Reis door zwaar geteisterd land Vele doden en nieuwe doorbraken op noordelijke Zeeuwse eilanden Dienstplichtigen en Nationale Reserve doen zwaar maar prachtig werk Goeiee en Overflakkee bijna geheel onder water Brabants westpunt leed ontzettend van het geweld Getroffenen terneergeslagen en apatisch (Van onze eigen verslaggever Bij de A hoy-hallen in Botterdam, waar het. een gekrioel is van jewelste, zijn we zo ge lukkig een lift te kunnen charteren naar'de Bommelerwaard. Een ornonnans van de verbindingsdienst loodst ons met zijn kleine Anglia tussen de onder water gelopen polders en glibberige binnenwegen. Tussen Dordrecht en Dubbeldam moeten we de snijd opgeven. Rondom water en nog eens water, met hier en daar alleen nog de krui nen van laaghangende bomen als vage richtingswijzers. We keren terug, voor we hele maal in deze watersnood dreigen onder te gaan. (Advertentie) Onoverzichtelijke toestand in grotendeels ondergelopen gebieden In Noordelijk Zeeland liebbcn nieuwe dijkdoorbraken plaats gehad. Bruinisse is geheelondergelopen. De dijken op-Schouwen, zijn op verschillende plaatsen doorge broken. Noord-Beveland lijkt gedeeltelijk door de zee_ verzwolgen; op Zuid-Bevelarrd behalve het Oostelyk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Yerseke is opvangcentrum. Tussen Baarland en Hoedekenskerke slaat het water tot aan'dé kruin van de dijk. De burgemeester van Rilland-Bath wordt vermist, men vreest het ergste. De toestand op het eiland Tholén móet zeer ernstig zijn. Het aantal slacht offers is nog zeer onzeker. Mn vriendelijke vervoerder brengt me welwilend naar de eigenaar van een volge laden ark. ergens in dit waterland, waar. geen mens zich goed kan oriënteren, die op het punt. staat te vertrekken. De ..schipper", een veehouder die zijn schamele have' aan de overkant, van het bruisende water in veilig heid tracht te brengen, knikt slechts even vluchtig op mijn vraag of ik mee mag varen. te hebben of door meegesleurde glasscherven gewond te zijn geraakt, toen zij tot aan de middel in het water hun werk aan de dijken verrichtten. Sommigen bleken eerst toen zij zich voor een kop koffie naar de nood- cantine begaven, tot de ontdekking te zijn gekomen, dat een verraderlijk dun straaltje bloed langs hun benen sijpelde, In enkele gévallen; waarbij de. jongens buikwonden opgelopen hadden, bleek operatief ingrijpen zelfs noodzakelijk. De chirurg, die elders buiten het bedreigde gebied'vertoefde, en die waarschijnlijk geen kans heeft gezien tijdig het ziekenhuis te bereiken, werd vervangen door een collega uit een naburig ziekenhuis, die op zijn beurt werd geassisteerd door een jong luitenantje van de chirurgische dienst. Alles wat helpen kon hielp in deze benarde ogenblikken, waarin bleek hoc'èen klein land gróót kan zijn door een eendrachtige samen werking in het belang van allen, die dit klei ne land ondanks alles toch zo lief -is, De toestand op Sehouwen-Puivclancl is hoogst ernstig. Bij den Offenhoofd, Drei- scher, Burgh, Sluis, Stevensluis en Sint Jansland zyn ile dyke» weggeslagen. Tal rijke huizen zyn ondergelopen en wegge slagen. Het is niet zeker, dat de bewoners die als verm'sl genoteerd staan, omgeko men zyn. Hiprmede dient rekening te wor den gehouden. Kortgene 40 doden, Dit Kortgene wordt medegedeeld, dat ongeveer tweeduizend hectare van Noord- Beveland, naar schatting 25 procent van de gehele oppervlakte van het eiland, rond Kortgene onder water is komen te staan. Geèïsdijk, waar één dode valt te betreuren, is eveneens ondergelopen. In Kortgene zyn, volgens tot dusver ont vangen berichten, 35 a 40 doden. Het is mogelijk dat. zich nog slachtoffers in in- gestortte huizen bevinden. Er is door de provinciale stoómbootdienst een verbinding tot stand gebracht tussen Kamperland' (Noord-Bevelanden Veere. Veere staat niet meer onder water. Burgemeester vermist, In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist, In Waarde zaten gisteren nog veertig mensen in. de huizen. Aan de Kat- .tendyk.se dijk, by.. Goes is met duizend man .gewerkt. Het -grootste gevaar is daar ge weken. Het gat in de dijk by Kruiningen is .zo groot, dat de grote veerboot Krui ningen—Perkpolder daar doorheen is ge spoeld en op de weg ligt. Het lot van Noord- Beveland is onzeker. In Katseveer op de dyk staande zag men de dijk op Noord- Beveland in elkaar zakken en de huizen wegspoelen. Men vreest hier het ergste. Vandaag rubberboten. De boven Goes verwachtte helicopters zijn gister niet gekomen. De operatie" i-s uitgesteld tot vandaag. Vliegtuigen hebben boven Noord-Beveltnd rubberboten uitge- wropen. In Kortgene is de ramp het ergst, maar elders op het eiland schynt het nogal mee té vallen. Met boten onderhoudt men regelmatig contact met Veere op Walchc- beluisteren we de nieuwsberichten. Men hoort namen noemen van vrienden en ken nissen, die in de golven zijn omgekome.n. In angstige, spanning vraagt men zich af wat er in de komende uren zal gebeuren. Zullen de dijken het verder houden en zal riiètf ëv'ifi'slagen'<ifé'galen tijdig te dichten? Duizendeir mensen op al de Zuidholtand- se. en Zeeuwse, eilanden weten sinds meer dan twee-etmalen niet wat nachtrust be tékent, Het water, dat zo vaak hun vriend is geweest, is nu hun ergste vijand gewor den. Een vijand die, hoewel velen het niet willen erkennen, hen in hun moreel heeft aangetast en die hen geestelijk heeft ge knakt. Fijnaard Veel moeilijker is de toestand in Fijnaard. Volgens de officiële gege vens van gistermiddag waren daar 46 doden' geteld, terwijl gister ook nog een aantal burgers en ook enige mili tairen vermist worden. De ramp héfeft zich hier in twee fa sen afgespeeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag sloegen er aan. de kant van het Volkerak drie. grote gaten van 100 bij. 150 m in de Sabina.Hendrikapolder en vlak daarop twee gaten ten Westen en ten Oosten van Willemstad. Het stadje was daarmee di- répt geïsoleerd en .een uur later kwam er nog egn gat in. de dijk van-de grote pol dér aan "het Hollands Diep. De tweede fase voltrok zich in de loop van de dag.en in de afgelopen nacht, toen er een tweede springvloed kwam en de dijken van debinnen-polders doorbraken, JHet water is de laatste 36 uur practisch niet gezakt. De harde wind stuwt het wa ter op en het teruglopend tij kan de wa termassa's vrijwel niet verwerken. Vol gens ambtenaren van de Rijkswaterstaat bedraagt hét .verschil tussen eb en vloed hoogstens een meter. Vooral de polder bij Heiningen is zwaar getroffen. Enorme wa termassa's stortten door liet gat toen de dijk bezweek en in dit gebied zijn dan ook dé meeste slachtoffers rond Fijnaard ge vallen. Voortreffelijk werk Een polder, rond Fijnaard heeft men tot nog toe kunnen behouden, dank zij hét voorlrefflijk werk van studenten en mili tairen, dié dag en nacht al paarden wer ken. En er is nóg meer werk, Rond de Moerdijk wachten gistermorgen nog ruim duizend personen, die op redding wacht ten. Enige honderden daarvan stonden samengedrongen- op het -station, van Lage- Zwaluwe. ren en Katseveer op Zuid-Beveland. In Wolfaartsdjjk zijn zes doden te bè- treui-en, maar er kunnen nog meer slacht offers zijn. Tot nu toe 19 doden in Zierikzee. By de overstroming van Zierikzee zyn tot dusver 19 personen omgekomen, aldus werd vernomen uit een brief die uit Zierikzee per boot via, Yerseke werd gezonden. Be houdens de Westrand slaat geheel Schou wen en Dulveland onder water. Urker schepen, die voor lrulpverlening- naar Zierikzee zijn gegaan, hebben, naar wij vernemen, het verzoek gekregen evacué/s- naar Wemeldinge te brengen. Vandaag zou in deze plaats een transport zieken uit Zierikzee aankomen. In de loop van de dag zou tot evacuatie van Zierikzee worden overgegaan. De voor-, bereidende maatregelen zyn of worden ge troffen. De gemeentesecretaris schetste de toestand om twee uur vannacht als volgt: de algemene situatie zeer verward. Zie rikzee, als centrum van Schouwen-Duive- land, doet al het mogelijke om ih verbin ding te komen met de kleinere gemeenten in de polders, die totaal zyn geïsoleerd. Het aantal doden is volgens de gemeente secretaris niet te benaderen, In de woningen te Zierikzee heeft het water een hoogte bereikt van een tot anderhalve meter. In Bfouwer-shaven is de toestand zeef kritiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven. Volgens de zender Maybe", die op het noodverkeersnet werkt, bedraagt het aan-« tal doden in Zeirikz-ee thans 18. Ongeveer 50 procent van de boerderijen is verwoest, Dyken op Schouwen doorgebroken. De kustwacht van .West-Schouwen heeft radiotelegrafisch aan Schevepingen-radio geseind; „Dy ken op verschillende plaat sen doorgebroken, toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens burgemeester. Dit is het eerste teken dat wy sinds het begin van de ramp van Schouwen ontvan gen. De toestand op Tholen." Stavenisse op Tholen moet zwaar ge teisterd zyn. Wij ontvingen daar geen ver dere berichten van, alleen dat het aantal doden zeer aanzienlijk moet zijn. Vele hui zen zijn verwoest. Op drie plaatsen is 'de zeedfjk doorgeslagen. Te Stavenisse zou het aantal doden groot zijn. Misschien kun nen we in het laatste nieuws nog iets me dedelen. Vluchtelingen te Yerselte In Yerseke zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen' en Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. Dui zend verkleumde mensen die ternauwernood aan de dood zijn ontsnapt, dank zij het dag eii nacht in touw zyn van de 'vissers van Yerseke. Zij worden ingekwartierd by de burgers van dit dorp en het kleine stadhuisje is gelijk een bijenkorf waar honderden in en uit lopen. „Daar aan de overkant in Zierikzee, daar is het erg," zeggen ze in Yerseke, en ze kunnen het weten, want enkele vissers zyn er in de buurt geweest en ze spreken van tientallen doden, huizen die op- in storten staan, geen licht, geen verwar ming en weinig voedsel. Zevenduizend mensen zitten daar nog' te wachten," onge teld de andere veertienduizend' van het eiland Schouwen en Duiveland, die over' geleverd zijn aan snelle hulp van de rest van het land. Canada vergroot emigratie-moge lijkheden voor niet-agrariërs Dé Commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigra tie-mogelijkheden voor niet-agrariërs heeft besloten, Werkers in tal van beroe pen kijnnen thans naar Canada emi'gre- rena Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleenrei- zénde niet-agrariërs zal mogen vertrek ken als-er agrarische „eenheden" eniigre- ren. Bij de ..behandeling van emigratie aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden vérleend aan diegénen, dié jiun aanvrage reeds hebben ingediend, dóch nog geen beslissing ontvingen. Comité Grimmige berusting Onderweg wisselen we geen stom woord de boer is te vervuld met zijn eigen gedach ten en ik heb genoeg aan het angstwekkende schouwspel rondom ons. Fel zwiept het wa ter op langs de boeg van het ranke vaartuig en wild plensen de sortbuiten over de in zeil doek gewikkelde lading. De schipper be duidt met een bruusk handgebaar onder het dekzeil te gaan liggen, om tenminste niet door het wild op en neer klotsende water doorweekt te worden. Zelf hanteert hij, ge kleed in een goed sluitend oliepak. schijn baar achteloos de vaarboom, doch op z'n ge- zioht staat, duidelijk le lezen, wat er op dit moment in hem omgaat. Z'n gelaat weerspie gelt het gevoel van machteloosheid en stille, ietwat grimmige-berusting, dat we deze mid dag al op zoveel gezichten hebben kunnen aflezen. Na een schier eindeloze tocht berei ken we de oever, of, zo men wil. een nog re- -delijkë aanlegplaats, waar de vloed slechts tot aan de enkels reikt. De grond is drassig, en het glibberige slijk klit zich. als wil het ons dwingen om te blij,'en, vast aan onze ontblote voeten. Eindelijk, op een punt waa het moeras overgaat in een stuk ongecultiveerde schep ping, vinden we iets. dat met enige fanta sie nog als een straatweg valt aan te duiden. De chauffeur van een legerwagen, die juist een aantal soldaten naar de bedreigde gebie den heeft gebracht, is zo vriendelijk me naar Breda mee .te nemen. Goede organisatie Onderweg vertélt hij me .een en a nder over z'n commandant de territoriale bevelhebber Zuidwest, die de zaak tot in de puntjes heeft geregeld. Geen enkele soldaat he^t het ka zerneplein mogen verlaten, zonder dat hij nauwkeurig van zijn plaats van. bestemming op de hoogte gebracht was. Ordonnansen, die onafgebroken in de weer waren om gege vens omtrent de situatie op de verschillende plaatsen te verzamelen, kregen onder het ge hot van een kop koffie, gplegenheid wat op verhaal te komen. De ploegen die uitrukten kregen bij hun vertrek het bevel direct de commandopost te waarschuwen zodra hun diensten overbodig waren geworden, waar op-ze dan onmiddellijk weer op andere pun ten ingeschakeld 'konden- warden,- Beurtelings werde derploegen actief ingezet;,, of in reser ve'gehouden, zodat niemand zich over over vermoeidheid zal hebben te beklagen, eh sle.eds werd voor voldoende aanvoer van koffie, brood en soep gezorgd. Trouwens, wij hebben meer jongens gesproken die deze commandant, die ondanks alle beslommerin gen z'n hoofd koel wist te houde^ alle lof toezwaaiden. Ziekenhuis in Roosendaal had het druk (Van onze eigen verslaggever') ..Onmogelijk, mijnheer", verzekert een vri endelijke Rotterdamse politieagent, ons. „U kunt met die lading onmogelijk Spijk en isse bereiken het dorp ligt nog volkomen g,e- isoleerd". Onze chauffeur haalt de schoude rs op..Proberen, die mensen -zitten daar doodverlegen om onze keuken, het moet!" De agent fronst nadenkend,het voorhoofd: „Op eigen risico dan!" Het blijkt mee te vallen. Moeizaam baant de „Prins van Oranje" zich een weg door de deels onder water gelopen .polder. Grillig kronkelt het veel te smalle weggetje, dat in feite uitsluitend voor eenrichtingverkeer bestemd is, zich door het grirrimig-doykere polderland. Nu en dan rijdt de wagen tot de assen door bet snel voortschietende water, maar onze reis is minder zwaar, dan we ons hadden voorgesteld. Spijkenisse Zonder al te veel narigheden bereiken we Spijkenisse, waar het hela dorp in re-p en roer is met het aanbrengen van waterkerin gen, het herbergen van de talrijke evacués en vervoer van gewonden, die door rond vliegende pannen, zware boomtakken en glasscherven letsel hebben opgelopen. Ge lukkig betreft het voor het merendeel de lichtere gevallen. Zoeklichten van de-lucht doelartillerie laten hun schijnsel dansen over de zwaar beschadigde polderdijken, om het werk voor de vrijwilligers te vergemakke lijken. De burgemeester van Spijkenisse, die in 36 uur geen oog heeft dichtgedaan, en die met zware baggerlaarzen aan en in een ge scheurde soldatenbroek met een verfomfaaid c°lbertje achter z'n bureau zit, toont zich met de Leeuwarder zending reuze ln zijn nopjes. De veldkeuken blijkt reuze van pas te komen en ook het beddegoed en de kle ding a-inden een gretige aftrek. Naar Hekelingen Een vrijwilliger uit Rotterdam brengt me met zijn_wagentje.naar het,zwaar;, bedreigde Hekelingen,, waai; r;aexi, dijk PP door te breken. De bevolking wordt inal-° lerijl -geëvacueerd. Enkele honderden vrij willigers uit Frederiksoord .en. Rotterdam zijn bezig het gat, dat in een andere dijk is ge slagen, te dichten. De* mannen werken als paarden. Een technisch student van de Delft- se Technische Hogeschool heeft de leiding op zich genomen. Sommige mannen ploeteren tot hun middel in het. ijskoude water, om de Waar de noodklok klept Een van onze verslaggevers' was in.de gelegenheid de tocht, van het Leeu warder goederenconvoói naar Rotter dam mee te maken, Via de.havenstad slaagde hij er in met een veldkeuken van de Leeuwarder hulpactie Spijke nisse te bereiken, 'van-Vaar hij z'n on derzoekingstocht over de Zuidholland se eilanden voortzette. Nel-enstaand re laas geeft een beeld van de toestand op het eiland eiland zijn te gedeprimeerd om oen hand. uit te steken. Men kan het ben niet kwalijk nemen. Een oud moedertje 'klampt ons aan of ze mee mag rijden naar baar zoon, die verder op op de dijk woont. Onder een "•stortvloed van tranen, vertelt ze ons lioe dc ramp als een lawine over ben is gekomen. Het vee, de koeien en de paarden, .ztin in het kolken de water, dat zienderogen op kwam zetten, verzwolgen. Hoogvliet Ir het nabijgelegen Hoogvliet zljitf zes personen aan de woeste golven ten 'offei' gevallen. Al de dorpjés op he't; eiland ver tonen hetzelfde beeld van 'rampspoed en el lende. Van Hekelingen rijden we terug naar Spijkenisse en vandaar na'ar Simonshaven, waar de dijk eveneens op doorbreken staat. Dc todht gaat met enige "moeilijkheden ge paard, omdat de officiële rij'wég ónder water staat, zodat wè om moeten rijden. Overal ko- mety-fcara^anefi '■vFl.ücjijtend.e' binders nj^'të'ge-; moét,-. ^^imjgéii'Brëngeh 'wajr écjiamei' h'uis-. raad mee.de 'meestert ecfiter'.bézitlén pief meer dan hetgeen ze dragen. -Rockanje. Ook Rockanje, waas de Lejdf?e studenten de .strijd met de elementen hebben aange bonden, en in Hellevoetsluis zyn de liuis.cn door h®t water aangetast. In .een cafétje en gevaanyji wera Breda is wel het toevluchtsoord voor de evacués uit de Bommelerwaard geweest, en het moet gezegd worden, de Brabanders heb ben zich' uitstekend gehouden. Geen moeite was hen teveel, en overal werden de verjaag den gastvrij ontvangen en op een stevige maaltijd onthaald. In het St Ignatiuszieken- huis kwam men handen enruimte tekort om de.gewonden te verzorgen. Het kleine zieken huis te Roosendaal bleek bij lange na al de patiënten niet te kunnen herbergen, zodat vele gewonden toevlucht in de oude acada- -miestad zochten. Vrijwilligers van de Nat, Reserve, die zich evenalstrouwens ieder ander kranig geweerd hadden, bleken soms bij het leggen van basaltblokken armen of benen gekneusd versterkingen.de vorm van bazaitblokken ên zakken zand, op de juiste plaats aan. te bréngen, In het schoo'.lokaal, dat overhaast in een cantine is omgetoverd, beijveren, de leden van de .Unie, vp- Vrouwelijke Vrijwil ligers zich, om -en ieder zo goed en zo kwaad als het gaat, van eten en drihk.ep te voorzien. Sommige helpers, jongens van een jaar of 16, 17 vaak, liggen lusteloos als een blok over de vlo,er. Ze-zijn 24 uu onafgebro ken onder hoogspanning i touw geweest, en kunnen niet meer. De Rode Kruïsverpleeg- sters komen handen te kort om alle gezwol len voeten en bebloede handen, die dit zwa re werk niet gewend zijn, te behandelen. De Ftemmlng is opperbest. Men merkt het onmiddellijk een ieder voelt zieh solidair met de ander. Alleen de bewoners van het Andere eilanden grotendeels - veel slachtoffers - nog geen volledig .beeld De toestand op Goeree en Overflakkee moet uitermate bedenkelijk zijn, aldus werd gisteravond officieel meegedeeld. In Oude Tonge zijn vermoedelijk zestig doden te betreuren. De slachtoffers zou den in hun bedden door het water ver rast zijn. Ongeveer vierhonderd mensen zitten in het dorp opeengepakt. Stellen dam was gister nog onbereikbaar. Op het' eiland zijn slechts een tweetal gebieden, nl. rond Dirksland en rond Oud- dorp, die nog niet zijn overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken of op de boven verdiepingen van de 'woningen terug getrokken. Een bijzonder bezwaar bij de hulpver lening is, dat verschillende plaatsen na genoeg niet bereikbaar zijn. Niettemin wordt er hard gewerkt om de zwaar ge troffen bevolking op welke wijze dan ook, te helpen. Evacuatie is onvermijdelijk. De Urker .vissers zijn echter druk be zig. Zij hebben meegedeeld, dat slechts één man verdronken is in Ouddorp, waar zij de evacuatie verzorgen. Zij brachten al 700 mensen naar veiliger plaatsen. In dit dorp sloegen twee. vissers tijdig alarm, zodat de bewoners uit twee polders kon den evacueren. Bij de eerste dijkdoor braak spoelden acht huizen meteen weg. Overal is grote behoefte aan drink water en soms aan levensmiddelen. Sche pen zijn gecharterd, om hiervoor te zor gen. Voornc Putten Hier wórdt nog een fel gevecht geleverd tegen dp. Hia knaap*, aan rie-'pftdraigde en beschadigde dijken. Het gevecht gaat hiér om een groter gebied dan in de Hoekse Waard en op Goeree Overflakkee, hoewel het meeste land al onder water staat. Voorts worden alle pogingen aan gewend om de gaten te dichten, zodat verdere uitschuring door eb en vloed voorkomen wordt. Te Zuddland is de toestand vrijwel sta- tionnair. Negentien personen worden hier nog verpyist eri voorzover gistermiddag bekend, zijn grote hoeveelheden vee ver loren gegaan. Hoeksche Waard Ook de Hoeksche Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op ver schillende plaatsen zijn de dijken bezwe ken, een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen 'rondom Oud-Beijerland én Klaaswaal, voor 'het óverige vertoont het eiland een soortgelijk beeld als Goeree-OverflaJtkee. Volgens de laatste gegevens zijn er te Numansdorp 65 dóden en vermisten, maar een juist overzicht, van de hele Waard is nog steeds niet op te maken. Alblasserwaard Van de Alblasserwaard is het Zuid westelijk gedeelte ondergelopen. Het Oos ten eh Noorden is op het ogenblik nog droog, maar wordt door het water be dreigd. Veel hangt er van af, of het groté gat in de dijk tussen Papendl'echt en Alblasserdam zal kunnen worden ge dicht, aan welk karwei- met man en macht wprdt jjewerkt* In Nieuw Vóssemeer en Fijnaart 100 doden; in Halsteren 60(?) vermisten Hoe erg Nieuw Vóssemeer op de uiterste .Westpunt van Brabant getroffen is, bleek eerst in de. loop van gister. Zondag hadden alle militaire reddingsploegen getracht contact te krijgen met dit dorp, doch het,slaagde niet. Na een nacht van moeizame strijd tegen het walér gelukte hét gistermorgen eindelijk aan de mili tairen om in het dorp te komen- Er heerste een verschrikkelijke toestand en on middellijk werd begonnen de bewoners, die zich op zolders en daken trachtten te redden, in veiligheid te brengen door evacuatie. Gisteravond was deze operatie voltooid; ongeveèr 1600 inwoners waren toen overgebracht naar veiliger streken in Brabant. Volgens onofficiële..-gegevens zijn ef een vijftigtal mensen jammerlijk om gekomen, mede, doordat de snelle vloed vele huizen, deed instorten. - Overzicht Wie de kaart van Brabant voor zich neemt en de spoorweg volgt van Dord recht over de Moerdijkbrug, bevindt zich aan de overzijde -van die brug meteen in het rampgebied ~van Noordbr-abant. Westen lijk van dat punt, overal' waar de kleige bieden liggen tot in het Zuiden bij Osscn- drecht de Belgische grens "bereikt wordt, alles overstroomd en zijn mensen in nood of 'in nood geweest. Slechts hier en daar heeft een enkele polderdijk het ge houden, waardoor het water tot staan is gekomen. Uiteraard is in 't N.-Westen de toestand het ergste, zoals hierboven al bleek. Bijzonderheden De weg van Steenbergen naar Hal steren is thans nog in gevaar om over stroomd te worden; Kruisland is met het oog op dreigende doorbraak ge- evacueerd. In Steenbergen zijn dertien lijken aangespoeld, vermoedelijk af komstig van slachtoffers uit Nieuw Vós semeer. In Halsteren worden nog zestig personen vermist volgens dc berichten van gistermiddag. Een groot aantal plaatsen is reeds ge ëvacueerd of men is daar nog bezig. Tus sen Hank en Dussen, waar driehonderd mensen ingesloten zijn, zorgt Geertfui- denbetg voor de voedselvoorziening. Dë militairen bereiden warme maaltijden en brengen het voedsel met pontons naar het overstroomde gebied. In G'eertruidenb'erg zijn al 600 evacuees opgenomen en voor nog zoveel wordt plaats gemaakt. Raamsdonksveer In Raamsdonksveer zijn twee dóden, waaronder een baby van zes weken. Er zijn geen vermisten: de materiële schade is aanzienlijk. In Willemstad zijn, on danks andersluidende beïiclïteh, volgens de burgemeester geen boden;".slechts één man brak- eenbeen- - belangen Noordelijke luisteraars Van cle zijde van het Comité Belangen Noordelijke Luisteraars, gevestigd té Win schoten vernemen wij, dat na het voeren van besprekingen met vertegenwoordigers uit Groningen, Friesland en Drenthe, de volgende personen bereid zijn gévonden mede. zitting te nemen in het comité. Dit zijn de heren; J. J. Leening'a te Gronin gen; mr. J. A. Buunna, Groningen; dr. W. Kok, Leeuwarden; pater Hettema, Drachten; R. Zegering Iiadders, Emmen en dr. J. Naarding, Assen, Het comité blijft gevestigd te Winschoten, Hoekstraat 1, van waaruit de actie voor betere radio- ontwiwsfc worden voortgezet. OUD NIEUWS Wy hebben gister, tot. de uiterste grens van onze technische capaciteit, een zo volledig mogelijk beeld, .ge geven van de ramp die Nederland op de eerste Februari getroffen heeft. Verschillende berichten, zowel .als ons financieel- en landbouwover- zicht, moesten toen overstaan. Toch menen wij goed te doen, deze alsn'ogf te plaatsen, zij het dan ook dat zij inmiddels een dag ouder geworden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3