Ongekende hulpvaardigheid in Drachten Min.-president Drees sprak tot ons volk '\WgËV\i Ook Opsterland begon Zondag reeds 88e JAARGANG Nr 10 - le BLAD DRACHTSTER COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 EEN VOOR ALLEN - ALLEN EEN! Misschien hebben wij nog nooit tevoren die woorden uit het bekende vaderlandse lied, dat spreekt van de onverbrekelijke band tussen „vrije Friezen" en „ronde Zeeuwen", zó onweer legbaar duidelijk bewaarheid gezien als in deze dagen. Met een offervaardigheid, een vastberadenheid om alles te doen wat nodig was, is ook de gehele Drachtster bevolking aan het werk getogen om de nood in de rampgebieden mee te helpen lenigen. Een geest van eensgezindheid, van verbondenheid met hen die elders in ons land zo onnoemelijk lijden, is over allen vaardig geworden. Vakbeweging vraagt: overwerken De Raad van Overleg van de Ka tholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbeweging en het N.V.V. heeft be sloten, door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hier over zal op zo kort mogelijke termijn met de werkgevers overleg worden gepleegd. Hulp in velerlei vorm Nemen wij Drachten als voorbeeld maar zou het elders anders zijn? waar wakkere burgers in Plan West Zondagavond prompt inhaakten op de actie van de RON, met een auto gingen rijden en overal met groot enthousiasme werden begroet. Deze actie, spontaan geboren uit de opwelling, meteen iets te doen, heeft dadelijk prachtige resul taten afgeworpen, ook al moest dan ook later deze particuliere actie noodzake lijkerwijs in meer organisatorische ba nen worden geleid (waarbij de spontane ïteit geen ogenblik verzwakte). Onze hulde aan die initiatiefnemers, wier werk aan veler verwachtingen beantwoordde. In hun Renault, waaruit de achter banken verwijderd waren, werden beide heren overstroomd met kleren, bedde- goed, ja wat niet al. Sommige ingezete nen, die vanaf des morgens met stijgen de beklemming de radioberichten had den gevolgd, waren zo blij, dat ze „ein delijk" iets konden doen, dat ze meteen enkele kledingstukken van de kapstok namen en meegaven aan de auto. In tussen hadden er zich nog een viertal auto's gemeld en het laat zich denken, dat ook die overstelpt werden. Nog diezelfde avond zijn deze vijf auto's afgeladen met goederen naar Heerenveen gereden, waar het inge zamelde werd overgeladen op wagens van de grote RON-colonne, die op weg was naar Rotterdam. Eige tijd later kwam ook het gemeen telijk apparaat in werking. In opdracht van de Commissaris der Koningin mocht het beschikbaar gestelde materiaal niet meteen naar het Westen des lands, maar moest het eerst naar Leeuwarden, na vooraf ter plaatse gesorteerd te zijn. Met luidsprekerauto's werden van ge meentewege Zondagavond laat de inge zetenen opgewekt, goederen mee te ge ven aan de volgauto's. Door de donkere straten zag men overal mannen en vrou wen bezig met het aandragen van kle dingstukken, inderhaast bijeengezocht en meestal van uitstekende kwaliteit. De grote vrachtwagen van de heer Terp stra kwam nog vrijwel geheel vol. Intussen was er in Drachten een plaat selijk rampencomité gevormd, waarin de gemeente, het Rode Kruis, de Vereni ging van Vrouwelijke Vrijwilligers en nog meer instanties en verenigingen samen werken. Voor acht uur Maandagmorgen begon de grote stroom van goederen naar de Rijkslandbouwwinterschool, daartoe door de directeur spontaan afge staan, reeds. Mensen met jassen, cos- tuums, kussenslopen met bijna uitpuilen de inhouden, nieuwe matrassen, bedstel- len, onderkleding, dekens, lakens, heel veel schoenen, wiegen, petroleumstellen. Drie lokalen moesten er al spoedig in gebruik worden genomen. In het ene sorteerden dames (onder leiding van me vrouw BumaKolff en mevr. Van der MeulenJonker) de aan de lopende band binnenkomende goederen, in het andere werd voor de verpakking gezorgd, van uit het derde de expeditie geregeld. Bij al dit werk zijn de leerlingen van Lyceum en Kweekschool ingeschakeld. Ook het belastingpersoneel helpt mee. Wij zagen meisjespadvinders kleren sor teren, jongens op bakfietsen goederen aanvoeren, naar binnen brengen, ver pakkenMeisjes van de Huishoud school zorgden voor thee en alles ging even snel, zonder dat er de minste wan klank werd gehoord. Buitendorpen actief Ook in de buitendorpen werken onder afdelingen van 't rampencomité, gister morgen persoonlijk door burgemeester Hopperus Buma, die samen met de heer Diepenheim een rondreis door de ge meente maakte, aangesteld. In de bui- f100 werd... f 1000 De enkele minder plezierige ervarin gen die men bij de steunorganisatie na tuurlijk ook in Drachten heeft opgedaan, worden verre overstemd door de over- talrijke bewijzen van oprecht meeleven en waarachtig burgerschap. Iemand in Drachten die f 100 op de lijstcollecte getekend had, kwam bijv. even later vra gen, of hij iets mocht veranderen hij had zich vergistDe collectant was stom van verbazing, toen hij zag dat het ingeschreven bedrag van 100 veran derd werd in f 1000! Bijzonder treffend en een bewijs van zeer sterk meeleven is de grote offer vaardigheid juist van zeer vele minder gegoeden in Drachten, zo verklaarde men ons van verschillende zijden. Voor onze armste medeburgers, onze werklo zen, steuntrekkers, arme ouden van da gen, betekent hun gave meermalen een WAARLIJK OPPER, waarvoor hun vanaf deze plaats zeker een woord van warme dank toekomt Het W ilhelmina-Rustoord te Gr.- Opënde deed het Drachtster comité een bedrag van 75 toekomen, door een aan tal daar gehuisveste oudjes bijeenge bracht. Hoogbejaarde mensen stonden bedragen af die varieerden van 230 tot f 15! tendorpen zijn de scholen de voorlopige verzamelplaatsen. Automobilisten en motorrijders (le den van de D.M.A.C. hebben zich be schikbaar gesteld) zorgen voor het vervoer en het overbrengen van boodschappen uit de buitendorpen. Gisterenmiddag om een uur of drie arriveerden er voor de RLWS niet minder dan zes wagens vol met spul len uit Dr.-Compagnie. Tegen zeve nen kwam er een truck met goederen uit Boelenslaan. Inmiddels was ook Maandagmid dag in Smallingerland de geldinza meling, onder auspiciën van het plaatselijk comité, begonnen. Om half vier vertelde mej. Swierstra, penningmeesteresse van het Rode Kruis, een van de drijvende krach ten in deze dagen, ons, dat er reeds elf (van de 57) lijsten binnen geko men waren met een opbrengst van ƒ3500! Om half zes waren er 23 lijs ten binnen met totaal ƒ80000. Tegen acht uur was er ƒ11.000 uit Drach ten binnen! Om 10 uur ƒ14.000! Meisjes van de Huishoudschool droe gen op hun manier hun steentje bij: zij verkochten zelfgebakken oliebollen en brachten ƒ90 bijeen...... In de dorpen Beetsterzwaag en Gorre- dijkKortezwaag is men Zondagavond reeds begonnen met een inzameling van kleding en dekking voor de getroffen gebieden, zo meldt onze correspondent. In Beetsterzwaag werd deze actie om kwart voor acht begonnen en om half tien was de vrachtauto van Schroor, dank zij de hulp van velen, afgeladen mét jassen, dekens, truien, mantels enz. Deze goe deren werden naar Heerenveen gebracht en nog dezelfde nacht door grote trailers vervoerd naar Rotterdam waar de distri butie plaats vindt. Door het gemeentebestuur is Maan dagmiddag een vergadering belegd met ingezetenen uit alle dorpen der gemeente, teneinde te komen tot een organisatie voor het inzamelen van kleding, dekking en voedsel. Deze inzameling zal heden, Dinsdag, plaats vinden met behulp van de leerlingen der scholen, H.B.S., Kweekschool enz. Ook de lijstcollecte zal vandaag door de gehele gemeente worden ge houden. Er zijn plaatselijke comité's gevormd, die zich met de verzameling van de inge brachte goederen belasten. Van de zijde van het gemeentebe stuur is' er de nadruk op gelegd, dat de financiële hulp in dit stadium het belangrijkste is en de voorkeur ver dient boven inzameling van kleding stukken enz., die natuurlijk even hard nodig zijn, maar waarvan de distri butie nog minder efficiënt kan wer ken. Door middel van geluidswagens zijn de ingezetenen van Opsterland gisteravond opgeroepen, op de heden aan te bieden lijsten naar draag kracht te tekenen. De contactmensen in de buitendorpen zijn: Bakkeveen: A. Slot; Beetsterzwaag: H. Wiersma; Nij Beets:: G. Julius; Duurswoude: Van Eijk; Gorredijk: W. Moll; Hemrik: Ter Veen; Kortezwaag: Nieuwe vinding in Drachtster autospuitbedrij f Moffelen in speciale tunnel Onder leiding van de heer J. D. Douw- stra werd Zaterdagmiddag in zaal Hamburg een bijeenkomst gehouden van belangstel lenden in een nieuw moffelsysteem, dat de heer R. Kuipers in zijn autospuiterij te Drachten thans toepast. De, heer Dpuwstra wees er op dat, hoewel hij niet het woord voerde in zijn kwaliteit van wethouder, het gemeentebestuur toch met belangstelling vestiging van nieuwe in dustrieën en vooral ook uitbreiding en ver nieuwing van bestaande industrieën volgt. De heer Kuipers heeft vervolgens een technische uiteenzetting van de nieuwe werkwijze gegeven. Het toepassen van infra rode bestralingslampen was voor de oor log in de automobielindustrie reeds bekend, doch in de autospuiterijen stuit dit op de moeilijkheid, dat men met diverse auto modellen en complete auto's, dus auto's waarvan de bekleding enz. niet tegen te hoge temperaturen bestand zijn, te doen krijgt. Na ongeveer drie jaren experimenteren is de heer. Kuipers er in geslaagd een werk methode te vinden, die in de practijk op vallend goede resultaten geeft. Het toepas sen van luchtcirculatie speelt daarbij een grote rol. In de eerste plaats bij het bespui ten van de auto's met een speciale kunst- hèrslak, waarover men door bemiddeling van een Leeuwarder importeur van een lak fabriek in Keulen de beschikking heeft ge kregen. De lak wordt opgespoten, terwijl Burgemeester Hopperus Buma is zeer voldaan. De burgemeester van Smallingerland, de heer B. Hopperus Buma, was uiterst tevreden over de wijze waarop de orga nisatie van de hulpverlening in zyn ge meente loopt. Hij machtigde ons, na mens hem te verklaren, dat hy voor de houding van de bevolking in deze dagen de grootste bewondering heeft. Evacuatie-adressen gevraagd Hoewel er nog niets vaststaat over eventuele evacuatie naar deze streken, wil men van overheidswege toch graag een overzicht hebben van' de mogelijk heid tot onderbrenging. Inwoners van Smallingerland die bereid zouden zijn evacué's op te nemen, kunnen dit vanaf heden melden aan de commandopost van B.B. in de Oosterstraat te Drachten, of telefonisch aan de Dienst voor Sociale Zorg (tel. nr 2641). Technisch personeel gevraagd Aanbiedingen van technisch personeel voor de noodgebieden kunnen geschieden bij het Arbeidsbureau, evenals de aan melding van andere werkkrachten. Het betreft hier een registratie, men ont vangt nader bericht of en wanneer en waar men zich beschikbaar kan stellen. BEETSTERZWAAG Weinig stormschade. In Beetster zwaag en omgeving was de stormschade gering. Wel sneuvelde hier en daar een I schoorsteen, een raam en enkele bomen, maar toch is deze schade niet noemens- I waard. P. A. Koopman; Langezwaag: mevr. Bekkenkamp; Lippenhuizen: W. de Boer; Siegerswoude: J. de Jong; Terwispel: J. Visser; Ureterp: da Van Drimmelen; Wijnjeterp: B. de Boer. Tijnjef3000 voorlopig) In een van zijn mooiste gedichten schrijft D. A. Tamminga over de volks eenheid die zich in tijden van gevaar manifesteert. In plaats van de „ivige skelen' treedt dan de „ivige iensens, as it wierlik nypt". Die woorden zijn be waarheid deze dagen. Kijkt u maar eens naar het dorp Tijnje, dat, naar ons gis teren door het gemeentehuis van Opster land werd doorgegeven, een bedrag van drieduizend gulden bijeenbracht voor de noodgebieden! Dat is méér dan 20 per inwoner! En volgens onze zegsman be trof het hier nog maar een voorlopig cijfer! Landbouw en zuivel: een millioen De georganiseerde Nederlandse landbouw en zuivelindustrie heeft een bedrag van een millioen gulden bijeengebracht voor de ge troffen gebieden. Een grote internationale industrie in Ne derland heeft een half millioen gulden be schikbaar gesteld. Voor het Rampenfonds was gister al 2 millioen bijeen. In Londen heeft zich onder ere-voorzit- terschap van mr D. U. Stikker, onze ambas sadeur inn Engeland, een comité van Neder landers gevormd, dat de getroffen gebieden geldelijk wil steunen. Ook de Nederlanders in Indonesië zullen financiële hulp verlenen. De Indonesische regering heeft volgaarne haar medewerking bij het oversturen van geldsbedragen toe gezegd. door krachtige exhausters een luchtgordijn rondom de auto wordt onderhouden, die elk stofje mee de grond innemen en het op spuiten zelfs zonder masker mogelijk maken. Het eigenlijke moffelprocédé speelt zich af in een zwaar geïsoleerde moffeltunnel, waarin door infra-rode bestralingsapparaten een constante hitte wordt ontwikkeld, die de laklaag de nodige hardheid geeft. Ook hier wordt met behulp van een vleugel een sterke luchtcirculatie rond de auto opgewekt, waardoor plaatse lijke oververhitting wordt vermeden. De temperatuur wordt automatisch op zo danige hoogte gehouden, dat beschadi gingen aan warmtegevoelige delen der auto wordt voorkomen en ook door- smeren later niet nodig is. Er behoeft niets te worden gedemonteerd. Na de langdurige proeven, een kleine proeftunnel gaf daartoe gelegenheid, is men 15 dagen geleden tot de toepassing op com plete auto's overgegaan. De resultaten ble ken zeer hoopvol. Er was o.a. een auto te zien die gedeeltelijk was bijgemoffeld en waarbij men de aansluiting bij de originele lak niet kon opmerken. Andere auto's wa ren geheel in een nieuwe kleur gemoffeld en bezaten een harde, glanzende laklaag, die het oppoetsen, zoals bij normaal gespoten wagens, overbodig maakt. Het heeft er alles van, dat deze nieuwe vinding, die in ons land geheel alleen staat, maar zeer nauw overeenkomt met een sy steem in een viertal buitenlandse bedrijven, van grote betekenis wordt. Zij brengt niet alleen een hardere laklaag, doch betekent bovendien een belangrijke tijdbesparing, om dat polijsten e.d. nabewerkingen niet nodig zijn. Organisatie Hulpverlening De hulpverlening is alsvolgt georgani seerd: Financiële en materiële hulp: Rode Kruis. Militaire hulp: Nederlandse territoriale be velhebber. Huisvestiging: gemeentebesturen. Wegvervoer: Rijksverkeersinspectie. Werkzaamheden waterkering: Rijkswater staat. Acute hulp: Rode Kruis. Voedselvoorziening: Ministerie van Land bouw. Veevervoer: Plaatselijke autoriteiten in rampgebied. Op het vliegveld Gilze-Rijen zijn 6 en in Antwerpen 18 Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen aangekomen, die behulpzaam zijn bij het reddingswerk. Zowel Franse als Amerikaanse genietroe pen en Belgische militairen zijn onderweg naar ons land of reeds aanwezig om te helpen. Zelfs Engeland, dat vermoedelijk 1000 doden heeft verloren bij overstromingen in dezelfde noodlotsnacht van 1 Februari, heeft hulp aangeboden. De Engelsen boden lan dingsvaartuigen aan. Uit Denemarken en Noorwegen vertrek ken vandaag vliegtuigen met dekens. Ook de Unie van West-Berlijnse artsen heeft haar hulp aangeboden. De Verenigde Staten overweegt een deel van 300 millioen dollar uit een militair fonds voor Europa aan ons land te schenken. Iedereen op zijn manier: allen doen mee Een merkwaardig toneelstuk van de vermaarde Engelse auteur J. B. Priestley wordt deze week voor de afdeling van Vollcsonderwijs te Drachten opgevoerd. „Een inspecteur vraagt belet" heet het. Een kwart van de opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de vloed ramp, terwijl de heer Hoving de zaal gratis- heeft afgestaan om ook op deze wijze een steentje bij te brengen. Eigen lijk kan het niet anders, want dit zin volle toneelstuk doet juist een beroep op de verantwoordelijkheid van de mens tegenover de medemens. De inspecteur, die belet vraagt is in zekere zin de ver persoonlijking van het menselijk geweten die in dit geval de verantwoordelijkheid van een tamelijk zelfingenomen, welge stelde Engelse familie vaststelt voor de vreselijke dood van een jonge vrouw. In een zeer goed gevonden slot toont de auteur vooral zijn meesterschap. De toneeluitvoering „Nut en Nocht" van Boelenslaan geeft Vrijdagavond in' SURHUISTERVEEN (zaal Hollema) een uitvoering, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van de door de nationale ramp getroffenen. A.V. '45 in DRACHTEN heeft besloten, dat de volleybalcompetitie-avond van Woensdag a.s. eveneens in het teken zal staan van de hulp aan de getroffen gebieden. De gehele entree zal worden afgedragen; aan de gemeente is vrij stelling van belasting gevraagd, terwijl VW de zaal gratis afstond. Als minimum entree is een kwartje vastgesteld. Donateurs en leden van '45 hebben geen vrije toegang. De Ly- ceumploeg valt uit en wordt vervangen door die van Philips. De DRACHTSTER LYCEUMCLUB gaat volgende week op tournee met de operaparodie „De terugkeer van Odys- A.R.-Kiesvereniging in Smallingerland Vrijdagavond kwam de Gemeentelijke A.R. Kiesvereniging .Nederland en Oran je" in jaarvergadering te Drachten bij een, onder leiding van haar voorzitter ds. J. v. Eerden te Dr. Compagnie. Door secretaris en penningmeester werden enkele woorden gewijd aan de achter ons liggende 2e Kamerverkiezing en de Kabinetsformatie. De penningmeester kon zijn boeken af sluiten met een batig saldo. Echter moest hij de mededeling doen, dat nog niet alle afdelingen de verschuldigde contributie hadden afgedragen. Deze werden verzocht hier de nodige aan dacht aan te schenken en te zorgen voor spoedige afdracht, in elk geval voor 13 Februari a.s. In de vacature Reeder werd gekozen de heer D. v. d. Zee, tandarts te Drach ten. Hierna kreeg de heer R. R. Kok van Drachten de gelegenheid om zijn be schouwing te houden over de Handelin gen van de Gemeenteraad in 1952. Enkele gestelde vragen werden nader door de rapporteur beantwoord. Aan het einde der vergadering werden de afdelingen nog herinnerd aan de eerstvolgende vergadering op 13 Febru- l ari a.s., waar aan de orde komt de j candidaatstelling voor de gemeenteraads- I verkiezing. JrWMMir MM Gisteravond om acht uur heeft minis ter-president dr W. Drees zich in een radiorede tot het Nederlandse volk ge richt Z. Excellentie zeide o.m.: De reeds twee dagen lang angstwek kend aanzwellende stroom van berichten heeft ons volk doen beseffen, welk een ramp ons land heeft getroffen. Heel onze westkust is ernstig geteisterd en er is een groot aantal mensenlevens te be treuren. Velen kwamen om bij pogin gen, anderen te redden. Wij herdenken hen, aldus de minister-president, met grote eerbied en ons medeleven gaat uit naar hun nagelaten betrekkingen. Met alle middelen waarover de mo derne techniek beschikt wordt het red dingswerk voortgezet. De nationale ramp betekent een ern stige terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog, die zich juist de laatste tijd duidelijker begon af te te kenen. Bij dit alles is verheugend de geest waarin ons volk de ramp tegemoet treedt.. Daadwerkelijke sympathie wordt betoond van alle zijden waar het gaat om de redding van mensenlevens en het lenigen van de grote nood. Gemeentelijke, provinciale en rijksin stanties werken samen bij het organi seren van de hulp. Nauw overleg vindt plaats tussen de regering en het Natio naal Rampenfonds. Een interdeparte mentale commissie coördineert de hulp verlening van de verschillende departe menten in samenwerking met het Ram penfonds. Heden zal de Tweede Kamer worden ingelicht omtrent de maatregelen die de regering denkt te nemen over verdere hulp in de toekomst, de financiering van de herstelwerkzaamheden, het verlenen van belastingfaciliteiten wegens gelde lijke steun enz. De regering weet zich bij een krachtige aanpak van al deze pro blemen verzekerd van de steun van alle landgenoten. Aan het slot van zijn toespraak her innerde dr Drees aan het devies van Zeeland, de zwaarst getroffen provincie: „Luctor et emergo" ik worstel en kom boven, dat nu het devies van heel ons volk is geworden. seus" en enkele andere stukken. Dit ge varieerde programma wordt in verschil lende plaatsen gebracht. De arbeiders van de betonfabrielc N.V. v.h.GEBR. KIJLSTRA te Drachten heb ben spontaan een dag loon afgestaan in de vorm van een snipperdag, die door de directie wordt verzilverd. Zo wordt door het ongeveer 60 man sterke personeel 400 bijeengebracht. Is dit misschien een tip voor andere bedrijven, in welke richting gewerkt moet worden? In de fabriek van de firma Sluis aan de Oliemolenstraat zamelde het perso neel onderling Maandagmorgen vroeg reeds ƒ500 in! DRACHTEN Helpt Elkander. De begrafenisvereni ging Helpt Elkander hield 30 Januari in café De Jong haar algemene ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. van der Wal. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen 2351,01 en de uitgaven ƒ485,50, zodat er een reserve is van 1865,51. 19 nieuwe leden werden ingeschreven, terwijl 9 vertroklj^n en 3 overleden, waardoor het ledental thans 112 gezinsleden en 52 alleen staanden is. De contributie werd vastge steld op 5, alleenstaanden 2,50: wanneer de uitgaven de inkomsten overtreffen, wordt 1,extra geheven. Ongehuwde kinderen van leden zijn mede verzekerd tot 21 jaar. Stormschade. De Noordwesterstorm heeft hier en daar pannen afgerukt, ruiten vernield en ook een oude schuur van de heer D. Talsma aan het Oost einde doen instorten. DE VEENHOOP Uitvoering ,Je-Sjong era". De zang vereniging „Ie-Sjongers" gaf haar jaar lijkse uitvoeringen voor gehuwden en ongehuwden. De liederen, ingestudeerd onder leiding van de dirigent, de heer A. v. d. Meer, werden zeer goed gezongen. Tussen de zangnummers werd het toneel stuk „De Waernimmer", in drie bedrij ven, door leden van de zangvereniging opgevoerd. Dit werd goed gespeeld, voor al de hoofdrollen zaten weer in goede handen. Het bezoek had beter gekund, waarschijnlijk een gevolg van het slechte weer, maar zij die de storm getrotseerd hadden, hadden een mooie avond. „Geld het eerst nodig!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3