Gisteravond waren in Engeland 284 doden geïdentificeerd 18 stampvolle vrachtauto's uit Friesland op weg naar Zeeland In 1916 was er ook watersnood Op de touwladder van een helicopter Onafgebroken bekwame hulpverlening van Luchtmacht en Marine De luchtvaart heeft gisteren bij de hulpverlening in de noodgebieden ui: stekend werk geleverd. Vanaf het vliegveld Valkenburg zijn grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten enz. in samenwerking me- L.S.K., Maring-luchtvaartdienst, de K.L.M. en door de Rijksluchtvaartschool bo ven de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Ook twee vliegboten van de Amerikaanse luchtmacht hielpen mee. Een helicopter van de Marine-luchtvaar! dienst heeft goede diensten bewezen bij een geïsoleerde boerderij op Goeroe- Overflakkee. waar twee marine-vliegtuigen tevergeefs-probeerden tussen Oude- en Nieuwe Tonge te landen. Vele getroffenen uit de overstroomde gebieden komen naar Rotterdam, waar zi.i in de Ahoy-hal liefderijk worden ontvangen. Enorme hoeveelheden voedsel, klednig, bedden en andere goederen worden daarnaartoe gebracht, om hen, die voor het water vluchtten, dat hun huis en hun erf overstroomde, .te helpen. Een gezin uit Slikkeveer, vader, moeder en twee baby's moet nog ingeschre ven, waarna zij door padvinders/sters en U.V.V.-sters worden verzorgd. In het vacantiedorpje Jay wiek nabij Clacton in Essex (Engeland) verloren 8 mensen liet leven en werden duizenden dakloos door de overstromingen. Op sommige plaatsen, in de omgeving van Jay wiek, staat het land 10 lot 12 voet onder water. Ieder, clie daartoe in staat was, moest helpen, kinderen, ouden van dagen, vrouwen en mannen te redden. Brandweerlieden brengen inwoners van Jaywick in veiligheid. Op eiland Foulness 350 inwoners teken van leven geen Gisteravond om half elf waren in Engeland 284 doden, van wie 100 op 't eiland C'anvey geïdentificeerd. Volgens officiële schattingen worden 400 tot 500 inwoners van C'anvey vermist. De politie heeft de algehele eva cuatie van het eiland bevolen, omdat men vreest, dat bij de volgende vloed het hele eiland zal onderlopen. Van de 12.000 inwo ners is het merendeel'reeds in veiligheid ge bracht. Een vliegtuig, dat een verkenningsvlucht maakte over Foulness, een eiland in de mon ding van Crouch, heeft gemeld, dat men geen teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote on gerustheid. Een groot aantal barken, vissers boten en amphibicvoertuigen is op weg naar het eiland, dat grotendeels onder water staat. Men hoont, daf een deel der. bevolking ziel, op de nabijgelegen over van de rivier in vei ligheid heeft kunnen stellen, voordat de dijk bezweek. Hulpverlening Premier Churchill heeft gister een cen traal comité gevormd voor het nemen van maatregelen in verband met denoodtoesland. Het is samengesteld uit ministers en hoge beambten. Voorzitter is de minister voor Huisvestingszaken. Koningin Elisabeth bracht gister een be zoek aan de geteisterde gebieden. Ameri kaans luchtmachtpersoneel maakte 'gebruik van reddingboten voor vliegtuigbemannin gen om 100 mannen, vrouwen en kinderen te redden, die in Hunstanton iu Norfolk in hun onderkomens door het water waren ge ïsoleerd. Het Afdelingsbestuur van het NED. ROODE KRUIS te Leeuwarden maakt, in aansluiting op de mededelingen in de Couranten bekend, dat het Informatiebureau Spanjaardslaan 100 (telefoon uitsluitend 4408) ook geopend is van des morgens half negen tot des avonds negen uur voor hulpaanbiedingen. De hulp wordt gesor teerd en aan de bekende instanties doorgegeven. Tevens wordt bekend gemaakt, dat ook steungelden kunnen worden gestori op gironummer 2903 Rotterdamsche Bank Leeuwarden ten name van het Roode Kruis. „Arendstuin" werd een begrip' Een colonne van achttien vrachtwagens tot aan de kop toe volgestouwd met goederen is vannacht vertrokken. Linea recta naai' Utrecht, en aan verder via de Belgische grens over Antwerpen en Gent naar Zeeuws Vlaanderen. Leeu warden, Sneek, Ferwerderadeel, Franekeradee! en Dantumadeel hadden deze goe deren bijeengebracht. Harlingen en Franeker zonden enkele trailers met goe deren naar Den Haag. derwagens, le voet, allemaal met pakken en pakjes, Goederen van een dikwijls nog heel goede kwaliteit, soms met prijskaartjes er nog aan. Over deze actie zullen we mor gen nog meer kunnen publiceren. Maar gisteren was het dverdonderend, Heel Friesland helpt mee Kleinere, maar niet minder belangrijke berichten komen uit verschillende plaatsen. Er wordt op de bedrijven gecollecteerd, er worden concerten gegeven, waarvan de ba ten bestemd zijn voor de slachtoffers van de ramp, er zijn plaatselijke collecten ge houden, er waren gemeentelijke collecten En overal was een vrijgevigheid, die niet anders dan ontroerend kan worden ge noemd. Oost-Dongeradeel kwam bijvoorbeeld met een bedrag, dat zo ongeveer f30.000 groot zal zijn. Zekerheid is er nog niet want alle lijsten zijn nog niet binnen. Bantega 800 mensen bracht f 5000 op. De gemeente Utingeradeel bracht 37.400 bijeen. Dit wil zeggen gemiddeld per persoon f 17.20. Berekend over ge heel Friesland zou bij eenzelfde vrijge vigheid het totaal bedrag rond drie en oen half millioen moeten belopen. Mor-- gen hopen we een uitvoeriger over zicht te kunnen geven. Dit bericht is er een van de vele, die er over de Friese hulpverlening binnen komen. Het is als met alles in deze ver warde dagen: een overzicht hebben we nog' niet kunnen krijgen. In Leeuwarden is de Arendstuin wel het centrum van hulpvaardigheid geworden. De telefoons staan er roodgloeiend. Doorlopend werd zoals verzocht was melding gemaakt van nieuwe zendingen. In enkele uren was de ruime hal een pakhuis, maar snel sorterende handen maakten er een indrukwekkende stapel plaats van. Schoepen, kleren, ondergoed, i evensmiddelen, ledikanten, -kinderwa gens, kachels, reiswiegen, matrassen, al ias werd uit de af en aan rijdende auto's geladen, uitgezocht en bij elkaar gezet. De hele dag is het doorgegaan, de hele avond, een groot gedeelte van de nacht. Vanmorgen vroeg was 't er al wéér druk. Het waren niet alleen de vele auto's uit Leeuwarden, die beplakt met het altijd helpende „Hulp-actie"' de Arendstuin bestormden. Er waren ook vrachtwagens. OostDongeradeel kwam bijv. met een 12- tops-trailer, deskundig opgetast.. Er waren dadelijk voldoende helpende handen om al die goederen kleding en voedsel in ontvangst te nemen. En behalve de auto's waren er huismoeders op de fiets, met kin- Het hoge Water is tot Londen doorgedron gen In de voorstad Westham werden 5000 mensen door het hoge water geïsoleerd. Hon derden brachten ó- nacht in het stadhuis door. In de wijk Whitechr.pel stond het wa- Yeel Brilse schepen vermist ter bijna bijna een meter hoog in de straten. De eigenaars van Britse vissersvaartuigen wachten op bericht van meer dan 2-30 sche pen, die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Acht doden iu België In Brussel is officieelbekènd gemaakt, dat de. verliezen ami mensenlevens tengevol ge van de storm en de overstromingen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half mil liard Belgische francs geraamd. Koning Bou- dewijn is naar de geteisterde gebieden ron- om Oostende vertrokken. Deze stad staat nog gedeeltelijk onder water. Evacuatie in Frankrijk Honderden mensen zijn geëvacueerd uit de laaggelegen delen van Duinkerken, die zijn ondergelopen. De schade ïn het gebied an Duinkerken en Caiais wordt geschat op •ele millioeneh francs. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De gehele nacht van- Zondag op Maandag heeft men ge werkt aan het dichten van twee gaten in de zeedijk, een van honderd en één van zestig meter breed. Gemeenschappelijke K.S.G.markt voor steenkool, erts en schroot De Ministerraad van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap is te Luxem burg bijeengekomen, teneinde een memo randum op te stellen, bestemd voor het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap inzake de wen sen en verlangens tot oprichting van een gemeenschappelijke maf kt voor steen kool, erts en schroot. Het memorandum zai op 10 Febr. worden overhandigd. Het Hoge Gezagsorgaan is volgens het verdrag verplicht kennis te nemen van het standpunt van de Raad van r.Tjr. ters, doch is niet gebonden aan de wen sen a, rlangens van de ministers. Het Hoge .-zagsorgaan moet voorts nog werknemers, producenten en verbruikers horrn. hetgeen Donderdag a.s. zal ge schieden. Britse en Egyptische Wapens voor Soedanese verdediging Volgens het Egyptische blad „Al Misri" heeft Egypte Engeland officieel voorgesteld, dat beide landen hun wapens en opslag plaatsen in de Soedan ter beschikking van de Soedanese verdediging zullen stellen, wanneer zij dit gebied ontruimen. Naar het te 'Cairo verschijnende dagblad „El Akh- bar" meldt, heeft de Egyptische regering besloten, deze maatregel ook te nemen, als Engeland haar voorstel zou afslaan. Zware communistische aanval in Korea afgeslagen Zuidkoreaanse roepen hebben Dinsdag ochtend een van de zwaarste communistische aanvallen sedert een jaar afgeslagen. De can val werd ondernomen: op een heuvel ten Noordoosten van de „Punchkom'' aan liet Oostelijke front in Korea. Mach. Vier Voor de noodgebieden Het personeel van ons blad is dezer da gen in verband met de grote toevloed van copy welke bij onze redactie binnenkwam een uur eerder dan normaal met de werk zaamheden begonnen. Unaniem is beslo ten dat de gelden welke voor' dit extra werk uitgekeerd zullen worden, aan de noodgebieden ten goede zullen komen Ook vele andere bedrijven als P.E.B., Alg. Friese Levensverzekering Mij e.a. hebben een dergelijk besluit genomen. De inwoners hadden zich op het dak in veiligheid weten te stellen, doch de toestand werd met het uur gevaarlijker. De boerderij was gedeeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter gelaten, en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis, waarna ook zijn jongere zusie en de bejaarde moeder veilig naar Nieuwe Tonge gebracht konden worden. Hijsiimchling onklaar De oudste zoon. die nog op de boerderij Zij, die hielpen Terwijl de berichten al somberder worden, wal bel aanial slachtoffers en v>at den omvang van de ramp be treft, groeit de begeerte om wal le doen. Overal melden de mensen zich, en hel is verheffend, versterkend en verwar mend, te zien, dal eenvoudigen en aan zienlijken dezelfde activiteit aan <len dag leggen. Grote ondernemingen scha kelen om, opdat zij kunnen helpen. Ar beiders werken uren langer, om alles, wat zij oververdienen, beschikbaar te stellen. In grote ploegen melden de mannen zich, om aan de dijken te wer ken of aan het reddingswerk deel te nemen. Het is, alsof de ontroering en de schrik om zoveel leed het vernuft scherpt, en altijd weer worden er nieuwe middelen bedacht en nieuwe initiatie ven ontwikkeld. Het wordt het duidelijkst, wanneer wij zien, hoe uit de verste hoeken van het land de mensen telkens laten we ten, dat zij gereed zijn otn hulp te bie den door hun huizen open le stellen, door reddingsploegen te zenden en dan er aan kunnen toevoegen: stuur ons even een berichtje, want we zijn start klaar. Het is prachtig. En daarom willen wij nu niet aarzelen, om ook te wijzen op een schaduwzijde, eeu smalle maar zwarte schaduwstreep. Er worden goederen verzameld, kle ren en beddegoed. U moest het eens zien, wanneer het gesorteerd wordt. Er zijn mensen, die-blijkbaar naar de 'linnenkast zijn gegaan, en de lakens en slopen zo van de planken hebben ge nomen en bij elkaar gepakt. Er was een vrouw, die haar Zondagse mantel Zon dagavond zo van de kapstok pakte en meegaf. Er waren mensen, die nieuwe wollen dekens zo meegaven. En wij willen en zullen het zeggen, er was ook een vrouw, die een oude mantel gaf, maar er de knopen eerst afsneed, omdat zij die nog weer kon gebruiken. En er was eeu andere vrouw, die een zomerjurkje gaf, tot op de draad versleten. Zij gaf het, toen de sneeuw vlokken gistermiddag vielen. Een ge geven paard mag men niet in de bek zien. Maar we mogen wel zeggen, dal iemand die in plaats van een paard een dode hond geeft, aan de kaak dient te worden gesteld. .Dezelfde tegenstelling is or, \\at <le mi litairen betreft. Toen wij Zondagmorgen op het perron kwamen, stroomden de treinen vol. Er waren vele jongens bij, die zich geen tijd hadden gegund, om eerst nog wat le eten. En Zondagmiddag zaten in sommige dorpen nog militairen doodgewoon in de kerk. Zij waren niet gegaan, hoewel «liet gelast was dopr hun hoogslen chef, want zij hadden thuis met elkaar uitge maakt, dat hel wel wat mee zou vallen. Wij hopen, dat deze soldaten streng gestraft zullen worden (de politie heeft «hen tenslotte op transport gesteld) maar wij willen niet hopen, dat zij, die man tels zonder knopen en dergelijke rom mel „schonken", nog eens in de situatie komen, dat zij van alles worden beroofd en dat hun dan alleen rommel wordt aangereikt. Maar thans is de De Januarivloed van 1916: duizenden landgenoten herinneren zich nog deze nationale ramp, waarbij 16 mensen om het leven kwamen. In de middaguren van de 13e Januari stak een zware Noord westerstorm op, die het zeewater op waarts stuwde het land in. Vooral in de Nieuwe Waterweg werd het water bui tengewoon hoog opgejaagd. Van Rotter dam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hoger dan men bij mensenheugenis ooit had. Hetzelfde was het geval langs de Brielse Maas, de Oude Maas, Noord. Merwede, Dordtsche Kil, Hollands Diep en de Amer. In het algemeen hebben ech ter de dij'ken zich hier toen uitstekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoe genaamd geen schade werd aangericht. Het ergst heeft van deze-vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zuiderzee. Ten zuiden van Monnikendam bijvoor beeld werden tien gaten geslagen van 40 tot 60 meter, waardoor het water met kracht de verschillende laaggelegen pol ders binnenstroomde. Alles moest vluch ten, er was geen houden aan. Aan alle kanten sloeg men alarm, Edam en Vo- lendam verkeerden in gevaar, de West- friese zeedijk werd bedreigd, de dijk van de Anna Paulownapolder bij de Ewijck- sluis bezweek, de zeer grote polder Wa terland was één onafzienbare watervlakte, van Muiden was het grootste gedeelte overstroomd. Bij Baarn brak de Eemdijk door, ten gevolge waarvan Bunschoten en Spakenburg onder water kwamen te situatie veel erger staan, ten Noordwesten van de lijn Baarn- Amersfoort-Nijkerk-Harderwijk stond al les blank, van Kampen lispen de lager ge legen straten onder. Om de stad was alles één watermassa, de omstreken van Mep- pel stonden blank, van Urk liep viervijfde deel onder water, en zo zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste - was de toestand op het eiland Marken, waar zich ontzettende to nelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tijd heeft hel geduurd eer het water weer was teruggedrongen. Latei- zijn de dijken verzwaard om te voorko men, dat andermaal zulk een ramp ons volk zou treffen. was achtergebleven, trol het minder ge lukkig, doordat de hijsinrichtmg van de helicopter onklaar raakte, zoclat hij niet aan boord, kon worden genomen, doch onder aan de touwladder moest worden vervoerd. Nog steeds verkeren velen onder uiters. benarde omstandigheden. Ten Noorden van Zierikzee zag men nog enkele bijna geheel onder water gelopen boerderijen, waar de bewoners waren samengehokt op het dak, en die met de nationale viag. beddelakens enz. de aandacht van over vliegende toestellen wisten te trekken- Overal bij deze geïsoleerde boerderijen werden rubberboten neergeworpen Van militaire zijde wordt alles in hot werk gesteld, om de nood zoveel mogelijk te helpen lenigen In de tweede en vierde afdeling resp. omvattende Gelderland Overijssel, een deel van Utrecht en Gro ningen, alsmede Friesland en Drente, wor den personeel on middelen in reserve ge. houden. Een klein deel van deze troepen is inmiddels naar Amersfoort overge bracht. Een Dakota van de KLM met gezag voerder Bik, heeft een tocht van drie en een half uur gemaakt, boven de zwaarst getroffen gebieden. Aan boord werden meegenomen 4 rubberboten ieder voor 4 personen, 150 zakken voedsel en tien grote pakken jutezakken. Jutezakken s.v-p. Vanuit het toestel zag men dat een der boeren die tot zijn nek door het water waadde erin slaagde een rubberboot te pakken te krijgen. Jutezakken zijn o.a. uitgeworpen boven Middelhamïs, waar men met kalkletters op de dijk de nood kreet „Rubberboten en jutezakken s.v.p.", had aangebracht. Op vele boerderijen za ten nog mensen. Een Oxford van de MLD is met twee hoofdingenieurs van de Waterstaat ver trokken om waarnemingen te doen, en om vast te stellen waar hulpverlening het meest urgent is. De onderzeedienst te Rotterdam heeft gisteren vaartuigen naar Stellendam ge bracht. Er worden uit het Noorden van het land nog grote boten naar het Zuiden gedirigeerd. In totaal waren gistermiddag 16.000 militairen bij de hulpverlening werkzaam. Op zijn persconferentie heeft de terri toriale bevelhebber lt.-gcneraal Buurman van Vreeden verklaart dat men de be schikking zal krijgen over 20 Am. hef- schroefvliegtuigen, en vier helicopters van de Britse marine- Van de vliegtuigen waren gistermiddag in actie 4 Harpoons, 3 Mitchells, 2 Sea- otters. 1 Oxford en 1 Helicopter, die alle van Valkenburg uit opereren. Van de 'Kon.. Marine namen aan het. reddings werk deel 52 motorvaartuigen, 10 sloe pen en 31 rubbervlotten. In Zierikzee bestond gisteren dringend hoefte aan amphibie vaartuigen, de zie ken zaten er op de bovenverdieping bij elkaar. In de. avond kregen de bewoners het verzoek alle lichten en vuren te ont steken om de vliegtuigen gelegenheid te geven rubberboten te droppen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4