FRIES KOERIER Dorpen in getroffen gebied zijn van de aardbodem weggevaagd Aantal doden reeds tot 605 gestegen Ramp neemt thans verbijsterende vormen aan Op Tholen zeer ernstig blijkt de situatie te zijn —JJ) Ons dagelijks weeroverzicht lerseke vol vluchtelingen De droeve lijst VOLDONGEN FEIT Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week- Giro DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 28 KAMP, welke ons land in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen, is wel de ergste van deze aard, die in onze geschiedenis valt te vermelden. Er heeft zich daar in het Zuidwesten van Nederland een drama vol trokken, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling vermag te maken. Nu, twee dagen nadat de waterwolf dat gebied besprong, komt nog altijd de ene rampmare na de andere op onze redactie binnen. Tezamen geven deze be richten de zekerheid, dat reeds 605 landgenoten de dood in de woeste zee hebben gevonden, dat hele dorpen van de aardbodem zijn verdwenen, duizenden stuks vee het leven hebben verloren en onherstelbare schade is toegebracht aan eens zo vruchtbare polders. Helaas moet gevreesd worden, dat aan de Jobstijdingen nog geen sinde is gekomen. Nog steeds is niet met zekerheid te.zeggen hoe swaar de bevolking van Schouwen-Duiveland en van Noord-Beve land geteisterd is, twee eilanden, waarvan men practisch niets an ders meer kan zien dan een duinerij en enkele op hoge punten ge legen dorpen. Het zijn die eilanden, waarvandaan ook nu nog berichten komen, dat de dijken door de kolkende wateren al maar verder worden ondermijnd en instorten. Dit doet het ergste vrezen voor een uiteindelijk herstel In de grote lial op de eerste verdieping van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Steenbergen zaten Maandagmiddag zeshonderd evacué's uit evacuatie. Nieuw Vossemeer, een dorp in Westelijk Brabant. Zij kregen daar eten en kleren. Op pagina's drie en volgende vertéllen wij het verhaal over die (Eigen foto). Gr oen-baretten zijn niet voor één gat gevangen. Zelfs niet voor één geit. Als sik niet lopen wil, dan moet hij roei gedragen icor- den. Op de Schenkdijk bij Nieuw Vossemeer. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 971 mb, tendenz stijgend. Temperatuur max. 3.2.0. (3.8); min. 0.2 (1.3). Geleidelijk kouder Voorlopig nog lichte vorst Het weer in onze omgeving komt on der invloed van een van het Zuiden be wegende rug van hogedruk van Schot land tot Midden Scandinavië, die in ver binding staat met een ander (geweldig) maximum van 1060 mb in Siberië, Koude lucht uit Rusland is in beweging geko men en heeft Oost-Duitsland bereikt. In Nederland stroomt lucht uit Zweden bin nen, die boven de Oostzee is verwarmd van -5 tot om het vriespunt. De wind krachten nemen langzaam verder af, ter wijl nog enkele sneeuwbuitjes te ver wachten zijn. HOK HET WORDT. Aanvankelijk zwaar bewolkt, later mo gelijk opklaringen met nog enkele .«neeuwbuitjes. Matige tot zwakke Noord- Oosten tot Oosten wind. 's. Nachts lichte vorstj overdag temperatuur om het vrïes- puut. DE ONDERGANG VAN NIEUW-VOSSEMEER Op pagina drie publiceren wij vandaag een speciale repor tage over de ondergang van het dorp Nieuw-Vossemeer, in het uiterste hoekje van West- Brabant, vlak bij Tholen. Bijna veertienhonderd per sonen werden daar Maandag middag geëvacueerd. Wat in eeuwenlange strijd op de zee was veroverd, is in één enkele noodlotsnacht verloren gegaan. „Luctor ët, Emergo" de trotse wapenspreuk van Zeeland zal dé Zeeuwse, Zpidhollandse en West brabantse bevolking de moed moeten geven T>rrt de welhaast hopeloos lijkende strijd tot het herwinnen v:.a hetgeen thans verloren is ge gaan, te beginnen. Onze landgenoten daar kunnen ervan verzekerd zijn, dat zij bij die strijd de grootst mogelijke steun van alle Nederlanders zullen ondervinden. Dat hebben de spontane acties overal in het land wel bewezen; hartverheffend is het te ervaren, dat heel ons volk gul en spontaan in de bres is gesprongen voor hen, die alles verloren. Moge deze ontzagwekkende stroom van liefdadigheid en meegevoel met de dag aanzwellen! Het is nodig, want weet, dat het hier niet zo maar een natuurramp betreft, doch wel degelijk een nationale ramp! Met angstige spanning wachtte gisteren het gehele land op be richten van Zeelands noordelijkste eiland: Schouwen-Duiveland. Zondag had men weinig anders vernomen, dan dat ook dit gebied zwaar getroffen was door de watersnood. De verbindingen waren verbroken; alleen was communicatie mogelijk door middel van een amateurzender in Zierikzee, doch deze gaf uiteraard weinig nieuws over de rest van het eiland. Vliegtuigen st,egen van Valkenburg op om te proberen een enigszins duidelijk beeld van de toestand daar te krijgen, doch zij konden weinig anders rapporteren dan dat het eiland als door het water verzwolgen leek. Slechts hier en daar stak een dak van een boerderij boven water uit en alleen op plaatsen waar het land wat hoger lag, stonden de huizen niet al te diep in de vloed Geeil vaartuigen bericht doorgaf met gebruikmaking van een radio-installatie, welke van het dezer dagen daar gestrande Finse schip „Bore 6" was gehaald. Later seinde men: In allerijl werden maatregelen ge troffen om schepen naar Zierikzee te sturen, doch ook hier kampte men aanvankelijk met het probleem: waar halen we de vaartuigen vandaan nu die overal zo broodnodig zijn? De hulp kwam van hen, die maar al te goed weten welk een wreed monster hier bestreden moet worden: de Ne derlandse vissersbevolking. Uit Sche- veningen, uit Maassluis zelf zo zwaar getroffen uit Vlaardingen, ja zelfs uit Urk voeren de vissersbo ten uit om in de Zeeuwse stromen menslievend werk te verrichten. Hierdoor is het mogelijk geweest korte golfzenders en mobilofooninstal laties te brengen naar Zierikzee en toen deze eenmaal werkten kon een beeld worden verkregen van de om vang van de ramp. Eerste berichten Scheveningen-Radio ving al spoedig een bericht op, waarin werd gemeld: Dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht na mens burgemeesters. Dat was het eerste contact met Schouwen-Duiveland. Het was de In Burcli zijn 10 tot 12 doden gevallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aantal is niet bekend. De situatie is betrekkelijk hopeloos. Alle mo gelijke hulp is nodig. Telkens nog dijkval Het bleek al spoedig, dat behoudens de westrand de duinenrij dus het gehele eiland onder water stond. De ene dijkval na de andere deed zich voor, als gevolg van de geweldige stroming in het water, dat zich met ontzettende kracht door de gaten in de dijken wierp. Met deze omstandig heid hadden ook zij, die hulp brach ten, rekening te houden. Zo dreven bijv. de rubberboten en reddingsvlot ten, welke door middel van vliegtui gen boven dc dorpen werden afge worpen, in de snelle stroom weg, Met lede ogen moesten de zo zwaar ge troffen mensen aanzien, hoe hun kans op redding daardoor afnam. Uit Zierikzee kwamen later vrij kustwacht in Westschouwen. die dit gunstige berichten Daar bleken, ge zien de omvang der ovei'stroming, betrekkelijk weinig slachtoffers te zijn gevallen en bovendien kon deze plaats vrij snel met boten worden be reikt. Vele inwoners evacueren vrij willig naar andere Zeeuwse eilanden, vooral naar Zuid-Beveland. Uit berichten, die later binnenkwa men, blijkt, dat ook in Noord-Gouwe de toestand kritiek was. De mensen hadden zich daar op de zolders van de gespaard gebleven woningen moe ten verzamelen en zagen geen kans naar het zes km verder gelegen Zie rikzee te komen. Toestand twee uur Om twee uur in de afgelopen nacht was de toestand aldus: Algemene situatie zeer verward. Zierikzee doet al het mogelijke om met de kleinere dorpen op het eiland die volkomen geisoleerd zijn in ver binding te komen. Het aantal doden is niet te benaderen. Het water staat in de woningen van Zierikzee ander halve meter hoog. Men hoopt op zuid oostenwind; deze zal het water doen zakken. Brouwershaven: toestand zeer kri tiek, daar de dijk bij het dorp het wel spoedig zou begeven. Ouddorp: nog geen bericht. "Mili tairen zijn naar dit dorp onderweg, zullen er een zender afgeven en maat regelen voor evacuatie nemen. Deels verzwolgen Gisteren pas heeft men een enigszins juiste indruk kunnen krijgen van de omvang der ramp op Noord-Beveland. Vliegtuig waarnemingen wezen uit, dat het eiland voor het grootste deel door het water is verzwolgen. Terwijl een militair toestel over Kortgene vloog, zag de waarnemer, dat de dijken even buiten het dorp zo hevig door de golven werden be stookt, dat ze als zandhopen door de vloed werden meegesleurd. Toch kwam het water op het eiland niet zo heel hoog, gevolg waarschijn lijk van het feit, dat Noord-Beveland dicht tegen de zandplaat ligt, welke zich voor de Zeeuwse kustlijn uit strekt. Van sommige huizen kon men duidelijk de voordeuren onderschei den. De toestand is het ergste bij Kortgene en Geersdijk. De rest van het eiland is matig getroffen. Volgens de iongste berichten is er Uit de berichten, die tot he denmorgen 9 uur bij ons wa ren binnengekomen, blijkt, -dat het aantal slachtoffers reeds tot boven de 600 gestegen is. Doordat nog steeds berichten bij de officiële instanties bin nenkomen over vermiste perso nen, moet helaas verwacht worden, dat het dodencijfer nog aanmerkelijk zal stijgen. Volgens de jongste opgave ziet de droeve lijst van doden er als volgt uit: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedenskerke 1, Hondsbosse Zeewering 1, Sliedrecht 1, Hal steren 17, Maassluis 1, Kruis polder 8, Rotterdam 1, Nieuw- Neuzenpolder 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Hellevoets- sluis 5, Auvergne Theodorus- polder 17, Texel 4. St. Philips- land 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonkveer 2, Hoeksche Waard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree-Overflak- kee 40, Abbenbroek 1, Oude- lande 2, Ouddorp 1, Rilland 1, Stormpolder 4, Burch 10, Zie rikzee 18, Kloosterzand 8, Fijn aart 46, Stormpolder nog 2, Goese Sas 7, Ouderkerk a.d. IJsel 2, Zierikzee nog 1, Kort gene nog 5, Papenrb'ocht i, Wolfaertsdijk 6, Geersdijk 1, Numansdorp 55, lerseke 10, Nieuw-Vossemeer 50 Oude- Tonge 60 en Burchsluis 10. te Geersdijk één dode te betreuren, doch te Kortgene, dat het eerst door de watervloed werd overweldigd, ver moedelijk 35 tot 40. Het is echter zeer wel mogelijk, dat zich in verscheide ne ingestorte huizen nog mensen heb ben bevonden. Er is nu een verbin ding tot stand gekomen tussen Noord- Beveland en Walcheren. Tholen: ernstig Waren de berichten omtrent de si tuatie op Tholen gisteren niet alarme rend, nu de burgemeester vr.n Tholen door middel van een mobilofooninstal latie contact met het vasteland heeft kunnen opnemen, blijkt, dat ook daar de nood hoog is gestegen. Gisteravond 7 uur deelde de burgemeester mee: Vannacht kwam wederom een be richt binnen, waaruit bleek, dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scher- penisse, Oud-Vossemeer en St. Anna- land in totaal 10 doden zij te betreuren en te St. Maartensdijk 4. Ook in Sta- venisse zouden vele doden zijn geval len, doch hier vandaan zijn nog geen definitieve berichten ontvangen. Toen generaal Eisenhower hij zijn verkiezing tot president aankondig de een snel einde aan de Koreaanse oor log te zullen maken, heeft men zich in Amerika ep 'in Europa afgevraagd, wat de generaal daar precies mee bedoelde. Aanvankelijk kon men er niet veel meer uit opmaken dan versterking van de economische en militaire kracht, en ver steviging van het Atlantisch bondge nootschap. Het optreden van Foster Dulles als staatssecretaris wettigde al spoedig het vermoeden, dat de Amerikaanse poli tiek zich vooral zou richten op het Oos ten, voor Dulles een haard van commu nisme, die allereerst moet worden ge doofd. Niet, dat hij zou aansturen op een formele oorlogstoestand met het China van Mao Tse Toeng. De brand fakkel, die hij in het huis van Mao wil de slingeren, zou een Chinese brand fakkel zijn. In de' rede, die president Eisenhower gister heeft gehouden, is een en ander duidelijk genoeg aangegeven: de dé- neutralisatie van Formosa wordt aange kondigd, wat zeggen wil, dat Tsjang Kai Sjek zijn handen vrij krijgt tegen 'Mao Tse Toeng. Amerika zal niet on- trbuw worden aan zijn oude bondgeno ten, zo verklaarde Eisenhower, en na- Ikmalistïsch China kon deze passage kennelijk op zich toepassen. Overigens is Tsjang een bondgenoot, waarvan Amerika weinig plezier heeft beleefd. De steun, die hij in geld en wapenen rijkelijk van de V. S. ont ving,. heeft zijn rente niet kunnen op brengen. Sn het was zeker niet alleen het rode geweld, maar ook de innerlijke corruptie die in 1949 de Kwo Min Tang ineen deed storten. Het enige wat Tsjang Kai Sjek toen overbleef, was het eiland Formosa, waarop hij zich met de rest van zijn macht terug trok. Waarschijnlijk zou hij ook uit deze laatste schans door de communisten verdreven zijn, wanneer Truman het eiland- niet onder bescherming van de Amerikaanse vloot had gesteld. Deze be scherming hield echter tevens de voor waarde in, dat Tsjang Kal Sjek verbo den was de communistische republiek aan te vallen. Formosa was „geneutrali seerd". Eisenhower meent nu, dat daaraan maar eens een einde moet komen. Rood China heeft zeker geen enkele faciliteit aan Amerika verdiend. Het heeft zich met zijn „vrijwilligers" aan de zijde van Amerika's vijanden geschaard, en Ame rika heeft zeker geen reden om gezwo ren tegenstanders der roden, de Chinese nationalisten, in toom te houden. Wat zal nu het practïsche gevolg zijn van deze dé-naturalisatie van Korea? Deelneming van Tsjang Kai Sjek aan de oorlog in het Oosten. Chinezen tegen Chinezen. TA zit aan deze mededeling van Eisen- TJ hower een bedenkelijke kant. Deze, dat zij de Atlantische bondgenoten, in dit geval de hele V. N., eenvoudig voor een voldongen feit plaatst. Engeland b.v. heeft in 1950 de Chi nese republiek erkend. En het zijn niet alleen Engelsen, het is ook Pandit Nehru met zijn Aziatisch blok, die Ame rika altijd een verkeerde politiek ten opzichte van China heeft verweten. Dat Amerika die politiek thans verscherpt doorzet, is niet alleen zijn zaak. De bondgenoten hebben daarmee iets te maken, want ook hun positie in het Oostelijk conflict wordt er mede door - bepaald. Zelfs wanneer verwacht kon worden dat zij zich volkomen akkoord zouden verklaren met de Amerikaanse opvattingen, zou het juister geweest zijn hun eerst deze opvattingen voor te leggen. Hoeveel temeer zou dat aanbevelens waardig zijn geweest bij vermoedelijk verschil van inzicht. Bij bondgenoot schappen op basis van gelijkwaardig heid stelt men dergelijke vragen ter dis cussie. Eisenhower heeft dat niet nodig ge oordeeld; hij deelt eenvoudig mee wat hij van plan is. Daar zit ongetwijfeld deze winst in, dat zijn plan doorgaat. Maar de schaduwzijde is een verzwak king van het Atlantisch bondgenoot schap. Niet technisch, zelfs niet politiek misschien, maar moreel wel. Een Amerikaanse bommenwerper van het type B-50 is Vrijdag bij het opstijgen van een basis in de staat Georgia omlaag gestort en in brand gevlogen. Vier van de zeven inzitten den zijn gedood. Tengevolge van de mist, waarin Londen een week voor Kerstmis 1952 was gehuld, zijn 2.484 personen over leden. In sommige gevallen duurde het tien dagen, voor overlevenden kon den worden begraven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1