's GRAVENDEEL, een der zwaarstgetroffen dorpen in 't hart van 't noodgebied Verlaten ruïnes, radeloze burgers en massale evacuatie naar veiligheid Biesbos ook nog onder gelopen In zuidelijk Zeeland is men de toe stand vrijwel meester De Woefcse Waard rouwt (Van onze Ütrechtse correspondent) We staan op de dijk van de Oude Maas bij Wieldrecht. De bewoners van de huizen op de dijk zijn druk bezig de vloeren te dweilen en hun meubilair te reinigen. Zij, die onderaan de dijk wonen, moeten beginnen met een schop het slib uit de kamers te verwijderen. Hun huizen liepen soms tot de eerste verdieping on der toen het wilde water over de dijk heen het Dordtsche eiland binnenvloeide. „Treurig mijnheer Wij leven nog en we redden het wel", zegt een vrouw al voort werkend. „Daar aan de overkant, daar is het verschrikkelijk. Zoveel ellende is niet om aan te zien". En daarbij wijst ze naar de overzijde van de grauwe watervlakte, waar de torenspits van 's Gravendeel boven de dijk uitkijkt, 's Gravendeel, dat al 55 doden te betreuren heeft, 's Gravendeel, dat nog slechts uit een doorweekt stuk dijk bestaat, uit een kleine kern temidden van een water woestenij, waarboven slechts de daken van de huizen uitsteken. Het veer van Wieldrecht naar 's Gra vendeel wordt alleen voor het noodver- voer gebruikt. Militairen, Rode Kruis wagens en hulpcolonnes gaan naar de kant van de Hoeksche Waard. Als de pont terugkeert, toont zij op haar dekken een staaltje, een willekeurige greep van de ellende die aan de overkant heerst Groepen evacués drommen daar samen, huiverend in hun dunne, doorweekte kle ding; de kinderwagens, koffertjes en bun deltjes vormen meestal hun gehele aardse bezit. Zieken worden weggevoerd en drommen koeien, varkens en paarden rennen losgeslagen en als dolgeworden tegen de oprit van de Wiëldrechtse dijk naar boven. De mensen worden voorzien van het nodigste, van warm voedsel en warme kleding en dan gaan zij met bussen naar Rotterdam, waar de AJhoy-hal nog steeds het verzamelpunt is voor het menselijk wrakhout uit het noodgebied in een wijde cirkel om Rotterdam. De dieren worden bij boeren in de omgeving ondergebracht. „De meeste zullen wel verrekken, de stomme beesten hebben vaak 24 uur tot aan de buik in het water gestaan" zegt een boer. Zo trekt de droevige stoet van mensen en dieren het Dordtsche eiland in, op weg naar veiliger oorden. Naar de overkant Als de pont, ditmaal met ons, weer koers zet naar het benarde dorp, zien we al spoedig hoe ernstig de 'toestand daar is. Achter de dijk, die zich gewoonlijk in een wijde omarming om de vruchtbare polders slingert, is nu slechts water te zien. Water en niets dan water, zo ver het 'oog reikt, 's Gravendeel zelf is een klein eiland temidden van de verwoesting. De kruin van de oude Striense dijk steekt boven de golven uit. Als we even later over die glibberige dijk lopen, zien we links en rechts in de diepte daken van huizen uitsteken boven een vuilgele wa termassa vol wrakhout en restanten van meubelen. Vrijwel alle huizen, die niet aan de dijk zijn gebouwd, liepen tot bo ven de vloer van de eerste verdieping onder. Hier en daar hangen nog mensen uit de ramen van de bovenverdiepingen. Zij wachten rustig af tot de militairen met hun rubberboten hen komen afhalen. Hun hele inboedel hebben zij vaak nog op zolder in veiligheid kunnen brengen, maar slechts het allemodigste kan mee in de boot. Op de dijk krioelen nog niet geevacu- eerde bewoners, militairen, Rode Kruis mensen en politie-agenten dooreen. Ieder droog hoekje wordt in beslag genomen door angstig loeiend vee. Zelfs in de bang ste oorlogsdagen, na het zwaarste bom bardement, zagen we niet zo'n wanhopige situatie als op dit geïsoleerde eiland vol verschrikking, dat slechts door de pont met een veiliger gebied verbonden is. Vernieling en dood Van Dordrecht uit wordt brood en drinkwater aangevoerd, want zelf be schikt men hier over niets meer. Temid den van de mensenstroom, die zich over de dijk beweegt, loopt een kletsnat veu len angstig naar zijn moeder te zoeken. Als door een wonder werd het beestje gespaard, maar het cadaver van het oude paard zal wel ergens tegen de dijkhelling aan drijven bij de vele, vele andere overblijfselen van paarden en koeien die door het snel opkomende water werden verrast. Maar aan het verlies van vee ol ander bezit denkt niemand in dit zwaar getrof fen dorp. Wel denken zij aan de 55 dorps genoten, die zoals nu reeds vaststaat, vielen als slachtoffer van deze ontzag lijke ramp. De meestcn hebben wel een vriend, een familielid, een goede kennis onder deze doden en zo hangt er naast de angst en de radeloosheid ook een sfeer van rouw over deze kleine, zwaar ge teisterde gemeenschap. Alarm Een vrouw, die met een busje op weg is om wat melk te veroveren, vertelt ons iets van haar wedervaren. Het is mevr G Vos—Verkerk, die in een woonschuit onderdak vond en voorlopig nog niet wil evacueren. „Zondagnacht om drie uur begon dc klok te luiden en daar schrokken wc wakker van. Er waren toen al gaten in de dijk en het water stroomde snel naar binnen. De mensen in dc laagst gelegen huizen moesten onmiddellijk vluchten, maar wij zijn in dc loop van de dag pas naar de dijk gegaan, 't Was ontzettend, hoe snel de polders daarbuiten volstroom den en het" is geen wonder, dat velen door het water werden verrast. Mijn tan te met haar kind is ook verdronken, maar al die narigheid dringt nu nog niet goed tot je door". „Werden de mensen tijdig van de bo venverdiepingen afgehaald in die lage stukken?" zo vragen we. „Niet altijd", is het antwoord. „Aan de Molendijk zag ik een ry van vier huizen instorten toen de mensen nog maar kort naar hoven waren gevlucht. De muren konden de druk van het water niet hou den, want de stroom was daar sterk. Alle mensen, vier gezinnen met kleine kinde ren, verdronken zonder dat iemand er ook maar iets aan kon doen". „We zijn heel erg bezocht, mijnheer, heel zwaar, maar de Heere zal het voor zien", zegt een oud moedertje, dat dit droevige relaas mee heeft aangehoord. En hoofdschuddend sluit ze zich aan bij een groep, die zich in de richting van de pont beweegt. Dordrecht Duidelijk tekent zich nu deze dag reeds het verschil af tussen de gebieden, die alleen door de snelle stijging van het bui tenwater zijn overstroomd en die stre ken, die door dijkdoorbraken werden ge teisterd, In de eerste gebieden is het meeste leed al geleden. In de Hoeksche Waard, waarover aanvankelijk niemand sprak, staan veel polders blank, ook de polder Oud Bonaventura, die tot aan de Strijen rij kt. Maar in Dordrecht, dat gis teren nog een voorname plaats in het nieuws kreeg, heeft het normale leven zijn loop hervat. In de hoofdstraten is het water ver dwenen, alleen een spoor van slik en andere restanten achterlatend. In de zij straten staan vele gedeelten nog onder water en varen de leveranciers van deur tot deur. Toch heerst daar ook een opge wekte sfeer. Er is nog wel een grote ra- vache, maar er gingen geen levens ver loren en de ergste ellende is immers weer voorbij. Dat is de stemming in de oude Merwestad en in die stemming wordt er overal flink aangepakt om de zaak weer op gang te brengen. Ook het isolement is opgeheven, want met bussen kan men Rotterdam weer bereiken. De Moerdijkbrug zal voorlopig nog wel niet bereden worden en ook de verbin ding in de richting Sliedrecht blijft ver broken Spoor- en autoweg zijn stukge slagen, 't spoorwegemplacement ten Wes ten van Dordt toont een droevig beeld van verwrongen masten en kapotte rails. Maar Dordrecht is, evenals trouwens Rot terdam, al weer over het ergste heen. De polders Heel anders is het in de polders, die onderliepen. Hier is de mogelijkheid van herstel, van droogmaling en terugkeer nog ver in het verschiet. Hier ook vielen de slachtoffers. Hoog boven de bogen van dc Moerdijk- brug vliegen enkele Dakota's. De bestuur der ziet beneden zich niets dan water, van Bergen op Zoom tot Geertruidenberg. Eén toestel zwenkt af naar het Zuidwes ten. Daar ligt Goeree en Overflakkee. Ook daar klampen zich nog mensen wan hopig vast aan de nok van hun dak. Daar zitten nog gezinnen opgesloten op dc zolder van huil huis, zonder dat zij per boot kunnen worden bereikt. De Dakota's hebben rubberboten bij zich en zullen proberen zo'n reddend vaartuig te laten vallen vlak bij het dak of de boomtop, waarin nog een mens op redding wacht. En nog verder naar het Zuiden ligt Zeeland, waarover nog zo weinig bekend is. Ook daar is dé nood hoog. Wilde ge ruchten doen de ronde, verhalen, afkom stig van vluchtelingen uit geïsoleerde ge bieden gaan van mond tot mond. Als een auto met kranten weet door te dringen tot aan dit grensgebied, worden de nieuwsbladen uit de handen van de chauffeur gerukt en gretig verslonden. Hoe zou het in-Ouderkerk zijn? En hoe zouden vader en moeder in Stellendam het maken? En Willem in Papendrecht? Als nooit tevoren Een tocht dwars door het noodgebied laat een onuitwisbare indruk achter. Zo veel verschrikking, zo veel ellende en dat over zo'n uitgestrekt gebied heeft ons land wellicht nog nooit gekend. Wie op de smalle dijkkruinen heeft gestaan langs de Oude Maas, langs het Hollands Diep en langs de Merwede en wie de onaf zienbare grijze watervlakte aan weerszij den heeft gezien, wordt door een huive ring bevangen. Nog gaan in dit gebied in boerenfami lies de verhalen rond over de verschrik kelijke St. Elizabethsvloed van 1421, die de Grote of Zuidhollandse Waard in één nacht verzwolg. Maar de verhalen die nu in het boek van onze historie worden opgetekend, zijn ontzettender dan die uit het grijs verleden. Wie dit heeft gezien, kan begrijpen boe een man bij een klcdinginzameling zijn overjas aanbood en zelf in zijn colbertje de regen weer in ging. Deze nood kan al leen gelenigd worden, als ons gehele volk de handen ineen slaat, als ieder doet wat zijn hand vindt om te doen en geeft wat hij missen kan. Dit is een moment, waar op ons volk kan tonen, dat het werkelijk één is, ook in de grote nood van een na tionale ramp. Overigens is de toestand gestabiliseerd Hoewel eerst medegedeeld werd, dat de Biesbos behouden was, hebben de land bouwers tot hun ontzetting gister hun prachtige .polder toch verloren zien gaan. De naast de Biesbos gelegen Prinsenpolder was Zondag al overgestroomd en gister brak de scheiding tussen deze beide polders door, waardoor de Biesbos blank kwam te staan. De schade is enorm, doch over slacht offers zijn op het moment dat wij dit schrij ven, nog geen berichten binnen gekomen. Alle polders ten Zuiden van de Wieldrecht- se zeedijk zijn nu verloren. Grote aantallen vee blijken in de polders ond Dprddrecht verdronken te zijn, Bij Groot-Ammers waren echter 8000 stuks ge red, doch die moesten zo spoedig mogelijk afgevoerd worden. Een oproep voor de radio was voldoende om voldoende rollend materieel naar dit noodgebied te dirigeren en reeds spoedig daarna kon worden mee gedeeld, dat meer hulp niet meer nodig was. Er was' al ruim voldoende aangeko men. Ook hulpkrachten voor dijkwerk enz. zijn in dit gebied voldoende voorhanden. Overzicht De dijkgraaf te Gorinchem deelde gister omtrent de toestand het volgende mede: Door het gat in de dijk te Papendrecht en Alblasserdam komen bij hoog tij nog steeds belangrijke hoeveelheden water de Alblas- serwaard binnenstromen. Bij laag tij wordt echter van tijd tot tijd een evenwichtstoe stand bereikt. De Alblasserwaard, omvat tende 24.000 ha., 'is voor ongeveer 5500 a I ha. onder water gekomen. Men heeft het gat bij Sliedrecht ..onder de knie" en men gaat nu over tot het definitief dichten daarvan. De overige dijken rondom het Hoogheemraadschap houden zich goed, al zijn er wel punten met een belangrijke af slag, doch deze worden zo snel mogelijk hersteld om erger te voorkomen. Getracht zal worden het gat bij Papendrecht te dich ten en hiertoe is reeds opdracht verleend. Het werk zal ongeveer 2 a 3 weken duren. De toestand in de Alblassenvaard is niet onrustbarend, daar er zich nog vrij grote reservoirs in het westen van de waard be vinden, die het water kunnen vasthouden. Het opkomende water zal dus naar het oosten weinig kans hebben om daar van ernstige betekenis te worden. Alblasserdam Het buitendijkse gedeelte van Hardinx- veld heeft zware schade opgelopen, vooral aan de machinerieën der industrieën. Een coaster van de werf De Hoop kwam op de kade terecht. De dijk heeft zich hier ech ter vrij goed gehouden. Honderd man Ge nietropen. geassiteerd door ingezetenen en studenten, werken hard om de polder droog te houden. Een stuk van de rijksweg op de grens van Giessendam en Sliedrecht is weggesla gen. IJmuiden ongerust In IJmuiden verkeert men in ernstige ongerustheid over het lot van de stoom" trawler „Catharina Duyvis". Het schip is nog gepraaid door een kotter. De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op on geveer 14 graden Noord-West van IJmui den en had een kapotgeslagen brug. Sche- veningen-Radio heeft de schepen verzocht uit te zien, naar de „Catharina Duyvis". Gisteren is het de bemanning van de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den. Helder gelukt het wrak te vinden van de 1600 br. ton grote tanklichtër „Oder" van Mij Esso te Hamburg. In de buurt van Texel heeft de Prins Hendrik de 4 Duitse en twee Nederlandse runners van het wrak aan boord genomen. Het vrachtschip „Carthege" uit Tunis zit nog muurvast op het strand van Scheve- ningen. Het Finse stoomschip Wükinj heeft aan Hoek van Holland gevraagd een apothe ker aan boord te sturen, omdat er tenge volge van een ongeval een lid van de be manning is overleden. Bespreking tussen Ver. Staten en Frankrijk President Eisenhower heeft René Mayer de Franse premier, en Bidault de Franse minister van buitenlandse zaken, uitge nodigd eind Maart een bezoek aan Was hington te brengen. In een gezamenlijk uitgegeven commu nique werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo- China waar „in gemeenschappelijk' be lang van de vrije wereld werd gestreden. Op Walcheren en in Zeeuws Vlaanderen heeft men de toestand nu vriywei geheel in de hand. Gisteren zijn de gemalen op Walcheren op volle kracht gaan werken. In Zeeuws Vlaanderen zal men, weer en wind dienende, vandaag met het droog- malen van de polders in het Oostelijk deel beginnen. De "streken bieden een troosteloze aanblik. Prinses Wilhelmina maakte gisteren een rondtocht door Zeeuws Vlaanderen, Zuid-Beveland en over Walcheren. Zij bracht daarbij ook een bezoek aan Vlissingen. In Vlissingen. waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de boulevard is 'n nooddichting aangebracht. Men meent, de situatie nu wel meester-te zijn. Er is veel schade aan huisraad. Eva cuatie was slechts op kleine schaal ge boden doordat de Vlissingers uit het over stroomde gebied bij familie en kennissen in de gespaard gebleven wijken terecht konden. Het Oostelijke en Zuidelijke deel van Walcheren de tuin van Nederland is opnieuw verdronken. De duinen bij Oost Kappelle zijn sterk afgeslagen, evenals die bij Domburg. De Westkappelse zee dijk heeft zeer geleden. Reden tot onge rustheid is er niet meer. Rond Ritthem en Arnemuiden staan de polders nog blank. Het gat in de dijk bij Veere is ge dicht en wordt versterkt met een klei- Een luchtopname van de overstromingen op Duiveland. Op het dak van een huis, heel alleen in het ondergelopen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken, tn iets, wat voor de ramp waarscbjjöijjk een boomgaard is geweest. dam. Middelburg zit zonder drinkwater. De winplaats in de. duinen bij Oranjezon is uitgeschakeld; van de zijde van Beve- land kan geen water worden aangevoerd. De gemeente heeft echter nog kunnen distribueren uit een kleine voorraad. Massale hulp in Zws.-Vlaanderen Militairen van de kaderschool te Weert en Amsterdamse studenten zijn in Zeeuws Vlaanderen te werk gesteld. De mili tairen moesten via Brussel en Gent reizen om Kloosterzande te bereiken. Er wordt hard gewerkt om "de vele gaten in de zee dijken te dichten. Hiervoor is groot me chanisch materiaal nodig. Hier en daar staan nog koeien en paarden in de onder gelopen landerijen, dikwijls nog slechts met de kop boven water. De dieren zijn zo verkleumd, dat ze stuk voor stuk uit het water getrokken moeten worden. Dank zij massale en spontane hulp heeft men het ergste kunnen voorkomen. Öe binnendijken zullen het naar alle waar schijnlijkheid wel kunnen houden. Het aantal slachtoffers in dit gedeelte van Zeeuws Vlaanderen bleef tot acht be perkt. In de omgeving van Temeuzen zijn twee kinderen om het leven gekomen. Een kwart van de bevolking van Temeu zen leefde gisteren nog in het water. Het gevaar is door 't afnemende water echter geweken. Weg en spoorlijn weggeslagen Zwaar is de wond, die aan de zware zeedijk in de punt van Baarland op Zuid- Beveland is toegebracht. De achterliggen de polders zijn volgestroomd. Ten Oosten an het kannal Kruiningen—Wemeldin ;e zit eveneens een groot gat in de dijk. uuiningen is slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de da- •>-n der huizen. Een van de veerboten ligt ■••onderden meters landinwaarts. De streek van Krabbendijke ligt als een eiland- tus- - an de grote watervlakten, die zich .'vér- er naar Rilland en Noordelijk daarvan 'strekken. De indruk wordt gewekt, dat e grote weg naar Goes evenals de spoor - ijn gedeeltelijk overspoeld en weggesïa- 'gji'n zijn. Prins Bernhard morgen terug Prins Bernhard heeft, in verband met 'Ioverstromingen, besloten zijn reiS' door :c V.S. te onderbreken en naar Nfeder- und terug te keren. Hij hoopt morgen- ■ehtend in ons land te arriveren. Z.K.H. besloot terug te keren na téle- - nisch overleg met de Nederlandse re dering. De Prins deelde de A.N.P.-corres- -ndent mede, dat hij verschillende af braken heeft kunnen uitstellen, zodat Hij ver enkele weken weer naar de V.S. oopt terug te keren. Voorts zei hij, dat hij voornemens is, •.'.middellijk na aankomst de overstroom de gebieden te bezoeken. FRIESCH DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 19S3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2