Van alle zijden wordt hulp voor getroffen gebieden aangeboden Meedogenloze strijd tussen mens en water op Putten Militaire hulp: eigenlijk geslaagde proefmobilisatie WEK DE GAL IN UW LEVER OP DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Van alle zyden stroomt de Hulp voor de getroffen gebieden in Zuid Holland. Zeeland en Brabant toe. Aanbiedingen komen uit alle delen van Het eigen land en uit Het buitenland. We geven Hier een bloemlezing uit de eerste spontane reacties. De aanbiedingen geven een beeld van de offer vaardigheid en de samenwerking in tijd van ïjood. Het „Nationaal Rampenfonds", Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575, deelde mee dat nog geen 24 uur nadat de inzameling van gelden ten bate van de slachtoffers was open gesteld al meer dan een half mllli- oen is binnengekomen. Voor hen, die goederen afstaan en dat geldt evenzeer voor de provinciale acties, geven ter zake kundigen de volgende aanwijzin gen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren kousen en sokken bij elkaar blijven, jas. broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen). Landbouw een millioen De georganiseerde landbouw en zuivelbereiding hebben 'n millioen gulden beschikbaar gesteld. Voor lopig komt deze bijdrage uit het zuivelfonds, dat door de rundvee houderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft alle leden van de Christelijke vakbeweging opge roepen tot hulpverlening en het geven van bijdragen. De apparatuur van het C.N.V.-fonds „Draagt Elkanders Las ten" komt ter beschikking voor de nationale inzameling. Het vacantieoord van de Chr. Vakbeweging te Putten en het conferentieoord van de Chr. Be drijfsgroepencentrale te Driebergen worden opengesteld voor geëvacu- eerden. Het Nederlands Bijbelgenootschap stelt bijbels beschikbaar. Het Leger des Heils heeft zijn gehele apparaat ter be schikking gesteld voor de inzamelingen en mobiele cantines naar geteisterde gebieden gestuurd. Unilever kwart millioen De Unilever heeft een kwart mil lioen geschonken, de Nederlandse Bioscoopbond en de stichting Bio- vacantie-oord 100.000. Vandaag draait het eerste film- nieuws van de ramp in de bios copen, van vandaag tot en met 12 Februari wordt in alle bioscopen gecollecteerd. De Nederlandse meelimporteurs heb ben hun bezit aan jutezakken 68000 stuks, ter beschikking gesteld. De Algemene Nederlandse Bouw Bedrijfsbond staat 10.000 af, de directie van de Hoogovens 50.000. Hengelo kan achthonderd kinderen herbergen, de gemeente Beverwijk evacué's en 250 stuks vee. De georganiseerde textiel- en confec- tieindustrie heeft gecoördineerd hulp aangeboden aan de regering. De Nederlandse Heidemij heeft een landelijke inzameling van zakken ge houden, die 150.000 stuks heeft opge bracht. De zakken worden per vliegtuig op Oud-Beierland en Walcheren afge worpen. De „Zweden-Amerikalijn" heeft een bedrag van 50.000 Zweedse kronen ge zonden aan burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de watersnood. (In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amerikalijn" gebouwd.) De Koninklijke N.Z.H.R.M. heeft twee reddingboten ter beschikking ge steld voor de hulpverlening. Onderdak Bij de Bond van Pensions, Rusthui zen en Kamerverhuurbedrijven zijn vele toezeggingen binnengekomen voor kamerruimte. Duizend bedden staan reeds ter beschikking. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. (25.000 gulden), de bij het N.V.V. aan gesloten bonden 75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank te Den Haag 50.000), de N.V. de Arbeiders pers 30.000), het partijbestuur van de Partij van de Arbeid 10.000), het hoofdbestuur van de V.A.R.A. 10.000), hebben in totaal een bedrag van 200.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. De Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, haar bonden en instellin gen, hebben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. De Algemene Nederlandse Pluimveeteeltvereniging te Utrecht zal van haar leden mede werking vragen om gedupeerde pluim veehouders weer van levend materiaal te voorzien. Tal van landen hebben hun mede leven met de getroffenen betuigd, Nederlandse kolonies in het buitenland hebben inzamelingen gehouden. Koninklijke hulp Gistermorgen is door de koningin een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin alsmede een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de Koninklijke stallen worden verzorgd. Prinses Beatrix heeft een nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag had gekregen, geschonken voor de hulp acties. Hengelo (Gld.) bood aan 750 kinde ren op te nemen. Grote bedrijven helpen Zaterdag 7 Februari zal in de mijnen twee uur extra worden ge werkt. Loon en opbrengst extra- productie voor getroffen gebieden. Philips bood 100.000 aan. Het personeel 25.000 man zal twee uur overwerken, dit bedrag wordt aangevuld door het bedTijf met de resultaten van het extra werk. Aku bood ook 100.000 aan, het personeel vier procent van het maandsalaris. Hoogovens 50.000 van bedrijf en personeel twee proernt van maandsalaris De Bata-fabrieken in Best werken Zaterdag een halve dag over. De D.A.F.-autofabrieken in Eindhoven gaan deze hele week iedere dag een uur overwerken. Het hulpcomité van de Weieldraad der Kerken te Genève heeft 6000 francs beschikbaar gesteld. Het Hilfswerk der Evangelische kerk te Essen zond 200 dekens. Amsterdam heeft Rotterdam 400 veldbedden gezonden voor Ahoy-hal. Een collecte op de Maandagbeurs te Rotterdam heeft 68.750 opgebracht. Vandaag vertrekt een Noors vlieg tuig naar ons land met een ton dekens. Frankrijk stuurt spoorweg-materieel. In Denemarken kunnen enkele honderden kinderen worden opgenomen. Zweden stuurt vijf ton kleding en een hoeveel heid voedsel. Duitsland wil werkkrachten, materia len en machines afstaan. Er zijn inza melingen in Wellington. Kaapstad en Londen. Zondag is vanwege het Centraal Bureau van Geref. diaconieën te Utrecht een circulaire uitgegaan aan alle Geref. kerken in Nederland, om a s. Zondag een collecte te houden voor de noodgebieden. Het Chr. Nationaal Vakverbond en de aangesloten organisaties stellen f 80.000 beschikbaar. Iemand, die onbe kend wenst te blijven, schonk 100.000. Zweed zit hoog en droog op de Vliehors Bunkers, vorige week nog in duin, liggen nu op strand Het 5000 ton metende Zweedse scbip „Virgo", dat in de rampnacht van Zaterdag op Zondag op de Vliehors werd geworpen, zal niet op eigen kracht vlot kunnen ko men. Het schip zit hoog op de Hors in de buurt van het reddinghuisje en het zal ge ruime tijd kunnen duren, eer het nog nieuwe schip het werd in 1946 gebouwd weer in zijn element is. Burgemeester Van den Bent is gisteren, vergezeld van de politie, aan boord geweest. Op het schip bevinden zich 28 koppen van vijf 5 zes nationaliteitten. Ook de berger Doeksen heeft een bezoek gebracht aan het schip. Men spreekt er van om een „bouwput" bij het schip te maken, waar het dan (te zijnei tijd) af kan glijden. De „Virgo", die leeg van Zweden op weg was naar Frans Ma rokko, heeft practisch geen schade geleden, er is slechts een olietank gescheurd. De tanklichter. die losgeslagen was van de Duitse sleepboot „Gunlosenfjord". is op de westpunt van de Vliehors gestrand en daar in tweeën gebroken. De zes runners waren tijdig gered door de reddingboot „Prins Hendrik" van het KNZHRM-station Den Helder. Het blijkt, dat de duinen van Vlieland gemiddeld over de gehele lengte gerekend een twaalf k vijftien meter zijn afgeslagen, lp sommige punten b.v. bij de Meeu- 'fenduinen (waar de drie doorbraken die- er en smaller zijn dan wij gisteren be- «ichttenA en bij het Posthuis is het duin verlies aanmerkelijk groter Bij het Post huis ligaen nu twee Duitse bunkers op het strandjwe een in puin, de ander in zijn ge heel gekanteld. De, beide betonnen ge vaarten stonden vorige week nog 35 meter in de duinen 1 ®®r" Naast schrijnend leed overal een ontroerende hulpvaardigheid (Van i onzer verslaggevers) Het Zuidhollandse eiland Voorne-Putten is slechts een klein gedeelte van het gebied van Nederland waarover zich sedert de nacht van Zaterdag op Zondag deze vreselijke ramp heeft voltrokken. De omvang van de ramp op Voorne-Putten zal waarschijnlijk klein zijn vergeleken met de catastrofe die Zeeland, Noordwest-Brabant en Goeree-Overflakkee trof. Maar ook daar, op i Voorne-Putten, heeft het water zich over de polders gestort, ook daar zijn mensen omgekomen, ook daar zijn honderden stuks vee verdronken, ook daar staan mensen aan de dijk, beroofd van al hun bezittingen. We hebben iets gezien en i meegemaakt van de strijd die de mensen hier in de nacht van Zondag op Maandag en Maandagmorgen tegen het water hebben geleverd. We hebben 'daar iets gezien van het leed, da*, een mens alleen maar tot zwijgen kan stemmen. Maar daar op Voorne-Putten waren ook de mannen en jongens die uren verbeten vochten tegen het water en die hun leven waagden om mensen te redden. Daar i was ook die wonderlijke hulpvaardigheid, die, naast al het leed, ieder mens die i er getuige van was, wel moest ontroeren. Alleen de herinnering hieraan geeft i de moed, iets te schrijven over wat hier gebeurde. Zondagavond laat lieten wij Rotter dam achter ons. Vóór ons la g in de na ent 'het polderland van IJsselmonde en VoornePutten. In de polder flikkerden overal lichten. In de richting Spijkenisse wierp een zoeklicht een brede lichtbun del over het land. Daar ergens vochten de mensen tegen het stijgende water. Op verschillende plaatsen op Voorne Putten hadden de dijken het Zondag be geven. Polder na polder stroomde nu onder water. We reden naar Spijkenisse over Pernis en Hoogvliet. Hoe dichter we bi) Spijke nisse kwamen hoe drukker het verkeer werd. Op de brug over de Oude Maas kwamen we in een lange colonne terecht van militaire auto's, auto's met vrij willigers. vee-auto's die vee gingen weghalen uit de polders die ontruimd moesten worden en vrachtauto's, geladen met zandzakken. Spijkenisse Hier stond een zoeklicht van de lucht doelartillerie opgesteld. De brede licht bundel viel over een opgespoten terrein. Op dit terrein stonden tientallen vracht auto's. Op de wagens en er naast en er tussen zwoegden bii het licht van de sohijnwerpers studenten. militairen, chauffeurs en burgers. Van Zondagmid dag vier uur af waren ze al bezig zak ken met zand te vullen. Nat en ver kleumd waren ze en doodmoe. Maar ze werkten door. De wagens moesten vol. En als ze vol waren kwamen er weer lege wagens het terrein oprijden. Zak na zak en wagen na wagen moest vol. En het gebeurde! De jongens wisten, dat het moest en dat van hun werk zo ont zaglijk veel afhing. Er was immers niets tegen het water te beginnen zon der zandzakken. Zij werkten door tot de volgende morgen zonder aflossing, meer dan zestien uur aaneen. Over al deze zwoegende figuren heen viel het licht van de schijnwerper op de molen van Spijkenisse. die zich helder en hoog af tekende togen de nachtelijke hemel. Voor Spijkenisse had er Zondag even gevaar gedreigd, maar de bewoners waren in het dorp gebleven en het ge vaar was nu voorlopig weer bezworen. Alleen enkele huizen en boerderijtjes aan de andere kant van de dijk waren De polderdijk begeeft het We reden verder in de richting Heen- vliet en sloegen daar af naar Abben- broek. Daar zaten we er opeens midden in. Zondag was de dijk bij Zuidland doorgebroken en in de loop van de dag waren de polders tussen Abbenbroek en Zuidland onder water gelopen. Het water was nu al tot voorbij Abbenbroek opgedrongen naar het Noorden in de rionting van Heenvliet. Het hele gebied tussen Zuidland en het Voornse Kanaal stond blank. Men probeerde nu, het water te keren achter de polderdijk tus sen Abbenbroek en Heenvliet. Achter deze djjk lagen nog twee polders, die Zondag al gedeeltelijk ontruimd waren. We gingen de bedreigde polderdijk op. Overal werkten koortsachtig groepjes mannen en jongens. Hier vochten men sen om het land te bewaren tegen het water, dat steeds hoger op kwam zet ten. Hier bestonden geen militairen, studenten, boeren en arbeiders meer; hier werden ze allemaal één in hun ver beten strijd. Hier bestond zelfs geen ver slaggever meer. De strijd was hopeloos. Het water was ■niet te keren, Er waren geen zandzakken genoeg en geen mensen genoeg. Sommi gen vulden de zakken met klei, maar wat baatte het? Het water begon over zakken vast te stampen, maar het water sleurde de zakken weg. En toen was cr geen houden meer aan. Eerst over een breedte van tien meter, toen over hon derd meter, steeds verder sloeg het water over de dijk en stroomde de pol der in. We moesten terug: de strijd was verloren. En nog steeds was het nacht. Nu en dan kwam de maan even achter de zwarte wolken vandaan en bescheen de watermassa's, die onheilspellend kwa men aanrollen en zich over de dijk stortten. Eindelijk werd het lichter. Toeh zagen we dat verschrikkelijke beeld voor ons: onafzienbare watervlakten, boer derijen en huizen diep in het water en boomtoppen die net boven het water uitstaken. En in sommige van die boer- EILAND PUTTEN: Het vee was gecon centreerd. op tiet marktplein en de be woners konden alleen met bootjes zich in veiligheid stellen. derijen en huizen zaten nog mensen en beesten We gingen terug naar Heenvliet. Daar kwamen steeds meer nieuwe colonnes aan: militairen, vrijwilligers met schop pen. die uren ver gereden waren op open vrachtwagens en vee-auto's, Langs de kant van de weg stonden opleggers met platboomde sohuiten er op geladen. Deze opleggers reden de dijk op tot waaraan het water was opgedrongen. De schuiten werden in het water gelaten en mannen gingen de troosteloze vlakte op om mensen te redden uit de boer derijen en huizen. De laatste djjk Men probeerde nu de law wie poiaer dijk voor Heenvliet te uenouaen Aile militairen, studenten en anctere vry- wimgers aie nu bij nonaeraeu aan kwamen werden naar aeze dy* gediri geerd. Colonnes vraentwagens inei zand zakken reden de dyk op en met man en macht werden de barricades opge worpen. Langs het Voornse Kanaal heerste dezeiiue toestand. Tussen net kanaal en de polders lag alleen de polderayjc nog droog. Men Hoogde deze op met zand zakken. Van de dyk af gingen bootjes het water op om mensen uit nun wonin gen te redden. Troosteloos was het beeld in dit ge bied. In de stukken land cue nog droog waren liep het vee. Overal langs de weg liep los vee. Toen wij langs de zelfde weg als waarlangs wij gekomen waren naar Heenvliet terug wilden rijden bleek dit niet meer mogelyk te zijn. Ook de laatste polderdijk voor Heenvliet had het begeven. Beide polders stonden nu blank en het water drong verder op naar het dorp. Heenvliet moest worden ont ruimd. In de straten van het dorp stonden de bussen en vrachtauto's klaar om ie vertrekken. In alieryi naaide men nog wat spullen uit de huizen vandaan. Het vee werd in kudden voor het water uit de hoge dijk opgejaagd en naar veiliger plaatsen gedreven. Veilig voor hoe lang? De eerste bussen met mensen reden Heenvliet uit. Het water stond reeds tot aan de rand van het dorp. Hoe wan hopig was dit beeld. Hier en daar lie pen vluchtelingen op de weg met enkele dingen die ze naaden kunnen redden op een handkar geladen. Aan de kant van de weg zat een jongen alleen met een jong varken, dat hy had toegedekt met een zak. Overal liep nog los vee. De stryd om Heenvliet was voorlopig verloren. Maar de mensen gaven het niet op. Uit de richting Spijkenisse kwamen lange colonne's vrachtwagens aanrijden, autobussen, militaire wagens met rub berboten, opleggers met reddingsloepen on vrachtauto s afgeladen met arbeiders, die opnieuw de strijd gingen aanbinden met het water. We reden terug naar Rotterdam en vandaar naar Friesland terug. Het was of we in een andere wereld kwamen. Alles wat we die nacht gezien hadden leek onwezenlijk hier. Het was alles als een bange droom De presiden tvan de Shell Chemical Coi-p., de heer J. Oostermeyer, legt eind Mei a.s. zijn functie neer. na gedurende 36 jaar in vele delen van de wereld vooraan staande functies bij de Koninklijke Shell te hebben vervuld. Hij was o.m. twintig jaar in China werkzaajn. Buitenland verleent militaire steun Men zou de militaire maat regelen kunnen beschouwen als een proefmobilisatie, die uitste kend geslaagd is, aldus de terri toriale bevelhebber, luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden. De betrokkenen hebben op de radio oproeper zeer snel gereageerd. Het vervoer heeft goed gewerkt. De troepen uit het Noorden van ons land zijn gedeeltelijk naar Amersfoort verplaatst, maar nog niet in het nood- gebied ingezet. In totaal zijn op het ogenblik 16.000 militairen ingezet voor hét hulpverleningswerk worden nog 20.000 man in reserve gehou den. Het personeel, dat is ingezet verleent hulp bij evacuatie en bij het dichten van dijken. De marine is op alle punten actief. Tal van sleepboten, vletten, communi- catievaartuigen en andere boten wer den naar het noodgebied gedirigeerd. Het ingeschakelde marinepersoneel is op het ogenblik 2000 man. Buitenlandse hulp Het aanbod van buitenlandse militaire hulp is in beginsel door de Nederlandse autoriteiten in- dank aanvaard. Daar hulpverle ning thans nog beperkt blijft tot redding en evacuatie, is de ge allieerde steun, welke hierbij kan worden verleend, direct aanvaard. Engelse steun zal worden verleend door luchtfotografen boven het getrof fen gebied, Amerikaanse steun door aanvoer en gebruik van reddingsmate- rieel. zoals ducks, helicopters, vlotten, rubberboten. vliegtuigen, verband middelen en waterzuiveringseenheden. Belgische eenheden nemen reeds sedert de aanvang van de watersnood daad werkelijk deel aan de reddingswerk- Amerikaanse communisten: naar Rusland of de gevangenis De dertien Amerikaanse communistische leiders, die veroordeeld zjjn wegens samenzwering om de Amerikaanse re gering op gewelddadige wijze omver te werpen, zijn voor de keus gesteld óf naar de Sovjet-Unie óf in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod om hun cliënten naar de Sovjet-Unie te laten vertrekken, zegt Reuter. Het voorstel werd gedaan door de fede rale rechter. Edwark Dimock. Drie der veroordeelde communisten zeiden op de vraag hoe zij over het voorstel dachten, dat zij de Verenigde Staten niet wilden verlaten. De advocaat van de verdediging, McTeman, zeide „zeer in de war en een weinig geschokt" te zijn door de vragen van de rechter over een dergelijk alterna tief. Vijf der beschuldigden zijn van Russi sche, twee van Poolse en een van Hongaar se geboorte. ■•itif l Af., \i/vi:rlêntie I Af./ EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende 'Advertentie I. Af./ U zult morgons „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gaJ in uw ingewanden doen etromen. anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardig. CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en «toel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletles zaamheden in Zeeuws-Vlaanderen. Om trent de verlening van steun door Canadese pantsereenheden is nog overleg gaande. Verder zijn er Britse en Franse aanbiedingen. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgi sche bemanningen is van Duitsland uit onderweg naa: de overstroomde gebie den in Nederland, aldus is door het Britse Rijnleger medegedeeld. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee 1 andingsvaartuigen en vier motorbarkassen die door Belgen zijn bemand. De 27ste Canadese infanterie-brigade te Hannover heeft Nederland aangebo den drie afdelingen genie te zenden. De Royal Air Force heeft door mid del van de Britse luchtmacht-attaché te Den Haag vijfhonderd man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling aangeboden. Radiotelefonisch net van hulpzenders Men heeft een radiotelefonisch net van hulpzenders ingericht, dat de ver binding onderhoudt met de plaatsen Hansweert. Zierikzee, Ellewoutsdijk, Kortgene, Kats en Rilland Bath. Zierikzee verzocht direct dringend na de totstandkoming van het contact om zaklantaarns, kaarsen en vaten voor drinkwater voor Noord-Beveland. De zenders van het net staan opgesteld op schepen, die in de omgeving van de eilanden ligplaats hebben gekozen. Engeland is bezorgd over deneutralisering van Formosa Britse functionarissen hebben reeds bij de Amerikaanse regering blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en politieke gevolgen van Eisenhowers be sluit tot de deneutraüsatie van Formosa. Naar verluidt zou van Britse zijde aan de Amerikanen te kennen zijn gegeven, dat de Britse regering een ongunstige politie ke terugslag van het besluit in de V. N. en in sommige Aziatische landen, zoals India, vreest. De Europese landen waren over Eisen howers besluit niet vat) tevoren geraad pleegd. De officiële woordvoerder van buitenlandse zaken zeide. dat dit niet hoef de. omdat deze zaak onder de verantwoor delijkheid van de Ver. Staten viel. (Advertentie l. M.) En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! rir.ntir i Af., Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Neder land massaal en gratis te laten kennis maken met deze unieke tanc pasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Sohoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvor mii>gen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heer lijke, nieuwe schoonheidszeep. en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken Het mag verstandig heten, zo spoedig moge lijk van dit aanbod gebruik te maken. de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3