Friesland brengt auto na auto vol goederen bijeen voor de geteisterde gebieden De Makkumer en Staverse vissers uitgevaren om hulp te bieden au FRIESLAND SP iegel van stad en land mk4i DE STORM DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT Groter spontaneïteit zag men zelden CPontaan is Friesland uit de hoek gekomen om de nood, die in de overstroomde gebieden van de Zuid-Hollandse eilanden, West-Brabant en Zeeland heerst, te lenigen. Alom in de provincie waren gisteren grote inzamelingsacties en vandaag volgen nog tal van andere plaatsen. Schoollokalen en gemeentehuizen leken op uitdragerswinkels; we zagen het bureau van een directeur van Gemeentewerken, dat herschapen was in een welvoorziene schoenenzaak. Vrachtauto's vol werden binnengebracht: rappe handen sorteerden de kleding stukken, de dekens en matrassen, het schoeisel, het huisraad en de blikken conserven. Niet alleen gebruikte goederen stroomden binnen, ook nieuwe kleren en nieuw ondergoed; de -winkeliers kwamen hier en daar ook bést voor de dag. Het bleef niet bij kleren, beddegoed en meubelen! De beurzen gingen open: in enkele uren werden in kleine dorpen soms duizenden guldens bijeengebracht. Schippers en vissers boden hun schepen aan, transportondernemers stelden vracht- en vee-auto's met chauffeur ter beschikking, particulieren hun perso nenwagens, de bakkcrsbond offreerde gesmeerd brood te leveren, boeren reis den hun „krite" af en konden stalling voor en verzorging van honderden stuks eventueel te evacueren vee aanbieden, burgers meldden zich aan gemeentehui zen met de mededeling, dat ze graag be reid waren, evacué's te herbergen. Hoewel het de vraag is, of er inder daad vrouwen, kinderen en ouden, van dagen uit de getroffen gebieden naar het Noorden zullen worden geëvacueerd het is een nobele geste. Gestes, .zoals, er- gisteren zovele waren. Haast té veel om ze allemaal te honoreren.- want' hoéwei er niet genoeg ingezameld kan worden er zullen, massa's en massa's, nodig zijn om alleen al de ergste nood te lenigen! is de toestand in de rampgebieden nog zó onoverzichtelijk, dat men zich nog geen denkbeeld kan vormen, waar en hoe men onmiddellijk hulp kan verlenen. Desalniettemin: geeft wat u te missen hebt. Komt men niet bij u aan de deur, wendt u dan tot de gemeente-secretarie, of tot de speciaal daarvoor aangewezen verzamelplaatsen met uw goederen, uw geldelijke steun en uw toezeggingen. De vloot vaart ujjt! Een van de meest spontane reacties zagen wij in Makkum. waar een groot deel van de visscliersvloot gistermiddag nog geen anderhalf uur nadat de directeur van de visafslag, Reins, zich de idee had laten ontglippen de haven uitvoer op weg naar Zierikzee of waar men de schepen ook maar nodig heeft. Negentien boten tuften, terwijl de duis- sternis viel, als een lange slang het kanaal door de Waard uit op weg naar het overstroomde gebied. Misschien heb ben zich op het ÏJsclmeer nog enkele bü hen gevoegd. In een uur tijds was het besluit geno men, waren de boten van olie en pro viand voorzien, waren de (zeewaardige) vletjes opgehaald en waren vrouw en kroost gedag gezegd. Nog voor zessen, het vastgestelde uur van vertrek, tuften ze weg; zo'n haast hadden ze om weg te komen, dat Andries Visser door de stroom nog klem raakte in de brug. Heel Makkum was uitgelopen, burgemeester Reitsma van Wonseradeel kwam afscheid nemen en daar gingen ze, de Poepjes en de Koornstra's, de Vissers en de Mulders op weg naar het onbekende avontuur; de visserij (die op dit ogenblik alleszins lonend is) latend voor wat zij is. Trouwens: niet alleen bij de Makku mer vissers deed zich deze spontaneïteit voor. Gisteren meldden wij al, dat de Staverense vissers hun schepen ter be schikking hadden gesteld voor de nood- gebieden. Gisteren zijn zij inderdaad opgeroepen: dertien vertrokken om drie uur uit de haven van Staveren op weg naar Rotterdam, waar zij zullen horen, welke hun bestemming is. Vanmorgen zijn er nog twee vertrokken. Harlingen helpt Harlingen, zelf een getroffen gebied, heeft Zondag onmiddellijk een hulpactie georganiseerd ten bate van de streken, die aanzienlijk ernstiger wérden getei- ALDE SECHJES Ik sit leaver finder de kou, séi dé boer, as finder de notaris. Even voor zessen, gisteravond, tufte de laatste van de negentien Makkumer vissers de haven uit, nagestaard door bijkans de gehele bevolking. Burgemees ter Reitsma wenst schipper Li/kle Poepjes 'van de WON 62 een behouden vaart in de Zeeuwse wateren. sterd. Om even over twaalven gister nacht, enige uren voordat het grote transport uit Friesland arriveerde, waren er al twee vrachtauto's vol goederen uit de Friese havenstad in de Ahoy-hall'en in Rotterdam gearriveerd. Zij werden er met gejuich ontvangen, het was er toen nameijlk nog niet druk.Giste ren is er opnieuw een wagen vol kledingstukken e. d. verzonden, nu naar het' depot van het Rode Kruis in Den Haag. Vandaag begint de eigenlijke inzameling;,-er is'een ophaaldienst voor in het leven geroepen. De spontaneïteit iri Harlingen blijkt wel uit het feit, dat burgemeester Nauta gisteren een gift van ƒ272.50 ontving voor het rampenfonds van de bemanning van de in- de haven liggende schepen ..Birmingham" en „Haskerland". Zowel de kapiteins als de lichtmatrozen van deze beide schepen van de Scheepvaart en Steenkolen-Mij hadden er het hunne toe bijgedragen. Ooststellingwerf adopteert een gemeente in Zeeland De gemeente Ooststellingwcrf heeft spontaan aangeboden, één van de getrof fen gemeenten in Zeeland te adopteren. De Commissaris der Koningin in Zeeland zal nagaan, welke gemeente er voor in aanmerking komt. Het bestuur van het Roode Kruis in Ooststellingwerf heeft in allerijl vergaderd en een grote actie aan gekondigd. Staande de vergadering kwam reeds een gift van ƒ100 binnen, terwijl de firma Offringa te Haulerwijk een vracht auto voor transport aanbood. Wie aan de actie wil deelnemen, kan zich wenden tot het Roode Kruis-secretariaat. Rijweg no. 11 te Oosterwolde, telefoon 102, Woensdagavond treedt Joop Theuniszuït Leeuwarden op in het St. Jozefgebouw in Sneek. De opbrengst van de avond komt ten goede aan het Nationaal Rampen fonds. Ook Grouw zond boten Gisternacht zijn tien schouwen met aanhangmotor van de jachthaven Tasma mét'bemanning op auto's vertrokken naar Numansdorp. Gisteren vertrok nog een motor-melkboot op een trailer naar het rampgebied. Het personeel van Van der Made en De Vries zal een dag over werken; de'firma doet er een gelijk be drag bij. B. en W. zamelden mee in In Bolsward zamelden burgemeester en wethouders, gisteren mee in; de vroede vaderèn en de plaatselijke gees telijken hadden alle een wijk voor hun rekening genomen. Verscheidene vracht auto's vol kleding enz. werden naar de Hollandialoods gebracht. Een groot aan tal collectanten zamelde inmiddels geld in; er is een aanzienlijk bedrag bijeen gebracht. Beetsterzwaag en Gorredijk brachten Zondagavond al zoveel kleren en goede ren bijeen, dat er diezelfde avond nog drie vrachtauto's vol naar Heerenveen konden worden gezonden. Het plan-de- campagne is Maandag ten gemeentehuize besproken. Ook uit Franeker vertrok een grote lading kleren en goederen naar Den Haag. Elf vrachtauto's vol! Het bestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw en de C.B.T.B. in Smallingerland hebben in overleg met de Rijkslandbouwconsulent tot de boeren in de gemeente een oproep gericht om hooi beschikbaar te stellen voor de ge troffen gebieden. Gisteren zijn uit-Drachten elf trucks met goederen naar de getroffen gebie den vertrokken. Drachten is de verza melplaats van Tietjerksteradeel, Acht- karspelen en Smallingerland. Ook zijn zestien lege auto's vertrokken voor de evacuatie, alsmede bemande motor-, boten voor hulpverlening. Tijdens een dansavond in café Van der Spoel te Mildam is dertig gulden bijeen gebracht. Geweldige opbrengsten van de collectes Akkrum en Oldeboorn: een tientje per inwoner! De opbrengsten van de collectes, die gisteren voor de slachtoffers in de rampgebieden zijn gehouden, getuigen, hoezeer de bevolking van Friesland meeleeft. Hoewel de lijst geenszins compleet kan zyn. laten we hier enkele cijfers volgen. In Utingeradeel is 37.400 opgebracht, dat is 7.20 per inwoner; Akkrum en Oldeboorn lever den daarvan ongeveer f 15.000, dat is tien gulden per inwoner. Schiermon nikoog (760 zielen) f 3700; Suameer 4600 en goederen ,die reeds naar Zierikzee zijn afgezonden; Wonseradeel 12.708 en massa's goederen; Workum 2632 en kleding en goederen; Bante- ga bij Lemmer (ruim 800 inwoners) 5000; Tijnje 3000 en kleding; Par- rega f 430 en een vrachtauto vol kle ding en levensmiddelen; in Oostdonge radeel reeds'kon 30.000 worden afge dragen aan de penningmeester van het provinciale rampencomité en is ook kleding ingezameld. Oldeboorn krijgt nieuwe bijzondere school Bihnenkort zal in Oldeboorn worden over gegaan tot het aanbesteden van het bou wen. van een nieuwe bijzondere school. Hij komt te staan in de tuin. welke ligt achter de thans bestaande school. Het wordt een modern gebouw met drie lokalen, plaats biedende aan 144 leerlingen. Inwoonster uit Surhuisterveen ernstig gewond in Haren In Haren bij Groningen is de 57-jarige mevrouw P. ZachtlevenMulder uit Sur huisterveen door een personenauto uit Westerbork aangereden, toen zij uit de GADO-bus stapte en waarschijnlijk, zon der uit te kijken, de straatweg overstak. Mevrouw Zachtleven werd tegen de grond geworpen en in ernstige toestand opge nomen door de G.G.D., die haar naar het Academisch ziekenhuis vervoerde. Daar bleek, dat zij haar. beide polsen en een been had gebroken en een hersenschud ding had opgelopen. Haar toestand was gisteravond vrij ernstig. Motorongeval in Hemelum De heer S, de Haan. manufacturer te Nijega (H.O.N.), kwam in Hemelum te vallen met zijn motorfiets. Hij liep een hersenschudding en gen gekneusd sleu telbeen op. Begin yan brand in huishoudschool Zondagmorgen ontdekte men een begin van brand in de landbouwhuishoudschool te Oldeberkoop. Met emmers water kon den enkele personen, die waren toege sneld. het vuur blussen, zodat de brand spuit die intussen was gearriveerd, geen dienst meer behoefde te doen. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat men 'n electrische strijkbout heeft vergeten uit te schakelen. Schoorsteenbrandje in Oldeboorn In Oldeboorn brak een schoorsteen brandje uit in de woning van de familie K. Veld. Omwonenden wisten met ver eende krachten het vuur te blussen. B. R. de Jong te Oenkerk overleden Te Oenkerk is de heer B, R. de Jong op hoge leeftijd overleden. De heer De Jong is jarenlang bestuurslid van de Coöpera tieve Voorschot- en Spaarbank en kerk voogd van de Ned. Herv. gemeente ge weest. Ook maakte hij deel uit van het bestuur van 't rusthuis „Heemstra-State", waarvan hij tevens penningmeester is ge weest. Afd. Oostdongeradeel van Friesche Mij honderd jaar De afdeling Oostdongeradeel van de Friesche Mij. van Landbouw vierde onder voorzitterschap van de heer J- Alberda van Ee te Metslawier haar honderdjarig jubileum. De heer Dam vertoonde de jubi- leumfilm en Wybren Altena droeg voor. De bovenzaal van café Hiejnstra was vol. 'Advertentie I.M.j Bekendmaking betr. tweede propaganda-avond A. N. W. B. De propaganda-avond van de A. N. W. B., die Woensdag 4 Februari zou plaats vinden in Hotel Amicitia, zal in verband met de nationale ramp voorlopig worden UITGESTELD IisMub Rie bitocht 80-jierrich bistean Offurdigen fan ünderskate forïenings en ynstansjes wiene Sneontomiddei ütnoege op 'e resepsje, dy't de iisklub Rie üt- skreaun hie, ta bitinking fan har 80-jier- rich bistean. Foarsitter v. Wyk forhelle, dat de klub einliks al yn 1950 jubilearre; op 30 Desim- ber 1870 is de foriening oprjochte. Pleats- like omstannichheden hiene in eardere* bi tinking lykwols yn 'e wei stien De earste president, sa't men de foarsitter doe neamde, wie de hear G. P. v. d. Berg, doedestiids eigner fan it nou al lang net mear bisteande tichelwurk. Doe't de for iening fjouwer dagen aid wie, skreau rrféh' de earste hurdriderije üt. Sünt binne der in bulte folge,. Forneamd waerd it belslydjeijen. Ienkear rekke ris in dielnimmend hynder üt Minnertsgea op 'e rin en kaem mei hwat oerbliuwsels fan 'e slide efter him oan yn dat plak werom! Foar 1917 ried men allinne op 'e Rie yn strange winters mar yn dat jier kaem de baen klear, sa't dy der nou noch is. Nei it skoft brocht in great tal_ sprek- kers lokwinsken oer: wy neame dêrfan de hear S. v. d. Schaaf, wethalder fan 'e ge- meinte Frentsjeradiel; de hear H. Meijer, architekt fan 'e gemeente en de hear De Vries, bistjürslid fan 'e iisklub Frjentsjer. It muzykkorps „Lyts Bigjin" brocht in aerdige serenade. Dat fierder blommen en oare geskinken net üntbrieken, sprekt wol hast fansels. Foar in aeifolle seal spile jouns it sel- skip Kok üt Amsterdam in revue, dy t der wakker ynfoel. Grote plannen voor „bütlan" ten Noorden van Wartena Op de jaarvergadering van het water schap „Twa Polders" te Wartena is mee gedeeld dat men. op verzoek, een be spreking heeft gehad met deskundigen over een mogelijke uitbreiding van het waterschap. Het nieuwe waterschap zou behalve het „Warstienserveld". ook de waterschappen „Oeble Omsloot", „Twa Polders" en het grote „Stoekveld" omvat ten. Het plan zou bestaan om bij warstiens een brug te bouwen over het Langdeel en daar vandaan een rijweg aanleggen door al deze waterschappen, met het eindpunt bij Fonejachtbrug. Mocht dit plan ooit tot uitvoering komen, dan zou een groot complex butlan ten Noorden van Wartena tot aan de Langemeer voortaan droog blijven. Het bestuur van de „Twa Polders" staat voorlopig afwijzend tegenover de plannen. Voor het volgend boekjaar zijn de omsla gen op dezelfde wijzen als voorheen vast- Fraaie gravures voor „Bolswards Historie" Het bestuur van de stichting „Bolswards Historie" heeft voor de oudheidkamer in het stadhuis weer twee aanwinsten kun nen verwerven. Het betreft een originele gravure door Schelte a Bolswert op perka ment en een zeer interessante oude afbeel ding van de symbolische executie van de Bolswarder burgemeester C. van der Burgh, die op 16 Mei 1789 voor het blok huis te Leeuwarden plaats vond. „Schola Cantorum" naar Bolsward Naar wij vernemen, zal op de grote bijeenkomst, die te Bolsward in het kader van „100 jaar Kromstaf" in „De Doele" op 9 Februari a.s. wordt georganiseerd, mede- werking worden verleend door de be kende „Schola Cantorum" o.l.v. pater Dom B. Brockbernd O.S.B. Deze „Schola" geniet vooral grote reputatie door de wekelijkse radio-uitzendingen onder de titel „De schoonheid van het Gregoriaans". Aan de bijeenkomst in „De Doele" zal bij zondere luister worden verleend door de aanwezigheid van alle drie uit Bolsward afkomstige bisschoppen en een zeer groot aantal uit deze stad geboortige priesters. „Warkums Erfskip" kreeg nieuwe aanwinsten In de jaarvergadering van de Oudheid kundige Vereniging „Warkums Erfskip" in „De Wijnberg" te Workum gaf de heer W. H. Keikes een overzicht van de voorge schiedenis en de gang van zaken bij de stichting „Bolswards Historie." Tijdens de daarop volgende gedachtemvisseling bleex de grote noodzakelijkheid om ook voor de steeds groeiende verzameling van „War kums Erfskip" een passend onderdak te vinden. De secretaris, de heer W. T. Beet- stra, noemde verschillende nieuwe aan winsten. waaronder een uit het stadhuis afkomstige hellebaart. Het ledental be draagt momenteel 130; er is een klein na delig saldo. Deze zomer „Eind goed al goed" in Diever De toneelvereniging „Diever", die tel- kenjare jn het openluchttheater in het Dieverse bos een serie uitvoeringen geeft van een bekend toneelspel, heeft nu het blijspel „Eind goed, al goed" in studie ge nomen. dat Shakespeare ongeveer tegelijk met zijn „Midzomernachtdroom" schreef. Er worden zeven uitvoeringen gegeven: op 4, 11, 14, 18, 22 en 25 Juli. Asvaten in Idaarderadeel De ingezetenen van Idaarderadeel krij gen uniforme asvaten. Per jaar zal (via het belastingbiljet) 1.25 moeten worden betaald. Deze maatregel geschiedt in het kader van de reorganisatie van de reini gingsdienst in Idaarderadeel. „Ad Altiore Concordia" werd uitgebreid met tamboercorps Gorredijks harmoniecorps „Ad Altiore Concordia" heeft haar jaarlijkse uitvoering gegeven, welke ten zeerste geslaagd mag heten. A.A.C. had een belangrijke uitbrei ding ondergaan: het tamboercorps, be staande uit 12 man, voorzien van gloed nieuwe trommels, trad voor 't eerst in het publiek op. De voorzitter van A.A.C. deelde mee, dat de actie voor nieuwe instrumenten tot nog toe de verwachtingen verre heeft over troffen. De muziekuitvoering werd gevolgd door een opvoering met eigen krachten, van „Blyn Spul." Verschillende sprekers voer den na afloop nog het woord, o.a. de heer J. Rudolphie, die namens de gymnastiek vereniging „Stanfries" en namens de voet balvereniging „Gorredijk" enveloppen met inhoud aanbood; door de heer G. Sijtsema, die 200 beschikbaar stelde en door de heer S. de Boer, die namens V.V.V. een gift van 100 aanbood en ook namens Plaatselijk Belang een bedrag beschikbaar stelde. Ten slotte was de beurt aan „De Bietenbouwers." een boerenkapel, samen gesteld uit leden van A.A.C. (Advertentie I. Af.) Toen - Nu - Straks is verschenen! (Geslaagde wapenschouw) Leest het hoofdartikel in dit blad van Zaterdag 31 Januari j.l. Prijs 10.—. Bestellingen worden door de boekhandel aangenomen. Uitg. Algemeen Publiciteitskantoor (dir. D. IJ. Alta) Noordvliet 15, Leeuwarden, Tel. 8339 Scholieren laten him teken producten zien In het Nutsgebouw te Wolvega is een tentoonstelling gehouden van tekeningen van leerlingen van de Ulo-school, waar door men een goede kijk kreez op de nieuwe onderwijsmethoden, welke aan de Ulo worden gevolgd. De school in Wol vega wisselt regelmatig tekeningen uit met Amerikaanse scholen. Tennisbaan op de helling Zaterdagavond hield de lawntennisclub „Always Ready" te Heerenveen haar alge mene jaarvergadering, waarbij bleek, dat het saldo was gestegen van ƒ28.25 tot ƒ68.62. Het belangrijkste besluit was de aansluiting bij de Kon. Ned. Lawntennis- bond. K.N.L.B. De aftredende bestuursleden J. Bunt, W. Duisenberg en P. v. d. Woude werden herkozen, terwijl in de plaats van de dames S. Hoving en M. de Jong werden gekozen de dames A. v. d. Bijl en M. Bing. Besloten werd de baan te restaureren en een nieuw net aan te schaffen. Krontjongclub opgericht Te De Hoeve werd een Krontjongclub opgericht met aanvankelijk veertien leden. In het bestuur werden gekozen de heer J. Punter en de dames K. Hoornstra en L. Lenstra. Kantoorpersoneel viert feest Zaterdagavond hield de afdeling Hee renveen en omstreken van de Bond van Handels- en Kantoorpersoneel „Mercurius" in samenwerking met de volleyclub „Mer curius" haar jaarlijkse feestavond, waar voor flinke belangstelling bestond. Met eigen krachten werd een vrolijk programma uitgevoerd, terwijl er voorts onderlinge wedstrijden werden gehouden en een gratis verloting. Een der hoofdpunten van het pro gramma was de huldiging van twee leden, die onafgebroken 25 jaar lid van de bond zijn geweest. Dit waren de heren A. van Wallinga te Heerenveen en J. Steune- brink te Joure, welke laatste verhinderd was aanwezig te zijn. Met een hartelijke toespraak werd het gouden insigne aan de heer Van Wal linga uitgereikt door de heer C. J. Nijland, bestuurslid te Groningen, terwijl aan mevr. Van Wallinga bloemen werden aan geboden. S. IJkema, Raard, niet herkiesbaar voor C.H.U. in Westdongeradeel De heer S. IJkema te Raard, die thans zitting heeft in de gemeenteraad van Westaongeradeel voor de C.H.U., zal zich bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen niet herkiesbaar stellen. Weer Matthaus-Passion te Sneek Weer zal dit jaar, op Goede Vrijdag, de Matthaus-Passion te Sneek worden uitge voerd in de Grote Kerk. De solisten die zullen medewerken zijn: Mea Naberman, sopraan: Aafje Heynis. alt; Wiebe Drayer, tenor; Otto Couperus, bas (Christuspartij) Peter de Vos. kleine baspartijen; KI. Kue- ter, cello; mevr. KueterZwager, clave- cimbel: Luitsen Nijdam, fluit; H. Kuurstra, hobo; J. W. Boeijenga, orgel. De medewer kende koren zijn: Het Sneker Cantatekoor, de Bolswarder Oratoriumveren., het r.k. jongenskoor; het geheel staat onder lei ding van Gezinus Schrik. Evenals andere jaren heeft men zich van de muzikale medewerking van het L.O.F. verzekerd. Beukerskoalle Wommcls: keazen M. Bonnema, H. Kamstra en Y. Veenstra. Dêr is goede hoop, dat ynkoarten mei de bou fan de nije skoalle bigoun wurde kin. De muziekvereniging „Crescendo" te Knijpe had op haar bazar, die gehouden werd teneinde nieuwe instrumenten te kunnen aanschaffen, niet over belangstel ling te klagen. Alle goederen gïugen vlot van de hand. De eerste prijs in de verlo ting. een herenrijwiel, viel ten deel aan R. Visser Jr., Coopersburg, Akkrum. De tentoonstelling en fancy-fair „Schep pende Handen", Zaterdag en Zondag door padvinders in Bolsward gehouden, vooral met het doel om de Sint Vincentiusvereni- ging te steunen in haar actie tot brand- stofvoorziening aan behoeftigen en ouden van dagen, heeft zich in zeer druk bezoek mogen verheugen. „Nut en Genoegen" te Anjum gaf een uitvoering. De toneelclub Morra bracht ,De .lietsjesjongcr." op de planken voor een goed bezette zaal, Voor leden van de toneelvereniging „Vriendenkring" trad voor het voetlicht in Appelsga de zustervereniging „It wirdt him wol" van Fochteloo, met het toneel stuk „In tizeboel". De zaal was matig be zet. Een en ander viel wel bij het publiek in de smaak. De opkomst voor de doorlichting voor t.b.c.-onderzoek in Deinum, Boksum en Blessum is bevredigend te noemen. Voor veel publiek gaf de Chr. gymnas tiekvereniging „Wardy" te Bergum een uitvoering. De accordeonkampioene van Nederland, mej. J. van der Molen, werkte mee. „Dorpsbelang" Suameer benoemde tot lerares voor haar naaischool mej. A. Venema van Valom. De Chr. muziekvereniging „Excelsior" te Nüland gaf haar jaarlijkse uitvoering in haar lokaal. Medewerking verleende de voordrager Sj. de Vries van Molenend. Er was een flink bezoek. De heer D, Wijbenga, voorman bij de gemeentereiniging in Grouw, is 1 Febr. met pensioen gegaan na een dienstperiode van veertig jaar. Der wiene mar in foech sechstich mins- ken yn „Pro Rege" to Kollum, doe't in pleatslik toanielploechje dêr Sneontojoun in s tik fan Abe Brouwer opfierde „Mei hüslik forkear". Dy't er wiene, hiene it wol nei 't sin: der waerd goed spile en ek de ynhald foldie tige. Het gemeentebestuur van Wymbritsera- deel heeft langs de weg tussen Blauwhuis en Wolsum bomen laten planten, In 't afgelopen jaar is in Delfstrahuizen een bedrag van ƒ284.47 geofferd voor het zendingswerk der Ned. Herv. Kerk. Thans heeft men een nieuwe actie aangekondigd. Gevraagd zal worden om zinken munten, die van onwaarde zijn oude brillen of brilleglazen en prentbriefkaarten met stads- of dorpsgezichten te geven. Leden van de plaatselijke Herv. vereni gingen gaven voor de tweede maal in het gebouw Irene te Hindeloopen een opvoe ring van het toneelstuk „It offer" ,van IJ. C. Schuitmaker. De opbrengst van deze avond was bestemd voor het hospitaal kerkschip „De Hoop." Een bedrag van plm. ƒ60 kon worden opgestuurd. Tussen Zurich en Harlingen sloegen zes gaten in de glooiing van de zeedijk Nadat het water was gezakt na de storm en de springvloed in de nacht van Zaterdag en Zondag, bleek dat er in de glooiing van de zeedijk tussen de Kop van de Afsluitdijk, Harlingen en Zurich op zes plaatsen gaten waren geslagen. Op twee plaatsen warén deze gaten van tamelijk ernstige aard. Gelukkig veranderde de wind van richting, waar door misschien rampen werden voor komen. Met man en macht heeft men de gaten met zandzakken en zeilen gedicht. Bij Ternaard voorkwam men een polderoverstroming Over de storm bereikten ons nog tal van berichten. Bij Ternaard drukte het zeewater de deur van een oude duiker in, waardoor de Temaarder polder ge vaar liep onder te stromen. Met man en macht is de hele Zondag gewerkt om de duiker af te sluiten. Om vier uur was het gelukt. van het boer derijtje van de heer J. S. de Vries te Pingjum stortte een muur in. Te Hau lerwijk vloog de golfplatenbedekking van een hok over een transformator heen, om terecht te komen in een bloementuin. Te Lyons werd het dak van de boerderij van Van der Meer danig gehavend. Te Oldeboorn kwamen drie iepen terecht op het dak van een schuur en woonhuis van de heer K. Hooisma. «fr Op de nok van de woning van de heer Th. van der Meer viel een boom. zodat er een flink gat in het dak ontstond. De kinderen moesten hun slaapvertrek ontruimen, «fr Van de school, die in Woudsend in aanbouw is, is het mastiekdak afgerukt. A Bij de land bouwer J. A. Reitsma zijn beide houten gevels uit de modelboerderij gerukt. In Eernewoude zonk een praam en hetzelfde gebeurde te Tzummarum. hetzelfde gebeurde te Tzummarum. «fr Het enige ooievaarsnest in Kollum woei omver en kwam in een sloot terecht. Moet schippersschool in Harlingen volgend jaar verdwijnen? Uit het antwoord van het college van B. en "W. van Harlingen aan de raad, in verband met het sectie-rapport, blijkt, dat het voortbestaan van de schippersschool inderdaad ernstig in gevaar is. Er zal zeer binnenkort een aanzienlijke verbetering moeten intreden om te voorkomen, dat de school in 1954 niet zal worden opgeheven Verenigingsnieuws De vereniging „Dorpsbelang" te Goutum was in vergadering bijeen. Kassaldo be draagt 115 en van de afdeling „Volks tuintjes" is het kassaldo ƒ447.75. Tot be stuurslid werd gekozen P. Boersma. Het aanbrengen van verlichting bij de nieuwe brug acht men hoogst noodzakelijk, even als waarschuwingsborden bij het kruis punt (voorheen het Goutumer pypke"). Veefonds „De Blesse e. o.": herkozen G. Brouwer en A. Koning. Onderling Rundveefonds „Vrouwen parochie e. o.": aangesloten 53 leden met 249 runderen. Herkozen U. de Vries en A. Riemersma. „Blaast de Bazuin", Surhuisterveen: na delig saldo. Gekozen K. Oosterkamp en R. Steendam. „Patrimonium", Kollum: batig saldo. Her kozen A. Westra; gekozen H. Haisma. „De Laatste Eer", Suameer: 385 leden; batig saldo. Herkozen D. v. d. Duim. Er is 17 maal dienst gedaan. Evangelisatievereniging Jelsum: D. Poortman herkozen; batig saldo. ANLB, Oldeboorn: herkozen K. Veld en B. Wuring. Begrafenisvereniging Kimswerd: batig saldo; herkozen D. Douma. Er is 9 maal dienst gedaan. Boerenleenbank Oostermeer: herkozen P. B. de Jong en S. Y. de Vries. Bevredi gende resultaten in 1952. De begrafenisvereniging Stiens deed 33 maal dienst. Voor restauratie van de toren van de Ned. Herv. Kei-k is ƒ50 beschik baar gesteld. De begrafenisvereniging van Folsgare zal per jaar ƒ5 schenken aan de Ned. Oor- logsgravenverzorging. Er was een batig saldo van 670. Oranjever. „Nederland en Oranje*", Warns: batig saldo 93.31. Herkozen J. Bouma en J. P. Zeldenrust. Rederijkerskamer „Augustinus", Ap pelsga: batig saldo. Herkozen H. J. Kuik. Verkopingen Notaris T. Dantuma veilde te Drachten ten verzoeke van notaris De Vries te Akkrum: Burgerhuizinge met erf en steeg, staande en gelegen Zuiderbuuit no. 8 bij de Hoofdbrug, groot 87 ca. Bod ƒ17.026. Door notaris P. v. d. Maën werd te St. Jacobi Parochie geveild: Huis met hok. Oudebildtdijk 729 o.d. St. Jacob. Bod 678. Ten -overstaan van notaris mr. K. Bijl- sma werd te Tzummarum geveild: Hui- zinge bevattende twee woningen, nos. 112 en 113. met erf en grond op „De Vinke- polle", plm. groot 2 are 50 ca. Bod resp. 175 en 160. Notaris H. IJpma veilde te Harlingen: 1. Villa „Casa Cara" met erfpachtsrecht op de grond tot 2009. aan de Midlumerweg 35 "root 33.08 are. Bod 15.026. Erfpachts recht bod totaal ƒ300. 2. Pakhuis met grond Zoutsloot 19, groot 3.63 are. Bod 1872.' Door notaris T. Dantuma werd te Drachten geveild: 1. Arbeidershuizinge met erf en grond, Noorderdwarsvaart 217. Bod ƒ900. 2. Arbeidershuizinge (onbe woonbaar verklaard), met erf en grond op afbraak. Noorderdwarsvaart 98, groot 5.90 are Bod ƒ359. Ten overstaan van notaris J. G. Tam- mens werd te Noordwolde geveild: 1. Burgerwoonhuis met erf en tuingrond. Oosterstreek 45. groot 11.30 are. Bod 9277. 2. Perceel weiland ten Noorden van de Oostersitreek. groot 1.38.50 ha. Dit werd direct finaal verkocht aan de mede eigenaar S. G. de Vries te Noordwolde voor ƒ2827. De waarnemende notaris S. G. v. d. Hem veilde te Oosterlittens een woning no. 15, met erf en steeg, groot ongeveer 0.77 are. Bod 2676. Notaris J. Krol verkocht te Fcrwerd finaal: 1. Huizinge no. 33, ..Het Poorthuis", Kóper werd de heer G, Hogendijk te Wanswerd aan de Streek voor ƒ2300. 2. De huizinge bij de brug over de Ferwer- dervaart te Tergracht o.d. Wanswerd. Koper werd de heer E. Kuipers te Fer- werd voor 726. Ten overstaan van notaris E. Baarda werd te Franeker finaal verkocht: Bur gerhuizinge met tuin aan de Eise Eisinga- straat no. 6. Hoogste bod 7778. Dit pand is echter ingehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4