Friesland geelt royaal voor getrolten bewoners Formosa is gedeneutraliseerd LAATSTE NIEUWS Nu ruim 1000 doden r Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging „Een zware terugslag in de opgang van ons volk" De president dringt aan op Atlantische een- beid en Europese integratie 2 FRIESE KOERIER Dinsdag 3 Februari 1953 Vele vrachtwagers met goederen uit het Noorden naar het rampgebied Heerenveen Vannacht om twee uur zijn vanaf het verzamelpunt HEERENVEEN 25-auto's met goederen voor de ge troffen bevolking naar Zeeland ver trokken. De reis wordt gemaakt via Antwerpen. De douane heeft alle medewerking toegezegd. De goede ren zullen zo spoedig mogelijk wor den uitgereikt. De heer W. C. Dijkstra, de directeur van de Stichting Friesland voor Maat schappelijk Werk, heeft Maandagmiddag contact gehad met zijn collega uit Mid delburg. Hij heeft toen gevraagd aan welke goederen de meeste behoefte be stond. Bij het laden van de vrachtwagens heeft men hier zoveel mogelijk rekening mee gehouden. Uit Leeuwarden kwamen vijf auto's, uit Achtkarspelen 1, Sneek 2, Bolsward 2, Heerenveen 2, Murmerwou- de 2, Drachten en omgeving S en uit Ferwerd 3. Mannen van de Wegenwacht en de Rijkspolitie begeleidden de lange colonne. IN GROUW stelde men gisteren tien motorboten en een motorvlet beschik baar. De tien schouwen zijn met een grote vrachtauto van Halbevtsma naar Dordrecht gebracht, vanwaar ze naar Numansdorp zijn vervoerd. De motor- vlet is met een aparte vrachtauto naar Vlaardingen gebracht. Elf Grouwsters zijn meegegaan om de boten te beman nen. Het bestuur van het Rode Kruis in OOSTSTELLINGWERF heeft beslo ten om een van de door de waters nood getroffen Zeeuwse gemeenten te adopteren. Mevrouw Bontekoe, de leidster van het Rode Kruis in die gemeente, deelde mee, dat er reeds contact is opgenomen met de Commissaris der Koningin in Zeeland. Welke Zeeuwse gemeente voor de hulpverlening in aanmerking komt staat nog niet vast. Inmiddels is er een inzamelingsactie aangekondigd. De fii'ma Oifringa te Haulenvijk heeft een vrachtauto be schikbaar gesteld voor transport van goederen naar de getroffen gebieden. Het personeel van het P.E.B. in Friesland heeft besloten het loon van een dag beschikbaar te stellen. De voetbalvereniging HEEREN VEEN besloot f 1.000 af te dragen aan het plaatselijk comité. De heer Gaastra uit Heerenveen stelde een grote motorboot beschikbaar voor het redden van de getroffenen. Een collecte in KUINRE bracht f 3367,27 op. In BLANKENHAM be droeg de opbrengst f 5519. In "de machinefabriek van SLUIS te DRACHTEN hield men Maandagmor gen voordat het werk begon een col lecte. De opbrengst bedroeg ruim f 500. Daar kwam ook een persoon bij de centrale post zijn eerst beschikbaar gesteld bankbiljet van f 100 terug ha len. Hij bracht er een biljet van f 1.000 voor in de plaats. Een matrassenfabrikant stelde een trailer vol met bedstellen beschikbaar. Hij wilde deze met zijn vrachtwagen naar het rampgebied brengen. Een schoenhandelaar gaf voor f 509 aan schoeisel. Tijdens de tweede uitvoering van de gymnastiekvereniging Wordt Kwiek te JUBBEGA brachten de bezoekers een bedrag van f 101 op. Con Spirito deed er nog f 15 bij. Alle vissers van STAVEREN boden Maandagmorgen aan met hun. schepen naar de overstroomde gebieden te 'va ren om bewoners te redden. Dertien motorschepen zijn inmiddels vertrok ken. Te OUDEHASKE riep men gisteren een commissie in het leven. Vandaag zal men er een huis-aan-huis-inzame- ling houden. Op initiatief van Plaatselijk Belang te SURHUISTERVEEN hield men gis teren een inzameling, Er werd een enorme hoeveelheid goederen bijeenge bracht. Het zal zo spoedig mogelijk worden doorgezonden naar Rotterdam. Een collecte te OLDEBOORN bracht gisteren f 15.050 op. De opbrengst van een collecte in de Onze Administratie staat klaar U weet het. ook wij ontvangen gaarne Uw geldelijke bijdragen tot steun aan de bevolking van de zo zwaar getroffen gebieden. Ons administratief personeel staat geheel te Uwer beschikking en het ziet er niet tegenop naast de. normale dagelijkse werkzaam heden zich extra in te spannen voor dit werk: het administreren van Uw giften. Zorgt U ervoor dat dit een heel druk werk wordt. Onze girorekening is nr. 272334 Per postwissel kunt U natuur lijk ook Uw gift overmaken. Schrijft U op girostrookje of postwissel even rampenfonds? Giften kunt U. eveneens persoon lijk afdragen aan ons kantoor. De eerste gift, f 10.ontvingen wij gistermiddag van N.N. te H. Van alle ontvangsten zal dage lijks een staat van verantwoording worden gepubliceerd. GEEFT WAT IN UW VERMOGEN LIGT: IIET IS ZO NODIG! V.. gemeente UTINGERADEEL bedroeg f 37.400. Dit is ruim f29.per inwoner. Te OPEINDE (Sm.) bracht men ruim f 4100 en een grote hoeveelheid goederen bijeen. In BOLSWARD bracht de collecte bijna f 10.000 op. Voorts kwamen veel goederen binnen. De inzameling van het Rode Kruis in HASKERLAND-DONIAWERSTAL is flink op gang gekomen. Maandag avond was reeds een bedrag van bijna f 10.000 binnen. Uit enkele dorpen is het resultaat nog niet bekend. Bij de ingekomen goederen waren o.a. 410 damesmantels, 180 overjassen en een partij nieuw ondergoed. Alles wordt in grote kisten verpakt en met de verzending is men reeds begonnen. Een zestig kisten vol goederen zijn al onderweg. Tot de aangeboden goederen behoorden ook... een koe en een kalf. Een boer in HASKERLAND heeft onderdak aangeboden voor een gezin uit het getroffen gebied. Dat gezin mag tien koeien meenemen. Er liggen een aantal boten klaar, welke zo nodig direct kunnen worden vervoerd. In IDAARDERADEEL zijn bóten in gereedheid gebracht voor hulp in de overstroomde gebieden. Vanuit Leeuwarden worden ze verder met vrachtwagens vervoerd. Voor de inzameling in OPSTERLAND kwam van de gemeentelijke ijswegen- centrale f 1.000 binnen. Een instelling schonk f 500. Reeds voor de bekendma- making van de actie had men in Tgnje en Uilesprong al f 3.000 bijeen. Veel initiatief. In verband met de nationale ramp wordt Woensdagavond om 8 uur in de Grote Kerk te HEERENVEEN een bidstond gehouden. Het initiatief daar toe is uitgegaan van de drie hervormde gemeenten. De voorganger is ds J. B. Lietaert Peerbolte. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor de getrof fenen. In de Schouwburg te HEERENVEEN wordt heden- en morgenavond een jour naal over de overstromingsramp ver toond. De opbrengst van deze voorstel lingen komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Het Sneker Cantate Koor geeft Don derdagavond te SNEEK in de Grote Kerk een kerkconcert ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De toneelvereniging Nut en Nocht geeft Vrydagavond in zaal Hollema te SURHUISTERVEEN' een uitvoering. De opbrengst van deze avond is bestemd voor de slachtoffers van de oversttroom- de gebieden. Leerlingen van het lyceum te DRACHTEN gaan op tournèe met de opera De terugkeer van Odysseus. De baten zjjn voor de getroffen gebieden. DE ORGANISATIE VAN DE HULPACTIE IN FRIESLAND Alle aanbiedingen aan eigen gemeentehuis Niet rechtstreeks met rampgebied in verbinding treden Men kan in de rampgebieden nog geen enkel overzicht krijgen van wat er nodig is aan mankracht, materiaal, kleren, voedsel en geld. Daarom is het ongewenst, aldus de opvatting van het Provinciehuis te Leeuwarden, dat men zich particulier, in verenigingsverband of als comité rechtstreeks wendt tot instanties in de door de watersnood getroffen gebieden. Hulp, in welke vorm dan ook, wordt van ganser harte gaarne aanvaard. Op gaven dienen echter beslist alleen te geschieden aan het gemeentehuis in de eigen gemeente. De burgemeesters zijn door een tele gram van de Commissaris der Konin gin, rar H. P. Linthorst Homan. op dé hoogte gesteld van de organisatie van de provinciale hulpactie. CENTRALE ORGANISATIES In dit telegram is de burgemeesters bericht, dat dezen de aanmeldingen van voertuigen en motorvaartuigen moeten doorgeven aan het Bevrach tingscommissariaat en de Rijksver keersinspectie te Leeuwarden, tel. 6646; aanbiedingen omtrent technisch perso neel, arbeidskrachten en materiaal aan de Provinciale Waterstaat, Leeu- rechtsereeks wendt tot instanties in de cué's op te nemen aan het bureau Pro vinciale Evacuatiecommissaris. Turf markt 8. Leeuwarden, tel. 3912; aan biedingen en initiatieven van land bouwkundige aard aan het secretariaat Friese Stichting voor de landbouw, Van Swietenstraat 6, Leeuwarden, tel. 4990; aanmeldingen en inlichtingen ar beidskrachten in het algemeen aan het Gew. Arbeidsbureau, Leeuwarden, tel. 6144; aanbiedingen kleding en dgkking Prov. comité V.H.V., Weerd 11, Leeu warden, tel. 5645. Bij wijze van uitzondering, alleen wanneer de eigen secretarie niet be reikbaar is, kan men zich rechtstreeks tot bovengenoemde centrale organisa ties wenden. MASSALE SPONTANE HULP De massale en spontane hulp, waar toe de bereidheid uit alle delen van Friesland uit alle kringen bleek, is overweldigend geweest. Ruim veertig eigenaren van vee-auto's boden hun wagens en chauffeurs aan. Particulie ren stelden hun auto's en boten ter be schikking. Schippers en vissers waren bereid dadelijk met hun schepen te vertrekken. De bakkersbond bood aan een zending gesmeerd brood gereed te maken en ontelbaren zegden toe ge- evacueerden te huisvesten. Boeren stel den stalling en voer voor geëvacueerd vee ter beschikking. Duizenden stuks kleding, schoeisel, dekens, wiegen, le dikanten en huisraad stromen binnen. Deze goederen zullen voorlopig opge slagen en goed gesorteerd moeten wor den in de centra die zijn ingericht in Dokkum, Drachten, Franeker, Sneek en Heerenveen, de rayons zoals die voor de bescherming burgerbevolking vastgesteld zijn. Leeuwarden en Har- lingen staan daarbij op zichzelf. Deze gang van zaken is absoluut noodzakelijk, wil men een ongewenste en chaotische toestand voorkomen. Ongetwijfeld zullen de goederen dankbaar geaccepteerd worden. De verbindingen met vele delen van Zee land, Brabant en Zuid-Holland zijn echter nog verbroken. Daardoor is het nog onmogelijk te bepalen waar de nood het eerst gelenigd dient te wor den. Aan de Slichting Friesland voor Maatschappelijk Werk is opgedragen het contact met de getroffen gebieden te maken. Wat daar nodig zal blijken te zijn, kan dan meteen verzonden worden. Daardoor wordt voorkomen (om een voorbeeld te noemen) dat kin derwagens worden verstuurd, waar men winterkleding moet hebben. EVACUATIE KAN KOMEN. Maandagmiddag deelde mr Hartung, de kabinetschef van de Commissaris mede, dat het op dat moment nog niet in de bedoeling lag om grootscheepse verplaatsingen naar Friesland door te voeren. Desondanks is de provinciale evacuatiecommissaris, Gedeputeerde Okkinga. ook in dit opzicht paraat. Al le gelegenheden waar mensen onder dak gebracht kunnen worden zijn bij hem geregistreerd. Als het sein mocht komen, dan staat Friesland ook daar voor gereed. Het provinciaal comité tot hulpver lening is als volgt samengesteld: Voorzitter de Commissaris der Ko ningin, die tevens het college van Ge deputeerden vertegenwoordigt; secre taris de chef van het kabinet van de Commissaris mr Hartung, Provincie huis, Leeuwarden (tel. 3541), die alle inlichtingen geeft; penningmeester dr R. Kuperus (giro 11542 van de Coöp. Zuivelbank). Leden, de kringcommis saris van hét Rode Kruis, de presi dente van het prov. comité voor de V.H.V., de voorzitter van de afd. Frie&r land van de Vér. van Ned. gemeente* een vertegenwoordiger van het Oi'anje- kruis in Friesland, de Prov. Evacuatie commissaris, het hoofd van het bureau Friesland van het ministerie voor maatschappelijk werk, de hoof din ge- nieurs van de Rijks- en Prov. Water staat en van Wederopbouw en Volks huisvesting, de Rijksinspecteur van het verkeer, de voorzitters van de Stich ting voor de Landbouw in Friesland, de Kamer van Koophandel en de Frie se Journalistenvereniging, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de bur gemeester van Leeuwarden, de voor zitter van de prov. Kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk, ds Van der Wou- de namens de Gereformeerde kérken en deken Holtman namens de R.K. kerken in Friesland. HOOI VOOR VEE IN RAMPGEBIED Op een gisteravond te Drachten ge houden bijeenkomst van de afdelingen Smallingerland van de Friese Maat schappij van Landbouw en van de C.B.T.B., besloot men de leden van de afdelingen op te wekken hooi beschik baar te stellen voor het vee uit de nood- gebieden. Veehouders, die aan deze ac tie willen meewerken kunnen hiervan opgave doen aan de bestuursleden van hun afdelingen. Te Suameer bracht een lijstcollecte ten behoeve van' het Nationaal Ram penfonds f 4.600 op. Een actie van de Christelijke school had f 51.10 tot re sultaat. Een grote partij kleding en goederen voor de getroffen gebieden is ingeza meld en Maandagavond verzonden UITSTEKEND VOORBEELD Het personeel van een viertal bedrij ven in Gorredijk t.w. Voltawerk, de Melktransportkannenfabriek en de bei de kinderwagenfabrieken, in totaal on geveer 450 man personeel tellend, heeft besloten ten behoeve van de getroffe nen in het rampengebied 10 tot 12 uur over te werken. De directies van de be drijven zullen het door deze actie ver kregen bedrag verdubbelen. De IJswegencentrale Opsterland zal uit het fonds ..Toertochten" een bedrag van f 1.000 beschikbaar stellen. URETERP. De collecte heeft hier tot nu toe f 5.646,25 opgebracht. Er zijn echter nog toezeggingen gedaan en een lijst moet nog binnenkomen. Maandagochtend vroeg is men be gonnen met het inzamelen van kleding, schoeisel en dekking. Tot 2 uur 30 des nachts heeft men doorgewerkt om de overstelpende hoeveelheden goederen op tijd te kunnen verzenden. Te Tijnie heeft een collecte de som van f 3.000 opgebracht. Voorts heeft men daar een kleine vrachtauto vol kleding e.d. bijeengebracht. Eerste evacué's in Friesland HEERENVEEN. Gisteravond zijn te Heerenveen de eerste evacué's uit Zeeland aangekomen. Het waren de heer en mevrouw Koopmans met hun beide kinderen uit Rilland Bath. Mili tairen hebben hen Zondag gered uit het overstroomde gebied, nadat zij van des morgens 5 uur tot des mid dags 5 uur op cle zolder van hun ge deeltelijk vernielde woning hadden gezeten. Een automobilist uit Heeren veen heeft de mensen naar Ureterp gebracht, waar hun ouders wonen. maverw DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tand pasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tand pasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een lentebloesems geurend schuim. De kennismakingstube Castella Tand- prijs van Castella-Spécial is 32 cent. pasta verpakken bij ieder stuk van Voor dit bedrag ontvangt men dus de nieuwe Castella-Spécial Schoon- een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep. heidszeepen een tube Castella Castella-Spécial, gemaakt op een Tandpasta, genoeg voor drie weken, nieuwe Amerikaanse installatie (de Het mag verstandig heten, zo spoedig enige in West-Europa!), munt uit mogelijk van dit aanbod gebruik le door een schier onuitputtelijke schuim- maken.de fabrikanten kunnen dit vorming.:., en door een romig, naar slechts zeer tijdelijk doen! Radiotoespraak Min.-president Dr W. Drees De minister-president Dr W. Drees heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij wees op de vele verliezen aan mensenlevens, die bij de ramp zijn te betreuren. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder velen bij pogingen om an deren te redden. Wij herdenken al dus de minister hen met diepe eer bied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen die slachtoffer werden van het water geweld. Velen hebben alles moeten prijsge ven. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen ver laten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wij'weten nog niet bij bena- Steunt het NATIONALE RAMPENFONDS Den Haag - Giro 9575 Adv. èangebodeii door fabrikanten van LEKASIN en TONICUM NOURY. EISENHOWERS CONGRESBOODSCHAP In de boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „deneutralise- ring" van Formosa. Hij heeft reeds aan de zevende vloot instructies in die geest gezonden. Dit betekent, dat deze vloot niet langer ge bruikt zal worden voor het beschermen van communistisch China. Britse functionarissen hebben blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en politieke gevolgen van Eisenhowers besluit tot deneutralise- ring van Formosa. Men was ontstemd over het feit, dat Groot-Brittannië niet van te voren over dit besluit geraad pleegd was. De Fransen verwachten door dit be sluit geen uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese nationalisten toch niet zonder Ameri kaanse hulp een aanval zouden kunnen beginnen. Een woordvoerder van het Zuidko- reaanse legér noemde Eisenhowers be sluit het beste nieuws dat sedert twee jaar is gehoord. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken omschrijft het besluit wel als een volmacht voor Tsjang Kai Sjek om een tweede front tegen de Chinese communisten te beginnen, maar ver wacht toch niet spoedig een nationalis tische aanval. In Japanse kringen merkt men overigens op, dat Eisenho wer in zijn boodschap de oorlog in Indo-China in een nieuw perspectief heeft geplaatst door hem te stellen naast die in Korea. De president merkte op, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot practisch tot gevolg had, dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van commu nistisch China. Door deze steun worden de communisten in staat gesteld onge straft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden. Samenwerking tegen communisme Eisenhower liet duidelijk uitkomen, dat er een communistisch gevaar is voor de vrije landen. Slechts een nau wer aaneengesloten economisch en po litiek stelsel kan de sterk vergrote eco nomische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke paraatheid en een tamelijk hoge levensstandaard te handhaven. De president drong er op aan, dat dc West-Europese landen het initiatief 7"Hen rcwn scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta om een grote re onderlinge ruil van goederen cn diensten mogelijk te maken. Wan neer de Europese landen op deze wyzc te werk zouden gaan, zou den zij een economische sfeer scheppen, die ons cr toe zou bren gen uiterst belangrijke hulp te ver lenen. Amerikaanse hulp De hulp, die hij in het vooruitzicht stelde omvat in de eerste plaats wij ziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de weder kerige handelsovereenkomsten, die de president in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Amerikaanse regering het investeren van Amerikaans kapi taal in het buitenland aanmoedigen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van produc ten die voor de wederzijdse verdedi ging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concurrentie met de nor male vredesproductie in de Verenigde Staten zullen teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die ze niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buiten land te betrekken. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europese landen, ten doel, het ontstaan van de praclische eenheid in West-Europa aan te moe digen. Hij was van oordeel dat de Euro pese landen een aanzienlijke bij drage hebben geleverd tot het be houd van de veiligheid van de vrije wereld. Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de Noordelijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in sterke mate vergroot. De president wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is dat de Sowjet- Unie over atoomwapenen beschikt. 0"nr de houding van de nieuwe re gering in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaan se regering weet, dat de vrije wereld" niet voor onbepaalde tijd in een toe stand van spanning kan blijven, waar in zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. STORMSCHADE IN FRIESLAND Provincie wil helpen Te Scherpenzeel moesten enige bo men het tegen de wind afleggen en sloeg een schoorsteenbord door een rieten dak. De branweer rukte nog uit om een zinkende woonschuit in de Lin de leeg te pompen. Te Oldelanicr moesten verscheidene dakpannen en schoorstenen het ont gelden. De rieten daken van enkele boerderijen werden zwaar beschadigd. Van de boerderij van Berkenbosch te Blankenham werd de kap ingedrukt. Vele rieten daken vertoonden Zondag morgen grote gaten. Een deel van de gemeente was verstoken van electrici- teit. De buurtschap Eesvecn zat Zondag zonder stroom wegens de stormschade aan het electrisch net. Te Steenwïjker- wold sneuvelden talrijke dakpannen en schoorstenen. Te Kollum waaide het enige ooie vaarsnest ter plaatse om. Het werd to taal vernield. De molen van de heer Hijlkema te Ureterp liep veel schade op. Ook wer den in het dorp honderden dakpannen van de daken gerukt. Te Blauwhuis waaide het haantje van de toren van de R.K. kerk. Ook het kruis kwam naar beneden. Het dering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde be tekent een zware terugslag in de op gang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker be gon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de over zeese rijksdelen en uit het buiten land mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te ver schaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden gebor gen. Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met 't Rampenfonds zal onderhouden. De betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak waarbij de rege ring zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons be dreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij we ten echter dat het op de duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker gewor den. De tijding omtrent het ongeluk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze al gemene toestand heeft bij velen de bes te karaktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw, te herstellen. Blijve deze wil u bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan. zware voorwerp boorde zich door het dak van de kerk. Het haantje sloeg in de grond. Te Makkinga werden enige bomen ontworteld. Talrijke huizen en boer derijen werden beschadigd. Het huis van de heer S. Hoekstra te Snikzwaag had veel van de storm te lijden. Zoveel pannen kwamen naar beneden, dat het gezin een droger heen komen moest zoeken. DIJK BIJ ZURICH BESCHADIGD Dat het hoge water de Friese dijken ook onder zware druk heeft gezet, is na de storm aan het licht gekomen. Bij Zurich hebben Uitschieters ide kruin van de dijk zo sterk aangevreten, dat beschadiging is ontstaan. Wanneer de druk langer had aange houden, had ook daar de toestand kri tiek kunnen worden. In de Maandagmorgen gehouden ver gadering van Gedeputeerde Staten van Friesland is de vraag besproken, wat de provincie zelf doet om de schade, die ook hier door de storm en het wa ter is aangericht, te helpen herstellen. Op korte termijn zal daarom contact worden opgenomen met de fractievoor zitters. Het ligt in de bedoeling om van de zijde van de provincie een be drag ter leniging van de nood beschik baar te stellen. In verband daarmee heeft het Pro vinciaal bestuur aan de burgemeesters van de Friese Waddeneilanden en van de gemeenten die aan de Waddenkusl zijn gelegen, een telegram gestuurd, met het verzoek zo spoedig mogelijk een globale opgave te zenden van de schade, die de watervloeden aan de eigendommen van particulieren en Overheid hebben aangericht. Volgens de berichten van hedenochtend moet helaas gevreesd worden, dat het dodencijfer van de overstromin gen de duizend zal overschrijden. Er komen nu geregeld radioberichten binnen met hoger cijfers over slachtoffers dan in de officiële berichten tot nu toe was gemeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2