■TA REEDS BIJNA 300 DODEN IN ENGELAND Bondgenoten snellen te hulp f MANNEQUIN Voor Walcheren geen gevaar meer Over het lot van honderden vermisten verkeert men nog in onzekerheid Dinsdag 3 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Tweede blad DE WATERSNOOD IN 'T BUITENLAND Maandagavond om half elf waren in Engeland 284 doden, van wie 100 op het eiland Canvey, geïdentificeerd. Premier Churchill verklaarde in het Lagerhuis, dat het nog niet mo gelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, zo zei hij, dat de ramp op nationale grond slag en als een nationale verantwoordelijkheid zal moeten worden bestreden. De Britse minister van Landbouw Dugdale deelde in het Lagerhuis mede, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres door zeewater zijn overstroomd. In Essex alleen reeds waren er 250 grote en kleine breuken in de dijken geslagen. VELE VERMISTEN Volgens officiële schattingen worden 400 tot 500 inwoners van het eiland Canvey vermist. De politie heeft de algehele evacua tie van het eiland bevolen, om dat men vreest dat het bij de volgende vloed geheel onder zal lopen. Van de 12.000 inwoners is het merendeel reeds in veilig heid gebracht. Een vliegtuig, dat een ver kenningsvlucht over Foulness, een eiland in de monding van Crouch, heeft gemaakt, meldt dat men geen teken van leven heeft waargenomen, Over het lot van de 350 inwoners heerst grote onge rustheid. Een groot aantal barken, vissersboten en amphibievoertui- gen is op weg naar het eiland, dat grotendeels onder water staat. Men hoopt dat een deel der bevolking zich op de nabijgele gen oever van de rivier in veilig heid heeft kunnen stellen, voor dat de dijk bezweek. Premier Churchill heeft een centraal comité gevormd voor het nemen van maatregelen i.v.m. de noodtoestand. Het is samengesteld uit ministers en hoge beambten. Voorzitter is de minister voor huisvestingszaken Harold Nacmillan. Twee van de grootste olieraffi naderijen in Europa, één van de Vaccuum Oil Company, die pas is gebouwd, en één van de Shell, zijn volkomen ondergelopen. De raffinaderijen liggen op de noor delijke oever van de Theems. Bij deze bedrijven werkten respec tievelijk 7.000 en 8.000 man. De schade is zeer groot, doch er zijn geen slachtoffers. Koningin Elizabeth van Enge land heeft Maandag een bezoek gebracht aan geteisterde gebie den in Oost-Engeland. Ook doden in België. Koning Boudewijn van België is naar het geteisterde gebied rondom Oostende vertrokken. Deze stad staat nog gedeeltelijk onder water. In totaal zijn er in België 22 doden als slachtoffers van de watersnood geborgen. Zeshonderd militairen van de Britse basis nabij Antwerpen zijn ter beschikking van de autori teiten van Antwerpen gesteld bij de strijd tegen het water. De scheepvaart op de Schelde is aan aanzienlijke vertraging onderhevig. Talrijke schepen lie pen, na van hun ankers gesla gen te zijn, averij op. Het Belgische Rode Kruis werkt op volle kracht om de ge troffen gezinnen te helpen. Te Lille, een dorpje in de omgeving van Antwerpen, was de toestand Maandag nog zeer ernstig. De hoge vloed van Maandagochtend heeft de dijk breuk, die hier had plaats ge vonden, verergerd. Volgens een voorlopige schat ting is in de Belgische kust streek schade tot een bedrag van twee milliard frank aangericht. De getroffen wijken van Oostende zijn: het handelscen trum Oud-Oostende en de Vis- serskaai. In deze wijken was men Maandagmiddag zonder electri- sche stroom. Tal van plaatsen stonden nog onder water, o.m. het nieuwe postgèbouw dat met roeibootjes en loopbruggen be reikt kon worden. De zeedijk was bezaaid met steenblokken van honderden kilo's vooral op de plaatsen waar bressen waren geslagen. In België hebben soldaten, tot een gezamenlijke sterkte van een divisie, de strijd met het water aangebonden. Bijna alle brandweren uit het land zijn naar de kust gezonden, tezamen met 30 ambulances van de bur gerlijke verdediging. Een functionaris van het ge meentebestuur van Oostende verklaarde dat zijn stad het zwaarst van alle Belgische bad plaatsen is getroffen. Tweederde van de stad is bijna geheel ver woest. Honderden mensen zijn ge- evacueerd uit de laaggelegen de-, len van Duinkerken, die zijn on dergelopen. De schade in het ge bied van Duinkerken en Calais wordt geschat op vele millioenen francs. Schepen in nood. Volgens een vliegtuigwaarne mer dreef Maandagmiddag de tankboot Seapearl, onder Pana mese vlag, blijkens de gehesen seinen stuurloos ten zuiden van kaap Clear (zuidkust van Eire). De schepen in de buurt trachtten door middel van seinen contact te krijgen met de tankboot wier radio klaarblijkelijk defect was. Het Finse stoomschip Wukini heeft via Scheveningen-Radio aan Hoek van Holand ge vraagd een apotheker aan boord te sturen. Tengevolge van een ongeval aan boord was een lid van de bemanning overleden. De eigenaars van Britse vis sersvaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 sche pen die op zee door de storm zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaartuigen zijn ei- Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te komen. Alle schepen hadden averij op gelopen. Dodental stijgt in Engeland. Vanochtend werd gemeld: Het tot dusver vastgestelde aantal doden in Engeland tengevolge van de watersnood bedraagt 289. Negenhonderd personen worden evenwel nog vermist. Er zijn 24.000 daklozen. Reddingsploegen zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag uitgevaren om lijken te bergen uit bomen en in wo ningen. Het eiland Canvey, in de mon ding van de Theems, is het zwaarst getroffen. Tot nog toe zijn daar 100 lijken geborgen. De 2.000 inwoners, die in hun zo merhuisjes waren achtergeble ven, terwijl 11.000 anderen het eiland verlieten, staan bloot aan ontbering en ziekte; 2.000 mili tairen nemen aan het reddings werk deel en nog vele zijn on derweg met bulldozers, veldkeu kens en zoeklichten. De storm en het water hebben de Engelse kust over een af stand van 250 km. verwoest. Mr Kesper vandaag uit Zweden terug Mr L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, die met verlof in Zweden vertoefde, wordt van daag in de loop van de dag hier te lande terugverwacht. BELGISCHE HELICOPTER REDDE TWAALF MENSEN Een Zondagavond laat naar Zuid-Holland gezonden Belgisch hefschfoefvliegtuig heeft twaalf inwoners van het eiland Goeree- Overflakkee gered. Het hef- schroefvliegtuig hielp mede aan het reddingswerk in de omge ving van Bergen op Zoom. Over alles wat gebeurd is raken deze drie oude boeren, onder gebracht in de Ahoy'-hai, niet uitgepraat. „DE HOOP" NAAR HELLEVOETSLUIS Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vannacht om half twee uit Amsterdam vertrokken met als voorlopige bestemming Hel- levoetsluis, alwaar het instruc tie zal krijgen van het Neder landse Rode Kruis ter inschake ling bij de hulpactie. In totaal veertig vis.se: ssche- pcn van alle types en grootten hebben zee gekozen uit IJmui- den en stomen zwaar bemand en geproviandeerd op naar het zuiden met bestemming Zierik- zee. De scheper, zuilen proberen het geteisterde Zeeuwsch-Vlaan- deren te helpen. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. In korte tijd is in IJmuidcn een organi satie opgebouwd onder de re ders. Gevolg gevende aan een op roep var. de burgemeester var. Heilevurtsluis is gisteravond een zeewaardig jacht ..De Victoria", dat een vervoercapaciteit heeft van veertig personen, uit Am sterdam .vertrokken met een „vervoersverklaring" van het gemeentebestuur. MARSHALL-HULP VOOR HERSTEL? Een woordvoerder van het bu reau voor wederzijdse veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaarde fondsen van de vroegere Mar shall-hulp ten behoeve van her stelwerkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebieden. Extra televisie uitzending De Nederlandse televisiestich ting zal vanavond om kwart over acht een korte filmreportage uit zenden van de toestand in de ge troffen gebieden. Via Hilversum I en II zullen na de nieuwsuitzen ding van zes en zeven uur nadere mededelingen volgen. Onbewust van het leed dat het gezin heeft getroffen, zitten deze kinderen op vaders schoot. Ds „Piet Hein" wordt noodhospitaalschip Op Koninklijk bevel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar ge maakt. Vandaag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal wor den ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrek ken. Amerika, Engeland, Frankrijk en België zenden militairen De Amerikaanse generaal Eddy heeft Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zorgen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, helicopters, zandzakken, zoeklichten, ver voermiddelen, walkie-talkies en halacone-tabletten, deze laatste om water te zuiveren. Hij zeiae, dat hij reeds machtiging had ge geven tot het zenden van zes helicopters uit Duitsland. Deze be lofte werd door hem gedaan, nadat hij een vlucht van een uur had gemaakt over het getroffen gebied in een Amerikaans luchtmacht- vliegtuig. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neer gelaten. „Vliegende spoorwegwagons", 300.000 zandzakken en lichte verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden ter beschikking van de Neder landse autoriteiten gesteld. Aanvullings- eenheden en aan vullend materieel voor de Ame rikaanse troepen worden over land naar Nederland gedirigeerd. Reeds gisteravond is in 's Her togenbosch een goederentrein uit Duitsland aangekomen met de door generaal Eddy beloofde goederen. Direct werd een begin gemaakt met de lossing van driehonderdduizend zakken en twintigduizend schoppen. Britse vaartuigen onderweg Een vloot van landingsvaartui gen en motorbarkassen met Brit- k •*- -> ft, deer 'Fanny -Uurst De ganse, lieve dag zat de jury in haar hokje, waardoor het was alsof ze geen benen had. Twaalf bovenlijven naast elkaar. Elke ochtend, stipt half twaalf kreeg de walrus een glas melk, waarin hij twee tabletten liet vallen. Als hij gedronken had slobberde hij de twee punten van zijn snor naar binnen, veegde er dan in beide richtingen met zijn zak doek overheen om hem af te dro gen en gaf dan elk van zijn wenkbrauwen een aai, alsof die ook nat van de melk geworden waren. De walrus handelde in vulpennen en na afloop van 't verhoor kreeg elk jurylid een vulpen in doos van hem cadeau met inktspuitje en al. Dan was er een dik jurylid met rood haar, die zijn naam „Bakker" verloo chende door slager te zijn. Dat was de bewuste tomaat. Een der de heette Duvonnie en was aan nemer. Dan had je nog Sewell en Mik en Longini. Orchis kende 't hele rijtje van buiten, tot nume ro twaalf, Gwïrt genaamd. Hij had een kin, maar 't was net als of hij er geen had. Het hoorde zó bij deze kwade droom, dat ze zo haar jury kon zitten tellen. En hun namen kende. En bijnamen voor hen verzon. Dit belette haai de eir'en waanzin te voelen. Vreselijk was de officier van Justitie. Een vreselijk mens. Nu eens keek hij listig met toege knepen ogen. Dan weer dreigend. Nu bulderend. Dan mijmerend. Gillend en bulderend. En even later sissende fluistertonen uit stotend. Als de tijd voor mij daar is om in de getuigenbank te verschij nen, o, ik hoop dat hij dan niet buldert tegen mij! De officier van Justitie, één geconcentreerd mengsel van ge bulder en geslepen afschrikwek kendheid. Hoe hij telkens maar opnieuw doorhamerde op die scène, die met vuur in haar her innering was gebrand. Als ik slechts, God, o God, waarom liet gij 't gebeuren? Als ik slechts zijn gezicht niet naar boven had gekeerd. Daarom den ken ze dat ik 't heb gedaan. Dat wekt de schijn dat de dolk erin werd gestoten. Moord met voor bedachte rade. Telkens weer, tel kens en telkens weer herhaalde de officier van Justitie dat. Het gerammel der sleutels in haar brein volgde de maatslag en 't tempo van dat woord, Maar ik zeg U, hij is erin gevallen. Ik zeg U hij is voorover gevallen, erin. Dat jammerde door haar hoofd. En dan die vreemde, redeloze verbittering jegens Martin. Die daar buiten was en bij 't systeem behoorde. God, wil toch helpen, dat ze 't inzien dat mijnheer Ter ry voorovergevallen is erin. Zo heette hij. Te denken dat iemand, die mijnheel- Terry heette dit al les teweeg brengen kon. God, wilt ge niet helpen, dat ze inzien, dat hij erin gevallen is? Als ik nu eens helemaal kapot viel, wanneer de officier me oe- gint af te bekken en te schelden en met zijn vingers naar me be gint te klauwen. Maak dat hij dat niet doet. God. Zorg dat hij niet tegen me te keer gaat, zodat mijn hersens kapot vallen. Deneen, de houten soldaat, was wel vriendelijk. Als hij maar ophield met al die wijze raadgevingen. Wat ze zeg gen moest en wanneer. Net een repetitie voor een stuk. Een tra gedie of een comedie? Net alsof er iets te zeggen viel, behalve simpelweg hoe alles ook werke lijk gegaan was. Alleen, ze schaamde zich zo over die rit naar de stad. Hoe kon ze zoiets nou vertellen? Orchis kon 't niet over zich verkrijgen, om ook maar bij wijze van repetitie het verhaal van die rit in haar ver beelding te doen in presentie van die zee van opgezwollen gezich ten. Het verhaal van haar tocht naar de stad. Haar rozerode nachtjapon, die ze met die cape had willen bedekken. En hoe Terry, toen hij haar die cape had afgepakt, zich aan die dolk ge prikt had en erin gevallen was. Had ze hem maar niet omgerold. De dolk stak recht omhoog! Dit was het bezwarendste getuigenis. Volgens de officier en ook vol gens de doktoren. Mijnheer Ter ry lag op zijn rug met de mantel op hem vastgepriemd. O God, maak dat ze begrijpen dat ik 't niet wist. Hij wist het zelf niet eens. Hij viel erin per ongeluk.... toe, alstublieft, onze lieve Heer... En als eens, wanneer ik in de getuigenbank moet verschijnen, die ogen, haar ogen ginds, die als vuurbakens zijn, mij in de steek lieten? O Martin, met al je zorgrimpels getrokken over je gezicht, maak dat zij me niet verlaat. God, maak dat de rech ter me niet verlaat. Als de rech ter me maar wilde aankijken. Inderdaad, de rechter vermeed het haar aan te kijken. Zij 't dan dat hij eventjes een ijskoude blik over haar heen liet gaan. Zijn ogen stonden volkomen neutraal. Het waren de strenge ogen van iemand, die op 't gewicht van een veertje gelet zou hebben bij 't balanceren van een weegschaal. De weegschaal van het Recht. Orchis herinnerde zich de vrien delijke ogen van de rechter, bui ten in een tuin, ergens, in een andere eeuwigheid. Het was als of die ogen tot kiezelstenen ge worden waren. „Martin, waarom wil de rech ter me toch niet aankijken?" vroeg ze eens door de tralies heen. Arme Martin. Zijn antwoord verliep in een snik, zoals het hem die dagen herhaaldelijk overkwam. „Het moet zijn omdat de publie ke opinie in dit geval, bijzonder gespannen is. Al dat gepraat over recht, dat in de lucht hangt. Net of 't niet genoeg is, dat hij de re putatie heeft de onpartijdigste, nobelste rechter te zijn, die de balie van ons land kan aanwijzen. Hij heeft voor dit geval van zijn geest een soort verend instru ment gemaakt om 't bewijsmate riaal haarfijn tegenover elkaar af te wegen. Wegen. Wegen en nog eens wegen. Het publiek is op zijn hoede voor sexeloze justitie en zo voorts en ik vrees dat ik er 't mijne toe heb bijgedragen om het die richting uit te sturen. Orchis, Orchis, zul je me ooit kunnen vergeven?" Wordt vervolgd, se en Belgische bemanningen is van Duitsland uit onderweg naar de overstroomde gebieden in Ne derland, aldus is door het Britse Rijnleger medegedeeld. De vloot bestaat uit dertien landingsvaar tuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee lan dingsvaartuigen en vier motor barkassen die door Belgen zijn bemand. De 27ste Canadese infanterie brigade te Hannover heeft Neder land aangeboden drie afdelingen genie te zenden. Zij kunnen ver trekken zodra Nederland het wenst. De Britse luchtvaart-attaché in Den Haag hèeft namens air mars hall sir Robert Foster, comman dant van de tweede groep tac tische luchtstrijdkrachten, ons land hulp aangeboden, Aan ons land worden ter be schikking gesteld medische groe pen, welke zijn samengesteld uit ongeveer tien artsen, enige hon derden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers. Fransen en Belgen Twee compagnieën Franse ge nietroepen, die hun hulp zullen verlenen bij de bestrijding van de watersnood, kwamen gister avond te Bergen op Zoom aan. Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de gewestelijke bevelheb ber van de provincie Antwerpen twee compagnieën genietroepen naar Terneuzen gezonden, waar zij Maandag bij het aanbreken van de dag zijn aangekomen. Zes motorboten van de genieschool helpen de Nederlanders bij het wegbrengen van de getroffenen van Rilland. Zestig doden in Oude Tonge? De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee deelde Zondagavond aan de Belgische vlieger kapitein Gerard Tremerie mede, dat Oude Tonge vermoe delijk zestig doden te betreuren heeft. Deze vlieger, die Zondag avond met zijn hef schroef vlieg tuig bij Oude Tonge landde en er de nacht doorbracht, heeft deze mededeling gisteravond te Brus sel gedaan. De slachtoffers zou den in hun bedden door net water verrast zijn. Ongeveer 400 mensen zitten in het dorp opeen gepakt. Dijkdichting op Rozenburg Hedenmorgen acht uur werd een aanvang gemaakt met het zestig meter brede gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospol der op het eiland Rozenburg. Honderd man genietroepen, bijgestaan door evenzoveel eilandbewoners, zullen onder leiding van ingenieurs van de rijkswaterstaat en het bestuur der generale dijkage van Rozen burg met behulp van beschik baar gestelde draglines dit moei lijke werk uitvoeren. Ook zijn reeds pompen onderweg voor het leegmalen van de polders Blankenberg en Graspolder, zo dat spoedig een aanvang ge maakt zal kunnen worden met de gedeeltelijke droogmaking van het zwaar geteisterde eiland. Geen doden bij de commando-troepen De commandant van de com mando-troepen Roosendaal ver- MEDELEVEN IN HET BUITENLAND Zeer groot is de indruk welke de ramp die ons land heeft ge troffen in het buitenland te weeg heeft gebracht. H.M. de Koningin en de regering hebben van vele zijden blijken van deel neming ontvangen. Op paleis Soestdijk werden telegrammen bezorgd van Koning Haakon van Noorwegen, groothertogin Charlotte van Luxemburg, Ko ning Frederik van Denemarken, president Eisenhower van de Ver. Staten, president Vincent Auriol van Frankrijk, de Cana dese premier Louis Saint-Lave- rent, de Zwitserse Bondspresi dent en mr J. Klaasesz, gouver neur van Suriname. De regering ontving blijken van innig medeleven van de Deense minister van Buitenland se Zaken Kraft, de Belgische regering, de pauselijke internun tius in Den Haag namens de Paus, de ambassadeur van de So wj et-Unie, de gezant van Italië en de secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie en de pre mier van Neder-Saksen. Dr Drees kreeg bezoek van de Zweedse gezant in Den Haag de heer Sven Dahlman en ontving telegrammen van de Franse pre mier René Mayer, de president van Finland, de president van Luxemburg en de seecretaris- generaal van de Benelux. Minis ter Algera ontving een bood schap van zijn Franse collega de minister van Openbare Werken André Morice. Ook uit de West (Suriname, Curasao en de Ned. Antillen) werden blijken van medeleven ontvangen. Voorts hebben de gezanten van Venezuela, Peru en Columbie hun deelneming betuigd. Van onze gezant in Finland bereikte ons het bericht, dat men in Helsinki is begonnen met de inzameling van geld en kleren. Voorts zijn betuigingen van deelneming ontvangen van de ambassadeur van India, de ge zanten van Noorwegen, Spanje en Ierland. Mr Susanto Tirtoprodjo, de waarnemend hoge commissaris heeft namens zijn regering me deleven aan de minister-presi dent betuigd en het studenten huis van de Indonesische stu denten in Den Haag aangeboden ter huisvesting van evacué's. De Nederlandse regering heeft met grote erkentelijkheid al deze blijken van sympathie in ontvangst genomen.' ZEEUWS-VLAANDEREN BUITEN GEVAAR Wind en weder dienende zal vandaag met het droogmalen van de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders begonnen worden. Dit zijn de Nieuwe Neuzen-Polder, Nieuw-Olthene polder en de Kruispolder. Van Terneuzen ontwikkelt de toestand zich in gunstige zin. De burgemeester verklaarde, dat als het weder goed blijft, men de toestand meester is. Er zijn 250 militairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Deze zijn met herstelwerkzaamheden aan de dijken van de polders rondom Terneuzen begonnen. Terneuzen heeft nu weer een normale ver binding over land met Sas van Gent. Rond het getroffen Hontenisse, zoekt ons mede te delen, dat de waar zoals reeds gemeld, acht berichten waarin melding wordt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn onderdeel be slist onwaar zijn. Evacuatie van Bruinisse De burgemeester van Bruims- se Schouwen-Duiveland) heeft medegedeeld, dat het dorp is on dergelopen. De binnendijk is doorgebroken. Er is een dode te betreuren. Hedenmiddag wordt de plaats geëvacueerd. 2300 mensen zullen Bruinisse verla ten. slachtoffers te betreuren zijn, staan 2000 hectaren blank. Men is met het dichten van de polder begonnen. Gisteravond is men er in geslaagd de dijk van de Kruispolder te dichten en heden hoopt men ook hier bij goed weer met droogmalen te kunnen be ginnen. Zowel in Hontenisse als in Grauw, Zaamslag en Hoek zijn de gemeentelijke autoritei ten van mening, dat men, behou dens onvoorziene omstandighe den, de situatie meester is, In deze streek is zeer veel vee ver loren gegaan. Op Walcheren heeft men de toestand nu vrijwel geheel in de hand. Ook bij Rammekens is het dijkgat afgedicht. In de zeedijk bij Schone Waardin (dit is een stuk van de Westerschelde) is ook een gat geslagen. De slaper dijk achter deze zeedijk fungeert nu als zeewering. Bij Rithen staat nog een klein gedeelte on der water. In de omgeving van Arnemuiden staan enkele pol ders blank. Hier is een aantal landbouwgezinnen geëvacueerd. Het gat in de dijk 'bij Veere, waardoor de Kattenpolder is on dergelopen, is gedicht en men werpt thans een versterkings- dam op van klei. Het waterlei- Di£ kind is verheugd, dat het tenminste zijn speelkameraad bij zich heeft kunnen houden. Ook deze foto werd in het vluchtelin- genverblijf te Rotterdam gemaakt. dinggebied van de gemeente Middelburg in de duinen bij Oranjezon is volkomen uitge schakeld en daar- het ook niet mogelijk is drinkwater aan te voeren van de zijde van Beve- land, zit Middelburg zonder drinkwater. Uit een reserve- voorraad heeft de gemeente echter met behulp van een tankwagen alle gezinnen in het bezit van een geringe hoeveel heid drinkwater gesteld. De duinen bij Oostkapelle zijn sterk afgeslagen. Ditzelfde is het geval bij Domburg. De West- kappelse zeedijk, waaraan in November j.l. reeds grote schade is aangebracht, heeft als gevolg van het noodweer en de spring vloed opnieuw zeer geleden. Op het ogenblik is er echter geen reden meer tot ongerustheid; Sinds Maandagmorgen werken de gemalen op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog. De schade in de stad is zeer aanzienlijk. Film van en voor de noodgebieden De Cinetone heeft in samen werking met de Mutual Security Agency te Parijs de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytzen Brusse en Van Haren Noman naar de noodge bieden gestuurd met gemotori seerde jollen en een eigen voed selpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samenge steld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van deze gebieden. In vijf minute deWERELD UIT Nabij Cromer, in Norfolk, aan de Britse Oostkust, is Maandag een Brits vliegtuig, met drie in zittenden, in zee gestort. Admiraal Robert Carney, op perbevelhebber van de Nato- strijdkrachten in Zuid-Europa, is naar Ankara vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met de Turkse minister van Defensie als ook met de chef van de Turkse generale staf. Bij het station Heutingsheim nabij Ludwigsburg in Noord- Württemberg zijn twee perso nentreinen in botsing gekomen. Voor zover bekend zijn onge veer 16 reizigers zwaar gewond. De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming van Stevens tot onderminister van het leger en die van Anderson tot onder minister van de vloot goedge keurd. Radio-Moskou heeft gemeld, dat Maandag de Sowj et-ambas sadeur te Teheran premier Mos- sadeq namens zijn regering heeft voorgesteld de Russische con cessie voor visserij in de Kaspi sche Zee met een jaar te ver lengen. ES THUIS De president van de Shell Chemical Corporation, J. Oos- termeyer, zal 31 Mei zijn functie neerleggen na 36 jaar verschei dene functies bij de Shell te hebben bekleed. Hij zal worden opgevolgd door R. C. McCurdy, thans algemeen bedrijfsleider van de Koninklijke Shell in Ve nezuela. De landelijke conferentie van de oecumenische jeugdraad zal worden gehouden op 7 en 8 Fe bruari a.s. in het Hervormd Lyceum te Amsterdam. Het bedrijfspensioenfonds voor het bakkersbedrijf had zich voorgenomen a.s. Woensdag te 2.30 uur een openbare vergade ring te houden in de Marijke- zaal van hotel „Central" te 's Gravenhage. Als gevolg van de nationale ramp gaat deze vergadering niet door. Met de sanering der binnen stad te 's Hertogenbosch, spe ciaal in het Tolbrugkwartier (een wijk met veel krotten) zal zo hebben B. en W. meege deeld in 1953 een fors begin worden gemaakt. De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en „Pulchri Studio" hebben het initiatief genomen om op korte termijn een ver kooptentoonstelling te organi seren in de zalen van Pulchri Studio. De opbrengst zal geheel worden afgedragen aan het na tionaal rampenfonds. De ten toonstelling wordt gehouden van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Februari. De contingenten in het lo pende Nederlands-Zuidslavisch handelsaccoord hadden een gel digheidsduur tot en met 31 De cember 1952. In overleg met de Zuidslavische autoriteiten is de geldigheidsduur verlengd tot 30 April 1953 met dien verstande dat t.a.v. de desbetreffende con tingenten geen proportionele verhoging zal worden toegepast. Ter herdenking van tien gefu- silleerden en honderd gijzelaars uit Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, die tien jaar ge leden zijn weggevoerd, is door nabestaanden en velen der vroe gere gijzelaars een korte plech tigheid gehouden in de hal van het stadhuis te Haarlem. Op 5 Februari a.s. bestaat de Koninklijke bond van oud-on derofficieren 65 jaar. Dit jubi leum zal worden gevierd tij dens de jaarvergadering van de bond in Juni a.s. in Den Haag. Bij K. B. is aan A. W. Brandt met ingang van 1 Februari eer vol ontslag verleend als com missaris van gemeentepolitie in de rang van hoofdambtenaar derde klasse te Utrecht. De minister van Landbouw heeft ingesteld een landelijke landbouwvoorlichtingsraad. In deze raad is benoemd als lid, tevens voorzitter: ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, te Voorburg. Scheveningers redden 700 mensen De hulpcolonne uit Schevenin- gen heeft gisteren ongeveer 700 mensen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuid- vliet op het eiland Putten ge- evacueerd. De mensen werden in de twin tig sloepen, die uit Scheveningen waren meegebracht, naar een café in Abbenbroek vervoerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgde. Het reddingswerk werd de gehele avond en nacht voortgezet. Nabij Abbenbroek is gister morgen tijdens het reddings werk een man in een kolk te recht gekomen en verdronken. Uit een molen redden de Sche veningers ongeveer 300 mensen. In Vlissingen werkt men hard In Vlissingen gaat de toestand iets vooruit. Men is hard aan het werk in de stad om herstellin gen te verrichten. Men beschikt niet over gas en water. Tank auto's rijden in de stad, die nu droog is, rond. Wel heeft men electrisch licht. Vele mensen uit Middelburg zijn naar Vlissingen gekomen. De verwoesting aan de boule vard De Ruyter is erger dan in de oorlog. Na de ramp ontstond een gat van 60 meter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3