Nationale hulpverlening overweldigend Buiienland vraagi: „zeg welke hulp gewenst wordt" Een dorp leeft in angst en spanning Bij Moerdijkbrug 3 km spoorbaan weggeslagen FRIESCH DAGBLAD Reeds meer dan twee millioen gulden voor Nationaal Rampenfonds Een ramp brengt gelukkig ook altijd grote zegeningen mee de zegeningen van ns: geven. Heel Nederland is bezig te geven. Van alle kanten wordt, hulp geboden: men biedt zichzelf aan voor diensten geldinzamelingen worden gehouden, giften geschon ken goederen worden verzameld, gereedschappen, dekking en voedselmannen in mijnen en bedrijven gaan overwerken prinses Beatrix schenkt haar nieuwe fiets, kort om heel Nederland stelt zich beschikbaar met het zijne om de getroffenen te helpen Feesten worden afgelast of veschoven van vele plaatsen waar carnavalfeesten in voor bereiding zijn. horen wij dat men ze aflaste. Hoe vreselijk ook de ramp is. hel prachtige van offervaradigheid is een voordeel. In het statige herenhuis op de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagmorgen, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp, die zich langzaam maar zeker over Nederland aan het voltrekken was, bekend was geworden, de bel niet stil en rinkelden vrijwel constant de telefoons. Daar, op het hoofdkwartier van het Nationaal Rampen fonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en wórden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getrof fenen gedaan, een spontane reactie op dc op roep tot steun van het Rampenfonds. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengeko men gaven. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur (gisteravond) was een bedrag van ruim 2 millioen uitgezonderd de vele stortingen per giro. die nog niet binnen zijn ont vangen. terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingsstukken aan de di verse inzamelingspunten in het land waren ingeleverd. Het is voor de eerste maal sinds zijn op richting in '35, dat het Nat. Rampenfonds, dat een overkoepelende organisatie van bet Ned. Rode Kruis, de Kon. Nat. Bond voor Redingswezen en EHBO. het Oranjckruis, het Nederlandse r.k. huisvestingscomité en de ,.Alg. verenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland" Is, op een dergelijke wijze in actie komt. Nauwelijks was het beroep van het Fonds bestuur op het Nederlandse volk om. waar en op wat voor manier dan ook. steun aan de getroffenen te verlenen, de deur uit of van alle delen uit het vaderland kwamen de ga ven en giften in een ononderbroken stroom binnen. De georganiseerde Nederlandse landbouw en de georganiseerde Nederlandse zuivelbe drijven schonken gezamenlijk ,f 1 millioen. een vooraanstaande Nederlandse industrie voegde daar een half millioen aan toevier andere firma's zegden elk een bedrag van ƒ100.000 toe. Maar het waren niet alleen de grote in dustriëlen, die hun plicht begrepen. Want af en aan komen honderden en honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ouden van dagen, die van een klein pensioen een ge deelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemiddelde za kenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoorlijk gevulde portefeuille 100 overreikt, klopt het oude Scheveningsc vis sersvrouwtje aan, dat-me', tranen in de ogen enkele der weinige guldens, die ze heeft, overhandigd. En zo gaat het door, jong en oud. rijk en arm. zij allen begrijpen wat hier op het spel staat. Toen Dinsdagmiddag om een uur of vijf dè balans werd opgemaakt, kon dan ook met grote vreugde worden geconstateerd, dat dè ƒ2 millioen ruim overschreden waren. Bij ditbedrag waren de talrijke stortingen per giro. die op het kantoor van het Fonds alle nog moeten binnenkomen, niet begrepen. Naast de stroom van geld heeft hel hoofd kantoor te Den Haag enorme hoeveelheden kledingstukken, dekens, schoeisel enz. enz. te verwerken gekregen. Al deze gaven wor den doorgestuurd naar het Rode Kruis. De stroom van deze goederen heeft een derge lijke omvang aangenomen, dat men Dinsdag middag de Houtrusthallen voor het opslaan der goederen requireerde. Overwerk Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in verband met de nationale ramp het volgende bekend Ingevolge de Arbeidswet 1919, is voor ar beiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voor ziening in de behoeften der getroffen ge bieden eventuele steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximaal aantal uren. dat krachtens de arbeidswet bij vergunning lean worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. In de mijnen zullen Zaterdag a.s. twee uren worden overgewerkt het loon en de waar de der productie is voor de slachtoffers. De Stichting van de Arbeid vraagt drin gend aan alle werknemers één uur loon of salaris af te staan. Trouwens uil alle delen van het land komen berichten, dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken vóór de noodgebieden. Grote giften Het NVV met aangesloten bonden heeft 200,000 ter beschikking gesteld de georga niseerde landbouw 1 millioen iemand die onbekend wenst te blijven 100.000. Aleme- lo. na één middag collecteren ƒ110.000: het CNV ƒ80.000, Unilever ƒ250.000, de K.A.B. hoopt ƒ75.000 bijeen te brengen, enzovoort. Alle mogelijke hulp Emmercompascuum stelde een vrachtauto met 25 grondwerkers beschikbaarWest broek 29 melkers en 28 grondwerkersde fe deratie van drie kruideniersbonden willen' hun collega's in de getroffen gebieden steu nen zij deden een eerste storting van ƒ3000: textielindustrie Twente wil een va- cantie- of snipperdag afstaan ƒ650.000) het Ned. Bijbelgenootschap schonk Bijbelshet ANJV stelde 300 jonge mannen beschikbaar oor hulp tal van gemeenten adopteerden getroffen plaatsen, andere steden stelden zich ;?dec)te van een loshangende spoorlijn "brengen do evacué s zich. na per boot uit de hu.zen lc zijn gehaald, in veiligheid. Opname uit Zeeland. open voor evacuc's van alle kanten aan biedingen van zakken de bond van pension houders enz. stelde reeds 1000 bedden ter beschikkingmet twee grote trailers ver voerde de fa Halbertsma gistermiddag reeds verscheidene motorboten met een Grouwster bemanning naar de noodgebieden één col lecte op een feestavond van de Leeuwarder zeilvereniging ..De Meeuwen" bracht maar lijst bijna 1500 opboten voeren uit of houden zich gereed en op de Nederlandse Antillen is de hulpverlening aan Nederland thans georganiseerd, terwijl ook onze land genoten in Indonesië het moederland in deze moeilijke dagen metterdaad zullen bij staan. Overal medeleven met het millioen getroffenen in Nederland „Een millioen mensen zijn in nood. Het grootste deel van Zuidwest-Holland staat onder zout water. De binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Het is niet te zeggen, hoeveel bressen er in de dijk zijn geslagen. Het aantal wordt geschat op 50 tot 80. Vele mensen houden zich nog op in bomen en zijn te apatisch om ge bruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubberboten. Amphibie-vaartuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. Deze mededelingen deed Dr. .1. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, na een verkenningsvlucht over de getroffen gebieden, met de Amerikaanse generaal Eddy. Na afloop van deze vlucht beloofde de Amerikaanse generaal, dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zor gen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, he licopters, zandzakken, zoeklichten, ver voermiddelen, walkie-talkies en halacone- tabletten, deze laatste om het water te zuiveren. Tot het zenden van helicopters uit Duitsland was reeds machtiging ge geven. „Wij zullen voor de Nederlanders, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen". Verdere militaire hulp Op een persconferentie heeft de 'terri toriaal bevelhebber in Nederland, luit.- generaal Buurman van Vreeden, enige mededelingen gedaan over de buitenland se militaire hulp. Er zullen nadere be sprekingen gevoerd worden, waar de Amerikaanse onderdelen zullen worden ingezet. Het Franse leger heeft twee genie-compagniecn aangeboden, die met (zeer nodig) bootmateriaal op weg naar de getroffen gebieden zijn. Gisteren ar riveerden twee Belgische genie-compag nieën in Terneuzen. Hel Britse Rijnleger heeft genie-mate riaal aangeboden. In de eerste plaats zullen bulldozers nodig zijn. De Britse legereenheid, die te Hoek van Holland was gelegerd, is onmiddellijk te hulp ge komen, toen de eerste berichten werden ontvangen. Telefonisch contact met deze afdeling bleek onmogelijk tot dusver. In Duitsland staan 225 Canadese soldaten van de genie klaar. Ze wachten op berichten van de Neder landse regering. De Britse luchtstrijd krachten boden medische troepen aan, samengesteld uit ongeveer tien artsen, enige honderden manschappen, konvooi en vrachtauto's en bulldozers. In Den Bosch arriveerden 20.000 Schoppen en 300.000 zakken, door de Amerikanen in Duitsland toegezegde en onmisbare voor werpen. Algemene deelneming Dc deelneming van andere landen is algemeen. Ze gaat uit naar België. Enge land en Nederland, maar naar Nederland in het bijzonder. In diverse landen zijn inzamelingen van kleren en voedsel op gezet. De Wereldraad van Kerken stelde een bedrag ter beschikking', Zuid-Afrika richtte hulpcomité's op; de K.L.M. ver voert dringend noodzakelijke artikelen gratis naar Nederland. Denemarken za melt geneesmiddelen en voedsel, maar ook kleding in. Indonesië stelde het Stu dentenhuis in Den Haag ter beschikking van slachtoffers van de ramp. In Slees wij k-Holstein stelde men voor, leden van de grenswacht en van de reserve-politie van West-Duitsland naar de noodgebieden te zenden. Geld was er reeds door huis vrouwen, journalisten, architecten en ambtenaren verzonden. Het Noorse Rode Kruis collecteert voor Nederland. Dat van Zweden verzocht öp te willen seven,, op w'elke wijze. Zweden hulp kan bieden, De ZwedenAmerika Lijn heeft 50.000 Zweedse kronen naar Vlissingen gestuurd. Op twee in Amster dam liggende Amerikaanse torpedojagers werd een spontane geldinzameling gehou den. De manschappen houden zich ge reed voor hulp. Er wordt geld en kle ding verzameld in Duitsland, in Frank rijk, in Canada onder de Canadezen van Nederlandse geboorte.' Er wordt in vele landen, tot in Italië toe, huisvesting aan geboden. En deze opsomming is bij lange niet volledig. Overal is de vraag dezelfde: meld ons wat er het dringendst nodig is en we zullen het zenden. Marshall-gelden voor herstel werkzaamheden. Een woordvoerder van het bureau voor Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.), heeft aan de Nederlandse Regering te kennen gegeven, dat de V.S. in princi pe welwillend staan tegenover het ge bruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstelwerkzaamheden in dc door de stormvloed getroffen gebieden. Grooi Ammers in de Alblasserwaard Uit hel gemeentehuis van Groot-Ammers straalt licht. Verder is het 'donker in dit dijk- dorpje. Als schimmen bewegen de inwoners zich door de nauwe straten op weg naar hun woningen of op weg naar de polder om te zien of er onmiddellijk gevaar dreigt. In de raadszaal van het gemeentehuis zit de burgemeester, die geassisteerd door de ge meentesecretaris. de gang van zaken in dit stukje bedreigd Nederland regelt. Alle ge meenten ten Zuiden van Groot-Ammers zijn reeds geëvacueerd en er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat ook de bewoners van dit dorp moeten vertrekken. Terwijl in het gemeentehuis aan de hand van de binnengekomen bedichten van ordon nansen de toestand wordt beoordeeld, maakt de bevolking in alle rust voorbereidingen voor een eventueel vertrek. Fietsen en al lerhande andere voertuigen worden bepakt en voor de.deur gereed gezet. „Stijgt het water nog verder in de Waard?" is de vraag op ieders lip. Twee mannen treden de raadzaal binnen en rapporteren dat het water door een gat van 80 m. bij Papendrecht tegenover Dord recht de Alblasscrwaard binnenstroomt. Nau welijks zijn zij uitgesproken of twee andere mannen komen berichten, dat de zudelijke verbindingg tussen Ottoland en Alblasser- waard niet meer intact is. Het water spoelt al over de weg heen Geriysloos zet de bode warme koffie op de tafels en serveert broodjes uit een grote mand. De spanning is voelbaar. De ene siga ret- na de andere wordt .opgestoken. Dordrecht is ver Een agent van de rijkspolitie meldt zich. Op de weg van Groot-Ammers naar Brand wijk-is een lege veeauto met twee mannen uit Gr'oot Ammers1 op weg om vee uit het overstroomde land te halen-; even buiten de gemeente, in Brandwijk, in het water gereden' De auto is gekanteld en de beide inzittenden zijn jammerlijk verdronken. Dc gezichten 'staan 7.0 ïnogelük nog ernsti ger. De dokfer moet gewaarschuwd worde)!, dcch is niet bereikbaar. Hij is met écn trans port zieken en invaliden uit het geëvacueer de Brandwijk meegetrokken om dc noodza kelijke hulp te verlenen. Wanneer zal hij terugkomen Ook de burgemeester van Brandwijk kan niet op dc hoogte worden ge bracht. Hij is met zijn burgers meegegaan om een gOcde plaats voor hen op te zoeken Dan de officier van justitie tc Dordrecht. Maar Dordrecht is niet meer bereikbaar. De telefoonverbindingen zijn uitgevallen en dc enige weg over land voert via Vreeswijk. Utrecht, Gouda en Rotterdam. Een afstand van bijna 150 km. in plaats van de 20 km. die normaal Groot Ammers en Dordrecht scheiden Dreigende evacuatie De burgemeester neemt als hulp-officier van Justitie de nodige maatregelen De do minee wordt gewaarschuwd om de nabe staanden in te lichten.... Een boer uit het zuidelijk deel van de gemente treedt de raadszaal binnen. Hij is bevreesd voor zijn vee en heeft een deel van de koeien reeds in een schip onderge- Vele verbindingen reeds hersteld Gister is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de situatie bij de Moer dijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug. onmid dellijk ten Noorden van de brug, drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 7oo meter in de spoordijk ontdekt. De Spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding ge bruik placht te maken, wordt voorlopig via Utrecht, Den Bosch afgewikkeld. De Spoorwegen verwachten vandaag in het begin van de namiddag het baanvak Rotterdam-Dordrecht geheel hersteld te hebben, nadat reeds gister een spoor Rotterdam-Zwijndrecht was hersteld. Als dit gelukt dan hopen de spoorwegen de half-uur-dienst op de lijn Dordrecht-Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam te hervatten. Het emplacement Lage Zwa- luwe staat onder water- Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Bergen op Zoom-Vlissingen is het spoor over twee kilometer weggeslagen. Het staat daar zelfs met eb onder water- Bij Rilland-Bath is het spoor over vier kilometer onder water. De internationale D-treinen, die nor maal naar en van Hoek van Holland rij den, doch die thans naar en van Den Haag S.S gaan. rijden weer naar Hoek var Holland. De dienst Gouda-Rotterdam- Maas is gister hervat. Uit Engeland is bericht ontvangen, dat dé spoorwegverbinding Harwich-Londen, die op enkele plaatsen onder water stond, waarschijnlijk Woensdag weer in orde is. De misère in 's-Gravendeel. Op de bovenverdieping van de Christelijke Lagere School te s-Gvavendeel hebben veel kinderen een plaatsje ge vonden in het stro. waar zij veilig Zjjjn tegen het wassende water, dat reeds in de gangen staat. Men ziet hoe het water reeds tot een behoor lijke hopgte is êStesfi». Verbindingen in Zeeland De veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke zal vandaag worden her vat. Tussen Yerseke, het opvangcentrum voor ZtucLBeveland, en Bergen op Zoom zal vandaag een schip gaan varen. Tus sen Goes en Middelburg gaat de bus weer rijden. De postverbinding is ook weer her steld- Van Bergen op Zoom uit varen póst- schepen. naar Zuid-Beveland en Walche ren- Gisteren is de post door vliegtuigen gedropt. Een van de landelijke bladen (Het Vrije Volk) heeft kranten uitge worpen. Ook is de veerdienst Vlissingen- Breskens gisteren hervat. Een onzer redacteuren, die in de nacht van Zondag op Maandag per auto, voor zover mogelijk, de Al blasserwaard heeft doorkruist, geeft een reportage over de toestand in Groot Ammers, een dorp van 1600 in woners en 1500 stuks vee. dat in het Noorden van de Alblasserwaard te gen de Lekdijk ligt. Het water be dreigde de lagere gebieden van de gemeente, zodat voorbereidingen tot een totale evacuatie worden getrof fen. Vele Nederlandse gemeenten, die niet door het water werden over spoeld, leefden evenals Groot Am mers in de historische nacht van Zondag op Maandag in de grootste spanning. V.. bracht om het tijdig in veiligheid te kun nen brengen. Maar niet alle koeien kunnen op deze wijze worden vervoerd. Hij heeft gehoord, dat de burgemeester eerder 111 de nacht een oproep om veewagens heeft ge daan. OI hij zijn koeien nu van het schip moet halen en wachten tot de veewagens komen. De raadszaal van Groot Ammers is een inlichtingenbureau geworden. De burge meester moet de boeren voorlichting ge ven: moet' demiddenstanders met raad en daad bijstaan: moet beslissingen nemen, die normaal niet des burgemeesters zijn: moet de taak 'van de dokter en van de Officier van Justitie tevens vervullen.... En het water stroomt nog steeds met niets ontziende kracht bij Papendrecht de Alblasserwaard binnen. ..Ook de noordelijke verbinding tussen Ot toland en Alblasserdam loopt gevaar. Het water stijgt nog steeds". Een nieuwe mel ding van een ordonnans. Opnieuw brengt de bode koffie met broodjes. De mannen zijn ruim 24 uur niet uit de kleren ge weest. De spanning in Groot Ammers duurt al uren zo Wat staat het dorp en zijn inwo ners te wachten? Hulp aangeboden De dominee komt mededelen, dat de nabe staanden van de verdronken mannen zijn ingelicht. De Rijkspolitie komt vragen waar de lij ken moeten worden geborgen en of er nog kisten zijn. En op de dijk komen steeds meer veewa. gens te staan. .Veevervoerders, die aan de oproep van de burgemeester spontaan ge hoor hebben gegeven om behulpzaam te zijn-bij het evacueren van 1500 stuks vee, melden zich. Er moet een ploeg melkers worden ge formeerd om met de koeien mee te gaan, want de burgemeester van Vianen komt wel spontaan huisvesting voor de hele bur gerij van Groot Ammers aanbieden, doch hij kan geen 1500 koeien onderdak verle nen. Daarvoor is zijn gemeente niet inge richt Een dorp leeft in angst en spanning. De berichten luiden nog niet anders, dan dat het water in grote hoeveelheden bij Pa. pendrecht de Alblasserwaard binnen stroomt. Het dijkgat is nog steeds 80 meter lang. En het water blijft stijgen DEHDE BLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3