Koningin Juliana bracht een bezoek aan het zwaar geteisterde 's Gravendeel Reddingspogingen op in allerijl aangevoerde platboomde vaartuigen Adopti ie Amerikaanse hulp Hartverscheurende taferelen in Rotterdamse Ahoy-hal Radiorede van dr. Drees Friese hulp-karavaan naar noodgebieden vertrokken DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana bracht Maandag met de sleepboot van de rijkspolitie ,,Jan Blanken" opnieuw een bezoek aan de rampgebieden. Zij nam 's morgens o.a. de overstromingen bij het zo zwaar geteisterde dorpje 's Gra vendeel, ten Zuiden van Dordrecht en de Hoekse Waard, in ogenschouw. De Koningin, die gekleed was in een bontmantel en zware leren laarzen droeg, maakte per voet een rondgang door het voor een groot deel onder water staande dorpje. Zij toonde veel medeleven met de bevolking en liet zich voorlichten over de hulp-acties in dit gebied. Het bezoek van de Koningin, die hartelijk door de nog aanwezige bevolking werd begroet, nam ongeveer anderhalf uur in beslag. Daarna begaf zij zich weer aan dek van de sleepboot om zich ook van de toestand in andere delen op de hoogte te laten stellen. ROTTERDAM, Maandagmorgen: steeds meer evacué's uit 's Gravendeel worden aangevoerd. Zij vertellen de afgrijselijk ste verhalen van doorstaan leed. Twee polderdijken waren opnieuw doorgebro ken en het aantal doden was tot 55 ge stegen. We besluiten daarom te proberen naar 's Gravendeel te komen. Hulpcolonne's rijden af en aan en met een daarvan kunnen we wel meerijden. „Maar u kunt onmogelijk mee terug", wordt ons ge zegd. „Terug is alle ruimte voor de geëvacueerden". We nemen het risico. En zo rijden we in de ochtendscheme ring in een gammel autobusje mee met een jeugdige enthousiaste Haagse hulp colonne. Het is druk op de weg. Mili taire vrachtwagens en Roode Kruis- auto's. Eindelijk staan we in een lange rij voor de pont over de Dordtsche Kil. Enkele uren terug nog een guur. grom mend monster. Nu staat er alleen maar harde golfslag. Pendel-dienst De pont vaart zonder ophouden heen en terug naar 's Gravendeel. Tussen bus sen met verkleumde evacué's staan kal veren, koeien en paarden. Los, vaak zonder koptouw. wordt het vee geëva cueerd. Wie aan de overkant van de Dordt sche Kil niets te maken heeft, wordt de toegang tot de pont ontzegd. Rijks politie en militaire politie met stenguns over de schouder houden streng toezicht. We maken de overtocht met een aantal militaire trucks, die rubber boten en vletten aanvoeren. Ook twee auto's met opleggers van Hal- bertsma's fabrieken te Grouw staan met een lading sloepen op de pont. Deze vaartuigen zijn aan de andere kant broodnodig om de in de onder- gestroomde polders wonende bevol king te redden Op de pont wordt onze aandacht ge vestigd op een sleepboot van de Rijks waterstaat. De koninklijke standaard is in top gehesen. Koningin Juliana brengt juist een bezoek aan 's Gravendeel, waar de watersnood tot dusverre de meeste slachtoffers heeft geëist. Vreselijk De toestand in 's Gravendeel is in één woord vreselijk. Zeker de helft der hui zen staat tot de eerste verdieping onder water en rondom het dorp staan de pol ders blank zover het oog reikt. Eén groot deinend meer dat klotst tegen boerderijen en schuren. Het water is overdekt met vlasafval, planken en palen, die hele velden tegen de dijken vormen. De verhalen, die we horen, zijn hartverscheurend. Velen hebben hier een familielid verloren. Een vrouw verloor op een dag haar drie kinderen, haar moeder, een zuster en twee broers Nog is het gevaar hier niet geweken. Velen zitten nog in hun huizen opge sloten. In het dorp zelf zien we in de hoofdstraat, die een kanaal is geworden, voor de ruiten van de bovenverdiepin gen gezichten. Militairen en particulie ren zijn in vletten en bootjes bezig hulp te bieden. Steeds meer platboomde vaar tuigen worden op trucks aangevoerd eu te water gelaten. Om de paar minuten worden de evacué's nu aan land gebracht. Het is een treurige aanblik. Moeders houden kleine kinderen in dekens gewikkeld tegen zich aangedrukt. Mannen hebben grote pakken beddegoed op de rug. Een enkele heeft een geldkistje in de hand. Men wordt in een rij opgesteld en per bus naar Rotterdam gebracht naar de Ahoy-hall. Mislukte redding Hoe uitgestrekt het rampgebied is, beseffen we eerst als we met een vier tal mariniers op een roeivlet mee mogen om een paar in de wijde polder wonende boerengezinnen op te halen. Het wordt een barre, lugubere tocht langs aquarium-achtige verlaten huizen en door overstroomde boomgaarden. Soms stoot de vlet op een paal of een hek en tollen we in het rond. Dan weel varen we langs lijken van koeien en varkens, die walgelijk opgezet rond dobberen. Eenmaal buiten de beschutting van het dorp speelt de felle wind de vlet parten. De mariniers peddelen en bomen alsof hun leven er van af hangt. Maar tegen deze golslag en deze wind, richt hand kracht niets uit. We dobberen nu willoos rond. Het vletje wordt nu weer eens tegen een huis of boerderij gesmakt, dan weer tegen bomen en telefoonpalen. Tenslotte worden we tegen een dijk gedrukt. Ge lukkig is het gat in deze dijk inmiddels al met zandzakken gedicht, zodat we tenminste lopende 's Gravendeel weer kunnen bereiken. De roeivlet wordt vastgesjord achter gelaten. Een motor- vlet zal straks proberen de boerengezin nen op te halen Ernstige brand Als we het dorp weer binnen komen, zien we de brandweer nog een brand nablussen. Een idioot gezicht in dat overstromingsgebied. Maar Zondagmor gen is hier een grote vlasopslagplaats door kortsluiting in brand geraakt. Door de orkaan sloegen de vlammen over naar de aan de andere kant van de vaart hoger gelegen woningen, die geen ge vaar liepen voor overstroming, maar thans door een andere catastrofe wer den bedreigd. Men heeft toen uren lang tot de hals toe in het water gestaan om deze huizen nat te spuiten om ze zo te behouden. Dat is gelukt, na büna twee dagen zwoegen.... We komen voorbij de lagere school, waar 600 personen op de bovenverdie ping dicht op elkaar gepakt hebben zit ten wachten tot het water zou zakken. De evacuatie van deze mensen was juist volbracht. En dan besluiten we maar dit onge lukkige dorp te verlaten. Overal is men nog bezig vee te redden. Enkele boeren zijn bezig een koe uit het slifc te trekken. Zij moeten na enkele^pren hun pogingen opgeven. Het ontzettende aantal slachtoffers onder het vee is weer met één ver meerderd Een onzer verslaggevers bezocht gisteren verschillende plaatsen in de rampgebieden van Zuid-Rolland en Zeeland. Bijna overal trof hij hetzelfde beeld van misère en leed, maar ook van spontane hulppogingen, zoals hij ze in 't verslag over het zo zeer geteis terde 's Gravendeel heeft beschreven. Jacht „Piet Hein" noodhospitaalsckip Op Koninklijk bevel wordt het Koninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot nood hospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende hospitaal naar de rampgebieden ver trekken. Arnhem heeft adoptie aangeboden aan de gemeente Vlissingen, Roosendaal Hoedekenskerke bij Terneuzen. Doetinchem adopteerde Middelharnis. Maarn adopteert Renesse, Oosterhout adopteert Walcheren. De burgemeester van Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Walcheren heeft verleend, heeft aan de burgemeester van Ritthem het volgen de telegram gestuurd„U kunt ons vra gen wat u wilt. Zaandam zal u helpen zoveel wij kunnen". De gemeente Almelo heeft Zierikzee geadopteerd. De gemeente Soest heeft Nieuw- en St. Joostland op Walcheren geadop teerd. Nieuw Leusden heeft Cadzand geadopteerd, Urk adopteerde Stellen dam. Er is pla-ts voor 250 vluchte lingen. Peize in Drente ontfermt zich over Abbenbroek. Misdadig In verschillende plaatsen zijn personen die misbruik maken van de rampzalige toestand, waarin anderen zich bevinden. Door middel van zelfgemaakte inteken lijsten met gefingeerde bedragen, col lecteren zij bij voorkeur 's avonds langs de huizen. Bonafide collectanten zijn in het be zit van een legitimatie-bewijs. Een millioen mensen in nood De Amerikaanse generaal Eddy heeft Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zorgen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, heli copters, zandzakken, zoeklichten, ver voermiddelen, walkie-talkies en hala- cone-tabletten. deze laatste om water te zuiveren. Hij zeide, dat hij reeds machtiging had gegeven, tot het zenden van zes helicop ters uit Duitsland. Deze belofte werd door hem gedaan, nadat hij een vlucht van een uur had ge maakt over het getroffen gebied in een Amerikaans luchtmachtvliegtuig, waarin gezeten waren de vijftien assistenten van de generaal onder wie generaal-majoor William H. Middlesward, hoofdkwartier- meester van het Europese bevel van het Amerikaanse leger. schout-bij-nacht Howard E. Orem, commandant Ameri kaanse marinestrijdkrachten in Duitsland en brigade-generaal Robert C. Gard, plaatsvervangend chef-staf operaties. In een onderhoud, daarna, waarbij minister Staf en staatssecretaris Kranen burg aanwezig waren, gaf dr. J. van Veen. hoofdingenieur rijkswaterstaat, een overzicht van de toestand. Hij deelde mee, dat er een millioen mensen in nood zijn. Het grootste deel van Zuid-west Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hij zei moeilijk te kunnen meedelen, hoe veel bressen er in de dijken waren geslagen, doch hij schat het aantal op 50 tot 80. Hij vervolgde, dat vele mensen zich nog in bomen ophouden en te apathisch zijn om gebruik te maken van door vliegtuigen ge dropte rubberboten. Generaal Eddy zeide tenslotte nog dat hij al het mogelijke zal doen om de nood te verlichten, dooh hij voegde hieraan toe, dat de omvang van de nood zo ont zettend is, dat hij nog niet kan zeggen, hoeveel hulp de Amerikaanse strijd krachten kunnen verlenen. Zulke tafereeltjes zijn op het ogenblik heel gewoon in de rampgebieden. Een soldaat neemt een oude boer, die zijn pantoffels aan de voeten heeft en zijn klompen in de handenop de rug, om hem in veiligheid te brengen. Film voor hulpactie De Cinetone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agency te Parijs de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytze Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van deze gebieden. Ontvangstcentrum van geëvacueerden i. Van een onzer verslaggevers) DE TOESTAND in de noodgebieden tart alle beschrijvingen. Hoe volledig, indringend en alarmerend de berichten en de foto's over de watersnood ook mogen zijn, na een tocht door een gedeelte van de rampgebieden blijkt dit alles niet meer dan een vale schim van de ontzettende werkelijkheid die hier een ieder naar de keel grijpt. Zoiets vermag geen enkele, hoe vaardige pen te beschrijven: deze hartverscheurende ellende, deze baaierd van leed en lijden, van smart en ontbering, van kommer en onherstelbaar verlies. wat er nu met hen zal gebeuren. Velen hebben familieleden verloren, de meesten hebben hun hele bezit door Interdepartementale commissie ingesteld Vandaag verklaring in Staten Generaal De minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond een radiorede gehou den. waarin hij o.m. zei: Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden om gekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabe staanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoe- velen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan, en wij weten nog niet bij benade ring, hoe groot de schade tenslotte zal Vredig kabbelde Maandagmiddag het water in de straten van 's Gravendeel. Een idyllisch beeld, zo op de foto ten- blijken te zijn. maar zeker is zij buiten gewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te teke nen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee oris volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wii van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Prachtig ook is de krachtdadige mede werking van vele organisaties. Over stelpend zijn de toezeggingen en aan biedingen van medewerking, die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de rege ring en het Nationale Rampenfonds, dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een inter departementale commissie inge steld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördi neert en het contact met het Ram penfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal hoopte dr. Drees nadere mededelingen te doen over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de financie ring van het herstel en de voor de giften te verlenen belastingfacilitei ten enz. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardig heid een beroep wordt gedaan, aldus dr. Drees. Buitenlandse deelneming en hulptoezegging Koningin Juliana heeft o.m. tele grammen ontvangen van koning Haakon van Noorwegen, Groot-her togin Charlotte van Luxemburg, president Vincent Auriol van Frankrijk en gouverneur Klaasesz van Suriname, de wnd. Hoge Com- issaris van Indonesia telegrafeerde dr. W. Drees. De consul-generaal van Italië heeft de deelneming van de Italiaanse regering overgebracht. Hij memoreerde de dank baarheid van Italië voor de Nederlandse hulp bij de overstroming van de Po- vlakte en verzekerde de bereidheid tot helpen. De gezanten van Venezuela. Peru, Columbia, Finland. Israel, Turkije en Denemarken hebben hun deelneming betuigd. De Duitse zaakgelastigde bracht de deelneming van de Bondsregering over en deelde mee, dat hulp onderweg is. Ook de ambassadeur van de Sovjet- Unie heeft uitdrukking gegeven aan het diepe medeleven van zijn regering met de ramp. die Nederland heeft getroffen, De nachtelijke tocht met de colonne vrachtwagens van de hulp-actie uit i Friesland bracht ons Zondagnacht 1 eerst in de Rotterdamse Ahoy-hallen. i De grootste van deze hypermoderne jhallen, waar anders zo dikwijls feest- I geruis weerklinkt, biedt taferelen van I de diepste menselijke misère. Hier is 1 namelijk het ontvangstcentrum voor de evacuees. Zuigelingen die eiiDarme- lijk krijsen en grijsaards die wezen loos op brancards voor zich uit liggen te staren. Een jongen uit het zo zwaar geteisterde dorpje 's Gravendeel zit stilletjes voor zich uit te huilen. Hij heeft zijn moeder en twee zusjes I voor zijn ogen door de kolkende. kokende watervloed zien meenemen l n verdrinken. Op een paar dekens ligt een versufte vrouw. Zij heeft uren, uren lang op een zoldertje op hulp staan wachten, terwijl het water haar tot de borst toe stond. Een Koningin Juliana neemt na haar bezoek aan 's Gravendeel afscheid van de bur gemeester. Mees wordt weer tijdelijk reddingbootschipper „Dorus Rijkers" naar rampgebied De Kon. N.Z.H.R.M. heeft besloten, moeder loopt radeloos in het rond de reserve-motorreddingboot, die tij- omdat haar dochtertje vermist wordt, delijk in Harlingen lag, naar de over- i Een man van 86 jaar wordt half be- stroomde gebieden te zenden. Het wusteloos binnen gedragen. Een oude commando is opgedragen aan oud- schipper Mees Toxopeus, die nu op Irnsumerzijl woont. Motordrijver is de oud-machinist Eelman uit Den Helder. De „Dorus Rijkers" is gisteravond uit Harlingen naar Rotterdam vertrokken. De Kon. N.Z.H.R.M. heeft bovendien de reservereddingboot „C.A. den Tex" (vroeger in Hindeloopen) en twee motorstrandreddingboten naar de rampgebieden gedirigeerd. boer verzorgt zijn invalide vrouw, die men drie kilometer lane op een hran- ^rd over een ondc^elonen polder dijkje heeft moeten dragen. Gelaten afwachten Achthonderd geëvacueerden zijn hier in de Ahoy-hal samengebracht. 'Ipnsen die stuk voor stuk door een ■.el van ellende en ontberingen zijn gegaan en die nu gelaten afwachten (Van een onzer verslaggevers). 'Alsof een eskader zware bommenwerpers startte, zoveel motorengeronk daverde van nacht om twee uur door de slapende straten van*Heerenveen. Niet minder dan 26 zware trucks en trailers uit vele delen van Friesland volgepropt met goederen voor de getroffen bevolking van Middelburg, begonnen hun reis naar het Zuiden. Een lange rij achterlich ten verdween in de donkere koude nacht Toen de laatste auto vertrokken was, waren de achterblijvers in dikke wolken benzine damp gehuld. De auto's, spontaan door de eigenaars beschikbaar gesteld rijden op het ogen blik, dat u dit leest in het wijde land van Vlaanderen. De tocht gaat via Arn hem, Tilburg, Breda. Antwerpen en Gent naar het dorpje Eede in Zeeuws- Vlaanderen, waar de goederen zullen worden overgeladen en verder naar Mid delburg getransporteerd. Deze goederen bestaan voor het grootste deel uit kleding. In de laadbak ken van de vee-auto's, waarin anders het geloei van koeien klinkt, liggen nu ,de truien en jumpers, de onderbroeken en sokken in grote stapels opgetast. Ook levensmiddelen zijn meegegeven. Een der chauffeurs zei: „Ik stie yn de laed- bak. en se smieten my omtrint dea mei spek!" De inzameling heeft plaats gevonden op initiatief van de sociale diensten in talrijke plaatsen in ons gewest. De rijksverkeersinspectie stelde de stoet samen, ook van rijkspolitie en wegen wacht heeft men medewerking. Politie mannen rijden voorop en een auto van de wegenwacht uit Groningen komt achteraan om technische euvels zo moge lijk op te lossen. Verder rijden in de karavaan mee zes militairen van de vliegbasis Leeuwarden, die hulp kunnen bieden als dat nodig is en een verpleeg ster uit Op9terland, die eens in het Zui den wil zien of ze daar kan helpen. De tocht is tot nu toe vlot verlopen, bij de brug in Zwolle raakte de karavaan uit elkaar, toen van een der auto's het water in de radiateur begon te komen. Bij „Woeste Hoeve", waar de chauffeurs als een sprinkhanenzwerm het café be stormden om koffie, was de optocht weer compleet. Om zeven uur arriveerde men in Arnhem en op het ogenblik gaat de stoet de kant van Nijmegen op. Wan neer de aankomst in Eede zal plaats vin den is nog niet bekend. Voorlopig vraagt iedereen zich in spanning af, of aan de grens de douane de nodige soepelheid zal betrachten. Men hoopt er het beste van. In Eede zal een Zeeuwse gids gereed staan, die de karavaan door het over stroomde gebied naar Middelburg zal loodsen. de golven zien wegslaan. De hulpverlening hier draait op volle toeren. Honderden bekers koffie, soep en melk worden met boterham men uitgereikt. Men krijgt voor zover nodig droge kleren en een paar dekens, waarmee men zich op een brancard ter ruste kan leggen. Achthonderd door het noodlot geslagen mensen liggen en zitten naast elkaar. Een groot slag veld lijkt deze Ahoy-hal zo. Dokters en verpleegsters bieden medische hulp. Een dominee gaat troostend rond en eer. meisje komt met een zuigflesje voor een baby van anderhalve maand aandragen. Maar terwijl de volwassenen vertwijfeld aan de toekomst den ken, klinken in deze zelfde roeze moezige hal heldere stemmen van kinderen. Zij schijnen het leed al weer vergeten en spelen onbe kommerd in een hoop zand en maken al weer ruzie. Belastingaf trek-giften De giften voor liefdadige instellin gen hier te lande ten algemene nutte mogen afgetrokken worden van de rijksinkomstenbelasting of ven- nootschapsbe!.\ ting, als de totale gift tenminste 100 in een jaar of 2 pet. van het zuiver inkomen be draagt. Ten hoogste mag 3 pet. aan zuiver inkomen afgetrokken worden. Voor de vennootschapsbelasting minimum 100 of 1 pet. van zuiver inkomen. Maximum 3 pet. Provinciaal bestuur vraagt naar omvang schade Het provinciaal bestuur heeft aan de burgemeesters van de Friese eilanden en van de Friese Waddenkust-gemeen- ten een telegram gericht met het ver-, zoek, zo spoedig mogelijk een globale opgave te mogen ontvangen van de schade, die de watervloeden aan de eigendommen van particulieren en overheid hebben aangebracht. Goederen naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis deelt mede, dat geen enkele zehding kleding, goederen enz. meer aan de Ahoyhallen bezorgd kan worden, het zij per trein, vrachtauto of welk ver voermiddel ook. Alles wat ingezameld is, dient te worden gezonden naar de intendance van het Nederlandse Roode Kruis. Fluwelenburgwal 19. 's-Graven- hage. (Advertentie I. M.) In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikc als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere De nutuur is niet te verbeteren K peper'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2