Kleine Scheepvaart wacht donkere toekomst Protestants-christelijke organisatie bij het beroepsvervoer m koari om ehoeke Problemen rond de Friese binnenvaart Donkere wolken pakken zich samen boven de Friese binnenscheepvaart. Het wegverkeer heeft, allengs meer en meer de taak van de vrachtschipper overge nomen en vooral in de laatste jaren is op overduidelijke wijze aangetoond, dat de sociaal-economische moeilijkheden bij de binnenscheepvaart in het algemeen, ./een tijdelijk karakter dragen, doch dat de kleine schipper, alleen om het simpele feit dat zijn vervoermiddel uit de tijd is geraakt, gedoemd is om voor zijn zoons naar een ander beroep uit te zien. Iedere morgen drommen de schippers in dichte rijen samen voor het bevrach tingsbureau in de W illem Lodewijkstraat Dagelijks kan men op het bevrachtings bureau aan de Will. Lodewijkstraat de schippers zich in dichte drommen voor de loketten zien verdringen en elke dag opnieuw maakt de bevrachtingscommissie zich kopzorgen over de problemen van deze mensen. Natuurlijk, op het bevrach tingskantoor is op papier alles tot in de puntjes geregeld. De schipper die het langst op vracht heeft moeten wachten, en wiens schip aan de door de verlader gestelde eisen beantwoordt, krijgt z'n vrachtje gegund. Maar de vraag naar vracht overtreft nog steeds verre het aan bod en daartegen staat ook het bevrach tingskantoor, waar men met hart en ziel de belangen van de schippers verdedigd, machteloos. Vandaar ook dat er onlangs een «jnderzoek is ingesteld naar de moge lijkheden voor de binnenscheepvaart, waarbij de deskundigen tot de conclusie zijn gekomen, dat er voor de schippers mets anders opzit, dan hun zoons een an der vak te laten leren, waardoor men bij de schipperij tot een natuurlijke afvloei ing zou komen. Geconstateerd is daarbij echter, dat op het ogenblik nog veel te veel schippersjongens van boven de veer tien jaar een onvoldoende schoolopleiding hebben genoten, waardoor de mogelijkhe den om hen in andere beroepen te plaat sen. dan ook tot een minium worden be perkt. Wel is men momenteel in Sneek reeds bezig met het geven van speciale vak-opleidingscursussen, doch vóór dit alles in kannen en kruiken is, zal er eerst weer een behoorlijke tijd moeten verlo pen. Het eigenaardige bij dit alles is, dat er bij de riviervaart een ontstellend te kort heerst aan geschoolde werkers, die welen hoe ze een schip door de moeilijke vaarwateren heen moeten loodsen en hoe ze het uiterste uit hun machines weten te halen. De riviervaart bezit nl. nog vol doende levensvatbaarheid om met succes de concurrentiestrijd tegen het wegen- vervoer te kunnen voortzetten. Voor de Wegtransport strijdt voor eenheid onder de melkvervoerders „We willen niet met de vuist op ta fel slaan, maar het gaat ons er om, dat we allen een behoorlijk stukje brood verdienen". Zo sprak Zaterdagmiddag de heer E. van der Veen uit Bergum, tijdens de in zaal P. de Jong te Leeu warden gehouden contact-bijeenkomst van de afd. Melkvervoer van NOB- Wegtransport. Deze bijeenkomst was zeer goed bezocht. Over „Eenheid onder de vervoerders is dringend noodzakelijk" en over het doel van NOB.-Wegtransport spraken de heren Van der Veen en A. W. Bok uit Tijnje, resp. voorzitter en secretaris van de af deling. „We wensen en strijden voor een ze kere binding onder de melkvervoerders, wij wensen geen beunhazen in ons vak", aldus de heer Van der Veen. De heer Bok vertelde van zijn ervarin gen inzake het melkvervoer. Hij wees o.m. op de zeer lage tarieven, waarvoor gewerkt werd en soms nog wel gewerkt wordt. De heer Bok kon ook een ander geluid laten horen. Zo deelde hij mede, dat in overleg met de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland reeds vele zuivelfabrieken er toe zijn overgegaan om de vastgestelde vervoersprijs van f 1,95 per uur te betalen en ook de zgn. „vrije fabrieken" werken aan deze rege ling graag mee. Aan het eind van zijn betoog deed de heer Bok een beroep op de aanwezigen om het werk van de NOB- Wegtransport te stimuleren, want, „ze heeft wat gedaan en is van plan nog een heleboel te doen". Nadat, nog de heer D. Wijnia uit Schar- negoutum, als voorzitter van de paarden- tractie, een soortgelijk geluid had laten horen, was men nog enige tijd gezellig bijeen. Veteranen kwamen in vergadering bijeen Dokkum. In café E. de Vries vergaderde de afdeling Noord-Oost-Friesland van het Veteranen-legioen Nederland, onder voorzitterschap van de heer A. J. Wijn- sma. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de uitgaven in 1952 ruim 1200.— hadden bedragen. Er was per 31 Dec. j.h een klein batig saldo. Het ledental van de afdeling bedroeg per 1 Januari 101 en beweegt zich nog steeds in stygende lijn.. Bij de bespreking van het programma voor 1953 werd besloten aan het bestuur een werkgroep toe te voegen, bestaande uit de heren P. Kuipers, K. Koster, J. Stelma, G. Kuik en A. van d.er Meulen, binnenscheepvaart, die men practisch al leen tijdens de oogstcampagnes van vol doende vracht kan voorzien, zijn de mo gelijkheden evenwel zeer beperkt. Het laat zich dan ook aanzien, dat in de ko mende jaren steeds meer schippers voor anker moeten gaan, waardoor mogelijk nog eens nieuwe problemen worden ge schapen ten aanzien van het werklozen- vraagstuk. Dit alles maakt er, ook voor het bevrachtingskantoor, het werken niet gemakkelijker op. De hulpactie van de R.O.N. Gistermorgen te ongeveer elf uur is het convooi van vijfhonderd wagens met goe deren, verzameld door de „Hulpactie R. O. N." in Rotterdam gearriveerd, waar een Cn ander in grote dank werd aanvaard. De Rotterdammers stonden versteld van de enorme snelheid, waarmee deze actie was ingezet en toonden zich zeer verheugd over het eerste resultaat derzer actie. Wijkverpleegster aangereden Oudeschoot. Zaterdagmorgen om onge veer half tien, stak mej. J. Oldenhof, wijk verpleegster, de Rijksstraatweg over. Toen ze midden op de weg was, wilde ze naar rechts uitwijken, omdat een personenauto kwam aanrijden. Deze manoeuvre werd haar noodlottig. Ze kwam onder de wielen van de auto terecht. De fiets werd flink toegetakeld; mej. Oldenhof kwam met enige schaafwonden cn dé'schrik vrij. Ald-foarsitter huidige Frentsjer. Op 'e 23ste jiergearkomste fan 'e Knstl. Krite „Rjocht en Ropping" hat de hear E. B. Folkertsma fan Ljou- wert sprulsen oer Kristlik Frysk Folks- toaniel. M^idield waerd dat in 1952 Nynkc achtkear foar folie sealen opfierd is. Ek it stik Ttroch tsjusternis nei 't ljocht. dat vn Desimber oer "e fuotljochten brocht is. hat skoan foldien- Nei it skoft is de ald- foarsitter, de hear S. Tiemersrna, huidige, dy't 23 jier foarsitter west hat. Hy krige in moai wandboerd. Fjouwer ntfe leden joegen har op. Geref. Mannenvereniging opgericht Koudum. 0.1.v. ds Jansens, Ger. predikant, een vergadering gehouden, waarin een Geref. Mannenvereniging is opgericht. Het bestuurb staat uit O. Veninga, voorzitter, S. Schakel, secretaris, E. v. d. Meer penning meester en G. Troost, alg,-adjunct, Tacozijl draait weer Lemmer. Zondagmorgen is het Ir Wouda gemaal in werking gesteld- De heer Gerbrandy viel van ladder Nijlaml. De heer M. H. Gerbrandy is doordat de ladder brak van eèn tamelijk grote hoogte gevallen. Met een hersen schudding en verwondingen aan het ge zicht werd hij opgenomen Hij zal enkele weken rust moeten houden. Personeelsvereniging opgericht Tietjerksteradcel. Het administratief en technsich personeel in dienst van de ge meente heeft een personeelsvereniging opgericht met aanvankelijk 38 leden. Het bestuur bestaat uit de heren H. Deinum, voorz.K. Koster, secr.; J. Admiraal, pen- ningm.; J. Visser, H. Boers en mej. H. Bulthuis. Overplaatsingen bij de politie De opperwachtmeester F. Algera. groeps commandant bij de rijkspolitie te Lemmer is overgeplaatst ais Sommandant bereden rijks politie naar Hoofddorp iHaarlemmermeer) De wachtmeester F. J. C. van Essen is m.i.v. nader te bepalen datum overgeplaatst naar Terschelling. Uurwerk in toren van Garijp Garijp. De pogingen, aangewend door het bestuur van. Plaatselijk Belang om gelden in te zamelen voor het aanbrengen van een uurwerk in de toren van de Ned. Hervormde kerk, Garijp, zijn geslaagd. In de toren zal- een uurwerk met 4 ver lichte wijzerplaten worden aangebracht. 25 jaar in dienst Lemmer. Vrijdag herdacht de heer A. Postma het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Halbertsma's Fa brieken, waarvan 19 jaar te Grouw en 6 jaar te Lemmer.1 Thans treedt hy op als vertegenwoordiger van het bedrijf te Lem mer. Afloop verkopingen Workum. Notaris P. Niemandsverdriet heeft finaal verkocht de huizinge Emma- kade G 161 van de heer F. v. d. Meer. Kooper werd de heer B. Tilstra te Deagum voor f3132. Uitslag aanbesteding Onderhoud rijkswegen in Friesland De hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in Friesland heeft namens de directie in Groningen en Friesland aanbesteed het on derhoud van de rijkswegen in Friesland ge durende 1953. Voor perceel L rijksweg Leeuwarden- Groninger grens kwamen 10 biljetten uit bus. Hpogsté nschuj vgc, R. Blocker - te. ippingedaiVii-mc* l 84*420-' ^n-Jaagelè' j -jQi'- ver Bijlstra te (Wartena met f 168.878. Perceel II: Leeuwarden-Afsluitdijk (f biljetten). Hoogste inschrijvers Rombout en Zoon te Franeker met f 96.275. en laagste inschrijfster firma H. Broersma te Harlin- gen met 186.295. Perc. Hl; LeeuwardenOverijsselse grens biljetten). Hoogste inschrijver J. Kuipers te Zurich met f 178.500 en laagste inschrij ver Bijlstra te Warten3a met f168. Perceel IV: Rijksweg RauwerdSneek Lemmer (5 biljetten). Hoogste J. Kuipers te Zurich met 1170.900 en'laagste inschrij ver S. de Wolf te Sneek met f 138.888. Gun- ning volgt. Onder leiding van de heer D. Pronk uit Zuidholland kwamen Zaterdagmiddag in ,,De Keizerskroon" aan de Langemarkt- straat te Leeuwarden een vijftig- tot zestig tal Prot. Christelijke Beroepsvervoerders bijeen. Als sprekers traden op de alg. voorzitter, mr. dr. E. P. Verkerk van Boskoop en de heer H. Algra, van Huizum. Mr. Verkerk had tot titel gekozen „Wim pel of werkelijkheid", met de bedoeling om de verschillende wimpels die er op het gebied, van het vervoer waaien, op kleur en weefsel te onderzoeken. Er hapert iets, de vervoerder werkt op „bezet gebied" en leeft in een soortgelijke vrijheid als er tijdens de bezetting was, Als gezegd wordt dat het Rijk er op moet toeleggen, is dat een miskenning ven de algemene waarde die het vervoer cn het onderhoud van wegen, bruggen enz. hebben voor de welvaart. Wordt er gesproken van „algemeen belang", waarom dan geen par ticulier ver,voerder opgenomen in een li chaam dat over het vervoer moet beraad slagen? De stem van het particuliere ver voer klinkt slechts moeizaam dóór in hogere regionen. Er wordt geijverd voor Europese integra tie op vervoersgebied, maar welke bevoegd heden en wat voor lichtlijnen zal straks een directeur-generaal van het Europees Ver voer krijgen? Zal de horigheid dan nog niet veel verder gaan? Er wordt gezwaaid met het vaandel der eenheid, zo ging de heer Verkerk verder, en men verwijt de Rrot. Chr. Beroepsvervoerders rustverstoring. Maar wat wij willen is vóór alles Recht (met een hoofdletter) cn waarheid. Wat hebben de tot nu toe bestaande organisaties gedaan om bijv. te voorkomen dat het ver voer in socialistische zin steeds meer ge knecht wordt? En hoe worden de gelden besteed? Volgens spr. is er tot nogtoe te wei methodisch gewerkt. De P. C B. wil vooral geen isolement, zij werkt nauw samen mei de R. K. vervoerdersorganisatie en is bereid ook met N. O. B. en B. B. N. te federeren. „Normaal of abnormaal De tweede spreker, de lieer H. Algra, be- Drie jubilarissen gehuldigd Heerenveen. Twynstra's Oliefabrieken N.V. te Akkrum heeft in 't Posthuis te Heerenveen een feestavond gehouden- De heer T. J. Twijnstra zei in zijn ope ningswoord dat deze avond in Heerenveen was belegd omdat de zaalruimte in Ak krum te klein was. Spr. herdacht zijn 40- jarig jubileum en bracht dank voor de vele attenties die hij heeft ontvangen,. In- het jaaroverzicht memoreerde spr. de inge bruikname van de nieuwe fabriek. Van het personeel jubileerden de volgende perso nen: T. Steegslra (40 jaar weger). R. Gaastra (25 jaar in fabriek en boerenbe drijf) en B. v. Dijk (25 jaar weger' De jubilarissen werden gehuldigd en ontvin gen de insigne's van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. De chauffeurs K. de Vos. K. Dijkstra en S. v. d. Wagen kregen deze onderscheidingen reeds eerder voor hun 25-jarige trouwe dienst. De Kon. Rederijkerskamer „Ten Kate" uit Leeuwarden bracht voor het voetlicht het blijspel „Op het nippertje." Belangstelling voor vee verzekering neemt weer toe Menaldumadeel. Dat het ledental van de Veeverzekering Onderlinge Hulp zich in stijgende lijn beweegt meent het bestuur te moeten toeschrijven aan de minder gun stige tijdsomstandigheden voor de kleine veehouders- In de tijd van hoogconjunc tuur .meenden velen zelf het risico te kunnen dragen. Toen verlieten zij het fonds, maai- keren thans terug. Ondanks het feit dat tengevolge sterfte onder het ee, drie koeien en één kalf vergoed moes ten worden, kon de premie op een half procent van het verzekerd kapitaal wor den gehandhaafd. Het is gauw weer „Sinte Pieter" Nu voor Grouw het zo typische St. Pieter feest nadert/ tonen de zakenlui hun acti viteit, Op 3 en 4 Febr. wordt n.l. in hotel Oostergo de traditionele St. Pieterbeurs ge houden. De initiatiefnemers laten bussen ryden in de omtrek om zodoende te trach ten deze dorpsbeurs 'uit te breiden tot een streekbeurs. Raadsvergaderingen handelde de positie en de taak der Chris telijke organisaties in het algemeen. Er zijn mensen, zo begon hij. óók in onze kring, die het streven naar en het hand haven van Christelijke organisaties abnor maal noemen. Het liberale neutraliteitsbeginsel dat uit de vorige eeuw dateert ziet godsdienst als een uitsluitend persoonlijke zaak. Wij me nen evenwel, dat onze persoonlijke verhou ding tot de Herè Jezus, die gezegd heeft „Zie, ik maak alle dingen nieuw." ook be trekking heeft op de verhouding van pa troon tot knecht, tussen volksgroepen, enz. De zgn. neutrale organisaties willen niet spreken over de gehoorzaamheid aan Je zus. S.oms onbedoeld sluiten ze Hem daar mee buiten. En als wy Hem er wèl bij wil len hebben, is dat dan niet het normale? We staan aan de vóóravond van grote maatschappelijke veranderingen. De P.B.O. is er een voorbeeld van. De christelijk-tra- ditionele lijn wordt verbroken en de maat schappij wordt steeds meer ontkerstend. Daarom zullen' we de gehoorzaamheid aan het woord van God veelmeer bewust moeten beleven. In diepe ootmoed tegen over Hem en in gepaste bescheidenheid tegenover de mensen. Er werden verschillende ^vrlgeh gesteld over de verhouding tot de bestaande neu trale organisatie in Friesland. Beide sprekers antwoordden breedvoerig in deze zin. dat de christelijke organisatie er is. opdat de vervoerder in zijn werk zijn goddelijke roeping kan vervullen. In practische zaken 'zal het gewenst zijn dat men samenwerkt. Utrechtse randgemeenten zullen zich te weer stellen Indien de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de commissie vart rapporteurs uit.de Tweede Kamer over de grenswijziging van de stad Utrecht een voor de randgemeenten noodlottig antwoord zal inhouden, zullen zij zich met inspanning van alle krachten teweer stel len, aldus verklaarde Donderdagavond in de raadsvergadering van Maartensdijk de voorzitter-, burgemeester mr H, Schuller. In Zuid-West komen nieuwe woningen DOKKUM. Uit een korte agenda, die desniettemin vele vergaderuren in beslag nam, werden toeh nog enkele zeer be langrijke besluiten door de Raad aange nomen. Zo was er in de eerste plaats de zorg voor de huisvesting van nog steeds grote aantallen woningzoekenden. Daarin is weer een beetje meer licht gekomen, door dat de Woningstichting „Patrimonium" van de Raad goedkeuring kreeg op haar plan om 10 woningen te bouwen in het Zuidwest-plan, evenals de Bouwvereni ging „Dookum" met eenzelfde hoeveel heid. Plet betreft hier blokken woningen met één kamer, een grote keuken, gang, W.C. en schuurtje; boven drie slaapka mers en douchecel. Huurprijs voor deze woningen resp. ƒ6.75 en ƒ5.70. De WoudTjvegbeyvoners kregen hun ver- "zoëk'^ot plaatsing straatlantaarn Ingewil ligd, terwijl B. en W.' de gehele verlich ting van de stad opnieuw onder ogen zul len zien, om zo mogelijk betere en meer dere verlichting aan te brengen. Ook de loswal. geprojecteerd m het plan Zuid- West, zal thans doorgang vinden. De aan sluitende bestratingen zullen eveneens worden uitgevoerd. Gemeente zal verscheidene werken uitvoeren WESTDONGERAD'EEL. De raad willigde plannen van het Armbestuur in, betreffende vérbetering der afwatering van enige per celen grasland in de Keeg te Holwerd, welk werk in D-U.W,-verband kan worden uitge voerd. Hiermede is een bedrag gemoeid var ƒ7033.12, waarbij de gemeente een extra subsidie zal verlenen, groot/1648, welk be drag ten laste van het Armbestuur kwam. Her uitbreidingsplan in onderdelen voor Holwerd werd herzien. Hierin is opgenomen de reorganisatie van het tehuis voor ouden van dagen, alsmede de bouw van enige wo ningcomplexen bij dit tehuis voor bejaarden. Vervolgens werden vastgesteld de alge mene voorwaarden voor grondaankoop in erband met verbetering van tertiaire gen. Het betreft hier de wegen Holwerd-Ter- naard-Hantum-grens Oostdongeradeel en Ter- naarö-Balhngawier. Bij de behandelingen van de Gemeente begroting voor 1953 hield de heer A. G Bouma een algemene beschouwing. Ook de 'heer Bilker voerde als lid van de begrotings commissie het woord. Ze werden door de voorzitter beantwoord. Medegedeeld werd dat de wegen Hiaure- Betterwird en de Medzerweg onder handen zullen worden genomen. Met alg. stemmen werd besloten de sub sidie voor kleuterscholen te verhogen van 15 tot ƒ20 per leerling en dan voor alle scholen in te voeren ongeacht de bevoegd heid der leerkrachten. De muziekverenigingen krijgen voortaan ƒ150 per corps terwijl aan het Frysk Orkest te Leeuwarder (L.O.F.) ƒ450 werd toege wezen. De aanvullende begroting in verband met kapitaalswerken voor 1953 gaf meer stof tot praten. Er was in totaal 316.200 mee moeid. Alle objecten werden met algemene of .flinke meerderheid aangenomen ter uit voering, Er is besloten tot aanlag van eei nieuvye be'straling te Holwerd 3200) j ver betering der FoiUeinstraat aldaar 17.500) yernieuwing Achterweg te Nes .(ƒ17.500) slatten van een sloot en het leggen van rib lering'te Brantgum (ƒ2250) aanleg van een nieuwe straatweg in het uitbreidingsplan te Ternaard (ƒ29.000) dempen sloot en riole ring bij boerderij Veenstra te Wierum (J3750i verbouwing openbare shool Branigunv 33.'000) aangenomen met 10 te gen 2 stemmen (Bouma en Teïtsma); verdere verbouw en verbetering der openbare school te Holwerd (ƒ75.000) en tenslotte verbouw en verbetering bestaande open bare school te Ternaard (ƒ35.000) «'.angenomen met 8 tegen 4 stemmen (Bouma, Teitsma. Bilker cn Akkerman)^ In deze school zullen wor den ondergebracht het Nuts kleuterlokaal, gymnastieklokaal, vergaderlokaal tevens cefenlokaal voor de muziekcorpsen en een openbare badgelegenheid. De begroting werd daarna vastgesteld. Begroting 1953 heeft tekort Grenswijziging spoedig verwacht HARLINGEN. Uit het rapport van de Commissie van Rapporteurs en de Memo rie van Antwoord van B. en W. stippen wij het'volgende aan: In afwijking van de aangeboden begroting die sloot door een bijdrage uit de reserve van f 111.284, wordt de Begroting nu in deze zin gewij zigd. dat er een tekort is van f 131.284, omdat de reserve van pl.m. f 360.000 staat tegenover een nadelig slot van vorige ja ren, groot f477.129. De grens-uitbreidmg wordt thans spoedig verwacht. Voorbe reidende werkzaamheden in verband hiermee werden reeds getroffen. Uit te voeren plannen De werkloosheid heeft de volle aan dacht. Uitvoering kon worden gegeven aan de bouw van 'n nieuwe industrie- en huishoudschool, een nieuwe openbare en een bijzondere school, een gymnastiek lokaal en de grote verbouwing van de ambachtsschool. Bovendien zal voortge- ;aan worden met de weg-omlegging langs ■ïarlingen. Subsidie L.O.F. Aan het eventueel te verlenen subsidie aan het L.O.F. zal de voorwaarde worden verbonden, dat het orkest tweemaal per winterhalfjaar een concert en eenmaal een jeugdconcert geeft. Verbouw conciërgewoning gegund OOST-DONGERADEEL. De bijz. school te Metslawier krijgt geld voor een nieu we kachel. Een verordening op grond van de Winkelsluitingswet werd vastge steld, welke aan kappers toestaat om Vrij dagsavonds tot 8 uur open te zijn, B. en W. deelden mee het resultaat van de gehouden onderhandse aanbesteding tot verbouw van de concierge-woning. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijvers,nl. het verbouwen aan J. Alle- ma, Niawier, voor f 5588.(begroting f 5388.het schilderwerk aan de Com binatie Oost-Dongeradeel voor f 280.- (begroting f529.electr. en sanitair aan B. Kooistra, O. Nijkerk, voor f490. (begroting f516. Op een verzoek van Pro Rege om een jaarlijks subsidie van 2 cent per inwoner werd gunstig beschikt. it ACHTKARSPELEN. Benoemd tot schry- ver-typist ter gemeente-secretarie (afd. Fi nanciën) de heer H. Henstra te Gerkes- klooster en tot schrijver-typist bij de dienst van Gemeentewerken de heer W. Lijzenga te Akkerwoude. ACHTKARSPELEN. In het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon is in de vac.-W. Loonstra benoemd de heer H. Bij ma te Harkema-Opeinde. HEERENVEEN. Benoemd tot schrij ver A bij 's Rijks belastingen, de heer KI. de Jonge,'schrijver ter Ontvangkantore alhier." HEERENVEEN. De heer J. Mars, vroe ger te Heerenveen, is benoemd to-t klerk bij de Griffie v. d. Arrondissements recht bank te Amsterdam, met ingang van 1 Maart a.s. HOLLUM (A.), In plaats van mej. C. Engels te Ballum, aan wie wegens huwe lijk eervol ontslag is verleend, werd uit de 7 sollicitanten tot kantoorbediende aan de zuivelfabriek benoemd mej. B. v. Tuinen te Ballum. OPE1NDE (Sm.). Café „Vislust" is al weer verkocht. Nog geen twee jaar ge leden ging het van de heer Jan Douma over naar de heer J. Hoekstra en nu heeft deze het café weer overgedaan aan de heer G. Hylkema te Drachten. WIJNJETERP. Tot meteropnemer bij het P.E.B. is benoemd de heer Munsterma, voorheen bij de rijkspolitie alhier en die nu met pensioen is. Voorheen werd deze functie vervuld door de heer VV. Veenstra, maar deze is het vorig jaar overleden. FOLSGARE. De begrafenisvereniging heeft besloten begunstiger te worden van de Ned. Oorlogsgravenverzorging a f 5 per jaar. Men hoopte dat dit voorbeeld navol ging vinden zal. De vereniging bezit f 670. WONS. Na een propaganda-avond van het blindentehuis „Sonneheerdt" in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, hebben zich vele aanwezigen opgegeven als contribuant. RUS. De begTafenisvereniging heeft be sloten f 100 by te dragen voor de herbouw van de klokkestoel te Mirns. RIJPERKERK. Het bestuur van de ver eniging voor Dorpsbelangen is uitgebreid met de heren G. de Jong en Gj. de Haan. CORNJUM. De heer O, Wiersma, di6 25 jaar secretaris van de begrafenisvereni ging is geweest, achtte nu de tyd gekomen om af te treden. Hy werd opgevolgd door de heer M. Brouwer. HEEG. Tot nieuwe bestuursleden van de afd. van de Bond van Chr. Plattelands vrouwen en meisjes zijn gekozen mej. P. Bosma, mevr. Tj. v. d. MeerYkema, mej. A. Reyenga en mej. J. Merkus. WORKUM. De heer W. H. Keikes uit Bolsward, die voor Warkum Erfskip ge sproken heeft, verwacht, dat Workum nog wel eens een oudheidkamer krijgen zal. De vereniging telt 135 leden. WESTDONGERADEEL. De heer S. IJkema, thans zitting hebbende voor de Chr. Hist, partij in de gemeenteraad, stelt zich bij de a.s. verkiezingen niet weer be schikbaar. LEEUWARDEN. Verplaatst van Leeu warden naar Amsterdam de inspecteur van 's Rijksbelastingen de heer W. E. v. Aalst. ECHTEN. De woning met enig land van de heer J. Nieuwenhout is gekocht door de heer A. Sloothaak te Oosterzee. AN-JL'M. Toen dhr. S. Postma op zijn fiets stapte werd hij van achteren aange reden door een andere fietser. P. viel ach terover en zal op advies van dr. Dijkstra enige tyd rust moeten houden. FOLLEGA. Tot leider van de gymnas tiekvereniging is benoemd dhr. C. Hulzinga te Echten. DRACHTSTER-COMPAGNIE. De heer P. van der Meer verkocht een bouwterrein aan de heer U. Aans. Het ligt in de be doeling om hier een burgerwoning te bouwen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5