Toestand nog onoverzichtelijk Zuidhollandse eilanden, Noord-Zeeland en W.-Brabant het zwaarst getroffen Nationale en internationale hulp Catastrofe te Stavenisse CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Vermoedelijk meer dan duizend doden DINSDAG 3 FEBRUARI 1'333 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a,d. Bureaus: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 28-1; Dokkum, tel, 854; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit tien pagina's ffriesrl] Daciblaö 4B5ts Jaargang No. 28 ^lationaal ^Rampenfond* giro 9575 Ondanks alle nationale inspanning, ondanks alle internatio nale hulpmiddelen, ondanks hard werken bij dag en bij nacht van duizenden vrijwilligers, ondanks alle pogingen te land, ter zee en in de lucht om alle mensen in nood te redden, is dit nog steeds niet geheel gelukt. Er zijn zelfs nog plaatsen, waarmee nog geen of zeer slechte verbinding is geweest, zodat de omvang van de ramp daar nog niet bekend is. Het spreekt dus wel vanzelf, dat van een eenigszins volledig overzicht, van een tussentijdse balans zelfs, nog in 't geheel geen sprake kan zijn. Toch valt er wel iets te zeggen. Vast staat, dat liet aantal slachtoffers schrik barend hoog is. Honderden mensen zyn verdronken. En al bestaat er de kans, dat straks nog enkele vermisten terecht blij ken te zijn, toch moet er rekening gehou den worden dat het cijfer dat wij in dit nummer van ons blad zullen noemen, nog slechts een zeer voorlopig is en straks nog belangrijk zal stijgen. Want ook indirect zullen er nog slachtoffers vallen. Terwijl hier en daar de zwaar beproefde lands lieden op dijken, op zolderkamertjes, op de dalcen van huizen en zelfs in de bomen hangen, gedeeltelijk nog in het water hier en daar, is de wind gedraaid naar liet Noordoosten en vlei do sneeuw. -Neder land wordt wel zwaar beproefd. Nationale hulp. Er is bij dit alles slechts één lichtpunt. De Nederlanders voelen zieli in deze dagen weer echt een volk. Dc nationale nood overheerst de nationale geschil lep en als één man staat ieder achter de hulpver lening die noodzakelijk is. Het is, alsof de tijd tan de bezetting weer herleefd is. De herbergzaamheid wordt overal betracht en door heel het land staan mensen gereed om op het eerste sein over te komen en te doen datgene, waar zij bijzonder ge schikt voor zijn. In een afzonderlijk arti kel zullen wy hiervan melding maken en wjj betreuren het alleen maar, dat wij niet alle spontane hulp van alle rangen en standen, leeftijden en sexen kunnen ver melden. Want het is één grote demonstra tie van nationale eenheid. Het ergst getroffen. Verschrikkelijk zijn de gevolgen in het Noorden van Zeeland, op ,de Zuidhollandse eilanden en de Westzijde van Brabant. Het grootste deel van dit gebied staat on der water en hier zijn de meeste slacht offers te betreuren. Koningin Juliana heeft deze gebieden bezocht. Onze fotograaf, die mét hulpverlening saüto's naai' Rotterdam was getogen en toen verderop ging, foto- grafeerdé haar in 's Gravendeel, toen zij de bevolking daar door woord en daad haar deelneming betuigd had. Ook onze Utrechtse correspondent slaag de er in, tot dit gebied door tc dringen en geeft een beschrijving van dc nood die daar heerst. Onze stadsredacteur, die eveneens op pad gegaan was, heeft eveneens een over zicht van de toestand gegeven, n.l. van West-Brabant. Hij bezocht het hospitaal in Rozcndaal, waar slachtoffers uit de bur gerij en van de hulverlenende militairen verpleegd worden. Op sommige plaatsen. Zuid-Zeeland cn rond Dordrecht, schijnt de -tóestand zich te stabiliseren en gaat men onder leiding van Rijkswaterstaat tot de tegenaanval over. Inmiddels is de Biesbos nog onder gelopen. doch gelukkig' hoorden wij uii die hoek niet van slachtoffers. Regeringsmaatregelen. In zjjn toespraak van gisteravond heeft Minister-President Dr. W. Drees aange kondigd, dat hij vandaag in dc Tweede Kamer een overzicht van de toestand zal geven (voorzover mogelijk) cn mededelin gen zal doen over de voornemens van de Regering. Over de materiële schade valt nog niets -bij benadering te zeggen. Er is veel v,ee verdronken, veel opgeslagen voedsel voor mens cn dier verspoeld cn vernietigd, duizenden woningen zijn in- gestort en tienduizenden beschadigd. Uiteraard hebben de dijken zwaar gc- leden en zijn er vele en diepe galen in geslagen, Toch is er een groot vertrou wen bij en in de Waterstaat, dat geen blyvend landverlies van enige beteke nis het gevolg van deze ramp zal zijn Internationaal meelever- Naast liet nationale meeleven, waarin dc Koninklijke Familie zulk een prachtig voor beeld heeft gegeAen, is eveneens verheu gend de buitenlandse meeleving, die niet bij woorden alleen blijft. In de nood leert men vrienden kennen, inzonderheid uit de spontane hulpverlening. Dat Amerika hier bij vooraan gaai. nas tc verwachten. Even als na de bezetting heeft dit land ogen blikkelijk militaire hulp beschikbaar ge steld, waarbij vooral het prachtige mate rieel uitstekend van pas kwam. Maar andere landen bleven niet achter. Engeland", dat zelf ook ernstig getroffen is door dezelfde orkaan en grote water massa's, stuurde onmiddellijk hulp. België, veel minder, maar toch ook getroffen, was onmiddellijk bereid om ons bij te staan en heeft geholpen. Voor een volledig overzicht zie men el ders in dit blad. Onze hulp. Inmiddels is de financiële hulpactie nog maar nauwelijks begonnen. Er zyn nog maar enkele grote giften binnen en wy zul len niet in staat zyn, alles te vermelden. Maar de schade loopt in de honderden mil- lioenen. Hier is hulp op grote schaal nodig. En het is een verplichting aan onze na- "WAf Pt Ö'JKt-N VOOR ONS M-TtKLW&T, Een luchtopname van de overstroming te Ooltgensplaat; de huizen staat tot de dakgoot onder watert ticmale eer, dat iedereen, arm en ryk, naar de mate van zyn vermogen, een offer brengt voor oBzc geslagen en grotendeels verslagen landgenoten. Alleen de materiële schade kunnen wjj vergoeden; dit moet dan ook volledig gebeuren. En Iaat onze bede tot God zijn. dat Iiy de nabestaanden van de slachtoffers troost met Zyn ryke ge nade, die alle menselijk roeeleven te boven gaat, omdat zy volmaakt is. Nederlandse Antillen schenken een half millioen Eeii eerste actie op de Nederlandse Antillen om steun voor de in Nederland getroffen gebieden, had dit prachtige re sultaat: Personeel olie-gemeenschap 137.200 Pletterij Nederhorsl - 25.000 Een der directeuren - 100.000 Verpleegsters Ziekenhuis - 1.000 Vrijmetselaarsloge - 500 c. 263.700 Dit zijn Curasaose guldens en dit is aan Nederlandse guldens zeker een half millioen. Goeree-Overflakkee zeer zwaar getroffen Hieronder geven wij een staatje van hei aantal doden op verschillende plaat sen. Wij geven ze met het grootste voor behoud door. Willemstad 12: .Moerdijk IS; Honle- nisse S; Krabendijke 4; 's-Gravendeel 55: Dinteloord 3: Terneuzen 4; Vlissin- gen 3; Hoedekenskerke 1; Hulsbos zeewering 1; Sliedreclit 1; Maassluis 1; Halsteren 17; Kruispolder S; Rotter dam 1; Nieuwneuzenpolder 1; Heijnin- gen 25; Numansdorp 67; Anv. Tbod.pl. 17; Hellevoetsluis 5; Texel 2; Sint Phi- lipsland 1; Yeère 2; Kortgene 40: Raamsdoukveer 2; Hocksewaard 7; Oosterschelde 4: Kruiningen 11; IJs- selmonde 3; Brandwijk 2; Goeree Over- flakkee 101, plus waarschijnlijk 180 ,-Vbbenbroek 4; Oudelande 2; Rilland 1; Stormpolder 6; Bïireli 10; Zierikzee 19; Kloosterzande 9; Pijn aart 46; Stellen dam (vermoedelijk) 70; Nw. Vossemeer (vermoedelijk) 50; Burgsluis 10; Goese Sas 7; Ouderkerk a.d. IJssel 2; Papen- drecht 1; Wolphaertsdijk 6; Geerdijk 1; Provincuvbestuur vraagt naar omvang schade Het Provinciaal bestuur* heeft aan de burgemeesters van de Friese eilanden en van de Friese Waddenkust-gemeenten een telegram -gericht met het verzoek, zo spoedig mogemjk een globale opgave te mogen ontvangen van de schade, die de watervloeden aan de eigendommen van particulieren cn Overheid hebben aan gebracht. „Piet Hein" wordt nood hospitaalschip Op Koninklijk bevel wordt het Ko ninklijke jacht „Piet Hein" op de Rijks werf tc Den Helder met man en'macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt -het schip naar Amsterdam, waar het snel tot nood-hospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende ko ninklijke hospitaalschip naar de ramp gebieden vertrekken. Stavenisse (vermoedelijk) 200; Ouder kerk (vermoedelijk) 50. Vermoedelijk totaal 1093. (Zie ook onder „Laatste Nieuws") Laatste nieuws Vandaag spreekt regering over de ramp Honderdsn deden op Goeree- Oveniakkee Volgens êen speciale verslaggever van „De Volkskrant" heeft een koerier van de burgemeester van Oude Tonge op Woensdrecht meegedeeld, dat in 'n schuur op Goeree en Overflakkee nog honderd tachtig doden liggen opgestapeld. Hieraan wordt toegevoegd: De dokter van de vliegbasis Woensdrecht kon niet anders verklaren dan dat dit gruwelijk toneel door de ooggetuigeverklaringen der twee lieliecpter-bestuurders van de vliegbasis werd bevestigd. In dezelfde reportage wordt verteld van een man, die werd gered, terwijl zijn vrouw en twaalf kinderen in de golven omkwamen. In Öuwerkerk (Schouwen en Duive- land) zouden volgens genoemd blad 50 doden te betreuren zijn. Dijk brak door waar honderden mensen verzameld waren In Stavenisse, op het eiland Tholen, werd Maadagmiddag om één uur de klok geluid. De bewoners waren zich toen nog van geen gevaar bewust en gingen nieuwsgierig kijken op de dijk. Daar spoelde water overheen, doch dit gebeurde wel meer. Doordat het klokgelui aanhield, werd de belangstelling buitengewoon groot. Plotseling sloeg er een groot gat in de dijk. Het water stroomde met zó'n kracht naar binnen, dat de meeste mensen werden weg gespoeld. Naar men ons vertelde, houdt men er te Stavenisse rekening mee, dat er tweehonderd doden te betreuren zijn. Ook werden er tachtig h ;k.u.: vegg cspoe'ld. Zij, die zich nog konden redden, of zich niet op de dijk bevonden, klommen op de daken en werden of worden met bootjes naar het hoger gelegen gemeente huis gevaren. Schepen uit Ierseke en Bergen op Zoom helpen om de drenkelingen uit hun hopeloze positie te redden. De rest van het eiland is tamelijk droog gebleven. Nu het water wat kalmeert, spoelen de stoffelijke overschotten van de slachtoffers aan. Overal in Zeeland worden berichten ontvangen van aangespoelde lijken. In Goes kon men negen verdronken vrou wen bergen, alle nog in nachtgewaad. En wat er aan kadavers van dieren aanspoelt, is niet te beschrijven. Sommige koeien zijn nog verbonden aan de schuttingen uit de stal. Onze collega uit Goes, die ons deze feiten telefonisch mede deelde (er was speciale toestemming van de regerings-instanties voor nodig) vertelde, dat de toestand op Noord-Beveland, de om standigheden in acht genomen, uiteindelijk nog meevalt, al ziet Kortten er uit, alsof het gebombardeerd is. *9* 'ttl 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1