Opzienbarende verklaring van Eisenhower Liever verdienen dan hand ophouden" Opperste staatsraad in Egypte Opzegging van clausules uit verdragen van Yalta en Potsdam GOTTWALD WIJZIGT REGERING Pag. 4, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 STATE OF THE UNION IN zijn „State of the Union Message" heeft president Eisenhower medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „deneutralisering" van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide voorts, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de Russen atoomwapens hebben". Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan het congnres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeg gen. De V.S. zullen de verwezenlijking van de Europese een heid aanmoedigen. Er was reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid der landen eist een nog nauwere samenwer king dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. Zijn regering zou het be lang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen. Hij verzocht het congres de Amerikaanse in- voerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapi taals-investeringen in het bui tenland te begunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Ameri kaanse industrie. De president verzocht voorts aan het Congres herziening van de wet-Mc Carran, welke betrek king heeft op immigratie en neu tralisatie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde onrechtvaardighe den. Hij beloofde al het mogelijke te doen om de discriminatie van de negers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Over de houding van de nieu we regering in de „koude oor log" verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen, dat zijn regering op grond van het Ame rikaanse program van de we derzijdse beveiliging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aan deel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten eco nomisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijke hoge levensstandaard te handhaven. Over de deneutralisering van Formosa zeide Eisenhower in zijn boodschap tot het congres dat de in 1950 gegeven instruc tie aan de zevende vloot eigen lijk betekende dat de Ameri kaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de communisten in staat gesteld on gestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden solda ten in Korea te doden, aldus Eisenhower. De president drong er ook op aan, dat de Westeuropese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere mark ten en een hechtere valuta om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „economische sfeer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belangrijke hulp te verlenen". De hulp, die hij in het voor uitzicht stelde omvat in de eer ste plaats de bovengenoemde wijziging van de invoerbepalin- gen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handels- De redding van bemanning der „Oder" De reddingboot „Prins Hendrik' van de Kon. NZHRM is de haven van Den Helder binnengekomen met aanboord de zes runners van de Duitse tanker „Oder" uit Ham burg. De reddingboot was Zater dagavond om kwart over negen uitgevaren om naar de schipbreu kelingen te zoeken. De „Prins Hendrik" voer door het Molengat voorbij het lichtschip „Texel" naar de Eierlandse gronden. Ver bleef de hele nacht in vliegende storm doch kon, mede door de duisternis, niets vinden. Na een zeer zware reis keerde de red dingboot om drie uur Zondag middag onverrichter zake in Den Helder terug. Toen aanwijzingen werden ontvangen, dat de tanker op de Eierlandse gronden zou zitten. is de reddingboot Maandag om kwart over zes we derom uitgevaren, en trof inder daad de bemanning op de in tweeën gebroken tanker op de brug van het voorste deel. Vier maal ging men door de branding om de zes runners aan boord te nemen, De schipper van de red dingboot Pieter Bot, vertelde, dat de runners niet bang waren over te springen na drie dagen hon ger en kou te hebben geleden. De runners waren niet gewond doch wel in hoge mate overstuur. Zij zijn direct na aankomst in Den Helder naar de ziekenboeg over gebracht. overeenkomsten, die de presi dent in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederke righeid. Ook willen de Verenigde Sta ten helpen door grotere hoeveel heden grondstoffen, die de Ver enigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europe se landen, ten doel, het ontstaan van de practische eenheid in West-Europa aan te moedigen. De president wees op de nood zaak van burgerlijke verdedi ging, omdat het volgens hem ze ker is dat de Sow jet-Unie over atoomwapenen bechikt. Als pun ten van de binnenlandse politiek noemde hij het in evenwicht brengen van de begroting, het verminderen van de federale uit gaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. Eisenhower" heeft inmiddels nog geen order gegeven tot te rugtrekking van de Amerikaanse zevende vloot uit de Straat van Formosa. Hagerty wist ook nog niet, wanneer de order te ver wachten was. Admiraal Radford hij Eisenhower Admiraal Arthur Radford, Amerikaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oce aan, heeft na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese na tionalisten op Formosa in de on middellijke toekomst hun aan vallen op het vasteland zullen uitbreiden als gevolg van de „deneutralisering" van Formosa. Volgens A.F.P. behoort admi raal Radford tot degenen, die een blokkade van de Chinese kust en gebruikmaking der Amerikaanse superioriteit ter zee en in de lucht in het Verre Oosten voorstaan. De admiraal verklaarde dat de Chinese regering op Formosa over uitstekend luchtmachtper- soneel beschikt, dat in staat is een belangrijke aanvals macht te vormen indien het goed ma terieel ontvangt. De aanvals- kracht van de oorlogsvloot is versterkt dank zij door Ameri kaanse officieren geleide oefe ningen, aldus Radford. EISENHOWER NODIGT MAYER EN BIDAULT UIT President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bidault de Franse minister van Buitenlandse Zaken, uitge nodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. Deze uitnodiging werd door Fos ter Dulles overgebracht tijdens zijn besprekingen te Parijs. In een communiqué werd ver klaard, dat' Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo- China. In Franse diplomatieke krin gen neemt men aan dat één der punten van bespreking het ver drag voor een Europees leger is geweest, dat verleden week ter goedkeuring bij de Nationale Vergadering is ingediend. Men meende, dat de Franse ministers er op gewezen hebben, dat de nauwst mogelijke Britse samen werking fnet de verdedigingsge meenschap een grote hulp bij het overwinnen van de weer stand in het Franse parlement zou zijn. Overwinning voor Malan C.S. Het Zuidafrikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 83 tegen 63 stemmen een door de oppositieleider Strauss ingedien de motie van wantrouwen in het beleid van de regering-Ma- lan verworpen. Met dezelfde stemverhouding is een door regeringsaanhangers ingediend amendement waarin „volledig vertrouwen" in de huidige Zuid afrikaanse regering werd uitge sproken, aanvaard. Markt voor steenkool, erts en schroot De ministerraad van de Euro pese Kolen- en Staalgemeen schap is in Luxemburg bijeenge komen, teneinde een memoran dum op te stellen bestemd voor het hoge gezagsorgaan van de Europese KSG inzake de wen sen en verlangens tot oprichting van een gemeenschappelijke markt voor steenkool, erts en schroot, welk memorandum op 10 Februari a.s. zal worden overhandigd. Het vermiste Britse vliegtuig Volgens mededeling van het Britse departement van oorlog had de viermotorige „York", die ter hoogte van New Foundland vermist is geraakt, ^es beman ningsleden, tien militairen, tien vrouwen en dertien kinderen aan boord. Het vliegtuig was op weg naar Kingston (Jamaica). Formosa is zaak der V.S. Michael Mcdermott, officieel woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft verklaard, dat het niet noodzakelijk was ge weest de in Korea strijdende bondgenoten van de Verenigde Staten te raadplegen over het besluit van president Eisenhower ten aanzien van Formosa, omdat deze zaak „in de eerste plaats onder de verantwoordelijkheid van de V.S. valt." Mcdermott zeide, dat presi dent Trumans besluit in Juni 1950 om Formosa te „neutralise ren" een „eenzijdig besluit van de V.S. betekende". Iedere wij ziging van politiek behoorde daarom in de eerste plaats tot de verantwoordelijkheid van de V.S., verklaarde hij. Alle landen met strijdkrachten in Korea werden van het besluit op de hoogte gesteld, voordat Eisenhower zijn rede uitsprak. „De landen werden op de hoogte gesteld. Hun werd niet gevraagd er mee in te stemmen", aldus Mcdermott. Gruber wil conferentie van ministers In een rede op een vergadering van fabrikanten te Salzburg heeft de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, verklaard, dat Oosten rijk, na de binnenkort te houden algemene verkiezingen in Oos tenrijk, de ministers van Buiten landse Zaken zal verzoeken een conferentie over het Oostenrijkse vraagstuk te beleggen. Slechts ee.- dergelijke confe rentie zou, aldus Gruber, kun nen uitmaken of de tegenwer pingen van de zijde der Sowjet- Unie tegen het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk gegrond waren of dat zij slechts bedoeld waren als vertragings actie. Meningsverschillen in de Japanse comm. partij Volgens de voormalige leden van de Japanse communistische partij bestaat er onenigheid in de partijleiding over plannen om de boeren te organiseren tenein de tot geweldpleging over te gaan, indien de partij zulks no dig oordeelt. Twee leiders van de linker vleugel van de Boerenbond, Foekazawa en Tomijoeki, deel den mee dat velen met hen van mening zijn, dat een dergelijke politiek, die ook in communis tisch China en Zuid-Oost-Azië is toegepast, in Japan slechts scha de zou berokkenen aan de com munistische belangen. TITANIUM GEVONDEN IN ZUID-AFRIKA Na de ontdekking van uranium in Zuid-Afrika, komt het nieuws dat een grote hoeveelheid titani- um-erts aan de zuidkust van Na- tal is aangetroffen. Titanium, dat bekend staat als het „wonderme- taal", wordt hoe langer hoe meer gebruikt. Het is waardevol bij het bouwen van straalvliegtuigen, daar het, naar beweerd wordt, het enige metaal is dat niet smelt bij snelheden groter dan het ge luid. Het is lichter en sterker dan staal en bezit grote weerstand te gen aantasting door zuren en zee water. Nog dit jaar zal een Zuid- Afrikaanse maatschappij tot del ving overgaan in de buurt van Umkomaas, ten „zuiden van Dur- ben aan de kust van Natal. Een proeffabriek is reeds opgericht en monsters van de eerste pro ductie zijn naar de Verenigde Staten verzonden. Naar men beweert, bevindt zich meer dan een millioen ton ilmenieterts in dit gebied dat voor 50% titanium-oxyde bevat. Op het ogenblik produceren alleen de V.S. titanium waarvan de waarde 14.000 pond sterling per verwerk te ton is. Het gebied, waar titanium ge wonnen wordt, ligt in een natu- rellenreservaat, Het departement van naturellenzaken zal 10% van de netto mijnwinsten ontvangen. Liever in de cel dan naar Rusland De dertien Amerikaanse com munistische leiders, die veroor deeld zijn wegens samenzwering om de Amerikaanse staat op ge- gewelddadige wijze omver te werpen, zijn Maandag voor de keus gesteld of uaar de Sowjet- Unie, of in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeel den verwierpen echter prompt het aanbod, om hun clienten naar de Sowjet-Unie te laten vertrek ken! Het voorstel werd gedaan door de federale rechter Edwark Di- mock. Drie der veroordeelde communisten zeiden op de vraag, hoe zij over het voorstel dach ten, dat zij de Verenigde Staten niet wilden verlaten. De advocaat van de verdedi ging Mcternan zeide „zeer in de war en een weinig geschokt" te zijn door de vragen van de rech ter over een dergelijk alternatief. Vijf der beschuldigden zijn van Russische, twee van Poolse en een van Hongaarse geboorte De veroordeling van de dertien beklaagden zijn nog niet bekend gemaakt. De inkomens in Rusland De gemiddelde Sowjetrussische arbeider had in 1952 een netto inkomen dat zeven procent ho ger lag dan in 1951, zo meldt het Russische partijblad „Prawda". Het inkomen van de boeren was gemiddeld acht procent meer. Het. nationale inkomen was in 1952 elf procent meer dan in het voorafgaande jaar en bedroeg meer dan het dubbele van welk vooroorlogs jaar ook. (Volgens een schatting van het statistisch bureau der Ver enigde Naties bedroeg het inko men per hoofd van de Sowjet- bevolking in 1949 het equiva lent van 308 dollar, vergeleken bij 1453 dollar in de Verenigde Staten en 773 dollar in Enge land). Uitspraak in Duitse spionnagezaak De 46-jarige vroegere actrice Maria Knutfi is te Bonn tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens poging tot hoog verraad. Gedurende vijf jaar verliest zij haar burgerrecht. Van de drie politiebeambten uit Frankfort, die tegelijk met haar terechtstonden, werd er een, Heinz Fach, vrijgesproken. Hermann Westbeld kreeg twee jaar en verlies van burgerrecht gedurende drie jaar. Marianne Opelt werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beroep tegen de vonnissen is niet mogelijk. De vier beklaag den werden in het voorjaar van 1952 door geallieerde agenten gearresteerd en aan de West- dmlse autoriteiten overgegeven. Het was het eerste spionnage- proces in de bondsrepubliek na de oorlog. Mevrouw Knuth heeft toegegeven, dat zij voor de Poolse inlichtingendienst heeft gewerkt. Commandant van Makassar doodgeschoten Zaterdagavond is de plaatse lijke militaire garnizoenscom mandant van Makassar, kapitein W. E. Soemati, in zijn huis dood geschoten door een vijftal onbe kenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis binnengingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. De luitenant Moetalessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, mevrouw Moetalessy, werd gewond. Onbekenden scho ten van achter de gordijnen. Kapitein Soemati werd nog naar het militaire hospitaal ge bracht, doch overleed enkele uren later. Overste Warouw, die zich in Menado bevindt, werd telegrafisch op de hoogte ge steld. Het onderzoek in deze zaak is gaande. Zware strijd in Korea Zuidkoreaanse troepen hebben Dinsdagochtend een van de zwaarste communistische aanval len sedert een jaar afgeslagen. De aanval werd ondernomen op een heuvel ten Noord-oosten van de „Punchkom" aan het ooste lijke front in Korea. Opzienbarende ontslagen - Vorming van ,,regerings-presidium" als toeziende voogd De minister van Buitenlandse Zaken, van Tsjecho-Slowakije, Siroky, de minister van Voorlichting, Kopecky en de minister van Onderwijs, Nedjedly zijn van hun functies ontheven. Siroky wordt als minister opgevolgd door Vaclav David: het ministerie van Voor lichting is opgeheven en het ministerie van Onderwijs is gesplitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zodanig zullen zij, met premier Zapotocky en de andere vice-premiers, zitting hebben in een nieuw „regerings presidium". Voorts is Zdened Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft vice-premier. Radio-Praag meldde dat het ontslag van Siroky deel uit maakt van een uitgebreide wij ziging in de Tsjechoslowaakse regeling. President Gottwald heeft voorts tot vice-premier benoemd: gene raal Bacilek, minister voor Bin nenlandse Veiligheid, generaal Cepicka, minister van Defensie, en de onderministers Antonin Nevotny en Jindrich Uher. De reeds in functie zijnde vice-premiers blijven aan. Het nieuwe regeringspresi dium zal de regeringszaken behandelen in het tijdsvertoon tussen de vergaderingen van de regering en het zal de acti viteit van de regeringsleden controleren aldus radio-Praag. Maandag zijn ingesteld o.m. een ministerie voor Staatsboerde rijen een ministerie voor Bouw materialen, een ministerie voor Scholen en inlichtingen en een ministerie voor Hogere Onder wijsinstellingen. Veeg teken? Volgens politieke waarnemers kwam het ontslag van Siroky onverwacht. Hij was, aldus meende men, de man die de voormalige minister van Buiten landse Zaken Clementis ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, was. Men herinnert er in Wenen aan, dat ook Slansky, na van zijn functies te zijn ontheven, vice- premier werd, voordat hij uit- Amerikanen gaan kabel AntwerpenDen Haag herstellen Een Amerikaanse afdeling is van het NATO-hoofdkwartier te Fontainebleau vertrokken om de telefoon- en telegraafverbin dingen tussen Antwerpen en Den Haag, die door de overstromin gen in het ongerede zijn geraakt, te herstellen. De afdeling zal in drieen ge splitst worden. Een gedeelte blijft te Antwerpen, een tweede gaat haar Breda en het derde naar den Haag. Reeds achttien Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen zijn te Antwerpen geland. De verdediging van Jutland De geallieeerde opperbevel hebber in Europa, generaal Ridgway, heeft de Deense minis ter van Buitenlandse Zaken Kraft beloofd de mogelijkheid van het zenden van extra-land- strijdkrachten van de NATO ter versterking, van de verdediging van het schiereiland Jutland te zullen overwegen. De Deense minister heeft met generaal Ridgway gesproken over de vervanging van Noorse troepen, die spoedig uit 'het ge bied van het kanaal van Kiel teruggetrokken zullen worden, door Deense troepen. De gealli eerde opperbevelhebber had hierom verzocht. eindelijk werd gearresteerd en terechtgesteld! Voorts gelooft men in Wenen, dat de vorming van de nieuwe ministerie is ingegeven door de dwingende noodzaak van meer actie, teneinde het vijf-jarenplan op tijd voltooid te krijgen en de productie van voedsel en kolen te vergroten. Australië houdt Indonesië in 't oog Australië zal een militaire waarnemingspost in Nieuw Gui nea vestigen vanwaar men uit zicht heeft op de territoriale grens van Nederlands Nieuw-Guinea, aldus heeft de Australische mi nister van Oorlog Josiah Francis medegedeeld. De minister zeide, dat zij ge vestigd zou worden in Wanimo aan de noordkust 30 km van de grens en 60km van Hollandia. De Australische bladen noem den deze post een middel „om In donesië in het oog te houden." VERKLARING VAN ADENAUER Op een vergadering van de Duitse boerenbond bij gelegen heid van de Berlijnse „groene week" heeft de bondskanselier Adenauer, in verband met het komende bezoek van Foster Dul les aan West-Duitsland gewaar schuwd voor het koesteren van illusies. De Verenigde Staten zouden hun belangstelling voor Europa kunnen verliezen wan neer het zich er niet op voorbe reidde zich gezamenlijk te ver dedigen, aldus zeide hij. Adenauer ging verder diep in op de problemen welke de vluch telingenstroom uit het oosten heeft geschapen. Hij had bij zijn bezoek aan Berlijn hieromtrent waardevolle inlichtingen verza meld. De regeringsleiders van de Westduitse landen zouden Vrij dag aanstaande op zijn uitnodi ging deze problemen te Bonn be spreken met de Westberlijnse burgemeester Reuter. Adenauer zeide later op een persconferentie, dat hij aan Dul les zou mededelen dat West- Duitsland het Europese verdedi gingsverdrag begin Maart hoopte te bekrachtigen. Hij was ervan overtuigd dat ook het Franse parlement „zeer spoedig" het verdedigingsverdrag en de con venties van Bonn zou bekrach tigen. De bevoorrading in Oost-Duitsland De Oostduitse regering heeft een reorganisatie van de bevoor rading aangekondigd ter over winning van de bestaande moei lijkheden. Het kabinet heeft vier nieuwe ministers benoemd en een nieuwe staatscommissie in gesteld voor coördinatie en con trole van regeringsbesluiten op het gebied der bevoorrading. Hoofd van de nieuwe „com missie voor handel en bevoorra ding" is Elli Schmidt, voorzitster van de „democratische vrouwen bond". 55 Openhartige rede van prins Bernhard te New York Tijdens de lunch die Maandag aangeboden werd door de New- yorkse Kamer van Koophandel, heeft prins Bernhard een rede uit gesproken, waarin hij gewag maakte van de ramp die Nederland heeft getroffen en waarin hij vervolgens het dollarprobleem van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam om de viering van Newyorks driehonderdjarig bestaan als gemeente bij te wonen het moederland van deze stad door de grootste catastrofe getrof fen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft, plaats gevonden. Door een ironisch toeval is de ze ramp over mijn land gekomen in dezelfde week, waarin zijn re gering had verklaard „dat Ne derland niet langer Amerikaanse economische hulp van node had". >,Deze beslissing is eein gelukki ge", vervolgde prins Bernhard, „niet alleen omdat zij een tast baar bewijs was van de wijsheid van de Amerikaanse naoorlogse politiek jegens Europa, maar ook, omdat zij de verhouding tus sen onze beide landen op een grondslag plaatst die in overeen stemming is met het zelfrespect, dat het wezen is van elk onaf hankelijk volk". Het dollarprobleem De prins wees voorts op het belang voor Nederland van han del met het buitenland welks to tale volume van importen en ex porten ongeveer gelijk is aan zijn nationaal inkomen, terwijl voor de Verenigde Staten dit totaal minder dan tien percent uit maakt. Snelle bevolkingsaanwas maakt zowel industrialisatie als emigratie noodzakelijk. Prins Bernhard noemde het een geluk kige omstandigheid, dat in de laatste jaren meer en meer Ame- Krijgt drie jaren het gezag Maandagavond is te Cairo van gezaghebbende zijde vernomen dat een „opperste staatsraad" ge durende de komende drie jaar het gezag in Egypte zal uitoefe nen. Het kabinet zal voor zijn be leid verantwoording aan deze raad verschuldigd zijn. In deze drie jaar zal een nieuwe grond wet worden opgesteld. De opperste staatsraad zal be sluiten kunnen uitvaardigen. Hij zal ook het recht hebben begro- tingsgelden toe te staan. Het is de bedoeling de raad als een soort volksvertegenwoordiging te doen werken. Men verwacht, dat de instel ling van een „opperste staats raad" spoedig bekend zal worden gemaakt. Premier generaal Naguib heeft mededeling gedaan van de in stelling van een vijftig man ster ke commissie, die als taak heeft het opstellen van een nieuwe grondwet. Uit de gratie Egypte heeft verzocht om de terugroeping van een functiona ris van de Britse ambassade te Cairo, namelijk Arthur Kellas, secretaris voor voorlichtingsza ken. De Egyptische regering heeft geen reden voor haar verzoek opgegeven en Engeland kan het derhalve niet als geldig erkennen. Men had Egypte om ophelde ring verzocht. Volgens persberichten, heeft Kellas een beledigend commen taar gesteund dat een woordvoer der der Britse ambassade zou hebben geleverd op een verkla ring van kolonel Nasser. Kolonel Nasser, heeft onlangs gezegd dat de Egyptenaren hun toevlucht tot een guerilla zouden zoeken indien de Britten zich niet uit de Suez-kanaalzone zouden terug trekken. Moskou over een geheim verdrag Radio-Moskou heeft, onder aanhaling van een communiqué van het „Zweeds democratisch persbureau" bericht, dat de Ver enigde Staten en Zweden een geheime militaire overeenkomst hebben gesloten. Het bericht van radio-Moskou is later door het Zweedse minis terie van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk tegengesproken.. Zweden had alleen een be spreking over Europese econo mische samenwerking gehad met de Amerikaanse reizende am bassadeur Anderson, die korte lings een bezoek aan Stockholm heeft gebracht. rikaanse industrieën fabrieken in Nederland hebben gevestigd. „De voornaamste betekenis van het afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan afhankelijk zijn van liefdadigheid. Oplossing van het dollarprobleem is een taak zowel voor Europa als Amerika. Ofschoon naar mijn mening Euro pa meer kan en moet doen da-n zij reeds doet kunnen de V.S. ook verschillende dingen doen om daartoe bij te dragen. Hij noemde in dit verband de hoge Amerikaanse invoerrech ten op sigaren (130%) en wol len dekens (50%), voor welke typisch Nederlandse producten in de Verenigde Staten een markt zou kunnen worden ge schapen. De totale Amerikaanse import van alle zogenaamde Marshall plan landen was in 1951 onge veer 0,6% van de totale bruto nationale productie der Verenig de Staten. Verdubbeling van de ze invoer zou enerzijds het einde van het dollarprobleem beteke nen, maar anderzijds zouden im porten uit Europa toch nog tot een zeer gering percentage van bruto Amerikaanse productie blijven", aldus besloot prins Bernhard. PRINS BERNHARD KOMT TERUG Prins Bernhard heeft, na over leg met de regering, besloten, naar Nederland terug te keren. De prins deelde de A.N.P.-cor- respondent te New York mede, dat hij voornemens is, onmiddel lijk na aankomst de overstroom de gebieden van Nederland te bezoeken. De prins wordt mor genochtend in Nederland ver wacht. De prins heeft met de Neder landse regering telefonisch over leg gepleegd over zijn vervroeg de terugkeer. Hij reist terug met het lijn vliegtuig van de KLM, hedenmorgen van het vliegveld Idlewild vertrok. De prins deel de de A.N.P.-correspondent mede, dat hij verschillende af spraken heeft kunnen uitstellen, zodat hij over enkele weken weer naar de Verenigde Staten hoopt terug te keren. Tsjechisch protest bij de Ver. Staten De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Jan Si roky, heeft in een nota aan de V.S. geprotesteerd tegen „vijan dige daden", aldus heeft radio Praag bekend gemaakt. In de nota verklaart de Tsjechoslo waakse regering, dat zij reeds in verscheidene vorige nota's heeft geprotesteerd „tegen de gebleken vijandige houding van de Ameri kaanse regering tegenover de Tshjechoslowaakse volksdemocra tie." „Prawda" kwistig met beschuldigingen Het blad van de Russische communistische partij, „Praw da", heeft gezegd, dat Russische staatsgeheimen verraden zijn door spionnen voor een vreemde mogendheid. Enige van deze spionnen worden met name ge- noemd. Welke buitenlandse mogend heid wordt bedoeld, wordt niet gezegd, maar één der spionnen wordt een „Amerikaanse agent" genoemd. Het werk der spionnen zou vergemakkelijkt zijn door „zor geloosheid ten aanzien van het bewaren van staatsgeheimen". Een aantal spionnen is door de Russische geheime dienst ont maskerd, zo wordt gezegd. Ook hebben, volgens het blad, enige leidinggevende personen „de Sowjet-wetten geschonden door te veel te praten", waarvan misbruik werd gemaakt door „politieke schelmen en schade lijke elementen". De hoofden van vier Oekrain- se ministeries worden beschul digd van schending van de re gels betreffende het kiezen van kader. Dit had er toe geleid dat een aantal handels- en coöpera tieve verenigingen „wemelde van dieven en plunderaars van ge meenschappelijk bezit". Hongersnood in Bombay In de plattelandsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee op eenvolgende oogsten, aldus heeft de Bombayse minister voor staatsinkomsten, Hirey, ver klaard. Duizenden verlaten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de platte lands-economie zal worden ver stoord. Wegens gebrek aan voer wordt het vee verkocht, geslacht of zonder meer in, de steek gelaten. De regering van Bombay heeft reeds 35 millioen ropijen uitge geven voor hulp en leningen aan de boeren. Voor het bouwen van bevloeiingswerken is 27 millioen ropijen uitgetrokken. In het gehele land worden hulpacties georganiseerd, in een gevangenis in de staat Bombay hebben de gevangenen aangebo den de helft van hun weekrant- soen af te staan voor de bevol king in de getroffen gebieden. Staking in haven van New York De vakbond van personeel op sleepboten en oliebevoorradings schepen in de haven van New York heeft zijn 3.500 leden opge roepen om het werk neer te leg gen. Tevoren hadden vertegen woordigers van de bond, een on- dèrdeel van de A.F.L., een aanbod van een loonsverhoging van 8% dollarcent per uur van de hand gewezen. De voorzitter van de bond ver klaarde dat ook militaire ver schepingen zullen worden belem merd. Geen nieuw proces voor Hiss Het Amerikaanse hof van be roep, heeft geweigerd een nieuw proces voor Alger Hiss toe te staan. De voormalige functiona ris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken is in 1950 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van meineed. Hiss had ontkend, dat hij rege ringsgeheimen aan een commu nistische spionnage-organisatie had uitgeleverd. Rusland en de B.L.E.U. De Sowjetrussische vertegen woordiger in de geallieerde raad te Wenen heeft geweigerd het handelsverdrag tussen Oosten rijk en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie goed te keu ren, dat door de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Van Zeeland te Wenen werd on dertekend. Als reden werd opge geven dat in het verdrag ver wezen wordt naar de organisatie voor Europese economische sa- mewerking en naar de Europese betalings unie. Aangezien de drie Westelijke vertegenwoordigers het verdrag hebben goedgekeurd zal het binnen een maand van kracht worden. Amerikaanse nota aan Hongarije De Amerikaanse ambassadeur in Boedapest heeft de Hongaarse regering een nota overhandigd, waarin opnieuw uitlevering van het Amerikaanse vliegtuig, dat in November 1951 door Russi sche jagers boven Hongaars ge bied tot landen werd gedwon gen, wordt geëist. Wereldreis van Britse koningspaar Koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh zullen, naar officieel wordt medegedeeld, 23 November a.s. per vliegtuig naar de Bermuda eilanden en vervol gens naar Jamaica vertrekken om daarna op het passagiers schip „Gothic" via het Panama kanaal naar Nieuw-Zeeland te varen. Onderweg zullen zij de Fiji-eilanden en de Tonga-Ar chipel bezoeken. Na een verblijf van vijf we ken in Nieuw-Zeeland zullen zij op 30 Januari 1954 naar Austra lië gaan, waar zij op 3 Februari zullen aankomen. In Australië zullen zij twee maanden door brengen. Op 1 April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij van 10 tot 21 April zullen verblijven. Later zullen bijzonderheden over de terugreis worden gege ven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4