Eén dag overwerk voor gedupeerde landgenoten DELFT VERLEENT HULP OP VELERLEI GEBIED De prins voorzitter van rampenfonds Dringend beroep van het bestuur der Stichting van de Arbeid Amsterdamse Effectenbeurs OOK DE LIER GAAT HULPACTIE VOEREN Dinsdag 3 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad Organisatie opgebouwd om 2500 vluchtelingen gastvrij te ontvangen DAG en nacht vechten duizenden mannen tegen het water om verdere uitbreiding van de overstromings ramp te voorkomen. Anderen begeven zich met spoed naar de geïsoleerde bevolking om hen in veiligheid te bren gen en van het nodige voedsel en kleding te voorzien. Een grote bereidheid tot helpen heeft zich van allen meester ge maakt. Zo is het ook in Delft. Behalve de vele mankrachten die onze stad beschikbaar heeft gesteld om verdere onheilen te voorkomen is in slechts korte tijd een uitstekende organi satie in het leven geroepen voor de inzameling van gelden, kleding en dekking en tevens voor het opvangen van geëva- cueerden. Aan geld is thans een bedrag binnen van 66.000, het aantal kledingstukken is légio. Op verschillende punten in de stad hebben we gisteren bij de verschillende diensten een kijk je genomen en onze eerste indruk is dat alles als een radarwerk in elkaar grijpt. Het gemeentebe stuur heeft zelf de topleiding van de hulpverlening in handen ge nomen en met voorbeeldig suc ces. Het is daartoe in.staat ge steld door de grote spontaniëteit van de Delftse burgerij, welke iedere gewenste hulp onge vraagd verleend. EERSTE EVACUÉ'S Gistermiddag zijn de eerste évacué's in onze stad aangeko men. Om half drie arriveerde er een bus van vijftig personen uit 's Gravendeel en met enige vrachtauto's arriveerden nog uit Rockanje en Zuidland twaalf personen. In het clubhuis „De Haven" aan de Koornmarkt was alles in gereedheid gebracht om de mensen op te vangen. •Acht helpers en helpsters wa ren aanwezig om de getroffenen te registreren. Naam en woon plaats werden genoteerd, verder de. godsdienst en het aantal leden van hét gezin waartoe zij be hoorden en ten slotte al die ge gevens die noodzakelijk zijn om familieleden te kunnen inlichten. Voorts stelden de doktoren M. O. C. Keulen Jr en D. P. Kok een onderzoek in naar de ge zondheidstoestand van de ge- evacueerden. Zieken worden naar de zie kenhuizen overgebracht en de gezondén naar „De Hertenhorst" en het studentenpaviljoen „Dui- velsgat", dat door de studenten in vijftien minuten is ontruimd met achterlating van het gehele meubilair. INJECTIES TEGEN PARATYPHUS Vandaag hebben alle geëvacu- eerden een injectie tegen para- thyphus ontvangen. Na de regi stratie in „De Haven" werden de vluchtelingen overgebracht naar „DeMensa" waar hun - een warme maaltijd werd voorgezet. Vervolgens werden zij in gereed staande personenauto's, spontaan door Delftse autobezitters be schikbaar gesteld, naar hun on derkomens gebracht. De grote gezinnen gaan naar „De Herten horst" en de kleine gezinnen naar het „Duivelsgat", waar zij in de komende dagen van maal tijden worden voorzien door de Van der Woudenstichting of door de Mensa. DROEVIG GEZICHT Het was een droevig gezicht de eerste vluchtelingen te zien binnenkomen. De meesten heb ben niets bij zich dan de kle ding die zij dragen. Een en kele heeft inderhaast een kus sensloop met wat kleding mee genomen. Met enkelen van hen hadden we een kort gesprek. De geëva- cueerden uit 's Gravendeel ver telden dat hun woningen Zon dagmiddag in het water kwamen te staan. Verscheidenen hebben zich toen naar de bovenwoning begeven, anderen wisten de dij ken te bereiken waarop zij de gehele nacht hebben doorge bracht. Een mevrouw vertelde ons .dat zij, ondanks dat zij alles kwijt is en angstige momenten heeft meegemaakt, toch nog een gelukkig moment heeft gehad toen zij de Koningin mocht zien tijdens haar bezoek aan 's Gra vendeel. Een boerenknecht onder de geëvacueerden heeft ih 's Gravendeel kans gezien geheel alleen achttien koeien in veilig heid te brengen. Daarna pas heeft hij om zijn eigen veiligheid gedacht. In de komende dagen zal worden getracht de vluchte lingen enige ontspanning te bie den. o.a. in de vorm van gezel schapsspelen. Hoewel aanvankelijk uit Rot terdam het bericht kwam dat honderd vluchtelingen naar Delft zouden komen, zijn deze nog niet gearriveerd. Behalve diverse in richtingen heeft men de beschik king gekregen over enige hon derden particuliere adressen. TWEEDUIZEND EVACUÉ'S VERWACHT Zo juist vernemen we nog: Vannacht ontving de loco-burge meester van Delft het verzoek opgave te doen van het aantal évacué's dat Delft kan gebruiken. In allerijl zijn tal van voorzienin gen getroffen. Schoollokalen zijn gevorderd en in gereedheid ge bracht om zoveel mogelijk vluch telingen te kunnen opnemen. Ook vergaderzalen zijn hiervoor in gericht. Aan het hoofdevacuatie- bureau te Rotterdam is medege deeld dat Delft tweeduizend vluchtelingen kan onderbrengen met een uitloopmogelijkheid tot 2500. Delft en het Westland samen kunnen in de komende dagen zevenduizend évacué's verwach ten Hedenmiddag zouden er tweehonderd arriveren uit Goêree en Overflakkee. De autobussen zullen aan de Pauwmolen wor den opgewacht en vandaar naar het Patronaatsgebouw aan de Raamstraat worden gedirigeerd, daar clubhuis „De Haven" te klein bleek te zijn om een zo groot aantal te verwerken. Aan de hoofdintendance van het Rode Kruis in Den Haag is met spoed gevraagd om een groot aantal dekens. Tal van voorzie ningen worden getroffen. Dag en nacht' is gewerkt 'aan een orga nisatie om alles zo vlot mogelijk te doen verlopen. De Delftse tex tielhandel en schoenhandel heb ben toegezegd de' eerste twee honderd évacué's van kleding en schoenen te voorzien. De unie voor vrouwelijke vrij willigers is ingeschakeld om in ieder onderkomen van vluchte lingen een regëlingscommissie te vormen. Deze commissie zal o.m. een onderzoek instellen naar dé behoeften van de vluchtelingen en de gegevens daarover. MEDISCH ADVISEUR BENOEMD. De loco-burgemeester heeft be noemd tot adviseur met regelen de bevoegdheden inzake nood voorzieningen de heer D. P. Kok. Évacué's die op eigen gelegen heid naar Delft komen en een onderkomen hebben gevonden of deze nog zullen vinden zijn ver plicht zich toch aan het opvang centrum aan de Raamstraat te melden. Het centraal evacuatie bureau moet beschikken over de nodige gegevens wanneer de fa milie van de vluchtelingen infor maties wil inwinnen. TECHNISCHE HULP Ook op ander gebied verstrekt onze stad hulp. Aan .de vereni ging van Ned. Gemeenten is medegedeeld, dat in Delft een volledig uitgeruste ploeg van personeel ^an de dienst van Openbare Werken onder leiding van een waterbouwkundig inge nieur, voorzien van materiaal en eigen vervoer, gereed staat om hulp te bieden. Tevens staat een ploeg gereed van de Gemeente- Bedrijven om hulp te bieden voor het herstel van storingen op het gebied van de stroom voorziening en daarmee verband houdende hulpwerkzaamheden. Voorts zijn beschikbaar vijf co lonnes studenten en particulieren van elk honderd man,, elke colonne uitgerust met' auto's. Van de burgemeester van 's Gravendeel kwam via de ri vierpolitie van Vlaardingen een verzoek binnen om een grote hoeveelheid stro en hooi. Onmid dellijk zijn vrachtauto's ge charterd en deze hebben gister avond de gevraagde hoeveelheid gebracht naar de Boompjes te Rotterdam, waar een schuit voor 's Gravendeel is geladen en reeds naar die plaats onderweg is. HULP VAN ALLE KANTEN Voorts werden tal van veiling- schuiten en buitenboordmotoren beschikbaar gesteld. De directie van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek heeft enige schuiten beschikbaar gesteld voor Middelharnis. T.N.O. heeft vierhonderd zogenaamde beton kubi betonnen blokken) met palen beschikbaar gesteld, waar mee op de meest snelle wijze gaten in dijken kunnen worden gestopt. De honderd dekens, door de Delftse woninginrichters be schikbaar gesteld, zijn inmiddels reeds aangeboden aan de bur gemeester van Zuidland. Voorts is een verzoek binnengekomen van de burgemeester van Goes om kleding en dekking. INZAMELING KLEDING De inzameling van kleding, schoeisel, dekens, meubelen enz. is een overweldigend succes ge worden. Het ene depot na het andere kon de hoeveelheid niet meer bergen zodat in allerijl andere gebouwen als opslagplaatsen in gebruik zijn genomen. De goe deren zijn thans opgeslagen in het Rode Kruisgebouw, de voor malige school aan de Burgwal, de school aan de Gasthuislaan, de voormalige fabriek van de fa Roes, het scheikundegebouw aan de Julianalaan, de kleuter school aan de Huyterstraat en het bedrijf van de Cemsto aan de Vrijenbanselaan. Dag en nacht is men bezig ge- wieest met het sorteren. De eerste duizend pakketten zijn reeds naar de getroffen gebieden verzonden. Ook de geldinzameling is een groot succes, hoewel de totaal opbrengst nog niet bekend is. Alle bussen zijn nog niet geteld, alle industrieën zijn nog niet be werkt en bovendien is nog niét bekend het bedrag dat is bijge schreven op de giro van gemeente-ontvanger. Volgens de voorlopige telling heeft huis-aan-huis- en straatcollecte rond 23.000,opgebracht. De industrie bracht na de verant woording van gisteren nog bijeen 19.735, De voorlopige opbrengst van. de actie onder de industrie be draagt dus volgens deze cijfers ƒ33,435.Zo juist vernemen we nog dat dit bedrag inmiddels al weer is gestegen tot ruim 43.000. Van deze laatste stijging zijn ons echter de schenkers nog niet bekend. In de verantwoor ding' van gisteren werd door de Aseptafabriek een bedrag van 100,genoemd. Wanneer men echter de bedragen heeft- opge teld zal men hebben begrepen dat dit 1000,moest zijn. De grafische bedrijven brach ten gezamenlijk bijeen 3135, Tot dit resultaat droegen bij: drukkerij Brouwer, Cartonnage- bedtrijf „Cefari"; drukkerij „Del- fia"; Van Markens drukkerij; drukkerij Van der Drift; druk kerij Hoogland; verenigde druk kerij en Judels en Brinkman; fa Kadee; drukkerij „De Mulder"; Zuid-Hollandse Cartonnagefa- briek en de Delftsche Courant. Voorts kwamen giften binnen van vereniging van oud-leden L.A.D. 100,—; Spoorijzer 2500,Drijfriemenfabriek v.h. Alex Adam 500,Pletterij Enthoven f 1000,Porceleyne Fles 1500,—; N.V. Ned. Kabel- fabriek 2500,N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek 10.000 en Rawplug Compagny 1000, Een bedrag van 43.000 van- de industrie en 23.000 van de burgerij maakt thans als eind som 66.000, Voorts zegde het personeel van een groot aantal bedrijven toe een dagloon te zullen afstaan. We zijn dus al over de helft van de halve ton. De andere helft, moet er ook komen. Het kan best. Als men weet dat kleine gemeen ten met duizend iwoners per hoofd van de bevolking drie gulden gaven, dan is honderd duizend gulden voor een bevol king van 67.000 zielen toch zeker geen onbereikbaar ideaal. Als we even alle zeilen bijzetten zal het waarachtig wel gaan. TWEE DODEN IN RAAMSDONKSVEER De op twee plaatsen doorge broken spoorbaan Lage-Zwaluwe Den Bosch en Geertruidenberg is voorlopig hersteld, doordat het water kon worden gekeerd. De naast de spoorbaan gelegen ver keersweg naar Den Bosch, welke over een lengte van 20 meter was doorgeslagen, is thans nagenoeg vrij van water. Vijftig gezinnen van employé's van de PNEM, wonende in de omgeving van de Amer-centrale in het lage pol derland, zijn naar Geertruiden berg geëvacueerd. Hank is geheel ontruimd. Geertruidenberg heeft nagenoeg geheel blank gestaan. Een conservenfabriek verloor de gehele oogst. De schade van dit bedrijf wordt geschat op onge veer 1.000.000. In Raamsdonksveer zijn twee doden, onder wie een baby van zes weken. Er zijn geen vermis ten. De materiële schade in Raamsdonksveer is aanzienlijk. LUCHTBRUG MET HET NOODGEBIED Sinds vanmorgen vroeg vliegen ontelbare toestellen van de Ma rineluchtvaartdienst, de lucht strijdkrachten an de KLM zon der onderbreking af en aan tus sen Valkenburg, Schiphol en de geteisterde gebieden. Met soms slechts enkele minuten tussen poos achter elkaar snellen de ma chines op de heenweg met de wind in de rug over de scheiding tussen zee en land naar het zui den. Terugkerende vliegtuigen nemen hun route een paar hon derd meter landinwaarts. OOSTERLAND EN BRUINISSE CRITIEK De burgemeester van Ooster- land en Bruinisse vrezen vernamen wij omstreeks half vier hedenmiddag dat als er niet direct hulp komt, het aantal slachtoffers zeer groot zal zijn, aldus hebben zij medegedeeld. Alleen met helicopters en am- phibievliegtuigen kan hier hulp worden verleend, voegden zij aan hun mededeling toe. Zes doden in Krimpen aan de llssel Naar thans bekend is gewor den, zijn zes personen in Krim pen aan de IJssel, die in de totaal ondergelopen Stormpolder wp-, nen, verdronken. In Ouderkerk a/d IJssel verdronken twee per sonen. Door de lage waterstand is er op het ogenblik geen ge vaar te vrezen voor nieuwe door braken. LENIG DE NOOD! De Stichting van de Arbeid heeft telegrafisch de minister president verzocht vandaag een onderhoud toe te staan, een delegatie uit het bestuur samen met de betrokken mi nisters, over de inschakeling van het georganiseerd be drijfsleven bij de door de overstroming noodzakelijk ge worden maatregelen. K2/2rS ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 i3'/t) 3 94'/j Dollarlening 1947 3 94'/» Investeringscertificaten 3 95'lz Ned. 1962-'64 z. belasting faciliteit 3 95H Ned. Indië 1937 A 3 94'It ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstell. Nat; Handelsbank, Aand. -107 Ned. Handelmü C. v. A. 156'/» Industriële Ondern. Alg.KunstzijdeUnieAand. 1655/a Calvé-Delft C. v. A. 119 Van Gelder Zonen Aand 153s/» Kon.Ned.Hoogovens Cv A 157 Ned. Kabelfabriek Aand. 209 Philips Gem. Bez.v.Aand. 161'/» Unilever C. v. A. 183 Wilton.Feijenoord Aand. 1663/» Mijnbouwondernemmgen Billiton 2e rubriek Aand. 173 Petroleumondern. Kon. Petr, Mij. Aand. 314'/a Moeara Enim P.M. Aand. 494'/: Rubberondernemingen AmsterdamRubber Aand. 87'/s Bandar Rubber Mij. Aand. 91 Sum. Rubber Cult51 Scheepvaartmij. KoU.-Amerika Lijn Aand, 138 K.N.S.M, Nat.Bez.v.Aand. Kon. Pakètvaart Aand. Ned. Scheepv. Unie Aand. Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand. N.-Ind. SuikerUnie Aand. Ver.Vorst.Cult.Mij. Aand. Tabaksondernemingen Dell Mij Senambah Mij. 138'/» 12QV» 129'/» 137»/» 138 119'/j Aand. Koers Koers Diversen Muller Co. Nat.Bez.v.A. 171'A NIET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Denemarken 1938 .4 Prov— en Gcm. Leningen A'dam 1948 (3'/«) 3 98 Delft 1952 4'/» Groningen 1952 I-U 41/» 105 N.-Holl. Ie Leningl938 3 7 97 Z.-HoU. 3e Lening '37 3 Bank- en Credietinstell. Bk.v.Ned.Gem.25-j. 4'/i% Bankv. Onr. Zaken'37 4% i Hypotheekb. (pandbr.) Fries-Gron serie DE.VE Rotterd. Hyp.bank Gec. (3'/i) 3'/. 93 Westl. Hyp.b. serie NO 3Vi 95 Eerste Ned. Sch.verb. (3'/r) 3% 85>/i Industriële Obligaties Alg. Kunstzijde Unie 3 >/s Philips' dollarlening '51 4 102 Kon. Petr. 1950 conv. 3'/= U1V: N.-Ind. Sp. lelening'373'/« Premieleningen A'dam Olympialening. 100,— 3 US'/a A'dam premielening 1951 100.—) 2'/J 110 's-Gravenhage premie lening 1952 X 2'It 109'/s idem 1952 U 2>/j 108 R'dam Premiel. 1952 I 2'/a 106'/» idem 1952 II 2'/. 110»/* Utrecht premiel. 1952 100,—) 2'/. 103'/i NIET-ACT. AANDELEN Bank- en Credietinstell. A'damsche Bank Aand. 168'/. Koers 3/2 189'/. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in verband met de nationale ramp het volgende be kend: Ingevolge de Arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de be hoeften dier getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet bij ver gunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Febmiari. De ministers Beel en Van Thiel hebben in het departe ment van Binnenlandse Za ken een bespreking gehad met het bestuur van het Na tionaal Rampenfonds, waarbij de richtlijnen voor de naaste toekomst konden worden be sproken. ÉEN UUR LOON AFSTAAN Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een gisteravond te Amsterdam gehou den spoedvergadering beraden over de eerste hulp, die het Ne derlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de na tionale ramp, die ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting, van de Arbeid besloot een drin gend beroep te doen op alle Ne derlandse werkgevers en werk nemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tiendui zenden is gekomen, de navolgen de maatregelen tot uitvoering te brengen: 1, Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkge ver een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdra ge door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of on dernemingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden over- gewei'kt. Hetgeen daarmede ver diend wordt zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens wor den afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval overwerk niet moge lijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Rotterd. Belegg. Con sortium Aand. 207 Emballagefabriek en en Houth. Aand. 109 HollandscheBeton Aand. 161 Holl. Kunstz. Ind. Aand. 931/, Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Aand. 199 Letterg. A'dam Aand. Lijm. en Gelatinefabriek 148 135'/» Ned—Am. Autob. Vredestein Aand. Schokbeton Aand Unilever 6 Cum, pref. Aand. A. i29'/« Ver. Blikfabrieken Aand. 146V. Vlissingen Co's Katoenfabr. Aand, 141r/« Wyers' Ind.. Handels onderneming Aand. 139 Elec.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij. Nat. bez. v. Aand. 87'/» Handelsondernemingen Borneo Sumatra Handelmij. Aand, 106'/» Houthandel Pont Aand. 108 Internatio Aand. 143 Diversen Ned. Mij. Walvlschvaart Aand. Amer. Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. Pennsylvania C.v.A. 23H Canadian Pacific C.v.A. 33M Amerikaanse fondsen Anaconda C.v.A. 43FS Bethlehem Steel C.v.A. Hudson Motor C.v.A. Nash Kelvinator C.v.A. Republic Steel C.v.A. Standard Brands C.v.A. Shell Union C.v.A. Tide WaterC.v.A. 149'/» 135'/» 23& 47'/s 27A Het bestuur van de stichting; is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen be drag slechts in zeer beperkte ma te aan de werkelijke nood tege moet komt. Het besloot derhalve zich t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze ge legenheid tevens een beroép op de werkgevers, wier ondernemin gen, als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zijn stil gelegd, indien mogelijk, het dienstverband met hun werkne mers te laten voortbestaan. DE SPOORWEGEN De dienst RotterdamGouda is volgens de normale dienst regeling hervat in beide rich tingen.. Er is een pendeldienst inge steld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwijndrecht, waar mede Dordrecht dus practisch weer per trein bereikbaar is. De spoorbaan Maassluis Hoek van Holland is weer vrij gemaakt en over enkel spoor berijdbaar. Hiermede is de ge hele baan Hoek van Holland Rotterdam D.P. weer beschik baar. De internationale D-trei- nen rijden vanavond weer naar Hoek van Holland en vertrek ken Woensdagochtend weer van deze plaats. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden dat van de Moerdijkbrug gebruik placht te maken wordt voorlopig via Utrecht en Den Bosch afgewik keld. Morgenmiddag hopen de spoorwegen de half-uur-dienst op 'de lijn Dordrecht, Rotterdam, Den Haag,. Haarlem, Amsterdam te hervatten. Het emplacement Lage Zwa- luwe staat onder water. Ten Zuiden van Woensdrecht is de spoorlijn Bergen op Zoom Vlissingen over twee km weg geslagen; bij Rilland-Bath is het spoor over vier km onder water. Tussen Dordrecht en de Moer dijkbrug is, onmiddellijk ten Noorden van de brug drie km spoorbaan vrijwel weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoor dijk. De herstelwerkzaamheden hieraan zullen wel enkele weken duren. Het Spoorwegverkeer van Rot terdam D.P. naar Dordrecht is in de loop van de ochtend volledig hervat. Voorlopig echter zullen de reizigers te Rotterdam D.P. moeten overstappen. De Harwich-lijn Vanmorgen om 8 uur is de „nachtboot" uitgevaren. De dag boot uit Harwich is vanmorgen om half tien in Hoek van Hol land binnengekomen. De maat schappij „Zeeland" zal haar dagboot morgen na eb doen af varen, vaii de Jobshaven in Rot terdam. Uit Engeland is bericht ont vangen, dat de spoorwegverbin ding Harwich—Londen waar schijnlijk morgen weer in orde is. Deze verbinding stond pp enkele plaatsen onder water. Voorne en Putten De toestand op Voornë en Put ten schijnt enigszins stabiel __te zijn geworden. Het water stijgt nagenoeg niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidlaind verloren heden nacht zes mensen het leven, toen een rubberboot in het prikkel draad geraakte. De volkshogeschool Olaerts- duin te Rockanje is ingericht als noodhospitaal- voor. de- évacué's. Op dit moment - zijn -.Ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geevacueerd. BEURSOVERZICHT Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beursbezoekers, dat de handel nu weer geschiedt onder auspi ciën van. een volkomen zelfstan dige vereniging voor den effec^ tenhandel. De markt was echter apathisch. Hoeken vormden zich vrijwel niet en de nog binnen gekomen orders waren moeilijk uit te voeren. Het viel erg mee, dat zich onder deze omstandigheden geen koers verliezen van betekenis voorde den. De internationale fondsen lagen algemeen iets zwakker, uit gezonderd Unilever. Indonesische aandelen bleven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aan- delenomzet van gisteren bleef bijna 2 millioen bedragen. De ondertoon van de markt bleef vrij gunstig. Prolongatie 3 procent. Belastingfacihteiten voor giften Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft voorzitter Kortenhorst hedenmiddag een rede uitgesproken, waar in hij de gevoelens van ontzetting en rouw vertolkte welke in ons volk leven en dank bracht voor de vele hulp die aangebracht wordt. Hierna legde minister-president dr W. Drees een regerings verklaring af waarin hij aankondigde, dat voor giften aan het Na tionale Rampenfonds belastingaftrek zal worden verleend. Prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van het Natio naal Rampenfonds op zich te ne men, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr Beelaerts van Blokland. Het fonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de nationale com missie voor vluchtelingenhulp. Gelet op de zeer bijzondere om standigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het rampenfonds verschil lende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel na tuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennoot schapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampen fonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het in komen of de winst mogen aftrek ken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van gif ten zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoe ve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden af gestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van de wa tersnoodslachtoffers aan het Ne derlandse Rode Kruis en even tuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederland se Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen in stanties zal geen schenkings recht worden geheven. Voorts is terstond aan de ont vangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijri getrof fen, op ruime schaal in te willi gen. De raad besloot voorts tot de bouw van schoollokalen en woningen BIJ de aanvang van de raads vergadering van de ge meente De Lier richtte bur gemeester F. Nieborg zich gis termiddag tot de raadsleden met een overzicht van de gemeente lijke toestand over 1952, die ta melijk gunstig genoemd kan worden. De voorzitter deelde daarna mede, dat ook in De Lier reeds een hulpcomité voor de zwaar geteisterde gebieden in het leven was geroepen, dat reeds de eer ste dag goede resultaten mocht boeken. Door de verschillende dorpsautoriteiten, de veiling „Westerlee" en de Lierse Raad was reeds voor een bedrag van 1500,bijeengebracht. Door de heer P. van Rij (arb.) werd verzocht een hulpactie in het leven te roepen voor het hos pitaalkerkschip „De Hoop". Ge zien echter de overstromings ramp zal deze actie tot nader or der worden uitgesteld. De gemeente had nog een vor dering op de heer H. J.van dei- Helm, aannemer van werkzaam heden aan de Imhoffbank, waar van de betaling tot op heden hiet is geschied. Na serieus onderzoek is gebleken, dat genoemde aan nemer niet in staat is de vorde ring van. 153,45 te voldoen. Door de raad werd de vordering oninbaar verklaard. Het r.k. schoolbestuur had gel den aangevraagd tot verbetering van de afwatering van het oudste gedeelte van de speelplaats, die sinds de bouw van de drie nieu we lokalen en mede door de ver zakking van het oude gedeelte zeer onvoldoende blijkt te zijn, waardoor afvoer van het regen water onmogelijk is geworden. Tot omlegging van de speel plaats werd besloten tot een be drag van 900,—. Aan de bond van Nederlandse Militairen „Pro Rege" zal eeii jaarlijkse subsidie van 50, worden gegeven. Door de raad werd op voor stel van B. en W. een advies commissie ingesteld inzake Vordering van woonruimte én verdeling daarvari. De heer J. v.. d. Laar (k.v.p.) betreurde -het, dat. onder de leden van deze commissie geen huiseige naren genoemd wérden.. Be noemd werden de heren: J. Bats, G. H. M; Bless, A. A. Bongaards, J. Dekker en A. O. den Hartog. Het bestuur van de vereniging voor gereformeerd onderwijs al hier vroeg beschikbaarstelling van. gelden en vergunning voor het bouwen van een leslokaal, een hoofdenkamer. en een- leef- middelenbergplaats. v: Dat - een dergeHjke beslissing zónder begroting door de raad genomen moest worden kon niet de goedkeuring van de heer Van de Laar wegdragen. De aanvrage werd verder in zijn geheel goed gekeurd. Aan het Christelijk Lyceum te Delft zal op haar aanvrage een jaarlijkse subsidie van 85,— per leerling verleend worden, RIJSWIJK Rijswijk geeft 2500, uit gemeentekas Gistermiddag kwam de raad van Rijswijk in verband met de noodtoestand in buitengewone vergadering bijeen. Zoals wij gisteren reeds meldden was uit Middelharnis eë'n noodkreet naar het vliegveld. Yperaburg gezon den om een helicopter beschik? baar te stellen teneinde elf per sonen, die op het dak van een huis nabij de dijk in "Middelbar? nis in groot gevaar verkeerden, in veiligheid te brengen. Thans kon de voorzitter mededelen, dat de Belgische. Luchtvaart maatschappij twee helicopters naar Middelharnis had afgevaar digd en dat de piloten daar kans hebben gezien, de elf mensen te redden. Tevens wierpen zij bo ven Goeree en Overflakkee me dicamenten uit. ƒ2500 uit gemeentekas Na deze verheugende medede ling deed de voorzitter namens zijn college-genoten het voorstel, 2500 uit de gemeentekas be schikbaar te stellen ter leniging van de nood in de ondergelopen gebieden, een voorstel, waarmee het hoeft geen betoog de raad zich gaarne verenigde. Over de hulpactie, die onder zijn leiding zo voortvarend is ingezet, vertelde burgemeester Bogaardt verder, dat de Rijswij- kers in Hellevoetsluis, Heenvliet en Spijkenisse uitmuntend werk hebben gedaan. In tegenstelling tot andere berichten maken de Rijswijkers bij Hellevoetsluis he.t goed. Regelmatig heeft de bur gemeester contact met de groepsleiders. Teneinde even- eel een honderdtal évacué's te kunnen herbergen zijn Rijswijk- se lokaliteiten ontruimd. Er is een evacuatiedienst in het leven geroepen onder leiding van wet houder M. Brederode, het raads lid H. B. Jager en de heer J. Schouten. Tijdens de inzamelin gen is veel geld en een verras sende hoeveelheid goederen bij eengebracht, aldus de voorzitter. Hierna namen de fractievoor zitters het woord. Met dank ge tuigden zij allen van de grote voortvarendheid van alle Rijs wijkers en van hun grote hulp vaardigheid. Hiermee heeft deze kleine gemeente een grote daad gesteld, zo zei de nestor van de raad, mr A. van der Wilde. Naar wij zojuist vernemen kunnen ieder ogenblik évacués in Rijswijk worden verwacht. in verband met uitbreiding van genoemde school door nieuw bouw. In het ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomsten- besluit is bij besluit van de raad. een gunstige wijziging gebracht. Voor de bouw van vier eens- gezins- en vier tweegezinswonin gen aan de Zwetstraat is een geldlening gesloten van 88.000 tegen een rente van 4 per jaar. De totale kosten zullen waar schijnlijk 92.232,bedragen. Door het Rijk wordt voor deze bouw een jaarlijkse bijdrage ge geven, berekend naar 293, per woning. In verband hiermee werd door B. en W. voorgesteld en door de raad aanvaard het Rijk te verzoeken voor deze wo ningen een subsidie te verlenen en aan de woningbouwvereni ging de voor deze bouw beno digde gelden beschikbaar te stellen. Veiling Westerlee 2 Februari. Spruiten 7,10-9,50; kroten I 1,40idem II 22-26, boerenkool 1,31; rode kool 1,60; waspeen 3,90, alles per kist; prei I 32-37; idem II 22-26; witlof 42; spinazie 63, alles per kg; knol selderij I 25 en idem II 17, beide per stuk. PIJNACKER Pijnacker gaf met milde hand De bevolking van Pijnacker heeft zich niet onbetuigd gelaten in haar hulp voor de getroffen, gebieden. De geldinzameling heeft als voorlopig resultaat 19.700 opgebracht. Dit komt neer op 2,50 per hoofd van de bevolking. Een voorbeeldig re sultaat. Er zijn echter nog enige belangrijke toezeggingen gedaan zodat de uiteindelijke opbrengst zekér boven de twintig mille zal liggen". De rijkspolitie te Pijn acker en de reserve-rijkspolitie hebben een potje van ƒ200 be stemd voor een gezellig avondje voor de noodgebieden beschik baar gesteld; De sportvereniging DSVP houdt Zaterdag een bazar waarvan de totale opbrengst aan de overstroomde gebieden ten góede zal komen. Mofgen zal een inzameling worden gehouden van kleding, schoenen, dekens, meubelen enz. Ook wat dit betreft zal Pijnacker zich niet onbetuigd laten. Veiling Pijnacker 2 Febr. Andijvie 71; spruiten 3244; peen 54; witlof 3950, alles per kg; sla 811, per krop, slavellen 7082. SCHIPLUIDEN Schippers naar de noodgebieden Maandagavond zijn uit Schip luiden enige schippers met hun scheepjes van ongeveer veertig ton naar de geteisterde gebieden vertrokken om hulp te verlenen, twee gingen er naar Ooltgens- plaaten namen levensmiddelen mee. Schipper Y. Eikelenboom hiad Ook gaarne aan het red dingswerk deelgenomen, maar kon helaas niet, daar zijn scheepje in Rozenburg door de storm op de wal is gezet. Pogin gen om het weer in 't water te krijgen zijn reeds ondernomen. DELFGAUW Ook Delfgauw helpt mee Alleen op Delfgauw werd voor de noodgebieden een bedrag van ƒ3797,75 bijeengebracht. Het personeel van behangselpapier fabriek Gebr. Sanders zegde toe 2y2 uur per man te zullen overwerken ten behoeve van ge noemd fonds, hetgeen neerkomt op een gift van ongeveer 100. Aan die inwoners van Delfgauw welke toezegden kleding, dek king, schoeisel enz. te willen afstaan wordt nog medegedeeld, dat zulks Woensdagmiddag zal worden afgehaald. Men wordt verzocht de goederen gereed te leggen. NOOTDORP Mooie actie in Nootdorp Gisteren werd in Nootdorp een grote nationale collecte ge houden ten bate van het natio nale rampenfonds, dat het be drag van 2842,opbracht. Vandaag wordt er door het Rode Kruis afd. Nootdorp een inza meling gehouden voor draagbare kleding en dekens. Nootdorpers heJpt Uw medemens. Indien no dig kunnen er 250 koeien uit de getroffen gebieden in deze ge meente worden ondergebracht. MAASLAND Maasland zonder water Daar de gemeente Maasland zijn water van het zwaar geteis terde Maassluis betrekt, zit ook onze gemeente zonder water. Di rect werd per tankwagen water uit Delft betrokken, wat reeds Zondag verkrijgbaar werd ge steld. Zondag werd door vele Maaslanders gewerkt aan de ver sterking van de Vlaardingsedijk. EERSTE SLACHTOFFERS BEGRAVEN De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de wa tersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's Gravendeel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerk hof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen kon den worden. De trieste plechtig heid droeg een zeer sober ka rakter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4