LEEUWARDER COURANT Toestand op vele plaatsen nog zeer critiek WÈË&Ê Goeree, Halsteren en Zierikzee meest bedreigde punten - De koningin in noodgebied Koopvaardijvloot groeit Europ. Defensie Gemeenschap moet diep en wijd ingrijpen Regering vraagt speciale voorzieningen Deneutralisatie" van Formosa 202e Jaargang Dinsdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend S.30—17 uur, Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344 BIJKANTOOR Sneek. Kleinzand 37. Telefoon 2020 Sinds 3 Februari 1953 No. 28 i|rv»f OPIAP VAN FR/f y, A K,n A b o n n e m e n t s p r Ij s44 ct. p. w., 1.85 p. m., f5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25. 24. 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500, 1000, 3000, 6000, 1752 s iO-OOO, 50,000 en 100.000 mm; éditietarief: buiten Leeuwarden 14en 13—liet., - Leeuwarden 18 en 17—15 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 15 cent. Brieven onder no. 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit 10 pag. Het aantal slachtoffers dat tengevolge van de watersnood te betreuren is stijgt van uur tot uur. Vanmorgen ontvingen wij berich ten dat het aantal al boven de 900 zou liggen. Op Tholen schijnt een enorme ramp te hebben plaatsgevonden. Uit Stavenisse worden pl.m. 200 docïLn gemeld, op Goeree- Overflakkee zouden 180 slachtoffers te betreuren zijn. Op vele plaatsen is de toestand nog uiterst critiek. De toestand op Goeree-Over- flakkee is nog steeds uiterst cri tiek. In Stellendam, waar gister avond nog steeds mensen in bomen zaten, zouden reeds zeven tig doden te betreuren zijn. In Oude Tonge zou men nog 180 doden in een schuur hebben gevonden. De toestand in Middelharnis was nog critiek. De plaats is geadopteerd door Doetinchem en nog gisteravond ging er een colonne met helpers, materiaal en goederen op weg. Er zijn verscheidene rubberboten uitgeworpen door vliegtuigen. Ook op Schouwen zijn vele boten uitgeworpen, maar ze dreven door de sterke stroom af. Alleen amphibie- voertuigen kunnen in deze omgeving iets uitrichten. In Halsteren waren gisteren reeds dertien doden geborgen. Er worden nog ruim zestig personen vermist. In Halsteren zijn 400 stuks rundvee, 165 varkens, 100 paarden en 1500 kip pen omgekomen. Op de Zuid-Hollandse eilanden wachtte men op de hulp van de van Britse zijde toegezegde helicopters, die gistermiddag op Gilze Rijen zijn aan gekomen. Bij het Goesse Sas zijn zeven lijken aangespoeld, vermoedelijk van Schouwen afkomstig. Walcheren blijkt nog grotendeels droog te liggen, de Noord-Westkant heeft veel van het water te lijden ge had. De duinen bij Domburg zijn sterk afgeknaagd. Kortgené en Oostkerke op Noord en Zuid-Beveland staan onder water, Goes is droog. Op Schouwen-Duiveland zeer veel overstroomde gebieden, vooral rondom Zierikzee. In Zeeuws-Vlaanderen schijnt men de toestand grotendeels meester te zijn. Een kwart van de bevolking van Terneuzen leeft nog in het water. Twee Belgische compagnieën bieden hier hulp. Zierikzee in nood Gisteravond tegen acht uur vroeg Zierikzee radio-telefonisch assistentie voor het dorpje Brou wershaven, waar het water zeer snel kwam opzetten. Men vroeg dringend vliegtuighulp. Na een oproep vertrokken direct zes motorkotters met kleding, dekking en voedsel om omstreeks vier uur vannacht te arriveren. De dropping van rubberboten mis lukte. De toestand werd iedere minuut critieker. Er zouden bij Zierikzee al 19 doden zijn. Uit Urk vertrokken 25 kotters en een sleepboot naar Zierikzee. De Dordtse Biesbos is gister onder gelopen. Toestand meester Van Texel is gemeld dat er twee doden afin en een aantal vermisten. De zee is rustiger en het water slaat lager. Het vee is grotendeels gered. Dordrecht en Dubbeldam hebben genoeg hulp. Men is de toestand meester. Numansdorp 67 doden Alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood bevonden, heeft men gisteren kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente.is geste gen tot 67. Koningin Juliana verliet gister morgen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft zij zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's Gravendeel, waar de koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemees ter, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar zij zich onderhield met vele evacué's. In Middelharnas, het volgende doel, waadde de koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. De koningin had de bedoeling verder te varen naar Stellen dam, maar moest door tijdgebrek daar van afzien. De koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feijenoord- stad'ion en de Ahoy'-hallen bezocht. In de Ahoy'-hallen sprak zij o. a. met vluchtelingen van Schouwen en Duive- land. Om negen uur 's avonds kwam zij op Soestdijk terug. Prinses Willielmina in Kloosterzande Gistermorgen heeft prinses Wilhelnnna onverwachts een bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getrolfeu plaatsje Kloosterzande. waar negen perso nen het leven lieten in de vloedgolf. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen prinses Wilhelmina, nadat het ge meentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelneming van koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, van wie vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood von den in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met. het 80-jarig echtpaar Van Huffel 'uit Baalhoek, dat! op de dag, dat het zijn gouden bruiloft dacht te kun nen vieren door het water uit zijn haard stede werd verdreven. Nadat prinses Wil helmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid- Beveland overstaken. EILAND SCHOUWEN: Luchtfotoge maakt boven het eiland Schouwen. Slechts de daken van de huizen steken uit boven het wateroppervlak. Nato-strijdkrachten voor de defensie van Jutland Per 1 Januari 1953 bestond de Neder landse koopvaardijvloot uit 1288 schepen, metende 3.233.569 brt. tegen 1221 schepen met 3.142.575 brt. per 1 Januari 1952. Het aantal stoomschepen is met twaalf ver minderd tot 260. De tonnage van deze schepen kwam van 1.507.191 brt. per 1 Januari 1952 op 1.496.549 brt. per 1 Januari 1953. Het aantal motorschepen nam in 1952 met 80 toe tot 978. De tonnage vermeerdere met 102.000 brt. tot 1.730.861. Het aantal overige schepen bedroeg 50 stuks met 6.159 brt. Landbouwvoorlichtingsraad ingesteld De minister van Landbouw, V. en V. heeft ingesteld een landelijke landbouw- voorlichtingsraad, waarin overleg gepleegd zal worden betreffende de landbouwvoor lichting in dé ruimste zin. In deze raad is benoemd; als lid, tevens voorzitter: ir. A. W. van de Plassche. directeur-generaal van de Landbouw. Kiesstelsel komt in onderzoek Bij K.B. is ingesteld een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen: a. over de vraag of en, zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wijzi-- ging van het Nederlandse kiesstelsel en b. over de vraag of en zo ja, in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. Voor zitter is mr. G. G. C. J. M. Teulings, oud minister van Binnenlandse Zaken. Bijna 1000 doden Het totaal aantal slacht offers van de watersnood is volgens de laatste be richten gestegen tot 991. De regering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het wetsont werp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende ver drag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap. De regering zegt hiervan: Diep en wijd zal dé gemeenschap moeten in grijpen en haar werking spreiden in het; bestaan der volkeren die zij verbindt. Economisch door de materieelvoor- ziening die zij te verzorgen en de bezol digingen die zij uit te keren heeft, financieel door de grootte van het deel de- rationale inkomsten, dat zij moet i en en op het terrein der menselijke betrokk.ngen ooor het samenbrengen van duizendtallen verschillend van nati onaliteit. Zij zal bij het bevorderen van eenheid de verscheidenheid, die zij ont moet, niet uit het oog mogen verliezen, zich van de perken van haar ruime arbeidsveld dienen bewust te blijven en geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway, heeft de Deense minister van buitenlandse zaken, Kraft, beloofd de mogelijkheid van het zenden van extra- landstrijdkrachten van de Nato ter versterking van de verdedi- ging van het schiereiland Jutland, te zul- de- nationale inkomsten, dat zij moet len overwegen, meldt Reuter. i an en on het terrein der menselijke Kraft heeft na een tweede onderhoud met Ridgway Zaterdag verklaard een „zeer gunstige indruk te hebben van de hou ding van de opperbevelhebber tegenover de verdediging van de noordelijke flank van West-Europa, die hij van vitaal belang acht". Eisenhower kondigt opzegging van geheime clausules van Yalta aan President Eisenhower heeft zijn eerste „state of the union"-boodschap tot Ret Congres gericht. De leden van de beide Huizen brachten hem staande een ovatie toen hij binnentrad en applaudisseerden vele malen tijdens zijn rede. Ook bij-zijn vertrek werd hem weer een ovatie gebracht. Er waren uitgebreide bewakingsmaatregelen genomen. Meer dan 300 agenten en militairen stonden op post in en om het gebouw en er bevonden zich zelfs twaalf soldaten op het dak. Een van de belangrijkste verklaringen, die Eisenhower aflegde was die betreffende de reeds verwachte „deneutralisering'' van Formosa, terwijl ook zijn mededeling, dat hij weldra aan het Congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeggen, zeer de aandacht trok. Over de deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende dat de Ameri kaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de communisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden", aldus Eisenhower. „Daarom geef ik", aldus de Amerikaanse president, „op dracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze op dracht houdt geen agressieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te be schermen, dat in Korea tegen ons strijdt". Over de houding in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme, te kennen, dat zijn regering op grond van het Amerikaanse program van de wederzijdse beveiliging hulp zal geven aan andere landen, al naar gelang deze landen ernstig er naar streven hun volledig aandeel in de gemeenschap pelijke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat. zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aan eengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote econo mische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijk hoge levensstandaard te handhaven". De president drong er op aan. dat de West-Europese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „economische sfeer scheppen, die ons er toe zou brengen uiterst belangrijke hulp te verlenen''. De hulp. die hij in het vooruitzicht stelde, omvat in de eerste plaats wijzi ging van de invoerbepalingen en uit breiding van de Wet op de weder kerige handelsovereenkomsten, die de president in staat stelt tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. (Zie voor vervolg pag. 2) belangen moeten ontzien welker behar tiging haar niet is toevertrouwd. De staatshoofden der deelnemende staten verklaren in de preambule wat naar hun mening de beste wijze is om het gestelde doel de vrede te bereiken. Als voornaamste middel tot een snel en doeltreffend bereiken van het doel wordt genoemd een zo volledig mogelijke inte gratie van het personeel en materieel der nationale strijdkrachten in een supranationale Europese organisatie. Wetswijziging nodig De inwerkingtreding van het verdrag en van de overige acten zal op menig punt wijziging in de Nederlandse wet geving tengevolge hebben. Ten dele zal deze wijziging rechtstreeks uït het ver drag voortvloeien, ten dele legt het ver drag uitdrukkelijk aan de nationale autoriteiten de verplichting op bepaalde maatregelen van wetgevende aard te nemen. In verband met een en ander meent de regering de bevoegdheid te moeten vragen om, indien dit om redenen van spoed geboden is, bij het vaststellen van algemene maatregelen van bestuur, welke voor de uitvoering van het ver drag noodzakelijk zijn, zo nodig af te wijken van de geldende wetten. In Engeland bijna 300 slachtoffers Het aantal slachtoffers van de over stromingen in Engeland is al bijna tot 300 gestegen, maar er zjjn nog veel vermisten. Alleen al op het Thcems-eiland Canvey identificeerde men 100 doden. De toestand wordt daar intussen nu geleidelijk wat beter. Het water wordt stelselmatig weg gepompt. Overal werken militairen, des nachts bij het licht van schijnwerpers, aan het herstel der dijken. De Britse minister van landbouw, Dugdale, deelde in het Lagerhuis mede, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres door zeewater zijn overstroomd. In Essex alleen reeds waren 250 grote en kleine breuken in de dijken geslagen. Premier Churchill verklaarde in het Lagerhuis, dat het nog niet mogelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, zo zei hij, dat de ramp op nationale grondslag en als een nationale verantwoordelijkheid zal moeten worden bestreden. Evenals in Nederland heeft hel noodweer ook Engeland geteisterd en staan grote delen land onder water. Het dodenaantal heeft reeds bijna de 300 bereikt en nog steeds kan men geen overzicht verkrijgen van de ware afmeting van de ramp. Onze foto geeft een overzicht van Jay wiek bij Clacton, waar tientallen vaartuigen zich een toeg banen door het water, op zoek naar slachtoffera, Verbroken lijn XAJie rillend voor de koude wind en de sneeuw- en hagelbuien in zijn jaskraag dook, kon niet anders dan met een huivering denken aan die duizenden mensen, die nog steeds óf in direct levensgevaar verkeren óf, door een grauwe watermassa ingeslo ten, zonder licht, zonder verwarming, zonder eten ook dikwijls, moeten wachten tot er hulp van buiten komt. Ze zijn eigenlijk nauwelijks een ogen blik uit onze gedachten. Dat blijkt ook wel uit de wijze, waarop van alle kanten gereageerd is op de oproepen. Heel Nederland, voor zover het zelf aan dat barre lot is ontkomen, leeft mee met de getroffenen en doet zijn best hun bestaan nog zo draaglijk mogelijk te maken. Het zijn er overi gens veel en veel meer dan men oor spronkelijk had gedacht. Volgens ruwe schatting is niet minder dan een tiende deel van onze bevolking min of meer bij deze ramp betrokken. Dat is geen geringe zaak en ofschoon de eerste aandacht natuurlijk gegeven wordt aan leniging van de persoon lijke nood. aan herberging van de evacué's en voorziening in hun directe behoeften, rijst vlak daarnaast de vraag van de rehabilitatie, het dichten der waterkeringen, de drooglegging der polders en het herstel van wonin gen en bedrijven. Dat is in meer dan één opzicht een nationale aangelegen heid. In één etmaal is de algemene positie van ons land ingrijpend gewij zigd. vermoedelijk ingrijpender dan we op dit ogenblik nog kunnen over zien. We hadden ons verheugd in een herstel, dat ons zelfs in staat stelde af te zien van het laatste restant van de buitenlandse hulp, die ons was ver leend om ons te ontworstelen aan de gevolgen van de oorlog. Wel waren we er ons echter van bewust dat we nog zeer kwetsbaar waren. Hoe kwetsbaar zal thans blijken. We moeten er rekening mee houden dat èen belangrijk stuk herstel niet alleen voor het ogenblik, maar ook voor de eerstvolgende jaren weer is verloren gegaan. Dat veel van wat zo moeizaam weer werd opgebouwd in één slag óf geheel óf gedeeltelijk ver nield werd. is erg, maar het wordt verergerd doordat het een deel van de grondslag voor het herkregen even wicht in onze betalingsbalans weg nam. Met andere woorden; onze natio nale mogelijkheden zijn tijdelijk aan merkelijk gereduceerd en onze natio nale productie welker stijging een noodzaak voor ons was heeft een klap gekregen. Men moet zich maar eens voorstellen, welke verliezen aan agrarische en industriële bedrijven, aan openbare werken, aan opgeslagen oogst (het verloren gaan van grote voorraden aardappelen en graan ont wrichtte bereids de betrokken mark ten), aan meubilair en inventaris, aan veebeslag, maar bovenal aan produc tiviteit van de cultuurgrond die onder het zoute water kwam te slaan zijn geleden. Het is nog niet bij benadering te zeggen hoeveel dit alles zal blijken, maar er is helaas geen enkele reden voor twijfel, dat we, nationaal bezien, op die eerste Febru ari, die altijd berucht zal blijven, weer een heel eind achteruit zijn geboerd. We zullen dit gezamenlijk hebben te dragen, dat ligt voor de hand. Zo wel het belang van de getroffenen als dat van het land vordert, dat de ge volgen van de ramp zo snel mogelijk worden weggewerkt, maar dat zal nieuwe offers van ons vragen, buiten en behalve die, welke we spontaan en vrijwillig brengen om de directe nood te lenigen. Het is goed dat we ons hiervan bewust zijn. want het opti misme. dat we tot Zondag aan de dag konden leggen, heeft geen grond meer. We hebben nu weer een ander soort optimisme nodig, namelijk de over tuiging, dat we ook dit wel weer zullen klaren. Maar dan zullen we toch ook de consequenties moeten aanvaarden. Het zou immers wel. buitengewoon ongelukkig zijn wanneer we de ver dere gevolgen van déze hevige tegen slag moesten keren met inflatoire middelen. Uiteindelijk belemmeren we dan juist de mogelijkheden voor een verder herstel. Maar vermijden we dat, dan brengt dat een beperking van onze bewegingsvrijheid door ver zwaring in plaats van verlichting van lasten met zich mee. Maar mis schien dat in deze bijzondere omstan digheden ook wel bijzondere wegen gevonden worden en tenslotte staan we toch ook weer niet alléén in de wereld, wat reeds op zo verheugende wijze is gebleken. Als eenmaal een overzicht is verkregen en een eerste raming is gemaakt van wat al ten laste van dit jaar moet worden ge bracht. zal de regering ons kunnen vertellen wat zij kan doen en wat van ons verwacht wordt. v. B. Men zie voor een uitgebreide foto reportage uit het getroffen gebied ook pagina 8 Woord van de dag Men hoort maar steeds herhalen: Er zijn geen kinderen meer! Maar ouders zijn die er nog? J. Roux.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1