De overstromin gen in Engeland SPORT FRIESE KOE R I E R Dinsdag 3 Februari 1953 Ml t 0. «wit 284 Doden en duizend vermisten Als voorlopig aantal slachtoffers van de overstromingen in Groot- Brittannië is opgegeven: 284 doden. Bovendien zijn er nog duizend ver misten. Het definitieve cijfer zal wel hoger komen te liggen. Volgens de laatste gegevens worden 400 tot 500 inwoners van het eiland Canvey vermist. Zeker is wel, dat er 143 doden zijn. De politie heeft de gehele evacuatie van het eiland be volen. omdat men vreest, dat het bij de volgende vloed geheel onder zal lopen. Van de 12000 inwoners is het merendeel al in veiligheid gebracht. Op het eiland Foulness is geen te ken van leven meer waargenomen, aldus een vlieger, die daar op verken ning is geweest. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote ongerust heid. Deze overstromingsramp is de ergste, die Engeland ooit heeft ge troffen. Reorganisatie in Ts j echo-Slo waakse Een „Regeringspresidium" De minister van Buitenlandse Za ken, Siroky, de minister van Voor lichting, Kopecky, en de minister, van Onderwijs, Nedjedly, zijn van hun functies ontheven. Siroky wordt opge volgd door Vaclac David; het ministe rie van Voorlichting is opgeheven en het ministerie, van Onderwijs is ge splitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zoda nig zullen zij, met premier Zapotocky en de andere vice-premiers, zitting hebben in een ni#uw „regeringspresi dium". Het hoofd van het Staatsbureau voor Kerkelijke Zaken, Fierlinger, is ontheven van zijn functie; hij blijft echter vice-premier. Ook een viertal andere ministers zijn benoemd tot vice-premier. Het nieuwe regeringspresidium zal de regeringszaken behandelen in het tijdsverloop tussen de vergaderingen van de regering en het zal de activi teit van de regeringsleden controle ren. (Reuter). Egypte: Opperste Staatsraad met bestuursmacht Uit Cairo wordt gemeld, dat een „Opperste Staatsraad" gedurende de komende drie jaar het gezag in Egypte zal uitoefenen. Het kabinet zal voor zijn beleid ver antwoording aan deze raad verschul digd zijn. De „Opperste Staatsraad", welke spoedig zal worden ingesteld, zal be sluiten kunnen uitvaardigen en zal ook het recht krijgen begrotingsgelden toe te. staan. Het schijnt 4le bedoeling te zijn de Raad als een soort volksvertegenwoor diging te doen werken. In de komende drie jaar zal een nieuwe Grondwet worden opgesteld. Generaal Naguib za] een vijftig perso nen sterke commissie in het leven roe pen, met opdracht tot het maken van die wet. In deze Grondwet zal „het volk tot de bron der macht worden ge maakt". (Reuter).. Eisenhower nodigt Mayer en Bidault naar Amerika President Eisenhower heeft de Franse premier Mayer en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, Bi dault, uitgenodigd om eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De beide heren hebben besprekin gen gevoerd met Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, die momenteel in Europa vertoeft. In Franse politieke kringen meent men, dat een der punten van bespre king het Verdrag voor een Europees leger is geweest, welk verdrag ter goedkeuring bij de Nationale verga dering is ingediend. De Franse minis ters zouden er op gewezen hebben, dat de nauwst mogelijke Britse sa menwerking met de Defensiegemeen schap een grote hulp bij het overwin nen van de Franse weerstand in het Franse Parlement zou zijn. Grote gedeelten van Zeeland zyn niet bereikbaar, door de overstromingen, die in de nacht van Zaterdag op Zondag plaatsvonden. Een kijkje in RiUand-Bath, het enige punt van Zeeland, dat bereikbaar is vanuit Bergen op Zoom. Dag en nacht is men hier nog bezig de bewoners per boot uit de huizen te lialcn en in 1 ligheid te brengen. Schepen in nood Maandagmorgen heerste te IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis". Het schip bevond zich Zater dag in de storm op ongeveer 14 gra den n.w. van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. De reddingsboot „Prins Hendrik" uit Den Helder heeft in de buurt van Texel het wrak gevonden van de 1600 tons tanklichter „Oder" van de Maatschappij Esso te Hamburg. Vier Duitsers en twee Hollanders zijn aan boord genomen. Ten westen van Jutland verkeert het Zweedse schip „Aspo" in nood. Het schip was met balken geladen. Later is gemeld, dat het schip on vindbaar is. Maandagmiddag dreef de Paname se tankboot „Seapearl" stuurloos ten zuiden van kaap Clear aan de zuid kust van Ierland. Het vrachtschip „Carthege" uit Tu nis zit nog steeds muurvast op het strand van Scheveningcn. Een poging om het schip los te trekken, mislukte. Het Finse schip „Wukini heeft via de radio aan Hoek van Holland ge vraagd om een apotheker aan boord te sturen, omdat er tengevolge van een ongeval aan boord een lid der be manning is overleden. Iu België 22 doden Schade twee milliard frank De verliezen aan mensenlevens ten- i gevolge van de storm en de daarmee i gepaard gaande overstromingen zijn in België officieel vastgesteld op 22. j Volgens een voorlopige schatting is de schade rond twee milliard franks, j Koning Boudewijn heeft een bezoek i gebracht aan het geteisterde gebied rondom Ostende. 600 militairen van de Britse basis 'nabij Antwerpen zijn ter beschikking van de autoriteiten gesteld voor hulp in de strijd tegen het water. He Belgische Rode Kruis werkt op vol le kracht om de getroffen gezinnen te helpen. Veel Britse vissersvaar tuigen vermist De eigenaars van Britse vissers vaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich na bij Schotland op het ogenblik, dat de storm op zijn hevigst was. Twee vis sersvaartuigen zijn er Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen bin nen te lopen; tien schepen zijn te North Shields aan de noordoostkust aangekomen. Alle schepen hadden averij opgelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de oostkust, zijn behouden teruggekeerd. Bijna al deze schepen hadden hun masten en red dingsboten verloren. (Reuter). Foster Dulles en Stassen naar Nederland De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor wederzijdse veiligheid. Harold E. Stas sen, zullen op hun Europese reis Vrij dag a.s. om kwart voor tien op Schip hol arriveren. Zij zullen die dag met tal van Ne derlandse autoriteiten besprekingen voeren. (A.N.P.). Internationale wegen in Europa Ook Nederland doet mee De ministers van Verkeer van West- Duitsland, Oostenrijk, België, Italië, Luxemburg, Nederland, Zwitserland en Frankrijk hebben besloten verder te gaan met de werkzaamheden tot ver betering van de 13 internationale we gen in Europa. Dit besluit is genomen op een driedaagse conferentie, die Za terdag te Parijs is beëindigd en gedu rende welke de ministers de oprichting van een Europese transportpool heb ben bestudeerd. De achttien wegen zijn de voornaam ste zuid-noord en west-oost verbindin gen van de acht landen. De ministers hebben zich voor de oprichting van een commissie ver klaard, die het werk van de Europese wegen zal coördineren en die plannen zal opstellen om het werk internatio naal te financieren. (Reuter). Koninklijke belangstelling Koningin Juliana heeft Maandag een langdurig bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Koningin heeft zich o.a. in 's-Gravendeel, Nu- mansdorp en Middelharnis met de vele evacué's en getroffenen onder houden. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug, vanwaar zij zich naar Rotterdam begaf. In Rotterdam bezocht zij het Feyenoord-stadion en de „Ahoy"-hallen, waar zij o.a. sprak met de vluchtelingen van Schouten en Duiveland. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Koningin Dinsdag opnieuw de geteis terde gebieden bezoeken. Piet Heinhospitaal H.K.H. Prinses Wilhehnina heeft Maandagmorgen onverwacht een be zoek gebracht aan het zwaar geteis terde plaatsje Kloosterzande. Zij is via Antwerpen naar dit gebied ge reisd. Later is Prinses Wilhehnina naar Terneuzcn gegaan, vanwaar zij naar Koedekenskerke op Zuid-Beve land is overgestoken. Z.K.H. Prins Bernhard zal zijn reis door de Verenigde Staten onderbre ken en Dinsdagmorgen naar Neder land terugkeren. Prins Bernhard hoopt Woensdagmorgen in ons land aan te komen. Het koninklijke jacht „Piet Hein" wordt te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Dinsdag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het zo snel mogelijk als hopi- taalschip zal worden ingericht. Zo dra het klaar is zal het schip naar de rampgebieden verUekken. Herstelwerk op Texel Gistermorgen heeft men op Texel de strijd tegen het water met kracht voortgezet. Maandagnacht was ge bleken, dat de dijk bij Oostersluis ten Zuiden van de Polder Eendracht weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Gistermiddag laat werd officieel meegedeeld, dat tot nu toe twee lijken werden geborgen. Nog vier personen zijn door familie als vermist opge geven. De kans, dat zij levend terug gevonden worden, is klein. Er zijn tot dusver geen opgaven van verloren gegaan vee gedaan. Men heeft nu wel de indruk de situatie meester te kunnen blijven, vooral wanneer geen sterkere wind gaat op steken. Gistermorgen zijn 18-5 DUW-arbei- ders naar het eiland gekomen om bij het herstel van de dijken mee te wer ken. Herstel spoorwegen vordert weken werk Gisteren is een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de toestand van de spoorweg bij de Moerdijkbrug. Daarbij jeblekcn, dat tussen Dordrecht en de Moerdijk, onmiddellijk ten noorden van de brug, 3 km spoorbaan vrywcl is weggeslagen. Ten zuiden van de brug is een gat van 700 meter lengte in de, spoordijk ontdekt. De N.S. verwachten, dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan aan weerszijden van de Moerdijkbrug een kwestie van tenmin- e weken zal worden. Alle verkeer van het zuiden naar het noorden, dat van deze verbinding ge bruik placht te maken, wordt voorlopig via Utrecht en Den Bosch geleid. De Spoorwegen verwachten vandaag in het begin van de middag het baan- RotterdamUtrecht geheel her steld te hebben. Gisteren was reeds één spoor RotterdamZwijndrecht her steld. Komt men vandaag tussen Rot terdam en Dordrecht klaar dan hoopt men een halfuurdienst tussen Dord rechtRotterdamDen HaagHaar lemAmsterdam uit te voeren. Het emplacement Lage Zwaluwe staat nog onder water. Ten zuiden van Woensdrecht is de spoorlijn Bergen op Zoom—Vlissingen over twee kilometer weggeslagen. Zij staat zelfs bij eb nog onder water. Bij Rilland-Bath ligt de spoorbaan over 4 km onder water. Het internationaal treinverkeer met Hoek van Holland zal Woensdagmorgen geheel worden hervat. Overwerk geteisterde gebieden toegestaan Het, Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in ver band met de nationale ramp het vol gende bekend: voor arbeiders van 16 jaar en ouder is vergunning verleend, om in onder nemingen waar gewerkt wordt ten behoeve van de getroffen gebieden steunacties hieronder begrepen langer te werken, en wel tot het maximum aantal uren dat krachtens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. In deze kaart wordt een nauwkeurig overzicht van de situatie gegeven, zo als deze thans bekend is. Schaken Botwinnik leidt nog In de tweekamp om de Russische schaaktitel won Botwinnik de vierde partij. Echter moest hij in de vijfde par tij de vlag strijken voor Taimanov. De stand is thans 32 voor Botwinnik. die aan remise uit de slotpartij genoeg heeft om zijn titel te prolongeren. Friese Schaakbond Door de overwinning van Drachten op Heerenveen, gaat het eerste tiental van de Drachtsters stevig aan de kop. Drachten verzamelde tot dusver 3 p.. ten uit 3 wedstrijden, en trekt bovendien profijt van de omstandigheid dat de schaakclub Westergoo zich heeft terug getrokken. In de 2o klasse A won Philidor 3 lot dusver alle drie wedstrijden, maar het vierde tiental van dezelfde vereniginj haalde dit kunststukje ook uit. Daar door doet zich nu het merkwaardige f,eit voor dat de onderlinge strijd tussen tien tallen van dezelfde club de beslissing moet brengen! Hieronder de laatste uitslagen. Klasse I: ODI (Workum)Sneek 37 HeerenveenDrachten 4\/z5Yz- Klasse IIA: FenveradeelPhilidor 46 ODI (Lwd.)SCL 46; Philidor 4— de Bjirmen fi4. Klasse IIB: Beelsterzwaag—Drachten 2 7—3. Klasse IIC: BalkTjerkgaast 5',2 ODI 2Sneek 2 l\'zSYz- Klasse IIIA: AnjumFerwerd 2 2Y2 7Ï2', Philidor 5Anjum. 7Yz2Yz- Philidor-VVGA onbeslist In de belangrijke wedstrijd tussen Phi lidor en VVGA (Amsterdam) is het niet tot een beslissing gekomen. Eén partij is in een voor Philidor iets betere stel ling afgebroken. Van de Friezen won Kramer een fraaie partij, en leverden ook Harm Boven en V. d. Bijl goede prestaties. Hieronder de uitslagen. Philidor—VVGA 1. H. KramerProf. Dr W. F. Wertheim 10 2. H. Blokker—U. Crabbendam 0—1 3. Th. H. v. d. Tol—H. W. Felderhof YzYz 4. K. D. M. v. L. Dijkstra J. G. T. Donk afgebr. 5. E. PloeghIr H. Mondria 0—1 6. A. v. d. BijlF. v. Setten 10 7. D. BovenH. D. Oud Yz',s 3. H. BovenDrs A. J. Bosman 10 9. W. Dijkstra—Drs F. C. v. Tuinen 0—1 10. Dr J. Hoitsma—"W. Hendriks YzYz Noordelijk kampioenschap le klas klein biljart In de Friese Biljartclub te Leeuwar den zijn Zaterdag en Zondag de kam pioenswedstrijden voor het Noordelijk district eerste klas klein biljart libre moyenne 4Yz7 over 200 caramboles ge speeld. De uitslag luidt: e s 2 1. F. van Dijk. Winschoten 12 10.02 70 2. G. Hof. L.C.. Leeuwarden 10 9.44 83 3. W. Groothuis, Emmen 8 8.04 98 4. J. Vellïnga, L.C., L'warden 8 7.94 76 5. J. Jagt, Groningen 3 6.95 40 6. S. Boerema, Groningen 6 6.78 49 7. B. H. Dommering, Winschoten 2 5.66 48 8. J. Oosting. Emmen 2 5.31 42 De eerste vier spelers promoveren. De heer Groothuis zal mogen deelnemen aan de wedstrijd voor het nationaal kam pioenschap, daar de eerste twee spelers meer van 20 pet boven het toegestane moyenne zijn geindigd. De nieuwe kampioen, de 19-jarïge F. van Dijk, nam voor het eerst aan een kampioenswedstrijd deel. Zijn speltype houdt grote beloften in. Tafeltcnniskampioen- schappen afgelast Het tournooi om de kampioentitels van de Bond van Noordelijke Tafeltennis clubs, Zondag in Leeuwarden, is in de loop van de dag toen de berichten over de omvang van de overstromings ramp steeds verontrustender werden afgelast. Een spontaan georganiseerde collecte ten bate van de vele slachtoffers van de ze ramp, bracht ruim zestig gulden op. Sport in 't Kort De te Lincoln gespeelde interland wedstrijd voetbal EngelandIerland (amateurs) is met 41 door de Engelsen gewonnen. Tijdens proefritten voor de wereld kampioenschappen te Garmisch Parten- kirchen is de Zwitserse vierpersoons bob met grote vaart uit de bocht gevlogen. De bestuurder Felix Endrich is daarbij gedood. Erförich was wereldkampioen tweepersoons bob. Eek de Korver, de vroegere Spav- ta-spil en oud-international, is bij zijn 70ste verjaardag op grootse wijze ge huldigd. O.a. spraken Rotterdams bur gemeester mr G. E. van Walsum en Karei Lotsy de jubliaris toe. Nog altijd is „Bok" populair. De droom van Newcastle United om voor de derde achtereenvolgende maal de Engelse Cup te winnen is wreed verstoord. Door de matige 2e klasser Rotherham United, die de bekerhoudsler op eigen terrein met 31 klopte. Voorlopige uitslag 4Yz*/z Vergaderingen en Uitvoeringen APPELSCHA. De rederijkerskamer ..Augusttnus" kwam in jaarvergade ring bijeen. Er was een batig saldo. Het aftredende bestuurslid H. J. Kuik is herkozen. Een accordeonorkestje, uit Oosterwolde speelde enkele num mers. Op 8 Februari zal een gezellige avond worden gehouden. APPELSCHA. De toneelvereniging „Vriendenkring" gaf Zondagavond 'n uitvoering. De zustervereniging „It wurdt him wol" uit Fochtelo speelde het toneelstuk „In tizeboel", dat bij het publiek goed in de smaak viel. BLESSE. De heer Hilberts, hoofd van de Beatrix-school te Wolvega en mej. Syperda, directrice van de landbouw- huishoudschool aldaar hielden op de schoolavond der O.L. school alhier in leidingen. resp. over Individueel onder wijs en Landbouwhuishoudonderwijs. Dc ouders voerden een tweetal toneelstuk jes op. BLESDIJKE. De toneelvereniging „Samen Een" gaf in café Visser haar jaarlijkse uitvoering. Gespeeld is „Zij, die gestuurd was", onder leiding van Grote gedeelten van Zeeland zyn niet bereikbaar door dc overstromingen, die in de nacht van Zaterdag op Zondag ■plaatsvonden. Dag en nacht is men nog bezig bewoners van huizen en boer- deryen per boot en, voorzover dat kan over de weg, in veiligheid te brengen. Over een gedeelte van een loshangende spoorlijn brengen de evacué's zich, na per boot uit de huizen te zijn gehaald in veiligheid. de heer J. van Olst. De belangstelling was goed en het spel voldeed wel. DRACHTEN. De gymnastiekvereni ging „Hercules" heeft een uitvoering gegeven met de jeugd en met de vol wassen leden. Beide uitvoeringen, ge houden in het V.V.V.-gebouw, waren goed bezocht. Ook dit jaar zijn de prestaties weer verbeterd. Het peil van dc vereniging beweegt zich nog steeds in opgaande lijn. Er zijn o.a. oefeningen aan de evenwichtsbalk uit gevoerd, zoals die ook bij internatio nale wedstrijden worden toegepast. Voorzitter P. J. Nauta bracht aan het slot een woord van dank voor de pri ma leiding van de heer L. Visser. DR. COMPAGNIE. Op de ouder avond van de School met de Bijbel hield mej. Schumann een inleiding over het onderwerp „De kleintjes voor het eerst op school". De heer Bijma be pleitte het invoeren van Fries op de school. DRACHTSTER COMPAGNIE. In de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting bleek dat er een batig saldo is van f 165. Gekozen als bestuurslid de heer S. J. Veenstra. Bij de bespreking van de mollenbe strijding werd er op gewezen dat allen hieraan meedoen om „overlopen" te voorkomen. Een mollenvanger is be reid voor f 1.50 per ha. de mollen zo goed mogelijk te verdelgen. Velen waren ontstemd over het ge beurde op Nieuwjaarsdag, toen kinde ren hun vernielzucht botvierden op het plein''bij de bijz. school. In het vervolg zal streng tegen deze „sport" worden opgetreden. GERDYK. Keazen ta bistjürsleden fan dc krite fan it Aid Selskip de hearen W. Wieling en J. v. d. Meer. Films waerden draeid oer it boerebidriuw, de wettersport ensafoarthinne. De hear H. K. Schippers üt Drach ten droech in skets van R. Brolsma foar. GCRREDIJK. Het reisbureau J. W. v. d. Meulen organiseerde een film avond. Vertoond werd de prachtige K.L.M. geluidsfilm „Een vliegvacan- tie in Europa". De vele aanwezigen kregen een goede indruk van de reusachtige vooruitgang, die de laatste decennia heeft plaats gevonden in 't luchtverkeer. HAULERWIJK. Dc jaarlijkse ouder avond van de christelijke ULO was druk bezocht. De heren P. Houtsma en L. Appelhof hielden ieder een inleiding. LANGEZWAAG. In een bijeenkomst van Plattelandsvrouwen uit Korte- en Langezwaag werden films over en door de P.T.T. vertoond. De dames hebben op deze wijze enig idee gekregen van dit omvangrijke bedrijf. Tot besluit werd een collecte ten ba te van het hospitaalkerkschip „De Hoop" gehouden, welke f 12 opbracht. LANGEZWAAG. In de jaarvergade ring van de zuivelbewerkers werd de heer H. Meester gekozen als voorzitter. In de plaats van de heer H. Folies koos men de heer J. Veldman als be stuurslid. Er is een flink batig saldo in kas. Besloten werd f 10 le bestem men voor de actie voor „De Hoop". LANGEZWAAG. De publieke belang stelling voor de uitvoering van de Bond van Slaatspensionnering was zeer groot. Een toneelgezelschap uit Oosterwolde voerde het stuk „Lege Levens op". LANGWEER. De jeugdraad van de Ned. Hervormde kerk heeft twee feest avonden gehouden. Beide avonden was er flinke belangstelling. Aan het programma werkten o.a. mee, mevrouw Pruiksma-Faber, de heer Dijkstra en het kerkkoor. LEMMER. Gekozen tot bestuursleden van de afdeling der Partij van de Ar beid de heren E. de Boer, Joh. Jongsma D. Faber en de dames mej. T. de Blauw en C. Coehoorn-Jongsma. Ledental 202. MAKKINGA Door enige afdelin gen van het N.V.V. is hier een film avond gehouden, ook toegankelijk voor niet-georganiseerden. Ook tal van vrouwen waren aanwezig. Een N.V.V.-bestuurder wekte de ongeor ganiseerden op zich bij de vakbewe ging aan te sluiten. Wie wil parasite ren op zijn medearbeiders? Een instructieve film en enkele ont spanningsfilmpjes werden zeer ge waardeerd. Het was een bijzonder ge slaagde avond. ST. NICOLAASGA. Jaarvergadering afdeling Doniawcrstal van 'de Partij van de Arbeid. Herkozen de heer S. Brandsma te Langweer. ST. NICOLAASGA. Mevrouw Kalma- Koops sprak voor de Plattelandsvrou wen over het onderwerp „Levensstijl". URETERP. Op de vergadering van de Bond van Staatspensionnering sprak de heer Steenhuizen uit Zuidbroek. Een gezelschap uit Duurswoude voerde het toneelstuk „Ik bin ek mar in minske" op. BLESDIJKE. Op de vergadering van Dorpsbelang sprak de heer Hoen, hoofd van de Landbouwschool te Steggerda over „Een economische bedrijfsvoering op het hedendaagse boerenbedrijf". Ter sprake kwam o.a. de zeer onvoldoende verlichting van de Markenweg en de dringende behoefte aan waterleiding.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4