Vanmorgen: 605 slachtoffers Dinsdagmorgen 10 uur: Bijna f 27.000 in Smallingerland B8e JAARGANG Nr 10 - le BLAD DRACHTSTER COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI Ï953 Een nauwkeurig beeld van de situatie is nog steeds niet te verkrijgen. Van het Noor den naar het Zuiden kan men in globale trekken het volgende melden: In de omgeving van Rotterdam is men de toestand meester. Verder Ooste lijk, bij Krimpen a. d. IJssel, zijn polders ondergelopen, doch de toestand verergert niet meer. Op het Dordts eiland is gisteren opnieuw een dijk bezweken, waardoor de overstromingen zich verder hebben uitgebreid. De mensen schijnen in veiligheid te zijn. In Dordtrecht is het win kelcentrum Zondagochtend onder water ge lopen. Later is het water teruggevloeid, doch de schade aan voorraden enz. loopt ver moedelijk in de millioenen. De Alblasserwaard is voor een groot deel ondergelopen. Bij Alblasserdam is een groot gat, dat men pro beert te dichten. Voorne-Putten is voor een groot deel overstroomd. Een Scheveningse hulpcolonne met vaartuigen had gisteravond circa 700 mensen per boot in veiligheid gebracht, maar velen zijn op de zolders van hun door water omspoelde huizen opnieuw de nacht ingegaan. Van morgen zou het reddingswerk met boten worden hervat. Gisteravond maakte de har de wind het onmogelijk met vletten uit te varen. Hellevoetsluis verkeert blijkbaar ook in grote moeilijkheden. Na een oproep van de burgemeester zijn daarheen gisteravond ver schillende boten vertrokken. Later op de avond was het water weggevloeid, maar Zuidland stond nog onder water. De Hoéksewaard is voor een groot deel ondergelopen. Er zitten nog enige duizenden mensen door het water ingesloten. Het evacuatiewerk was gisteren nog in volle gang. Meer dan 50 mensen zijn hier bij de plaats 's-Graven- deel verdronken. Bij Numansdorp meer dan 60. Vannacht zou er een schip met levens middelen aankomen. De springvloed heeft zijn verwoestende tocht ook over grote delen van Goeree-Overflakkee gemaakt. Vliegtuigen hebben rubberboten uitgeworpen, doch vele van deze boten zijn weggedreven zonder dat de in nood ver- kerenden de boten te pakken konden krijgen. NOORD-BRABANT De Noordwesthoek van Noord-Brabant heeft eveneens zwaar geleden. Bij Moer dijk, Willemstad en 17 doden. Halsteren zijn 13, 12 ZEELAND Schouwen-Duiveland verkeerde gisteravond nog in grote nood. Vooral de bewoners van Brouwershoek na bij Zierikzee verkeerden in ernstig gevaar. Een vloot van veertig visserschepen was gisteravond uit IJmuiden vertrokken om ongeveer 10.000 mensen in veiligheid te brengen. Amphibievaartuigen van de marine waren op weg om de patiënten van het ■Ziekenhuis, die naar de bovenverdieping vervoerd moesten worden, te redden. Vlieg tuigen wierpen rubberboten uit. Hefschroef- vliegtuigen hielpen bij het afhalen van men sen van geïsoleerde huizen. Er zijn reeds 17 lijken gevonden. Het eiland Tholen is ook voor een groot deel overstroomd. Er zijn slachtoffers, maar het is nog niet bekend hoeveel. Kortgene op het eiland Noord-Beveland is het zwaarst getroffen. Hier zijn onge veer 40 doden. Walcheren schijnt ditmaal niet zo zwaar getroffen als tijdens de oorlog. Maar ook hier zijn dijken doorbroken o.a. bij Fort Rammekens doch gisteren was het eiland grotendeels droog. Bij vloed stroomt een deel wellicht weer onder. Verbinding over land met Zuid-Beveland is niet mogelijk. Op Zuid-Beveland zijn te Ierseke 10 doden te betreuren. De burgemeester Van Rilland-Bath kwam bij het reddingswerk om. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina naar noodgebied Koningin Juliana heeft gisteren een be zoek aan het zwaar getroffen Goeree- Overflakkee gebracht. Ook Prinses Wilhelmina. die vroeger bij rampen steeds snel ter plaatse was, heeft zich onmiddellijk op weg begeven. Zij be zocht eerst Zeeuws-V laanderen en was gis teren op Zuid-Beveland en Walcheren. Ze heeft in Middelburg overnacht en zou van daag opnieuw naar Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Prins Bernhard zal zijn bezoek aan de Verenigde Staten afbreken en wordt mor gen in ons land verwacht. Tenslotte Zeeuws-Vlaanderen waar bij Hontenisse acht mensen verdron ken en o.a. ook bij Ossenisse overstromin gen plaats hadden. Men is hier thans de toestand vrij goed meester. Hoewel hieromtrent nog geen definitieve mededelingen zijn gedaan, geven de berich ten de indruk, dat van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden waarschijnlijk grote delen voor lange tijd verloren zijn. GOUüA. 21 e. e. c*. De situatie heden morgen In de loop van de nacht zijn nog vele berichten over slachtoffers binnengeko men. Het dodencijfer was vanmorgen reeds tot 605 gestegen, maar het staat wel vast, dat alle slachtoffers nog lang niet bekend zijn, terwijl ook op enkele eilanden mensen in zodanig gevaar ver keren, dat er telkens weer mensenlevens te betreuren vallen. In enkele onderge lopen gebieden schijnen reeds sinds Za terdag mensen op daken, zolders en zelfs in bomen te zijn gevlucht, én de telkens opnieuw binnenstromende vloed vergroot voortdurend de schade. Van THOLEN waren vanmorgen wat meer berichten gekomen, doch het zijn rampmeldingen. Bij Nieuw Vossemeer (in Noord-Brabant, tegenover de plaats die op de kaart abusievelijk op Tholen is aangegeven) hebben ongeveer 50 men sen het leven verloren. Ook Stavenisse op Tholen is zwaar getroffen. In Oude- tonge op Overflakkee zijn 60 mensen omgekomen. Op SCHOUWEN-DUIVELAND is de situatie nog steeds niet overzichtelijk. Met vele bewoners van ondergelopen polders is nog geen contact, zodat het aantal slachtoffers zelfs nog niet bij be nadering is op te geven. In Zierikzee staat 1% meter water in de huizen. Bij Brouwershaven is de toestand uiterst kritiek, omdat daar een dijk op bezwij ken staat of vermoedelijk reeds is be zweken. Ook op GOEREE-OVERFLAKKEE heerst nog een noodtoestand. Slechts twee betrekkelijk kleine gedeelten van dit eiland zijn niet door het water over stroomd. De bevolking is zoveel mogelijk op de dijken en bovenverdiepingen van huizen gevlucht. Zij zal op grote schaal geëvacueerd moeten worden. VOORNE-PUTTEN is voor een groot deel overstroomd, doch men heeft hoop een gedeelte van het eiland te kunnen behouden. Deze eilanden, met de HOEKSE- Cf>k voor een groot deel blank staat, zijn wel de zwaarst ge troffen gebieden. Op het eiland van Dordrecht hebben de overstromingen zich niet verder uitge breid. Het Zuidwesten van de Alblasser waard is ondergelopen, de rest wordt be dreigd. Veel hangt er van af of het mo gelijk zal zijn het grote gat in de dijk nabij Alblasserdam tijdig te dichten. De dijken van de Krimpenerwaard houden stand. Op het eiland Rozenburg zijn genie troepen en burgers begonnen met het dichten van een groot gat in de dijk. Een brede strook van westelijk en noordwestelijk Brabant staat onder wa ter, doch aanzienlijke uitbreiding van de overstroming wordt hier niet meer ge vreesd. Ook van Walcheren kwamen gen tamelijk gunstige berichten. De gaten oWOErtSOR&ChT bij Fort Rammekens en Veere zijn ge dicht. Middelburg heeft echter geen drinkwater meer. Sinds gisteren zijn ver schillende gemalen weer in werking. Vlissingen is al weer droog, maar de schade is groot. Ook uit Zeeuws-Vlaanderen zijn de berichten beter. Bij Hontenisse staat on geveer 2000 hectare onder water, doch het gat in de dijk van de Kruispolder is dicht en men hoopt vandaag met droog- malen te beginnen. Ook met het droog- malen van enkele overstroomde polders bij Terneuzen kan vermoedelijk vandaag een begin worden gemaakt. In Zuid-Beveland beheerst men thans eveneens de situatie. Zodra de eerste oproepen waren gedaan, stroomden van overal mensen toe om kleding enz. voor de noodgebieden af te staan. De actie had een overweldi gend succes. Op Texel, waar Zondag vier mensen zijn verdronken, hebben zich geen nieu we rampen voorgedaan. Op Ameland is het badpaviljoen Stein- voorte gedeeltelijk ingestort. Goudriaan bleef gespaard Gelukkig hebben de vee-auto's uit onze omgeving vertrokken naar het be dreigde Goudriaan, daar geen geen dienst hoeven te doen voor de evacuatie van vee. Wel stond men meermalen op het punt, met ladingen vee te vertrekken, maar uiteindelijk bleek de toestand zich in gunstige zin te ontwikkelen. Enige auto's zijn inmiddels teruggekeerd. Zon op onder Maan op onder Di. 3 Feb. 8.17 17.31 22.46 9.24 Wo. 4 Feb. 8.16 17.33 23.58 9.35 Do. 5 Feb. 8.14 17.35 9.48 Vr. 6 Feb. 8.12 17.37 1.12 10.04 7 Feb. 14 Feb. 20 Feb. 27 Feb. AGENDA DINSDAG Drachten. N.V. tot afschaffing van alco- holh. dranken. 8 u. De Phoenix. Jaar vergadering. De Tike. „Fryslan Sjongt". 7.30 u. Ge bouw. Jaarlijkse uitvoering. Gr.-Opënde. 7.30 u. Café Bron. Film avond ouden van dagen. WOENSDAG Drachten. Veilig Verkeer. 8 u. De Phoe nix. Jaarvergadering. DONDERDAG Drachten. Volksonderwijs. 8 u. De Phoe nix. „Een inspecteur vraagt belet". VRIJDAG Drachten. Volksonderwijs. 8 u. De Phoe nix. „Een inspecteur vraagt belet". Surhuïsterveen. Nut en Nocht. 8 u. Zaal Hollema. Toneeluitvoering. Schooltandverzorging in Opsterland? B. en W. van Opsterland hebben aan de raad voorgesteld, op de begroting voor 1953 wegens tandheelkundige hulp aan schoolkinderen een bedrag van ƒ2485,50 uit te trekken en het college te mach tigen, mede te werken om met andere organisaties te komen tot de oprichting van een Stichting schooltandverzorging in Opsterland. Agrarische Commissie geïnstalleerd Door de burgemeester van Smallinger- land is gistermiddag op het gemeentehuis de Agrarische Commissie met een korte toe spraak geïnstalleerd. De commissie zal het gemeentebestuur van advies dienen in land- bouwaangelegenheden. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN DRACHTEN. Ds M. Drayer heeft voor het beroep naar Roozenburg be dankt. Benoemingen, examens, enz. Benoemd tot hoofd van de Herv. school te Gr. Opënde de heer P. de Witte te Axel (Zeeland.) De heer B. Koning te Beetsterzwaag is bevorderd tot commies ter secretarie. Uit opgaven die ons hedenmorgen van verschillende zijden bereikten, kan worden opgemaakt, dat op dit ogenblik in Smallingerland reeds een bedrag van bijna f27.000 is bijeengebracht. Nog lang niet alle opgaven zijn binnen op het Lyceum, waar het lerarencorps zich bezig houdt met de inname en controle van de lijsten. De stand op dit ogenblik (10 uur) is: Drachten f 14.795,52. (Nog een aantal lijsten uit Drachten moet binnenkomen, waaronder: Ureterpvallaat f 1300 en het Zuid f 1300.) De Tike f 2014,50. Houtigehage f 692,75. Nijega f 2700. Opeinde f 4100. Totaal op dit moment; f 26.902,77. IN BEPAALDE GEVALLEN IS BELASTINGVRIJDOM MOGELIJK Particulieren, die een gift voor de ge troffen gebieden willen schenken, wijst het Alg. Handelsblad op art. 51a van het Besluit Inkomstenbelasting. Hieruit volgt, dat men mits een schriftelijk bewijs kan worden overge legd vermindering van het belasting bedrag kan verkrijgen indien en voor zo ver giften aan hier te lande gevestigde kerkelijke, charitatieve, culturele, weten schappelijke en het algemeen nut be ogende instellingen in totaal 2 van het zuiver inkomen en tevens 100 te bo ven gaan. Het tot vermindering aanlei ding gevende bedrag beloopt ten hoog ste 3 van het zuiver inkomen. Ook voor lichamen, die vallen onder de vennootschapsbelasting is blijkens art. 16a van het Besluit op de Vennoot schapsbelasting 1942 aftrek voor giften mogelijk. Voor deze aftrek komen slechts in aanmerking giften, indien en voor zover zij in totaal 1 van de winst, na dat die winst is verminderd met het nog onverrekende verlies over de vier voor afgaande jaren en tevens 100 te boven gaan. De aftrek beloopt ten hoogste 3 van de aldus verminderde winst. Een boek over de ramp Bij de uitgeverij Callenbach te ï^ij- kerk verschijnt een boek „Storm over Nederland", door Co Verburg, waarin een beklemmend beeld wordt gegeven van de titanenstrijd en de heldenmoed, waarmee duizenden zich tegen de over machtige elementen te weer stellen. 32 foto's worden er in opgenomen. Van ieder verkocht exemplaar wordt ƒ1 afgestaan aan het Nationale Rampenfonds. Spontane hulp in Oudega Spontaan is de medewerking in Oudega om een steentje bij te dragen tot leniging van de nood der geteisterde gebieden. De lij stencollecten zijn in volle gang en vele goederen worden verzameld en zijn ge deeltelijk al verzonden. Kooistra en Van der Wal zijn Maandagmorgen vroeg al vertrok ken met hun veeauto om hulp te verlenen. De Burgemeester van Bath verdronken Toen hij zich per auto op weg begaf naar een van de bedreigde punten in zijn gemeente, is de burgemeester' van het plaatsje Rilland Bath verdronken, aldus het Handelsblad. Juist toen hij op het zwakste punt van de dijk was, begaf deze het en met auto en al verdween de burgemeester in de golven. Nadien is er niets meer van hem vernomen en men neemt als zeker aan, dat hen in de golven verdronken is. De inwoners van Bath, ongeveer 100 in getal, hebben hun toevlucht gezocht en gevonden in Bergen op Zoom. Enke len wilden niet weg en zij zijn in het plaatsje achtergebleven. Nog vijf doden zijn er hier te betreuren. Drie oudere mensen werden door het water verrast, toen zij in bed waren; zij werden weg gespoeld. Een autobus met pasagiers verdween eveneens in de golven. Drie inzittenden verdronken, de anderen kon den zich op het dak in veiligheid bren gen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2