Land-, Zee- en Luchtmacht snelden terstond te hulp 9575 Koninklijk Huis geeft praehtig voorbeeld Een half millioen bijeen in nog geen 24 nur tijd Het buitenland leeft met ons mee Stellendam weigert redding in helicopter Materiële schade Ons volk biedt hulp Unilever n.v. schonk een kwart millioen Buitenlandse notities Dinsdag 3 Februari 1953 Militair apparaat in twaalf uur compleet 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. De territoriale bevelheb ber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, heeft heden enige inlichtingen verstrekt over de wijze, waarop het militaire apparaat is ingeschakeld bij de hulp verlening. De leiding bij de hulpverlening berust bij het civiele apparaat. Van militaire zijde wordt bijstand ver leend door het beschikbaar stellen van personeel en materiaal voor reddings- en opruimingswerk. Aanvragen voor het verlenen van deze hulp geschieden door civiele autoriteiten bij de territoriale bevelhebber. Zoals men weet is Nederland verdeeld in vier militaire afde lingen. Het gebied van de ramp ligt hoofdzakelijk in de Eerste en Derde Militaire Afdeling, resp. omvattend Noord- en Zuid-Hol land en een deel van Utrecht en Noord-Brabant, Limburg en Zee land. Toen Zondagmorgen bleek, dat de watersnood een grote omvang zou gaan aannemen, zijn op ini tiatief van de bevelhebber der Derde Militaire Afdeling, gene- raal-majoor Warringa, de troe pen in deze afdeling opgeroepen, waardoor reeds vroegtijdig aan de hulpverlening kon worden deelgenomen. Daarna heeft de Chef van de Generale Staf de op verlof zijnde militairen per radio teruggeroepen naar hun garni zoenen. De Chefs van de Marine en de Luchtmacht hebben insge lijks gehandeld. De Territoriale Bevelhebber verklaarde, dat de betrokkenen op deze oproepen zeer snel heb ben gereageerd. Binnen 12 uur was het overgrote deel der mili tairen op hun bestemming gearri veerd. Het vervoer heeft goed gewerkt. De Eerste en Derde Militaire Afdelingen hebben op. de eerste plaats de beschikking over perso neel en middelen, waarop een beroep kan worden gedaan. In spoedgevallen kunnen de burger lijke autoriteiten zich tot de mili taire bevelhebbers richten, die over de nodige middelen beschik ken. In de Tweede en Vierde Militaire Afdeling, resp. omvat tend Gelderland, Overijsel en een deel van Utrecht en Groningen, Friesland en Drente, zijn even eens personeel en middelen be schikbaar, die in reserve worden gehouden. De Territoriale Bevel hebber heeft Zondag de eerst be schikbaar zijnde troepen uit het gebied van de Vierde Afdeling reeds laten verplaatsen naar Amersfoort. Een inzet naar het noodgebied heeft niet plaats ge had, behoudens een kleine groep, die naar het Westen is gediri geerd. Voor de militaire magazijnen zijn de nodige maatregelen ge troffen. Ze zijn alle geopend en waar mogelijk en nodig is reeds bijgesprongen als de civiele voor raden niet snel genoeg te be stemder plaatse aanwezig konden zijn. Bij de troepen bevinden zich legistieke eenheden, als trans portkorps, geneeskundige dienst, ziekenautodienst, die zullen in springen als dit nodig is. Zondag is extra geniepersoneel naar het Zuiden, gestuurd om de daar ingezette troepen te verster ken. De bezetting aldaar is ver drievoudigd. Van groot belang is, dat de Luchtmacht en de Marinelucht vaartdienst eveneens bijstand ver lenen. Zo was het aanvankelijk moeilijk een overzicht te krijgen in de mogelijkheid van verbindin gen te land. Door vliegverken- ningen heeft men dit inzicht echter kunnen verwerven. De inschakeling van vliegtui gen is ook van belang geweest met betrekking tot het overbren gen van voorraden. Zo zijn bij Stellendam en Middelharnis rub berboten uitgeworpen. De Onderzeedienst te Rotter dam heeft vaartuigen naar Stel lendam gebracht. Er worden uit het Noorden des lands nog grote boten naar het Zuiden gediri geerd; ze worden verzameld door Het gironummer van het. Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig otn de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampenfonds, Statenlaan SIDen Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? de Onderzeedienst te Rotterdam en gebruikt, waar ze nodig blij ken. In totaal zijn op het ogenblik 16.000 militairen ingeschakeld voor het hulpverleningswerk worden nog 20.000 man in reserve gehouden. Het personeel, dat ac tief is ingeschakeld, verleent hulp bij evacuatie en bij het dichten van dijken. Zondag is militaire hulp ver leend in het gebied ten Zuiden van Willemstad, het gebied van Halsteren en de omgeving van Kruiningen. Ten Noorden van de Moerdijk, dit is het Eiland van Dordrecht, was de toestand Maandagmorgen dusdanig opgeklaard, dat enige troepen van de Eerste Militaire Afdeling, die hier werkzaam wa ren, naar hun garnizoenen terug konden worden gedirigeerd. Op Texel bleek geen militaire hulp nodig. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden merkte o.a. nog op, dht er op sommige punten geïmproviseerd moest worden. Zo moest zijn staf Zon dag tweemaal verhuizen, maar 'het is goed gelukt. Men zou de militaire maatre gelen kunnen beschouwen als proefmobilisatie, zo gaf hij te kennen en hij voegde er aan toe, dat ze De studenten te Amsterdam hebben een actie georganiseerd voor het inzamelen van kleding, huisraad e.d. voor de ge troffen gebieden. Allen werken samen om zoveel mogelijk, in zo kort mogelijke tijd bijeen te garen. Het sorteren van de goederen in het Sociëteitsgebouiv van het Amsterdamse Studentencorps aan de Sarphatistraat te Amsterdam. Vergunning voor overwerk Ten behoeve van de noodgebieden Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid maakt in verband met de nationale ramp het volgende bekend: Ingevolge de Arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 iaar en ouder vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet bij ver gunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. DE BETALING VAN PENSIOENEN De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaldng van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds en die ten gevolge van de watersnood naar elders zijn overgebracht, dat zij hun evacuatie-adres en zo mogelijk hun registratienum mer ten spoedigste moeten me dedelen aan de Pensioenraad, Benoordenhoutseweg 46, Den Haag. Over de buitenlandse militaire hulp zei luitenant-generaal Buur man van Vreeden het volgende. De Amerikaanse troepen te Frank fort hebben genie-onderdelen be schikbaar gesteld. Zondagavond heeft de Territoriaal Bevelheb ber besprekingen gevoerd met generaal Nobel van de Military Advisory Assistance Group. Als uitvloeisel daarvan is Maandag ochtend een verkenning per vliegtuig uitgevoerd. Nadere be sprekingen zullen uitmaken, waar de Amerikaanse onderdelen zul len worden ingezet. Tevens heeft het Franse leger twee genie-ba taljons aangeboden, één uit Me- zières en één uit Koblenz. Verder is er een aanbod van Canada voor personeel van de Canadese brigade, die deel uitmaakt van het Britse leger aan de Rijn. Aan de Nederlandse verbindingsmissie bij het Britse Rijnleger is even eens hulp toegezegd. Twee Bel gische bataljons zijn reeds inge schakeld voor de hulpverlening in Zeeuws-Vlaanderen. Men zal de beschikking krijgen over twintig Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen en vier heli copters van de Britse marine. Zondag is een Nederlands hef- schroefvliegtuig te Stellendam ge land, doch het moest onverrichter zake terugkeren, daar geen der inwoners wenste mee te gaan. Prinses Wilhelmina te Kloosterzande Het onrustbarende verlies aan mensenlevens, dat storm en wa-1 ter in ons land hebben aange richt en nog aanrichten, heeft heel Nederland in diepe rouw gestort. Naast deze, tot droefenis stem- mende verliezen, stijgt met de dag het cijfer der materiële schade. In yiissingen is grote schade aangericht aan huisraad: in Zuid- land is de materiële schade nog met te taxeren. In de onderge lopen polders van het Eiland van Dordrecht is zeer veel vee verdronken. In Rotterdam heeft de margarinefabriek van van de Bergh en Jurgens, in Vlaardin-j gen. Lever's Zeepfabriek en in Zwijndrecht de oliefabriek van de Verenigde Oliefabrieken scha-1 de opgelopen, doch voor stag- j natie behoeft hier niet gevreesd i te worden. De margarinefabriek van v. d. Bergh en Jurgens heeft, gistermiddag de productie reeds1 hervat. De totale schade aan de genoemde fabrieken wordt ge raamd op vier millioen gulden. Rotterdam is er, in vergelij king met elders, redelijk afge komen. Er is echter grote scha- cie aangericht aan bedrijven en persoonlijke goederen. In Halste ren zijn 400 stuks rundvee, 165 varkens. 100 paarden en 1500 kippen verloren gegaan. De Cal- tex raffinaderij te Pernis heëft waterschade opgelopen, maar kon haar productie niettemin op gang houden. In Geertruidenberg heeft een conservenfabriek de gehele oogst verloren, hetgeen een schade betekent van 1 mil lioen gulden. Noorse Rode Kruis collecteert voor Nederland OSLO, 2 Febr. (Reuter) Het Noorse Rode Kruis is Maandag begonnen met een collecte in slachtoffers van de watersnood, in het bijzonder in Nederland. De bladen in het gehele land ontvangen bijdragen voor dit doei. Het Koninklijk Huis geeft ons volk een prachtig voorbeeld van naastenliefde door het medeleven en het tonen van daadwerkelijke hulp aan de slachtoffers van de watersnoodramp. Nadat H.M. de Koningin reeds Zondag een ge deelte van de dag besteedde voor het bezoeken van de geteisterde gebieden in gezelschap van Prin ses Beatrix, vertrok H.M. Maan dagmorgen al weer vroeg naar de noodgebieden. H.K.H. Prinses Wilhelmina laat zich door haar hoge leeftijd niet afschrikken om haar medeleven met de slachtoffers van de ramp te tonen. Omstreeks kwart voor twaalf arriveerde H.K.H. reeds in Kloosterzande voor een bezoek aan het geteisterde gebied, waar negen personen het leven lieten. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen Prinses Wilhelmi na, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw de Smet, waarvan .vier familieleden bij Duivenhoek', na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echt paar van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gou den bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Kö- nings en luitenant Schreuders, die het detachement, van de ka- derschool uit Weert leidden, dat hier gisternacht de gaten in de binnendijken heeft helpen dich ten, werden eveneens aan Prin ses Wilhelmina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichte werkzaamheden en verzocht ka pitein Könings haar grote bewon dering aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat Prin ses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Be veland zal oversteken. Bij het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd Prinses Wil helmina door de toegestroomde bevolking hartelijk toegejuicht. Voordat H.M. de Koningin gis termorgen naar de noodgebieden vertrok, heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden beschikbaar kan stellen. Een enorm pak is op de Intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De Koningin stelde ook een wieg met toebehoren ter beschikking van het Rode Kruis. De automobielen van de Ko ninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het ver voeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de Koninklijke stallen worden verzorgd. Prinses Beatrix gaf haar nieuwe fiets H.K.H. Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aange boden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis. Librekampioenschap „Het Noorden" LEEUWARDEN In de Frie se Biljartclub vonden Zaterdag en Zondag, onder auspiciën van de K.N.B.B. de wedstrijden plaats voor het kampioenschap eerste klas van het district „Het Noorden", klein biljart, libre, moyenne 4,507. Deelnemers waren W. Groot huis, Emmen; G. Hof, F.C.B.; F. van Dijk, „Winschoten" te Win schoten; B. H. Dormering, „Har monie", Winschoten; J. Jagt, „1923" Groningen; S. Boerema, „Amstelquelle", Groningen; J. Oosting, Emmen en J. Fellinga, F.C.B. Het kampioenschap werd be haald door F. van Dijk, die zes matchpunten boekte, 1363 caram boles maakte en een algemeen gemiddelde behaalde van 10,02. Zijn hoogste serie was 70. Tweede werd Hof met 5 matchpunten, 1294 caramboles, 9,44 alg. gem. en 83 hoogste serie. Derde was Groothuis, aanvankelijk als kam pioen gedoodverfd maar die na de vierde ronde een lichte in zinking kreeg. Vierde was Fel linga. Door deze uitslag promo veerden van Dijk, Hof, Groothuis en Fellinga. De nieuwe kampi oen is slechts 19 jaar oud en kwam voor het eerst op een wed strijd uit. Openluchtspel in Diever in studie DIEVER De toneelvereniging „Diever" heeft voor het a.s. zo merseizoen in studie genomen het stuk, dat Shakespeare tegelijk met „Een midzomernachtdroom heeft geschreven, n.l. „Eind goed. al goed". Dit stuk ademt dezelfde geest als de Midzomernaohtdroom en is een vrolijk blijspel, dat zich zeer goed leent voor een open luchtvoorstelling. De première zal gegeven worden op 26 Juni a.s. Verder zijn voorstellingen gepro jecteerd op 4, 11, 14, 18, 22 en 25 Juli. Het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575, deelde gistermiddag mede, dat nog geen 24 uur nadat de inzameling van gelden ten bate van de slachtoffers was opengesteld, al meer dan een half mil lioen is binnengekomen. De stroom van berichten over de ramp wordt dikwijls onderbroken door mededelingen over ingekomen giften. De Unilever heel", een kwart millioen geschonken. De Neder landse Bioscoop Bond en de Stichting Bio-Vacantie-Oord een som van f 100.000 - Van heden tot en met 12 Febmari wordt in alle bioscopen gecollecteerd. De Nederlandse meelimoorteurs heb ben hun Lszit sar* jute zakken, 66.000 stuks ter beschikking ge steld. De Algemene Nederlandse Bouw-bedrijfsbond staat f 10.000 af. De direct'e van de Hoogovens heeft een bedrag van f 50.000 ter beschikking gesteld, terwijl onder het personeel een inzameling ge organiseerd wordt. De georganiseerde landbouw en zuivelbereiding heeft een mil lioen gulden beschikbaar ge steld. Voorlopig komt deze bij drage uit het Zuivelfonds, dat door derundveehouderij uit ei gen middelen wordt bijeenge bracht. De Katholieke Arbeidersbewe ging, haar bonden en instellin gen hebben besloten gezamenlijk f 75.000 bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. Het dagelijks bestuur van het N.V.V.: f 25.000. De bij het NVV aangesloten bonden: f 75.000. De Centrale Arbeiders Verzeke ringsbank te den Haag: f 50.000. De N.V. de Arbeiderspers, Het Vrije Volk f 30.000. De Partij v. d. Arbeid f 10.000. Het hoofdbe stuur van de VARA: f 10.000. Het bestuur van het C.N.V. heeft alle leden van de Christe lijke Vakbeweging opgeroepen tot hulpverlening en het geven van bijdragen. Bemanning en passagiers van de gisteren vertrokken „Over ijsel" brachten op de valreep f 390.bijeen, bemanning en passagiers van de „Modjokerto" maakten uit de Middellandse Zee telegrafisch f 823.over. De gezamenlijke kernen van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben een dag loon aangeboden. Het personeel sloot zich hierbij aan en zo kwam f 20.000 bijeen. Ook komen er uit tal van be drijven berichten binnen over langer werken ten bate van de slachtoffers. De Bata-fabrieken te Best gaan Zaterdag een halve dag overwerken. De directie zal het beschikbaar komende bedrag verdubbelen. Van dit geld zullen schoenen worden geschonken. De DAF-fabrieken te Eindho ven gaan deze week iedere dag een uur overwerken. Directie en personeel van een „ARTS" DIENDE INJECTIES TOE KAMPEN Een Kampenaar, zekere S„ heeft zich in Ommen schuldig gemaakt aan ontoelaat bare praclijken, die hem snel geld in het laatje brachten. Deze S. gaf zich daar namelijk uit als arts en wist in deze func tie een boer duizend gulden ar mer te maken. Hij diende de man „injecties" doodgewone speldeprikken toe en vroeg voor iedere behandeling hondera gulden. De politie kreeg er ech ter ludhit van. S. werd door de Kamper politie aangehouden. Hij werd ter beschikking gesteld van de Ommer politie. Januari-overschot E.B.U. f 27 millioen De Nederlandse Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige gegevens. Nederland gedurende de maand Januari 1953 in het betalingsverkeer met aan de europese betalings unie deelne mende landen een overschot van ca. f 27 millioen heeft verwor ven. bedrijf te Heerlen „Jowi" heeft gezamenlijk besloten om gedu rende veertien dagen een half uur per dag overwerk te ver richten. De baten hiervan komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Te Doetinchem heeft het per soneel van verschillende kanto ren een percentage van hun loon afgestaan. Het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wageningen heeft 2000 kg groene erwten ter beschikking gesteld. De N.V. Philips Gloeilampen fabrieken hebben het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 100.000 aangeboden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.0000 mensen omvat, het besluit geno men om in de komende week 2 uren over te werken ten behoe ve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips worden aange vuld met de resultaten verkre gen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de AKU te Arnhem stelt een bedrag van f 100.000 ter beschikking. De on dernemingsraad van de AKU be sloot aan de werknemers aan te bevelen, ten behoeve van 't Ram penfonds afstand te doen van acht uur loon of 4 pet. vah het maandsalaris. Enige personeels- fondsen van de AKU hebben te vens bijdragen toegezegd. Het personeel van Van der Heem N.V. heeft zich bereid ver klaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. De Mijn-industrieraad heeft medegedeeld, dat hij zal bevor deren, dat op Zaterdag 7 Febru ari a.s. in de mijnen twee uur extra zal worden gewerkt. Het loon en de meerproductie over deze uren zal geheel worden af gestaan aan de getroffen landge noten. De organisaties van arbei ders en beambten hebben volle dige medewerking toegezegd. Een colecte, die is gehouden voor het Nationaal Rampenfonds op de Maandagbeurs te Rotterdam heeft f 68.750 opgebracht. Diep geschokt en tot helpen bereid Bij de regering van ons zwaar I een bedrag van 50.000 Zweedse beproefde Tand stromen van be- kronen gezonden aan burge- vriende batfenlandse zijde de be- meester mr. B. Kolff van Vlis- wijzen van deelneming binnen. singen ter leniging van de nood Zijne Heiligheid de Paus heeft i der slachtoffers van de waters- de Pauselijke Internuntius Mgr. n0od. In Vlisisngen wordt een Paolo Giobbe Zijn deelneming i njeuw schip voor de Zweden- doen betuigen met de ramp die Amerika Lijn gebouwd. ons land heeft getroffen. De Italiaanse gezant heeft zijn diepste medeleven betuigd, daar bij de gevoelens vertolkend zo wel van de Italiaanse regering en het volk van Italië als van de in Nederland woonachtige Italianen „die allen de broederlijke soli dariteit indachtig zijn, welke door het Nederlandse volk werd betoond toen een soortgelijke ramp verschillende streken van Italië teisterde en die daarom diep getroffen zijn door het be richt van het onheil dat ook in Nederland verwoesting en rouw heeft gebracht." De ambassade .van België heeft het rouwbeklag van regering en volk overgebracht en de Neder landse regering gevraagd met welke goederen België nog hulp kan bieden. Ook de gezant van Israël heeft de Nederlandse re gering de sympathie van zijn land en zijn volk overgebracht. Ook Zweden betuigde zijn'me deleven en het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandse zijn hulp aangeboden. Frankrijk heeft de deelneming vertolkt die in Frankrijk bestaat met de rampen die Nederland, Engeland en Bel gië hebben getroffen. Dit deden de president van de Franse'raad van de Republiek, de minister van defensie René Pleven en de Franse minister van openbare werken, André Morice. De Neder-Saksische premier Kopf heeft zijn medeleven be tuigd en hulp beloofd en de waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië, Mr. Susanto Tir- toprodjo heeft minister-president dr. W. Drees een telegram gezon den, waarin hij namens zijn re gering en het volk van Indonesië zijn innige deelneming betuigd met de ramp die Nederland ge troffen heeft. Hij heeft bovendien het logeergebouw voor Indonesi sche studenten te Den Haag, Hui ze Voorhout, ter beschikking ge steld om te dienen tot onderdak voor de slachtoffers van de ramp. De ambassadeur van de sovjet unie heeft uitdrukking gegeven aan het diepe medeleven van zijn regering met de ramp, welke Ne derland heeft getroffe De consul-generaal van Italië te Amsterdam heeft een bezoek gebracht aan de commissaris van de Koningin in de prov. Noord- Holland om in opdracht van zijn regering de deelneming van Ita lië over te brengen. Hij memo reerde de dankbaarheid van de Italiaanse regering voor de hulp, die 't Nederlandse volk geboden heeft bij de overstromingsramp in de Po-vlakte verleden jaar en verzekerde het Provinciaal be stuur van de bereidheid der Ita liaanse regering om, op welke wijze dan ook, té helpen bij het lenigen van de nood, De Zweden-Amerika Lijn heeft beëdigd. IN ZAND VOORT: Schade van circa één ton ZANDVOORT, 2 Febr. De schade aan wegen, toegangen tot het strand en gemeentelijke ge bouwen wordt te Zandvoort voorlopig geschat op ongeveer f 100.000. Donderdagavond zal de Zand- voortse gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen worden geroepen ter bespreking van de situatie. Hedenmorgen is men met man en macht begonnen de Zuidelijke strandafgang nabij de strandweg weer voor de motor- strandreddingsboot „Dudok de Wit" berijdbaar te maken. De DUW-arbeiders zijn voor deze werkzaamheden ingeschakeld. Staatssecretarissen beëdigd H. M. de Koningin heeft Za terdag de nieuwe staatssecretaris van Financiën, dr W. H. van den Berge, ten paleize Soestdiik be ëdigd. Maandagmorgen om acht uur ontving H.M. in het Daleis aan het Lange Voorhout te Den Haag de nieuwe secretaris voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. mei, dr A. de Waal, die door H.M. eveneens werd Boodschap van de vrijheid De „State of the Union"-bood- schap, een rede van 2000 woorden die de president Eisenhower per soonlijk, heeft uitgesproken tot de leden van de beide Huizen van het Congres, is een positieve be lofte alle mogelijke hulpmiddelen aan te wenden, om de vrijheid in de wereld te beschermen, overal waar zij mocht worden aange rand. Een staatsstuk van groot for maat. Een nauwkeurige bestude ring van de rede leert, dat er eigenlijk vrijwel geen verschil len bestaan met de opvatting van de vorige regering. Alleen de houding ten opzichte van de na tionalistische Chinese regering op Formosa is gewijzigd. En de aan drang op de Europese landen om tot politieke en vooral economi sche samenwerking te komen is sterker dan tijdens het bewind van Truman. De vrijheid die aan Tsjang Kai Tsjek is verleend, zal vooral in de Engelse kringen te genstand ondervinden. De aan drang op Europa moge enigszins geforceerd lijken, trouwens minder dan in de geïmproviseer de rede van Dulles er is alle hoop, dat een gezond begrip voor Europese verhoudingen en vooral „gevoeligheden" bij de Ameri kaanse diplomaten het overwicht zullen hebben.Zou het anders zijn, dan kunnen verwijdering en stroefheid worden verwacht. Het al of niet slagen van de economi sche betrekkingen zal op dit punt van zaken veel kunnen pij dragen. En Eisenhower is hierover duide lijk geweest. Vrede, vrijheid, eco nomische samenwerking; deze 3 punten wil Eisenhower nastre ven. Het zijn ongetwijfeld dè voorwaarden om. zoals de presi dent het uiteindelijke doel van zijn buitenlandse politiek heeft aangeduid „in de koude oorlog de Russen het initiatief uit handen te wringen." Engeland en Europa Er is één zaak, waarover alle Engelsen het roerend met elkaar eens zijn, onverschillig of ze tot Labour behoren, of politiek hun keuze hebben laten vallen op het programma der conservatieven, of liberalen. Het is het antwoord op de vraag, of England zich moet binden aan een staatkundige vorm van Europese samenwer king, met als gevolg, dat een deel der eigen zelfstandigheid zou ko men te vervallen. Alle Britten zijn eenvormig van oordeel, dat Engeland nimmer deel kan uit maken van een Europese organi satie met een boven-nationaal ka rakter. Zowel in de Britse volks vertegenwoordiging, als bij de conferenties van Straatsburg heb ben ze deze stelling sedert jaar en dag na de oorlog verdedigd. Het Britse eilandenrijk is geogra fisch verbonden met het vaste land van Europa. Ook' historisch en cultureel. De Britten erkennen dit als een feit. Maar Engeland maakt ook deel uit van het Brit se Gemenebest. Een gemeenschap van vrije naties, die wel hun eigen binnenlands en buitenlands beleid bepalen, maar toch het Britse leiderschap in de wereld aanvaarden. Een vorm van sa menwerking, niet voorgeschre ven door grondwettelijke bepalin gen, maar berustende op vrije wil en het inzicht tot dezelfde belan gengemeenschap te behoren. Zo is Engeland verbonden met het Midden- en Verre-Oosten, het is de keten tussen Europa en de overige continenten. De brug tus sen de Oude en de Nieuwe We reld. Allen, die tot het Britse Gemenebest behoren zijn trouw aan de Britse Troon. Het stand punt nu van Londen is, dat wan neer een Europees orgaan met boven-nationale bevoegdheden werd geschapen, Engeland niet langer vrij zou staan en de andere delen van 't Gemenebest als b.v. Canada en Australië zich zouden moeten richten naar de richtlij nen van een bepaald Europees gezag. Eden heeft op 28 Jan. j.l., deze zienswijze nogeens duidelijk uit de doeken gedaan in het Lager huis. toen de vraag aan de orde werd gesteld, of Engeland als ac tief lid moest toetreden tot de Europese Defensie-Gemeenschap. Geruime tijd is deze Britse hou ding uitgelegd als „weerspannig" Londen zou de Europese samen werking „saboteren", zo heette het. Er staat evenwel tegenover, dat in de leidende kringen van de Europese beweging er" meer be grip is gegroeid voor deze hou ding. Niemand minder dan Spaak heeft het ondubbelzinnig toege geven. Het Britse oordeel wil allesbe halve zeggen, dat Londen geen positieve steun verleent. Londen zal bijdragen tot de Westerse ver dediging. Wat het reeds lange tijd doet. Met de E.D.G. landen be staat een verdrag van wederzijdse bijstand. Engeland is één van de belangrijkste N.A.V.O.-partners. Het heeft een vertegenwoordiger bij het Hoge Gezagsorgaan van het Plan-Schuman. En een nauwe verbintenis met nog komende Europese organisaties zal zeker niet uitblijven. Deze gehele kwestie zal opnieuw actueel wor den, wanneer Dulles met de En gelsen zal confereren. Er is geen ogenblik aan te nemen, dat Lon den van mening zal veranderen. De Engelsen voelen meer voor een practisch doen, terwijl de overigen nog steeds bezig zijn met maken van plannen, waar allerlei voetangels en klemmen liggen op de weg naar de verwer kelijking dezer doeleinden. Het zal interessant zijn om straks in duidelijker taal de mening van de Amerikanen te vernemen. •f» Geen beurzen te Rotterdam Door de ramp, die de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Zuidholland getroffen heeft, was de graanbeurs te Rotterdam gis teren totaal ontwricht en kon den geen noteringen worden op gemaakt. Ook od de aardappel- beurs te Rotterdam konden gis teren geen priizen worden vast gesteld. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 2 Febr. Aange voerd 306 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 900 tot 1100: werkpaarden 7001000; oude paarden 650 i 850: paarden boven 3 iaar 700 100; paarden beneden 3 jaar 600 850: veulens 300500: hitten I 400700. De handel was rede- I lijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2