Vlucht voor het water .J Mei V E L P O N zie je er geen oarst van! ™»i Laatste nieuws watersnood 2 LEEUWARDER COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Wanhoop en vertwijfeling in getroffen en bedreigde gebieden (Van onze speciale verslaggever) Vluchtend ben ik Zondagnamiddag tegen het vallen van de avond terugge keerd van de Zuidhollandse Eilanden, vluchtend voor een dreigende over stroming. Ik reed in een eindeloze file personenauto's en autobussen, die be woners van Vborh'é eri Putten ih 'de richting van Rotterdam brachten. Onze tegenliggers waren vrachtauto's, die dienst konden doen bij het vervoer van zand naar bedreigde punten van de zeedijken, en drietonners vol soldaten, die schoppen bij zich hadden om daarmee Neerlands ergste vijand, het ^ater, te lijf te gaan. Vroeger op de dag waren wij het gebied binnengetrokken, waar volgvns radioberichten dijken moesten.zijn bezweken. Waar wij moesten zijn was niet duidelijk, want met tal van plaatsen was de telefonische verbinding verbroken. Op goed geluk kozen wij de weg naar de brug over de Oude Maas bij Spijkenisse. Reeds op het eiland IJselmcunde ontwaarden wij de eerste gevolgen van de tal loze overstromingen; eindeloze watervlakten met hier en daar een eenzame boerderij, reeds verlaten door de bewoners. De weg was hier en daar nauwe lijks berijdbaar, omdat zij reeds eenmaal onder water had gestaan. dat klaar stond om toe te snellen waar het maar nodig was. Niemand onttrok er zich aan. Sommigen stuurden vrou wen en kinderen naar veiliger oorden, maar zelf bleven zij op hun post. Toen ik Spijkenisse uitreed kwam daar de militaire colonne het dorp bin nen om de mensen van de polders te helpen. Terstond konden zij aan het werk gaan. Bij tientallen hadden vrachtautobestuurders met hun wagens zich reeds gemeld om het zand en de zakken te vervoeren. Binnen Brielle was alles rustig, maar alle poorten op een na gesloten. En die ene zou ook dicht gaan als het water hoger zou komen. En men zou zandzak ken stapelen tegen de dikke deuren om te verhinderen, dat het water zich de toegang tot de oude vestingstad, zou rameien. In het veerhuis aan de Brielse Maas buiten de wallen was het akelig stil. Even liep ik er heen om de ver kleumde handen te warmen en om het laatste nieuws te vernemen van de over kant, van Rozenburg, dat naar het heette, al ten dele overstroomd zou zijn. Maar och arme, wat wist men mü te vertellen? Die ochtend was de veer pont slechts een enkele keer overgesto- ken met aan boord een ziekenauto, waarin een man, die in levensgevaar verkeerde. Voor die ene passagier had de schipper een gevaarlijke oversteek gewaagd. Zijn sohip had 45 gr. slagzij gemaakt, zodat het weinig had gescheeld of de zieke was vastgebonden op zijn bran card verdronken. En zonder hulp van de wal af had hij niet kunnen meren. Nu lag de veerboot weer aan de overkant onder stoom, gereed om de gehele be volking van Rozenburg te evacuëren. Het was de enige mogelijkheid voor de Rozenburgers, want de veerboot naar Maassluis had het al opgegeven. De Nieuwe Waterweg was te wild. Deson danks stond er geen volk op de steiger aan de overkant. Niemand meldde zich om naar veiliger oorden gebracht te wor den. Welbewust ging het eiland een barre nacht tegemoet zonder huis en haard in de steek te laten. Spijkenise bleek nog bereikbaar, zij het met moeite. Op het gemeentehuis was alles in rep en roer. Arbeiders met schoppen in de hand kwamen zich mel den om mee te helpen, te keren wat nog te keren zou zijn. Waterstaatsmensen stonden over de kaarten gebogen, na gaande waar de dreiging het grootst moest zijn. Deburgemeester, aan de telefoon, was de wanhoop nabij. Hij trachtte verbinding te krijgen met het provinciaal bestuur en met de regering, want_zijn-gemeente was niet veilig meer. En hij had een groot tekort aan werk krachten. Dringend vroeg hij om hulp. Plotseling stond daar opeens de minis ter van Justitie, mr. L. A. Donker, in zijn werkkamer. Het bleek dat alle mi nisters die ochtend ijlings naar onder scheidene delen van de geteisterde en bedreigde gebieden waren vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. De heer Donker had de Eilanden voor zijn rekening genomen. Ik vroeg Z.Exc. naar zijn indrukken, maar het beeld, dat hij Had opgedaan, was nog te verward dan dat hij in staat was een overzicht te geven. iJJings .reed hij ver der. Een poging mijnerzijds om Zuidland en Simonshaven te bereiken moest stran den. Het was niet mogelijk meer. Vluch telingen uit Zuidland, zojuist aangeko men, deden dramatische verhalen over wat er zich afspeelde in het dorp, dat door het woeste geweld van het water was aangetast. De dijk van het Haring vliet was doorgebroken. En het water was zo snel gestegen, dat vele boerer. geen kans hadden gezien hun koeien in de stal los te snijden en de hoeve uit te drijven. Trouwens, als zij dat wel had den gekund zou het in veie gevallen toch niet hebben gebaat, want de beesten waren evenzeer overstuur als de men sen en wisten niet waarheen te vluch ten. Een enkele boer, die wel kans had gezien zijn zes koeien te redden, be sefte te laat, dat hij vergeten had zijn bejaarde vrouw in veiligheid te brengen In de enige dróge straat van het dorp stond hij droef te staren naar zijn hoeve.1 die tot aan het dak in het water stond. Daar moest zijn vrouw pog zijn. Dood of levend? Hij wist het niet -En als zij de hooizolder had. bereikt zou hij haar daar weg kunnen halen. Hij wist, dat over enige uren de bange nacht zou aan breken. Buiten de dijk zetten motor- vletten koers naar het dorp. maar het was de vraag wat die „konden uitrich ten, want rustig was het water allér- mirist, En in het dorp dreven de kada vers van reeds verdronken dieren, klonk het angstige geloei van koeien, die de kop nog boven water konden houden tot zij te vermoeid zouden worden om zich staande te kunnen houden in het koude, klotsende water. Ergens in de verte trachtten paarden zich zwemmend te redden en gillend stoven biggen naar rechts en naar links Dramatische verhalen Zo was het beeld van Zuid-Holland. In 's Gravendeel, verder naar het oosten, was het nog erger. Daar moesten al zeven mensen zijn omgekomen, vertelde men mij. Telkens weer kwamen er men sen aanrijden met nieuwe verhalen. Maar elk verhaal deed de vastberaden heid groter worden van al het manvolk. „Deneutralisatie" Formosa (Vervolg van pag, 1) Verder zal de Amerikaanse regering het investeren van Amerikaans kapi taal in het buitenland aanmoedigen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van pro ducten die voor de wederzijdse ver dediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concurrentie met de normalle vredespolitiek in de Ver enigde Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De president wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is dat de Sovjet- Unie over atoomwapenen beschikt. Als punten van de binnenlandse politiek noemde hij het in evenwicht brengen van de begroting, het ver minderen van de federale uitgaven en het zó spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de instelling van de. loon- en prijsbeheersing te vragen wanneer de huidige regeling op 30 April afloopt. De wet-Taft- Hartley zal in die zin worden ge amendeerd, dat de president het recht zal krijgen een staking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelin gen in de Verenigde Staten is geregeld, zeide de president dat. de bestaande wetgéving inzake' de toelating van vreemdelingen onrechtvaardigheden inhoudt. -N Hoop op behoud Ginds ligt de nieuwe dijk, zei de herbergier van het veerhuis. Zolang die het houdt houden wij het ook wel. Maar als die doorbreekt staat het water met een tqt hier. Hij wees met zijn hand ergens naar een vlek aan de spiegel van zijn buffet, waar de likeurflessen stonden. En toen ver telde hij. dat de dijk, waarvan hij sprak, al hier en daar kapot was, maar er was werkvolk naar toe om de gaten te dich ten. Tegen een uur of zes is het weer hoog water, zei hij laconiek. Ik ben be nieuwd hoe het dan gaat. Het is sinds 1894 niet zo erg geweest in deze hoek. Zo stond hij maar te vertellen tussen zijn flessen eri glazen, maar hij dacht er geen ogenblik aan toebereidselen te maken om te vertrekken. Zijn kinderen zaten rustig te spelen met de poes bij de roodgloeiende kolomkachel en moeder de vrouw had een handwerkje opgeno men. 'tls wel erg, zei zij. Meer niet. De Strandweg van Oostvoorne was stukgeslagen en het tramspoor, dat des zomers dienst doet om duizenden Rotter dammers naar het strand te vervoeren, verdween zo maar ergens in zee. Maar de duinen waren breed en hoog en onge rust was er niemand. Rockanje vertoonde hetzelfde bee d. De paden in de duinen liepen dood op een afgrond, zeewier hing in het prik keldraad, bomen waren geveld. Hier en daar waren arbeiders bezig vrachtauto's te vullen met duizand. Vluchtelingenstroom De weg naar Hellevoetsluis leidde over Nieuwenhoorn, waar de dorpsomroeper rondging, luide slaande op zijn bekken en verkondigende, dat vluchtelingen uit Zuidland verwacht konden worden. Men werd verzocht bedden in gereedheid te Zon en maan mede schuldig aan overstroming (Van onze weerkundige medewerker)1- De ramp van het afgelopen weekend is te wijten geweest, aan het. toevallig samentreffen van springtij met de or kaanachtige winden. De hoogte van het getij hangt af van buitenaardse in vloeden, n.l. van de aantrekkingskracht van son en maan. Doordat de maan soveel dichter bij ons land staat dan de son is de aantrekkende werking door de maan ruim tweemaal zo groot (verhouding 11 5). Op sommige tijd stippen werken zon en maan samen om het water op onze planeet, dat'' altijd nog een derde deel van de aan wezige oppervlakte beslaatomhoog te trekken. Speciaal is dit het geval enige tijd na nieuwe en volle maan. De laatste volle maan is voorgekomen in de nacht, van Donderdag op Vrijdag j.l. om 0.45_ juist tijdens het midden van de maans verduistering. Gedurende het weekend was de kans op springvloed dus zeer groot te achten. Hoewel de storm in belangrijke mate tot. het opzwepen van het water heeft bijgedragen, zou een paar dagen vroeger of later arriveren van de on heilsdepressie ongetwijfeld niet tot deze ramp hebben geleid. Op zich zelf beschouwd is de storm niet van een; abnormaal zwaar kaliber geweesten in vroegere jaren hebben hogere wind snelheden van dezelfde duur en uit dezelfde richting meermalen niet meer dan slechts lichte schade tengevolge Politie doet invallen in speelholen De Amersfoortse politie heeft een inval gedaan in een perceel te Amersfoort. De politie vermoedde al geruime tijd, dat daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Achttien spelers trof men aan de speel tafel in het huis aan. Zij werden allen in arrest gesteld. Ruim 500 gulden aan con tanten en veel spelmateriaal werden in beslag genomen. Een koopman, de bewoner van het perceel en een Hilversumer bleven in arrest. De Amsterdamse politie heeft Maandag nacht in een perceel aan de Sloestraat elf personen aangehouden wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in be waring gehouden. De overigen zijn na ver hoor op vrije voeten gesteld. brengen om hen een slaapstee te bieden'. Da's goed, zeide een vrouw handen- wringend, maar hoe lang zal het duren? Ginds, achter Nieuw Hellevoet, is de zee dijk al kapot. Men werkt er met man en macht om te voorkomen, dat het een doorbraak wordt, maar als dat niet lukt moeten wij zelf vluchten. En waarheen dan? De Groene Kruis-weg staat al onder water. „Dat was voor mij het sein om snel in de wagen te springen, die ons tot hier had gebracht, want de Groene Kruist weg was nog de enige open verbinding van Voorne en Putten met de brug van Spijkenisse. En die brug was de enige verbinding met de buitenwereld. Het water drong op, de springvloed van zes uur kon binnen het uur zijn hoogtepunt bereiken. Tal van dijken stonden op doorbreken. Sommige dorpen stonden al onder water, anderen verwachtten weldra hetzelfde lot te zullen ondergaan. En ik stond daar in het wijde polderland met de storm rondom mij en de zee aan alle kanten en de regen striemend in het gelaat. Wëg stoof de auto, weg uit dit barre oord. Tien minuten later maakte ik deel uit van die lange vluchtelingen stroom naar het vasteland, zich reppend voor het te laat zou zijn. Het .was er druk op de eenzame polderwegen als op de boulevards van Parijs, maar er heerste desondanks een beklemmende stilte, alsof de Dood elk ogenblik zijn zeis zou gaan zwaaien over deze oorden, die gedoemd schenen te zijn om ten onder te gaan. Misschien dringt het water ook hier verder op als in Zeeland en West Noordbrabant. Misschien ook gebeurt dat nog niet, maar dan zal dat te danken zijn aan het werk van de duizenden mannen van de eilanden zelf en van de soldaten van elders, die de nacht door bleven waken met de schop in de hand en de zandzakken naast zich en met de onwrikbare wil om hun land, hun have, hun goed, hun gezin te redden van de ondergang Tsjechische regering gereorganiseerd Drie ministers van hun" functie ontheven De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteravond medegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken, Siroky, de minister van voorlichting, Kopecky, en de minister van onder wijs, Nedjedly, van hun functies zijn ontheven. Siroky wordt als minister van buitenlandse zaken opgevolgd door Vaclav David. Het ministerie van voorlichting is opgeheven en het ministerie van onderwijs is gesplitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zodanig zullen zij, met premier Zapotocky en de andere vice-premiers, zitting hebben In een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staats- bureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft vice-premier. President Gottwald heeft voorts tot vice-premier benoemd: generaal Baci- lek, minister voor binnenlandse veilig heid, generaal Cepicka, minister van defensie, en de onderministers Antonin Nevotny en Jindrioh Uher. De reeds 'in functie zijnde vice-premiers blijven aan. Radio-Praag meldde verder dat het ontslag van Siroky deel uitmaakt van een uitgebreide wijziging in de Tsjechoslowaakse regering. Het nieuwe regeringspresidium zal „de regerings zaken behandelen in het tijdsverloop tussen de vergaderingen van de re gering en het zal de activiteit van de regeringsleden controleren". Volgens politieke waarnemers in Wenen kwam het ontslag van Siroky als minister van buitenlandse zaken onverwacht. Hij was, aldus meende :men, de man, die de voormalige minis ter van buitenlandse zaken. Clemehtis, ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, ;Dertinger, was Men herinnert er in Wenen aan dat ook Slansky, na van zijn functies te zijn ontheven, vice- premier werd voordat hij uiteindelijk •werd"gearresteerd en terechtgesteld. Voorts gelooft men volgens Reuter in Wenen, 'dat de vorming van de nieuwe ministeries is ingegeven door de dwingende noodzaak van meer actie teneinde het vijf-jarenplan op tijd vol tooid te krijgen en de productie van voedsel en kolen te vergroten. Foster Dulles en Stassen Vrijdag in Nederland De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Weder zijdse Veiligheid (M.S.A.), Harold E. Stassen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag 6 Febr. om kwart over tien op Schiphol. Weerbericht Weinig wind Verwachting van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Zwaar bewolkt, met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind. in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Tempera turen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. Waterstanden 3 Febr.: Bergumerdam 36 (,361. Leeu warden 35 (38), Nesserzijl 40 (44), Sneek 35 (32). Scharsterbrug 29 (27), Woudsend 31 (25). Gemiddeld 32.7 (30.4) Neerslag afgelopen etmaal: 2.1 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 3 Febr. 0.15-12.25 12.06 0.43-12.53 4 Febr 0.40-12.50 0.13-12,30 1,08-13-18 5 Febr, 1.05-13.20 0.43-13.06 1.33-13.48 Zon en maan 4 Febr. Zon op 8.16, onder 17.33 Maan op 23.58, onder 9.35 5 Febr. Zon op. 8.14, onder 17,35 Maan op onder 9.48 VJ Nationaal inkomen steeg half milliard XJit een berekening van het C.B.S. over het nationale inkomen in 1952 blijkt, dat liet nationaal product (tegen marktprij zen) in 1952 met f 450 millioen is toege nomen tot 20.150 min. Dit is een kleinere toeneming dan in' beide vorige jaren, toen het nationaal product ,met ca. 2 .milliard is gestegen. De productie in de bedrijven wordt ge schat op 15.530 min. tegen 15.210 min. in 1951. De productie van de overheid beliep 1520 min. 1480 min.) De netto inkomsten uit het buitenland be droegen 400 anln. 330 min.) Het nation, inkomen tegen factorkosten (de som van de beloningen der productie factoren) kan gesteld worden op 17.450 min. (ƒ17.020 min.) De indirectie be lasting minus subsidie beliep 2700 min. 2680 min.) Het saldo van schenkin gen en leningen van of aan het buiten land is ditmaal negatief voor een bedrag van 1800 min. (vorig jaar positief voor ƒ100 min.), zodat hét totaal der midde len, beschikbaar voor binnenlandse be stedingen, geschat kan worden op 18.350 min. 19.800 min.) De consumptie door verbruikers wordt geraamd op 13.650 min. 13.600 min.), de overheidsbestedingen op 3.470 min. 3.200 irjln.) De netto investering in de bedrijven wordt geschat op 19i30 mm. 2000 min), en de voorraadvorming en toeneming onder handen werk op 700 min. Negatief tegen ƒ1000 min. posi tief vorig jaar. Het reëel nationaal in komen per hoofd van de bevolking is [(basis 1948 is 100) berekend op 106, tegèn eveneens 106 in 1951 en 107 in 1950. Garnizoenscommandant van Makassar doodgeschoten Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant van Makassar, kapitein W, E. Sumati, in zijn huis dood geschoten door een vijftal onbekenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis bin nengingen en drie vuurstoten uit automa tische wapens gaven. De luitenant Muta- lessy, die zich in huis bevond, werd even eens gedood. Werkman voor besteller De landelijke conferentie van bestellend personeel op arbeidsovereenkomst in dienst van het Staatsbedrijf der PTT in Den Haag heeft zich ernstig beraden over de rechtspositie van genoemde groep. De aanleiding hiertoe is gelegen in het feit, dat het tot de onmogelijkheden gaat be horen na enige jaren, dienst als hulp besteller op arbeidsovereenkomst een aan stelling als besteller te verkrijgen. Op vele plaatsen in het PTT-bedrijf worden de geoefende werklieden tewerkgesteld. Zij 'nemen dan de plaats in voor hoger geclas sificeerd personeel. „Schaduwregeringen" der nationalisten in China Van Chinees-nationalistische zijde ver luidt vplgens Reuter, dat Tsjang Kai Sjek voornemens is „schaduwregeringen" op te richten voor drie provincies op' het vaste land van China, namelijk voor Joéftnan, Foekien en Tsjekiarig. Deze provincies zijn gekozen omdat, nationalistischs- 'güérilla- strijdkrachteh deze reeds' voor een deel in haar macht hebben, zo wordt althans be weerd. Rusland wil nu praten over de wederzijdse handel Nadat de Sovjet-Unie op vroegere voor stellen niet had geantwoord .heeft zij thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa, welke op 25 Februari a.s. te Genève zal worden gehouden, zo werd Zaterdag te Genève vernomen. Verwacht wordt, dat andere Oost-Europese landen het voorbeeld van de Sovjet-Unie zullen volgen. Kort nieuws uit het buitenland Bij het station Heutingóheim in Noord-Württemberg, West-Duiïsland, zijn gisteravond twee personentreinen tegen elkaar gelopen. Voor zover bekend zijn er zestien zwaar.en talrijke lichtgewonden. Egypte heeft Engeland verzocht zijn secretaris voor voorlichtingszaken aan de ambassade te Caïro terug te roepen. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen 23 November van dit jaar hun reis door het gemenebest be ginnen. (Advertentie 1. M.) 200 JAAR GELEDEN BYZONDERHEDEN "Eenige Boeren arbeidéndé aan 't land te Douai in Waalsch Vlaanderen, heb ben verschelde Aarde Potten gevon den in dewelke meer als vier duizend van de oudste munt waren: meest alle zonder -inschriptie: maar verscheide zyn zeer waarschynlyk van Aur. Vale rius, Gallienus, C Aur. Maximïlianus. en van Constantmus de Grote. Leeuwarder Saturdagse Courant, - 3 February 1753. Pr noon karri uan I 20 goed ujmi velpoh £cudia'ó GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST „Hij kan een reden ervoor gehad heb ben". bracht Louisa, die haar voort vluchtige geliefde trachtte -te verdedi gen. schuohter in het midden. „Zeg nu niet. dat hij geen enkel goed woord meer waard is of dat jij hem nooit hebt ver trouwd. Indertijd mocht je hem heel graag: dat weet je opperbest". „Natuurlijk. Maar...." „Maar wat?" „O, niets bijzonders! Ik geloof niet, dat we hem ooit zullen terugzien, dus waarom zouden we over hem praten? We staan nu voor de vraag, wie van ons werkmeisje en wie binnenmeisje zal worden. Heb jij enige voorkeur?" Met een ruk keerden Louisa's gedach ten tot het heden of juister de aller naaste toekomst terug. „Waarom moeten we naar die juf frouw Brinegar?" vroeg ze met een hul peloos gebaar. „Waarom wil je. dat we ons gaan opbergen aan de kust van Cornwallis. mijlen van de bewoonde wereld? Dat lijkt toch helemaal niets voor jou. Buiten verveel je je altijd, je hebt geen ogenblik rust en je kunt me niet wijsmaken, dat je huishoudelijk werk prettig vindt. Zeg maar op: waar schuilt voor jou de attractie?" „Die lieve Lou!" riep Mandy, terwijl ze haar fijn. keurig recht neusje rim pelde. „Je laat je ook geen knollen voor citroenen verkopen. Misschien ben je wat minder vlug van begrip dan onder getekende. maar ten slotte kom je er wel achter! Het addertje was. zoals ik zei, *t volkomen isolement, maar de attractie kan eveneens in twee woorden worden geschetst....: Torre Steger". „Wat is dat in 's hemelsnaam?" „'t Is een „hij", niet een „het": Meneer Torre Steger". „Een man dus? Maar. Mandy!" „Doe niet zo mal! Geen man, zoals jij 't bedoelt. Je gelooft toch niet. dat ik in mannen belang stel?" Amanda wierp minachtend haar zijde-achtig bruine lokken achterover. „Nota bene, een man!" „Als hij een „meneer" is. moet hij ook een man zijn", merkte Louisa lusteloos op. „Lieve help. wat weet dat kind toch weinig! Lees jij dan alleen maar recep ten voor de keuken en huishoudelijke raadgevingen?" vroeg Mandy mede lijdend. „Torre Steger is de leider en feitelijk de eigenaar van de „Cosmo- Suiper-Steger-Productïons"." „O ja?" vroeg Louisa verbijsterd en toen de betekenis van Mandy's woorden tot haar doordrong, herhaalde ze die vraag, maar op andere toon: ..Maar Mandy, je droomt nu toch zeker niet meer van een' loopbaan als filmster?" „Wat een eigenaardige vraag!" riep Mandy. terwijl ze haar flinke, blanke handjes opeen drukte en Louisa uit dagend aankeek. ..Ik weet immers altijd wat ik wil en heb je al jaren geleden verteld, dat ik er mijn zinnen op had gezet, aan de film te gaan! Waarom zou ik van olan zijn veranderd?" ...Te bent nu zeventien. „En wat zou dat? Denk je soms. dat het maar een kinderdroom was. waaraan, ik nu ontgroeid moest zijn? Je weet wel beter, nietwaar?" „Ik Weet. dat je altijd actrice wilde worden, maar dacht, dat je er de onmo gelijkheid van had ïneezien. Misschien had ie als vader was blüven leven, naar c-faaf bet er bnnp1r>o« voor. Je hebt geen opleiding of ervaring". „Dat weet ik heel goed", hernam Mandy knorrig. „Het zou tijd ver knoeien zijn, nu om werk voor de film te gaan bedelen, In dat geval zou ik jarenlang rondom de studio's kunnen zwerven en nooit iets meer bereiken dar. misschien een figurantenrolletje, als ze een menigte willen verfilmen". „En dus. „Maar daarom heb jk juist dit plan netje uitgedacht. De enige weg om mijn doel te bereiken is het aankweken van relaties: ik moet wat je noemt een krui wagen hebben. Welnu, als een beroemd productieleider me opmerkt en ziet, dac er wat goeds in me steekt, zal hij de rest wel doen". „Ja, maar denkt niet elk door de film bezeten meisje er zo over en probeert ze het ook niet?" „Zeker en sommigen zullen succes hebben, terwijl anderen falen". „En heb je reden om aan te nemen, dat jij succes zult hebben?" „Natuurlijk, want ik wil slagen. Ik heb mijn weg naar het, succes zorgvuldig uit gestippeld. en die weg is, geloof het gerust, heus niet lang", Louisa zuchtte even. Ze wist uit onder vinding. dat Mandy's invallen, hoe dwaas en roekeloos ze ook mochten schijnen, doorgaans een motief, dat Mandy zeif als volkomen logisch en deugdelijk be schouwde, tof grondslag hadden. Zij. Louisa, die haar zuster kende, had moe ten beseffen, dat Mandy haar ambities niet zo klakkeloos had laten varen. Haar zelfvertrouwen wekte eensdeels Louisa's medelijden op, anderzijds haar jaloezie, terwijl ze zich afvroeg, of het jongere zusje inderdaad over de nodige capaci teiten voor-een toekomstige film-actrice beschikte. O, het leed geen twijfel of Amanda had aanleg voor toneelspelen Bij schoolvoorstellingen had ze altijd de hoofdrol vervuld en haar vriendenkring had haar reeds vroeg als een „geboren toneelspeelster" betiteld, maar ze was nooit voor een meer kritisch gestemd publiek opgetreden, had haar talenten ook nimmer met die van beroepsartisten kunnen meten. Aan vastberadenheid en wilskracht ontbrak het haar niet, hard werken schrikte haar niet af en ontmoe diging was haar vreemd. Mandy be schikte over een uitstekende spreekstem; sterk, hélder en buigzaam. Jammer genoeg zat Amanda's kleine gestalte haar voor een loopbaan' bij toneel of film enigszins in de weg. Ook was ze zo lichtgebouwd, dat ze nóg kïei7 ner leek dan ze inderdaad was. Haar uiterlijk had niets opvallends, maar 'och, als men haar bleek, langwerpig ge zichtje nader bekeek, moest, mep wel tot de conclusie komen, dat ze bijna mooi kon worden genoemd. Ze had fijnbesne- den en prachtig evenredige gelaatstrek ken, waaraan wat meer kleur nog gro tere lieflijkheid had 'kunnen bijzetten. Haar zijdeachtige haren, waren helaas doodgewoon muiskleurig,- haar huid was een tikje aan de vale kant, terwijl haar boogvormige wenkbrauwen vrij wat lichter waren dan de grote donkere ogen. Alles .bij elkaar moest Louisa wel tot de slotsom komen, dat noch Mandy nóch zijzelf opder een bepaalde „rubriek" konden worden gerangschikt! 't Scheen: wel. of de natuur geaarzeld had tussen indeling bij de blondines ófde. brunettes. Beiden hadden donkere ogen. maar hun' haar was noch blond noch bruin en hun huid bepaald licht te noemen. Een en ander had tengevolge, dat oppervlakkige opmerkèrs de aantrekkelijkheden der gezusters,met name hun. toch werke lijk knappe gezichtjes, maar al te snel over 't. hoofd zagen. „Welnu?" vroeg Mandy uitdagend, „kun je me op mijn weg naar succes in filmland niet volgen?" „Neen en 'zeg nu eens eerlijk, Mandy, geloof je heus, dat je genoeg in 't oog zult. vallen?" „Dat zal ik, wacht maar", verzekerde Mandy raadselachtig. (Wordt vervolgd'). Beurs van Amsterdam 3—3% Ned. '47 O 3 Dollarlening '47 O 3 Grootboek '46 O 33% A'dam '47 O A. K. U. A Van Berkel A Calvé Delft C.v.A. Fokker A Ned. Ford A Ned. Kabel A Philips g.b.v_A. Unilever C.v.A. Ned. Gist- en Spir. A Stokvis 500/1000 A Kon. Petr. Mij. A Amsterd. Rubber A Deli Bat Rubber A HolL Am. Lijn A Kon. Ned. Stoomb. A Kon. Paketvaart A Rotterd. Lloyd A Scheepv. Unie A St. My. NederL A H. V. A. A Javasche Cult. Mri. A Deli Bat Mij. A Deli Mij. A Senembab Mij. A Aniem A Amst Ballast Mij. A Deli Spoor A Walvisvaart A Pennsylv. C.v.A. Anaconda C.v.A. Beth. Steel C.v.A. Rep. Steel C.v.A. Shell Union C.vjL Meelfabr. Ned. Bakkerij C.v.A. Slot Slot 30 Jan. 2 Febr. 9413/J« 947/g 947/4 941/4 9413/IS 95 97 163% 1655/9 101 119 119 107 1/Q 188 107% •211 209 1621/g 161% 1823/8 200 124 1243/,, 317 314% 861/j 871/j 98% 1091/a 136% 137 1381/4 1181/, 1201/4 126% 126% 1273/4 1291/8 145 95 961/4 45% 44 1097/a 112 791/9 81% 73% 703/4 69% 107% 109% 40 391/4 76% 241/a 433% 4312% 56% 56% 478/g 471/a €87/8 2031/3 201 Een woordvoerder van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Ver enigde Staten in principe welwillend «zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstelwerkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebie den. De president der Verenigde Staten, Eisenhower, heeft in een telegram aan koningin Juliana zijn deelneming be tuigd. Stavenisse evacueert. Uit Bruinisse worden 2300 mensen geëvacueerd. Van alle zijden varen schepen naar de nood- gebieden. Uit de lucht wordt veel hulp verleend. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid adviseert: alle werkne mers staan tenminste een uur loon af, welk bedrag door de werkgevers met een. gelijk bedrag wordt ver hoogd. Verder wordt aanbevolen in alle bedrijven acht uren overwerk te maken. Koningin Juliana is vanmorgen half- tien per vliegtuig vertrokken naar de overgestroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zal zij op een vlieg veld in Noord-Brabant landen, waarna .zij de. geteisterde gebieden.in deze pro vincie zal bezoeken. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw, schatte de totale schade, die de stormramp heeft toegebracht aan vee en gewassen op enige honderden milliocnen guldens. Van de tyd, dat het zilte water op de landerijen zal blijven staan, hangt het af of de schade nog zal meevallen. Duits scheepje bij Makkum op Waardgronden gestrand Gistermiddag omstreeks drie uur is tijdens het stormachtige weer de met schroot geladen Duitse coaster „Doro thea Sintering", kapitein H. Simering, afkomstig van Hamburg, op het IJsel- meer, drie kilometer ten westen van Maikkum op de waardgronden gelopen. Het 400 ton metende schip liep op een wrak en strandde. Het is tengevolge van de branding enigszins' lek gestoten en wordt met pompen droog gehouden. Daar het vaartuig op ongeveer 1.60 meter water vast zit, bestaat geen gevaar voor het sohip. De bemanning is aan boord gebleven, De lading wordt mo menteel door de fa. Tuinman uit Harlin- gen gelost en de sleepboot van de fa. Bergsma van Harlingen probeert het sohip vlot te slepen. Ostende zwaar getroffen In België hebben soldaten tot een gezamenlijke sterkte van een divisie de strijd met het water aangebondeh. Bijna alle .brandweren uit het land zijn naar de kust gezonden, tezamen met 30 ambulances van de burgerlijke ver dediging. Een functionaris van het gemeente bestuur van Ostende verklaarde, dat zijn stad het zwaarst van. alle Belgische badplaatsen is getroffen. Tweederde van de stad heeft grötë .schade geleden. Het getroffen gebied is precies het zelfde als het deel, dat in de oorlog door bombardementen werd verwoest. Functionarissen van het Belgische ministerie van openbare werken raam den gisteren, dat de Belgische bad plaatsen een schade van ruim 200 millioen franc hebben opgelopen. Britse vissers hadden het zwaar te verduren In de Britse vissershaven wacht men nog altijd op nieuws van meer dan 230 schepen, die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissers vaartuigen zijn er gisteren 'in geslaagd de' haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de bemanning waren gewond. Tien schepen zijn te North Shields aan de Noordoostkust aange komen. Alle schepen hadden averij opgelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust, zijn be houden teruggekeerd. Bijna ai deze schepen hadden hüin masten en reddingsboten verloren'. Diefstal in hol van de leeuw Bij de Amsterdamse politie is aan gifte gedaan van diefstal van 22 kg lood bij de verbouwing van.het paleis van Justitie te Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2