9575 De wapenspreuk van Zeeland is weer leuze van ons volk In Engeland vreest men 1000 slachtoffers Omvangrijke hulp van buiten de grenzen De Spoorwegen werken krachtig aan herstel In België 17 doden Almelo braelit f 110.000 bijeen Dingdag 3 Februari 1953 DUESSELDORF (Reuter) De regering van de West- Duitse staat IS oordrijnland-W est falen heeft Nederland en België hulp aangeboden in de vorm van arbeidskrachten pompen, bouwmaterialen en graaf machines. De minister van Economische Zaken Arthur Straeter heeft idle staats- waterwegen, bouw- en voorzieningsinstanties order ge geven terstond hulp te verlenen wanneer daarom ver zocht wordt door de getroffen nabuurlanden. Hij heeft ook particuliere bouwondernemingen verzocht huipaan- vragen te behandelen. De West-Berlijnse artsenvereni ging heeft de hulp van Berlijnse dokters aangeboden voor de over stroomde gebieden in Nederland. Voorzitter dr. Brendan Schmitt- mann zeide het aanbod telegra fisch aan de Nederlandse Artsen vereniging gedaan te hebben. Het „Technische Hilfswerk" te Coblenz heeft de Nederlandse consul-generaal te Dusseldorf hulp voor de overstroomde ge bieden in Nederland aangeboden. De consul-generaal heeft het aan bod dankbaar aanvaard en maat regelen genomen om de Duitse hulpkrachten, die naar Nederland onderweg zijn, ongehinderd de grens te doen passeren. Dinsdag wordt een ton eerste- hulp-uitrusting door hel Noorse Rode Kruis en de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij per vlieg tuig naar Nederland overgebracht. Het internationaal secretariaat voor de jeugd van de Europese Beweging te Parijs heeft een dringend beroep op de jeugdbe wegingen in de „zestien vrije lan den van Europa" gedaan om een hulpactie te organiseren. Men wil kleding en dekking inzamelen om dit door bemiddeling van de Ne derlandse ambassades en het Rode Kruis te verzenden. Ook heeft men plannen voor adoptie. De stad Keulen heeft de stad Rotterdam hulp aangeboden. De Keulse burgemeester, dr. Ernst Schwering, heeft het aanbod tele fonisch overgebracht. Hij uitte daarbij zijn leedwezen met de ramp. De Nieuw-Zeelandse Rode Kruis vereniging heeft een som van honderd pond sterling^ aan Ne derland overgemaakt. Naar Enge land zond zij 250 pond sterling en dertig kisten kleding. Het bureau van de K.L.M. te Kaapstad heeft aangeboden gratis hulpgoederen voor Nederland te vervoeren. Het Zuid-Afrikaanse Rode Kruis heeft de Britse ver eniging hulp aangeboden. Te Londen is onder voorzitter- ohap van de Nederlandse ambas sadeur, mr. D. U. Stikker, een watersnood-comité gevormd, dal inzamelingen zal houden van geld en goederen onder de Neder landse gemeenschap in Engeland ten bate van de getroffen gebie- den in Nederland. Maandagavond vertrekt een liegtuig van de K.L.M. uit Ko penhagen naar Nederland met een eerste lading hulpgoederen van het Deense Rode Kruis, bestaande uit wollen dekens, die gratis worden vervoerd. Het Deense Rode Kruis heeft verder een be-1 gin gemaakt met een actie tot verstrekking van warme kleding voor de watersnood-slachtoffers in Nederland. Pers en radio heb ben het publiek opgeroepen hulp te verlenen. De kantoren van vele bladen nemen bijdragen in ont vangst, in geld of in natura, en vele vervoersondernemingen heb ben gratis vervoer toegezegd. Arrestaties wegens hazardspel De Amsterdamse politie heeft Maandagnacht in een perceel aan de Sloestraat 11 personen aangehouden wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in bewaring gehouden, de overigen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Hel gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Dal nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampen fonds Slatenlaan 81, Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? NOODWEER IN ZUID-DUITSLAND FRANKFURT Tal van Zuid- Duitse dorpen zijn tengevolge van een hevige sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. Tot nog toe zijn 6 mensen om het leven gekomen. Twee personen vonden de dood onder een vallende muur, vier anderen verdronken in de Rijn. Pendeldienst Rotterdain-Zwijndrecht Maandagmorgen 11 uur is be gonnen met een pendeldienst van de trein over enkel spoor tussen Rotterdam DP en Zwijn- drecht. Dit betekent dus, dat Dordrecht van het Noorden uit tot de brug ZwijndrechtDord recht weer berijdbaar is. Voorts rijdt de trein tussen Rotterdam DP en Maassluis en is een bus dienst ingelegd van Maassluis naar Hoek van Holland. Dé nachtboot naar Harwich, die eigenlijk Zaterdagavond had moeten vertrekken, heeft eerst Maandagmorgen om 8 uur zee kunnen kiezen. Eén van de stei gers in Hoek van Holland is on bruikbaar, waardoor de aanko mende boot met binnenkomen moet wachten tot de andere boot van de overblijvende steiger is vertrokken. De Nederlandse Spoorwegen stellen de geweigerde en over- be vonden goederen, voor 2over zij daarover kunnen beschikken, ter beschikking van de slachtof fers van de nationale ramp. Op de spoorlijn Lage ZwaluweDen Bosch, waarover alleen goede renvervoer geschiedt, is een ver sperring ten westen van Geer- truidenberg opgeruimd. Tussen Rotterdam en Gouda worden op het ogenblik proefritten gemaakt over de doorweekte spoorbaan. Van het resultaat van deze proef zal het afhangen of dit traject kan worden opengesteld. Tussen Vlissingen en Goes wordt met bussen gereden van de stoom tram-mij „Walcheren", met een onderbreking bij Sloedam, waar de reizigers een afstand van een kwartier moeten lopen. Ook de op twee plaatsen door gebroken spoorbaan Lage Zwa luweDen Bosch en Geertrui- denberg is voorlopig hersteld, doordat daar het water kon wor den gekeerd. De naast de spoor baan gelegen verkeersweg naar Den Bosch, welke over een leng te van 20 meter was doorgesla gen, is thans nagenoeg vrij van water. Nader vernemen wij, dat om 16.50 gistermiddag de spoorbaan MaassluisHoek van Holland is vrijgemaakt en weer berijdbaar over een spoor. Hiermee is de gehele baan Hoek van Holland Rotterdam D.P. weer berijdbaar doch zij wordt alleen gebruikt voor binnenlandse treinen. Het werk tot herstel van de spoorbaan tussen de brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vordert. Men heeft er drie zandtreinen gelost ter stop ping van het gat, dat wi de baan was geslagen. Onze Minister-President sprak voor de radio Dankbaar voor sympathie en krachtdadige steun De minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij opmerkte, dat twee dagen lang een beangstigend aanzwellende stroom van berichten ons heeft doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u, aldus de premier, de droevige bijzonderhe den niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze JVestkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderengeteisterd is, en dal in het bijzon der de Zeeu wse en Zuidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van hel vasteland van Zuidholland zwaar getroffen zijn. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de Overzeese Rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Er is een vaste wil om geza menlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellenBlijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden om gekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen mei diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de na bestaanden van die slachtoffers werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door hen die ontsnapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog klemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne tech niek wordt het menselijk moge lijke gedaan om hen op te spo ren, te bereiken en te redden. Maarsteeds staan in de over stroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij wet-en niet wat ervan zal blijven staan. En wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buiten gewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. De storm van Zaterdag Koning Boudewijn is in gezel schap van de minister van open bare werken. Oscar Behogne, naar de getroffen gebieden rond om Ostende vertrokken. Inmiddels hebben de autoritei ten te Antwerpen gemeld, drat vanmorgen bij hoogtij nieuwe ga ten in een van de dijken ten Noorden van de stad zijn gesla gen. Troepen en arbeiders wer ken in ijltempo om de gaten met zandzakken te dichten teneinde de laag gelegen streken in de geving te beveiligen. De autoriteiten in Antwerpen en omgeving, die over meer dan 6000 man troepen beschikten voor reddingswerkzaamheden, hebben een groot deel daarvan aangebo den aan Nederland. Een afdeling heeft ongeveer 700 personen uit de geisoleerde Nederlanse meente Oostburg gehaald. De tunnel onder de Schelde te Antwerpen, die eerder was on- ergelopen, is voor het verkeer heropend. Het aantal doden bedraagt in België thans 17. De burgerij van Almelo heeft wel een prachtig bewijs van of fervaardigheid gegeven. Na één middag collecteren werd in deze stad een bedrag van f 1100.000.- bijeengebracht. Voorts heeft deze gemeente de gemeente Zierikzee geadopteerd. Alles staat in Almelo gereed om hulp te bieden. Men wacht ech ter nog nadere mededelingen af van Zierikzee in welke mate hulp kan worden geboden. Het ging en gaat er voor het 'genblïi in de eerste plaats o-m mensen in veiligheid te brengen mderdak en verder hulp te ver schaffen. En daarnaast alle krachten in ie spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar- vee en voorraden kunnen wor den geborgen. Uit de berichten zult gij, ver trouw ik, zo ging dr Drees ver der, hebben begrepen dat ge meentelijke-, provinciale en rijks organen zich daarvoor onmiddel lijk tenvolle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geest driftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverle ning beschikbaar te stellen Prachtig ook de krachtdadige medewerking van vele organisa ties. Overstelpend zijn de toe zeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de rege- nii-i ring en het Nationale Rampen- gedrukt onder de gevolgen van leed en ellende jlie de Qp Coryton lsland in de mon_ Ondanks eigen leed groot medeleven met Nederland Evenals ook ons land gaan Engeland en België zwaar Te Whitetale stond een bejaard echtpaar in de gootsteen tot de kin in het water toen redders hel bereikten. Te Beverleybrook is een 70- jarige man verdronken die in een oude schuilkelder placht te slapen omdat het daar rustiger was dan thuis. storm van het afgelopen weekeinde bracht. Premier ding van" de Theems had I Corqton Raffinaderij Zaterdag middag haar eerste product ge fabriceerd. Nog geen 24 uur la ter kreeg het personeel 15 minu- fonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een in terdepartementale commissie in gesteld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorga nen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal onder houden. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mede- i - -- i i delingen te doen over de toe- zijde staan om de nood te lenigen en hulp en bijstand te stand en over de verdere voor- - -- -- nemens ten aanzien van de hulp verlening, de financiering van *i herstel en de voor de giften te Churchill heeft in hel Lagerhuis zijn deernis uitgespro ken met de slachtoffers van de ramp in Nederland. Hij prees de dappere houding van het Nederlandse volk, dat eeuwenlang de strijd tegen het water aanbond. Ondanks de ramp in Engeland zelf, zal Engeland Nederland ter- j verlenen zo voorts. 'belastingfaciliteiten en Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aan pak. waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is. maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons land daarbïi is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de pro vincie Zeeland ,nu weer een van de ergste noodgebieden. is ..Luc- tor et Emergo", „Ik worstel en kom boven, boven uit de zee. De mededelingen die ons van a'lle kanten bereiken getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze is va nheel ons volk. De tijding omtrent het onge luk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weer slag heeft op onze algemene toe stand heeft bij velen de beste karaktereigenschappen aan de dag doen treden. Uitgestrekte landerijen in Lin colnshire (Engeland) zijn over stroomd door het zeewater, dat verlenen (laar waar dit nodi: Grootste ramp in vredestijd Ook in Engeland heeft men nog geen duidelijk overzicht van het geheel. Honderden mensen wor den nog steeds vermist. De maat regelen die getroffen worden stemmen volkomen overeen met de werkwi.ize die in Nederland wordt gevolgd. Grootste ramp. Tientallen lijken, die nog niet bij het dodencijfer inbegrepen zijn, drijven ïn de wijde zeeën tussen wrakstukken langs de geteisterde Britse oostkust. Des kundigen op het gebied van reddingen vrezen dat het defi nitieve cijfer der slachtoffers de 1000 zal bereiken. Het is de grootste Britse natio nale ramp in vredestijd die wed ijvert met Duinkerken en de Blitzterreur. Terwijl een heel leger solda ten en vrijwilligers over land. over zee en in de lucht zich tot het uiterste inspant om de dood zijn slachtoffers te ontrukken, hebben de Koningin en premier Churchill snelle beslissingen ge nomen om het getroffen land bij te staan. Koningin bezocht nood- gebied. De Koningin heeft het getrof- fen gebied bij Norfolk per auto f doorkruist en sprak met de ge- (roffenen en bood hun haar me- gedurende het weekeinde door ,jeieven en condoleantie aan. de dijken brak. Vooral Mable- Churchill heeft een spoedzit- thorpe aan de kust van Lincoln- ling bijeengeroepen van het ka- shire was er sleehl aan toe. Er "'»»l ';"n "serins opdracht j te- - ik i gegeven alles te mobiliseren voor werd officieel besloten het stadje ,e{jding en herstelwerkzaamhe- en omgeving geheel te onruimen I den. Alle hulp gemobiliseerd. Premier Winston Churchill heeft in het Lagerhuis reeds ver klaard dat alles gedaan zal wor den wat in het menselijk vermo gen ligt om de gevolgen van de catastrofe te verlichten. Hij be loofde dal alle in Groot Brittan- i-.ië beschikbare krachten onmid dellijk ingeschakeld zouden wor den in een uitgebreid reddings programma. De 78-jarige premier was bijna zijn gevoelens niet meester toen hij verklaarde dat de Britse troe pen die in de oorlog ook voor hete vuren hebben gestaan, naar de ontredderde gebieden gezon den zullen worden om de bres die in de Britse verdediging is geslagen te dichten en de veilig heid van het Britse horgen. ten tijd om de fabriek te slui ten daar het water tegen de dijken van het eiland beukte. De dijken bezweken en de raf finaderij liep onder. Te Southênd ging een 11-ja- rige 'knaap voor het eerst van zim leven in een boot Hij bracht 12 geïsoleerde mensen in vei ligheid. Te Canning Town ploeterde de 67-jarige Annie Shelpherd. slechts gekleed in nachtgewaad, door het ijskoude water om haar buren voor de naderende vloed te waarschuwen. Een van hen zeide: „Zonder Anrr'e zouden velen van ons zijn verdronken." Andere menseb dromden sa men op de daken van de huizen in afwachting van de redder? Een ware „Duinkerken-vloot" voer af en aan naar het eiland om de slachtoffers naar hel vas teland over te brengen. Alle slachtoffers zijn verza meld in het stadje Ben fleet dat met zijn 17000 vaste inwoners thans net een vluchtelingenkamp „Het is nog niet mogelijk de ramp ir volle omvang te over zien en het verlies aan mensen levens en materiaal bij benade ring vast te stellen, maar het is thans reeds duidelijk dat de ca tastrofe van zodanige aard is, dat hier op nationale basis in gegrepen moet worden," aldus de premier. In het ramp gebied Te Sandringham staan 200 hec. laren graanland, die aan Kor.in- gin Elizabeth toebehoren onder water Te Lowestoft roeide een poli- Vanmiddag brak plotseling een olk te waar- j sneeuwstorm los in hel gebied waardoor de ellende nog aan merkelijk wordt verhoogd. Verderop langs de kust is de zee zover het oog reikt over dekt met wrakstukken van hon derden kleine bootjes die de storm niet overleefd hebben. Prins Bernhartl eerder terug Z.K.H. Prins Bernhard, die zich, zoals men weet, momenteel, in opdracht van de regering, te New York bevindt, heeft een te- tie-agent een kerkbij om 40 ^an^Ln^de^SL^pS kinderen te ledden die in hel j deni dr w -nrees- Dien petrnf- verhoogde koor warren je vlucht j fen door de rampdie 0PV(£ ]and olk is gekomen, verzoek ik Te Kingsham heeft een kerk voogd in de overstroomde St. Nicholaaukerk bij de kansel twee vissen gevangen. Te Hunstanton werd een land huisje aan het dak waarvan zich acht Amerikaanse vliegers met hun gezinnen hadden vastge klampt door de vloed meegevoerd Allen werden gelukkig gered. U mijn innige deelneming brengen aan hen, die thans lij den." Van regeringszijde is medege deeld. dat Z.K.H. in verband met de gebeurtenissen zijn reispro gramma aanmerkelijk zal inkor ten en eerder dan was voorzien, in Nederland zal terugkeren. De Prins zal terugreizen met het lijnvliegtuig van de K.L.M., dat Dinsdagmorgen van 't vlieg veld Idlewild vertrekt. Woens dagmorgen hoont de Prins in ons land Ip arriveren. Z.K.H. zal onmiddellijk na aankomst de overstroomde gebieden van Ne derland bezoeken, j Aap de A.N.P.-correspondent J te New-York deelde de Prips mede, dat hij verschillende af- spraken heeft kunnen uitstellen. I zodat hij weer over enkele weken naar de Verenigde Staten hoopt I terug te keren. TELEFONISCH NIET BEREIKBARE PLAATSEN 's-GRAVENHAGE De vol- I gende nlaatsen zijn op het ogen blik telefonisch onbereikbaar: I Alblasserdam. Nieuwendijk. An na Jacobapolder. Numansdorp, Annaland. Ooltgensplaat. Colyns- plaat. Oud-Vossemeer. Dro.gen- diik. Puttershoek. Hank. Poort vliet. Heiningen (N.-Br.). Raams- donkveer. 's-Gravendeel. SI. Phi- lipsland. Hoge Zwaluwe. Scher- I Denisse. Kats. Stavenisse. Klun- dert. Streefkerk. Kruiningen. I Strijen. Lage Zwaluwe. Waarde. Langeweg. Willemstad. Nw, Lek- I kerland. Wissekerke. Maartens- I diik, Wolphaartsdijk. Middelhar- nis en omgéving alleen burge- meester. Zierikzee. Zwingelspaan Moerdijk. Schouwen en Duive- l land. Nieuw-Vossemeer. Van boven naar beneden: Over losliggende spoorrails worden de bewoners in veiligheid gebracht; Een straat van Ostende in het geteisterde België onder water; Een kijkje in Rilland-Bath, het enige punt van Zeeland, dat van Bergen op Zoom uit bereikbaar is. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6