Eisenhower heft neutralisering van Formosa op Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Spontane maar georganiseerde hulp Friesland aan de rampgebieden uit rolt plakt (eM BIDSTOND nationale nood r^Becla-Sludi Een album met Uw Voetbalfavorieten .net afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de \lars- of /ViUa-ChocoIade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam ("W"). Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 Af s of 6 .Vs van de MARS- of A'UTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade. Amerikanen beschermen rood-China niet langer In zün boodschap aag het Congres over de „State of the Union" de locstand in de V. S. heeft generaal Eisenhower meegedeeld, dat hij besloten heeft de p tralisering ran Formosa op te heffen en aan de 7e vloot in deze zin instructies heeft gezonden. De in 1950 gegeven instructie betekende eigenlijk, dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de communisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de mei hen verboden soldaten in Korea te doden, aldus de president. .Daarom geef ik", zo zeide hij, „opdracht, dat dc 7e vloot niet langer gebruikt wordt voor het be schermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen aggressieve bedoeling in. Maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te beschermen, dat in Korea te gen ons strijdt". Over de houding van de nieuwe regering in de komende oorlog verklaarde de presi dent, dat zijn regering weet. dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvallen de keuze van tijd en plaats laat. Eisenhower wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is. ©Sat de SowjetUnie over atoomwapens beschikt. Wat betreft de Europese eenheid, zeide Zaterdagmiddagvoctbal De Boys staan bovenaan De Hark.-Boys bezorgen de Workumers een 01 nederlaag en nemen nu de boven ste plaats op dc competiticladder in. Wegens het slechte weer en de onbe speelbare velden werden de overige wed strijden afgekeurd, alleen de wedstrij Wor- kumHark.-Boys is doorgegaan en in een nederlaag voor de gastheren geëindigd. Over de wedstrijd nog het volgende; Het veld was zeer zwaar bespeelbaar en bovendien maakten regen en stormwind, dat er van voldoende balcontrole en juiste spelverdeling geen sprake kon zijn. Wel werd er van weerskanten geprobeerd om een doelpunt te.forceren, maar de „ver dediging"" had heus'geen zware taak. want de harde wind zorgde er wel voor, dat de schoten meters naast gingen. De Boys Ava- ren in de eerste drie kwartier de meerde ren, maar konden dit niet in een treffer tot uitdrukking brengen. Ook goalgetter Boersma probeerde het meermalen om Wor- kum de leiding te geven, maar ook dat mislukte. Met 00 moest worden gedraaid. Ook de tweede heft werd er hard gezwoegd. Workum was de laatste speelhelft het meest in de aanval, maar de Hark.-Boys hadden na een half uur spelen veine, toen midvoor Borger het enige en winnende doelpunt wist te scoren 01. Wel probeer de Workum alles om gelijk te maken, kwam gevaarlijk opzetten, maar,.., het begeerde tegenpuntje bleef uit. Volleybal De Volleybalcompetitie Enkele belangrijke wedstrijden trokken Zaterdagavond, ondanks het slechte weer, veel supporters naar de wedstrijdzaal. Bij de dames le klasse wist Animo dc le plaats te behouden door een verdiende 21 zege op C. J- O. II (151, 1511. 1015'. In de le klasse heren werden gespeeld CJOSMS. Volgens de verwachting een 30 zege voor SMS; door deze nederlaag heeft CJO nog slechts weinig kans de dans te ontspringen. Lekas won onverwacht tegen Mariënburg met 2—1 (15—5, 3—15. 16—14». De overige uitslagen Waren: heren 3e klasse:. Chr. HES 2Fr. Dagblad 30; Union—Chr. Ulo 03- de president der V. S.: ..Slechts een nauwer aaneengesloten economisch en politiek stel sel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijk hoge levensstandaard te handha ven. Generaal Mac Arthur, de vroegere Ame rikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft reeds het voornemen van president Eisenhower om de 7e vloot van Formosa terug te trekken toegejuicht. Hij zeide, dat deze stap „een van de vreemdste afwijkingen, die in de militainre geschiede nis bekend zijn, zal corrigeren." De bevelhebber van de Crinees-nationa- listische vjoot, vice-admiraal C. C. Ma, zal naar Washington gaan voor besprekingen met leidende Amerikaanse vlootautoritei- ten. Amerika stelt nu de buitenlandse rege ringen op de hoogte van zijn stap, waar door de Chinees-nationalistische strijdkrach ten in staat worden gesteld het Chinese vasteland aan te vallen. Vooral. Engeland is uiterst gereserveerd. Het ziet geen mili taire voordelen,, maar slechts ernstige moei lijkheden in het verschiet. Ook met Enge land was tevoren geen overleg gepleegd, omdat Eisenhowers maatregel slechts be trekking heeft op een onderdeel der Ame rikaanse strijdkrachten, n.l. de zevende vloot. (Advertentie; DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fa brikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennis maken met deze unieke tandpasta Gedurende korte tijd zullen zij een ken- nismakingstubeCastella Tandpasta ver pakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesems geu rend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe sohoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijde lijk doen! Alle aanbiedingen te richten aan het gemeentehuis Uit alle delen van en uit alle kringen in Friesland komen spontaan aanbiedin gen binnen tot steun aan de bewoners van de getroffen gebieden. Een veertig eigenaars van vee-auto's boden hun wa gens en chauffeurs aan, particulieren stelden auto's en boten ter beschikking, schippers en vissers boden aan, onmid dellijk met hun schepen naar het ramp gebied te vertrekken, de bakkersbond offreerde een zending gesmeerd brood gereed te maken, tallozen boden, aan, geëvacueerden te huisvesten, boeren stel den stalling en voer voor geëvacueerd vee ter beschikking en alom stromen grote hoeveelheden kleding, schoeisel, dekens en huisraad binnen. Men heeft evenwel nog geen enkel overzicht van de wijze, waarop deze aan biedingen ten nutte kunnen worden ge maakt. Ongetwijfeld zullen zij van harte dankbaar geaccepteerd worden, doch doordat de verbindingen met vele delen van Zeeland, Brabant en Zuid-Holland nog verbroken zijn, is het nog onmogelijk te bepalen, waar de nood het eerst ge lenigd dient te worden. In verband daar mee is in Friesland de regeling nu gecen traliseerd: men wende zich met de aan biedingen tot de secretarie van de eigen gemeente. Die zorgt er voor, dat ze te bestemder plaatse komen. Het is op dit ogenblik nog niet bekend, Overbodige verkeersborden. Op vele plaatsen in de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zijn de verkeersborden opeens overbodig geworden. De boot is er het enige vervoermiddel. Bovenstaande foto werd genomen in het zwaar getroffen 's-Gravendeel, waar boten af en aan voeren om de eyacué's naar elders over te brengen. In de deels ingestorte woningen be vonden zich nog ongeveer 40 lijken, die slechts met moeite geborgen konden worden of er inderdaad mensen en vee uit de getroffen gebieden naar Friesland zullen worden geëvacueerd. Het provinciaal comité tot hulpverle ning aan de slachtoffers van de waters nood Zondagavond ten huize van de Commissaris der Koningin in Friesland opgericht is als volgt samengesteld: voorzitter de Commissaris der Koningin, die tevens het college van Gedeputeerde Staten vertegenwoordigt; secretaris de chef van het kabinet van de Commis saris der Koningin, Provinciehuis, Leeu warden (tel. 3541), die alle inlichtingen geeft; penningmeester dr. R. Kuperus (giro 11542 van de Coöp. Zuivelbank); leden: de kringcommissaris van het Roo- de Kruis, de presidente van het provinci aal comité voor de V.H.V., de voorzitter van de afdeling Friesland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten: vertegenwoordi gers van het Oranje-kruis in Friesland, de provinciale Evacuatie-commissaris, het hoofd van het bureau Friesland van het Ministerie voor Maatschappelijk werk, de hoofd-ingenieur van de Rijkswater staat, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, de hoofdingenieur-di recteur van het Prov. Bureau Wederop bouw en Volkshuisvesting, de Rijksin specteur van het Verkeer, de voorzitters van de Friese Stichting voor de Land bouw, de Kamer van Koophandel en de Friese Journalisctenkring, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de burge meester van Leeuwarden, de voorzitter van de Prov. Kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk, ds. Van der Woude namens de Geref. kerken en deken Holtman na mens de R.-Kath. kerken'in Friesland. Duiker in Ternaarder polder leverde gevaar op Tornaard. Met man en macht heeft men Zondag in Tcmaard gewerkt om een oude duiker in de Ternaarderpolder af te slui ten. Het hoge zeewater en de harde wind hadden de deur van de duiker ingedrukt en het gevaar van een ondergelopen pol der was niet geheel denkbeeldig. In de loop van de week zullen radicaler maatregelen worden getroffen om verdere mankemen ten met de duiker te voorkomen. Twee lezingen op „fokveedag" te Kollum In de Koornbeurs van Kollum heeft "n flink aantal belangstellenden geluisterd naar twee referaten op een bijeenkomst van de commissie Fokveedag. De heer H. A. Boersma, inspecteur F.R.S. sprak over ..Bloedlijnen en fokfamilies in de rund- veefokkerij" en de heer S- L. Bakker, examinator der. melkerscursussen over' t onderwerp ,.Is melk een waardevolle grondstof". De wisselprijzen en medailles van dc veekeuring op 13 Sept. j.l. werden uitgereikt. (Advertentie) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond (opgemaakt te 10 uur v.m.): WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Tempera turen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. ZON- EN MAANSTANDEN 4 Febr. Zon op S.1C. onder 17.'03 Maan op 23.5S. onder 9.35 Benoemd Benoemd tot Hoofd der Tweede Chr. Lagere school le Dokkum, de heer D. Al- bada te Oostwold (Old.). De heer R. van Slageven. assistent bij de Coöp. Zuivelfabriek te Haulenvijk is in gelijke functie benoemd aan de C.Z. te Ruinerwold (Dr.) EEN Competiic Friese schaakbond Drachten wint van Heerenveen In de eerste klasse behaalde Drachten opnieuw een overwinning. Ditmaal moest Heerenveen, zij het na fel tegenstand te hebben geboden, met 5vï4Vz het onder spit delven. S; k nam geen halve maat regelen en versloeg met 73 het Wor- kumse ODI. Westergo heeft zich terug getrokken. Drachten heeft nu de leiding met drie gewonnen wedstrijden In de tweede klasse A zegevierden Phi- lidor 3 en Philidor 4, beide met 64, over resp. Ferwerderadeel en De Bjir- men. SCI won, eveneens met 64, van ODI (Leeuwarden). Met elk diüe gewon nen wedstrijden gaan Philidor 3 en 4 ge zamenlijk aan de kop. Beetsterzwaag behaalde in de tweede lel. B een mooie 73 overwinning op de reserves van Drachten. In de 2e klasse C wist Balk een klei ne zege (5'/24\tte behalen op Tjerk- gaast. Sneek 2 klopte ODI 2 (Workum) in eigen huis met 8VzIVz. In de 3e kl. A moest Anjum tweemaal met 7\h.2'A het onderspit delven tegen Ferwerdadeel 2 en tegen Philidor 5. Ned. He\ r. JvecN. Beroepen te Nieuw Dordrecht (toez.) N. Warns te Wimneper- veen: te Rijssen H. G. Abma te Delfs- haven. Benoemd tot hulpprediker te Enschede H. J. Nijland, voorh. voorganger van de Evangelisatievereniging „Christendom" te Enschede. Geref. Kerken. Beroepen te Murmer- woude cand. v. d. Zwaan. Aangenomen naar Wieringerwerf H. v. Benthem te Holwerd. Beroepen te Giesen-Rijswijk Z. C. Ver- sluvs, cand. le Geldermalsen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aange nomen naar Mussclkanaal M. van Dooren, cand. le Kampen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Amster dam Noord A. W. Drechsler, cand. te Am- sterdma. Oproep Generale Synode Ned Herv Kerk Het moderamen van de Ned- Herv. Kerk. in deze handelend namens de Gene rale Synode deelt het volgende mede: 1. Het moderamen steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inzamelingen, welke oproep mede in zijn naam gedaan is door de oecumenische Raad van Kerken in Ne derland- 2. Het moderamen heeft met grote in stemming begroet het initiatief van de Diaconale Raad van de Ned. Herv. Kerk om sociale werksters en andere hulp via haar provincies ter beschikking te stel len. 3 .Het moderamen heeft het voornemen de gemeente op te wekken in de morgen godsdienstoefening van aanstaande Zon dag 8 Februari te komen tot bijzondere verootmoediging, gebed en offer. 4. Dinsdagochtend 3 Februari zal door het moderamen overleg gepleegd worden met de vertegenwoordigers van verschil lende andere kerkgenootschappen die de uitnodiging hebben aanvaard. 5 Waar in de evacuatie-gebieden de geestelijke hulp te kort schiet door ge brek aan predikanten stelle men zich in verbinding met dominee M. D. Gijsman telefoon K 1700—116306- Predikanten, die voor deze bijstand be schikbaar zijn, gelieven zich daar te mel den. In de PELIKAAN- en KOEPELKERK wordt WOENSDAGAVOND 8 uur bidstond gehouden in verband met de zware ramp die ons land heeft getroffen. Catechisaties worden die avond niet gehouden ADVERTENTIËN Geboren Enige kennisgeving. Door Gods goedheid wer den wij verblijd met de geboorte van een doch tertje en zusje, dat wij Willemke noemden. P. Swart, K. Swart-Iioekstra, Johannes. Leeuwarden, 1 Febr. '53. Aylvasitraat 50. Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon Folkert. O. Gietema, L. Gietema-v. d- Velde. Eeslerga 30, I Febr. 1953. Sneintomoarn krigeri wy lytse Sjoerd. Wy binne üs 'ankber. R. God tige d. Kuur W. v. d. Kuur-v. d. Mculen, Erna Gerry. ytmarsum, 1 Febr. '53. Ondertrouwd W. Offringa en Sietsbe Kingma geven, mede namens we derzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. 11 Febr. des nam. 2 uur in het stad huis te Leeuwarden. Kerkelijke bevestiging om 2.15 u. in de Geref, Kerk te Hu.izum door de. Weleerw. Heer Ds G. Mors'ink. Leeuwarden, G ijs bert Japicxstraat 100. Huizum, Gymnasiumstr. 2 Toekomstig adres: KaÜenlcoterallee 95, Steen wijk. Receptie van 4.30—6 uur in hotel „De Kroon". Al onze plaatselijke agenten staan Wlaar om advertenties en a bonne merten aan te nemen I Het Uost U geen cent meer als U hen inschakelt Plaatst Uw Familieberichten in dit blad Heden overleed in de volle zekerheid des geloofs onze innig ge liefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Klaaskc P. Fontein, in de gezegende, ouderdom van 36 jaar en 8 maanden, na een zeer gelukkige echt vereniging van. ruim 60 jaar. Gez. 50 3 (N.B.) Baijum, 31 Jan. 1953. T, Visser. New Market, Ont., Canada: S. Visser J. Visser-v. Schepen Berlikum: P. Visser H. Visser-Zwart Winsum (Fr.): R. Visser R. Visser-Santema Tzurn; L. Hallema-Visser G. Hallema. Dc Heere nam heden plotseling tot Zich in Zijn heerlijkheid onze innig geliefde man, vader, beh.-, groot- en overgrootvader Sieger Barwegen, in de ouderdom van 35 jaar en 6 maanden, na ec-n gelukkige echt vereniging van bijna 58 jaar. Uit aller naam, Wed. S. Barwegen- Wijma. Nes (W.D.. 31 Jan. '53.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5