Overal hulp en medeleven Prins Bernhard vraagt te New York voorbede voor getroffen Nederland Vandaag mededeling regeringsmaairegelen Coördinatie in de hulpverlening Garderobe op Soestdijk uitgedund Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina (afzonderlijk) naar geteisterde gebieden Reeds om seven uur gistermorgen hééft H.M. cle Koningin paleis Soestdijk verlaten voor een hernieuwd bezoek aan de geteisterde gebieden. Zij - was zeer vroeg opgestaan en heeft eerst Haar eigen garderobe en die van Haar vier kinde ren nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden beschikbaar kan stel len. Een enorm pak en een wieg is op r't intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De goederen wordenr-tussèn" de andere ter beschikking gesteld van de commissarissen van de Koningin in getroffen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk in .hun gebieden de verdeling naar behoefte zullen ver zorgen. Intussen zijn de auto's van de Koninklijke stallen dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal-door het materi eel der Kon. stallen worden verzorgd. De Koningin reisde over Den Haag naar Dordrecht waar Zij zich op een 'vaartuig van de Rijkswaterstaat inscheepte- Het eerste doel was- 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken weerdé met de burgemeester, een aantal dokters en de bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numans- dorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacuees, die ra een café waren onderge- bracht. In Middelharnis waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich Het voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stel lendam, maar moest door tijdgebrek daar van afzien. De kapitein van -het vaartuig wilde geen verantwoordelijkheid op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uitgingen- De Koningin die vergezeld was van één hofdame, keerde om 19-00 in Dordrecht te rug en reed vandaar naar Rotterdam. Even over zeven uur trad H.M. de lo kalen van het Feijenoordstadion binnen, waar nog steeds uit verschillende ge meenten evacuees aankomen, die angstige uren hebben doorgemaakt. Later begaf de Koningin zich naar de grote Ahoyhal, waar reeds honderden een tijdelijk on derdak hebben gevonden. H.M. toonde zich zeer bewogen met het leed. dat deze mensen getroffen heeft en zij onderhield zich met verschillende slachtoffers van de ramp- Omstreeks negen uur gisteravond kwam H. M. od Soestdijk terug. Naar alle waar schijnlijkheid zal zij vandaag opnieuw de geteisterde gebieden bezoeken. Het bezoek van Prinses Wilhelmina Om kwart voor twaalf gistermorgen heeft Prinses Wilhelmina onverwachts 'n bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Kloos- terzande, waar negen personen het leven lieten. De Prinses Was per trein paar Antwer- •pen gereisd, vanwaar''zij..jterVauto,..naar Zeeuws Vlaanderen reed. Hiér wérd zij o.a. vergezeld door de Commissaris der Koningin, jonkheer mr. A. F. C. de Ca- sembroot Het was een zeer ontroerend ogenblik, toen Prinses Wilhelmina, nadat het ge meentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelneming'van Konin gin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, waarvan vier familieleden bij Dui- vewhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De Prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op. d4 dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn Haardstede werd verdreven. De comman dant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Könings en- luitenant Schreu- dérs, die het detachement van de kader stool uit Weert leidden, dat hier he dennacht de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden eveneens aan Prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij stélde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichte werkzaamheden en verzocht kapitein Könings haar grote be- wondering aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat Prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzcn, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beveland overstak. Vervolgens begaf zij zich naar Krui- ningen, Hansweert-Oost. Goes. Wol- ftfiaartsdijk. 's Gravenpolder, Kwaden- damme, Driewegen, Oudelande, 's Hee- renhoek en Leeuwendorp. Via de Sloe- polder ging zij naar Walcheren. Om half zes arriveerde zij in Vlissingen. Via Kou- d-gkerke ging zij naar Middelburg, waar zij de naoht heeft doorgebracht In alle gemeenten onderhield zij zich met nabe staanden van de slachtoffers, met autori teiten en met werklieden, die bezig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag gaat Prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Noord-Beve land. Ook zal zij een bezoek aan Zierik- zee en aan andere gemeenten op Schou wen -Duiveland brengen. Nog vele vermisten In tegenstelling tot eerdere berichten, die meldden, dat in de buurt van Steen bergen 16 doden zouden zijn aangespoeld, 'meent de burgemeester van deze gemeen te niet zekerheid te kunnen zeggen, dat dit er 7 zijn 4 deden, afkomstig uit Nw- Vossemeer. 2 uit St. Philipsland en 1 uit Steenbergen. De eerste vluchtelingen, die Steenber gen Zondagmorgen via de Slaakdam be reikten, kwamen uit St. Philipsland, dat thans geheel blank staat. Er is uiteraard niets gered. Zij werden allen tijdelijk on dergebracht in het opvangcentrum, doch zijn intussen met bussen weggebracht naar Roosendaal en Breda. St. Philipsland telt officieel 2194 inwo ners, doch hoogstens 1300 van hen zijn Steenbergen binnengekomen en thans naar het achterland gebracht. Wat er met de andere 800 tot 900 bewoners is ge beurd, is niet bekend. Men hoort er „dc meest tegenstrijdige berichten over". Terwijl de vluchtelingen uit St. Phi lipsland reeds doorgevoerd werden, arri veerden Maandag militaire, eenheden uit Den Bosch en commandotroepen uit Roo sendaal. Steenbergen kreeg de. beschik king over een motorboot. Met vereende krachten slaagde men er zo in gisteren ..het overgrote deel" van de bevolking uit Nieuw Vossemeer over het water naar Steenbergen te brengen en af te leveren in het opvangcentrum. Officieel telt het plaatsje 1670 inwoners. Van hen zo schat men zijn ongeveer 1300 door de militairen uit hun benarde positie be vrijd. Nog dezelfde dag, dus gisteren, zijn ook deze mensen per bus doorgevoerd naar veiliger oorden. In de loop van vandaag zullen de mi litairen ir, hun boten eveneens trachten in de buurt van. Nieuw Vossemeer nog achtergebleven inwoners te redden. Rede van Prins Bernhard te New York Tijdens de lunch die Maandag j.l. aange boden werd door de New Yrkse Kamer van Koophandel, heeft Prins Bernhard een rede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van ^gjjNederÜfe'd getj-óffen hééft Jet) waarin Hij vervolgens het zogenaamde „Dollargap"-problcem (het tekort aan dol lars op de Ned. betalingsbalans) van Ne derland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de Prins, .dat juist' op de dag waarop ik in dit land aankwam om de viering van New Yovks driehonderdjarig bestaan als gemeente bij te wonen het moederland van deze stad door de grootste catastrophe ge troffen is. die in vredstijd ooit sinds de middeleeuwen .daar heeft, plaats gevonden. „Ik weet niet meer over de rampspoed, die ons land ten deel is geworden, dan uzelf uit de nieuwsberichten hebt verno men. Dat is reden waarom ik besloten heb mijn bezoek aan New York te bekorten en naar mijn land terug te keren, teneinde te helpen bi.i de redding en tot herstel van de getroffen gebieden, voor zover mij dat mo gelijk is. Intussen zou ik u en het Amerikaanse volk willen vragen te bidden voor uw Ne derlandse bondgenoten in hun uur van be proeving. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in dezelfde week, waarin zijn regering verklaard had ,.dat Nederland niet langer Amerikaanse econo mische hulp van node had".,. Deze beslis sing is een gelukkige", vervolgde Prins Bernhard. „niet alleen omdat zij een tast baar bewijs was van de -wijsheid van de Amerikaanse naoorlogse politiek jegens Europa, maar ook. omdat zij de verhouding tussen onze beide landen op een grondslag plaatst die in overeenstemming is met het zelfrespect, dat het wezen is van elk onaf hankelijk volk". Y' H.M de Koningin bezocht het zwaar getroffen 's-Gravcndeel. Hier spoedt zij zich langs een nog droge straat terug naar de motorboot van de Rijks waterstaat om volgende noodgebieden te bezoeken, na een gesprek met burgemeester Van Heschen van 's-Gravendeel, door wie zij zich uitvoerig <DV£E--d,eè^tu3&e 9p.de hoogte liet brengen .Na oorzaken van het algemene Westeuro- pese probleem van „Dollar-gap" besproken te hebben, wees de Prins op het belang voor Nederland van handel met het buiten land.-welks totale volume van importen en .exporten ongeveer gelijke is aan zijn matio- .•naai-.-inkomen-,terwijl vor>l\rfe. V.S. "dit totaal minder,dan. tien procent- uitmaakt. Snelle bevolkingsaanwas maakt zowel industria lisatie als emigratie noodzakelijk. Prins Bernhard noemde het een gelukkige om standigheid, dat in de laatste jaren meer en meer Amerikaanse industrieën fabrieken in Nederland hebben gevestigd. „De voornaamste betekenis van het afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan afhankelijk zijn vaan liefda digheid. Oplossing van het dollarproblcem is een taak zowel voor Europa als Amerika. Of schoon naar mijn mening Europa meer kan en moét doen dan zij reeds doet ter oplos sing van hét dollarprobleem kunnen de V. S. ook verschillende dingen doen om bi.i te dragen tot het doen verdwijnen van de nu beroemd geworden dollargap". aldus de Prins. Rede Mini sier-Presideni Belastingfaciliteiten voor gevers aan noodfonds De Minister-President, dr W. Drees, heeft gisteravond de volgende radiorede gehouden: „Twee dagen lang heeft een beangstigend aanzwellende stroom van berich ten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef U de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, ge teisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, West- Brabant en ook enkele delen van het vaste land van Zuidholland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas dc verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder velen bij pogingen.om anderen te redden, Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen, die slachtoffer werden van het watergeweld. Beklemmend Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders.-of zelfs op de daken te midden van de woedende storm, tenslot te. op-Jiet ruppe.rtje--slecht?,„het; -vege lijf ;>el>l5fh. Êfii>g .hëlHepamoftaer- is-.hét, feit,, dat-an- derenwellicht nu nog in angstige af wachting uitzien of redding komt opda- .gen. Met alle 'middelen van de moderne techniek*wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boer derijen en. huizen /erlaten, als eens op Walcheren .en, in de .Wieringermeer, Wij weten niet wat .ervan zal blijven staan. En wij weten nog niét bij bena dering, noe groot de schade tenslotte zal .blijken te zijn. Maar zeker is zij buiten gewoon. ernstig. Het gebeurde 'betekent een zware, terugslag in de opgang van ons volk na .de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker-begon af le tekenen. Sympathie Verheugend temidden van deze ellende is de geest, waarmee ons volk dit alles te- Overzicht van de ingeschakelde instanties Met de ervaring van nauwelijks een dag hard werken aan de hulpverlening voor de door de overstromingen getroffen gebieden en dank zij voortdurend over leg en nauwe samenwerking tussen de particuliere en overheidsinstanties is er in de organisatie van de bijstand, welke op allerlei gebied wordt verleend, reeds een soepel werkende coördnatie gebracht Vanzelfsprekend kon m de eerste uren van de ramp alleen maar worden ge sproken van een chaotische toestand, waarin, hoe snel ook ieder, die helpen kon, reageerde, geen lijn viel te ontdekken en waarover in de verste verte geen over zicht was te krijgen. Overal waar men maar dacht van dienst te kunnen zijn, meldden zich behulp zame lieden aan. die met auto's, vaartuigen, ja zelfs met fietsen er op uit wilden trekken om de zo zwaai* getroffen landgenoten met have en goed naar veiliger oorden te brengen. Gisteravond nam de stroom van aan meldingen zo zeer toe, dat het wenselijk bleek tot coördinatie over te gaan. Na een bespreking op het Departement van Bin nenlandse Zaken werd besloten de' vol gende regeling te treffen; die hedenoch tend zou gelden: Financiële en materiële hulp loopt over het Rode Kruis. De intendance aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag regelt de inzameling en distributie van kleding enz. De Nederlandse territoriaal bevelheb ber regelt de militaire bijstand. Gezien de grote moeilijkheden van het waterverkeer in de rampgebieden, waar bij samenwerking onder leiding van de Marine onvermijdelijk is, blijft de be schikbaarstelling van vaartuigen in han den van de Nederlandse Territoriaal Be velhebber. Huisvesting is in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid,- waarbij de plaatselijke evacuatie commissie en zo nodig de provinciale evacuatiecommissaris het centrale punt is. Het Rode Kruis of Oranje Kruis heeft met cle huisvesting geen rechtstreekse bemoeienis. De Rijksverkeersinspectie regelt het wegvervoer. Militaire vervoersbijstand loopt over de Territoriale bevelhebbers, te 's Hertogen bosch voor Noord-Brabant, te Den Haag voor Zuid-Holland en te Middelburg voor Zeeland- De voedselvoorziening ressorteert uiter aard onder het Ministerie van L.. V. en V. Acute hulp worclt'door het. Rode Kruis verleend met zonodig de bijstand van zgn. voedselteams van de landmacht. In nauwe samenwerking met cle Gene rale Staf behandeldt de Rijkswaterstaat cle werkzaamheden aan waterkeringen met de daarbij behorende mankracht. Veevervoer is voorlopig een zaak, die plaatselijk wordt geregeld. Zonodig zal de provinciale voedselcommissaris leiding geven in overleg met de Minister van L-, V. en V. Aanbiedingen van persoonlijke hulp worden genoteerd opdat, bij gebleken be hoefte kan worden gewaarschuwd. Ge gevens ten aanzien van huisvesting wor den verwerkt cloor de centrale evacuatie commissie. Nieuw laboratorium landmeet kunde Wageningen "Vandaag wordt 't nieuwe laboratorium voor landmeetkunde van de landoouw- hogeschool officieel geopend. Het gebouw werd reeds een half jaar geleden zo goed als voltooid, zodat hier zelfs het ..inter national summer seminar" kon worden gehouden in Juli j.l. maar de wetenschap pelijke inrichting kwam eerst deze da gen gereed. gemoet treedt en de daadwerkelijke sym pathie, die wij van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veilig heid te brengen, onderdak en verdere hulp te verschaffen, -.'-En daarnaast -alle .krachten in te span nen 'waar nog afweer yan het Water mo gelijk is-en- waar het vee en voorraden kunnen worden geborgen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik, hebben begrepen dat gemeentelijke-, pro vinciale- en rijksorganen zich daarvoor onmiddellijk tenvolle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige be reidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steun verlening beschikbaar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige medewerking van ve le organisaties. Overstelpend zijn de toe zeggingen en aanbiedingen van medewer king die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tus sen de Regering-en het Nationale Ram penfonds, dat de particuliere steun bun delt. - Regeringsmaatregelen Van regeringswege is een inter-, departementale commissie i ngesleld, die de werkzaamheden yan de ver schillende rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal on derhouden. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpver lening, de financiering van het herstel en de voor de giften te' verlenen belasting faciliteiten enzovoorts. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokke nen kunnen rekenen op 'n krachtige aan pak, waarbij de Regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze-vriend is, maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag ge leden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker ge worden. De wapenspreuk van de provincie Zeeland, nu weer één van de ergste nood gebieden, is „Luctor et Emergo", „ik wor stel en kom boven", boven uit de zee. De mededelingen die ons van alle kanten bereiken, getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze algemene toestand, heeft bij velen de beste karak tereigenschappen aan de dag doen tre den. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil U allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wórdt gedaan. Belastingfaciliteiten T)«- in cle rede van Minister Drees aan gekondigde belastingfaciliteiten zullen waarschijnlijk o.m. betreffen een verrui ming van de vrijstelling van loonbelas ting, inkomstenbelasting en vennoot schapsbelasting voor giften aan het Na- tiöüale Rampeafondgj

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2