DRACHTSTER COURANT GROTE GEDEELTEN VAN ZUID-HOLLAND, ZEELAND EN NOORD-BRABANT DOOR SPRINGVLOED BEDOLVEN Aantal slachtoffers reeds tot over de zeshonderd gestegen 88e Jaargang nr 10 Dinsdag 3 Februari 1953 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Abonnement f3.25 p. halfjaar Advertentietarief: 10 ct per mm bij vooruitbetaling Redactie- en Administratie-adres: Drukkerij Laverman NV. bij contract lagere prijzen Losse nummers 8 cent Drachten - Noordkade 6 - Tel. 2641-05120 - Postgiro 1077 „Kleintjes": zie deze rubriek De springvloed in de nacht van 1 Februari, die opgezweept door een felle Noordwester storm omstreeks 5 uur Zondagmorgen een ongekende hoogte bereikte, heeft dood en vernieling gebracht, vooral in het Zuidwesten van ons land. Op talloze plaatsen bezweken de dijken onder het woedende geweld van de golven. Velen konden nog tijdig vluchten, anderen vonden den wijkplaats op zolder, maar nu staat reeds vast dat honderden het juiste aantal is nog steeds niet met zekerheid bekend een vreselijke dood vonden in de golven. Het zwaarst getroffen zijn vermoedelijk de eilanden Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen, Goeree-Overflakkee en de Hoeksewaard, maar juist van deze eilanden waren de berichten gisteren nog tamelijk verward. Ook op het vasteland van Noord-Brabant en in Zeeuws-Vlaanderen zijn echter mensenlevens te betreuren. „schrale troost" aan toe: U bent de enige niet, moet u maar denkenHet treffende antwoord, duidelijker dan grote woorden, van de zwaar getroffen boer was: Helaas, waren mijn gezin en ik de enigen maar geweest Eigen en anderer leed Ontzettende taferelen hebben zich in de noodgebieden afgespeeld. De veelvul dige reportages in het radioprogramma van Zondagmiddag en -avond hebben de Nederlandse bevolking een indruk ge geven van de nood en ellende, maar ook van de moed en de vastberadenheid van i in de getroffen streken. Zes mannen hebben getracht, op een vlot in veiligheid te komen. Het vaar tuigje werd een prooi van de grommen de golven en ergens tegen de kust ge smeten. Slechts twee opvarenden brach ten het er levend af, de vier overigen zijn van boord gesleurd en jammerlijk verdronken. Elders in het Zeeuwse land werd door het water, dat tot de middel reikte, in het holst van de nacht een hoogzwangere vrouw uit haar woning gered. Tijd om iets anders dan enig lijfgoed mee te nemen, hadden de meesten niet. Vee verdronk of werd maar voor hoelang? in veiligheid gebracht op de hooizol der. Wat gelijkvloers achter bleef, is vrijwel zeker van een wrede dood. Dat bij al deze rampspoed het volk zijn veerkracht niet verliest en zijn eigen leed gering acht bij wat anderen over komt, bleek zo treffend uit de woorden van een boer uit een der Zuid-Hollandse polders, die ternauwernood met zijn ge zin werd gered. De radioreporter die hem enkele vragen stelde, voegde er als Friesland biedt spontaan hulp Uit alle delen van en uit alle kringen in Friesland komen spontaan aanbiedin gen binnen tot steun aan de bewoners van de getroffen gebieden. Een veertig eigenaars van vee-auto's boden hun wa gens en chauffeurs aan, particulieren stelden auto's en boten ter beschikking, schippers en vissers boden aan, onmid dellijk met hun schepen naar het ramp gebied te vertrekken, de bakkersbond offreerde een zending gesmeerd brood gereed te maken, tallozen boden aan, geëvacueerden te huisvesten, boeren stelden stalling en voer voor geëvacu eerd vee ter beschikking en alom stro men grote hoeveelheden kleding, schoei sel, dekens en huisraad binnen. Men heeft evenwel nog geen enkel overzicht van de wijze, waarop deze aan biedingen ten nutte kunnen worden ge maakt. In verband daarmee is in Fries land de regeling nu gecentraliseerd: men wende zich met de aanbiedingen tot de secretaris van de eigen gemeente. Die zorgt er voor, dat ze te bestemder plaatse komen. Illlllllllllllllillllilllilllliliilllllllli Uit onze omgeving: vele auto's vol goederen, vee-auto's en motorboten Gistermorgen is een grote vrachtwagen vol goederen uit Drachten nog naar Leeuwarden gegaan, om vandaar uit doorgezonden te worden naar het noodgebied. Gister overdag zijn er nog twee grote vrachtauto's, met gesor teerde goederen, propvol, rechtstreeks van Drachten naar Den Haag ver trokken. Gisteren in alle vroegte zijn er reeds zeven veeauto's uit Smallingerland en naaste omgeving naar Goudriaan (Zuid-Holland) vertrokken, om daar hulp te verlenen bij de evacuatie van vee enz. Gistermiddag zijn er twee motorboten en een aanhangmotor bij de Postbrug opgeladen en per auto vervoerd naar Hellevoetsluis. Zoals men weet is er in het noodgebied groot gebrek aan gemotoriseerde vaartuigen. Het personeel van de helling van Van der Werff bemant met enkele andere heren deze boten, die tevens een flink aantal stormlantaarns, beschikbaar gesteld door een firma, meebrengen. Gisteravond om half elf zijn er acht grote trucks vol goederen uit Smallin gerland, Achtkarspelen en Tietjerksteradeel via Antwerpen naar Middelburg vertrokken. Uit Opsterland zijn gisteravond eveneens twee volle trucks met bijeengebrachte goederen vertrokken, die zich in Heerenveen bij de colonne hebben aangesloten. Diezelfde avond zijn er uit onze naaste omgeving vanuit Drachten 16 lege trucks naar het bedreigde gebied van Oudenbosch gegaan, om daar diensten te verrichten bij de evacuatie. Nameloos leed Niet zqnder grote ontroering zullen zéér velen gisteravond en en hedenmorgen via de radio de aangrijpende reportages, de steeds dringender vragen om hulp en de tijdingen over de steeds stijgende aantallen slacht offers hebben gevolgd. Er heerst rouw in Nederland en de hulp verlening in het veilige Noor den des lands staat in het teken van bittere ernst, hoe groot het snthousiasme en hoe druk de or ganisatiewerkzaamheden ook mogen zijn. In het teken van bittere ernst zullen ook alle vormen van hulpverlening in de komende tijd ongetwijfeld staan. Een ernst, geboren uit 'n waar achtig medelijden met 't name loos leed dat ginds de kusten heeft overspoeld. Boeren geef hooi! De besturen van Friese Mij en de CB TB in Smallingerland hebben gister met de Rijkslandbouwconsulent op het ge meentehuis vergaderd. Er is besloten, gezamenlijk te komen tot steun aan de boeren in de getroffen gebieden. Het vee is daar gedeeltelijk gered, maar in de nabije toekomst zal men voer nodig heb ben om de dieren de winter dooi; te hel pen. In verband daarmee openen de ge noemde afdelingen van Friese Mij en de C.B.T.B. de mogelijkheid, voor veehouders in Smallingerland, zich op te geven voor het leveren van hooi als voer voor vee uit de ge- evacueerde gebieden. Zij, die hooi kunnen missen, worden verzocht, dit op te geven bij de plaatse lijke bestuursleden van Friese Mij of CBTB. Alleen wanneer er vraag naar hooi komt voor dit doel, zal levering moeten plaats vinden. Als de zee in 't Noorden wild wordt, luidt de stormklok ons bijeen, zorgt, dat dan geen kracht verspild wordt aan verdeeldheid ondereen'. Slaat de handen uit de mouwen, iedereen voor 't eigen werk, In gemeenzaam Godsvertrouwen samenwerken maakt u sterk. ANTON VAN DUINKERKEN (Nieuw Nederlands Lied) Vandaag verklaring van regering De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, heeft medegedeeld, dat hy zich met de minister-president heeft verstaan over de vraag van nu- Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d-A., of de regering bereid zou zijn heden, Dinsdag, voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een over zicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich be reid verklaard bij het begin der verga dering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zul len worden gesteld eventuele vragen in te dienen. Ruim 400jaar geleden Waarschijnlijk moet men tot het jaar 1510 teruggaan om een overstro mingsramp van nog grotere omvang in de geschiedenis van ons land aan te treffen. Bij de grote Allerheiligenvloed van 1510 verdwenen vrijwel alle Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden onder vloedwater. In Friesland drong toen het zeewater tijdelijk tot Leeuwarden en Sneek door. Ruim een eeuw eerder, in IJ/21, heeft de beruchte St Elisabethsvloed zijn verwoestende kracht over het Zuid westen van óns land doen gaan. Deze vloed heeft o.a. de Biesbosch doen ontstaan. Film ramp in Cinema Modern Vanaf hedenavond wordt in Cinema Modern te Drachten in het voorprogramma een Polygoonjournaal van 200 meter lengte vertoond van de nationale ramp die ons land getroffen heeft. De bioscoopdirectie heeft de toegangsprijzen verhoogd met een bedrag, dat ten bate komt aan de hulpver lening. Foto boven: Een duidelijk beeld van de duinafslag aan de kust. Foto be neden: het dijkbeschermingswerk te Ridderkerk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1