen heid ook de ouders en de patroons uit genodigd. Dit om deze hele aangelegen heid nog eens rustig door te spreken. Dat dit op prijs werd gesteld, bleek uit de goede opkomst, vooral ook van mensen van buiten de stad. Directeur Th. Cuiper van de Vereniging tot be vordering van het slagersvakonderwijs heeft op deze bijeenkomst doel en we zen van de cursus uiteengezet. Hij wees er op, dat de cursus het vakmanschap zal opvoeren, waarbij werknemers en werkgevers belang hebben. Van beide groeperingen zullen de cursussen op offeringen vragen, maar het resultaat zal de moeite lonen. Natuurlijk zullen er ook wel eens moeilijkheden ont staan, maar die kunnen altijd bespro ken worden met de heer P. Pols uit Leeuwarden, die controleur beter gezegd adviseur van de leerlingen opleiding in de drie Noordelijke pro vincies is geworden. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Bruiloftsdag in rep en roer". Leeuwarder 8 u. „Paniek op straat". Morgen: Lange Marktstr. 10 u. Heng- stenkeuring Bovenlands ras. Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo" Cinema 3 en 8 u. „Bruilofts dag in rep en roer". A Leeuwarder 3 u. „Grof Geschut"; 8 u. Paniek op straat". de kant van het Stationsplein het bus station niet inrijden. Daarom moeten zij de Zuidersingel nemen tot het einde van de veemarkt en ook dat kan op Vrijdag tot vier uur 's middags niet. omdat de singel in die richting dan is afgesloten voor het verkeer. Om ver keerstechnische redenen wensen B. en W. dat op die dag voor de fietsers ook niet te veranderen. Geldinzamelingen voor de getroffenen Onder leiding van de burgemeester is er in Leeuwarden een rampen comité gevormd, dat uit een veertig personen bestaat, die geacht kunnen worden heel de burgerij in al haar verscheidenheid ook in de dorpen te vertegenwoordigen. Dit comité heeft voor vanavond een collecte georgani seerd, waaraan de muziekcorpsen met passende muziek hun medewerking zullen geven. Wie op dat ogenblik door bepaalde omstandigheden niets kan geven, kan dat later nog doen door middel van een overschrijving op postrekening num mer 4349 van Kingma's Bank, onder vermelding dat het voor het comité bestemd is. Ook kan het geld op de bank worden afgedragen. Verder wekt het comité een ieder op zijn inkomsten over tenminste een uur af te zonderen en op dezelfde wijze als bovenvermeld aan het comité af te dragen. - Inmiddels heeft het personeel van de Alg. Friesche besloten vier procent van zijn maandsalaris af te staan. Het personeel van het P.E.B. zal een dag salaris afstaan. Ook anderszins wordt er in Leeu warden reeds op vele manieren ge werkt om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen. Woensdagavond zullen de voetbalveren i gin gen Leeuwarden Frisia een lichtwedstrijd tegen elkaar spelen, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het comité. Hetzelfde geldt voor de avond, die Joop Theunisz Donderdag zal geven in de zalen Schaaf. Op de feestavond van de zeilvereni ging „De Meeuwen", welke Zondag is gehouden, werd rond duizend gulden bijeengebracht. Tijdens de rondrit, die een radio-auto maakte, werd een be drag van 772,21 geofferd. Onder de leden van de Nieuwe Leeuwarder Slagersvereniging zal van daag een inzameling worden gehouden van vleeswaren en conserven. Maandag zuilen de slagers twee procent van hun omzet in deze week afstaan. Zaterdagvliegers werken samen De verenigingen, aangesloten bij de Ned. Bond van Zaterdagvliegers, zullen in de toekomst gezamenlijk vliegen. Dit is Zaterdagmiddag besloten op een ver gadering in het clublokaal van de Trochsetters uit «eeuwarden, waarbij tegenwoordig waren de afgevaardigden van de reeds genoemde vereniging en de clubs uit Lemmer, Balk, Morra,' Blija, Hallum, Akkerwoude, Harlingen, en Bolsward. Er is een bestuur gevormd, waarin elke vereniging een vertegenwoordiger heeft, terwijl het dagelijks bestuur ge vormd wordt door de heren F. Weg man, Leeuwarden (voorz.), H. de Hoop, Leeuwarden (secr.) en A. Brouwer, Blija (pennlngm.). Het provinciaal comité tot hulpverlening Het provinciaal comité tot hulpver lening aan de slaohtoffers van de watersnood Zondagavond ten huize van de Commissaris der Koningin in Friesland opgericht is als volgt samengesteld: voorzitter de Commis saris der Koningin, die tevens het college van Gedeputeerde Staten ver tegenwoordigt; secretaris de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, Provinciehuis, Leeuwarden (tel. 3541), die alle inlichtingen geeft; penningmeester dr R. Kuperus (giro 11542 van de Coöp. Zuivelbank); leden: de kringcommissaris van het Roode Kruis, de presidente van het provinciaal comité voor de V.H.V.. de voorzitter van de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; vertegenwoordigers van het Oranje-kruis in Friesland, de pro vinciale Evacuatie-commissaris, het hoofd van het bureau Friesland van het ministerie voor Maatschappelijk Werk, de hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, de hoofdingenieur-direc teur van de Provinciale Waterstaat, de hoofdingenieur-directeur van het pro vinciaal bureau Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Rijksinspecteur van het Verkeer, de voorzitters van de Friese Stichting voor de Landbouw, de Kamer van Koophandel en de Friese Journalistenvereniging, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de burgemeester van Leeuwarden, de voorzitter van de Provinciale Kerk vergadering der Ned. Herv. Kerk. ds Van der Woude namens de Gerefor meerde kerken en deken Holtman namens de Rooms-Katholieke kerken in Friesland. von possumus Op de goed bezochte vergadering van de Nat. Chr. Geheelonthoudersver eniging, welke onder leiding stond van de heer Y. Popta heeft de heer F. Ep- pinga uit Stiens gesproken over het onderwerp „Non Possumus" (wij kun nen niet anders). 'Advertentie t.M.J Voorkom Kj.om Montlw. mldd.l. D.«. Infecterend* rn0"d' U tabletten beeehermeri afdoend* en xljn bovendien aangenaam van »maak Neent tijdig Eerst afwachten waar deze vracht naar toe moet Door bemiddeling van het Roode Kruis ïs uit Leeuwarden een complete zend en ontvanginstallatie verzonden naar Hilversum. Dit is weer een van de be wijzen, dat de burgerij op alle mogelijke manieren tracht hulp te bieden aan de getroffenen uit het noodgebied. Gelukkig maar. al heeft dat ook de nodige moeilijkheden opgeleverd, want gisteren was de goederen- en voedselstroom in de manege in de Arendstuin zo groot, dat men er schier onder bedolven raakte. Het hield niet op en de mensen, die be last waren met de sortering etc., waren eerlijk gezegd blij. dat de actie voorlopig werd opgeschort. Niet dat er nu goederen genoeg zullen zijn. Neen, maar men wil eerst een over zicht hebben van wat er precies nodig is en waaraan de meeste behoefte bestaat. Het zal natuurlijk weinig zin hebben als men schoenen zendt, wanneer er be hoefte is aan potten en' pannen enz, Bovendien raken de centrale magazijnen in de buurt van het getroffen gebied vol en er is op dit terrein niets gevaarlijker dan dat de hulpverlening in de war loopt doordat men het geheel niet meer kan overzien. Er zal doeltreffend, dus snel hulp móeten worden geboden, Dat daaraan thans wordt gewerkt, bewijst dat er tekening in de organisatie van het geheel begint te komen. Die kant moet het op. want met alleen spontane reac ties komt men er niet. Die spontaniteit was anders ontroerend, ook gisteren de gehele dag nog. Een twintigtal auto's reed voortdurend af en aan met goederen, over het algemeen van goede kwaliteit. Sommige pakketten bevatten louter nieuwe bullen, die zo uit de vakken van een winkel waren geko- Afscheid Nico Bloemendaal Zaterdagmiddag zijn door dé directie van de N.V. De Arbeiderspers tal van bestuurders van organisaties en ver enigingen alsmede enkele persoonlijke vrienden in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van de heer N. Bloemendaal bij zijn vertrek naar Den Haag. In warme en welgemeende be woordingen is door een groot aantal sprekers getuigd van de grote waar dering voor de werkzaamheid van de heer Bloemendaal in onderscheidene organisaties, voor zijn opvatting van de taak als rayon-directeur van de N.V. De Arbeiderspers (namens directie, personeel en agenten en be zorgers), voor zijn grote collegialiteit (namens de directies van de Dagblad pers in Friesland) en algemeen van de van hem ondervonden vriendschap. Velé sprekers deden hun woorden ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering; zo gaven o.a. de Friese krantendirecteuren hem een schilderij van Joh. Mulders mee „op reis", Het was een warm afscheid van een beminde figuur in Friesland. De hulpactie in Friesland Men kan in de rampgebieden nog geen enkel overzicht krijgen van wat er nodig is aan mankracht, materiaal, kleren, voeding en geld. Het moet daarom on gewenst, worden geacht, dat men zich als particulier, vereniging of comité recht streeks wendt tot instanties in de door de watersnood getroffen gebieden. Men wende zich met de aanbiedingen die van ganser harte welkom zijn! in eerste instantie tot het gemeente huis in eigen gemeenten. De burge meesters zijn door een telegram van de Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, op de hoogte gesteld van organisatie van de provinciale hulpactie. In dit telegram wordt de burgemees ters bericht, dat zij de aanmeldingen van vaartuigen en motorvaartuigen moeten doorgeven aan het Bevrachtingscommis sariaat en Rijksverkeersinspectie te Leeuwarden; telefoon 6646; aanbiedingen omtrent technisch personeel, arbeids krachten en materiaal aan de Provin ciale Waterstaat, telefoon 3541, Leeuwar den; aanbiedingen om evacué's op te nemen aan het Bureau Provinciale Eva cuatiecommissaris, Turfmarkt 8, telefoon 3912, Leeuwarden; aanbiedingen en initiatieven van landbouwkundige aard aan het secretariaat Friese Stichting voor de Landbouw, Van Swietenstraat 6, tele foon 4990, Leeuwarden: aanmeldingen en inlichtingen arbeidskrachten in het alge meen aan het Gewestelijk Arbeids bureau, telefoon 6144, Leeuwarden; om trent kleding etc.: provinciaal comité V.H.V., Weerd 11. telefoon 5645, Leeu warden. Aan particulieren, verenigingen e. d. wordt verzocht, zich te richten tot het gemeentehuis; daar geeft men de aanbiedingen door. Is de secretarie niet te bereiken, dan kan men zich bij wijze van uitzondering! tot de betref fende instanties wenden, Deze worden voortdurend op de hoogte gehouden met de behoefte in de rampgebieden. De uitgeefster en de drukster van de LEEUWARDER COURANT, de Stichting Leeuwarder Courant 1947 en de N.V. Erven Koumans Smeding, hebben gezamenlijk een bedrag van 2500 gulden aan het Nationaal Ram penfonds geschonken. Gift van halve ton De Algemene Friesche en Groot- Noordhollandse Levensverzekering maatschappij hebben een bedrag van 50.000 gulden aan het Nationale Ram penfonds doen toekomen. men. Wat ook te zeggen van twee gloed nieuwe kachels. Wat ook te zeggen van de man, die spontaan zijn winterjas gaf of de bewoners van de rusthuizen, die keurige pakketten samenstelden! Er is hard gewerkt in de manege, door dames en meisjes van de Huishoud school, door een twintigtal L.S.K.'ers. door andere mannen, jong en oud. Er is gezwoegd, dat het een lieve lust was en desondanks kon men het ingekomen goed niet baas worden. De stapels te sorteren goederen werden bergen gelijk, maar ook de verwerkte spullen vormden weldra grote hopen, vooral toen de eer ste zendingen van buiten de stad binnen kwamen. Goederen uit geheel West- Dongeradeel. Surhuisterveen en Augus- tinusga en wie weet van welke plaatsen meer. Voornamelijk kleding en schoeisel, maar ook hele partijen etenswaren en dan kinderwagens, wiegen, ledikanten, matrassen, dekens, alsmede de eerste potten en pannen, tafels en stoelen. De grote holle ruimte, die 's mor gens nog leeg was, kon 's middags rond vijf uur bijna niets meer ber gen. De oogst van de tweede dag uit slechts enkele dorpen en steden! Prins Bernhard sprak over dollars Tijdens een lunch in New York heeft prins Bernhard een rede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ramp die Nederland getroffen heeft en waarin hü vervolgens het zogenaamde „dollar- gap" probleem van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam om de viering van New Y'orks driehonderd jarig bestaan als ge meente bij te wonen het moederland van deze stad door de grootste cata strophe getroffen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft plaats gevonden. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in dezelfde week, waarin zijn regering verklaard had „dat Nederland niet langer Ameri kaanse economische hulp van node had", zo zei de prins. Na oorzaken van het algemene West- europese probleem van de „dollar-gap besproken te hebben wees de prins op tiet belang voor Nederland van handel met het buitenland welks totale volume van importen en exporten ongeveer ge lijk is aan zijn nationaal inkomen, ter wijl voor de Verenigde Staten dit totaal minder dan tien percent uitmaakt. Ter oplossing van het dollarprobleem kunnen de Verenigde Staten ook ver schillende dingen doen om bij te dra gen tot het doen verdwijnen van de nu beroemd geworden dollar-gap aldus de prins. Hij noemde in dit verband de noge Amerikaanse invoerrechten op sigaren (130 pet) en wollen dekens (50 pet), voor welke typisch Nederlandse producten in de Verenigde Staten een markt zou kunnen worden geschapen. Prins Bernhard zeide niet te geloven, dat de Verenigde Staten behoeven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Amerikaanse producten en hij gaf als voorbeeld, dat „dit grote land meer kaas kan consumeren dan het thans doet en dat daarom zowel binnenlandse als buitenlandse kaasproducenten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt". Prins Bernhard brak bezoek aan V.S. af Prins Bernhard is gistermiddag direct op weg naar huis gegaan. Zijn vliegtuig komt vandaag aan op Schip hol. De prins was voornemens direct na terugkeer de overstroomde gebieden te bezoeken. Rotterdamse haven vindt stemi van minister Algra In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam sprak de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele zijn waardering uit voor minis ter Algera, die tijdens de besprekingen te Baden-Baden over het N.O.E.S.-tarief sterk en duidelijk het Nederlandse stand punt uiteen had gezet. Voor de oorlog was het aandeel van Rotterdam in de in- en uitvoer van goede ren naar en van Duitsland 35-40 pet., dat thans tot 25 pet. is teruggelopen. Spreker meende, dat Rotterdam alle recht heeft zich op het standpunt te stellen, dat dit per centage tot het vooroorlogse peil wordt teruggebracht. Bello verdwijnt wel De minister van Verkeer en Waterstaat heeft ingestemd met de staking van de tramdienst Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee, De staking van de reizigersdienst zal ingaan op 15 Februari 1953. Zaterdag 14 Februari rijden de trams dus voor het laatst. Wel zullen in het badseizoen nog diensten worden onderhouden. Onzekerheid op graan- en aardappelmarkt Op de graanbeurs en op de aardappel- beurs te Rotterdam kwam gister geen notering tot stand als gevolg van de onzekerheid die ,de watersnood omtrent de in de getroffen gebieden aanwezige voorraden. „We moeten baron van Fottmm met zijn eigen wapens verslaan". Pim knikte nog eens nadrukkelijk met zijn hoofd. „Hoe bedoel je dat?" vroeg Pom. „Herinner je nog hoe ik diezelfde „Kie keboe" gisteravond de stuipen op het lijf gejaagd heb, toen ik plotseling de keuken binnenkwam en hij onze appeltaart zat op te eten?" Pom en Pam knikten, „Ik had toen voor de grap dat beddelaken om mij heen geslagen weet je wel en „Kiekeboe", alias baron van Pottum, wist niet hoe gauw hü weg moest komen. Dat grapje moeten me nog eens uithalen en dan tegelijkertijd werken op zijn goeie geweten. Misschien is hü er dan toe te brengen om wat van zijn rijkdom met de armen te delen". „Ja,-maar hoe wil je dat dan doen?" „Heel gewoon. We gaan naar het huis van de baron toe en dan zullen we hem dwingen om een ander te helpen". „Maar als hü nu met wil?" vroeg Pam weer. „Laat dat nu maar aan mij over. Haal zo vlug moge- lük drie beddelakens van boven. Die zullen ons bij de uitvoering van ons plannetje moeten helpen". „Wil je dan nu nog weggaan?" „Natuurlyk. Het is nog geen twaalf uur en ik heb altijd ge hoord dat twaalf uur een goede tijd is om als „geest" op visite te gaan!" Pim liet geen gras over zün plannetje groeien en even later liepen de drie broertjes buiten in de donkere naoht. „Hoe wil je daar binnen komen?" vroeg Pom. „We kunnen toch moeilü'k aan bellen en de baron te spreken vragen". „Aöh, er staat wel ergens een raampje open", antwoordde Pim zorgeloos. „En dan kruipen we gewoon naar binnen". „Je doet of het je dagelijkse werk is", riep Pom. „Nee. nog niet, maar ik ben van plan om er mijn nachtelük werk van te maken. Net zo lang tot de baron een ander mens geworden is!" Inder daad het geluk was met hen. Ze vonden een kelderraampje, dat op een kier stond en zo konden ze alle drie naar binnen sluipen. Boven op de eerste étage had den ze een licht zien branden. „Dat is de kamer van de baron", wist Pim te vertellen en even later slopen ze op hun tenen de trap op, die naar de eerste ver dieping leidde. „Zo en nu blfif jii hier staan", zei Pim tegen Pam. „Houd je hier verborgen achter de klok en houd je laken by de hand". „Jü, Pom. bUjft hier achter de deur staan. Begrepen? Dan stap ik'naar binnen". Eisenhower nodigt Mayer en Bidault uit Eind Maart naar Washington President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, uitgenodigd eind Maart een be zoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Gisteren voerde Dulles te Parijs besprekingen met Mayer en Bidault. In een gezamenlijk uitgegeven com muniqué werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China, waar „in het gemeen schappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. Minister Bidault verklaarde op de besprekingen, die met een onderbreking voor een bezoek van Dulles en Stassen aan president Auriol de gehele dag duurden, dat de Franse regering zou voortgaan met het bouwen van een ver enigd Europa. Aan de besprekingen werd behalve door Dulles. Stassen, Mayer en Bidault, ook deelgenomen door de ministers Pleven (defensie), Buron (econ. zaken) er. Bourges-Maunoury (financiën). Ook was Hervé Alphand, de „vader" van het E.V.G.-verdrag. aanwezig. Moskou beschuldigt Vaticaan Radio-Moskou heeft het Vaticaan ervan beschuldigd met Washington overeenge komen te zijn, dat het „zal dienen als spionnagebasis. die ten nauwste samenwerkt met de Amerikaanse geheime dienst." Vol gens radio-Moskou heeft het Vaticaan, „dat zich met de politiek van het nazistische Duitsland en het fascistische Italiëë placht tp vereenzelvigen, zich thans in dienst gesteld heeft van de V.S," Vele katholieken konden zich evenwel niet langer verenigen met de „oorlogszuchtige politiek" van het Vaticaan, zo zegt radio- Moskou. Duitse spionne berecht De Duitse actrice Maria Knuth, 46 jaar oud, is te Bonn tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot hoogverraad. Gedurende vijf jaar verliest zij haar burger recht. Van de drie politiebeambten uit Frankfort, die tegelijk met haar terechtston den, werd er één vrijgesproken, de twee an deren werden veroordeeld. Ze waren inder tijd door geallieerde agenten gearresteerd en aan de Duitse autoriteiten overgegeven. Mevrouw Knuth heeft toegegeven dat zij voor de Poolse inlichtingendienst heeft ge werkt. Scheepsberichten fairsea, 2 Febr. van Port Said. indrapoera, 1 Febr ZO. Kreta (14G mijl). johan van oldenbarnevelt pass. 2 Febr. Kaap St. Vincent. KOTA XNTEN, 1 Febr. te Port Arthur. NIEUW-AMSTERDAM. 1 Febr. vroeg van Curasao-Cristobal RUYS, 1 Febr. te Durban. veendam. 2 Febr. te Southampton. waterman, 31 Jan, van Honolulu. HAVEN VAN HARLINGEN 31 Januari. Vertrokken: Eng. m.s. Hiron- delle met stukgoederen naar Londen. 2 Februari, vertrokken: Ned. m.s. Lelie met palmpitkoeken naar Hamburg. Marktberichten GROENTEVEILING LEEUWARDEN. 2 Febr. Andijvie PO ct. per kg Bieten (Kroten) 9— 11 ct. per kg., idem (gekookt! 16—29 ct. per kg.. Groene kool f2.80 per 10 kg.. Rode kool 70—100 ct. per 10 kg Savoye kool 95—115 ct. per 10 kg., Spruitkool 33—52 ct. Der kg.. Boe renkool 39—55 ct. per kg.. Peen 6—15 ct. per kg.. Peterselie f 1.15—f 1.30 per kg.. Prei 31 39 ct. per kg. Ramenas 15—17 ct. per kg.. Koolrapen 4—8 ct. per kg.. Veldsla f 1.10 per kg._ Uien 12—29 ct. per kg.. Appelen 1051 ct. per kg.. Peren 5—15 ct. per kg. COOP. VEILING „DOKKUM EN O.", 2 Febr. Boerenkool 37 ct per kg Kroten 6—12 ct. per kg., Rode kool 80—160 ct. per 10 kg., Savoye kool (geel) f 1—f130 per 10 kg.. Breekpeen 1216 ct. per kg.. Prei 2732 ct. per kg., spruitkool 2011 ct. per kg.. Uien 18 —25 ct. per kg.. Witlof 34—47 ct. per kg.. Koolrapen 4546 ct. per 10 kg„ Appelen 5—13 ct. per kg., peren 10 ct. per kg., Ramenas 13 ct. per kg. GROENTEVEILING BERLIKUM, 2 Febr. Andijvie 71—79 ct. per kg„ Appelen 530 ct.. per kg., Boerenkool 2636 per kg.. Groene kool 8—20 ct. per kg.. Knolselderij 5—17 ct per stuk. Peren 4—18 ct. per kg. Prei 26—40 ct. per kg., Rapen 20—38 ct. per '10 kg., Rode kool 70—90 ct. per 10 kg., Rode biet 5—12 ct. per kg.,.Savoye kool 65—77 ct. per kg., Spruit kool 2149 ct. per kg., Uien 10—25 ct, per kg.. Witte kool 62 ct. per 10 kg.. Wortelen 12—13 ct. per kg. Het goederentransport naar Middel burg, dat vannacht uit Heerenveen is vertrokken, omvat 750 kubieke meter goederen met een totaalgewicht van rond 130.000 kilogram. Dank zij de ge weldige hulp van de Rijkspolitie zün de voorbereidingen snel verlopen. Aanbesteding Te Heerenveen werd aanbesteed het ver richten van grond-, wegfunderings-. straat-, rioleringswerken en het aanbrengen van een deklaag koud- öf warm asfaltbeton ten be hoeve van de verbetering van Aengwirderweg (gedeelte Fok-Verkeersplein te Heerenveen) met bijkomende werken. A: Uitvoering in koud asfalt: B: In asfaltbeton. Hoogste insehrijfster voor A: fa. Rombout te Franeker met f 168.500: laagste insehrijfster fa. Ooms te Sneek met f138 700 en f 140 850 Hoogste insehrijfster voor B: fa. Rombout met f169.000: laagste insehrijfster fa. J. J. Boltje te Heerenveen met "f146.750. Ingezonden RAMP OP ZONDAG Als reactie op de vreselijke ramp die giste ren over ons land kwam, was er na een op roep om hulp direct een wakkere ploeg bezig om geld en goederen in te zamelen voor de getroffenen. Mensen van allerlei gezindte boden zich spontaan (met of zonder voertuig) aan om goederen huis-aan-huis op te halen. Heel veel stonden gelukkig direct klaar om te geven. Maar ook waren er mensen die zei den: Schande, zo iets op Zondag." Of: „Wij geven alleen aan onze eigen instellingen." Nu vraag ik mij af: zijn dat christenen? Waar staat geschreven, dat er op de Sabbat geen naastenliefde mag worden beoefend? Indien de moedige redders nu eeris zeiden: „Jamaar, nu doen we niets, het is nu Zondag," waar bleven de stakkerds van de watersnood dan? Dat mensen die zo spreken, zich toch nog eens bezinnen Christen-hulsmoeder (die wél op Zondag gaf). HET TOPPUNT! Met diepe verontwaardiging neem ik ken nis van de plannen om morgen Dinsdag een collecte te houden voor de slachtoffers van de watersnood. Niet om het doel. maar om de middelen, die zullen worden gebruikt om deze collecte te doen slagen. Terwijl de honderden slachtoffers van deze nationale ramp nog opgebaard' staan, zullen ir Leeuwarden tien muziekcorpsen deze collecte opluisteren! Kan het erger? Moet ieder niet het schaamrood op de wangen komen wanneer hem of haar zo'n corps pas seert? Leeuwarden. R. Buisman.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5