DE BOER EN ZIJN GELD Nieuwe regeringsmaatregelen mogen investeringen niet belemmeren i+MZfï txn VBN Pikko zweeg. Hij was vastbesloten niets te zeggen. „Jij was ook iets van plan te stelen, hé? Wees blij, dat we je nog hebben meegesleurd". Minutenlang liepen ze voort. De gang scheen eindeloos- Waar zal ik terecht komen? dacht Pik ko ongerust. Toen zag hij in de verte een lichtplek. Het einde naderde- Een luik stond open. Over de rand loerde een dikke vette kerel. „Hebben jullie hem?' vroeg hij aan de twee boeven. Baldo gromde. Financieel overzicht Nauwelijks is de Nederlandse bevolking enigermate op adem gekomen van de lange en zware gang naar de fiscus, of de Minister van Financiën acht de huidige situatie in ons land gekenmerkt door een belangrijke en nog groeiende liquiditeit in de particuliere sector, waarbij hij meent te; moeten overwegen in hoeverre het mogelijk zal zijn de liquiditeit zodanig te binden, dat het gevaar voor een verstoring van het monetaire evenwicht enigermate wordt beperkt. Buiten de landbouw denkt men maar al te dikwijls dat alle boeren rijk zijn. In hun linnenkasten hebben ze vast wel een oude kous vol zilveren rijksdaalders liggen en als ze hun portemonnaie wat willen spekken, behoeven ze maar bij de boerenleenbank binnen te stappen en anders kunnen ze al tijd nog een varken verkopen. Dat is zo de populaire gedachte over de welstand van de boeren. De werkelijkheid is wel een beetje anders! Tienduizenden boeren leven bijna van de hand in de tand doordat ze het melkgeld of de opbrengst van varkens of eieren dan wel van aardappelen, rogge, enz. dadelijk weer nodig hebben om de handelaar in veevoeder te betalen of om de kunstmestrekening te voldoen. Dan moet er op gezette tijden de pacht worden be taald of rente en aflossing van hypotheken, de smid en de wagenmaker heeft natuurlijk ook het een en ander te vorderen en dan moet er toch maar weer iedere week geld zijn voor de lonen en voor het huishouden. Dan schiet er heus niet veel meer over. Vroeger gingen boeren meestal betrekke lijk vroeg rentenieren, Eén van de kinde ren kwam dan op het bedrijf en de ouders trokken er uit. Thans is het zo dat vele landbouwers en veehouders op hun bedrijf moeten blijven, omdat zij anders geen inkomen hebben. Zij hebben de kans niet gekregen om zoveel geld over te houden dat zij aan hun onbezorgde oude dag toe komen. Landbouwoverzicht Bestrijding van mond- en klauwzeer 29 Jan. - Al enige tijd sleekt het mond- en klauwzeer de kop op. Hier en daar valt de besmettelijke ziekte in een stal. Voorheen reeds betekende dit grote schade voor de getroffen hoer. In deze tijd is het dubbel erg. De regering oordeelt, dat harde maatregelen nodig zijn. Een getroffen stal wordt afgeslacht. Aldus denkt men de besmetting te stuiten. Nederland doet dit alles om zijn vee-export gaande te houden. Want het buitenland is veeleisend. Ook in dezen is de klant koning. De tientallen mil- lioenen export-guldens zijn wel een offer waard. .De gedachtengang van regering en landbouw is eenvoudig en logisch. Men hoopt dat alle veehouders hun dieren zullen laten enten. Wanneer de enting een succes is. dan heeft men het kwaad bezworen. Blijven enkelen weigerach tig, dan is bet mogelijk dat de ziekle zich uitbreidt. Afslachten kan dan zo duur worden dat men er mee op moet houden! Achter d© vrijwillige deur staat een dikke stok. Wie niet ent, en toch slachtoffer wordt, krijgt? slechts 75 uitbetaald in plaats van de volle honderd. Zo'n risico is voor de boer haast niet te dragen. In de tweede plaats mag men on ge- ent vee niet vervoeren. Maar heeft men dan geen eerbied voor principes? Erkent men de gemoeds bezwaren niet van ben, die omwille van het geweten niet tot voorbehoedende middelen hun toevlucht nemen? Het tegendeel schijnt waar t© zijn. En toch is het slechts schijn. Op wondere wijze is het mogelijk kool en geit te sparen. Hét belang van de Nederlandse landbouw noodzaakt tot rigoreuze bestrijding. De bezwaarde veehouder weigert de gevraagde mede werking. Het gaat iets op een zwemmer lijken. Als hij zijn benen ver boven hel water uitsteekt, zakt zijn hoofd. De noodzaak om te zwemmen en in het water de benen te heffen is niet aan wezig. Zo ook hier. Tot veehouden is men economisch noch moreel verplicht. Niet enten betekent in deze omstandig heid het omhoogsteken van de benen. Althans volgens hen, die tot meewerken bereid zijn. Stijgende waardering voor Nederlandse mais De Nederlandse veevoederindustrie be gint meer belangstelling te tonen voor de in ons eigen land verbouwde mais. Tot nu toe kocht deze industrie liever geïmporteer de mais. omdat'men eenmaal bekend is met het buitenlandse sortiment en de buiten landse kwaliteit en omdat men daarvan steeds partijen van voldoende omvang kon bestellen.Zolang de binnenlandse produc tie gering was kon onze eigen mais aan die eisen niet voldoen. Nu echter de verbouw gestegen is lot een oppervlakte van meer dan 14.000 ha. met een gemiddelde opbrengst van 3560 lef., is onze maisteelt ook van be tekenis geworden voor de binnenlandse graanhandel. Een hoeveelheid van 50.000 ton mais is immers niet te verwaarlozen. Deze belangstelling van de voederhandel en de mengvoederindustrie zal dan ook stellig een verdere uitbreiding van de mais teelt bevorderen. Verwacht wordt dan ook, dat de verbouw zich dit jaar aanmerkelijk zal uitbreiden. Het is dus alleen jammer voor Friesland, dat de keus van zaaizaad nog te beperkt is. In het midden en Zui den van het land kan de teelt echter met een grote mate van oogstzekerheid worden uitgeoefend. In Fryskc priiskrantc Alle jierren bilanje der in hiele smite reklamebledsjes op us redaksjeburo. Guon binne mar foech en komme fuortdaltks by it oare ófeart. Oaren hawwe ek hwat to sizzen eri binne nijsgjirrich om troch to blèdzjen, soms wol learsum. Mar diz/." wike krigen wy hwat nijs; in folder (prils* krante) fan kaly, kreas forsoarge en yn it Frysk steld. By us witten is dat hwat. nijs, dat wol efkes in oantekening fortsjin- net. Ek it plaetsje oan de binnenkant is goed .Frysk. al hat de pleats dy't der op stiet noch net de moalste forhaidingen. In goed idé, dat sünder mis neifolge wurde Het behoeft dan ook niemand te verwon deren, dat vele boeren er tegen op zien om geld uit te geven aan bedrijfsverbeterin- gen, hoewel zij dikwijls van het nut daar van overtuigd zijn. Neem bijv. de electri- sche weide-afrastering. Iedereen weet dat je daarmee meer gras van dezelfde opper vlakte haalt en dat de veehouder dus op die manier hetzij meer vee op hetzelfde be drijf kan houden, hetzij minder veevoer be hoeft te kopen. Maar hij moet dan toch maar beginnen met het geld neer te tellen voor de electrische apparaten, voor de dra den en palen en ook voor de grotere hoe veelheid kunstmest, die hij bij het inten sieve gebruik van zijn grond nodig zal heb ben. Dat geld komt er wel weer uit, maar het moet er zijn of de boer moet er het nodige crediet voor kunnen opnemen. Nu moet een boer veel meer dan wie ook rekening houden met tegenvallers. In vrij wel geen enkel ander bedrijf kómen zulke grote en plotselinge prijsschommelingen voor als in de landbouw. Bovendien heeft de veehouder altijd het risico van ziekte' of sterfte onder zijn dieren, iets wat bijeen ander bedrijf ook niet voorkomt. Daarom heeft de boer door schade en schande ge leerd, dat hij financieel geen te grote ri sico's kan nemen. i'Hij kan immers plotse ling voor de noodzaak staan grote en on verwachte uitgaven te moeten doen. Dit verschijnsel doet zich in alle Euro pese landen voor. Men. consateert overal, dat er onder de boeren een gebrek aan ka pitaal heerst, ondanks de goede prijzen, die de producten de laatste jaren hebben op gebracht. De hoge belastingen en de hoge prijzen van machines en veevoeder hebben van zijn grotere inkomen niet veel kasgeld overgelaten en zo zit de boer nog steeds met een tekort aan geld als hij zijn bedrijf wil intensiveren. Eigenlijk is dit geen pro bleem dat alleen maar in de landbouw voorkomt. In alle bedrijven klaagt men er over dat men geen geld overhoudt om zijn eigen zaken te kunnen financieren. De be drijven moeten straks ,,dank-je-wel" zeg gen als de regering met leningen of andere vormen van crediet bijspringt. Als men nu bedenkt dat dergelijke leningen toch ook weer uit belastinggeld worden betaald, zal de boer evenals iedere andere ondernemer zeggen: „Laat me het geld liever houden, dan me het eerst af te nemen, om het ver volgens weer als lening terug te geven". Raadsvergaderingen L.O.F. f 100 subsidie en Stedelijk Muziekcorps 500 HINDELOOPEN. Enkele leden brengen tog de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting o.m. naar voren, dat er op de begroting niets staat voor wo ningbouw en/of eventuele bouw van een Tehuis voor Ouden van Dagen. Er wordt bij B. en W. op aangedrongen, alles te proberen, om tot het bouwen van een te huis te komen. Niet voor de elite, maar voor gewone oudjes. B. en W. willen dit ook graag aldus de voorzitter." doch het financiële vraagstuk is een groot struikel blok. Ook de werkmogelijkheid voor werk lozen komt niet voor op de begroting. Des tijds werden plannen gemaakt omtrent het in cultuur brengen van het Oosterstrand, doch ze zijn nog steeds niet ten uitvoer gebracht. Over deze plannen hopen B. en W. de raad spoedig nadere mededelingen te kunnen doen. aldus de voorz.. aange zien vrij zeker volgende maand een defi nitief besluit zal afkomen over het peil van het IJsselmeer. De sluitende begroting 1953 vermeldt o.m. een verhoogd subsidie aan de pl. af deling van Het Groene Kruis, tot de helft van de door de leden te betalen contributie. Een subsidie aan het L.O.F. van f 100 ineens. Een verhoogd subsidie aan het Stedelijk Muziekcorps van f 200 tot f 500, „Je woont hier netjes. Trager", zei de detective. „Wie betaalt hét ditmaal? De we duwen en wezen, of de Maatschappij tot Re habilitatie van Onverbeterlijke Boeven Trager glimlachte. „U houdt van een grapje, nietwaar, inspec teur Om het u eens precies te vertellen een oom van mij in California is overleden en heeft me een behoorlijke som nagelaten", zei hij brutaal. De detective gromde. „Heette je oom misschien Jozef en heb je dat legaatje via Moskou gekregen Die vraag viel Trager rauw op het lijf en hij antwoordde enigszins gebeldgd „Kijk eens hier, .inspecteur, ik heb het druk en heb geen tijd gekke vragen te be antwoorden. Zeg wat je hebt te zeggen en maak dat je weg komt. Je hebt hier niets bij me te maken, ook al ben je politie-offi- cier. Waar is je machtiging „Maar kameraad, ik voel me gekwetst. Wat zijn dat voor praatjes over hier niets te ma ken hebben Heb je me daareven niet uit genodigd boven le komen En wat betreft die onnozele machtiging, wees maar gerust Ik heb een klein stukje perkament in mijn zak, waar de hele autoriteit van de koning, de gouverneur-generaal en het hele ge menebest Canada achter staat, en dat mij toestaat jouw huis binnen te gaan op welk uur van de lieve morgén of de zoele avond ook, alleen om me te vermaken in jouw gezelschap en mijn moeilijkheden in jouw sympathiserende oren te fluisteren. Zie zo, dat is datVertel me nu eenshoe is het met de kameraden „Ik weet niet waarover je hét hebt" „Kom, kom, Trager, wat is dat voor een dwaas en jou onwaardig antwoord Toen plotseling..Heb jij een man gekend, die Malpas heette De detective merkte, hoe, zij het ook maar gedurende een fractie van een seconde zijn mond vertrok. ..Malm MêlPM- Hé, clie oaam lsonjt ïgf 27. Half versuft liet Pikko zich voort duwen. Nu dit weer! Wie waren toch deze kerels en wat wilden ze? Wanhopig sjokte hij voort. Baldo hacl z'n arm op de rug gedraaid. „Wie ben je!" snauwde de schurk. „Kom, vertel op". zowel voor 1952 als voor 1953. Een sub sidie aan de Ned. Mil. Bond Pro. Rege van 2 cent per inwoner. De Nieuweweide zal voorzien worden van een nieuwe riolering en bestrating' en verschillende bruggen van houten leunin gen- Het gem. sportterrein krijgt een nieuwe afrastering een twee nieuwe boxen. Doniawerstal in een andere belastingklasse DONIAWERSTAL. De Raad benoemde tot ambtenaar van het Bureau Gemeente werken de heer H. de Graaf te Roermond. Op de meest eervolle wijze werd ontslag verleend aan de heer G. Wadman als ont vanger der gemeente. De nieuwe functiona ris,- de heer R. Veenstra, werd beëdigd. De subsidie voor de Stichting Friesland v. Maatsch. Werk werd van 1 y, op 3 ct. per inwoner gebracht. Op voorstel van de Belastingcommissie besloot de Raad dat de gemeente ten aan zien van de personele belasting van de 8ste in de 7e klasse overgaat. Hierbij werd er vanuit gegaan, dat de opbrengst, niet mag worden gezien als een sluitpost van de be groting. Oude Havenstraat te Buitenpost wordt verbeterd ACHTKARSPELEN. Verschillende ge breken aan de Bijz. 1. school te Augus- tinusga vragen om verbetering. Hiervoor wordt zonder hoofdelijke stemming de medewerking verleend- Doordat de Bijz. ULO-school te Buiten post nu in een eigen gebouw is gehuis vest, en niet meer inwoont 'bij de L.S., is het nodig geworden om de leermiddelen aan te vullen. Voor een totaal bedrag van f 3750,wordt medewerking verleend. De Herv. School te Twijzelerheide krijgt toestemming tot aanschaffing - vaneen nieuwe kachel. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen een plan tot verbetering van de Oude. Havenstaat te Buitenpost. Deze weg wordt naar het Zuiden verlegd, teneinde betere aansluiting te verkrijgen met de Kuipersweg en de Molenstraat. In Drogeham en Surhuisterveen koopt de Gemeente een stukje grond. Behoudens alsnog te verkrijgen minne lijke schikking zal in Harkema-Opeinde een perceel land onteigend worden. Beverrat gevangen Wynaklum. Vrijdag was de heer Th. Noordstra met zijn honden in veld. Plotse ling sprong een der honden in de sloot langs de oude spoorbaan. Zijn kameraad volgde dit voorbeeld. Zij kwamen te voor schijn met een beverrat van 1.15 meter. bekend voor. Ik zou het me vast herinneren, als ik hem ooit ergens gezien had. O ja, nu weet ik het weer. Ik heb die naam onlangs in de krant gelezen. Er is het een of ander met hem gebeurd" „Het een of ander Inderdaad zei Mac- Keilar grimmig. „Maar laten wij eens wat anders proberen. Heb je toevallig ook een man gekend, die Veale heette, Trager?" De detective was verrast, dat Trager zon der aarzelen antwoordde „Vreemd, dat je dat nu vraagt. Kort ge leden heb ik hem op een avond ontmoet bij het Royal York Hotel. Ik had daar met een vriend gedineerd cn ik ben bang, dat ik een beetje teveel had gedronken. Toevallig kwam Veale voorbij. Hij herkende me en bracht me thuis. Ik kende hem van een paar jaar ge leden in Seattle" „Heb je hem sedert die avond nog gezien?" Trager schudde van nee. „Waar ben je gisteravond geweest „Laat eens kijken. Ik heb in Bodega met een paar vrienden zitten dineren tot elf uur, daarna zijn de anderen -naar huis gegaan en ik ben in bed gekropen. O, ik vergat nog dat ik bij de deur met een politieman ge sproken heb, toen we thuis kwamen. Hij kwam net voorbij op zijn ronde. Zijn num mer was 631" „Een prachtig, waterdicht alibi. Trager' „Alibi Wat bedoelt u, inspecteur „Weet je niet, dat er vannacht op Veale geschoten is „Dat bestaat niet! Wie zou zoiets doen? Ik wilde, dat ik u kon helpen, inspecteur. Ik hoop, dat u de schurk te pakken krijgt" „Wind je niet teveel op. Denk aan je bloed druk zei MacKellar. „Ik krijg hem heus wel te pakken en dan zal ik hem brengen, precies waar ik hem hebben wil" „Waar is dat „Op een valluik met zijn voeten binnen een krijtkring, een touw om zijn hals en verder, eens even kijken Ja, ik veron derstel dM een l?ge injkgte van zo'n twee Het valt niet precies na te gaan wat de Kanselier onder de particuliere sector ver staat. maar of nu de particuliere belegger dan wel de particuliere bedrijven bedoeld zijn, in beide gevallen lijkt ons die vader lijke zorg van Minister Van de Kieft over bodig en een bewijs dat hij financiële en monetaire verhoudingen wat al te zeer dooi de socialistische bril ziet. Men meent in bepaalde kringen nog altijd dat het geld er alleen is om voor consump tieve doeleinden en ten eigen bate te wor den gebruikt en daarop berust dan ook bij velen de afkeer van het kapitaal. Wanneer dit althans in andermans zak zit. Dat er ook nog een andere functie van het kapitaal is. schijnt men niet te willen weten en in deze gedachtengang is het natuurlijk juist als Minister Van de Kieft als gevolg van een toenemende liquiditeit in de particuliere sec tor een grotere consumptie en een verstoring van het monetaire evenwicht verwacht. De consumptie Wij geloven, dat het hiermee niet zo'n vaart zal lopen. Trouwens, hoe hel vandaag is, weten we niet, maar volgens de laatst gepubliceerde statistiek van het C.B.S. was de consumptie van de Nederlandse bevol king in November van het vorig jaar lager dan een maand tevoren. Overigen?, valt hier op te merken, dat men. zoals de volksmond zegt. nu eenmaal niet kan blazen en het meel in de mond houden. De centrale re gering. zowel als de lagere overheidsorga nen zijn druk bezig openbare werken uit te voeren en voor te bereiden ter bestrijding van de werkloosheid ten. koste van ettelijke Voetbalclub gaf uitvoering De voetbalclub QVC AVarns-Staveren gaf haar eerste jaarlijkse uitvoering voor le den en donateurs te Warns in Café De Haan. Opgevoerd werd door de Toneel club te Koudum „Kaïn", Mej. G, IJ. de Jong brak een lans voor de gymnastiek vereniging. Zij meende dat door turnen de voetballers beter getraind zouden zijn, wat zij voor Q.V.C. geen overbodige zaak noemde. meter onder hem voldoende zal zijn. Tussen twee haakjes. Trager, houd je van bonbons?" „Nou. en of waarom vraagt u dat „Ik ben er dol op. En ik ben blij, dat jij ze ook graag lust. Laat ons eens heerlijk snoepen. Ik heb hier een doos bij me. die me gestuurd is door een vriend, die het goed met me meent", zei MacKellar en maakte een pakje open. „Jij eerst maar en dan ik" De ogen van de detective keken dwars door de man voor hem heen. Trager ver bleekte. „Het spijt me, inspecteur, maar ze zijn mij wat te machtig zo vroeg op de daö" De geschrokken man liep achteruit, to'- MacKellar op hem toe kwam lopen met een bonbon tussen vinger en duim. „Ik wil nietschreeuwde hij hees. „Waarom niet? Je zei toch, dat je graag bonbons lust" „Ik wil ze nietDoe ze weggilde hij. .IDenk je misschien, dat ze vergiftigd zijn Is dat het misshcien, Trager, „mij'n vriend die het goed met me meent" „Nee. nee Ik heb ze u niet gestuurd" „Wat heb je niet gestuurd Wie praat er hier over sturen Voor de dag ermee, Tra ger, wat bedoel je „Ik heb niets te zeggen", zei de man dof. „Je hebt al genoeg gezegd. Trager", zei MacKellar kalm. „Maar als jij dan geen bon bons lust. ik wel" De detective wipte behendig de bonbon in zijn mond en grinnikte, toen hij de deur dicht sloeg en de kamer uitging. Hij had de doos bonbons, precies zoeen als hij had ont vangen, onderweg gekocht in de Younge Street. Toen de detective vertrokken was, bleef Trager als verlamd zitten, zijn gezicht ver trokken van machteloze woede en angst. „Beetgenomensiste hij. „Het was bluf. ik had het kunnen weten Hij trok zijn das los. „Wat. zei hij ook weer Een valluik, een krijtkring en een lege ruimte 1" De man strompelde naar de kast en schonk zich een glas whiskey in. Zijn gezicht was as grauw, zijn hand trilde en hij had het. gevoel, dat de dood zijn klamme hand op zijn hoofd gelegd had. (Wordt vervolgd). millioenen. tengevolge waarvan uiteraard de inkomsten bij de bevolking stijgen en ook de consumptie zal toenemen. Hoe meer loon er wordt uitgekeerd, hoe groter de huishoudelijke uitgaven zijn, maar deze „li quiditeit" zal de Minister niet bedoelen als hij over een nieuwe binding spreekt. Hij heeft ongetwijfeld andere categorieën van de bevoftcing op het oog, die wat ruimer in het geld komen te zitten, een categorie, die overigens nog zeer klein is, maar die wat ruimere middelen zeker niet zullen gebrui ken voor consumptieve doeleinden. Bevreemdend Daarom is bedoelde uitlating van de Mi nister 'bevreemdend. Want er is ook van re geringszijde steeds op sparen aangedrongen, teneinde nieuwe investeringen mogelijk te maken. En nu de spaargelden weer toene men en ook bij de banken de rekeningcou- rantsaldi stijgen, nu spreekt men reeds weer over een nieuwe binding van de liquiditeit, alsof hier een groot gevaar moet worden afgewend. Sparen is nu eenmaal niet identiek met consumeren, en wanneer bij de spaarbanken de inlagen toenemen, behoeft de Minister niet bang te zijn dat hierdoor de consump tie zal stijgen. Deze spaargelden worden im mers voor andere doeleinden gebruikt, gelijk ook wel blijkt uit de grote vraag naar obli gaties, die grotendeels van de institutionele beleggers afkomstig is, maar ten aanzien waarvan toch ook de „particuliere sector" zich niet onbetuigd laat. En voorts kan men uit de verlevendiging van de aandelenmarkt op de Amsterdamse beurs de voorzichtige conclusie trekken, dat er wat meer geld vrij komt en men minder bezwaren heeft óm dit naar de beurs te dirigeren. Laat de Minister voor deze grotere liquidi teit dankbaar zijn, want zij werkt bevruch tend niet alleen op het beursverkeer, dat evenmin als bij zijn voorganger zijn „enfant chéri" zal zijn, maar ook op het bedrijfs leven, dat daardoor weer nieuwe mogelijk heden ziet om te investeren. Deze week zijn er weer eens een paar industriële emissies, nl. van de Electro Zuur en de Zuidholland se Brouwerij, nadat sinds geruime tijd na genoeg uitsluitend obligatieleningen aan de markt kwamen. De betere beursstemming als gevolg van een ietwat grotere liquiditeit en een toenemend vertrouwen in de econo mische weerbaarheid van ons land, maken, dergelijke emissies mogelijk, niet het minst ook de verwachting van een mildere belas tingpol itiek, waarover we de vorige week schreven. De geldmarkt "Wanneer de Minister met de particuliere sector het bedrijfsleven bedoelt, dan kan worden opgemerkt, dat inderdaad bij een aantal bedrijven belangrijke bedragen braak liggen, omdat wegens de verminderde vraag op de voorraden is ingeteerd en deze nog niet weer op het normale peil zijn gebracht, of ook, omdat in bepaalde branches wegens regeringsmaatregelen hier en in het buiten land de omzetten-zijn verminderd. In derge lijke gevallen worden de gelden, die in het bedrijf geen emplooi vinden, naar de bank gebracht, die ze op haar beurt weer bij de Nederlandse Bank deponeert, zodat er thans uit dien hoofde bij haar een schuld aan de particuliere banken is van ca ƒ100 millioen. Maar dit zijn geen gelden, die het gevaar op roepen voor een verstoring van het mone taire evenwicht. Deze gelden worden niet voor consumptieve doeleinden gebruikt, ze zijn er nimmer voor bestemd geweest, maar wachten op nieuw emplooi in de bedrijven, zedra de leiders nieuwe mogelijkheden voor rendabele investering zien. Ook voor in vestering in vaste goederen zijn deze gel den niet bestemd. Ze behoren tot het be drijfskapitaal van de ondernemingen, dat mobiel moet blijven en dat daarom tijdelijk naar de banken wordt gebracht of aan de schatkist wordt uitgeleend. Wanneer de Minister zich hierover zorgen wil maken, laat hij dan de Kamers gehoor geven cn zoveel mogelijk de belemmeringen voor een nieuwe ontplooiing van handel en bedrijf wegnemen, voor zoveel zulks in zijn vermogen ligt. Met de maatregelen tot be vordering van de werkgelegenheid is de re gering nu eenmaal een weg ingeslagen, waar men het gevaar'voor enige inflatie ontmoet. Maar men behoort dan de moed te hebben de consequenties daarvan te aanvaarden en eventueel nadelige gevolgen niet pogen af te wentelen op particulieren en bedrijven, die min of meer toevallig over ruimere mid delen beschikken en deze öf voor beleg gingsdoeleinden gebruiken, dan wel t.z.t. weer hard nodig zullen hebben. c"Dan <T{ ió het 3Coninkryk 34 Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4